Superieure Brazilianen wonnen goochelend van Rusland (2-0) MONSTERZEGE VAN TOGO OP ONVOLLEDIG VOLHARDING MAANDAG 16 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 3 WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOETBAL Elngeland - gelijk tegen Oostenrijk - moet beslissingswedstrijd spelen De voorronden van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap zijn ge ëindigd met een volledige triomf voor de West-Europese teams en een de ceptie voor de Britse- en Zuid-Amerikaanse ploegen. Drie van de vier West-Europese teams bereikten de kwart-finales: West-Duitsland, dat zijn titel met een opmerkelijke wilskracht en verbetenheid verdedigt, het orga niserende land Zweden en Frankrijk; slechts Oostenrijk werd uitgescha keld. Van de Zuid-Amerikaanse ploegen handhaafde zich alleen Brazilië de adspirant-vvereldkampioen terwijl drie Britse teams (Engeland, Wales en Noord-Ierland) moeten proberen zich via een beslissingswed strijd te kwalificeren. Hun tegenstanders zijn daarin resp. Rusland Hongarije en Tsjecho-Slowakije; de Oost-Europese deelnemers dus. De beste prestaties op deze zondag werden ongetwijfeld verricht door Brazilië en Tsjecho-Slowakije. De Zuid-Amerikanen wonnen met 20 van Rusland; een resultaat, waardoor Engeland de kwartfinales had kunnen bereiken. Maar de Britten kwamen tegen het reeds uitgeschakelde Oos tenrijk, dat nog geen doelpunt in het eindtoernooi had gescoord, slechts tot een 22 uitslag. Engeland had zelfs twee keer een achterstand. Tsjecho- Slowakije „vernietigde" Argentinië met 61; de hoogste score in dit toernooi. Dank zij het 2—2 resultaat van de wedstrijd West-Duitsland Noord-Ierland een fraai duel hebben de Tsjechen nu nog een kans op een plaats in de eindronden. De uitslagen van de wedstrijden, die zondagavond werden gespeeld voor groep 1 van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap, waren Malmö West-DuitslandNoord-Ier land 22 (rust 11)Helsingborg ArgentiniëTsjecho-Slowakije 16 (rust O3). West-Duitsland 3 1 2 0 4 7—5 Tsjecho-Slowakije 3 1113 84 Noord-Ierland 3 1113 45 Argentinië 3 1 0 2 2 510 De resultaten in groep 2 waren Eskilstuna ParaguayZuid-Slavië 3—3 (rust 1—2); Orebro Frankrijk Schotland 21 (rust 20). Frankrijk 3 2 0 1 4 11— 7 Zuid-Slavië 3 1 2 0 4 7—6 Paraguay 3 1113 912 Schotland 3 0-121 4—6 De uitslagen in groep 3 waren Sandviken MexicoHongarije 04 (rust 01); ZwedenWales 00. Zweden 3 2 1 0 5 5—1 Hongarije 3 1113 6—3 Wales 3 0 3 0 3 2—2 Mexico 3 0 12 11—8 De resultaten in groep 4 waren Gothenburg: BraziliëRusland 20 (rust 10); Boras: OostenrijkEn geland 22 (rust 10). Brazilië 3 2 1 0 5 5—0 Engeland 3 1113 44 Rusland 3 1113 4—4 Oostenrijk 3 0 12 1 2—7 Rusland ontving van de Brazilianen voetballes. Brazilië heeft zondagavond Rusland een voetballesje gegeven, dat de man nen van achter het ijzeren gordijn nog lang heugen zal. Ondanks het feit, dat de Russen hun „geheime wa pen" Igor Nette, in het veld brachten, moesten zij met 20 het onderspit delven. Nette speelde linksbinnen, in- plaats van Salnikev, op wie veel kri tiek was uitgeoefend. Over het alge meen was men het er over eens, dat de Brazilianen voor de rust meer kunstjes vertoonden, dan dat zij ern stig trachtten te scoren. Overigens was het spel van de Zuid- Amerikanen het beste dat tot nu toe in het toernooi werd vertoond. De openingstreffer kwam na twee minu ten, toen Vava de bal van Didi kreeg en van acht meter inschoot. Ook bij het tweede doelpunt deed Didi het voorbereidende werk voor Vava, die in de 75e minuut scoorde. Een kort offensief van de Russen kon de Bra zilianen niet meer van hun stuk bren gen. Opwindend duel tussen Duitsland en Ierland. West-Duitsland heeft zich door een uiterste krachtsinspanning geplaatst voor de kwartfinales. De „manschaft" speelde in Malmö voor 28.000 toe schouwers tegen de fysiek krachtiger ploeg van Noord-Ierland, die verbeten voor haar laatste kans vocht. De uit slag van dit uiterst opwindende duel was een 22 gelijk spel. Duitsland kreeg, ondanks dat het tweemaal een achterstand kreeg, de beste kansen. Het Ierse doel werd echter prachtig verdedigd door Harry Gregg, een der overlevenden van de vliegramp bij München. De gevaarlij ke linksbuiten McParland scoorde na 19 minuten het eerste Ierse doelpunt. Duitsland reageerde fel en twee mi nuten later had Helmuth Rahn de stand weer gelijk gemaakt (11). Na de rust knalde in de 15e minuut weer Mc Pariand de bal uit een hoek schop in de Duitse touwen, (12). Elf minuten voor tijd scoorde Uwe Seeler tenslotte de gelijkmaker, die Duitsland tot kwart-finalist maakte. Gevaarlijke Fransen waren Schotten de baas. De Fransen hebben na de teleurstel ling tegen Joego-Slavië weer veel goedgemaakt door met 2-1 van 'n ver woed strijdend Schots team te win nen. Een overwinning, die in alle op zichten verdiend is, want Frankrijk was verreweg in de meerderheid, hoe vervaarlijk de Schotten ook streden. Reeds in het prille begin van de wed strijd waren de Franse spelers in de aanval. Na een minuut of twintig probeerden hun tegenstanders het eens, maar de tegenstoot die volgde werd hen noodlottig. Kopa kreeg de Piet Kraak uit Zierikzee, keeper en aanvoerder van het Utrechtse Elink- wijk, wordt in triomf dóór de Elink- wijk-supporters naar de kleedkamers gedragen nadat Kraak zijn ploeg in de beslissende wedstrijd tegen G.V.A. V. naar een 21 zege had gevoerd. Het ere-divisieschap van de Utrecht se ploeg was behouden, terwijl G.V.A. V. naar de le divisie degradeerde. De Roo en Huissoon in sterke Pellenaars-ploeg. De rennersploeg, die onder leiding van Kees Bellenaars in de Ronde van Ne derland uitkomt, telt twee Zeeuwen in zijn gelederen. Het. zijn Jo de Roo en Jaap Huissoon, die onder meer met Daan de Groot, Leo van der Pluym en Jaap Kersten een sterke ploeg for meren. De ploeg bestaat uit de volgende ren ners: Daan de Groot, Leo van der Pluym, Jaap Kersten, Piet van Est, Michel Stolker, Jo de Roo, Jaap Huis soon, Gijs Pauw. Reserve is Van den Brandt. bal van Fontaine die door Hewie werd aangevallen, toegespeeld en hij schoot van dichtbij onhoudbaar in. Enkele seconden voor de rust wist Fontaine zijn ploeg een 20 voor sprong te bezorgen. Verbitterd trok ken de Schotten in de tweede helft ten aanval. Maar ook nu was de Franse voorhoede gevaarlijker. Toch viel in de 21e minuut een Schots doel punt, toen de linksbinnen Baird de bal uit een dieptepass van Murray kreeg en hard en laag op de juiste plaats wist te deponeren. Oostenrijk deed zijn sportieve plicht. Oostenrijk woensdag reeds uitge schakeld heeft zijn sportieve plicht gedaan: het dwong Engeland een 2 2 gelijk spel af Nu de Oosten rijkers niet meer onder de druk speelden van te moeten winnen, speel den zij vaak voortreffelijk. In het eerste kwartier overheersten zij volkomen. In de 15e minuut nam Oostenrijk dan ook verdiend de lei ding door een schot van Koller. Dit was een prikkel voor de Britten, maar met stijgende verbazing zagen 17.000 toeschouwers, dat Oostenrijk er in slaagde Engeland in toom te houden. Pas na de. rust, in de 12e minuut viel de gelijkmaker, gescoord door Hay- nes. Toen nam Oostenrijk weer het initiatief in handen en de treffer van Körner was verdiend. Pas toen ging Engeland het spel beheersen en 15 min. voor het einde schoot midvoor Kevan raak (22). Haynes werkte de bal daarna nog een keer in het Oostenrijkse doel, maar scheidsrech ter Bronkhorst, die voortreffelijk leidde, keurde terecht dit doelpunt af. De Engelsman had de bal met de hand meegenomen. Velox behaalde 5—1 zege op Quick in Nijmegen. Voor de strijd om het amateurvoet balkampioenschap van Nederland be haalde Velox in de uitwedstrijd tegen Quick uit Nijmegen een grote 51 overwinning, waardoor de Utrechters zich volledig rehabiliteerden op de vo rige week tegen Alliance geleden 10 nederlaag. De stand van het kampioenschap van Nederland (amateurs) luidt nu Alliance 2 1 1 0 3 4—3 Velox 2 10 12 5—2 Quick (Nijmegen) 2 0 111 48 Giesen won de vierde regenboogkoers. Zondagmiddag omstreeks half drie lost burgemeester R. O. M. Waelput van 's Heerenhoek na een korte toespraak het startschot voor de vierde regenboogkoers, die in deze gemeente werd verreden en waaraan 42 renners amateurs en onafhan- kelijken deelnamen. De kleurige karavaan reed meteen al in een vrij hoog tempo. Spoedig wer den enige uitlooppogingen onderno men, die echter op niets uitliepen. Tien ronden voor het einde wisten drie renners H. Giesen, L. v. d. Ven en dc plaatselijke favoriet Kees Raas zich uit het peloton los te maken. Zij werden dan ook winnaars van deze wedstrijd. De gemiddelde snelheid was 39-40 kilometer per uur. De uitslag luidt als volgt: 1 H. Gie sen (Rotterdam); 2 L. v. d. Ven Vlijmen3 Kees Raas 's Heeren hoek); 4 Bram Kool (Delft); 5 J. Stolk (Zwijndrecht)6 v. d. Linde (Tilburg); 7 A. Reekers (Nieuw- Vennep Het handbal-damesteam van Zeeland Sport uit Vlissingen is de zware pro motiewedstrijd naar de hoofdklas van het Nederlands Handbal Verbond uit stekend begonnen. In de eerste van de drie thuiswedstrijden de tioee andere zijn uitwedstrijden behaal den de Vlissingse dames namelijk een S2 zege op het bezoekende Amstel uit Amsterdam. In de andere wed strijd, die ging tussen Olympia Hen gelo en Turnlust uit Den Haag, won Olympia met Jj2. De foto toont een aanval van de Zeeland Sport voorhoe de op het doel van de tegenstanders. \(Foto P.Z.C.). Gerrit Schulte: zuinig met jonge renners. De onverwoestbare Gerrit Schulte heeft vrijdagmiddag op eigen terrein in de Vliert vrijwillig afstand gedaan van het predikaat kopman in de Ronde van Nederland. „Wie goed rijdt, zal door de anderen ge steund worden, ook door mij". Deze woorden sprak Schulte tot de zeven jonge renners, die met hem de zwarte ploeg in de ronde vormeh: Ab Geldermans, Peter Post, Piet Damen, Tonny Bergmans. Geurt Pos, Schalk Verhoef en Piet Steenvoorde. In kern achtige bewoordingen maakte Schul te overigens duidelijk dat voorlopig hij en ploegleider Jan van der Hei den de baas zijn bij het bepalen van de tactiek en de gang van zaken en dat er tijdens de toer een ijzeren dis cipline in de ploeg moet heersen. De Bossenaar stak zijn mening niet onder stoelen of banken toen hij deze jongeren er op wees, dat er gereden zal moeten worden als zij geld willen verdienen. En daarmee was hij op z'n stokpaardje beland: de toekomst van de Nederlandse wegsport. Schulte trok fel van leer tegen de manier waarop- zijns inziens de laatste jaren „veelbelovende jonge renners kapot zijn gemaakt". „Ze hebben veel te vlug het zware werk de Ronde van Frankrijk te doen. Als ze weer aan de top wil len komen zal men nu uiterst zuinig met het beschikbare materiaal moe ten omspringen. Laat de goede jon geren enkele étappewedstrijden rij den, zoals de ronden van Nederland, België, Zwitserland. Luxemburg en de Dauphine Liberé en over twee jaar tellen we weer mee. Daarom ook am bieert Schulte zoals hij zei thans nog niet een ploegleiderschap in de ronde van Frankrijk, waarover hij vqlgens zijn zeggen enkele maanden geleden gepolst is. COMPETITIES Z.K.B. Swift III hield Zuidwesters in bedwang (7-7). Daar Volharding voor de wedstrijd in de le klas der Z.K.B. slechts met 10 spelers verscheen, was het voor Togo niet erg moeilijk een grote over winning te behalen (152). Animo deed het voortreffelijk tegen Tjoba en slaagde er zelf in een 20 voor sprong te nemen en even zag het er dan ook naar uit dat Animo I voor een verrassing zou zorgen, maar uit eindelijk trok Tjoba aan bet langste eind (45). Swift II en Vios waren in een spannend duel gewikkeld. Vijf minuten voor het einde was de stand nog gelijk 33. Daarna slaagde Swift n erin de score op 43 te brengen en juist voor het eindsignaal, wist Vios echter nog weer gelijk te ma ken. Dit doelpunt werd echter afge keurd waartegen door Vios na afloop protest werd aangetekend. Voorlopig is de uitslag hier dus 4—3. De stand in de eerste klas Is nu: Tjoba 12 uit 7, Togo 11 uit 7, Elto 10 uit 7, Vios 8 uit 7, Swift H 7 uit 5, Animo 2 uit 6, Scampolo 2 uit 6 en Volharding 0 uit 7. In 2a waren Zuidwesters en Swift III Ln een uiterst spannend duel ge wikkeld. Om beurten namen beide ploegen een voorsprong en met nog 4 minuten te spelen leek Zuidwesters I met 76 te zegevieren, totdat in dê voorlaatste minuut nog een afstands schot van Swift III doel trof (77). Vitesse stelde enigszins teleur tegen Top (24) en BKC verweerde zich te gen Tjoba II tot het uiterste (45). Na het optrekken van de kruitdamp ziet de stand er in deze afdeling nu als volgt uit: Top 11 uit 8. Zuidwes ters 9 uit 6, Vitesse 9 uit 7. Swift III 7 uit 5, Tjoba II 7 uit 6, Vopo 3 uit 6, Swift IV 2 uit 4, BKC 2 uit 8." In klas 2b verdween Togo II door een 15 nederlaag tegen Luctor uit de kopgroep. Volharding II kon zich ech ter wel handhaven, want de oester mensen keerden met een 35 zege terug uit Tholen. Eendracht bleef dus zonder een enkel punt onderaan. De stand: Olympia 10 uit 6, Luctor 10 uit 6, Zeeland 8 uit 5, Volharding 2 8 uit 7, Togo II 6 uit 6, Vios II 4 uit 6. De Poel 2 uit 6 en Eendracht 0 uit 6. In 3a vielen twee verrassingen te noteren. Zo slaagde Stormvogels erin om bij Top H beide pontjes De twee beslissingen in de ere-divisie zijn gevallen: D.O.S. is landskam pioen door een 10 zege op SC En schede dankzij een in de derde verlen ging (in de 109e minuut) van de wed strijd gescoord doelpunt van Tonny van der Linden, terwijl G.V.A.V. mét B.V.V. degradeert naar de le divisie, omdat de Groningers met 21 verlo ren van Elinkwijk. Alleen door de temperatuur is de beslissingswed strijd om het kampioenschap een heet gevecht geworden. In geen geval door het verloop, dat voor een beslissings duel een opvallend tam, maar niette min sportief karakter droeg. D.O.S. noch Enschede kwam hierin zelden tot een. lioog niveau. Dat kwam echter voor een groot deel door de speelwijze van beide ploegen, want zowel D.O.S. als Enschede had voor deze beslissende partij het accent naar de verdediging gelegd. Beide ploegen hielden gedurende de officiële speeltijd steeds ccn aanvaller achter. Hierdoor werd de aanvals- kracht belangrijk ingeboet. Zo is het ook te verklaren, dat tijdens de gehele wedstrijd slechts enkele schoten op de doelverdedigers werden afgevuurd." Alleen omdat D.O.S. in de derde ver lenging in de aanval ging, dankt het waarschijnlijk de eerste landstitel in zijn historie. In de vierde minuut van de derde verlenging greep de Utrechtse ploeg die titel. Tonny van der Lin den liet de bal op de rand van het strafschopgebied vier keer op zijn voorhoofd balanceren, voordat hij er zijn schietgrage voet achter zet te. De in het uitzicht belemmerde doelman Van der Wint moest de bal na het onverwachte schot, van de D.O.S.-aanvoerder laten gaan. De wedstrijd, die in het Goffert- stadion werd gespeeld, werd bij gewoond door 40.000 toeschouwers. Groningen is zijn eredivisieclub dus kwijt. In een zenuwslopende ontmoe ting verloorG.V.A.V. in een drama tisch eindspel met 2—l van Elink wijk. G.V.A.V. maakte de beste in druk. De Groningers speelden tech nisch bekwaam, terwijl Elinkwijk te kort schoot in spelopbouw en positie spel. Het merkwaardige in deze be slissing is geweest, dat de Utrechtse Surinamers. gewend aan het spelen in deze zomerse temperaturen, de uit slag bepaald hebben. Zowel Kruin als Frank Mijnals scoorden beiden een doelpunt en hielden hun ploeg dus in de hoogste divisie. G.V.A.V. kwam verrassend aan een 10 voorsprong, toen spil Mijnals bij het wegwerken van een bal het leer achterover trok naar het doel. waar hij zijn doelman Kraak verwachtte. Deze stond echter achter hen», zodat dc bal in het net verdween. In de 2c helft zocht G.V.A.V. het aanvankelijk in de aanval, maar legde daarna het accent op de verdediging. Na 20 min. maakte Kruin gelijk (11) en in de sensationele slotfase viel het beslis sende doelpunt ton gunste van Elink wijk. Vijf minuten na afloop gebeurde dat en het was het mooiste doelpunt van de wedstrijd, gemaakt uit een combinatie tussen Van Beek en Mij nals. Roffel was tegen het schot van laatstgenoemde kansloos (21). Voor de 2e divisie A werd nog ge speeld: U.V.S.—'t Gooi 3—1, Dosko De Valk 24 en WilhelminaZ.F.C. 51, voor de 2c divisie B: Oosterpar- kersRheden 24 en Be QuickP. E.C. 3—6. Voor de K.N.V.B.-beker werden gespeeld: A.G.o.V.V,M.V. V. 0—0, Wageningen—Volendam i. P.S.V. 4—2. weg tc slepen (23). Ondo deed het zo mogelijk nog beter door lei der Animo II de eerste nederlaag toe te brengen (63). De opmars van Vedo bleef voortduren. Swift VI werd op eigen terrein met liefst 015 aan de zegekar gebonden. De stand: Animo II 9 uit 6, KVL 8 uit 5, Ondo 7 uit 5, Vedo I 7 uit 6, Stormvogels 6 uit 7, Top II 2 uit 6, Swift VI 1 uit 5. In 3b kende Blauw Wit ook met Scampolo II geen genade (95) en het trotse ongeslagen record bleef dus in stand. WKV kon het thuis tegen Zeelandia II niet bolwerken (4—6). De stand: Blauw Wit "4 uit 7. Zee landia II 9 uit 6, Elto II 8 uit 6. Togo III 4 uit 5, Luctor II 3 uit 5, Scam polo II 1 uit 3, WKV 1 uit 4 en Voto 0 uit 4. In 3c deed Kats het prima door uit Olympia II met 34 te kloppen en werd zodoende 2de op de ranglijst VZ OD I en VZOD II speelden op 9 juni tegen elkaar waarbij bleek dat VZOD I uitgesproken sterker was (10—0). VZOD II leed nog een nederlaag en wel uit tegen Vopo II (171) en bleef dus hekkesluiter. De stand: SSS 13 uit 7, Kats 8 uit 5, Olympia II 6 uit 8 Vopo II 7 uit 4. VZOD I 6 uit 5, Dos '55 2 uit 5, VZOD II 0 uit 8. In 3d werd de strijd tussen de twee koplopers AKC en Atlas dui delijk in het voordeel van Atlas beslist (410). Zuidzande kampte weer met spelersgebrek en moest bij Vedo III verstek laten gaan. De stand is hier nu: Atlas 10 uit 6, AKC 10 uit 7, BKC II 8 uit 6, Vedo III 0 uit 4 en Zuidzande 0 uit 5. In de avondklasse waren de uitsla gen normaal. Vedo II verloor met 2 6 van Swift V, terwijl de plaatselijke ontmoeting tussen Animo III en Zuid westers II eindigde in een 1—6 zege voor de laatste. De stand is hier nu: Swift V 11 uit 6, Zuidwesters II 6 u:t 6, Vedo II 4 uit 5 en Animo II I uit 5. Marie Poissonier verbeterde Zeeuws record op 800 m. Tijdens atletiek-selectiewedstrijden voor de Belgische dames heeft Mara thonatlete uit Schoondijke. Marie Poissonier een uitstekende tijd gelo pen op de 800 meter, namelijk 2.18.3. Zij versloeg daarmee in de eerste plaats haar Belgische tegenstandster, mevrouw Kessels, die een tijd van 2.18.4 liet afdrukken dus na een spannende eindsprint maakte de snelste tijd, die dit jaar in Nederland gemaakt is, en verbeterde tevens het Zeeuwse record op die afstand, dat tot nu toe op 2.20.1 stond. Mevrouw Kes sels verbeterde het Belgische record. H.K.V. en Rohda leiden in korfbalkampioenschap. H.K.V. en Rohda gaan thans teza men aan het hoofd van het standen lijstje van het korfbalkampioenschap van Nederland. Rohda won afgelopen zondag van Deto uit Eindhoven met 84, terwijl Wordt Kwiek in Z.K.C. zijn meerdere moest erkennen (67). De stand is thans H.K.V. 3 3 0 0 6 27—10 Rohda 3 3 0 0 6 20—12 Z.K.C. 3 1 0 2 2 15—21 Deto 2 0 0 2 0 519 Wordt Kwiek 3 0 0 3 0 1520 Nederlanders toegelaten tot Wimbledon Op één na alle ingeschreven Neder landse deelnemers (sters) zijn toege laten tot het hoofdtoernooi 'van de internationale Wimbledon-kampioen- schappen. die van 23 juni t.m. 5 juli a.s. worden gehouden. De enige uit zondering is lyiaris, die in het heren enkelspel moet trachten zich via de voorronden te kwalificeren. Voor het hoofdtoernooi zijn dus ge plaatst: dames enkelspel: mevr. J. Roos-v. d. Wal en Fredy Marinkelle. dames dubbelspel: mevr. J. Roos-v. d. WalFredy Marinkelle; heren enkelspel: Piet van Eysden en Hans van de Weg; heren dubbelspel: Wim MarisHans van de Weg; gemengd dubbelspel: mevr. J. Roos-v.d. Wal Wim Maris en Fredy Marinkelle Piet van Eysden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5