Een miljoen nodig voor ombouw Middelburgs laagspanningsnet Vele bezwaren tegen hoogspanningskabel COLLEGIUM ILLUSTRE LEGDE KRANS BIJ DE STATENZAAL uitvin <3. ijpe Zeeuwse Almanak HOTELS IN ZOVTELANDE UN lOMOeEXP0-0VERNACHTING Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. MAANDAG 16 JUNI 1958 B. EN W. VRAGEN KREDIET VOOR SLUITSTUK Werk moet in 1959 beginnen en zal omstreeks 1964 gereed zijn B. en W. van Middelburg verzoeken de gemeenteraad van Middelburg om hen ten laste van het elektriciteitsbedrijf voor de jaren 1957 tot en met 1964 een crediet toe te staan van 1.000.000 voor de ombouw van het Middelburgse laagspanningsnet van 127/220 Volt in 220/380 Volt. Nadat de raads reeds eerder in principe besloot over te gaan tot het ombouwen van de netspanning, hebben B. en W. verschillende voorstellen gedaan, die een voorbereiding betekenden om tot daadwerkelijke ombouw te gera ken. De raad verstrekte onder meer een crediet voor de ombouw van het hoogspanningsnet van 3000 op 10.000 Volt, besloot tot verhoging van het tarief met een j cent per kWh voor storting in het Voltage-ombouwfonds, alsmede tot vaststelling van „Richtlijnen" voor de uitvoering van de wijzi ging der spanning. In hun begeleidende brief wijst het college er op, dat de fabrikanten van elektrische apparaten hoe langer hoe minder bereid zullen zijn apparaten met een Voltage van 12? Volt te ma ken. Ook voor de tussen handel wordt het moeilijker hun afnemers te bedienen. Verschillende elektrici teitsbedrijven in Nederland zijn met de ombouw van de laagspanningsnet ten gereed gekomen en bij anderen verkeert dit werk in een vergevor derd standium. Dit geldt onder meer voor Utrecht, Den Haag, Wassenaar, Tilburg, Dordrecht. De N.V. P.Z.E.M. is ook in Vlissingen met de ombouw reeds ver gevorderd. B. en W. wijzen er op, dat Mid delburg niet in een uitzonderings positie mag en kan komen, zodat het noodzakelijk is met de alge hele ombouw te beginnen in -1959. De -totale lasten worden zeer glo baal geraamd op 1 miljoen gulden.. Het grootste deel van dit bedrag wordt gevormd door ombouwkos ten van apparaten en uitwisselen van onbruikbaar geworden lam pen. Tegen over deze zeer belang rijke uitgaven staan dus in feite geen activa van het bedrijf. Verdeling Het bedrag van 1.000.000 zal naar raming als volgt worden uitgegeven: in 1957 rond 4000, in J958 25.000, Ernstig ongeval te Sirjansland. Vijftienjarig meisje door auto aangereden. _.igeval voorgedaan waarbij de 15- jarige dochter Klaziena van de land bouwer W. G. ernstig werd gewond. Zij werd opgenomen in het Rode Te Sirjiansland heeft zich een ernstig ïgeval ocl W. opgenomen in he Kruis-ziekenhuis te Zierikzee. Het meisje, dat van de „Gantelhoeve" per fiets naar huis terugkeerde, Is op onverklaarbare wijze in botsing ge komen met een auto, die werd Be stuurd door de heer P. S. uit Roosen daal. die eveneens in de richting Sir jansland reed. Dokter J. W. de Putter uit Ooster- land verleende eerste hulp. Het meis je had verschillende beenfracturen, enkele ernstige hoofdwonden en een zware hersenschudding opgelopen. Per ziekenauto we*d zij naar het zie kenhuis te Ziërikzee vervoerd. Zowel de auto als de fiets werd ernstig beschadigd. De toestand van het meisje was zondagavond bevredigend 959 148.000, in 1960 tot en met i lao.r waarmee het tarief werd in 1959 mnpt-.. .000 en in 1964 188.000. De hieruit voortvloeiende lasten zul len kunnen worden gedekt uit de reeds genoemde storting van cent per kWh, ------ -» verhoogd. De uitkomsten van het bedrijf zullen tengevolge van de ombouw niet wor den beïnvloed, terwijl er ook geen enkele last voor de gemeente uit voortvloeit. „Bezige Handen 11" trok slechts 3500 bezoekers. De provinciale liuisvlijttentoonstel- Hng, die vorige week in de zalen van het Schuttershof te aiiddelburg ge houden Is, heeft in totaal 8500 bezoe kers getrokken. De laatste dag, za terdag, kwamen ongeveer 1200 Zeeu wen een kijkje nemen. In vergelijking met „Bezige Handen 1" die in 1950 werd gehouden, ia het bezoek aan „Bezige Handen II" wel enigszins teleurstellend geweest. In '50 werden namelijk meer dan 10.000 bezoekers geteld, waarvan alleen al op de laatste dag, eveneens een za terdag, ruim 6000. Het is de tentoon stellingscommissie dan ook gebleken, dat het bezok aan dergelijke ten toonstellingen sterk aan het afnemen is. Dit lage bezoekcijfer betekent uiteraard voor de organiserende ver eniging, de Kon. Vereniging „Uit het Volk-Voor het Volk" een flinke fi nanciële strop. Overdracht grafsleen van ds. De Vries te Goes. Zaterdagmiddag is op de algemene begraafplaats te Goes een grafsteen geplaatst op het graf van wijlen ds. J. de Vries, aan de familie overge dragen. Ds. de Vries is jarenlang predikant van de Nederlands her vormde gemeente te Goes en Wilhel- minadorp, ziekenhuispredikant en bestuurslid van Kinderzorg en Vre derust geweest. Ds. C. Metselaar, Nederlands her vormd predikant te Goes, las eerst psalm 145 en-enkele verzen uit Hebr. 12, waarna hij in een korte toe spraak gewaagde van het zegenrijke leven van ds. de Vries, die de Ne derlands hervormde gemeente van Grijpskerke, Ovezande, Driewegen, Goes en Wilhelminadorp met grote trouw heeft gediend en ook door zijn werk voor „Kinderzorg" en „Vrede rust" zovelen tot een zegen is ge weest. Namens de kerkelijke gemeenten .^Kinderzorg" en „Vrederust" droeg hij vervolgens de grafsteen aan de familie De Vries over. De oudste zoon, prof. dr. E. de Vries te 's-Gravenhage, dankte na mens ziln moeder en de gehele fa milie, allen, die de aanbieding van deze grafsteen mogelijk gemaakt hadden. Prof. De Vries dankte ook voor de liefde en de vriendschap, die zijn- vader en het gehele gezin steeds van zovelen had ondervonden en genoten, waardoor het leven van zijn vader blij en zonnig was ge weest. Het trof spreker, dat op de steen een van de lievelingsteksten uit psalm -103 van zijn vader was aan gebracht: „Loof de Heer mijn ziel en vergeet niet één van Zijn wel daden." Met het voorlezen van Gezang 122 besloot ds. Metselaar deze eenvoudi ge plechtigheid. Zij werd bijgewoond door verschillende predikanten, on der wie ds. Odé en ds. Cornelder, gemeenteleden en afgevaardigden van het bestuur van „Kinderzorg" en „Vrederust." Administratieve dagen in Middelburg beëindigd. Deelnemers maakten excursie over eiland Walcheren. Het Instituut voor Bestuursweten schappen heeft zaterdag de laatste dag van de juariijkse administratie ve dagen beëindigd. Zoals bekend Omdat Zeeland dit jaar 2995 jaar bestaat. Op het pleintje nabij de Statenzaal te Middelburg ligt sinds zaterdag middag een grote krans. Hij. is daar neergelegd door een deputatie van het Collegium Illustre „Non sordent in Uudis" van de Leidse Universi teit, die daarmee uiting wilde geven aan haar verbondenheid met Zeeland. Overigens bestond er voor de stu denten van het Collegium Illustre, die of in Zeeland woonachtig zijn pf zich door familiebanden sterk met de provincie verbonden voelen, zeer zeker een reden om de krans daar te leggen. Een der leden had name lijk lutgerekend, dat Zeeland dit jaar 2995 jaar bestaat. Deze plechtige kranslegging, die om streeks kwart over vijf zaterdagmid dag gehouden werd, vormde een on derdeel van een bezoek, dat de stu denten aan Zeeland brachten. De praeses van het Collegium, de heer R. O. de Clercq, hield een gloedvol le rede, waarin hij onder meer be toogde, dat de leden van het Col legium deze provincie liefhebben. VAN TOT OESTERSEIZOEN. In verband met de Expo te Brussel zal het oesterseizoen dit jaar een week eerder worden geopend dan in de laatste Jaren het geval was. Men verwacht namelijk, dal de Expo een gunstige invloed zal uitoefenen op de STILTE. Een goedige ouwe hond was de enige gebruiker van dat zonovergoten bin nen wegje op Walcheren. Op een suk keldrafje sjouwde hij er zaterdagmid dag overheen je kon zijn pootjes op het asfalt horen trippen. Zó stil was het daar. Géén geronk van brom fietsen, eindelijk geen geronk van bromfietsen, want dat geluid is zo langzamerhand doorgedrongen tot de meest afgelegen en verlaten plekjes grond in ons goede vaderland. De enige, die plotseling voor lawaai zorgde was een kievit. Geschrokken was het dier opgevlogen van zijn nest en luid krijsend vloog het in grote kringen voor de hond uit. Soms scheerde die kievit in een lage duik vlucht vlak over de kop van de sullige viervoeter, maar die liet die vogel maar begaan. Onverstoorbaar sjokte hij verder trip-trlp-trip- -- over het asfalt. Klaarblijkelijk op weg naar een hem vertrouwd eindpunt. De kievit hield zijn afleidingsmanoeu vre lang vol. Zijn angstig, schril ge piep scheurde de stilte snerpend aan stukken, maar eindelijk toen hij voor zijn nest geen gevaar meer duchtte vloog het dier pijlsnel en op aanmerkelijk grotere hoogte terug het land in. Die hond keek niet eens om. Die vond het allemaal best en toen hoorde je weer niet. anders dan het getik van zijn pootjes op het wegdek. Trip-trip trip in.de stilte van het Watchers land op een zonnige, zomerse juni export. „Zeeland Presenteert" heeft de -feestelijkheden rond de seizoen- opening op 28 augustus bepaald. De export-vergunningen zullen reeds de volgende dag, op 29 augustus, wor den afgegeven. MOSSELEN. Het mosselseizoen zal dit jaar op 23 juni worden geopend, indien op die datum 3000 ton consumptiemos selen voor directe levering beschik baar zijn! Deze week zullen de kwe kers monsters aanbieden; dan zal worden bezien, of het aantal goed gekeurde partijen de 3000 ton kan volmaken. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal de opening èen week worden uitgesteld. De conservenfabrieken beginnen twee dagen na de opening te „draaien"; de export van mosse len begint zeven dagen na de ope ning van het seizoen. GEMEENTELIJK VOETBAL. De gemeenteambtenaren van Hein- kenszand zijn aan het voetballen ge slagen. Zij speelden althans een wedstrijd in Halsteren, tegen hun collega's uit deze gemeente. De amb tenaren van Helhkcnszand voetbal len goed! Zij vbrsloegen de ploeg van Halsteren op Brabantse grond met 20. De Halsterse collega's zul len nu op 1 Juli a s. te Hoinkens- zand pogen revanche te nemen. REISJE. De bejaarden van Hcinkenszand gaan ook naar Brabant. Niet om te voetballen, maar zomaar, om tc kij ken. De Jaarlijkse reis op 26 ju ni behelst ditmaal een bezoek aan -Oosterhout en de Wouwse plan tage. REISJE (II). Nu de schoonmaak ganselijk ach ter dc rug is, konden de dames van de hervormde vrouwenvere niging van Retranchcment er met een „rustig geweten" eens een dagje uit. Samen met de plaat selijke afdeling van de Z L.M. werd een reisje naar de Expo ge maakt. „We komen er deze dagen nieuwe krachten halen om ons leven in Lei den te kunnen voortzetten", zei hij. „De eerste mensen, die in Zeeland opkwamen, vijf jaar nadat in HoJ-. land mensen aan hun bestaan be; gonnen,waren boeren. En hjeruit zijn de boeren van nu, de beste boe ren van Nederland, voortgekomen: Als blijk van onze gevoelens vóór het Zeeuwse volk en de Zeeuwse hoofdstad leggen wij deze krans bij de Statenzaal", aldus praeses De Clercq, die daarna de deputatie ver zocht in te stemmen met een „plech tig lied." i Reeds eerder op de dag had het Collegium een tocht over tyalcheren gemaakt met bezoeken aan Öoslka- pelle, Vlissingen en Veere. fyi deze laatste stad bezochten de studenten onder leiding van burgemeester jhr. I. den Beer Poortugael, het stadhuis. Later werd een korte boottocht ge maakt over hot Veerse gat met van zelfsprekend een bezoek aan de werkhaven van het Drie-eilanden plan. Zondag bezochten de leden van het Collegium oude relaties in 't Zeeuw se land. Ook gingen zij een kijkje nemen bij de bomen in Oostkapèlle, die 2'/a jaar geleden ter gelegenheid van het lustrum in deze gemeente geplant werden. (Foto P.Z.C.) Deense kustmijnenvegers bezoeken Vlissingen. De Deense kustmijnenvegers „Gron- sund", „Ulvssund", „Egernsund", „Guldborgsund" en „Vildsund" zullen van 26 Juni tot 5 juli oen operationeel bezoek aan ons land brengen. Op 26 en 27 juni zullen deze kustmijnen vegers, die alle 375 ton meten, eer. bezoek aan Vlissingen brengen. Van 28 juni tot 5 juli' zullen de schepen Den Helder aandoen. werden deze dagen gehouden in menwerking niet de V< Administratief Recht en •eniging vc het Belgis 'oor Igisch Instituut voor Bestuurswetenschap pen. De bespreking van het aan de orde gestelde onderwerp „Bestuur per circulaire" werd zaterdagmorgen voortgezet in de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging" te Mid delburg onder voorzitterschap van prof. dr. J. G. van Poelje. Nadat, evenals vrijdag, nog korte tijd de pre-adviezen. die waren uit gebracht door de heren V. de Tolle- naere, stadssecretaris van Brussel, en dis. H. A. Brasz, administrateur bij dc Vereniging van Nederlandse Ge meenten in Den Haag, waren bespro ken. kregen beide rapporteurs gele genheid nader in te gaan op de vra gen van de verschillende woordvoer ders. Hierna werden nog enkele kor te duplieken gehouden. 's Middags na de vergadering werd een excursie over Walcheren gehou den. Deze excursie begon met een bezoek aan de Nieuwe- en Koorkerk en de provinciale bibliotheek te Mid delburg. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Veere, waar de maal tijd Werd gebruikt in de „Campveer- se Toren". Onder leiding van het Veerse gemeentebestuur bezichtigde het gezelschap het stadhuis. Via Dom burg en Westkapelle bereikten de deelnemers Vlissingen, waar in „Bri tannia" genoten weid van het fraaie zicht over de Westerschelde. Dit vormde tevens het besluit van deze administratieve dagen. TWEE GRATIS VAKANTIES.... Autobus met gelukkige werd met muziek ingehaald. EEN DOOR de inwoners van Zoute- lande omstuwde autobus is zater dagavond „binnengehaald". Een „stapvoets" rijdende autobus, want voorop liep de muziekvereniging uit Zoutelande „Luctor et Emergo". Waarom de autobus bejubeld werd, was op het tijdstip van deze „blijde intochte" wel bekend, maar niet om wie er werd gejubeld... In de autobus bevond zich namelijk de 5000ste „Expo-toerist" die voor de hotelcombinatie Zoutelande de 10.000e overnachting van dit jaar kwam vol maken. En dat kon voor 't zelfde geld Faülein Schultz uit Bremen zijn, die op de voorste bank zat, of de Drentse me neer Kiekebos, die helemaal achter in over de avondlijke schoonheid van Zoutelande discussieerde met twee andere reisgenoten. Tien autobussen van het Bureau Buitenlandse Inlichtingen uit Em- men woren deze avond de Sloedam overgereden; autobussen vol met. toertsten, die vanuit Walcheren, waar zij tweemaal overnachten, dé Expo bezoeken. Het merendeel van deze Expo- gangers koerste naar Zoutelande, waar de bus met de 5000ste Expo- gast onmiddellijk met allerlei Zou- telandse zorgen werd omringd. Ter hoogte van „Het Streefkerkse Huis" stelde zich „Luctor et Emer go" vóór de autobus op en zo ging het naar „De Distel", waar de ere gasten na nog een klinkende sere- Om jongen te ontwijken reed auto tegen gevel In de Nieuwediepstraat te Terneuzen reed een door de heer H. P. A. B. uit Goes bestuurde bestelauto tegén de gevel van een woning op. Het ongeval geschiedde, doordat een fietsend jongetje plotseling de rijweg overstak, waardoor de heer B. ge noodzaakt was naar rechts uit te wijken. Zowel de voorgevel als de deur van het huis en de bestelauto liepen aanzienlijke schade op. ZITTING COMMISSIE ELECTRIC1TEITSWERKEN lu het vakantiecentrum van de stichting Katendrechts Volkshuis te. Haamstede geniet momenteel een aantal Katendrechtse bejaurden van een onbezorgde vakantie in het fraaie duingebied van Schouwen. De oudste vakantiegangster is de 85-jarige me vrouw Van der SpekAkkermans, die a.s, donderdag haar 86ste verjaardag iii het kamp hoopt ti vicnii. (Foto P.Z.C.j.' Kritiek op plannen van de P.Z.E.M. I De Commissie Elektriciteitswerken van het ministerie van Economische Zaken heeft ten studhuize van Goes een openbaar gehoor gehouden in verband niet de plannen van de N.V. P.Z.E.M. om van Goes naar de Nieuw en Sint Jooslandpolder een boven grondse hoogsnanningsleiding aan te leggen. Van de gelegenheid om op deze zitting bezwaren in te brengen ■egen het ontworpen tracé van de hoogspanningskabel werd een druk gebruik gemaakt. Vertegenwoordigers van de land bouworganisaties en de verenigingen voor landschapsbeschermlng, maar ook gedupeerde landbouwers, zowel grondeigenaren als pachters van gronden, waarop de hoogspannings masten waren geprojecteerd, hebben hier, soms in bewoordingen die niet waren mis te verstaan, van hun be zwaren doen blijken. De heer W. de Koster uit Axel, voor zitter van het Landbouwschap, noem de de hoogspanningsleiding een totaal verouderd syystflom, dat niet meer in deze tijd paste, Spfceker wees op do nadelige gevolgen voor de landbouw: niet alleen de plaats waar de masten staan is voor dc boer waardeloos, maar ook de omliggende grond wordt veel moeilijker te be werken. Vooral de bewerking met moderne landbouwmachines onder vindt ernstige hinder. Ook do be spuiting met vliegtuigen enz., die steeds meer in zwang komt, wordt onmogelijk gemaakt. Voorts vroeg spreker zich af waarom de leiding van Souburg naar de Sint Jooslandpolder wel als een ondergrondse leiding is geprojecteerd, eigenlijk is dit de oplossing voor het gehele tracé. Aldus wordt aan de bezwaren van de landbouw tegemoet gekomen. Mr. J. A. Heyso uit Middelburg wees nog op het feit, dat verschil lende landbouwers wel elektrici teit over hun percelen krijgen, doch zelf niet aangesloten worden op het P.Z.E,M.-net, De burgemeester van Nieuw- en Sint- Joosland, mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck, hekelde het feit dat slechts voor het grondgebied van de gemeente Vlissingen en Ritthem voor een ondergrondse kabqj is gekozen. Spr. vroeg zich af of dc mogelijke industrievestiging n,iet voor het 'ge hele Zuid-Sloo-gebled geldt, dus ook voor zijn gemeente en 's H. Arends- kerke. De bezwaren uit een oogpunt van landschapsschoon werden namens de Contactcommissie voor natuur- eïtf landschapsbescherming naar voren gebracht, door de héér M. de Jonge te 's Heer Arcndskcrke. Spreker con stateerde, dat de waarde van liet landschapsschoon niet in geld is uit te drukken. In vele gevallen besteedt de overheid grote sommen gelds om het landschap aantrekkelijk te ma ken. In dit verband noemde hij een bedrag van 5 miljoen voor het Veerse Meer. Daarom moet de over heid er niet voor terugdeinzen aldus De heer Alfred Bading uit Einden (links) zag zich zaterdagavond in Zoutelande, in „De Distel" twee gratis vakanties verzekerd. De heer Bading maakte de lfi.onoste ,J2xpo-overnach - tingvoor de hotelcombinatie Zoute lande vol. Rechts de heer F. H. L. van 't West- ende, die naméns de hotélcombinati.e een gratis vakantie aan de „Zeeuwse Rivièra" aanbood. (Foto P.Z.C. nade werden ontvangen. Een van de Duitse gasten betreurde het, dat „Luctor" v<. i-c avond niet „In tocht van de .diatoren" op het re pertoire had mimen. In de sfeervolle gelagkamer van „De Distel" verbrak do heer A. Sanders, vertegenwoordiger van de B.R.Ï., de spanning. De heer Alfred Bading uit Emdcn was dc gelukkige! Verheugd was de heer Sanders, dat liet „con tract" van de B.B.I. met de hoteleom- binatie Zoutelande binnen twee maanden de 10.000ste overnachting voor de Zeeuwse Rivièra had opgele verd. De B.B.I. bood de heer Bading een tiendaagse reis naar ^Oostenrijk aan voor hem en zijn echtgenote. Een ge schenk voor twee personen was er ook van de hotelcombinatie: de heer F, H. L. van 't Westende maakte bé kend, dat de heer en mevrouw Baddng in 1959 zeven dagen van de schoon heid van de Zeeuwse kust mogen ko men genieten. Tussen deze verblij dende mededelingen door zag me vrouw B. J. C. van Overbeke, echtge note van de exploitant van „De Dis tel" nog kans de heer Bading een fles champagne aan te bieden. Gedurende de zomermaanden zijn de Zoutclandse hotels bezet met „nor male" gasten. Maar na het seizoen tot 20 oktober, de sluitingsdatum van de Expo worden weer „Expo-gan- gers" verwacht. De heer Sanders kon zaterdagavond verzekeren, dat zij hel nu bereikte aantal overnachtingen nog zullen verdubbelen! (Advertentie) FOTOGRAFEREN? Riskeer niets spr. hogere uitgaven te doen terwille van het behoud van landschaps schoon. I)e Poel en do Zak van Zuid-Beveland zijn landschappelijk gezien zoor aan trekkelijk. Reeds thans vervullen de ze gebieden een recreatieve functie en deze zal bij toenemende industria lisatie nog meer betekenis krijgen. Het is dan ook zaak de gaafheid en de rust hier tc handhaven. Hoog spanningsmasten en leidingen zullen buitengewoon lelijke obstakels vor men. Deze spreker bepleitte eveneens een volledig ondergronds tracé. Wanneer dit te kostbaar mocht zijn, zou een tracé lanes de spoorlijn tot aan dé Quarlespolner en vandaar on dergronds een oplossing betekenen. De masten van de spoorlijnen door snijden het landschap reeds dusdanig dat een hoogspanningsleiding op de ze plaats in veel mindere mate zou opvallen. In de middaguren bezich tigde de Commissie Electriciteits- werken ter plaatse de loop van hét tracé. VANDAAG. Mlcldelburg: Electro: 's Nachts In de Groene Kakatoe, 8 uur, a.l. Schouw burg: China Gate. 8 uur, 18. J. Mo lenwater: Miniatuur Walcheren. Vlissingen Alhambra:, „Tarzan en de verloren safari, 7 en 9 uur, 14 j. Luxor; „The Kid from Texas", 7 en 9 uur, 14 Jaar. Goes Grand: „Oorlog en vrede", s uur, 14 J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2