De Centrale Dienst Bevelanden zal worden opgeheven GEMEENTEPERSONEEL KAN OVERGANGSTOESLAG KRIJGEN lh Zeeuwse Aimaimk DISCUSSIE OVER „WESTEN" EN „OVERIG NEDERLAND" Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DINSDAG 17 JUNI 1958 NA 10 JAAR: Er zal echter waarschijnlijk weinig veranderen De Centrale Dienst voor Bouw en Wo ningtoezicht en Gemeentewerken op de Bevelanden uitgezonderd de ge meenten Goes en 's Heer Abtskerke zal op 1 maart 1959 ophouden te bestaan. Ruim een jaar geleden heb ben de betrokken gemeenten op Noord- en Zuid-Bevelnml besloten uit deze dienst te treden, zodra de lopen de termijn is verstreken. Deze termijn loopt af op 1 maart 1959, want op 1 maart 1919 werd de dienst op aan drang van Ged. Staten van Zeeland voor de duur van tien jaar opgericht. Vele gemeenten maakten toen reeds ernstige bezwaren tegen een over koepelend orgaan voor het bouw- en woningtoezicht. Na tien jaar zijn de ze bezwaren nog niet weggenomen, hetgeen blijkt uit het feit, dat de ge meenten thans besloten om uit de dienst te treden. Tót 1949 had men een Dienst Openba re Werken Bevelanden met Goes als' centrumgemeente. Er rezen echter moeilijkheden als gevolg van een niet goed functioneren van deze dienst. De gemeenten wilden een grote mate van zelfstandigheid en hoewel de Dienst Openbare Werken Bevelanden werd opgeheven, kwam hiervoor een ander overkoepelend orgaan in de plaats, namelijk de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeen tewerken. De gemeente Goes bleef zelfstandig en kreeg een eigen direc teur van gemeentewerken, terwijl 's Heer Abtskerke in verband met het geringe aantal inwoners, zich even eens niet aansloot. Wie fyuM* rookt heeft gelijk Ook met filter verkrijgbaar. 95 cent. De gemeenten maakten later met na me bezwaren tegen de „top", het hoofdkantoor van de dienst, dat in 's Heer Arendskerke werd gevestigd. Daar de zeven districten op Noord- en Zuïd-Beveland een grote mate van zelfstandigheid bezaten, kwam er in de praktijk weinig van een bouw- en woningtoezicht door de directeur van de centrale dienst in 's Heer Arends kerke, de heer J. H. Valk. Wel kwa men de gemeenten voor grote projec ten bij dit bureau terecht, dat o.m. de plannen maakte voor de nieuwe ge meentehuizen in Krabbendijke, Kort- ?ene en Hoedekenskerke, scholen in erseke, Kloetinge, Krabbendijke en Colijnsplaat, alsmede woningen in de dorpen op Zuid- en Noord-Beveland werden gebouwd volgens de plannen van het hoofdkantoor. In plaats van een dienst voor bouw- en woningtoe zicht. wns het hoofdkantoor van de Centrale,dus meer een architectenbu reau, dat slechts opdrachten van de gemeenten kreeg voor kapitaalwer- ken. Na de opheffing van de dienst, zullen zeer waarschijnlijk de zeven distric ten nis zodanig blijven bestaan onder de leiding van de districtsopzichters. In feite zal er dus na 1 maart 1.949 waarschijnlijk weinig veranderen. Al leen het hoofdkantoor van de Centrale Dienst in 's Heer Arendskerke zal verdwijnen. De directeur van de dienst, de heer Valk, zal zich dan als particulier architect vestigen. Advertentie/ Van Nelle bestellen Directeur N.V. Solidair benoemd Tot directeur van de N.V. Solidair, de combinatie van mosselkwekers op Schouwen-Duiveland, is benoemd de heer L. Parlevliet. De heer Parlevliet was enige jaren werkzaam bij een der grootste mos selimporteurs in Parijs. Hij zal zich vestigen te Bergen op Zoom, waar een woning voor Hem in gereedheid wordt gebracht. De N.V. Solidair beschikt nu ook over een mosselschoningsinrichting te Yer- seke, die wordt uitgerust met de mo dernste machines. Verwacht wordt dat onder meer de vorig jaar voor het eerst in de handel gebrachte plastic verpakking een grote vlucht zal ne men. VOORSTEL B. EN W. MIDDELBURG Raad moet dan besluiten tot invoering werkclassificatie en prestatiebeloning. B. en W. vftn Middelburg hebben de gemeenteraad, die op maandag 28 juni a.s. vergadert, een voorstel doen toekomen betreffende de salarisver hoging voor het gemeentepersoneel, ingaande 1 april 1958. Zoals bekend, besloot de minister van binnenlandse zaken voor het lager en middelbaar rijkspersoneel met ingang van I april een salarisverhoging in te voeren, namelijk een toekenning van een tijdelijke toeslag van 3 aan de amb tenaren op weekloon en een verlenging van de salarisschalen van de la gere en middelbare ambtenaren met een jaarlijkse periodieke verhoging met dien verstande, dat de salarisschalen voor de rang van hoofdcommies le klas met twee één-jaarlijkse verhogingen worden verlengd. De minister kan zich er mee vereni gen. dat ook aan het gemeenteperso- neel de 3 overgangstoeslag met in gang van 1 april 1958 wordt toege kend, indien en "zodra de raad besluit om zo mogelijk voor of op 1 januari 1961 tot invoering van werkclassifi catie en prestatiebeloning over te gaan. Hiervoor moeten dan concrete voorbereidende maatregelen worden getroffen voor 1 januari 1959. Rekening houdend met het standpunt van de minister dient naar de me ning van B. en W. zo spoedig moge lijk een opdracht tot werkclassifica tie aan het bureau personeelsbeheer van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten worden gegeven. In een korte uiteenzetting wijzen B. en W. er op, dat de werkclassificatie op het terrein van de beloning van het personeel ligt. Door de voort schrijdende specialisatie is het steeds lastiger geworden de moeilijkheid van .het -werk,,te beoovdelgn. Eg is. dus ge zocht naar een hulpmiddel opa de VAN TOT Coloradokevers Er zijn weer coloradokevers op de Zeeuwse kust, zo vernamen we van wandelaars In Vlisslngen trof men zo'u „aardappel-kaper" aan, die al was overleden, maar aan de zee dijk bij Hoedekenskerke ontdekte men een levende kever. SCHARENDIJKE Aan het eind van de vorige week vie len twee kleine Engelse vaartuigen van tweehonderd ton, die meesten tijds de Theems bevaren, de haven van Scharendijke binnen. De scheep jes, met zeilen en een kleine hulp- motor uitgerust, zouden in Rotter dam laden, maar waren afgedreven. Twee Scharendijkcrs zijn als loods meegegaan... De gereformeerde kerk in deze klei ne gemeente had een opknappertje nodig en daartoe hebben vrouwelijke gemeenteleden de handen utt de mou wen gestoken: zij maakten het ge bouw van binnen netjes schoon. EXPO-F1GUUR Het was een eerzaam landbouwer, die aan het loket van de secretarie in een kleine gemeente op Schouwen-Duive land verscheen om een papiertjete vragen, teneinde Brussel en daarmee de expo te kunnen bezoeken. De amb tenaar gaf uitleg; dat doen ambtena ren gaarne. Hij vertelde nauwgezet over de toeristenkaart en dat daar twee pasfoto's voor nodig waren, die ter secretarie ingeleverd moésten worden. Dat laatste viel niet helemaal goed. ,J)ie foto's kan ik zelf ook wel opplakken", meende de landbouwer, die het: allemaal maar „.zo, zo" vond Dat werd helemaal duidelijk, toen de ambtenaar vertelde, dut zijn vrouw ook zo'n kaart zou moeten hebben en dat zij daar persoonlijk voor naar de secretarie moest komen. „Waarom?", vroeg de a.s. Expo-reizi- ger argwanend. ,.Wel, omdat ik haar lengte moet vaststellen en de kleur van haar ogen en van het haar", sprak de ambte naar verklarend. Toen werd onze Expo-figuur kwaad, héél erg kwaad. „Als je denkt dot je de spot met me kunt drijven, ben je rr naast", riep hij uit en hij vertrok onder het uiten van de bedreiging, dat hij „het uit zou laten zoeken Voorts werden dewanden van een frisse verflaag voorzien en de ramen vernieuwd. Toen ui dit werk vorige week donderdagmiddag om vijf uur ge reed was, werd uit vreugde de klok geluld. De concierge van het jeugdgebouw beging toen een klei ne vergissing: hij haastte zich snel naar huis om te eten. Immers, de klok van de hervormde kerk luidt om zes uur GEWICHTIG De schuttersvereniging ,J)e Friezen" te Graanw hield haar jaarlijkse ko- ningsschieting. De heer B. Plas- schaert Wérd de koning. Hij was ech ter te „gewichtig" om op de schou ders genomen te worden en zodoen de trokken de juichende schutters de nieuwe vorst maar tussen hen in naar het lokaal, waar de maaltijd wacht te BADGAST De zeer vele mensen op het strand van Westenschouwen verkeerden in grote spanning, toen een Duitse bad gast zich te ver uit de kust had ge waagd en ter hoogte van Toledo's Gat nog verder in zee werd getrokken. Per telefoon waarschuwden enkele badgasten de llchtwachtcr van de vuurtoren, die op zijn beurt de bur gemeester van Haamstede van de si tuatie verwittigde, alsmede de kust wacht te Burghsluis. Met spoed werd vervolgens de heer Van Zalm, eige naar van een motorbootje, gealar meerd en met een auto opgehaald. Op de „Hoek" kon deze terugkeren, want de Duitser had inmiddels op eigen kracht het strand van Westen- schouwen weer bereikt... OVERWONNEN VIS Dc Middelburgse hengelaar J. Hen: drikse haalde zondag een baars van negen pond op. Daarmede is hij een geduchte gegadigde voor het koning- visserschap van de club. Het dier, zo bleek nadat het gevangen was, had de strijd tegen de hengel al eens. eer der gestreden en... gewonnen. Het haakje van de Middelburgse henge laar was juist achter een knoop. In een stuk nylondraad blijven hangen, die zich nog in de bek van dc zee baars bevond, BOERDERIJEN In april 1958 kwam er één boerderij- brand In Zeeland voor, zo leert, ons 'n mededeling van het Landbouwschap. In heel Nederland bedroeg dat aantal 25. rangorde van de functies te bepalen dit middel vormt de werkclassificatie. Eerst moet men echter nog onderzoe ken wat de inhoud van de functie is. De functiebeschrijving bestaat uit twee gedeelten: een algemene om schrijving en een omschrijving per „gezichtspunt" (waarvan er in totaal 10 zijn, te weten kennis, zelfstandig heid, contact met anderen, uitoefe ning van gezag, uitdrukkingsvaardig heid, materiaal- en machinegevoel, speciale eisen ai afbreukrisico). Garantie-toelage Indien de functiebeschrijving, al dus vervolgens B. en W. in hun begeleidende brief, tot resultaat heeft, dat een ambtenaar in 'een lagere loongroep moet worden in gedeeld, ontvangt hij een garantie toelage. Er zal dan naar moeten worden gestreefd 0111 voor zó ver dit mogelijk is de betreffen de ambtenaar een taak op te dra gen, die een hoger functieloon wet tigt, waarna dan de garantietoe- lagff kan Vervallen. Alleen dc inhoud van de functie is dus vastgesteld; <je vraag op welke wijze de ambtenaar zijn taak vervult, speelt dus geen rol. Dit wordt nantë- lijk gevonden in een prestatiebelo ningssysteem. „Het behoeft geen be-' toog, dat de invoering van een en an der niet zonder moeilijkheden ge paard zal gaan", aldus menen B. en W. Met name om de personeelslede^ te overtuigen, dat de nieuwe syste men slechts beogen tot een mcér ver.- antwoord beloningssysteem te gera ken. Buitenlandse ingenieurs bezoeken Schouwen- Duiveland. Een groot aantal ingenieurs uit alle delen van de wereld zal woensdag aanstaande een bezoek brengen aan Schouwen-Duiveland. Het gezelschap maakt een driedaagse trip langs de Deltawerken. De groep zal o.m. ver gezeld worden door prof. Thijsse uit Delft. Op Schouwen-Duiveland zal onder meer een bezoek worden ge bracht aan de werken te Bruinisse en de Schelphoek- bij Serooskerke. 's Avonds wordt dè groep door het college van burgemeester en wethou ders van Zlerikzee op het stadhuis ontvangen. Het gezelschap zal tij dens dc ontvangst worden toegespro ken door de lóco-burgcmeester van Zierlkzce, de heer A. M. den Boer, waarna de gemeente-secretaris, de heer Van Ommeren een korte uit eenzetting zal geven over de monu menten van Zierlkzce. Wanneer daar toe nog gelegenheid is, zal een korte wandeling dooi- Zlerikzee worden ge maakt. Na de ontvangst vertrekt men naar Bruinisse, waar de nacht zal worden doorgebracht in het kamp Stoofpolder. Universitair examen. Aan de Vrije Universiteit in Amster dam slaagden voor het diploma kleu-- terpacdagogiek de dames M. de Keu- ning te Vlissingcn en A. C. Abraham- se te Terneuzen. Examens rijkskweekschool te Middelburg. Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagden maandag voor het on derwijzer (es)-examen de dames T. H. Corporaal en A. Maasdam, beiden uit Vlissingen, M. W. Rijckhorst uit Nieuwvliet, en de heer J. Meulmees- ter uit Vlisslngen. Eén kandidaat móést wórden afgewezen. Dividend van 9 pet. bij N.V. Scheldebank Tijdens de zaterdag gehouden algeme ne aandeelhoudersvergadering van de Scheldebank N.V. te Zierikzee werd het dividend over 1957 vastgesteld op 9 pet. De aftredende commissaris, de heer P. M. Panny, werd herkozen. Nieuwe vondst bij de opgravingen in Hulst Bij de opgravingen in Hulst, die zoals destijds uitvoerig gemeld o.m. de ontdekking opleverden van de zogenaamde „Dubbele Land- en Wa terpoort", ls men thans gestuit op 'n muur met zijgang, die vermoedelijk uit het jaar 1413 dateren. Dit zou althans overeenstemmen met een octrooi van 20 december 1413, aanwezig in de archieven van de stad Hulst en waarin te lezen is, dat Jo- han Hertog van Bourgondië en Graaf van Vlaandoren toestemming geeft om de stad meer te versterken met grachten, muren en poorten. Men heeft dus thans resten ontdekt uit drie perioden; de eerste van 1413 (met de nu gevonden muur en zij gang): de tweede van 1506 (Dubbe le Land- en Waterpoort) en de derde van 1618 met de nu nog bestaande wallen. De jongste vondst zou er op dulden, dat Hulst in die jaren inder daad ommuurd is geweest. kerheid heeft men nooit Van Nelle bestellen Bevordering bij de belastingen. De inspecteur van 's rijksbelastingen, de heer G. van Dijk, hoofd van de in spectie der registratie en successie te Goes, is bij K.B. van 31 nxei j.l. met ingang van 1 januari 1.1; benoemd tot hoofdinspècteur titulair van 's rijks belastingen ter beschikking. Dit laat ste houdt in, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de heer Van Dijk elders wordt benoemd. Van Nelle bestellen (Slot van pag. 1) lijk? Een objectief onderzoek naar allerlei aspecten van het Sloeplan lijkt wel zeer gewenst! Het is echter door dit alles ook wel liéél duidelijk, dat er over de uitvoering van de industriële spreiding in ons land en over de mogelijkheden daarvan nog al grote meningsverschillen be staan tussen het westen en ove rig Nederland.... Verkeerde probleemstelling? Minister Zijlstra trachtte tijdens het congres deze controversen te over bruggen. Hij wees er namelijk op, dat door te spreken van „het wes ten" enerzijds en „overig Nederland" anderzijds wordt uitgegaan van een verkeerde probleemstelling. Het is inderdaad aantrekkelijker een syn these te zoeken, daarbij dan vaststel lend zoals de minister deed dat in het zich thans ontwikkelende Ne derland de diverse delen eikaars com- Slement zijn. laar zolang juist het tot dusver in menig opzicht bevoorrechte westen deze synthes niet aanvardt, zolang juist dit westen over deze problema tiek bijterig en superieur doet je gens dc rest van Nederland, zolang er om met Brabants commissaris prof. De Quay te spreken tussen beide gebieden een „mentaliteitsbar rière" bestaat, kan men van overig Nederland niet verwachten, dat het vriendelijk kopjes gaat geven. In tegendeel, het zal zich in de toekomst steeds positiever over eigen moge lijkheden uitlaten. (Advertentiej Van Nelle bestellen Advertentie i Van Nelle bestellen Commissie voor Toerisme drie dagen naar Zeeland. Op 25, 26 en 27 juni a.s. De inventarisatiecommissie van de Interdepartementale Commissie voor liet Toerisme brengt woensdag 25, donderdag 26 en vrijdag 27 juni a.s. een bezoek aan Zeeland om zich bij enkele Zeeuwse gemeentebesturen te oriënteren over de verlangens en mo gelijkheden betreffende de recreatie in Zeeland. De invcntarlsaticcommissie reist de laatste tijd verschillende Nederlandse recreatiegebieden langs met het doel I de wensen en mogelijkheden van deze gebjgden te „Inventariseren". Bij het bezqgk aan Zeeland zal de commissie zich-op de eerste dag onderhouden mot lipkele gemeentebesturen op ScióOf.en-Duiveland, onder meer in de 'Mèsthoek, waar gemeenten als Bui'gn, Haamstede, Renesse en Wes tenschouwen zich bijzonder beijveren voor een goede recreatie. Voorts zul len do volgende dag de toeristencen tra op Walcheren en de Bevelanden bezocht worden en waarschijnlijk ook de gemccnton, die nauw bij het Drie- eilandenplan betrokken zijn. In Zceuwsch-Vlaanderen zal de commis sie besprekingen voeren met de ge meentebesturen van de kustplaatsen en wellicht ook met die van Hulst en Sluis. Te Den Haag slaagde voor het getuig schrift logopaedte mej. C. A. wonder- gem te Middelburg. Maandag arriveerde aan de Loskade te Middelburg de 300 ton metende Ne derlandse kustvaarder Kaap St. Vbf- centmet een lading van ongeveer (>50 kubieke meter hout, afkomstig uit Skutskivr (midden-Zweden)Deze partij was bestemd voor de houthan del N. V. Bouwmeester Borsius en Van der Leyé te Middelburg. Het was de eerste kustvaarder, die dit jaar voor dit Middelburgse bedrijf arri veerde. Met opleggers werd het hout naar de terreinen aan de Kousteense- dijk gereden. (Foto P.Z.C.).- De daarbij aan hét licht tredende tegenstellingen zullen het Neder landse volksleven overigens beslist geen schade doen, want ook hier kan uit de botsingen der meningen de waarheid worden geboren. Dat heeft het jongste verleden geleerd: dank zij dc dispussie van de laatste jaren over dit onderwerp beginnen zich bij overheid en industrie nieuwe opvat tingen, af te tekenen over vestigings factoren en prioriteiten van over heidsmaatregelen, opvattingen, die ook terug te vinden zijn in de on langs gepubliceerde Industrialidatie- nota. En al discussiërend komt vast te staan hoe in de toekomst de functies tussen het westen en overig Neder land verdeeld moeten worden. WIJ zijn blijkbaar in tegenstelling tot. minister Zljlstra niet zo bevreesd van een verkeerde probleemstelling. Laat men maar debatteren. Zo no dig fel en gepassioneerd! Niemand hinderen Wij screven hierboven reeds over de nieuwe Industrialisatie-nota. Tijdens het Amsterdamse congres gaf mi nister Zijlstra een kernachtige sa menvatting van het daarin uitgestip pelde beleid, namelijk: „Niemand wordt gehinderd, sommigen worden gestimuleerd". Het behoeft geen be toog, dat in Amsterdam tussen de minister en de uit het bedrijfsleven jMagaajj- over de >unt géén mening bestond. Immers, dit beleid komt er op neer, dat de overheid in overig-Nederland het in dustriële klimaat verbetert, maar verder de ondernemer volstrekt vrij laat. Diens vrijheid wordt door de spreidingsmaatregelen niet aangetast Men kan zich echter voorstellen, dat in een politiek debat juist deze kwes tie een punt. van discussie kan wor den. Inmmera, in bepaalde politieke groeperingen wil men de vrijheid van de ondernemer, indien men dit nodig acht, wel degelijk ondergeschikt ma ken aan dc ruimtelijke ordening. In deze politiek derhalve valt het ac cent vooral op „ordening". Het zou ons niet verwonderen, wanneer in het komende debat in de Tweede Kamer over de zesde Industrialisatie-nota over deze politieke aspecten nog wel het een en ander gezegd zal worden. Mogelijk, dat ook nier er op gewezen zal worden, dat woningbouwpolltiek en spreldingspolitiek ten nauwste met elkaar zijn verweven. Gelukkig was ook minister Witte aanwezig op het Amsterdamse congres! Aannemende nu, dat het „niet-hlnde- ren, wel stimuleren" door de Kamer zal worden aanvaard en dus zal wor den uitgevoerd, mag worden vast gesteld, dat deze ontwikkeling in houdt dat van Zeeland zal worden gevraagd in het groot te denken en te handelen. Niet met de handen in de schoot zitten omdat de regering nu een welwillende houding beeft aangenomen ten aanzien van bet Sloeuian, maar er voor zorgen dat de politiek van minister Zijlstra metter daad wordt omgezet van theorie in een (bloeiende) praktijk, ziedaar Zee- lands opgave van nu! Het congres van Nijverheid en Handel heeft vori ge week geleerd, dat de spreidings gedachte bij de industrie verder veld heeft gewonnen dan men voor mo gelijk hield. Er is inderdaad veel veranderd de laatste tijd, vooral om dat een samenspel van factoren deze ontwikkeling verbaast: Benelux, Eu- Vomarkl, dn demografische situatie, bet Deltaplan, dit "alles grijpt in elk aar. Welnu, Rotterdam heeft reeds de spade in de grond gestoken voor do Europoort. Moge Zeeland met het Sloeplan spoedig volgen! Advertentie j Van Nelle bestellen- Vlissings kunstschilder exposeert in Haarlem Do Vlissingse kunstschilder A. Pihl exposeert tot 6 juli a.s. in het gebouw „Do Waag" te Haarlem, op uitnodi ging van het genootschap „Kust zij ons doel". Deze tentoonstelling is za terdag J.l. geopend. Voor een groot aantal belangstellenden sprak de voorzitter van het genootschap, de hoer L. van Spierenburg, een ope ningswoord. De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, hield een' korte inleiding over het werk van de heer Pihl. Mr. Kolff wees er onder meer op, dat Pihl als autodidact een geheel eigen stijl ontwikkelde en daL 'het werk van deze Vllssinger z.i. een bewijs is voor de stelling, dat kunste naars „niet gemaakt, maar geboren worden". Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat het Haarlemse genoot schap het werk van Pihl vari voldoen de gehalte vond om er een expositie mee in te richten en hij sprak de wens uit, dat deze tentoonstelling zo wel voor het genootschap als voor de schilder een succes zal mogen wor den. YAdvertentie APPLAUS" VAN HUDSON Hudson brengt een nieuwe geu rige sigaar 'n Moeke 27 ets. bolknak, die rust en gezellig heid geeftVraag uw winkelier Hudson A-pplaus en geniet er vele uren van. Middelburg geweld", Mlnlntuui gardzanl: VANDAAG. Electro: „Met zachtheid «n [i uur, 14 jaar; Molenwater: Walcheren, 9—22 uur; Bo- Evangelisatle-filmavond, Vlisslngen Alhambra: „De grote ver leiding", 7 en 9 uur, 14 jaar; Luxor: „De gebrandmerkte vluchteling", 8 uur, 18 Jaar. Gors Grand: „Oorlog en vrede", 8 uur, 14 Jaar; Korenbeurs; Chr en R.- K. Middenstand vergadert, 8 uur: Grote Markt: Expo-reclamemarkt met slandworkersconcours, 2—5 uur; Prins van Oranje: „Openbare les afdeling Goes, Zeeuwse Muziekschool 7.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2