Spreiding van industrie is in Nederland dwingende eis mmoRv Fiscale maatregelen in studie ter bevordering van het bezit P.T.T.-EMPLOYÉ HIELD ONGEVEER 800.- ACHTER VRIJDAG 13 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. CONGRES OVER „HET WESTEN EN OVERIG NEDERLAND" Scheldedirecteur Hupkes In Zeeland kan zware industrie gedijen (Van een onzer redacteuren) IN HET AMSTERDAMSE CONCERTGEBOUW hield gisteren de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel een congres over de ruim telijke ordening, een congres waarvoor grote belangstelling bestond uit het hele land en waarbij topfiguren van industrie en overheid met elkaar dis cussieerden over de vraag: „Hoe moet het in de toekomst gaan met de spreiding van de industrie in Nederland?" Men weet het: voor Zeeland is deze zaak van het grootste belang, want sinds enige jaren propageert men hier steeds weer opnieuw de unieke ligging van dit gewest aau de Schelde- monding met mogelijkheden o.a. in Sloeplan en kanaalzone voor zware in dustrie. Sinds jaren ook is in den lande een diepgaande, soms heftige dis cussie aan de gang over de vraag of het westen (de Randstad Holland) wordt bevoordeeld boven overig Nederland, een discussie waarin zich on langs ook minister Zijlstra heeft gemengd met zijn zesde industrialisatie- nota, waarin een verdergaande stimulering van de industriespreiding wordt aangekondigd. Hoe belangrijk dit probleem op dit ogenblik is, werd aan getoond door een onverwachte toespraak van minister Zijlstra tot de ver zamelde congresgangers. Er waren voor dit congres drie pro adviezen uitgebracht, waarvan wij de inhoud reeds eerder in het kort weer gaven. De pre-adviseurs gaven nu gisteren een korte nadere toelichting. En daarin werden nogmaals behar- tcnswaardige zaken gezegd over het industrialisatiebeleid in de toekomst. ..Denk er om", zo zei prof. ir. Jac. P. Thijsse van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, „men kan geen egale spreiding van de industrie in het gehele land bereiken. Men zal zich daarom moeten richten op een regionale concentratie, zodat dus ook in overig-Nederland industrie-centra ontstaan". En de tweede pre-adviseur ir. Th. P. Tromp, oresident-directeur van Philips, drukte overheid en in dustrie op het hart, dat alle maatre gelen tot bevordering van de sprei ding slechts continuïteit tot basis mogen heidom. „Aan ééndagsvliegen onder bedrijven hebben we geen be hoefte. een succesje voor een ogen blik geeft later maar spanning en el lende". En tenslotte burgemeester mr. K. H. Gaarlandt van Eninien: „Provinciale bestuurders en de rijks overheid zullen wijsheid en bestuurs- kunst nodig hebben om te komen tot een juist beleid over de vraag in wel ke plaatsen de industrie in de pro vincie moet worden geconcentreerd". En alle drie kwamen zij tot de con clusie: de ruimtelijke ordening, de spreiding van de industrie is een na tionaal probleem, dat gezien moet worden in het licht van steeds verder groeiende eenwording van Europa". Minister Zijlstra stelde het nog nauwkeuriger: „Het gaat bij dit probleem om de Nederlandse mens in de Nederlandse samenle ving. De mens in Nederland zal gelukkig moeten leven. Daarvoor zijn al deze maatregelen nodig". Maar bovendien wees de bewinds man er op, dat dit alles ook sa menhangt met de eenwording van Europa. Die eenwording is ten nauwste betrokken met het ex- port-beleid van Nederland. „In dit licht gezien is de regionale indus trie-ontwikkeling een dwingende eis! Want slechts een bloeiend Nederlands bedrijfsleven zal het juiste antwoord weten te geven op het beleid van de overheid met be trekking tot de eenwording van Europa. De minister ging nader in op de uit drukking „regionale industrialisatie door concentratie", d.w.z. dat de in dustrie in de provincie in bepaalde kernen moet worden geconcentreerd. „Dat houdt in. dat de overheid niet aan een ieder die er om vraagt maar faciliteiten voor vestiging ter be schikking kan stellen. Hier zal dus naar concentratie van faciliteiten voor de industrie gestreefd worden. Overigens wil dat niet zeggen, dat er buiten die concentratiekerncn geen industrialisatie meer mogelijk zou zijn". De minister vatte tenslotte zijn beleid op dit punt kernachtig samen: „Niemand wordt gehinderd, sommi gen worden gestimuleerd". Op één punt sprak hij een verma nend woord tot de ruim 800 con gressisten. namelijk over dc te genstellingen tussen het „westen" en „overig Nederland". Al dat ge praat over tegenstellingen vond de minister onjuist. „Het komt voort uit een verkeerde probleemstel lingzei hij. Maar later, op de middag toen de discussie in volle gang was, bleek dat de tegenstel ling tussen het westen en overig Nederland door deelnemers aan het congres toch maar niet zo één-twec-drie was vergeten. Emmens burgemeester, mr. Gaar landt, had "t al in zijn toelichting op het pre-advles gezegd: „Alle rappor ten die in de landprovincies verschij nen. zijn te veel van uit de verdedi ging geschreven. Men moet anders handelen! Men moet de taaie voor stelling maar eens kwijt raken, dat in de rangorde der provincies het noorden en Zeeland onderaan komen. Als men voortdurend op de noden ONTKOMEN Een vijfentwintigjarf- ge Londenaar, Kennn Knott, heeft in alle onschuld, in zijn eigen tuin een pak slaag opgelopen van twee politiemannen. Knott zag twee man nen achter zijn huis en wilde weten, wat zij daar deden. De mannen trokken zich van zijn geroep niets aan en een van hen pro beerde over een muur te klimmen. Knott pakte hem bij zijn been en lag toen binnen een paar tellen bewuste loos geslagen op de grond. De politie mannen zaten een dief achterna en werden door het optreden van Knott helemaal van hun stuk gebracht. De dief ontkwam. blijft hameren, dan houdt men die verkeerde voorstelling in stand. Het moet positiever!" Met andere woor den: Wij in overig Nederland beteke nen evenveel als het westen! Die uitdaging uit Emmen wei Zeeuwse zijde aanvaard: de erdvan de presi dent-directeur van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlis- singen. hield een betoog, dat aan duidelijkheid niets te wensen overliet. De Randstad is.één huizenmassa tus sen Dordrecht en Amsterdam, zo zei hij, in dit verband een schilderachtig beeld gebruikend: „Troosteloze, fan tasieloze steenklompen, netjes ge rangschikt en van een bouwwijze, waar 'de woorden „burenruzie" en „neurose" als het ware in gebeiteld staan. De kinderen worden er als het ware in het gelid geboren..." Voorts zette de heer Hupkes uiteen, dat de totale oplossing van deze problemen die de geestelijke volksgezondheid ten nauwste raken, gevonden kan worden in het met voorrang tot ont wikkeling brengen van nieuwe zee havengebieden. Enorme mogelijkheden ln dit verband wees de Schelde-direc- teur op de mogelijkheden van Zee land. „De uitvoering van het Deltaplan be tekent dat een brug wordt geslagen tussen Nieuwe Waterweg en Wester- schelde. De industrialisatiemogelijk heden aan diep vaarwater in ons land zijn niet onbeperkt en zelfs wanneer het Botlekplan en het plan Roozen- burg worden gerealiseerd zal waar schijnlijk aan de vraag naar terrei nen aan diep vaarwater niet meer kunnen worcfen voldaan in de naaste toekomst. Bovendien zou wel eens kunnen blijken, dat de toekomstige behoefte aan haventerrein eveneens onvoldoende is .gedekt". „Welnu, dan liggen er in Zeeland en met name aan de Westerschel- de enorme mogelijkheden. Door verdere inpoldering van het Sloe kunnen grote zeehaven- en indus triegebieden worden gecreëerd met goede land- en waterverbin dingen naar overig Nederland, België en Duitsland. Zonder slui zen te moeten passeren is het Sloegehied bereikbaar voor de grootste zeeschepen. Grondborin gen hebben aangetoond, dat zwa re industrie-outillages op goedko pe wijze gebouwd kunnen worden. En na de afdamming van de Oos- terschelde is er voldoende zoet water beschikbaar. Dure neven- investeringen zijn niet nodig, geen toegangswegen oi» twee niveau's, geen ondergrondse spoorwegen, geen kosten voor recreatie-moge lijkheden. H'"er liggen de waar borgen voor een gezonde volks ontwikkeling. Zeeland heeft reeds bewezen, dat zware industrieën er goed gedijen kunnen". Professor Thijsse was 't wel groten deels met de heer Hupkes eens, doch niet over datgene wat deze had ge zegd over de stedebouw. „Die opmer kingen vind ik niet helemaal gemoti veerd. Er is in het westen wel dege lijk goed stedebouwkundig werk ge leverd. Voorts geloof ik niet, dat het gebied rond de Westerschelde gelijk gesteld" kan worden met Amsterdam on Rotterdam, want de toegang voor diepe schepen is in Vlissingen veel moeilijker Noordbrabants commissaris der ko ningin, prof. De Quay viel evenwel de heer Hupkes bij..Èn hij betoogde, dat het westen nog altijd zorgt voor een „mentaliteits-barrière" met ove rig Nederland. Als de Hollander naar Brabant komt, dan gaathij slechts voor carnaval en vendelzwaaien, doch niet om zich te verdiepen in de structuur en de kansen van deze pro vincie. Soms houden emotionele fac toren de spreiding tegen. „De ver plaatsing naar of de. vestiging van een fabriek in de provincie gaat niet door omdat de vrouw van de direc teur zegt: daar ginds wonen zulke nare mensenDe mentaliteits barrière moet doorbroken worden! Men moet weten, dat er ook in ove rig-Nederland grote mogelijkheden zijn. Willem Ruys zal tweede cruise maken De „Willem Ruys" wordt zaterdag van zijn eerste cruise naar Bermuda, New York en de Azoren aan de Lloydkade tc Rotterdam terugver wacht. Diezelfde dag zal het schip 's middags opnieuw onder commando van kapitein Frits de Jonge vertrek ken voor een tweede cruise van 22 dagen met dezelfde bestemmingen. Bijna 80 pet van de passagiers zal dan uit Engelsen bestaan, die al de volgende dag in Southampton aan i boord komen. Eén punt van de zeer uitgebreide dis cussie dient hier tenslotte nog te worden vermeld, nl. de verhouding landbouw-industrie. Over deze kwes tie zei de in Zeeland niet onvermaar de directeur van de Cultuurtechni sche Dienst, ir. S. Herweijer, enkele behartenswaardige dingen. De mo derne landarbeider is in wezen mon teur op een groot bedrijf, zo zette de ze deskundige uiteen. De landarbei der woont niet meer zoals vroeger op dit bedrijf, maar in de dorpskern. En nu is het belang van de industriële spreiding in regionale kernen ook hierin gelegen, dat er daardoor mo gelijkheden komen voor goed-geoutil- leerde dorpsgemeenschappen, waarin de moderne landarbeider en de indus- trie-arbeieder samen wonen en samen actief aan het gemeenschapsleven kunnen deelnemen. „Zo gezien is de spreiding van de industrie ook van essentieel belang voor dc landbouw, met name op sociaal-cultureel ge bied", zo zei de heer Herweijer, wiens woorden een levendig applaus ontlok ten. „HET ZIJN ER MAAR ELF" Reserve-hulpbesteller verduisterde 270. Tegen de 26-jarige employé bij de P. T.T., J. B. uit Waddïnxveen, is don derdagmorgen voor de rechtbank te Rotterdam tien maanden gevangenis straf met aftrek geëist waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hij werd ervan be schuldigd in de periode van 1 janua ri 1957 tot drie maart 1958 geld ver duisterd te hebben als loketambte- naar te Waddinxveen, in totaal on geveer 800. Rumoerige „Renate"- vergadering te Haarlem In de „Haarlemse kegelbond" is gis teren een bijzonder rumoerige verga dering gehouden met als inzet het goud van de veronderstelde „Renate Leonhardt" op de Haaksgronden, het Duitse scheepje dat daar in 1917 is vergaan en dat, naar de heer P. Vis ser uit Wijde Wormer voorzitter van de Renate-vereniging nog steeds aan neemt, een grote goudschat mee naai de diepte heeft genomen. Na hevige debatten riep men om een andere voorzitter en nadat een kandidaat bestuurslid had geprobeerd olie op de golven te storten en zich bereid had getoond er alsnog geld in te steken, kwam men bij zitten en opstaan tot de verkiezing- van een andere voor zitter voor deze vergadering. Deze werd de heer P. Damsteeg uit Ca- pelle a/d IJssel. Bijzonder laakbaar noemde de offi cier van justitie, mr. I. H. van de Roemer, de manier waarop hij het deed. Wanneer iemand bijvoorbeeld twaalf bankbiljetten wilde storten, telde hij het geld na, haalde er vlug een briefje uit en zei dan „het zijn er maar elf". Voornamelijk midden standers en inleggers op spaarbank boekjes werden de dupe. Zijn verdediger mr. Mastboom, meen de dat deze man mogelijk in de ge vangenis gemakkelijk te beïnvloeden zou zijn van de slechte kant en vroeg een lichtere straf. Hierna stond de 18-jarige A. A. van den B. uit Brielle terecht, die als reserevehulpbesteller bij de P.T.T. te Brielle geld ver duisterd zou hebben. Deze jongeman had in de periode van 1 oktober '57 tot 10 februari '58, toen hij in dienst was van het zogenaamde „lopende oostkantoor", in totaal ongeveer f 270 achtergehouden. Hij verrichtte tortingen op het postkantoor in Brielle voor mensen die verantwoor den. „Ik had zo weinig zakgeld", was zijn motief. Tegen hem werd, rekening houdend met zijn jeugdige leeftijd, drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk geëist en een geldboete van 30 of twaalf dagen hechtenis. Uitspraak voor beide verdachten *>p 24 juni a.s. Prinses Margaret is door haar zuster, koningin Elizabeth, benoemd tot .eerste kolonel" van het regiment Royal High- land. Fusiliers, dat is gevormd uit de Royal Scotch Fusiliers en de Highland Eight Infantry. Bij Kerkioerve kwam een ballon uit de wolken vallen.... Zoale gisteren in ons blad gemeld, landde de ballon van het echtpaar Boesman woensdag met nóg twee bemanningsleden aan boord op een stuk verkaveld grond te Kerkwerve. Op de foto ziet men de vaardersveilig op de bega ne grond staan pratenOp de ach- grond een gedeelte van de mand. (Foto P.Z.C.). Antwerpse verpleegster door jongeman doodgestoken Gruwelijk misdrijf ten zuiden van Bergen op Zoom Op de Putse Moeren, enige kilonieters van de Belgisch-Nederlandse grens en ten zuiden van Bergen op Zoom, is dinsdagmiddag een 23-jarige ver pleegster van een Antwerps zieken huis, mejuffrouw Marie van Steensel uit Kalmpthout, op gruwelijke wijze vermoord door een jongeman. Het nteisje moet zich heftig tegen haar overvaller hebben verweerd. Een bejaard echtpaar, dat in de om geving wandelde, zag een paartje en even later zagen zij de jongeman haastig naar zijn fiets lopen en zich daarop snel uit de voeten maken. Het echtpaar vond de verpleegster met diepe snijwonden in de hals, bloedend in de duinpan liggen. Kort daarop overleed zij. Een oude veldwachter, die door het echtpaar onmiddellijk was gewaar schuwd en die zich per rijwiel naar de plaats van het onheil begaf, kwam onderweg een jongeman tegen, die in hoog tempo voorbijfietste. De jonge man gaf geen gehoor aan het bevel om te stoppen. Pogingen om de jon gen te volgen mislukten. Men heeft van hem tot nog toe geen spoor kun nen ontdekken. Het slachtoffer is een dochter uit een gezin van vijf kinderen. Het meisje maakte, daar zij pas van een ziekte was hersteld, een wan deling. HOGE BELASTING ONGEHUWDEN HEEFT AANDACHT VAN KABINET Staatssecretaris wil aanneming van jeugdspaarwet ongewijzigd (Van onze parlementaire redacteur) Uit. het debat, dat de Tweede Kamer woensdag en donderdag gevoerd heeft over de regeringspolitiek voor de bezitsvorming en het ontwerp-jeugd- spaarwet, is slechts weinig positiefs te voorschijn gekomen. De gehele ka mer, met uitzondering van de communisten, was voor het treffen van maat regelen door de regering om het individuele bezit te bevorderen, zij het dat niet alle afgevaardigden gelijk over de daartoe meest geëigende jniddelen dachten. Ook de gehele kamer onderschreef het ontwerp-jeugdspaarwet, ondanks de onvolkomenheden, die er op sommige punten naar het oordeel van enkele leden aan kleven. Staatssecretaris drs. Schmelzer zegde toe. dat de regering zo snel als in haar vermogen ligt, de op stapel staande projecten ter stimulering van het individuele bezit een spaarregeling voor ambtenaren en fiscale facilitei ten voor werkgeversbijdragen aan bouwspaarfondsen ter hand zal ne men. De regering bestudeert op het ogen- blik zo deelde de staatssecretaris j verder mee in hoeverre de regering I bij loonstijging een duurzaam bezit voor brede lagen van de bevolking kan bereiken en in hoeverre de fiscale politiek dienstbaar gemaakt kan wor den aan het sparen en de bezitsvor ming. De regering stelt zich op grond van een recente kabinetsbeslissing op het standpunt, dat in positieve zin moet worden nagegaan, welke maat regelen genomen kunnen worden om de bezitsvorming te bevorderen. Over de vraag, wat op fiscaal ge bied gedaan kan worden, zal bin nenkort interdepartementaal over leg worden geopend. In de memo rie van antwoord op het wetsont werp betreffende ae werkgevers bijdragen aan de bouwspaarfond sen hoopte drs. Schmelzer hier over enige mededelingen te kun nen verstrekken. Helaas kon niet worden meegedeeld, wanneer deze memorie zal verschij nen. Zij wordt namelijk met belang stelling tegemoet gezien, ook omdat de regering er opening van zaken in zal geven over de uitbreiding van de fiscale faciliteiten voor werkgevers bijdragen tot andere werknemers- spaarfondsen dan bouwspaarfondsen. Dc minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, mr. Struycken. verwachtte, dat de desbetreffende memorie van antwoord in het komen de parlementaire jaar bij de Kamer kan worden ingediend. Voor de rest was de staatssecretaris nogal vaag. Een frappant voorbeeld daarvan was zijn in overleg met de minister van financiën, de heer Hof- stra, afgelegde verklaring, dat minis ter Hofstra op het hoge belastingni veau voor ongehuwden zal ingaan bij de eerstvolgende gelegenheid, dat de belastingpolitiek wan ae regering aan de orde komt. Ook met de mededeling, dat de rege ring ernaar streeft de in de maat schappij gevestigde instellingen, die daartoe geëigend zijn, bereid te vin den mede te werken aan de vorming van het eigen bezit en met de bekend making, dat zij een beroep op de werkgevers en werknemers zal doen om het probleem van het gebrek aan lnitiatier van het bedrijfsleven in het belang van de bezitsvorming nog eens onder de loep te nemen de staats secretaris zeide hieromtrent gaarne suggesties te ontvangen schoot de Kamer niet veel op. Van haar kant zo beloofde de staatssecretaris zal de regering de vorming van particu- lichting stimuleren. De mede-eigendom van de werk nemers in industriële ondernemin gen, aldus bekende drs. Schmelzer, gaat ook de regering ter harte. Hier ligt echter een uitgebreid en moeilijk complex van problemen die niet in korte tijd zijn op te los sen. Nadat dc staatssecretaris nog zijn erkentelijkheid had betuigd over ae door de Kamer getoonde instemming met de voorgestelde spaarregeling voor ambtenaren, wees hij. wat het ontwerp-jeugdspaarwet betreft, de gedane suggesties en ingediende amendementen af. In dit opzicht was hij zeer negatief. Tijdens de replieken gaf drs. Den Uyl nog een nadere uiteenzetting van de socialistische opvatting over bezits vorming. Hij achtte het niet onmoge lijk. dat de belastingpolitiek dienst baar wordt gemaakt aan de bezits vorming. Wanneer bijvoorbeeld dc succes sierechten, die in ons land het laagst zijn van geheel West-Euro pa. verdubbeld zouden worden en men zou daaraan een verlaging van de inkomstenbelasting verbin den, dan beschouwen de socialis ten dat als een reële bijdrage tot de bezitsvorming. Als de denkbeel den van de regering in die richting gaan, kan zij van onze steun ver zekerd zijn, deelde de heer Den Uyl mee. Dinsdag zet de Kamer de beraadsla gingen over het ontwerp-jeugdspaar wet. dat door de staatssecretaris ge kwalificeerd werd als een eerste, niet overmatig ambitieuze concrete maat regel van het kabinet ter bevordering van het sparen, alsmede over de be zitsvorming. voort. Het Wereldgebeuren Vlees Bij de strijd voor machtige poli tieke idealen kan men zeer wel het eigen (bescheiden) voordeel zoeken. De Turkse betogers in Nico sia op Cyprus demonstreerden voor een verdeling van het eiland in een Grieks en een Turks deel. Dat was een machtig, politiek ideaal, maar toen ze in een wijk van Nicosia op de markt Griekse kooplieden ontdek ten, konden ze niet nalaten in ijl tempo de markt te plunderen. Ze glisten het vlees van de slagersstal letjes en bij de ingang van de markt stonden vrouwen en kinderen klaar om het vlees in tassen te verbergen. Dat werd die avond een Turks eet- feestje op kosten van de uitgeplun derde Grieken. Er werden in deze wijk ook win kels in brand gestoken, allemaal uit politiek idealisme. Britse troepen grepen in. Ze vuisten de rust te herstellen met behulp van de avondklok en dank zij uitgebreide .atrouille-activiteit. Ongeveer 10.000 3ritten moesten in diverse steden en dorpen in actie komen, maar zij konden niet verhinderen, dat er ver scheidene doden en tientallen gewon den vielen. De plotselinge verbittering van de Turkse Cyprioten jegens hun Griekse eilandgenoten, vindt haar oorzaak in een gerucht. Volgens dat gerucht zal de Engelse regering op 17 juni a.s. een regeling bekend maken voor het verlenen van onaf hankelijkheid aan Cj^rus onder Griekse leiding. De bevolking van Cyprus omvat ruim 500.000 zielen en die zielen zijn voor ongeveer vijfzesde deel Grieks. Dus •ligt het we) in de verwachting, dat de Grieken de leiding krijgen. De Turkse minderheid, die zich bijzon der veilig gevoelde onder het Britse bestuur en die zich nogal pro-Brits gedroeg, ziet echter weinig heil in een komend Grieks bewind. Ze ver wacht in feite, dat er zoiets als een rekerfing gepresenteerd *"zal worden voor de veie jaren, dat de Grieken onder vreemde heerschappij hebben gezucht en voor de zelfzuchtige hou ding, die de Turken aannamen onder het Britse bewind. Daarom willen de Turken een verde ling van het eiland in een Grieks ge bied en een Turkse enclave. Het gerucht wil, dat ze daarbij de steun hebben van de Turkse re gering en dat deze regering en bepaalde ambtenaren van de Britse veiligheidsdienst nauwelijks verrast waren toen er relletjes op Cyprus uit braken. Zodra de relletjes zich voltrokken zond de Turkse regering haastig haar Londense ambassadeur met een pro test naar de Britse regering, die na latig zou zijn bij het beschermen van de Turkse onderdanen op Cyprus. De Engelse regering daartegenover drong er bij de Turkse regering op aan haar onderdanen op Cyprus tot kalmte te manen. In Athene opende de Griekse koning de parlementszitting met een scherp protest tegen de Turkse barbaarshe den en de Griekse minister van bui tenlandse kaken kondigde aan, dat hulp van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie gevraagd zou wor den. Zowel Turkije als Griekenland zijn lid van deze organisatie en ze zouden dus hartelijke bondgenoten moeten zijn. Wat deze verdragsorganisatie kan doen is voorlopig nog niet duidelijk. Maar wel is het duidelijk, dat de Turkse regering niet geheel vrij uitgaat. Zij heeft toegela ten, dat in geheel Turkije propaganda werd gemaakt voor een verdeling van Cyprus. De leider van de Turkse Cy prioten werd op tal van bijeenkom sten als spreker gevraagd en door de Turkse jeugd hartelijk toegejuicht. De Turken op Cyprus achtten toen de tijd gekomen voor openlijke daden van terreur, teneinde aan hun verlan gens kracht bij te zetten en tegelijk het dreigende noodlot van de zeven tiende juni af te wenden. Het ziet er wel naar uit, dat zij wat dat laatste betreft voorlopig succes zullen hebben. In de gespannen sfeer, die thans is geschapen, past zeker geen snelle overdracht van het bewind op Cyprus aan de Griekse meerderheid. Eerst zullen de Turken tot kalmte gebracht moeten worden en dat zal met grote behoedzaamheid moeten geschieden, want Turkije is nog al tijd een bijzonder waardevolle bond genoot voor Engeland en de Verenig de Staten. Een bondgenoot, die men in het Nabije-Oosten beslist niet kan missen. Sir Hugh Foot, Brits gouverneur van Cyprus, met 10.000 man achter de plunderaars aan. Europese Betalingsunie moet verlengd worden De Europese betalings unie (E.B.U.) heeft aan de organisatie voor Euro pese economische samenwerking (O. E.E.S.) verzocht het mandaat van de E.B.U., dat 30 juni afloopt, voor een jaar te verlenew

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3