Nederlandse activiteit in eerste etappe beloond: zege voor Post Rusland schakelde Engeland uit: 1-0 PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer vermiste oorrxvxq' 10 PROVINCIALE ZB EU W BB COURANT. WOENSDAG 18 JUNI 1958 (Advertentie) Voor J001 plakwerkjes -si SeMotape l SAtapeklee,band \&'y. j bij uw kantoorboekhandelaar Ronde van Nederland André Vlayen en drie volgelingen van de Pel: Daan de Groot, Leo van der Pluijm en Jo de Roo mochten het peloton verlaten en op jacht gaan naar de armee van Schnlte. Het zou niet baten In Harlingen moesten de talrijke wie- Ierenthousiasten al vijf minuten wachten op het nu fel jagende pelo ton. Het was daar, dat Schalk Ver hoef de grote animator het tempo niet meer kon volgen en zich moest laten terugvallen op de vier dapper volhoudende achtervolgers, die het grote peloton waren ontvlucht. De twaalf die de zege zouden gaan be twisten hielden elkaar geducht in de gaten. In de volgerskaravaan groeide de ze kerheid, dat het ondanks de Neder landse activiteit toch weer een Bel gische zege zou gaan worden. Was Rik van Looy niet terecht gevreesd op alle Europese arena's om zijn scherpe eindsprints? Maar de slijta geslag, die Kersten en Piet van Est bleven onderhouden, miste toch zijn uitwerking niet. De grote kans Toen tien km voor het einde Peter Post de ruimte Infietste, zag hij Wim van Est en Kersten naast zich op duiken. En een Belg. Maar het was ditmaal Leon van Daele, de adjudant, die dit Nederlandse offensief in de kiem moest smoren. Van Est, Kersten en Post hadden de situatie in één oogopslag door 2 Dit was de grote kans Ze bogen zich nog dieper over het stuur, zetten zich nog feller af en maakten een kloof, die Rik van Looy niet meer kon overbruggen. Toen lag de eerste Nederlandse tri omf binnen het bereik van Peter Post die in een zeer lange sprint zijn drie mede-vluchters van zich afschudde. Hij zorgde daarmee niet .alleen voor een individuele zege. maar bracht met Schulte en Pos zijn équipe ook aan het hoofd van het ploegenklas- sement. VOETBAL OM WERELDTITEL Verrassende uitslagen Het is gebeurd. Engeland is uitge schakeld. Niet door een briljant spe lende ploeg, neen, in het Nye Ullvy- stadion van Goteborg heeft een te leurstellend Russisch elftal het roem ruchte team van Engeland versla gen met 1-0. Trouwens alle drie de wedstrijden werden verrassingen. Door deze overwinning is Rusland doorgedrongen in de kwartfinales en zal de ploeg van dit land donderdag in Solna tegen Zweden spelen. Wales was heel wat gelukkiger en versloeg Hongarije met 2-1. Het zal het nu tegen de formidabele Brazi lianen moeten opnemen in Goteborg. Noord-Ierland, dat Tsjecho-Slowakije versloeg met 2-1 zal in het veld tre den tegen Frankrijk. Deze wedstrijd zal In Norrkoping worden gehouden. Als scheidsrechter treden respectie velijk Ellis, Seipelt en Gardeazabal op. RuslandEngeland Het Engelse team, waarop toch zo- velen al hun hoop hadden gesteld, heeft ii> groep vier volkomen gefaald. De 25.000 toeschouwers waren niet getuige van een herhaling van de zo uitstekende eerste wedstrijd tussen Engeland en Rusland. De Engelse aanval was zwak en vooral Kevan werd door het, toch voor het meren deel Engels georiënteerde, publiek uitgefloten. Pas na 20 minuten kwam de eerste goede kans, die door Ke van grandioos werd gemist. Ook de volgende kansen zouden door deze speler niet worden benut. Ook de Russen speelden overigens slecht. De passes waren bijzonder onzuiver. Na de rust werden de Engelsen feller. Er Van Steenbergen, Gerrit Voorting en Wim van Est grote verliezers (Van een speciale verslaggever) De zege in de eerste etappe van onze vaderlandse wielerronde was niet voor Rik van Looy, Rik van Steenbergen of welke Belg dan ook. De voortreffelijke acties, die verschillende Nederlandse renners hadden voor bereid of hadden ingeleid, vonden hun bekroning In een sprintzege van Peter Post, die in een lange rush een achtervolgingskampioen waardig, In Leeuwarden eerst afrekende met Kersten en Piet van Est en daarna een fanatiek sprintende Leon van Daele alle hoop op een Belgische zege ontnam. 23 seconden later kwamen de acht overige renners, die tachtig kilometer lang met 't eerste viertal een ongenaakbare kopploeg hadden gevormd, over de eindstreep. Rik van Looy voorop, maar in diens kielzog „wieler- generaal" Gerrit Schulte, die zijn stalgenoot Peter Post in de laatste kilo meters had meegestuurd met Kersten en Van Est en zelf Rik van Looy was blijven bewaken zoals alleen een routinier van zijn klasse dat maar kon. Het duurde daarna ruim 12 minuten eer de duizenden Leeuwardenaren langs de wegen de grote verliezers van deze eerste etappe konden zien binnentrekken. Rik van Steenbergen mocht dan in een fel sprintje voor Ab Geldermans als eerste van de grote groep over de eindstreep sprin gen, In zijn hart wist de wereldkam pioen dat een welhaast onoverbrug bare kloof hem nu reeds scheidt van zijn grote concurrent Rik van Looy. In zijn spoor Wim van Est, Gerrit Voorting, Piet Daraen, Ab Gelder mans, Impanis, Cerami Gezapig tempo In een gezapig tempo was de gehele karavaan na de start ln Amsterdam door de Beemster en door Hoorn naar de ravitaillering in Medemblik ver trokken en daar had Schulte na een speldeprik van Piet Steenvoorden voor het eerst een man naar voren geschoven met de opdracht een zo froot mogelijk „gat" te maken, chalk Verhoef slaagde daarin voor treffelijk. Bij de ravitaillering had hij 50 seconden voorsprong en was een tweede ipan uit het zwarte es- quadron, Post, bezig te demarreren. Op weg naar de Afsluitdijk begon de jacht op dit tweetal. Een stormloop, ingeleid door drie man van de Büchly-equipe, Adri Voor ting, Adri Roks en Piet van der Brandt, en waarbij Rik van Looy, Leon van Daele, Hinsen, Kersten, Coone, Piet van Est, Hijselen- doorn. Peter Post en Gerrit him self zich aansloten. Toen dit veertiental renners bij het betreden van het grote slagveld in deze etappe, de Afsluitdijk, een mi nuut voorsprong had op het grote peloton, was ln feite de beslissing ge vallen. Want met de wind op kop vergrootten de vluchters op de ge nadeloze kale vlakte van het IJsel- meer, hun voorsprong tot drie en een halve minuut. Hijselendoorn moest terug, maar het deerde de koplopers niet. Vier man, RONDE VAN NEDERLAND Uitslag en klassement Ronde van Nederland. Leeuwai-den De uitslag van de eer ste etappe van de Ronde van Neder land naar Leeuwarden over een af stand van 180 km luidt 1. Post (Nederland zwart) 4.45.11; 2. Van Daele (België 2, z.t.); 3. Kersten (Nederland blauw) z.t.; 4. Piet van Est (Nederland blauw) z.t.; 5. Van Looy (België 2) 4.45.34; 6. Schulte (Nederland zwart) z.t.; 7. Van de Brand (Nederland groen) z.t. 8. Coone (Did.) z.t.; 9. Adri Voorting (Nederland groen) z.t.: 10. Hinsen (Nederland geel) z.t.; 11. Roks (Ne derland groen) z.t.; 12. Pos (Neder land zwart) z.t.; 13. Van der Pluym (Nederland blauw) 4.50.11; 14. De Roo (Nederland blauw) z.t.; 15. Vlayen (België 1) z.t.; 16. De Groot (Nederland blauw) z.t.; 17. Verhoef (Nederland zwart) z.t.; 18. Schroe- ders (België 2) 4.56.24; 19. Ziegler (Did.) 4.56.26; 20. Van Dongen (Ne derland geel) 4.56.31; 21. Het peloton geleid door van Steenbergen (België 1) 4.57.13. Uitgevallen zijn de Duit sers Liebelt en Klein. Het ploegenklassement van de eerste etappe ziet er als volgt uit1. Neder land zwart 14.15.19; 2. Nederland groen 14.16.42; 3. Nederland blauw 14.20.33; 4. België 2 14.26.39; 5. Duits land 14.39.13; 6. Nederland geel UÜOW- V T!rstrri-A 1 SA JA Of Uitslagen zomeravondvoetbal Rayon Goes: Comb. N.S.Typo's 12; Keuringsdienst Zeel.V.V.Z.B. 2—4; P.T.T.De Zon 2—2; Robur vet.—SC Ford 3—9. Rayon Huist: TFC ClingeTC Hulst 8—1; Vet, HulstVan Eerdenbrugh Rayon Middelburg: Blauw Wit Kraaien H 4—1; Kraaien I—VSV 42; Broek BoysPingelaars 12. Rayon Vlissingen, Aid. I: MWK I SBLV 1—8; Afd. n: BW HVAW II 0—3; VAW HI—PVS II 1—3; MW K II—BW 1—5. Rayon Zierikzee: Fa. Oude en de Jon- feKon. Zeelandia 61; PZEM— ijkswaterstaat 53; NeptunusFa Janse 12; Drukkerij L. O. Grontmij 07; Zierikzee vet.Prov. Waterstaat 21. Rayon Terneuzen: Scheepswerf Spadella 54. 901. Piloot Storm maakte het zich zo gemakkelijk mo gelijk in de kleine cel en na verloop van tijd zette hij rustig zijn onderbroken slaap voort. Toen hij weer ontwaakte, was het nog eds duister om hem heen. De dagen en nachten op Va- leron duren heel wat langer dan die op Aarde. Bijna drie weken, vanwege de geringe omwentelingssnelheid van de planeet. Dank zij een eigenaardige fosforiserende eigenschap van het wolken dek, zijn de nachten eigen lijk meer langdurige sche meringen. Nadat hij enig voedsel en water tot zich ge nomen had, wachtte onze piloot rustig de loop der ge beurtenissen af en toen hij het jongste avontuur nog eens overdacht, herinnerde hij zich plotseling iets dat Eldred gezegd had! Namelijk, dat de soldaten die hem wegbrach ten, op hun hoede moesten zijn, omdat hij, Arend, „zéér geslepen en krachtig" was! Mmm! Krachtig? Hoe wist Eldred dat hij zo krachtig was? Voor zover hij wist was de grijze heer toch niet bij de demonstratie in het substation aanwezig geweest! Of wel? Het was óók mogelijk, dat een der „kidnappers" hem erover gesproken had.' Maar dat zou dan betekenen, dat Eldred, de rechterhand van Val Marian, in dit geval een belangrijke rol speelde. Neen, dat was tè fantastisch! Maar toen Shor Nun zijn vriend kwam opzoeken en het vreemde verhaal hoorde, wreef hij toch eens peinzend langs zijn kin. De hele affaire stond de inspecteur niets aan!" De Ronde van Nederland is weer ge start: We zien hier hoe de renners zich tussen de enorme belangstelling door de eerste meters in de Amster damse binnenstad doorworstelen. kwamen echter geen resultaten. Het was de Rus Anatoli Iline die het eer ste en laatste doelpunt in deze wed strijd maakte. De pogingen van de Engelsen om nog verandering in de stand te brengen mislukten tenslot te allemaal. W alesHongarije Na een lange periode van overwicht in de eerste helft en een 1-0 voor sprong hij de rust is de ploeg van Hongarije door Wales met 2-1 uitge schakeld. Slechts drieduizend toe schouwers woonden deze wedstrijd bij. Wales won verdiend. De ploeg speelde sneller en combineerde beter. De Hongaren wisten dit overwicht van hun tegenstanders niet sportief te dragen. Ze gingen als wilde stie ren te keer, maar de Russische scheidsrechter Latyschev leidde uit stekend. De spil Sipos werd uit het veld gestuurd na een grofheid tegen Hewitt, die per brancard het veld verliet: John Charles was weer de grote man in de Welse ploeg. Na 34 minuten scoorde Tichy uit een voor zet van Budai. Na de rust verander den de krachtverhoudingen. Wales kwam opzetten en in de tiende mi nuut werkte Allchurch de bal achter Grosics. Medwin maakte later ge bruik van een misverstand tussen Grosics en Sarosl, 2-1. Voor de wedstrijd begon moest de politie een demonstratie van anti-communistische Hongaren verstoren, die demonstreerden in verband met de executie van hun ex-premier Imre Nagy. N. IerlandTsj.-Slowakije Andermaal behaalde Noord-Ierland, voor een plaats in de kwartfinales, een overwinning op Tsjecho-Slowa kije, zij het met inspanning van alle krachten. De uitslag was 2-1. De fa natieke Ieren moesten het zonder doelman Gregg doen, die geblesseerd was en vervangen door Uprichard. Na tien minuten werd ook Uprichard gewond, hij hinkte en daaraan dank te rechtsbuiten Zikan na 19 minuten zijn doelpunt. Enkele minuten voor de rust maakte McParland gelijk. In weerwil van zijn geblesseerde en kel speelde Uprichard buitengewoon goed. De strijd moest worden ver lengd en na tien minuten besliste een schot van McParland. Rechts half Bubernik werd uit het veld ge stuurd en de Ieren maakten tijdens de tweede verlenging nog een derde doel punt, dat echter wegens buitenspel werd afgekeurd. Uitslagen juniorenvoetbal Groep A n: Goes A HYerseke A I 22, Kapelle A INieuwdorp A I 31; groep B H: Zaamslag B I —Corn Boys B I 0—9, AZW B I— Terneuzen B I 03, Sluiskil B I Corn Boys B H 60. I FEUILLETON door PATRICIA WENTWOBTB. 55 „O, neemt U mij niet kwalijk! Maar «r moet een vergissing in 't spel we zen. Ze zou nooit naar „Deepside" terug gaan, al was het de laatste S laats ter wereld.... vooral niet nu!" uffrouw Silver kuchte en vroeg toen: „Waarom zegt U dat, meneer Harlow" Mark Harlow wierp zich in de stoel waarop Frank had gezeten en barst te in een woordenstroom los. „Wat mankeert die neef van haar, die Abbott? Waarom heeft hij haar niet tegengehouden? Weet U dan niet, dat Grant Hathaway tot over de oren in die moordzaak betrokken is? Hoe dan ook, Frank Abbott weet het opperbest. Ze had niet mógen teruggaan. Hij had het haar moeten beletten!" Juffrouw Silver breide verder. Van hoofd tot voeten, van haar stijf op- Eakt kapsel tot haar met kraal- imzoomde pantoffels, was ze het beeld ener waardige Engelse ou de jongejuffrouw, beperkt ln haar gedachtensfeer en voor de buitenwe reld van generlei betekenis, een wat de Fransen „quantité négligeable" noemen. Schijn kan bedriegen, maar in de ogen van Mark Harlow had ze alleen belang als iemand, jegens wie hij zijn zenuwachtige opwinding kon afreageren. „Lieve help!" sprak ze op zacht-protesterende toon en dat was genoeg om hem opnieuw te doen uitbarsten. „Ze had er nooit heen mogen gaan! Stel je eens voor, dat ze hem in haar tegenwoordigheid arresteren!" Op wat verraste toon waagde juf frouw Silver de vraag: „Is er dan enige aanleiding, hem te arreste ren?" En nijdig klonk zijn antwoord „Ik zou zeggen: alle aanleiding!" Uit haar blik scheen hij ongelovig heid op te maken nu liet hij zich nog verder gaan. „Als U 't mij vraag, valt hij ln de termen, om elk ogenblik gearre steerd te kunnen worden! Wat zeg gen haar ouders ervan"? Juffrouw Silver blééf hem aankij ken. „Ze zijn uit dineren en nog niet te rug!" Mark stiet een woedend geluid uit, „En die stommeling van een Ab bott", raasde hij, „die vent moet toch weten, beter dan wie ook, welke aan wijzingen er tegen Hathaway zijn!" „O!" zei juffrouw Silver ademloos. En toen: „Wat voor aanwijzingen, meneer Harlow?" Het blad met de koffie stond nog naast de stoel. Bijna zonder te we ten wat hij deed. vulde Mark Har low de kop, dronk het lauw gewor den brouwsel in één teug op en zette de kop weer neer. „Aanwijzingen genoeg, zou ik zeg gen. Niet, dat ik hem wil bezwaren, maar dat Cis naar hem terug is ge gaan. brengt me buiten mezelf. Heeft ze U verteld, dat ik heb opgebeld? Ik wilde hier komen en met haar spreken, maar ze zei „neen" en ik gek die ik was, liet me afschepen. Ik had geen notitie van haar woor den moeten nemen en tóch komen.... maar ik wilde haar ontzien". Juf frouw Silver ietwat wezenloos aan starend, liet hij erop volgen: „Ik houd van haar, weet U, maar dat komt er niet op aan.... dé&rian denk ik niet. Het gaat om Cis... en om die ellendige kerel Grant". Juffrouw Silver bleef breien en vroeg na een ogenblik stilte: „Waarom ge looft U, dat meneer Hathaway die twee moorden zou hebben begaan"? ,,'t Gaat niet om wat ik geloofde politie gelooft het. Voor mij komt het erop aan, dat Cis niet bij de zaak betrokken wordt". „En wat denkt de politie?" „Mij zullen ze het niet vertellen, maar 't is nogal duidelijk, dunkt me. Wat heb ik gewanboft met hem naar de „Stier" mee te nemen! Ik moest wel aanbieden, hem thuis te bren gen en dat heeft me een massa na righeid bezorgd! Ik heb de politie moeten mededelen, dat we hem in de bar achter lieten en buiten op hem wachtten. Hij kwam eerst laat en stak iets in de zak, maar ik had er geen flauw idee van, dat het de aansteker was, waarnaar dat vrouws persoon, die Louise Rogers hem op de binnenplaats zag zoeken. En tot overmaat van ramp gaat ze hem naar hier achterna! Nu vraag ik U!" „Kwam ze hem achterna?" „Het heeft er alles van, nietwaar? Caddie en ik mogen, geloof ik, dank baar ziln, dat ze zijn naam en adres kreeg en niet het mijne, wan' anders zouden wij misschien voor dt schul digen worden gehouden. We waren allebei in Frankrijk met pog hon derdduizend anderen en we waren al lebei die avonc in óe „Stier". Maar ze kwam Grant Hathaway hier opzoe ken, hem en geen ander en dat houdt ons er buiten". Juffrouw Silver scheen door Har low's verhaal bijzonder geschokt. Ze had zelfs voor het ogenblik haar breiwerk in de schoot gelegd. „U begrijpt dus", zo besloot Mark Harlow, „hoe Ik mij om Cis bezorgd maak". „O, lieve hein! Denkt U heus, dat meneer Hathaway „Wat Grant betreft, in zijn schuld of onschuld behoef ik me niet te ver diepen. Het gaat bij mij om Cis". Juffrouw Silver liet niet blijken, hoe zeer ze dat intieme opdringerig klin kende „Cis" in de grond van haar hart verfoeide als 'n inbreuk op de goede manieren. Onschuldig vroeg ze slechts: „Denkt U, dat meneer Hatha way met diedie mevrouw Ro gers heeft gesproken toen ze hier was?" Mark deed geen moeite, zijn minach ting voor zoveel onnozelheid te ver bergen, toen hij zeide: „Dat moet hij wel hebben gedaan, anders had hij haar niet goed kunnen vermoorden". „Maai- weet U het niet zeker?" Spottend antwoordde hij: „Er is nog zoiets als gissen! En in gissen ben ik vrij sterk!" HOOFDSTUK XXXII Cecily reed de donkere laan in. Ze reed langzaam, omdat ze nu wel „Abbottsloigh" had verlaten, waar ze haar ouders niet had willen afwach ten, maar toch enigszins tegen de ontmoeting met Grant en ook mevrouw Barton opzag. Inmiddels scheen Bramble er zich terdege van bewust dat hij weer naar huis ging en de hond gaf dit door allerlei zenuw- achtigge uitingen door kort geblaf nn sprongen tegen de zijramen, duidelijk te kennen. Bij het huis gekomen, zag Cecily dat 't achterdek openstond. Zachtjes reed ze naar de zijkant van het huis en hield daar stil. Bramble onder luid protest zijnerzijds in de auto latend, stapte ze uit en liep om het gebouw tot aan de kant van de studeerka mer. Mevrouw Barton, had ze later bedacht, zou wel te bed zijn, maar als Grant nog op was, zou hij zich wel in die kamer bevinden. Tot haar grote opluchting straalde het vertrek nog lient uit door de nooit volledig met gordijnen afgesloten vensters. Haar hart begon sneller te kloppen, toen ze bij dat licht een glimp van haar echtgenoot meende te zien. Blijkbaar was hij pas thuisgekomen, want hij droeg nog zijn oude regen- Jas. Die jas vertoonde nu een rare vlek juist boven de elleboog. Hij stond bij de schoorsteenmantel, ge bogen over een antieke Chinese vaas waarin ze gedroogde rozebladeren placht te bewaren. Zijn arm was op geheven, maar ze kon niet zien wat hij uitvoerde. Plotseling bekroop haar een gevoel, alsof ze het koud kreeg. Ze moest daar niet langer blijven staan te kij ken en Grant behoefde niet te weten, dat ze er had gestaan. Ze liep voor zichtig over de grasrand van een bloembed naar hét huis en voelde in haar beurs naar de sleutel. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 12