PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Premier De Gaulle in radiorede: Frankrijk en Algerije moeten één zijn Rusland akkoord met bijeenkomst te Géneve Zeeuws-Vlaamse mars naar het Binnenhof om VRIJE VEREN SPANNENDE SECONDEN NA verschijnen van verslagen Colsen Franse volk staat voor grote problemen Het was een teleurgestelde leider Colsen, die na afloop van de audiëntie bij minister Algera voor een open venster verscheen om ,Mïn" mensen - vragen rustig uit elkaar te gaan. Noodzakelijke taak om financiën weer in evenwicht te brengen Generaal de Gaulle heeft gisteren zijn eerste radio en televisie toespraak gehouden sinds hij op 1 juni premier werd. De gene raal heeft deze toespraak gehouden na een dag, waarop zich een aantal gebeurtenissen hebben voorgedaan, die er op wijzen, dat het extremisme nog lang niet tot rust gekomen is en misschien wel een nieuwe revolte voorbereidt. De premier heeft gesproken over de geweldige problemen, waarvoor zijn regering en het Franse volk zich tezamen zien geplaatst. De Gaulle verklaarde dat Frankrijk en Algerije naar lichaam en ziel één moeten zijn „en dat Frankrijk in de westerse wereld, waartoe het behoort, de plaats moet innemen waarop het recht heeft". Hij waarschuwde dat de toekomst Frankrijk zal teleur stellen als het geen bekwame leiders heeft. leon die op 3600 frank werd vast gesteld. De lening heeft een loop tijd van 54 jaar en wordt uitgege ven in coupures variërend van 10.000 tot 1 miljoen frank. Het nationale comité van de Franse communistische vakbonden heeft op de arbeieders een beroep gedaan om in elke fabriek een comité ter verde diging van de republiek op te rich ten. Een woordvoerder van het Algerijnse bevrijdingsfront, A. M. Kacim, heeft in Bonn verklaard dat „het optreden van Salan en Massu" in Algerije „geen nieuw tijdperk inluidt" en „dat er geen sprake is van capitulatie voor De Gaulle". Voorts merkte hij op dat de Moslems zich uitsluitend door de bajonetten van de parachu tisten „enthousiast" betoonden voor de „comité's voor openbaar welzijn". Alsing Andersep, de Deense voorzit ter van de socialistische internatio nale, die drie dagen in Brussel in he loten zitting bijeen is geweest, heeft vrijdag tegenover verslaggevers ver klaard dat zaterdag op de slotbijeen komst, zal worden gestemd over een ontwerpresolutie betreffende de hou ding der Franse socialistische partij bij het aan de macht komen van pre mier generaal de Gaulle. Van conferentiezijde wordt verno men dat de socialistische interna tionale hierin haar vertrouwen uitspreekt in de Franse socialisti sche partij wegens „de wijze waarop zij de democratische vrij heden heeft hoog gehouden en haar eenheid heeft bewaard". Ook de Franse socialisten die de regering-De Gaulle steunen, heb ben het vertrouwen der socialisti sche internationale. Staatslening aangekondigd Als andere problemen noemde de feneraal het organiseren op een fe- erale wijze van banden tussen het moederland en de verbonden volke ren van Afrika en Madagascar en het vestigen van betrekkingen met Marokko en Tunesië en de staten van Ïndo-China op basis van samenwer king. „Op binnenlands gebied moet men de zeer moeilijke maar absoluut noodzakelijke taak uitvoeren om de financiën en economie weer in even wicht te brengen". Hij was zij'ri redé begonnen met een schildering van de toestand zoals de ze was toen hij aan de macht kwam. De Franse eenheid werd verbroken. De burgeroorlog stond op het punt uit te breken. Sinds twaalf jaar toon de het partijbewind drijvende op een sterk verdeeld volk temidden van een uiterst gevaarlijke wereld, zich niet in staat de zaken te leiden". De Gaulle vroeg de staatslening van zeventien juni tot een succes te ma ken. Deze lening noemde hij het eer ste stadium van herstel en het eerste bewijs van het vertrouwen der natie. De rede van De Gaulle is in Algerije goed ontvangen. Een woordvoerder van het comité voor openbaar wel zijn voor geheel Algerije verklaarde dat liet juist de redevoering was waarop men had gewacht. De Franse minister van financiën Antoine Pinay heeft aangekon digd dat op 17 juni een nieuwe staatslening gebonden aan de goudprijs zal worden uitgegeven. Het wordt den 3.5 procent belas tingvrije obligatielening gebonden aan de prijs van de gouden Napo- Met zachte drang nam de Haagse litie vrijdagmiddag op het Binnenhof actieleider Colsen'als het ware in be scherming tegen de talrijke volgelin gen, die 'hem omstuwden en die aan vankelijk weigerden uiteen te gaan. Eerst nadat hun voorman het Bin nenhof had verlatenverspreidde zich de menigte. (Foto P.Z.C.) Twee meisjes van vijf jaar vermoord Twee meisjes van vijf jaar zijn in Barrow in Furness (Engeland) vermoord aangetroffen in de slaap kamer van een huis, in de nabijheid waarvan zij plachten te spelen. Een man, die zich in het huis bevond werd aangehouden op verdenking van de dubbele moord te hebben pleegd. De beide meisjes waren sinds woensdagavond vermist. Rusland heeft definitief ingestemd met een onmiddellijke bijeen komst van deskundigen te Génève om te confereren over het toe zicht op nucleaire proefnemingen. Reeds heeft de Sowjet-TJnïe de Russische delegatie aangewezen die de besprekingen zal bij wonen. De le juli is als begindatum aanvaard. Dit alles blijkt de inhoud to zijn van de Russische nota, vrijdag door minister Gro- myko aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson, overhandigd. De nota is een antwoord op een brief van Eisen hower 'aan Kroesjtsjew. De rond 1500 Zeeuws-Vlamingen, die op het Binnenhof verzameld waren, voelden er weinig voor en toen de heer Colsen uitriep: Mensen, het onderhoud met de minister was te leurstellend", braken enkele span nende seconden aan. ,J3russeT', riep men in koor en bijna vaderlijk moest Colsen vragen of hij het vertrouwen nog genoot. „Dan blijf ik jullie lei der", riep hij uit, toen er kreten van instemming waren opgegaan. Daar- i na ging men, zij het aanvankelijk nog schoorvoetend uiteen. Foto P.Z.C.) Op de inzet: leider Colsen. Maarschalk Boelganin heeft operatie ondergaan Dc sowjet-premier en partijleider Kroesjtsjew heeft donderdagavond op een receptie In de Britse ambassade te Moskou verklaard, dat maarschalk Boelganin erg ziek is geweest en een operatie heeft ondergaan, die volle dig geslaagd is. Boelganin, Kroesjt- sjews voorganger als premier, zal nog een week in het ziekenhuis moe ten blijven. De receptie werd donderdag gegeven ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Elizabeth van Enge land. Drie vliegtuigen in Engeland neergestort Bij Huntington in Oost-Engeland zijn vrijdagmorgen vroeg drie straal vliegtuigen neergestort. Hierbij kwa men minstens vier mensen om het leven. Een Canberrabommenwerper van de Britse luclitmacht kwam in botsing met een opleidingstoestel van de Amerikaanse luchtmacht. De twee bemanningsleden van het opleidings toestel en twee inzittenden van de Canberra vonden hierbij de dood. Enige minuten later stortte een Ame rikaans toestel neer op de grote spoorlijn die Noord-Engcland met Londen verbindt. Het toestel werd bestuurd door een vliegtuigmonteur van een Amerikaanse basis. De man kon niet vliegen en had geen toe stemming voor zijn vlucht, zo is of ficieel verklaard. Thans wordt on derzocht hoe de monteur met het vliegtuig heeft kunnen vertrekken zonder dat men er iets van merkte. De man werd gedood. STEEN KETSTE TEGEN DEPARTEMENTALE RUIT (Van onze speciale verslaggever) DE FELLE TIK van een steen tegen een der departementale ruiten Van het ministerie van waterstaat ging vrijdagmiddag verloren in liet gejoel van de menigte op het Haagse Binnenhof. Toch was dat tikje betekenisvol. Het verraadde iets van de in tense spanning, die er gedurende enkele seconden onder de rond 1500 Zeeuws-Vlamingen heerste. Dat was toen actieleider Colsen uit Sluiskil een klein balcon betrad om op verzoek van de po litie „zijn" mensen toe te spreken en tot heengaan te bewe gen. Dat deed liij: „Vanavond in Hulst spreek ik jullie toe", be loofde hij tenslotte. „Nu" joelde de massa in plotseling fel protest. Men wilde we ten wat liet actiecomité bij minister Algera bereikt liad. Daarop liet de 72-jarige, tot het uiterste gespannen man zicli ontvallen „Mensen, het onderhoud met de minister is tegengevallen!" Onmiddellijk steeg er een veront waardigd geschreeuw op, waar zich spreekkoren uit vormden, die ge scandeerd de kreten „Brussel" en ,,af treden" aanhieven. Dat „Brussel" sloeg op de leuze: „Wat wordt onze hoofdstad Brussel of Amster dam?"; een der vele vau de talrijke spandoeken, die meegevoerd waren en die duidelijke, soms zelfs dreigen de taal spraken. Het „aftreden" gold minister Al gera. die nauwelijks een uur tevo ren achter een der ramen op de tweede verdieping van zijn depar tement was verschenen en die toen rustig glimlachend diezelfde menigte in ogenschouw had geno men. Men zag hoe hij de petitie in ontvangst nam en doorlis. Even tevoren nog had hij evenals zijn collegae Luns, Hof- stra, Zijlstra en premier Drees spitsroede gelopen tussen een dich- e haag Zeeuws-Vlamingen. De -•xcellenties waren op weg naar de ministerraad. Minister Algera was 'e laatste: plotseling, bij de deur, draaide hij zich om en sprak een inwoonster van Hulst aan: „Krijg ik een handvroeg Zijne Excellentie Hij kreeg hem. Maar zo gemoedelijk als de manifestatie zich dat ogenblik even voor de audiëntie liet aan zien. zo geladen werd de atmosfeer na de mededeling van Honoré J. Col sen. Herhaaldelijk moest de vermoeid uitziende man zijn volgelingen aan sporen uiteen te gaan en de op het Malieveld geparkeerde auto's op te zoeken. Telkens opnieuw wera hij overschreeuwd door de massa, die met de negatieve uitslag van het on derhoud geen genoegen wilde nemen. „Een ieder is vrij", riep de heer Col sen, toen het een ogenblik stil was en hij bedoelde: om op eigen gelegen heid naar huis te gaan. „Maar de ve ren niet", schreeuwde een man uit de menigte ad rem terug. Hij kreeg een storm van bijval. In een machte loos gebaar sloeg de heer Colsen met beide handen op de vlaggestok, die onder zijn bereik was en misschien was het dit menselijke gebaar van een oud, vermoeid man dat de me nigte tot zwijgen bracht. Colsen SDreidde zijn armen uit en vroeg: „Hebben jullie vertrouwen in mij? De menigte had het. „Dan wil ik jul lie leider blijven", verklaarde Colsen. Toen trok hij zich terug van het bal con om even later op het Binnen hof te verschijnen. Omstuwd door zijn streekgenoten, die wederom wei gerden uiteen te gaan, liep de heer Colsen over het Binnenhof en eerst toen hij met zachte politiedrang per jeep was teruggebracht naar het Ma lieveld verspreidde de mejiigte zich. De rust op het Binnenhof keerde weer de ambtenaren, die het woe lige tafereel ingespannen hadden ge volgd, verdwenen van de vele ven sters en gingen weer aan het werk... Niets bereikt Het uit negen personen bestaande „comité van verzet" (tegen de ver hoging van de veertarieven over de Westerschelde), met de heer Colsen als voorzitter, de heer F. Kolijn uit Oostburg als vice-voorzitter en de heer N. de Kunder uit Axel als se cretaris, had dus niets bereikt. Maar dat wisten de honderden en nog eens honderden Zeeuws-Vlamingen, aan gevuld met Delftse studenten („Emi granten sympathiseren") en talrijke Hagenaars nog niet, toen zij opge wekt en in de beste stemming op het Malieveld, waar de rond 300 auto's na een lawaaiige tocht door het zo deftige Den Haag geparkeerd waren te voet naar het Binnenhof trok ken. XVervolg op pag. 3) KORTE PREDIKATIE ...en gaat het verloórne zoeken, totdat hij het vindt. Luc. 15 -J. Alle drie gelijkenissen van Lucas 15, die over de blijdschap handelen, als een schaap, een penning, een zoon, die verloren zijn en gevonden worden, hebben van die kleine trekken die al een evangelie op zich zelf zijn. Even als die herder zich geen rust gunt, vóór hij het verloome gevonden heeft, zó is God aan het zoeken. Hij is in Jezus Christus tot ons gekomen om ons, om U en mij te zoeken en te vinden. Wat zegt Interesseert het U niet* 'k Geloof het graag. U bent de enige niet. Ik vrees, dat het bij vele kerke- lijken net eender is. Zó gewoon zijn ze geraakt aan de Blijde Boodschap, dat ze het blijde en wonderlijke er niet van zien. 't Is ook best te begrij pen, icant het is wel hard voor men sen, die alles kennen en kunnen en zo heel welvarend zijn te horen, dat alles waarop ze trots zijn en waarmee ze zo blij zijn, in feite hen niet helpen kan. Maar U moet het toch maar horen: God zoekt U.' Of U het weten wilt of niet, de nood en de verlorenheid is er! Dat weet, dat voelt God vooral als iets vreeslijks, veel scherper dan U zelf. God hoort U klagen en uw stille zuchten, ook al zijn ze niet tot Hem gericht en Hij ziet U zo onafhanke lijk en groot en schudt het hoofd: je moest eens weten, hoe afhankelijk, bovenal hoe schuldig en verloren je bent. Daarom kan Hij niet rusten, net als die herder, vóór Hij alle mid delen heeft aangewend om U te red den. Is dat geen groot wondert Wie door „de goede Herder" „gevon den" wordt, „vindt" de grote blijd schap, de weerklank van „de blijd schap in de hemel over één zondaar, die zich bekeert". Zoek, Herder, mij, opdat ik vind... Anders zo ga ik te gronde! Goes. C. v. d. WAA. ■VERWACHT. WAT MEER ZON Droog weer met zonnige perioden en over het algemeen weinig wind. Iets hogere middagtemperaturen dan vrij dag. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. abonnementsprijs 56 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 201e jaargang - no. 138 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Zaterdag 14 juni 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20. Terneuzen, Brouwei ijsuaat 2: Z:enkzee. red, tel. 242:». aam, tel. 2094

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1