msst férryi MENINGSVERSCHILLEN tussen Z.-Vlamingen bij persconferentie kmmRD BELGISCHE VLAG OP TOREN VAN REINAERT-STAD HULST .TURKSE REGERING HEEFT BESLOTEN TOT GEWELD" WATW0RDT0NZE HOOFDSTAD SATERDAG 14 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. NA ONDERHOUD ALGERA-COLSEN fitólfeSK Demonstranten zorgden voor spreekkoren en voetzoekers (Slot van pag. 1) Op het Binnenhof arriveerde men onder het ringen van vele „Vrije veren liederen", op de «ijs van populaire liedjes en dat zingen hield men vol ge durende de gehele, ruim een half uur durende audiëntie. Afwisselend lieten zich spreekkoren horen, die de zo langzamerhand bekende leuzen voor de vrije veren aanhieven en van tijd tot tijd lieten de jongelieden onder de demonstranten voetzoekers knallen om de manifestatie kracht bij te zet ten. Rustig en «aardig evenwel luisterde men naar de zang van een kin-, derkoor, samengesteld uit scholieren uit Oost-Zeeuwsch-JTlaanderen, dat een „Vrije verenlied" en tot slot het volkslied ten gehore bracht. Ii[!llillllllll!!llllll!lillllllllllililllllll!llllllllllllllliilllill[|llllll!lllllllillllll - Leider bleef achter In Hulst kwam men gister avond, na terugkomst uit Den Haag, tot de ontdekking, dat... de voorzitter van het protest comité, de heer H. J. Colsen, er niet was! Men was de heer Colsen bij het vertrek uit Den Haag vergeten. Hij moest met een taxi nakomen en de bejaar de, maar energieke leider van de actie kon de door zijn mede- comitéleden betoonde nalatig heid maar matig waarderen. „Vrije ferryanders rebellie"; een van de vele leuzen, die zowel in de auto-colonne als op het Binnenhof te zien waren. Een kleine bloemlezing „Maak van een stoere Zeeuw geen valse leeuw"; ,(Nog groter ongerief door het veer tarief',JIoe kunnen wij concurreren met zulke dure ve ren"; „Al heeft een Fries een harde kop, Zeewsch-Vlaanderen slaat toch nog op (Foto P.Z.C. De stemming bleef uitstekend, zo 1 in de trant van een „dagje uit", totdat dan de heer Colsen naar voren trad om de Zeeuws-Vlamin gen te verzoeken naar huis te gaan en zich daarbij min of meer liet ontvallen op sterke aan drang overigens dat het onder houd teleurstellend was geweest. Die stemming was trouwens de hele dag al opperbest geweest. Sinds de morgenuren toen zich in Zeeuwsch- Vlaanderen, maar dan vooral in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, want dat is toch wel het centrum v^n deze actie, honderden opmaakten om via Ant werpen naar Den Haag te trekken. „Via Antwerpen" deels uit protest tegen de veerdiensten en deels uit praktische overwegingen, omdat de veerboten de stroom auto's toch on mogelijk hadden kunnen verwerken. Rond tien uur formeerde zich nabij de Moerdijkbrug een kilometers lange stoet van met plakkaten en spandoe ken beplakte en behangen vracht- en personenauto's. „Bemand" met vrou wen en mannen, van wie vele nog kleine plakkaatjes met „Wij eisen vrije veren" op de kleding droegen en van wie de comitéleden zich een in signe van wit papier, met twee oran je „V"-'s hadden gemaakt. In groe pen van vijftig vertrok men, bege leid door motorpolitie, via Rotter dam naar Den Haag, onderweg hier en daar toegejuicht door enkele „sup porters", die enthousiast het „V-te- ken" maakten. Rond twee uur arri veerden de eerste auto's van de stoet, die intussen danig uiteengevallen was op het Haagse Malieveld. Intussen «•as in het Rotterdamse Feijenoord- stadion een massale picknick gehou den en in Delft had men aantal uit Zeeuwsch-Vlaanderen afkomstige studenten „opgepikt". Nederlander blijven Vrijwel onmiddellijk na aankomst op het Malieveld sprak de heer Colsen via een geluidsversterker zijn men- Daf sluit lening van zevenentwintig miljoen Voor de fabricage van de personen wagen van de DAF zal «orden ge bruik gemaakt van de modernste produktfe methode met vol-automati- sche machines. Dit maakt deze in- j dustrie tot een zeer kapitaalintensief bedrijf. Voor de financiering van de- j ze uitbreiding is de DAF er in gc- slaagd een regeling te treffen met I enkele grote institutionele beleggers I en de Rotterdamse Bank N.V. bij welke instellingen een lening is afge- sloten ten bedrage van zevenentwin- tig miljoen gulden. Hierin wordt deelgenomen 'door de I nationale levensverzekering mij Ne derland Nillmij van 1859. Met deze grote onderhandse lening blijft de status van familie-N.V. bij de DAF ongewijzigd. Aan de bouw van de nieuwe grote fabriekshal wordt reeds met voort varendheid gewerkt. Deze hal moet eind september gereed zijn en bij de DAF hoopt men ondanks de zware eisen die de verdubbeling van de oor spronkelijke geplande produktie stelt toch nog in oktober van dit jaar met de fabricage, van de „DAF 600" te kunnen beginnen. In de reeds be staande gebouwen is men begonnen met het opstellen van machines en het inrichten van de nieuwe fabrica- geafdelingen. Met het oog op de toe komstplannen heeft de DAF inmid dels besloten het industrieterrein uit te breiden tot a$n de stadsrand van Eindhoven, waar de nieuwe ringbaan wordt aangelegd. Met de gemeente is overeenstemming bereikt over de aankoop van 23 ha industrieterrein, ten westen van het huidige fabrieks terrein. Dit wordt nu ingesloten door de weg naar Geldrop, Het Eindho- vense kanaal en de nieuwe ringbaan. Het totale oppervlak van de fabrieks terreinen bedraagt na de laatste uit breiding circa 70 ha., waarvan onge veer een derde deel door gebouwen, wegen en proefbanen in gebruik is genomen. Grieks protest in de Veiligheidsraad DE TOESTAND op Cyprus is weer verslechterd. Gisterochtend kwamen bij een botsing in de buurt van het dorp Geunyeli zes Grieken om het le ven en bij dit gevecht zijn tientallen Grieken gewond. Het feit, dat de gouverneur, sir Hugh Foot, zijn me ieleven voor de slachtoffers heeft uitgesproken, kon de Grieken niet weerhouden bij de Veiligheidsraad te protesteren tegen dergelijke voorval len. Uit het protest blijkt dat Grie kenland van mening is, dat de huidi ge toestand op Cyprus „en zijn weer slag op de internationale situatie de vrede en veiligheid in het oostelijke gedeelte van het Middellandse Zeege- •ied in gevaar brengen". Het protest, waarin wordt' betoogd dat de Turkse minderheid de Griekse Cyprioten op moedwillige wijze heeft aangevallen, zou nog slechts bedoeld zijn om de Veiligheidsraad in te lichten. Engelse soldaten en politiemannen hebben gisterochtend de Griekse en Turkse wijken van hoofdstad Nicosia door middel van een prikkeldraadver sperring van elkaar gescheiden en een uitgaansverbod ingesteld voor 24 uur. De Britse commandant op Cy prus vroeg om versterkingen uit En geland. Vandaag zal, zoals gemeld, een bataljon parachutisten op Cyprus arriveren. GEIT In het noorden van Oeganda, in het district Karamoja, bleef de regen uit. Mannen en vrouwen maak ten zich bezorgd, want zonder regen zouden zij aan de honger worden overgeleverd. Veertig vrouwen van de Karamojostam gingen naar de Engelse bestuursambtenaar, en vroe gen om een stier. Want als zij een stier konden slachten zou de regen zeker komen. Martin Fleay had geen stier, en zag er tegenop er een aan te schaffen. Maar hij gaf de vrouwen een geit om te slachten. En toen de vrouwen met de geit naar Karajomo waren terug gegaan, stuurde hij zijn assistent John Brasnett op onderzoek uit. Twee dagen later, toen Brasnett een droge rivierbedding overstak, kwam de regen. De bedding werd een wild stromende rivier en Brasnett, die tot zijn hals in het water tegen de stroom vocht, moest door zijn dra gers gered worden. „Goed dat we ze een geit gegeven hebben", zei Fleay toen hij het rap port van Brasnett las. „Als we ze een stier hadden gegeven zou Bras nett een landingsvaartuig nodig heb ben gehad". sen toe, plus een aantal enigszins beduusd kijkende Hagenaars: „Wij willen Nederlanders Wijven", ver klaarde hij nadrukkelijk, om zijn korte uiteenzetting over de vrije ve ren-actie te besluiten met een wat onheilspellend: „Maar als deze dag zou mislukken, dan weet ik niet wat er zal gebeuren". De dag mislukte. Ondanks het bijna feestelijke en hoopvolle begin. Dat de dag mislukt was, werd vooral dui delijk uit de enigszins trieste wen ding, die de manifestatie nam, nadat de audiëntie bij minister Algera was afgelopen. Talrijke journalisten had den zich in hotel Centraal verzameld om een door het comité aangekon digde persconferentie bij te wonen, toen de mededeling kwam, dat de heer Colsen was ingestort. Na kort beraad besloot men ue leiding van de conferentie over te dragen aan de vice-voorzitter, de heer Kolijn. Maar nauwelijks had hij enkele vragen be antwoord, toen de heer Colsen tot veler opluchting in levende lijve en nog steeds blakend van strijdlust de zaal betrad en verontwaardigd uitriep: „Doen jullie het zonder mij? Dan zal ik wel weer weggaan!" Zeepaleis Daar kwam uiteraard niets van in; de leider kréég de leiding. Toen had de heer Kolijn echter al gelegenheid gehad om de grieven van het comité (neergelegd in de aan de minister en door ons reeds eerder gepubliceerde petitie) toe te lichten. „Wij hebben niet gevraagd om zee paleizen, met wandschilderingen van 5000.en stoelen, die 128.per stuk kosten. En nu het paleis drijft, wordt de rekening gepresenteerd", aldus de heer Kolijn. Volgens spreker had de minister op de vragen van het comité geantwoord als „een diplomaat" en had mr. Alge- ra verder volstaan met er op te wij zen, dat met Ged. Staten van Zeeland een akkoord is bereikt over de nieu we veertarieven. Tenslotte verklaar de de heer Kolijn, dat het comité zijn „legale taak" nu als beëindigd zag en zou neerleggen. „Nu laten wij de volkswil spreken", aldus de heer Ko lijn; „wij aragen geen verantwoorde lijkheid meer''. Niet mee eens Maar daar was de heer Colsen het he lemaal niet mee eens. ..Wij trekken ons1 niet terug", riep hij uit, er aan toevoegend: „Ik zeker niet. We moe ten eerst vergaderen". Het comité be rustte. Overigens nam hij fors en doortas tend de leiding van de persconferentie over. na een plechtig: „Ik open de vergadering". En nadat enkele gen waren gesteld: „Wie het woord wil. moet recht staan en zijn naam noemen. Zo heb ik het tenminste ge leerd". De vaderlandse pers gehoor zaamde braaf. Waarna onder meer nog naar voren kwam, dat het comité was ontvangen door minister Algera, in gezelschap van zijn secretaris-ge neraal, mr. A. H. C. Gieben en dal men ruimschoots gelegenheid heeft gehad om zijn bezwaren tegen de aangekondgide veertarieven naar vo ren te brengen. Tijdens de persconferentie «aren de demonstrerende Zeeuws-Vlamingen bereids uit Den Haag vertrokken. Op eigén gelegenheid en niet meer in ko- lonne-formatie keerde men terug, via Antwerpen, maar ook via Kruinin- I gcn-Perkpolder. Met de (zo fel om streden) veerboot, die de o verstel pen- de drukte maar nauwelijks aan kon... OP EEN RUMOERIGE Markt in Hulst heeft de leider van het Zeeuws-Vlaamse actie-comité voor de vrije veren, Honoré Colsen, omstreeks negen uur aan een grote menigte het teleurstellende resultaat van <le pro- testrit en het onderhoud in de minis terskamer bekend gemaakt. „De mi nister heeft gezegd, dat de tarieven- kwestie in feite al is beslist", zo zei Colsen, „omdat het schrijven van Gedeputeerde Staten reeds is verzon den. Ik heb er om gehuild De heer Colsen, die onder luide bijval de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen afzwoer, kreeg het vertrouwen van de hier verzamelde Zeeuws-Vlamin gen om de actie voort te zetten. „We hebben de strijd aangebonden. Wij gaan verder tot we kunnen zeggen: „victorie, het is gewonnen". De stilte, waarom de heer Colsen ver zocht om zijn redevoering te kunnen houden werd herhaaldelijk verbro ken, doordat groepen opgeschoten jongelui donderbussen tot ontplof fing brachten. Dit dreef de bejaarde veehandelaar tot wanhoop en tot woedeuitbarstingen, die mede werden veroorzaakt doordat niet tijdig zorg was gedragen voor de aanwezigheid van een versterker-installatie. Toen deze eindelijk was aangerukt kon de heer Colsen zijn toespraak houden. „De organisatie", zo moest hij toege ven, is onk over het hoofd gegroeid". Voorts sprak vanaf het bordes van het Hulster stadhuis, de heer Stevens uit St-Jansteen. „Het spijt ons ge weldig, dat we geen uitsluitsel heb ben gekregen. G.S. hebben ons ver kocht". zo zei deze. „Wij hebben al len ons best gedaan, doch het spijt ons geweldig geen definitiever ant woord van de minister te hebben ge kregen. Wij hebben ons afgevraagd of wij nu op deze manier de dank krijgen, omdat «dj in de oorlog eten en brood naar Holland hebben ge bracht". Op de trappen van het bordes zongen de kinderen in Axelse kle derdracht nog eens het „Vrije ve- ren"-lied, voetzoekers en andere knaleffecten onderstreepten de «oorden van de sprekers. Hulst bleef deze avond een stad vol ru moer, «aarin een sterke politie macht patrouilleerde. Na de rede voeringen, toen Colsen en de zij nen zich voor een televisie-inter view' hadden teruggetrokken in hotel „De Graanbeurs" bleef men in de straten en op de Markt spreekkoren .Brussel Brussel" roepen en ook wel „Boudewijn BoudewijnNog voor twaal ven wapperde, door onbekende hand gehesen, de Belgische vlag van de toren Een kennelijk vermoeide, maar rus tige Colsen verscheen voor de t.v.-ca- mcra. „De minister heeft eigenlijk niets gezegd", zo antwoordde Colsen op vragen van televisie-reporter Pier Tania. „Nu kunnen wij het volk moeilijk stil houden. De minister heeft er om heen gepraat, hij wilde het van zich afschudden". „Wat gebeurt er nu in Zeeuwsch- Vlaanderen", vroeg de t.v.-verslagge ver. „Ik ben er bang voor", zei Col sen. „Revolutie" riepen enkele jonge om standers, die verzekerden dat de fuik voor de veerboot naar Kruiningen nog deze nacht zou worden opgebla zen. ,De minister heeft gezegd het volk kalm te houden" vervolgde in tussen Colsen, „maar ik heb gezegd: dat kan ik niet, excellentie!". „Hoe denkt U de actie verder te voe ren", was de volgende vraag, die Col sen op zich kreeg afgevuurd. „Mor genavond is het vergadering, de com missie zal bespreken wat ons te doen staat". De televisie-reporter wist ook dat Colsen gevraagd was volgende week naar Brussel te gaan om te vragen Zeeuwsch-Vlaanderen bij België te voegen„Dat doe ik niet", sprak de met het VV-insigne getooide vee handelaar beslist. „Ik ben geschrok- toen ik hoorde, dat men de grens palen wilde verplaatsen. Daar zal ik niet aan helpen". Er zou in Zeeuwsch-Vlaanderen, bleek althans uit dit gesprek, ook een „ondergrondse" bestaan. „Men heeft mij gevraagd er bij te komen" zo zei Colsen, „maar dat weiger ik", 's Nachts omstreeks half drie was het bij het veer Perkpolder rustig als an ders. Wel patrouilleerden daar twee politieagenten, die echter slechts de koude hadden te trotseren TOESTAND OP CYPRUS SLECHTER De Griekse minister van buitenland se zaken, Averoff, heeft vrijdagavond in Athene verklaard, dat Griekenland geen Navo-bemiddeling in het geschil- Cyprus zal aanvaarden. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Fatin Zorlu, heeft gisteren verklaard, dat de verdeling van Cy prus in gescheiden Griekse en Turkse gemeenschappen de enige oplossing is om bloedvergieten te voorkomen. „Het is duidelijk" zo heet het in het Griekse protest, „dat de Turk se regering neeft ingezien, dat zij haar doel om Cyprus te verdelen in twee door Turkse en -Griekse Cyprioten bewoonde delen, niet op wettige wijze kon bereiken. Zij heeft toen besloten tot geweld". Het Wereldgebeuren Nu Luchtverbinding Amsterdam- Moskou wordt ingesteld Maandag zal overeenkomst worden geparafeerd Naar wij vernemen hebben de delega ties van Nederland en de Sowjet- Unie in beginsel overeenstemming bereikt over een luchtverbinding tus sen Amsterdam en Moskou. Maan dag 16 juni zal de overeenkomst in ïe Trèveszaal aan het Binnenhof te 's Gravenhage «orden geparafeerd. Dan zullen de leiders der twee dele gaties, naar het zich laat aanzien bij zonderheden over de nieuwe luchtver binding mededelen aan vertegenwoor digers van de pers. De delegaties beraden zich thans in eigen kring nog over de juiste ter minologie van de uit de besprekingen resulterende concept-overeenkomst. Vooruitzichten vrij gunstig (Van onze weerkundige •medewerker) Deze afgelopen \veek heeft in meerdere opzichten teleurge steld. Wolkenvelden van de Noordzee déden de zon wel schuil gaan en de temperatuur bleef belangrijk laag. Vrijdag kwamen er in onze omgeving belangrijk meer opklaringen voor dan elders in ons land, maar 't hogedrukgebied, waar van het centrum nu dicht bij Nederland ligt, zal voor een zonnig en warmer weekend zor gen. De temperatuur kan in de komende dagen tot 20 graden celcius of daar boven oplopen. f§ De depressi-activiteit boven de s oceaan is vrij gering, zodat de p kans op regen tot maandag klein mag worden genoemd. Het ziet er dan ook naar uit, fj dat het weer ons gedurende 't n weekeinde niet zo zal teleur- stellen, als verleden week, toen de vooruitzichten ook vrij gun- ff stig waren, maar een depressie die van Engeland naar de Noordzee trok, voor een onaan- gename verrassing zorgde. De- ze dagen gaan wij een belang- f§ rijke sprong naar warmer zo- n mei-weer maken. Hereniging u de vooruitzichten op een top conferentie der Grote Vier al thans voor dit jaar steeds ge ringer worden, roept men in Bonn steeds luider om een eigen, duidelijk omschreven herenigingsprogramma van de Bondsregering, waarover zij het na passende ruggespraak met de westelijke bondgenoten recht streek met de Sowjet-Unie onderhan* deld kan worden. Deze eis van leiden de Bonner politici uit de kringen van de oppositie en van de regeringspar tijen is gebaseerd op de mening, dat het Duitse waagstuk niet langer meer uitsluitend behandeld kan worden in het raam van de Amerikaanse ont spanningspogingen en dat een zelf standig Duits initiatief moet worden ontwikkeld. Dit initiatief moet zich direct op Rusland richten. Men houdt het in Bonn voor zeker, dat de eis van een eigen Duits hereni- gsplan nog voor het zomerreces in Bondsdag ter sprake zal komen, vermoedelijk tijdens de behandeling van de economische besprekingen met lowjet-Unie, die in ae tweede helft De Bonner voorstellen voor een rechtstreeks gesprek met de Sowjets zullen er vermoedelijk van uitgaan, dat een neutralisering van een verenigd Duitsland weliswaar van de hand zal worden gewezen, doch dat in nauw overleg met het westen de Russen een nauwkeurig omschreven demilitariseringsplan voor Midden-Europa zal worden voor gelegd. Dit plan zou ook het opgeven van Amerikaanse luchtbases op Duit se bodem inhouden, alsmede de mo gelijkheid, dat wordt afgezien van voorafgaande vrije verkiezingen voor geheel Duitsland. Naar Ket voorbeeld van de regeling voor Saarland zou verder gedacht worden aan een over gangsregeling van vijf of zelfs tien jaar, teneinde de economische hereni ging te vergemakkelijken. Een be langrijke uitbreiding van de Duits- Russische goederenuitwisseling op basis van het onlangs afgesloten han delsverdrag zou bij de uitwerking van een Duits herenigingsplan eveneens een rol spelen. In politieke kringen in Bonn is men van mening, dat de Franse minister president De Gaulle akkoord zal kun nen gaan met een energiek Duits ini tiatief in de herenigingskwestie, voor zover in nau«'e samenhang daarmee het waagstuk van de demilitarisering van Midden-Europa zou kunnen wor den geregeld. Men houdt het voor ze ker, dat de Bondskanselier reeds spoe dig persoonlijk met De Gaulle hier over van gedachten zal «'isselen. Slechts het tijdstip staat nog niet vast. Een beeld van de vrijdag de dertien de gehouden massale rit door Zeeuwsch-Vlamingen naar Den Haag uit protest tegen de voorgenomen verhoging van de tarieven op de Zeeuwse veerdiensten over de Wester- Schelde. De foto toont een aantal auto's tij dens het opstellen -van de lange co- lonne bij de Moerdijkbrug. De op schriften op de meegevoerde borden spreken duidelijke taal. AMSTCRDAM BRUSSEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3