PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Griekenland weigert in N.A.V.0. samen te werken met Turkije Tweede ronde „verenactie" Sluiskil begonnen in PREMIER DE GAULLE BEZOEKT BINNENKORT WEER ALGERIJE HEVIGE STRAATGEVECHTEN IN BEIROET GELEVERD VERWACHT. 201e jaargang - no. 139 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer'. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 16 juni 1958 ADVERTENTIEPRIJS 2S cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546): Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; zterlkzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Gevolg van botsingen op Cyprus Met vliegtuigen werd Grieks personeel uit Ismir geëvacueerd Naar aanleiding van de gebeurtenissen op het eiland Cyprus is er een ernstige onenigheid ontstaan tussen de twee NAVO-landen Griekenland en Turkije. Als eerste stap tot het verbreken van de Grieks-Turkse diplo matieke betrekkingen heeft Griekenland het Grieks personeel, dat in het NAVO-hoofdkwartier in de Turkse stad Ismir werkzaam was terugge roepen. De NAVO-autoriteiten waren niet op de hoogte gesteld van het Griekse besluit. Van officiële Griekse zijde is medegedeeld, dat tweehon derd mensen (officieren met hun gezinnen per vliegtuigen naar Grieken land zijn overgebracht. De Griekse minister van buitenlandse zaken Averoff heeft geen reden voor deze maatregel opgegeven. Aangenomen wordt echter, dat Griekenland het personeel heeft willen beveiligen tegen mogelijk anti-Griekse demon straties of, wat ernstiger gevolgen kan hebben dat Griekenland na de actie van de Turken tegen de.Grieken op Cyprus niet langer bereid is in de NAVO met Turkije samen te werken. Griekenland zou zich, echter niet uit de NAVO terugtrekken. eiland heeft praten volgens de Turk se leiders geen zin. Memorandum De Turkse afgevaardigde bij de Ver enigde Naties Seyfullah Esin heeft een memorandum overhandigd aan Hammarskjöld, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, waarin Griekse terroristen verantwoordelijk worden gesteld voor de botsingen, die zich in de afgelopen week op Cyprus voordeden. Ondanks een verbod van de Griekse autoriteiten hebben zaterdag te Athe ne achthonderd studenten een anti- Turkse betoging gehouden. In Tur kije werden te Antaky in het zuiden en te Kyseri in het midden van het land massabijeenkomsten gehouden, waarop werd aangedrongen op een deling van het eiland Cyprus tussen bewoners van Griekse en bewoners van Turkse afkomst. Stappen De Verenigde Staten en andere geallieerde regeringen hebben bij de Griekse regering „vriendschap pelijke stappen" gedaan om haar te bewegen het Britse plan voor een regeling van de kwestie Cy- Êrus te aanvaarden. 'e betrokken regeringen hebben erop gewezen, dat deze kwestie tot een steeds grotere crisis in het Atlantische bondgenootschap leidt en dat zelfs een plan, dat in een beperkte autonomie voor de Cyprioten voorziet de voorkeur verdient boven de huidige toe stand. Een het: bereiken is mislukt. Do Turkse lei ders hebben geweigerd een ontmoe ting te hebben met gouverneur Foot. Zolang de Britten geen genoegen ne men met algehele verdeling van het poging om met de Turken op eiland Cyprus een compromis te Koningin onthulde te Geleen monument De koningin heeft zaterdag een be zoek aan Zuid-Limburg gebracht met een tweeledig doel. ïn de eerste plaats ging zij naar Geleen om daar net monument ter ere van prinses Wiihelmina te onthullen het eer ste gedenkteken dat is opgericht om de vorige Koningin der Nederlanden te eren. In de tweede plaats heeft de konin gin deze gelegenheid aangegrepen om zich nader op de hoogte te stellen van al wat er op cultureel gebied in het zuidelijkste deel van ons land bloeit. De onthulling van het monument is- uitgegroeid tot een demonstratie van trouw en aanhankelijkheid aan het oranjehuis, die haar bekroning vond in een optocht, die in zijn bonte ver scheidenheid meer dan een uur langs koningin Juliana trok. Tienduizen den waren op de markt samenge stroomd om van het grote moment van de onthulling getuige te zijn. Toegejuicht door een enthousiaste, applaudiserende menigte begeeft H.M. de Koningin zich naar de Markt te Geleen, waar zij het Wilhelminamo- nument" zal onthullen. De plechtige onthulling en overdracht aan de ge meente gebeurden zaterdagmiddag. De Grieks-Cyprische burgemeesters van de voornaamste steden op het eiland hebben besloten een dringend beroep op de Verenigde Naties te doen, onverwijld troepen naar Cyprus te zenden om het leven en de bezit tingen van de Griekse Cyprioten te beschermen. Parachutisten Zondag mochten de bewoners van Cyprus niet op straat komen als ge volg van een uitgaansverbod, dat werd uitgevaardigd door gouverneur Foot. Van de zijde van liet Britse ministerie van luchtvaart is zondag meegedeeld, dat 'er 1000 parachutis ten door de lucht naar Cyprus zijn gebracht. Deze duizend man vormen het derde bataljon van een parachutisten-bri gade. De rest van de brigade tus sen de twee en drieduizend man zal later naar Cyprus worden ge bracht. Regeringstroepen bij Menado geland Stoottroepen van het commandore giment en troepen van de „Brawid- jaja"-divisie uit Oost-Java zijn vrij dag ten noorden van Menado op Noord-Celebes geland. Op negen juni landden eenheden re- geringstroepen in de haven Bitoeng, zo werd aan de bekendmaking nog toegevoegd. De landingen ten noorden van Me nado volgden na dagelijkse lucht aanvallen op Menado en het dichtbij gelegen Tonano in de afgelopen week. De regeringstroepen naderen uit twee richtingen de opstandelingen hoofdstad en zullen mogelijk de strijdkrachten van de rebellen om singelen. De regeringstroepen, die op de noor delijkste punt van Celebes zijn ge land voor de laatste aanval tegen de opstandelingen zullen volgens be voegde waarnemers mogelijk krach tig verzet ontmoeten. Waarnemers in Djakarta wilden zich niet aan voorspellingen over de duur van de huidige acties wagen. Zij hadden uit de rede van brigade-generaal Gatot Soebroto opgemerkt dat nieu we landingen op grote schaal zullen volgen op de zondagavond bekendge maakte landingen. LEGER CONSOLIDEERDE GEZAG Fransen bereiden zich voor op offensief. Generaal de Gaulle zal vóór 14 juli opnieuw een bezoek aan Algerije brengen, aldus is in Algiers verno men. Men verwacht dat de premier voor namelijk op het platteland zal ver blijven, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de strijd tegen de natianalisten. Generaal Raoul Salan zal vandaag officieel worden geïnstalleerd tot delegaat-generaal in Algerije, aldus werd zaterdagavond in Algiers be kendgemaakt. Het Franse leger in Algerije is in middels in alle stilte voortgegaan met het consolideren van zijn gezag in het bestuursapparaat. In de af gelopen dagen werden negen van de 12 plaatselijke gouverneurs (pre fecten) in grootste provinciesteden vervangen door militairen. De meeste comités van openbaar welzijn werden thans ook geleid door legerofficieren. Alle politie mannen zijn geplaatst onder het be vel van kolonel Yves Godar, hoofd van de legerveiligheidsdienst, die tevens voorzitter is van het comité van openbaar welzijn in Algiers. Naar verluidt worden de voor naamste eenheden van de 400.000 man sterke Franse strijdkrach ten in Algerije op het ogenblik samengebracht voor een gröot of fensief, dat beoogt een eind te maken aan de Algerijnse opstand. Het offensief zou zich concen treren op het gebied langs de grens met Tunesië en als eerste doel hebben het afsnijden van de aanvoerwegen van de rebellen met Tunesië. De meeste parachu tisten van generaal Massu die een maand geleden in Algeirs hielpen met het organiseren van de coup, zijn reeds naar eiders vertrokken. H Honderdduizend Turken hebben H in Ankara een massademon- M stratie bijgewoond als protest M tegen de Britse politiek op Cy- prus. Op de vergadering v:erd M o.m. het woord gevoerd door M een regeringsvertegenwoordi- H ger. We zien hier een groep op- s gewonden demonstranten op M weg naar d& bijeenkomst. Op de achtergrond het mausoleum van Kemal Ataturk. llllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIini Brandweerman bij blussen gestikt Een felle uitslaande brand heeft za terdag in Apeldoorn een groot ge deelte van de Apeldoornse nettenfa- briek Von Zeppelin en Co. N.V. in de as gelegd en een enorme schade aan gericht. Volgens een eerste raming is door het vuur alleen aan de grond stoffen reeds een schade van onge veer een miljoen gulden toegebracht. Bij het blussingswerk is de 44-jarige brandweerman H. Jonker om het le ven gekomen. Vermoedelijk is Jonker door het weigeren van een zuurstof masker in de rook gestikt. De politie heeft het apparaat in beslag genomen voor onderzoek. Omstreeks half negen werd ontdekt, dat 'er brand woedde in het garenma gazijn op de eerste verdieping. De be drijfsbrandweer begon onmiddellijk met het treffen van maatregelen. Het werk werd spoedig door de Apel doornse brandweer overgenomen. Om half tien werd gemeld, dat het gevaar voor uitbreiding geweken was, hoe. wel er toen nog een enorme rookont wikkeling was. Het personeel van het bedrijf werkte gewoon door. Omstreeks half twaalf echter stond plotseling de garenvoor- raad in lichter laaie. Spoedig sloegen de vlammen over naar de tweede ver dieping, terwijl het vuur ook zijn weg naar buiten vond. De Apeldoornse brandweer stond voor een uitermate moeilijke taak. doordat er weinig druk op het water was. Tegen drie uur slaagde men er echter toch in het vuur meester te worden. De nablus sing vergde r\og vele uren. WONING VAN PREMIER GEPLUNDERD Minstens 55 mensen om het leven gekomen. Kort na zonsopgang zijn er zondag in Beiroet straatgevechten uitgebro ken tussen rebellen en regerings strijdkrachten. De opstandelingen gebruikten bazooka's en handgrana ten in hun strijd tegen de tanks en pantserwagens, die de stellingen van de rebellen in het centrum en zuid westen van Beiroet omsingeld had den. Er zijn geen betrouwbare cij fers over het aantal doden en ge wonden beschikbaar. De ziekenhui zen hebben opdracht geen verliescij fers bekend te maken. In politieke kringen is men van mening dat de oppositie zaterdag in Beiroet een demonstratie heeft willen geven van haar macht in verband met de aanwezigheid van de waarnemers der Verenigde Na ties. De ambtswoning van de Libanese premier werd door het leger als on verdedigbaar opgegeven, nadat de verdediging van het gebouw reeds vier levens had geëist. De premier en de leden van zijn gezin verlieten de woning zondag vroeg. Zij waren niet in staats iets mee te nemen. Volgens berichten hebben rebellen de woning, die aan de rand van de Mohammedaanse wijk van de hoofd stad is gelegen, geplunderd. Volgens hooggeplaatste woordvoerder in Bei roet zijn tijdens de gevechten van de laatste dagen in Beiroet minstens 55 mensen om het leven gekomen. Nadat de gehele dag in Beiroet straatgevechten waren gevoerd, nam de strijd tegen het vallen van de avond af. Ook in Tripoli, de val lei van Bakaa en het Chouf-geberg- te, ten zuiden van Beiroet,-Is zon dag gevochten. GEEN „MEETINGS" MEER Thans echter gematigder klanken dan vorige week. De „tocht naar het Binnenhof' moge dan voor de Zeeuws-Vlaamse demon stranten teleurstelling hebben ge bracht, toch ging zaterdagavond in Sluiskil de „góngslag" voor de twee de ronde van de verenactie. Niet al leen vergaderde in deze „burcht van Colsen" het actie-comité ter bera ming van verdere plannen, doch daarnaast sprak de „leider" van de actie in de loop van de avond uit een der bovenramen van hotel Meert de samengestroomde inwoners van Sluis kil toe. De vergadering van het actie-comité droeg ditmaal, omdat enige persoon lijke kwesties uit de doeken moesten worden gedaan, een besloten karak ter en eerst tegen het einde van de bijeen komst werd de pers toegela ten. Tweemaal werd de bespreking onderbroken, de eerste keer om de televisie-uitzending, waarin onder meer de heer Colsen werd geïnter viewd te kunnen bijwonen, de tweede keer om de heer Colsen gelegenheid te bieden om het ongeduldig wor dende publiek toe te spreken. Aan het einde van de vergadering werd, bij monde van de heer F. Ko- lijn, de mededeling gedaan, dat het I De samenstelling van het comité ten om haar werkzaamheden voort te zetten teneinde haar doel met alle wettige middelen trachten te berei ken, terwijl het verder naar de mo gelijkheden zoekt tot vorming van een „bredere basis". Uit de toelichting bleek onder meer, dat hierbij wordt gedacht aan het opnemen van contact met diverse organisaties, waarbij werd opge merkt, dat vooral ook financiële steun nodig zal zijn. Over een sa menwerking met standsorganisaties, waarover in enkele bladen was ge schreven, was aan het comité nog niets bekend. Inschakeling van deze organisaties in de toekomst behoort eenter niet tot de onmogelijkheden. Ten aanzien van de middelen, wel ke men denkt aan te wenden om tot het uiteindelijke doel te gera ken, kon in dit stadium nog wci- tig worden medegedeeld. Men lenkt daarbij echter' niet meer aan het organiseren van meetings of manifestaties. Met nadruk werd er op gewezen, dat het co mité zich distancieert van alle illegale acties, die de zaak eerder kunnen schaden dan voordeel brengen. Voorts werd er nog op gewezen, dat thans nog niet be kend is, welke tarieven uiteinde lijk uit de bus zullen komen. gesloten, dat, wanneer men tot een bredere basis geraakt, het in de toe komst enige uitbreiding zal onder- {jaan. Intussen zal het op de meëst ïomogene wijze doorwerken. Aan het einde van de vergadering werd door een radio-reporter nog een bandop name gemaakt, waarbij de heer Ko- lijn het standpunt en de gedragslijn van het comité eveneens uiteenzette. Tijdens de toespraak van de heer Colsen tot het zeer talrijke pu bliek bleef het vrij rustig en slechts een enkele maal werd deze met uitroepen als „actie", „vol houden, „Brussel" en „Boudewijn" onderbroken. De heer Colsen wees er onder meer op. dat naar zijn stellige opvatting de tocht naar Den Haag is gelukt. Onder applaus verklaar de hij, dat gebleken is, hoe vele Nederlanders van boven de Moer dijk met de actie medeleven. De heer Colsen oefende verder kri tiek uit op de marechaussee, die de Sluiskilse kinderen aan de grens te Kapellebrug terugstuurde, zodat deze over Perkpolder moesten rijden en verder wees hij er op. dat in'het co mité geen onenigheid heerst en men gezamenlijk blijft doorwerken. Het comité is echter tegen grenspalen verzetten en pontons opblazen en er wai-en tijdens de tocht naar Den Haag ook spreuken te lezen, waar mede men zich niet kon verenigen. Tenslotte riep de heer Colsen zijn toehoorders op om kalm te blijven en hij gaf de verzekering, dat het comité, waar nodig, daarheen zal ,actie-comité vrije veren" had beslo- 1 dezelfde gebleven, al is het niet uit- I gaan, waar het recht kan verkrijgen. Volgens generaal Chebab heeft het leger de toestand nog in de hand. Drie Britse journalisten hebben een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van de rebellen leider Saeb Salam in Beiroet. Het is gevestigd in een met zandzak ken versterkt huis van Turkse stijl in de wijk Basta. Deserteurs van de regeringsstrijd krachten worden niet aanvaard. „Wat wij willen is ons land bevrij den van corruptie, moord, tirannie en de kleine dictator Sjamoen. Wij willen het westen niet bevechten, maar als zij ons. willen bestrijden, moeten zij dat weten", aldus de op standelingenleider Saeb Salam. De Amerikaanse ambassade in Beiroet heeft meegedeeld, dat ambassadeur Robert McClintock het ministerie van buitenlandse zaken heeft verzocht Libanon als in „alarmtoestand" te beschou wen. Dit betekent, aldus de mé dedeling, dat alle regeringsem ployés, die hun gezinsleden wen sen te evacueren, dit op kosten van de regering kunnen doen. Amerika vraagt aan Rusland opheldering. De Verenigde Statên zullen de Sow- jet-regering enige ophelderingen vra gen omtrent haar nota waarin zij er mee instemt, dat op 1 juli deskundi gen te Genève bijeenkomen om mid delen voor de ontdekking van kern- S roeven te bestuderen. Dit is zater- ag door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekendge maakt. De vragen zullen betrekking hebben op de deelnemende landen en op het feit dat Moskou schijnt aan te nemen dat de staking van de kernproeven in beginsel al vaststaat. In bevoegde Amerikaanse kringen verklaart men hieromtrent dat de Verenigde Staten zich steeds het recht voorbehouden om aan het overleg andere deskundi gen dan Fransen en Britten te laten deelnemen en dat zij het standpunt blijven huldigen, dat deelneming aan het overleg op zichzelf niet inhoudt, dat Amerika zijn proeven met kern wapens zal opschorten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft zon. dag verklaard van mening te zijn, dat het verscheidene maanden zal duren, alvorens de Verenigde Sta ten een definitief besluit nemen aangaande de vraag, of zij zullen instemmen met een topconferen tie. Twee slachtoffers van „Artemis" aangespoeld. Twee van de drie nog vermiste slachtoffers van de scheepsramp bij Hoek van Holland, waarbij verleden week zaterdag de Noorse tanker „Ar temis" na een aanvaring in brand vloog, zijn aangespoeld. De lijken vertonen brandwonden. De aangespoelde lichamen zijn die van de 16-jarige Noorse scheepsjongen Thor Loying en van de 18-jarige Deen Erik Asbjorn Thogersen. ZONNIG EN" WARM Droog, zonnig en warm tveer met overwegend zwakke wind tussen oost en zuid, maar in de middag aan de kust zeewind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1