Ouderwets schaap scheerdersfeest HERBOUWDE „KAREL DOORMAN" HEEFT MEER GEVECHTSWAARDE BETERE SALARIËRING VOOR MARINEPERSONEEL GEWENST HOLLANDIA-CEMft 'U SCHOENEN. VRIJDAG 13 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. In Ede is weer een ouderwets schaapscheerders/eest gehou- den op de Heide. Dit traditions 7e festijn trok weer de aan- dacht van velenvooral de schooljeugd was in grote getale i| aanwezig. Foto: het scheren van de schapen. Nog geen verdrag tussen Euratom en Amerika Aan de commissie voor energie van de Europese Parlementaire Assem blee is bericht dat de Verenigde Sta ten op liet laatste moment nog aar zelend staan tegenover de onderte kening van een overeenkomst met de Euratom. Deze bron voegde hieraan toe dat Amerika nog aarzelt over de over dracht van controle op splijtbare ma terialen aan de Euratom omdat zulks in strijd zou zijn met het beginsel van internationale inspectie waai'op de internationale organisatie voor atoomenergie van de Verenigde Na ties is gebaseerd. Dc uitvoerende commissie van de Euratom zou naar verluidt deze Amerikaanse bezwaren hebben weerlegd met het argument dat het beheer van de Euratom paral lel zou lopen met dat van de genoem de organisatie van de Verenigde Na ties. In de Boedhistische tempel van Kyoto (Japan) is een 30 meter hoog, wit marmeren monument onthuld ter na gedachtenis van de 48.146 buitenlan ders die in de oorlog in de Stille Oce aan om het leven zijn gekomen. In het monument is een lijst met namen van 18.117 Britten, 11.555 Amerika nen, 8558 Nederlanders, 7630 Austra liërs, 1619 Indiërs en Pakistani, 282 Canadezen, 152 Fransen, 14 Nieuw- Zeelanders, 6 Italianen, 204 Chinezen, zeven Noren, een Belg en een Deen geborgen. KLAAR NA BIJNA DRIE JAAR Schip gaat dinsdag naar zee Twee jaar en elf maanden heeft de verbouwing geduurd, die het vlieg- kampsehip „Karei Doorman" heeft ondergaan. Hierdoor is de gevechts- waarde en de veiligheid aan boord verhoogd van dit schip, dat een taak heeft te vervullen bij het beveiligen van de verbindingswegen ter zee en het bestrijden van onderzeeboten, waartoe het de beschikking heeft over acht ,,Seahawk"-straaljagers, 22 „Svenger"-anti-onderzeebootvlieg- tuigen en „Sikorsky"-helikopters. „De stabiliteit van het schip is na genoeg gelijk gebleven", vertelde de commandant, kapitcin-ter-zee H. van Oostrom Soede. De snelheid, 25 mijl per uur, is ook gelijk gebleven, maar door de nieu we remkabelinstallatie kunnen nu reeds vliegtuigen bij het landen wor den opgevangen bij een windsnelheid van 20 mijl. De nieuwe stoomkata- pult, de langste aan deze zijde van de Atlantische Oceaan, kan elk type vliegtuig lanceren. Verder heeft de „Karei Doorman" een hoekdek ge kregen, zodat vliegtuigen niet meer landen op een baan gelijk aan de lengte-as van het schip. Hierdoor heeft men op het dek van 213 bij 40 nieter een veel grotere ruimte gekregen voor het bijladen en repareren, zonder dat men angst voor mislukte landingen behoeft te hebben. Weliswaar is het schip hier door iets breder geworden. Om de vliegtuigen veiliger binnen te loodsen is de uitrusting uitgebreid met lan- Advertentie scheeripparaat, -- mmmmmmmmmm met 2 Blauwe Gillette mesjes, verpakt in een fleurige plastic sigarettenkoker. Hij heeft er jaren plezier van en hij voelt zich elke dag schoon en fris als hij zich scheert met water, zeep en Blauwe Gillette. dingsspiegels, die een zogenaamde constante valhoek garanderen. Ook de radar- en commando-apparatuur voor het dirigeren van de vliegtuigen is vernieuwd. De operationele ruim ten zijn van air-conditioning voor zien tegen de warmte, die de toestel len uitstralen. Sliep de bemanning voorheen in hangmatten, thans heeft iedereen een eigen kooi. Door de veranderingen, verwachtte men, dat de „Karei Doorman" zwaar der zou worden en meer diepgang zou hebben. Deze vrees is ongegrond gebleken o.m. doordat gebruik is ge maakt van veel lichte materialen. De watertanks, die voorheen de benzine voorraden ter bescherming omring den zijn vervangen door stikstof, een bijprodukt van de „fabriek", die zuurstof maakt ten behoeve van de jachtvliegtuigen. De waterverplaatsing van de „Karei Doorman", die 1516 opvarenden heeft en bewapend is met 12 mitrailleurs van 40 mm, is 13.800 ton. Waarschijnlijk gaat het schip dinsdag a.s. naar zee en worden er proeven genomen, waarbij in Port- moutli de stoomkatapult zal wor den afgesteld. Begin augustus komt men dan weer terug en worden de vliegtuigen aan boord genomen om half september geheel gereed te zijn. Het belang Aan het schip bij het beveiligen van de toegangswegen blijkt, als men weet, dat de Neder landse industrie voor drievijfde en de totale Nederlandse omzet voor de helft afhankelijk is van de toe-, af- en doorvoer van goederen, af komstig van overzee. Minister Luns over voorstel van president Eisenhower: „Op weg naar stopzetting van proefexplosies" In een onderhoud met een verslagge ver van het A.N.P. heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zijn voldoening uitgesproken over het vooruitzicht van een confe rentie over het toezicht op de nale ving van een overeenkomst tot stop zetting van atoomexplosies. Op de vraag hoe de Nederlandse regering denkt over het jongste voorstel van president Eisenhower antwoordde de minister: „Van het voorstel van pre sident Eisenhower aan premier Kroesjtsjew om op of rond 1 juli a.s. te Genève besprekingen te openen over de mogelijkheid van toezicht op de naleving van een overeenkomst tot stopzetting der proefexplosies is door de Nederlandse regering met voldoe ning kennis genomen. Indien deze besprekingen tot overeen stemming leiden, zal daarmede een zeer belangrijke stap zijn gezet op de weg naar een volledige en effectieve stopzetting der proefexplosies in de gehele wereld. Van Westelijke zijde is bij voortduring geïnsisteerd op de noodzaak van doeltreffende controle, niet alleen ten aanzien van een stop zetting der proefexplosies, doch ook ten aanzien van verdere ontwape ningsmaatregelen waarover tussen de betrokken partijen overeenstemming zou worden bereikt. De Nederlandse regering hoopt dat in de beslissing van premier Kroesjtsjew om aan besprekingen over controle op de stopzetting van proefexplosies deel te nemen de bereidheid van de Sow- jet-Unie mag worden gelezen om te zijner tijd ook over controle op ver dergaande ontwapeningsmaatregelen te onderhandelen". Pa ,(Cknaoifeaan' uooïck uocloa diö/Ui®t ^at^foecktaM; to Vrijspraak gevorderd tegen 2 spoorwegarbeiders De officier van justitie bij de recht bank te 's-Hertogenbosch heeft gis ter vrijspraak gevorderd tegen twee spoorwegarbeiders A. van der V. uit Liempde en A. van T. uit Boxtel, aan wie ten laste was gelegd, dat zij door grove onachtzaamheid schuldig zou den zijn aan het spoorwegongeluk, dat op 8 augustus 1957 te Helmond is gebeurd en waarbij vier personen ernstig werden gewond. De officier van justitie acht het wettig en over tuigend bewijs niet geleverd. De twee arbeiders waren bij herstel werkzaamheden belast met het gelei delijk losschroeven van rails. Op de plaats van het ongeluk bleek de rails op zes achtereenvolgende dwarslig gers los te zijn. In het algemeen wor den er bij herstelwerkzaamheden van iedere drie dwarsliggers er slechts twee tegelijk losgeschroefd. Weg bij Wernhout zal worden verbeterd De K.N.A.C. heeft er reeds geruime tijd geleden in overleg met haar zus tervereniging, de Koninklijke Belgi sche Automobiel Club op aangedron gen dat de weg tussen de Nederland se grens bij Wernhout en 't Belgische grenskantoor Wuust-Wezel verbreed zou worden. Vooral op dinsdagen en vrijdagen doen zich hier, door het zeer drukke vrachtverkeer, ernstige opstoppingen voor. De KN.A.C. heeft thans vernomen, dat binnenkort van Belgische zijde voor een afdoende verbreding zal worden gezorgd. Blikverpakking wordt gestandaardiseerd. Tijdens een wereldconferentie van de „International Standards Organisati on" in Harrogate (Engeland) hebben afgevaardigden uit Nederland, Frank rijk, Engeland en Portugal besloten om de blikken, waarin voedsel wordt verpakt, fce standaardiseren. Men kwam overeen, dat elk land vportaan blikjes van dezelfde grootte zou toepassen. „De standaardisatie van de blikver pakking zal het winkelen voor huis vrouwen in heel de wereld gemakke lijker maken", zo zei men. Bijdragen voor behoud Anne Frankhuis gevraagd Gistereu, op de geboortedag van An ne Frank, heeft Amsterdams burge meester mr. G. van Hall zich via de pers en de televisie tot het gehele Nederlandse volk gewend, met het verzoek steun te verlenen aan de ac tie van de Anne Frankstichting, die tracht gelden bijeen te brengen voor de restauratie van het Anne Frank huis alsmede voor het behoud van de sfeer in de omgeving van dit huis aan de Prinsengracht te Amsterdam. Zulks door aankoop van het terrein en de panden op de hoek van de Prinsengracht en de Westermarkt. Voor dit doel dient de stichting vóór 1 juli over een bedrag van 350.000 te beschikken. Tot deze datum is de stichting in de gelegenheid het ter rein en de vervallen panden aan te kopen. Zoals bekend is het Anne Frankhuis zelf reeds eigendom van de stichting. ZEEMACHT-BELANGENVERENIGING De voorzitter van de Militaire belan genvereniging van beroepsschepelin gen bij de zeemacht, de heer F. A. D. Wendel, heeft op een donderdag te Utrecht gehouden vergadering van deze vereniging gepleit voor een bete re salariëring van marinepersoneel. De min of meer ongunstige omstan digheden, die aan het dienen bij de ko ninklijke marine verbonden zijn, wer den vroeger gecompenseerd door een 10 procent hogere bezoldiging dan die gelden voor de koninklijke landmacht. Bij de salarisherziening van 1947 is j dit percentage mede op aandrang van loden der Tweede Kamer aanmerke lijk verminderd in liet voordeel van de landmacht. Sindsdien is het de belangenvereni ging van de beroepsschepelingen bij de zeemacht niet gelukt de minister te overtuigen van de de vermeende billijkheid om het oorspronkelijke sa larisverschil weer in te voeren ten gunste van het marinepersoneel. De vereniging is daar de laatste twee ja ren niet op teruggekomen en momen teel acht zij hiertoe vrij zeker de tijds omstandigheden niet gunstig. Wel heeft men zich afgevraagd in hoeverre het nog bestaande salarisverschil mo menteel wordt gecompenseerd door iets wat te beschouwen is als loon in natura en ook door een betere bevor dering, welke een blijvend karakter draagt, bij de Koninklijke Land macht. De heer Wendel wees er op, dat de, minister in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de rijksbegroting voor 1958, op de opmerking, dat de bevordering bij de marine, voorname lijk in het begin van de marineloop baan, zeer langzaam gaat en daar door wel zeer ongunstig afsteekt bij die van de land- en luchtmacht, ge antwoord heeft, dat de betaling bij de marine belangrijk gunstiger is. In feite, aldus de heer Wendel, erkent de minister hier, dat een langzame be vorderingsgang bij dè marine tot de rang van sergeant, voor het betrok ken marinepersoneel de waarde van de gunstige'bezoldiging ten opzichte] van de landmacht, eigenlijk min of meer nivelleert. De heer Wendel kon zich niet geheel aan de indruk onttrekken, dat de nei- I ging tot coördinatie met betrekking tot de onderscheidene krijgsmachts- i delen, die mogelijk mede van invloed I is geweest op het verkleinen van het I salarisverschil van 10 procent, juist waar deze naar zijn mening zin heeft niet tot uiting komt. De heer Wendel acht het wense lijk, dat het creëren van meer en nodeloze verschillen wordt voorko men. Bovendien zou dit tot gevolg hebben, dat de vermelde iets ho gere salariëring bij de marine, i ontleend aan dc bijzondere om- standigheden waaronder wordt ge diend, voor de marineman haar be tekenis blijft behouden, voor zo ver daaraan niet op andere wijze afbreuk wordt gedaan. Amboneesje aangereden en aan wonden bezweken. (Van onze correspondent in Leeuwarden) Bij het Ambonezenkamp Wildemerk op Kippenburg in Gaasterland Is het zesjarig Ambonese jongetje Ishak Marasabessy, toen het plotseling op zijn fiets uit het kamp de weg opreed, tegen een vrachtauto gebost. Het kind werd zeer ernstig gewond en is later in de avond in het Sint- Antoniusziekenhuis te Sneek aan zijn verwondingen bezweken. De inwoners van het kamp waren zo geschokt door dit ongeluk dat zij een dreigende houding aannamen tegen de chauffeur' van de vrachtauto, die overigens volstrekt geen schuld had. Hij liep zelfs een gescheurde overall op en moest zich met zijn auto in vei ligheid stellen. „Oranje" wordt gereed gemaakt voor cruises Het m.s. „Oranje" vlaggeschip van de n.v. Stoomvaartmaatschappij „Ne derland", onder commando van kapi tein H. Zeilmaker, zal heden 13 ju ni te Amsterdam arriveren. Gedurende de twee weken, die de „Oranje" te Amsterdam is, zal het schip voor de vier veertiendaagse cruises, vertrekkende op 27 juni, 12 juli, 1 augustus en 16 augustus naar Southampton, Ceuta, Palma, Genua en Lissabon, in een „nieuw gewaad" worden gestoken. Zo wordt er op het boven-promenadedek een 2e zwem bad aangebracht, zodat zowel de le klas als de toeristenklas over een ei gen zwemgelegenheid en lido-dek zul len kunnen beschikken. Voorts wordt een der kinderkamers verbouwd tot een nachtclub, „Neptunus" genaamd. Deze zomer zal de Amerikaanse com missie voor atoomenergie een onderzoek instellen of men bij de aanleg van een haven in Alaska in het Noordpoolgebied gebruik zal kunnen maken van kern ontploffingen. 0 De nationalistisch-Chinese marine heeft gemeld dat bij een zeegevecht in Straat Formosa twee communistische ka nonneerboten tot zinken zijn gebracht en twee andere beschadigd zijn. De Zwitserse regering heeft het federale parlement het Zwitsers-Ne derlandse verdrag betreffende sociale veiligheid ter ratificatie voorgelegd. Advertentie mi\IPATENT zijn BUIGZAAM als de voetzèlff Aanbevolen door voet-specialisten» De schoen die U GULDENS bespaart aan reparatiekosten. MET 6 MAANDEN GARANTIE OP Dê ZOLEN. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7