Z.L.M.-DAGEN 1958 OP THOLEN TentoonstellingsvoorzitterV eel verbeterd voor agrarisch Tholen" Grootse tentoonstelling werd ondergebracht in „tentendorp" BURGEMEESTER B0UWENSE: GOEDE CONTACTEN MET Z.L.M." NA HERVERKAVELING De heer Groenewegen bleef met vijf uur slaap de kalmte zelf.... NA DE WATERRAMP is ook het eiland Tholen in de rij van Zeeuwse herverkavelingsgebieden opgenomen. Dit betekende, dat 65 miljoen gulden aan het eiland kon worden besteed, waarvan twaalf miljoen door de streek zelf moet worden opgebracht. „Er kon daardoor heel veel worden verbe terd", is de mening van de tentoonstellingsvoorzitter en secretaris van de kring Tholen-Sint Philipsland van de Z.L.M., de heer A. J. Groene wegen uit Sint Maartensdijk. Er konden nieuwe wegen worden aange legd, afwateringsstelsels, draineringen en kavelindelingen werden verbe terd. Men kon twee nieuwe gemalen voor de ontwatering bouwen, één in Tholen, dat reeds gereed is en waardoor 4000 ha wordt ontwaterd en één in de Noordpolder (volgende maand gereed) dat 4500 ha bemaald. I Na negen jaar 1 NEGEN JAAR is het gele- §j den. dat de kring Tholen-St.- Philipsland van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij „de" m tentoonstelling binnen zijn n „ambtsgebied" had. Dit was in H 1949; de tweede Z.L.M.-ten- toonstelling van na de Tweede Wereldoorlog, 't Was zeker s in vergelijking met de huidige opzet een tentoonstelling-op- bescheiden-schaal. Met name H werd toen de aandacht ge- vraagd voor de in opkomst zijnde mechanisatie. Zo waren n s vele landbouwwerktuigen, die M toen op het eiland Tholen in |l H gebruik waren, op de tentoon- n stelling te bezichtigen. De bestaande gemalen te Poortvliet en Scherpenisse nemen het „midden gebied" van Tholen voor hun reke ning. Al deze verbeteringen hebben Tholen als landbouwgebied een bete re toekomst verzekerd. De bedrijfs voering kan rationeler geschieden; de heer Groenewegen ziet voor de toekomst, speciaal voor de kleinere bedrijven, goede mogelijkheden voor de tuinbouw liggen. Het is een rustige heer Groene wegen, die dit alles in de woonwa gen, waarin het secretariaat van de tentoonstelling op het terrein is ondergebracht tussen een stort vloed van telefoontjes en talloze vragen van standhouders door over „zijn" eiland vertelt. Een 41-jarige tentoonstellingsvoor- zitter, die bij al het gedaver rond de nrichting zijn kalmte heeft weten te bewaren. Ook in de laatste dagen voor dit spectaculaire landbouwge- beuren. Hij heeft het niet op deze laatste dagen aan laten komen. Eind december van het vorig jaar werder. reeds de eerste plannen gesmeed, half maart stond de tentoonstelling de heer Groenewegen reeds in „de finitieve vormen" voor de geest. De hulde, die hem voor al dit werk toekomt, wimpelt hij af op liet, Z.L. M.-secretariaat te Goes, waarmee bij de voorbereidingen intensief werd sa mengewerkt. „De heer W. Sinke, de tentoonstellingssecretaris, is mijn rechterhand" en die „rechterhand" werkte reeds mee vóór de drukte medio april goed begon. Wat de meeste moeilijkheden heeft gegeven? „Het samenstellen van de catalogus" verklaart de tentoonstel lingsvoorzitter onomwonden, „dat gaf werkelijk wel eens zorgen". Maar ook de catalogus is er geko men. Via een beperkt aantal uren slaap. De laatste maanden zag de heer Groenewegen het bed niet vóór twaalf uur. Hij zorgde er echter voor, iedere morgen weer om vijf uur pre sent te zijn...-,-» Tentoonstellingsvoorzitter A. J. Groenewegen kalmte bewaard (Foto P.Z.C.i Dagindeling? Daarover kan de hee, Groenewegen kort zijn. Van vijf uui tot acht uur 's morgens de gang van zaken uitstippelen op zijn zeventig hectaren groot landbouwbedrijf en de rest van de dagde tentoon stelling. „Drie uren per dag was ik nog boer op „Ravensoord", zo zegt hij, dan reed hij weg, naar Goes of elders, of zat gekluisterd aan bureau en telefoon De organisatie is de heer Groenewe gen allerminst „uit de hand gelopen". Hij gewaagt met dankbaarheid van de steun van de Nederlandse Heide Maatschappij bij het uitzetten van het terrein en de verschillende com missies, die „werkspreiding" mogelijk maakten. „Ik raak het gewoon", kon de ten toonstellingsvoorzitter dinsdag in al le kalmte verklaren, negen jaren ereleden immers, stond hij alleen voor de bescheidener van omvang zijn de organisatie van de tweede na oorlogse tentoonstelling van de Z.L. M.. die eveneens op Tholen werd ge houden. In het coöperatiewezen en het her- verkavelingswerk op Tholen speelt de heer Groenewegen eveneens een belangrijke rol. En de echtgenote van de krtngsecretaris, die het 's avonds heel vaak zonder het gezelschap van haar man moet stellen, is er ook al een heetje aan gewend Zij moppert niet. maar is haar man, die zich met hart en ziel aan de ..agrarische organisatie" heeft gege ven, vaak tot een grote steun. In 1945 is het eigenlijk begonnen toen werd de heer Groenewegen voor zitter van de plaatselijke Z.L.M.-af- deling van Sint Maartensdijk. In 1946 toen zijn vader die thans erelid van de Z.L.M. is aftrad als kring- voorzitter. werd hij kringsecretaris. Het is dus wel duidelijk, dat de heer Groenewegen zijn-weetje-weet. Als donderdag de poorten van de land bouwtentoonstelling opengaan, zal dank zij zijn energie ook daar alles tip-top in orde zijn. WOENSDAG 18 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. ln Scherpenissepolder heerst reeds enkele dagen grote bedrijvigheid Scherpenisse maakt zich momenteel op om donderdag, vrijdag en zaterdag vele duizenden agrariërs te ontvangen, die uit alle de len van de provincie naar Tholen zullen komen om de jaarlijkse tentoonstelling van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij te be zoeken. Aan de Poortvlietsestraat, in de Scherpenissepolder, gonst het sedert enkele dagen van bedrijvigheid, want op een 16 ha groot terrein in deze polder verrijzen niet minder dan achttien grote en kleinere expositietenten. Deze grootse manifes tatie van de Z.L.M., die een jaarlijks terugkerend evenement is voor het agrarisch bevolkingsdeel van Zeeland, is bijzonder groots van opzet. Behalve tal van aantrekkelijke stands op het gebied van de landbouw, veeteelt, fruitteelt en de voorlichting in deze secter, zijn er landelijke demonstraties met landbouwwerk tuigen, alsmede keuringen van paarden en rundvee. Overigens hebben de Z.L.M.-dagen nóg meer te bieden, want met name vrij dag en zaterdag zal er een aantrekkelijk ontspanningsprogram ma worden afgewerkt. tlng mtnder groot zijn. Het gonsde dinsdag van bedrijvig heid op het expositieterrein. Eén voor één verrezen de tenten, die in korte spanne tijds werden opgetrokken. Een ploeg werlieden uit Wemeldingc verrichtte deze voor hen toch ook weer niet alledaagse werkzaamheden met het gemak van ervaren vaklie den. Vele decimeters lange palen werden met grote vaardigheid in de grond gedreven, waarbij de forse ha merslagen het motorgeronk van de af en aan rijdende vrachtauto's overstemden. De tentoonstellingssecretaris liet zich tijdens ons bezoek aan het expositie terrein vol lof uit over de wijze waar op de standhouders en de werklieden de zaken aanpakken. Dank zij vooral ook de medewerking van de Heide maatschappij konden de werkzaam heden bij de opbouw van deze voor agrarisch Zeeland zo belangrijke ex positie vlot verlopen. „We zitten nog volop in de op bouw, maar het is interessant een wandeling over het terrein te ma ken. Over twee dagen kan Je eerst goed zien wat hier door de ver schillende standhouders wordt ge presteerd," merkte de heer Sinke op. Hier werd met koortsachtige bedrijvigheid de eerste paal in de grond geslagen, terwijl een tent verder de standhouder reeds het inwendige van zijn expositieruimte aan het verfraaien was. Een an der weer was ijverig bezig zijn tentoonstellingsgoederen van een zware vrachtauto te laden en nummer vier had zich in de scha duw van zijn tent teruggetrokken om een verfrissing te gebruiken. Ring Aan de andere zijde van het terrein, dichtbij de fraaie ingang, werd de tribune gebouwd. Duizend personen zullen tijdens de tentoonstellingsda- gen van deze tribune af de verrich tingen kunnen volgen van de lande lijke ruiters en ook de kampioens paarden en -runderen kunnen bewon deren. De demonstratiering, die de oppervlakte heeft van een voetbal veld, is het beste stuk weiland op het gehele expositieterrein. Ideaal is de toestand weliswaar niet, maar het was nu eenmaal moeilijk een geschikt expositieterrein te vinden. Niettemin voldoet het terrein als geheel zeer zeker, zodat de standhouders er dan ook hun tevredenheid over uitspre ken. Wat nu de verwachtingen voor de ko mende dagen zijn? Gezien de succes sen van de Z.L.M.-dagen in de voor afgaande jaren, kan men overal op timistische klanken beluisteren. Een belangrijke factor Is natuurlijk het weer. Wanneer de weergoden, de nr- ganisotoren gunstig gezind zullen zijn, staat reeds bij voorbaat vast, dat ook de Z.L.M.-dagen 1958 weer een daverend succes worden! Bij de opbouw van de tentoonstelling heeft men over het weer nog niet te klagen gehad. De openstaande ramen van de wagen, waarin op het terrein het secretariaat is gevestigd, maken het mogelijk, dat de tentoonsteilings secretaris, de heer W. Sinke uit Goes, de telefoon „van buitenaf" bedient. (Foto P.Z.C.). Voor de expositie evenwel gereed is om de stroom van bezoekers te ont vangen, hebben de organisatoren reeds vele maanden een grote activi teit aan de dag gelegd. Vooral de laatste dagen voor de opening van de de Z.L.M.-tentoonstelling is er koorts achtig gewerkt in een directiewagen van de Heide Maatschappij, waarin tentoonstellings-secretaris W. C. Sin ke uit Goes zijn tenten heeft opge slagen. De telefoon zwijgt geen vijf minuten, terwijl opgewonden stand houders in en uit lopen om de actie ve secretaris om raad te vragen. Ze komen nimmer tevergeefs, want de heer Sinke weet overal raad op. Op het uitgestrekte expositieterrein valt in het midden onmiddellijk een enorme „vijfmaster" van twintig bij dertig meter in het oog, waarin straks de Plattelandsvrouwen zullen exposeren. Daaromheen zijn de ande re tenten gegroepeerd, die in afme- Voor het podium, waarop zich de openingsceremonie zal afspelen paaldendinsdagmiddag twee L.J. G.-ers het gebied af, waarbinnen de vier Z.P.M.-sters en vier L.J.G.-ers, die de acht gemeentevlaggen uit de kring sullen dragen, zich zullen op stellen. (Foto P.Z.C.). Programma voor drie dagen. Het programma voor de Z.LJM.-da- gen op Tholen luidt: donderdag 19 juni: 14.00 uur Opening tentoonstelling in Scherpenisse door ir. M. A. Geuze; 15.00 uur Algemene vergadering'Z.L. M. in St.-Maartensdijk; 18.30 uur Ontvangst ten gemeente huize van Poortvliet; 20.00 uur Diner in „Holland-Huis" te Scherpenisse. Vrijdag 20 juni: 9.00 uur Keuringen; 9.00 uur Vertrek deelnemers rijtoer; 10.00-13.00 demonstraties met land bouwwerktuigen (Kunstmest strooiers); 11.00 uur Aankomst deelnemers rij toer bij tentoonstellingsterrein; 13.30-18.00 demonstraties landelijke ruiters, trekpaarden en défilé door de koninklijk erkende harmonie St.- Cecilia uit Stampersgat en de lande lijke ruiters; 18.00-20.00 Concert door „St.-Cecil- lia"; 20.30-23.00 Opvoering toneelspel Pinky" door toneelgroep uit Oud- Vossemeer en Tholen. Zaterdag 21 juni: 10.00-13.00 demonstratie landbouw werktuigen kunstmeststrooiers 10.00-13.00 atletiekwedstrijden tus sen ploegen van de negen Z.L.M.- scholen in Zeeland; 14.00-14.10 demonstratie leerlingen landbouwhuishoudscholen 14.10-16.45 reidansen Z.P.M. en L.J. G., springdemonstraties „Eendrachts- ruiters" enz.; 16.45-19.00 Concerten door muziekge zelschappen op het eiland Tholen; 19.00-22.00 Turndemonstratie door V.T.V, te Vlissingen. Rijtoer tussen vlaggende schoolkinderen. Vrijdag 20 juni, de 2e dag van de tentoonstelling, zullen de Z.L.M.-le- den de traditionele rijtoer maken, die aan iedere tentoonstelling is verbon den. De tocht, waaraan 125 personen auto's en 20 autobussen zullen deel nemen, voert over het gehele eiland Tholen; de route heeft een lengte van 65 km..Bijzonder aardig is. dat in de verschillende dorpen vlaggende school kinderen langs de route zullen staan, die de stoet telkens een „blijde in- komste" zullen bereiden. In de loop van dinsdag heeft een ploeg specialisten op het terrein van de Z.L.M.-tentoonstelling te Scher penisse de tribune gemonteerd, waar voor de grote demonstraties zullen worden gehouden. (Foto P.Z.C.). Reeds dinsdag tvas op het tentoon stellingsterrein langs de weg Scher penissePoortvliet een vrij groot aantal tenten opgeslagen, waarbin nen zich de evenementen rfln de ten toonstelling zullen afspelen. (Foto p.Z.C.). Ir. M. A. Geuze verricht officiële opening DE ALGEMEEN voorzitter van de Z.LJVI., ir. M. A. Geuze uit 'poortvliet zal donderdagmiddag te twee uur, de tentoonstelling, die donderdagmorgen reeds voor het publiek wordt openge steld, officieel voor geopend verkla ren. Voor de „openingsceremonie" is op het tentoonstellingsterrein aan de Poortvlietsedijk een fraai, frisge schilderd podium opgesteld, waarvan de achterwand is getooid met het Ne derlandse en het Zeeuwse wapen. Tussen het „Je Maintiendrai" en het „Luctor et Emergo" zullen bij de opening de letters „Z.L.M." oprijzen. Een in verschillende kleuren uitge voerd bord, waarop de ledentallen van de plaatselijke Z.L.M.-afdelingen in de kring Tholen en St. Philipsland welke kring in totaal 935 leden heeft zal hierboven worden opgesteld. Vier leden van de Zeeuwse Platte lands Meisjes Bond en vier leden van de Landbouw Jongeren Gemeenschap zullen tijdens de opening de acht vlaggen dragen van de gemeenten in de kring. IDEEËN UITWISSELEN yy Lagere landbouwschool wordt uitgebreid. Vanzelfsprekend is Scherpenisse's burgemeester, de heer D. C. Bouwen- se. buitengewoon verheugd, dat de Z.L.M.-tentoonstelling dit jaar in zijn gemeente wordt gehouden. Temeer, daar Scherpenisse zulke goede con tacten met de Z.L.M. heeft. Sinds 1943 is hier immers, in het centrum van het eiland Tholen, de lagere landbouwschool van de Z.L.M. ge vestigd, die binnenkort belangrijk zal worden uitgebreid. Ruim drie jaar geleden verrees een geheel nieuwe school, die thans van één lokaal op vier zal worden ge bracht! Tevens zal een handvaardig heidslokaal bij de school verrijzen. Belangrijk vindt burgemeester Bouwense ook, dat Tholen en met name agrarisch Tholen in het cen trum van de belangstelling zal ko men te staan. Men zal kunnen er varen, aldus de heer Bouwense, dat Tholen zeker geen achterge bleven gebied is, zoals wel eens ten onrechte wordt gedacht. „Tholen kan gerust meedoen". De Thoolse landbouwers zullen in con tact komen met agrariërs uit de an dere delen van Zeeland. Men zal van Burgemeester D. C. Bouwense contacten (Foto P.Z.C.). gedachten wisselen en eikaars ideeën beluisteren. Dit is een geheel apart facet van de tentoonstelling, het contact, dat agrarisch Tholen zal heb ben met de collega's uit overig Zee land. Burgemeester Bouwense juichte de tentoonstelling niet alleen daarom van ganser harte toe. „Overal, waar levendigheid is, worden zaken gedaan" is zijn me ning, „Tholen komt in de belang stelling te staan dat hebben wij wel nodig!" Vele tentoonstellingsgangers zullen ook, zo verwacht Scherpenisse's bur gemeester, een bezoek aan de thans praktisch „droge" Pluimpot brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7