PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Nederland bereid tachtig commando's naar Libanese grens te zenden Executies belemmeren overleg met Russen Meeste wensen van Provinciale Staten werden ingewilligd INCIDENTEN BIJ FRANSE HERDENKING VAN VERZET Vandaag... VERWACHT,.. 201e jaargang - no. 142 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7,oo p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 19 juni '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van L—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. Positief antwoord aan Hammarskjöld I, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwatr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. te^ 2435, adm. tel. 2094 Een ongedwongen moment tijdens het bezoek van het koninklijk g paar aan België; in de slottuin van Laeken vermaken de groten zich g om de kleine prinses Maria Esmeralda. V.l.n.rH. M. de koningin, n Z.M. koning LeopoldZ.K.H. prins Bernhard, Z.M. koning Boude' jj| wijn, H.K.H. prinses IAliane, H.K.H. prinses Marie Christine en Z.K.H. prins Albert. Zweden en Italië stellen vliegtuigen ter beschikking van Ver. Naties De Nederlandse regering is in beginsel bereid 80 man comman dotroepen naar de Libanon te zenden, aldus vernemen wij van gezaghebbende zijde in Den Haag. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, heeft een viertal regerin gen, waaronder die van ons land, over de mogelijkheid van het zenden van een aantal militairen naar Libanon gepolst. Dit zijn naar wij verder vernemen, die van Italië, Ceylon, Birma en Ne derland. In totaa' zou de heer Hammarskjöld hebben gevraagd om 300 man. Hel Nederlandse aandeel van 80 militairen, onder wie officieren en onder-officieren, zou, volgens niet officiële bronnen worden geleverd door commandotroepen uit Roosen daal. Of inderdaad Nederlandse mili tairen naar Libanon zullen ver trekken hangt af van verdere mededelingen van de heer Ham marskjöld, die vannacht in Bei roet zou aankomen. Nederland heeft in ieder geval in principe van de bereidheid aan de secre taris-generaal van de Verenigde Naties doen blijken. Indien deze militairen naar Li banon zullen gaan, zullen zij worden toegevoegd aan de UNO GIL (United Nations Observers Group in Libanon) het korps van waarnemers wier taak het is, in opdracht van de Veilig heidsraad toezicht te houden op grensoverschrijdingen langs de Libanees-Syrische grens. Zes Nederlandse beroepsofficieren, uitgekozen door de minister van oor log en de chef general staf, zijn gis termiddag van Schiphol per K.L.M.- vliegtuig naar Libanon vertrokken ter uitvoering van hun taak als waar nemer in dit land voor de Verenigde Naties. Het verzoek aan Nederland om deel te nemen aan de te vormen groep waarnemers, die uit circa 100 leden van vele landen zal bestaan, was begin deze week ontvangen van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld. De zes Nederlandse officieren die gistermid dag zijn vertrokken zullen op korte termijn worden gevolgd door nog twee Nederlandse officieren, die de eerste groep van zes nareizen. Twee andere Nederlandse militairen, dc kapiteins der infanterie J. A. Bor en J. J. Antonetti, die reeds bij de bestandscommissie voor Palestina als waarnemer fungeerden zijn tijdelijk in de Libanon gedetacheerd en daar intussen aangekomen. De hele groep officieren-waarnemers zal in Libanon onder commando staan ivan de Noor se generaal Ojdbull. Hun taak is ge baseerd op dê resolutie, die de Vei ligheidsraad kortgeleden heeft aan genomen. Zij moet verzekeren, dat er Overleg in Navo over plan-Cyprus „Reuter" meldt uit Parijs, dat. de permanente N'.A.V.O.-raad vandaag weer aldaar bijeen komt ter bespre king van de toestand, die is ontstaan nadat secretaris-generaal Spaak de Britse regering had verzocht twee da gen te willen wachten met de bekend making van haar jongste voorstel be treffende de status van Cyprus» waar op van Griekse en Turkse zijde kri tiek is geoefend. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat het Britse plan op de vergadering van de N.A.V.O.- raad van maandag j.l. over het alge meen als „opbouwend" werd bestem peld. Slechts de vertegenwoordigers van Griekenland en Turkije uitten kritiek. Er wordt thans, naar verluidt, op di plomatiek plan overleg gepleegd tus sen Ankara, Athene, Londen en Washington over het vraagstuk Cy prus. De woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag, in antwoord op een vraag van een correspondent van een Grieks dagblad, verklaard dat wijziging van het iongste Brit se voorstel betreffende de status van Cyprus „in beginsel niet uitge sloten is". Concurrerend aanbod van Russen aan olie-staten? Het Egyptische weekbad „Akhersda" meldt dat de Sowjet-Unie aan een aantal landen van het Midden-Oosten het aanbod heeft gedaan tot een olie winning op basis van 90-10 procent verdeling van de winsten. Volgens het weekblad zou de Sowjet-Unie slechts 10 procent van de winst vragen in ruil voor het te leveren materiaal en het deskundig personeel. Er werd niet vermeld welke landen het aanbod hadden ontvangen. De meeste Britse en Amerikaanse maatschappijen werken momenteel op basis van 50-50 procent winstver deling. geen illegale grensoverschrijdingen plaatsvinden van de Libanese grens. Andere landen De Zweedse ministerraad heeft woensdag besloten, vliegers en vlieg tuigen ter beschikking t« stellen van de groep waarnemers van de Ver. Naties in de Libanon. Zweden zal echter eerst nadere mededelingen af wachten alvorens de vliegers en toe stellen naar Libanon te zenden. Se cretaris-generaal Hammarskjöld van de V. N. had Zweden om zes vliegers en Tier toestellen voor waarnemin gen gevraagd. Italië zal de V. N.-waarnemers in Libanon vijf vliegtuigen ter beschik king stellen. Op zijn persconferentie van woens dag heeft president Eisenhower ge zegd, dat de beoordeling van de om standigheden waaronder de Verenig de Staten het zenden van troepen naar Libanon zouden overwegen, in zekere zin zou afhangen van het oordeel van de waarnemersploeg der Ver. Naties in Libanon en dat van de secretaris-generaal der volkerenorga nisatie, Hammarskjöld. Spanning in de Libanese hoofd stad "Beiroer duurt voort. Het is nog niet duidelijk of de opstandelingen, die zich op enkele plaatsen in de stad hebben verschanst, zullen trach ten, zich uit de omsingeling van de regeringstroepen te breken en hun greep op de stad te versterken, dan wel of de regering zal proberen de sterkten van de rebellen definitief te vernietigen. De militaire situatie in Libanon toon de woensdagavond het volgende beeld: De opstandelingen houden gro te delen van het noorden en het zuidelijke deel van Midden-Libanon bezet. Zij vestigden een bolwerk in de noordelijke oliehaven Tripoli. Ook in de beide bijbelse steden Tyrus en Sidon hebben de rebellen sterke posities. Een derde deel van Beiroet in de Mohammedaanse wijk is in hun handen. Volgens het Libanese blad „Le Soir" heeft president Sjamoen volmacht van de ministerraad ge kregen om in geval van gevaar tussenkomst van elke buitenland se macht te vragen ter redding van de onafhankelijkheid en het bestaan van Libanon. De Britse ambassadeur te Beiroet, sir George Middelton, heeft de leden van de Britse gemeenschap in Liba non aangeraden hun vrouwen en kin deren te doen vertrekken, dit in ver band met de nog steeds voortdurende onzekerheid in het land, aldus een mededeling van een woordvoerder van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken te Londen. Er wordt, naar verluidt, in Britse of ficiële kringen nog steeds overwogen op welke wijze Britse onderdanen, die Libanon willen verlaten, naar el ders zullen worden overgebracht. DE GAULLE ONTSTAK „EEUWIGE VLAM" Parachutisten betrokken bij relletjes in Tarbes. Duizenden Parijzenaars hebben woensdag de plechtige, herdenking van generaal De Gaulïes redevoering van 18 juni 1940, waarin hij van Londen uit het Franse volk tot ver zet tegen de Duitsers opriep, bijge woond. Bij het graf van de onbeken de soldaat onder de Are de Triomphe ontstak de generaal zelf in een ce remonie, die vijf minuten duurde, de eeuwige vlam. Al zijn kabinetsleden, burgerlijke en militaire autoriteiten en familieleden van omgekomen ver zetshelden waren aanwezig. Na deze plechtigheid, waarbij men twee mi nuten stilte in acht nam, reed de ge neraal naar het verzetsmonument op de Mont Valérien buiten Parijs, waar hij eer betuigde aan de geval len strijders. Na de plechtigheden bij het graf van de onbekende soldaat geraakten rechtse en linkse studenten op de Champs Elysees met elkaar slaags. De politiemannen, hun jassen ge bruikend als slagwapens, slaagden er echter In de vechtenden uiteen te drijven. Een verzetsherdenking in de Zuid-Franse stad Tarbes had een incident tot gevolg. Na afloop van de plechtigheid trokken para chutisten die aan de ceremonie deelgenomen hadden al roepende „Algérie Frangaise" langs een vakverenigingsgebouw waar een ander comité voor openbaar wel zijn, dan dat de herdenking had georganiseerd, juist ook een bij eenkomst had belegd. De aan hangers van dit linkse „comité voor verdediging van de repu bliek" gooiden daarop de para chutisten met stenen. Deze lieten zich ook niet onbetuigd, drongen het gebouw binnen en richtten Veren-interpellatie in de Tweede Kamer. Op dinsdag 24 juni a.s. (Van onze parlementaire redacteur). Op voorstel van de waarnemend voorzitter, de heer Van Sleen, heeft de Tweede Kamer woensdag aan het begin van haar vergadering be sloten aan de heer Verkerk (a.r.) op dinsdag 24 juni a.s. des avonds om acht uur de gelegenheid te bieden voor het houden van zijn interpella tie tot de minister van verkeer en waterstaat, mr. Algera, over de ta rieven voor de veren over de Wester- sehelde. De heer Van Sleen deelde mee, dat hij van minister Algera een brief had ontvangen over het overleg, dat de bewindsman met Gedeputeerde Sta ten van Zeeland over deze veertarie- ven heeft gevoerd. Onlangs hield de Kamer de interpellatie aan, totdat de ze aangekondigde brief in haar bezit zou zijn. vernielingen aan. De comitéleden met hun aanhangers waren naar de zolder gevluchtDe politie kwam tussenbeide en herstelde de orde. In Algiers was een menigte van vijf duizend personen getuige van de kranslegging door generaal Salan bij het oorlogsmonument. Uit de me nigte klonken kreten als „Mollet aan dc galg" en „Massu moet naar Parijs". Europese verdragen De Gaulle heeft tegenover Robert Schuman, de Franse voorzitter van het Europese parlement, verklaard, dat Frankrijk alle reeds gesloten Europese verdragen zal eerbiedigen. Negen uur woedde brand aan boord van Ruys. Een brand, die dinsdag door nog on bekende oorzaak in een ruim van de „Ruys" van de Koninklijke Java- China-Paketvaartlijnen is uitgebro ken, terwijl dit schip in de haven van Buenos Aires lag. was woensdag ochtend te twee uur plaatselijke tijd bedwongen, nadat brandweer en op varenden het vuur negen uur lang haftgfen bestreden. Verscheidene, brandweerlieden en 'op varenden moesten, met een begin van verstikking door de sterke rookont wikkeling, in een ziekenhuis worden opgenomen. De brand heeft zeer aanzienlijke schade aangericht. Het herstel hier van zal verscheidene weken vergen. De „Ruys" maakte deze reis op de lijn JokohamaBuenos Aires. M viert de te Vlissingen ge- boren Vlaamse dichter Aimé de m Ma rest te St. Agatha-Berchem M (Brussel) zijn 60ste verjaardag. is het 250 jaar geleden, dat =j ie Duitse hofdirigent, violist en s H componist Johann G. Janitsch te Schweidnitz werd geboren. Italic ontbiedt gezant uit Boedapest President Eisenhower van de Ver. Staten heeft woensdag op zijn pers conferentie gezegd, dat het gevoel van walging in de gehele niet-com- munistische wereld naar aanleiding van de terechtstelling der oud-pre mier Nagy van Hongarije een zeer grote hinderpaal zou worden voor onderhandelingen met de Sowjet- Unie. De Amerikaanse president zei, dat de executie van Nagy en de zij nen een duidelijk bewijs was, dat de Sowjet-Unie van plan is een politiek van terreur en vreesaanjaging te volgen. Op de vraag, of met het oog op de terechtstellingen, het nog zin heeft de correspondentie met de Russische premier over een mogelijke topcon ferentie voort te zetten, antwoordde OVERLEG OVER DE VEERTARIEVEN Minister Algera doet verslag aan de Eerste en Tweede Kamer 1. In het op 5 juni j.l. tussen minister Algera en Qed. Staten van Zeeland gepleegde overleg over de nieuwe tarieven werd algehele overeenstemming bereikt over de volgende punten Inplaats van 20-vaartenboekjes voor personen, rijwielen en bromfiet sen, respectievelijk 40-vaartenboekjes voor personen- en vrachtauto's zullen onderscheidenlijk 10- en 20-vaartenboekjes worden ingevoerd. O In de tarieven voor de 20-vaartenboekjes voor personen- en vracht- auto's zullen de chauffeurs, zonder prijsverhoging begrepen zijn. Overigens zullen eenvoudigheidshaive alle tarieven voor rijwielen, brom fietsen, motorrijwielen, personen- en vrachtauto's worden uitgedrukt in één (verhoogd) bedrag, waarin de overtochtskosten van het vervoermiddel en van de berijder of bestuurder zijn samengevoegd. 3Ged. Staten zullen dc tarieven invoeren op de dag, waarop de nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" in het veer VlissingenBreskens in bedrijf wordt gesteld, doch uiterlijk op 1 augustus 1958. K In maart of april 1959 zal opnieuw overleg worden gepleegd, waarbij de minister en de Gedeputeerden geheel vrij zijn, aan de hand van de verkregen ervaring met toepassing der tarieven, hun standpunt daarover opnieuw- te bepalen. Minister Algera deelt dit mede in brieven aan de Eerste en Tweede Kamer, waarin hij verslag doet over het overleg met Ged. Staten. Aan de door de Provinciale Staten in de zitting van 19 mei geuite zes wen sen is dus grotendeels voldaan. Alleen de wens om voor de inwo ners van Zeeland een legitimatie bewijs uit te reiken, waarop re ductie op de tarieven kon worden toegestaan, alsmede het verlangen om de nu in te voeren tarieven niet als overga ïgsmaatregel doch als eindmaatregel te beschouwen, zijn dus niet ingewilligd. DE TARIEVEN. Na het aanbrengen van de hierboven aangegeven wijzigingen worden de nieuwe tarieven dan als volgt Personen 0.40; kinderen beneden 4 jaar nihil; kinderen van 410 jaar 0.20; 10-vaartenboekjes voor per sonen 3. Maandkaarten voor scholieren en werknemers, af te geven op verkla ring van het hoofd der school of de werkgever, 3.maandkaarten als voren met rijwiel met/of zonder hulp motor 4.50. Rijwiel met of zonder hulpmotor, in clusief de berijder 0.60; 10-vaarten boekjes als voren 4.50. Motorrijwiel, incl. de berijder 0 90; 10-vaartenboekjes als voren 6.50. Personenauto, incl. de bestuurder 1.90; 20-vaartenboekjes als voren 20.—. Lichte vrachtauto's, incl. de bestuur der 2.90; 20-vaartenboekjes als vo ren 30. Zware vrachtauto's, autobus, inclu sief de bestuurder 4.40; 20-vaarten boekjes als voren 45. Vrachtauto met aanhangwagen, trek ker met oplegger, inclusief bestuur der 5.40; 20-vaartenboekjes als vo ren 55. Extra reis 100.boven het nor male tarief voor de veerboten „Ko ningin Wilhelmina", „Prins Hendrik" en „Willemsdorp"; 150.boven het normale tarief voor de veerboten „Koningin Juliana". Prins Bernhard" en „Dordrecht"; 350.boven het normale tarief voor de veerboot Prinses Beatrix", Eisenhower op deze vraag niet posi tief te kunnen antwoorden. Hij zei over deze zaak ernstig met zijn raad gevers van gedachten te willen wis selen maar ae hele geschiedenis had "hem in zijn verwachtingen in grote mate teleurgesteld. Italië heeft zijn gezant in Boedapest naar Rome ontboden om verslag uit te brengen over de terechtstelling van Imre Nagy. Dit heeft de minis ter van buitenlandse zaken, Pelia, woensdag in de senaat bekendge maakt Hij zei dat de Italiaanse re gering een verzoek van Boedapest om goedkeuring voor de benoeming van een nieuwe Hongaarse gezant in Rome, negeert. De vorige Hongaarse vertegenwoordiger is enige tijd gele den overgeplaatst. Naar aanleiding van de terecht stelling van Imre Nagy en gene raal Maleter gaf minister Luns gisteren tegenover de buitenland se journalisten die hem een noenmaal aanboden te kennen, dat hierdoor de kloof tussen oost en west weer vergroot is, althans, zo zei hij, „we beseffen opnieuw hoe groot het verschil is tussen de opinies o.a. inzake menselijke waardigheid". De minster ver wacht dat de repercussies van de jongste gebeurtenissen in Hon garije niet alleen bij de publieke opinie maar ook bij de regerin gen niet gering zullen zijn. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft woensdag de te rechtstelling van Nagy c.s. een daad genoemd, die door mets kan worden gerechtvaardigd. In verscheidene landen hebben Hon gaarse vluchtelingen demonstraties gehouden. Als onderdeel van een actie in Ne derland, waarbij de Hongaarse vluch telingen hun terechtgestelde leiders postuum eren, heeft een aantal hunner gisteren een krans gelegd bij het verzetsmonument op het Dom plein te Utrecht. Op linten in Hon gaarse en Nederlandse nationale kleuren werd vermeld „Voor de mar telaren der Hongaarse revolutie". In de avond trok een stille stoet van ongeveer 50 Hongaren, allemaal jon ge mensen, naar het Domplein, de Hongaarse vlag met zich meedra gend. Nadat de vlag met een grote zwarte strik voor het monument was neergelegd, werd het Hongaarse volkslied gezongen. LATER REGEN Toenemende bewolking met in de middag van het westen uit enige regen. Matige tot krachtige zuidwes telijke wind. Weinig verandering In temperatuur. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag geleidelijk minder mooi strandweer. Toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Toenemen de zuidwestelijke wind. Temperatuur 16-18 graden Celsius. Vooruitzichten: Temperatuur aan genaam, maar minder bestendig ala gevolg van enkele oceaanstoringeaj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1