BEIISK Acht maanden gevangenisstraf voor diefstal van een schaap ZEEUWSE PREDIKANTEN OP CURSUS TE HEDENESSE HET „LEGIOEN" EN NAT KING COLE IN „CHINA GATE" VUURTOREN WESTENSCHOUWEN VOOR PUBLIEK OPENGESTELD ZATERDAG 14 JUNJ 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. RECHTBANK MIDDELBURG Onvoorzichtige chauffeurs deden ernstige verkeersfouten ontstaan Voor de rechtbank te Middelburg moest zich vrijdagmorgen verantwoor den de transportarbeider L. R. uit Goes thans gedetineerd in het Huis van Bewaring die in de nacht van 6 op 7 december van het vorige jaar in de Wilhclminapolder onder Kattendijke uit een schaapskooi, tezamen met J. A. L., een schaap gestolen had. Het dier was ter plaatse doodge slagen en per fiets naar een leegstaand huis vervoerd. L. was hiervoor reeds eerder veroordeeld, maar R, was reeds, naar uit de woorden van de president, mr. P. van Empel, bleek, zo vaak veroordeeld, dat eerst een ob servatie nodig was. „Uw strafblad vermeldt weinig fraais", zei mr. Van Empel tot R. „Het is alles misère, wat de klok slaat en als dit zo doorgaat vrees ik, dat degenen, die U de helpende hand bieden, straks het hopeloze van hun taak zullen inzien". De officier van justitie, mr. J. L. An drea, kwalificeerde het misdrijf als een „typisch delict R". Verdachte heeft weer te veel gedronken, aldus de officier, waarna R. overging tot diefstal en geweldpleging. Na elke veroordeling belooft verdachte met groot optimisme zijn leven te bete ren, maar dat alles loopt op niets uit. De officier stipte aan, dat thans voor de laatste maal met inschakeling van alle hulpkrachten getracht zal wor den R. op het goede pad te brengen. Mr. Andreae vorderde tot slot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek. Mr. M. A. Terwoert, R.'s raadsman, voerde aan Veilig verkeeisdiploma's voor 142 scholieren Tijdens een bijeenkomst, die In het verenigingsgebouw te Aagtekerke ge houden is, zijn vrijdagmiddag aan 142 geslaagde leerlingen van de zesde Klassen van lagere scholen nit zeven Waloherse gemeenten de veilig ver- keersdiploma's uitgereikt. Deze leer lingen hadden begin juni in Middel burg het praktisch gedeelte van hun examen afgelegd. De Jongens en meisjes waren afkomstig van de herv. school te Aagtekerke, de christelijke en openbare school in Domburg, de christelijke school te Grijpskerke, de BOAZ-school en de gereformeerde school te Meliskerke, de christelijke en openbare scholen uit Oostkapelle en YVestkapelle, en de christelijke school in Zoutelande. •Deze bijeenkomst stond onder leiding van de burgemeester van Aagteker ke, de heer D. Geuze, die zich in zijn welkomstwoord richtte tot de ruim 140 kinderen, die met het onderwij zend personeel van de scholen In het gebouw aanwezig waren. Speciaal sprak de heer Geuze een welkomst woord tot vier bestuursleden van de vereniging voor veilig verkeer, afde ling Middelburg en omstreken, te we ten de heren E. Visscher, J. B. Bak ker en F. A. Rozendaal en mevrouw Mazure, de burgemeesters van Oost kapelle en Meliskerke, de waarne mend burgemeester van Domburg, de heer A. A." Leenhouts, inspecteur voor het l.o-, adjudant Westveer en opper wachtmeester De Kok van de rijks politie. De bu sprak er zijn verheuging over uit, dat zijn gemeente gekozen was als plaats van samenkomst. Vervolgens dankte de voorzitter van de hoofdste delijke vereniging van veilig verkeer, de heer Visscher, het onderwijzend personeel voor de verkeerslessen, die zij hun schoolkinderen gegeven heb ben. Deze dank strekte zich tevens uit tot de heer Leenhbuts. Vervolgens kwamen de kinderen van de verschillende scholen één voor één op het podium om hun welverdiende dinloma in ontvangst te nemen. Burgemeester Geuze felicitatiewoord tot sprak nog een «do verzamelde jeugd, waarbij hij het jonge volkje er op wees. dat het veilig verkeer toch ook ge- Ïrond is op do naastenliefde. „Als le er niet is", aldus de burgemees ter, „ontzien we elkaar niet en gaan we toch onze gang met als gevolg vele ongelukken". Een aparte gelukwens richtte de bur gemeester tot twee leerlingen, die niet lof voor het examen dus zonder 'n enkele fout voor het schriftelijk en Èraktisch gedeelte geslaagd waren. >at. waren Lucia Jellema van de christelijke school uit Domburg en Bram Francke van de christelijke school uit Oostkapelle. Als verras send besluit van deze bijeenkomst trakteerden de verschillende burge meesters de geslaagde jongens en meisjes op een ijsje. Veekeuring Middelburg De uitslag v?n de te Middelburg gehou den rundveekeuring luidt: lste kalf koelen: Betje 5. A. Mathijsse. la. Med. Kring Z.L.M.: Jantje 43. J. J. Geerse en zoon, lb; Jeltje, L. J. Lorier en zoon, le, Sielske 5, J. J. Geerse en Zoon, ld; Soukje 104. A. Poppe, 2a; Jan tje 15. A. Poppe, 2b: Hannle 6, J. J. Geerse en Zoon. 2e; Willie 4, L. J. Lorier en Zoon, 2d; Hietje, C. Ton. 3a; Elna III, A, Matthljsse, 3b; Koos, G. J. Cevaal, 3e: Ida II, L. J. Lorier en Zoon, 3d. 2e kolfkoeien: Truda 65, A. Poppe, la; jantje 42, J. J. Geerse Zoon, lb; Roza, A. Wattel en Zoon, ie; Lente III, L. J. Lo rier en Zoon, ld; Jikke .6, L. J. Lorier Sc Zoon 2a; Bontje 8, A. Mathijsse 2b. 3c kalf koelen: Corrle, A. Poppe, la; Ju liana m, L. J. Lorier en Zoon, lb; Slet- ske 6. J. J. Geerse en oZon, le; Jantje 36, J. J. Geerse Zoon, ld; Gretha, G. j. Cevaal, 2a; Juffrouw 3, L. J. Lorier en Zoon, 2b; Margriet III, L. J. Lorier en Zoon, 2e. 4e kalf koelen: Dora UI, A. Poppe, la; Med. Zuivelfabriek; Annle UI. J. J. Geerse Zoon, lb; Bontje 4, Wed. A. de Lange, ie; Bontje 4, Wed. A. de Lan ge, ld. Oudere koeien: Bontje III. J. J. Geerse en Zoon, la, Med. Coöp. Eiland Walche ren; Emma en Sul, C. Ton, lb en 2 de. dat de tijdsomstandigheden, onder an dere de oorlog en de na-oorlogse tijd, ~edurende welke R. in Korea ver- ileef, een grote rol in het leven van zijn cliënt gespeeld hebben. Mr. Ter woert stipte aan, dat de officier de misdaad van R. goed had gekarakte riseerd: diefstal met agTessie tegen de maatschappij. Op grond van de in houd van de psychiatrisch rapport verzocht de raadsman het nog een maal met R. te proberen. De recht bank zal op woensdag 25 juni a.s. uitspraak doen. De vrachtautochauffeur A. D. B. uit Kamperland stak op 15 april tl. vanuit zijn erf komend met een estelwagen plus aanhanger de Stekeldijk over juist op het mo ment, dat de motorrijder C. de B. naderde. B. stopte, maar deed dit midden op de weg, zodat De B. 'n aanrijding niet meer kon voorko men en tegen de bestelauto botste. Hij bekwam hierbij zwaar licha melijk letsel. Hoewel B. verklaarde links en rechts gekeken te hebben, betoogde de offi cier, dat verdachte hoogst onacht zaam geweest Is. Hij had veel eerder naar rechts moeten kijken, aldus mr. Andreae, die een boete vorderde van f 100.Ook in deze zaak doet de rechtbank op 25 juni a.s. uitspraak. Vrijspraak De metselaar J. M. uit Vlissingen werd er van beschuldigd op 27 augus tus van het vorige jaar tijdens de be diening van een lift bij de bouw van een huis niet op de juiste wijze een kruiwagen op deze lift gezet te heb ben, waardoor een beneden staande werkman ernstig gewond werd toen de kruiwagen naar beneden viel. De liertafel van de lift kon namelijk niet zodanig zwaaien als het moest, om dat er een paal in de weg stond. De officier van Justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, ver klaarde, dat bij het onderzoek door de rechter-commissaris ge bleken is. dat de opbouw van de stelling niet goed geweest is. De fout lag dus niet bij M., maar bij de bouwers van de stelling. Mr. Schenkenberg van Mierop eiste vrijspraak, hetgeen M. kreeg, daar de rechtbank onmiddellijk uitspraak deed. De veilingbedlende M. B. uit Kapelle verleende op 18 maart j.l. te Kapelle met zijn tractor en aanhanger geen voorrang, toen hij vanuit de Stations straat de Van der Biltlaan indraaide. Hij kwam toen in botsing met een bromfiets, die over de Van der Bilt laan naderde. B. verklaarde, dat hem het zicht be nomen was door een juist passerende vrachtauto, waardoor ook de brom fietser hem pas op het laatste mo ment gezien had. 'Mr. Schenkenberg van Mierop verklaarde, dat verdach te hoogst onachtzaam en onvoorzich tig gereden had, waardoor een ver- keersfout met ernstige gevolgen was ontstaan. De officier eiste een boete van f 100.De rechtbank zal uit spraak doen op 25 juni a.s. Kindercircus ,,'t Jeugdhonk" voor derde maal in Goes Met kostelijk repertoire Voor de derde maal in successie heeft het kindercircus ,,'t Jeugdhonk" de afdeling Jeugdzorgvverk van de Hervormde Jeugdraad te Goes r vrij dagavond in „de Prins van Oranje" een kostelijke voorstelling gepresen teerd. Een enthousiast publiek van wie vele kinderen heeft genoten van het optreden van honderd jeug dige artiesten, die een aantrekkelijk, soms spectaculair en origineel pro gramma in de „piste" brachten. Het repertoire vermeldde niet minder dan dertig nummers, die vlot en met veel verve werden afgewerkt. Het die renrijk was deze avond goed verte genwoordigd: de toeschouwers kon den genieten van een fraai staaltje paardendressuur en leeuwen, tijgers en hepen ja zelfs een olifant verschenen in de ring om hun kunsten te vertonen. Zo afwisselend .het pro gramma was, zo vlot werden de num mers ook voor het voetlicht gebracht, waarbij de verschillende groepen kin deren een onderdeel voor hun, reke ning namen. Als hoogtepunten uit dit „rijke" programma mogen we nog noemen het optreden van de clowns, die telkens weer de lachsalvo's deden losbarsten en dé duizelingwekkende toeren van Tumbling. Aan het begin van de voorstelling de eetste en in tegenstelling tot vorig jaar de laatste had wika D. E. Hiensch, de actieve „directeur" van het circus o.m. burgemeester en me vrouw Ten Kate begroet. Hulde had hij voorts voor de heer J. IJssel beter bekend als „ome Jan" die de jongens en meisjes op deze groots op- fezette circusvoorstelling had voor- ereid. Rest tenslotte te vermelden, dat een geslaagde verloting de kosten van dit voor de kinderen van ,,'t Jeugdhonk" telkenjare weerkerend „feest" gedeeltelijk dekt. OVER GEMEENTEVORMING Problemen behandeld in gesprek en spel Naast de vele landelijke cursussen voor predikanten, heeft nu ook Zee land een dergelijke cursus, in „Inter- naatsverband", gehad. Het „inter naat" was het vormingscentrum He- denesse; het initiatief kwam van de provinciale kerkvergadering. Deze in- tantie besloot om uit iedere ring een Sredikant uit te nodigen, ten einde e vragen en de problemen rondom de gemeentevorming te bespreken en op ait punt voorlichting te krijgen. Ds. H. Hulsbergen hield maandag de eerste lezing. Bij de gemeente vorming moeten we niet slechts let ten op de theologische aspecten, aldus ds. Hulsbergen, maar .spelen ook- de de historische .rdrijkskundige en factoren wel degelijk mee. In Zee land, vanouds het land van zeestro men en eilanden, zijn de verschillen tussen de dorpen en hun kerkelijke situatie vaak een gevolg van aard rijkskundige scheidslijnen. De ge schiedenis is in geen enkele provin- de zakdoek voor haarl FILMS IN ZEELAND 11 Voortreffelijke ensembles in Duitse showfilm Slechts weinig zangers en zangeres sen, die door Hollywood een rol in een film aangeboden kregen, bleken te kunnen acteren. Het was meer om hun zangcapaciteiten te doen dan om hun acteertalent. Een uitzondering op die regel was Frank Sinatra, die jn verscheidene rolprenten, onder meer „De man met de gouden arm" heeft bewezen wel degelijk te kunnen acte ren. Een ander gevierd zanger, die de eigenschappen van zanger en acteur, beiden bezit is Nat King Cole. Als zanger is Nat King Cole wereldbe roemd geworden, als acteur veel min der bekend nog. Een bewijs van zijn acteertalent levert hij in „China Ga- te", een film van Samuel Fuller, die in SCHOUWBURG (Middelburg) vertoond wordt. „China Gate" handelt over het vreem delingenlegioen en het verhaal speelt zich af in Indo-China, waar de Franse legionairs strijd leveren tegen de communistische opstandelingen. Een van die legionairs is sergeant Broek, die zijn Chinese vrouw in de steek heeft gelaten, omdat zijn zoontje vol komen Chinese trekken heeft. Deze vrouw leidt het peleton, waarvan ser- gant Broek deel uitmaakt naar een vijandelijk munitie-depot, dat vernie tigd moet worden. Zij doet het echter onder de voorwaarde, dat haar vijf jaar oude zoontje een Amerikaanse opvoeding zal krijgen. Behalve Nat King Cole speelt ook Gene Barry in deze film een hoofdrol. In ,,'s Nachts in de Groene Kaka- toe", ELECTRO (Middelburg) Iaat een ouderwetse vader zfjn beide dochters een dansschool, waarop men ook onderwijs pleegt te geven in goede manieren, en een stapel schulden na. Gelukkig blijkt de fa milie nog over een schatrijke oom te beschikken, die een van de zus- Ontslag verleend aan notaris Verbist Bij Koninklijk Besluit van 6 juni j.l. is aan de heer A. Th. -Verbist, nota ris te Hulst, op zijn verzoek met in gang van 1 januari 1959 ontslag ver leend. jes een luxueuze nachtclub schenkt, de „Groene Kakatoe". De rol van het gelukkige zusje wordt gespeeld door Marika Rökk. Zij treedt zelf in haar nachtclub op en behalve dit optreden van Marika Rökk als Irene zijn 'ook de andere voorstellingen van de „Groene Kaka toe", die we op het witte doek van Electro zien, de moeite waard. Al met al een amusante en goede Duitse showfilm met muziek van de befaam de componist van lichte muziek Mi chael Jary en waarin men verder kan genieten van o.m. Miecio Askanasy's negerballet „Brasiliana" en de be roemde Engelse „Bluebell Girls" van het Lido in Parijs. In Alhambra (Vlissingen) kunnen we er getuige van zijn hoe Tarzan (Gor don Scott) door zijn moedig optreden' een hele expeditie redt uit de handen van een bloeddorstige stam, die de expeditieleden had voorbestemd om te worden geofferd aan de goden. Het doet daarbij goed om te zien hoe Tar zan bijzondere zorgen besteed aan de dames in het gezelschap, die het in de jungle niet makkelijk hebben. Luxor (Vlissingen) vertoont dit weekeind de western „The kid from Texas" met in de hoofdrollen Audie Murphy en Gale Storm, clie in deze rolprent niet hun eerste wild west- rollen vervullen. Degenen, die „Oorlog en vrede" nu nog niet hebben gezien, krijgen nog een kans in GRAND (Goes) waar King Vidor's grootse werk in Vista Vision wordt vertoond. Een film, die niet zozeer indruk maakt door uit muntend spel, dan wel door de groot- se opzet er van. Niettemin wordt prachtig geacteerd door Henry Fon-| da. Zondagmiddag draait in Grand (Goes) „Vogelvrij verklaard", de film waarin de jeugdige Anthony Perkins zo'n uit stekende rol vervult. In de hoofdrol zien we verder Jack Palance. De fraaie, rood-wit gestreepte en achtenvijftig meter hoge vuurtoren van Haamstede, die sinds enlcele we ken geleden voor het publiek is open gesteld. Foto P.Z.C.). cie van ons land nog zo duidelijk te zien. Ook hierbij geldt, dat de theo logische verschillen vaak het gevolg zijn van de historische verschillen. Wij leven nu in de tijd, waarin deze dingen verdwenen zijn of binnen kort zullen verdwijnen door de gro te veranderingen in Zeeland, 's Avonds stelde ds. S. P. de Roos In zijn lezing de centrale kwestie, waar om het verder in deze dagen zou gaan: „de gemeente moet ultgernst worden tot dienstbetoon". De ge meente heeft als belangrijkste func tie om op de plaats waar mensen werken en spelen dienend werkzaam te zijn. We zien nog te veel kerke raden (en vooral de predikanten) als degenen, die het werk van de kerk moeten doen, namens de gemeente, aldus ds. De Roos. Het is veeleer om gekeerd: het werk van de kerk speelt zich af in de maatschappij van van daag en wordt verricht door de ge meenteleden. Hierna sprak ds. H. M. Strating over psychologische factoren. Ondertussen was ds. F. Keja uit Driebergen ge komen. Deze had verder de leiding van de cursus. Als secretaris van de sectie vormingswerk van de raad voor herderlijke zorg had men zijn medewerking ingeroepen. Bij alle dis cussies was hij discussieleider. De tweede dag werd de discussie nog voortgezet, waarna men in rollen spellen een en ander in praktijk bracht. Zo zag men kerkeraaen ver- Jn verband met het uitbreidingsplan van Poortvliet, wordt de Noordach terweg voorzien van riolering en daarna bestraat. De moddersloot, die vooral in de zomer een plaat/ voor de omgeving is, wordt gedempt. gaderen over de centrale vragen van gemeentevorming, ouderlingen op huisbezoek komen. Woensdagmorgen sprak ds. H. Bartels over „Het mens beeld in de 19de en 20ste eeuw". In de vorige eeuw zag men de mens als een wezen met gevoel, verstand, ze delijk besef en als kroon daarboven het geloof; in onze tijd heeft men geleerd de mens als eén geheel te gaan zien, levend onder Gods gebod is het Godliefhebben en het liefheb ben van de naaste het belangrijkste aldus spreker. VOLLEYBALWEDSTRIJD Natuurlijk werd de ontspanning deze dagen niet vergeten. Hoogtepunt in deze recreatie was wel een volleybal wedstrijd tegen een ulo-klas uit Vlis singen. De ulo, die deze dagen ook in het centrum was, won. als was het op het nippertje. Woensdagmiddag ging men bovendien naar Brugge, waar de gastheer van deze conferen tie, wika Wasterval, de gasten rond leidde. Woensdagavond hoorde men van ds. Keja enkele praktische tips over de gemeentevorming. De donderdagmorgen besteedde men aan een discussie over de te volgen methoden om dit alles naar gemeen ten en ringen te brengen.Tot slot zette wika Wasterval de mogelijkheden uiteen, die Hedenesse biedt voor een verblijf met kerkeraden, vrouwen verenigingen en catechisantengroe- pen. De neer Krijger uit Bruinisse sloot de cursus en bracht dank aan de leiders, ds. Keja en aan de gast heer. SCHITTEREND UITZICHT Bouwsel 58 meter hoog dateert uit 1837 De achtenvijftig nieter hoge, rood-wit gestreepte vuurtoren van Westen- schouwen belooft een toeristische at tractie te worden op Schouwen-Duive- land. Sinds enkele weken is de toren voor het publiek opengesteld en reeds vele honderden vreemdelingen hebben van de gelegenheid om van het fraaie uitzicht te genieten gebruik gemaakt. De toren is ten tijde van de regering van Koning Willem 1 in 1837 ge bouwd; het licht werd voor het eerst ontstoken op 25 maart 1840. Ruim honderd jaar geleden heeft men, niet aanzienlijk minder hulpmiddelen dan men tegenwoordig heeft, meer dan vier miljoen stenen verwerkt tot een slanke, ronde toren, die domineert in het heuvelachtige duingebied van Schouwen. De gastheren die de vreemdelingen na een klim van ruim honderdnegentig treden ontvangen, zijn de verschillen de lichtwachters die in de toren dienst doen. Het „karakter" van de toren, dit is de opeenvolging van het aantal licht- stoten, is drie schitteringen van 0,2 seconde onderbroken door „duistere" perioden van 2,4 seconde en tweemaal 6 seconden. Internationaal is dit „karakter" van de toren bekend, zodat elke kapitein die de lichtflitsen van de toren opvangt kan weten, dat hij in' de omgeving van de Zeeuwse kust is. Het licht van de toren wordt gepro duceerd door een enorme lamp van 4200 Watt hetgeen overeenkomt met 5.200.000 kaars. Bij gunstige weers omstandigheden is het licht ongeveer 20 zeemijlen uit de kust waarneem baar. Het inschakelen van het licht gebeurt geheel automatisch. De eerste veer tig minuten brandt het licht op pro- paangas waarna het automatisch overschakelt op elektriciteit. In de grote glazen „reflector" bevinden zich hiervoor twee lampen die op een „sup port" draaien. Het optiek zoals de „reflector" wordt genoemd is een samenstel van gesle pen stukken glas en het karakter van de toren wordt door het plaatsen van de stukken glas bepaald. Het gehele optiek, van Frans makelij, is in 1953 vernieuwd. De lichtwachters in de toren moeten er voor zorgen dat het mechanisme van de verschillende apparaten en in strumenten goed functioneert. Boven dien moet voortdurend uitgekeken worden naar schepen die de kust pas seren. Een radiotoestel, knettert onop houdelijk scheepsberichten in de klei ne gebogen „cabine" boven in de to ren. Vrij geregeld moeten de dagelijk se en ook nachtelijke bezigheden wor den onderbroken. Zoals op de 20ste januari van dit jaar, toen de sleepboot „Ebro", die toen op de Banjaard ver ging, noodseinen uitzond. De lichtwachter J. Strayer uit Haam stede, die toen dienst deed, herinnert zich deze nacht nog goed. Er stond een harde wind, waardoor de toren bijna tien centimeter heen en weer bewoog de grootste beweging is 25 centimeter bij windkracht 11 reet na het binnenkomen Van de sei- Di- nen van de „Ebro" heeft men Scheve- ningen-radio gebeld. De volgende morgen waren op de Banjaard nog slechts de toppen van de masten te zien. Uitzicht Nog steeds is de plaats te zien waar de ..Ebro" zonk. Met de sterke kijker kan men de masten zeer goed waar nemen. Gebeuren er geen onverwachte din gen dan hebben de lichtwachters zo nu en dan wel tijd om met de grote kijker de omgeving eens nader af te speuren. Bij helder weer. is het moge lijk de kranen van de Vlissingse haven in het vizier te krijgen evenals de to rens van Middelburg en de andere plaatsjes op Walcheren, Beveland en Goeree Overflakkee. Het meest aan trekkelijke is het uitzicht over Schou- wen-Duiveland. met de poorten en to rens van Zïerikzee en de Sint Nico- laaskerk te Brouwershaven. Bijzonder fraai is het uitzicht over het duinge bied van de kop van Schouwen. Het initiatief van hoofdlJchtwnchter Van der Wijk om de vuurtoren te Haamstede onen te stellen zal zeker door de vreemdelingen op <le juiste waarde geschat worden, doch ook vele eilandbewoners zullen het de moeite waard vinden de toren eens te beklim men. De openstelling werd mogelijk ge maakt dank zij de medewerking van de afdeling Loodswezen van het mini sterie van marine. De collecte voor het Nederlandse Ro de Kruis bracht te 's Gravenpolder 58,40 op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13