poLftk Nieuw Ziekenfondskantoor te Goes officieel geopend ISsxMk Agenda Zeeuwse Almanak PROVINCIALE VERGADERING ZEEUWSE VEEHANDELAREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG 13 JUNI 1958 Donderdagmiddag heeft de voorzitter van het Algemeen Ziekenfonds Zuid en Noord-Beveland, mr. L. G. Wolf, het te Goes aan de Beatrixlaan verre zen nieuwe kantoorgebouw van deze instelling officieel geopend. Nadat mr. Wolf de openingshandeling had verricht de zesjarige Ireentje Cle ment, dochtertje van een der be stuursleden had hem de sleutel aan geboden bezichtigden tal van au toriteiten en andere belangstellenden het nieuwe gebouw, dat uiterst doel treffend is ingericht. Naast het kan toor verrees een ambtswoning voor de directeur. Bij de bouw is rekening gehouden niet eeu eventuele uitbrei ding. De openingsrede sprak mr. Wolf uit tijdens een In „De Korenbeurs" ge houden receptie. (Advertentie) CAMERAS Te Goes heeft donderdagmiddag de voorzitter van het Algemeen Zieken fonds Zuid- en Noord-Bevelandmr. L. G. Wolf de officiële opening ver richt van het nieuwe kantoorgebouw van deze instelling, dat aan de Be atrixlaan te Goes is verrezen. Links de zesjarige Ireentje Clementdie hem op een kussen de sleutel van het gebouw aanbood. (Foto P.Z.C.). Hierin stipte de ziekenfonds-voorzit ter aan, dat 't kantoor aan de Singel straat 11, waarin de instelling se dert 1945 huisde veel te klein was. voor een dergelijk „volbemand en ar chiefrijk geheel" zoals mr. Wolf het omschreef. Thans heeft het Algemeen Zieken fonds Zuid- en Noord-Beveland de beschikking gekregen over een zon nig. licht, harmonieus, stofvrij en ruim kantoor met een totale opper vlakte van circa 200 vierkante meter, zo constateerde mr. Wolf; de contro lerend geneesheer beschikt thans over de hem toekomende spreek- en onderzoekkamer. De directeur beschikt over een eigen kantoor; de bezoekers kunnen thans wachten op een bank In de hal, waarin een open balie is opgesteld. Er is centrale verwarming. Een bijzonder woord van hulde richt te mr. Wolf tot de architect, ir. P. J. 't Hooft uit Goes. GESCHENKEN VOOR VADERDAG r?.V. "A gebr. 1 Vlissingen (Advertentie) VANDAAG. Middelburg Electro: ,,'s Nachts ln de Groene Kakatoe", 7 en 9.15 uur. a.l.; Schouwburg: „China Gate", 8 uur, 18 jaar; Molenwater: Miniatuur Wal cheren, 9—22 uur; Schuttershof: Ten toonstelling „Bezige handen"; Molen water: Concert Leger des Hetlskorps; Markt: Youth for Christ, 4.30 en 8 en 10 uur. Vlissingen - Alhambra: „Tarzan en de verloren safari", 7 en 0 uur, 14 Jaar; Luxor: „The kid from Texas", 8 uur, 14 jaar. Goes Grand: „Oorlog en vrede", t uur, 14 Jaar; Prins van Oranje: Kin- derctrcus 't Honk, 7.30 uur. MET TOESPRAAK VAN MR. L. G. WOLF Domein van algemeen fonds „Zuid- en Noord-Beveland" (Advertentie) EXCURSIE De eerste excursie naar de broed- Btaatsen van de zilvermeeuwen bij [aamstede is een succes geworden. Dertig „vreemdelingen" meldden zich bij de vogelwacht Schouwen die deze tochten organiseert en hadden zich, gewapend met fototoestellen verza meld bij het pompstation „De Blin- kert", waar de reis naar de duinen werd begonnen. Onder leiding van de heer P. de, Haan, die voor de toe lichting zorgde bij hetgeen men zag en die, vaak wees op zaken, die men anders niet zou hebben opgemerkt, bezochten de deelnemers aan de In teressante excursie de nesten van de vogels. Er werden niet alleen eieren gevonden, maar ook reeds jonge vo gels aangetroffen. De natuurliefheb bers „schoten" talloze plaatjes om op die manier een herinnering aan deze unieke tocht te bewaren. De excur sies worden iedere week gehouden en wel op dinsdag- en zaterdagavond. „REUZE-BEELD" De liefhebbers van goed voetbal te Axel konden woensdagavond genie- TOPPUNT Buurman stapte bij zijn Goese buur vrouw binnen met het enigszins onge bruikelijke verzoek „om een beetje water te mogen drinken", waarop buurvrouw uiteraard onmiddellijk in formeerde of er dan iets aan de wa terleiding schortte ïn het huis van buurman. Maar dat was geenszins het geval. ,Nee, dat niet", sprak buurman en hij vervolgde: „Maar mijn vrouw is niet thuis". Buurvrouw was een en al vraagte ken. „Afaar dan kun je toch wel wa ter drinkensprak ze, in opperste verbazing. Dat kon niet. Want, zo verklaarde de man: ,Jk doe nooit huishoudelijke karweitjes en ik weet precies hoe dat gaat. Als ik de l. raan opendraai, kan ik hem natuur lijk niet meer dicht krijgen Hetgeen ons wel het. toppunt leek van de in sommige kringen veelbesproken manHjke onhandigheid.. nemen. „Ik venvacht iullie allemaal", riep lij bewogen uit, er aan toevoegend: „De strijd zal zwaar worden". Het zijn ook zware da gen voor deze bejaarde Zeeuws-Vlaming, maar niettemin bewaarde hij ook gisteren de allure van een populair en ge sierd leider. Bij 't be treden van de verga derzaal breidde hij zijn armen in een ietwat theatraal gebaar uit, hetgeen bij zijn colle- gae-veehandelaren een welwillend gemompel, gemengd met zacht moedige hilariteit, ver wekte. Lang bleef hij niet in die vergadering; er wachtte een verslag gever van een Amster dams dagblad - de 7.6- veelste in deze dagen en wéér vertelde Col- sen zijn levensverhaal en verzuchtte hij, ver moeid na al die verga- Groei Tevoren had mr. Wolf de groei van, het ziekenfonds geschetst. Hij memo reerde daarbij, hoe bijna dertig Jaar geleden dr. Griep, dr. Loóijen en dr. Planteydt gedreven door eea groot idealisme en hun verlangen naar een goede medische verzorging van de zogenaamde „kleine luyden" de stool gaven aan de oprichting van het fonds. Per 1 december 1928 werd de heer J. Meijers thans directeur tegen een bescheiden maandelijk se vergoeding belast met de-admi nistratie van het fonds. Tien jaar lang wa3 het „kantoor" zo geves tigd ln.... de huiskamer van dë heer Meijers! In 1938 betrok het fonds een ei gen kantoor aan de Vosmaerstraat waar men tot 1945 verbleef. Van een fonds met 2483 verzekerden overgekomen uit de toen bestaande doktersfondsen is het orgaan uit gegroeid tot een machtig totaal van circa 47.000 verzekerden oftewel cir ca zeventig procent van de gehele be volking van Zuid- en Noord-Beveland met een jaarlijkse omzet van onge veer f 2.500.000. Het was het bestuur dan ook een bij zondere vreugde, toen na de aanbe steding op 8 juli 1957 de bouw van het nieuwe kantoor kon worden ge gund aan de fa. Breas en Zoon te Goes. Andere sprekers Na mr. Wolf sprak de heer Meiiers die het kantoorgebouw met voldoe ning en dankbaarheid aanvaardde. Mede namens het personeel bracht hij dank aan de bouwcommissieleden. „Voor ons is deze dag een feestdag, die wij nimmer zullen vergeten" al dus de heer Meijers. Vervolgens spra ken nog de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate „de gemeente is met een fraai gebouw vereerd" dokter A. I. Vos uit Wolphaartsdijk (namens de medewerkers-artsen), dr. A. Leusen, uit Velsen. voorzitter van de Federatie van Ziekenfondsen, dok ter D. Vermin uit Dordrecht, (namens het zevende gewest van de federatie), dokter J. H. Motmans als voorzitter van het ziekenfonds Schoüwen-Dui-» veland, de heer J. Geleest, (namens het personeel), de heer L. P. van Oorschot uit Vlissingen (namens het ziekenfonds „Walcheren"), de heer A. de Lange uit Goes (namens de Vereniging Ziekenhuisverpleging) en ir. P. J. 't Hooft, de architect. Verschillende sprekers boden een ge schenk aan. Mr. Wolf sprak tenslotte een dankwoord. „Prinses Beatrix" voer op Noorse tanker Tijdens het manoeuvreren op de rede van Vlissingen is de nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" donderdag door een misverstand tussen brug en ma chinekamer tegen de Noorse tanker „Freddy" op weg van Antwerepen naar zee gebotst. Hierdoor is de stuurboord-zijwand ingedeukt, zijn er ruiten gebroken en is de verf op enkele plaatsen afgeschilferd. Van*- daag vrijdag zullen experts van de verzekeringsmaatschappij de scha de opnemen. Het is nog niet bekend of het herstel veel tijd in beslag zal nemen. Zoals bekend is de „Prinses Beatrix" eerst deze week officieel overgedragen. Het schip is nog niet In de vaart. „Wachtplaats" bij sluis in Zandkreekdam I)e sterke toeneming van de water sport en de pleziervaart heeft de Rijkswaterstaat doen besluiten, waar nodig en mogelijk, bij nieuwe kunst werken als sluizen e.d. aparte voor zieningen te treffen. Zo zal bij de nieuwe sluis In de Zandkreekdam van het Zeeuwse Drie-Eilandenplan een aparte wacht plaats voor pleziervaartuigen komen, terwijl in de sluis voor kleine vaar tuigen afzonderlijke hulpntfddelen worden aangebracht. Bouw hervormde kerk te Sirjansland aanbesteed De bouw van de nieuwe hervormde kerk te Sirjansland is woensdag aan besteed. Laagste inschrijver was de heer Joh. Boogert uit Oosterland. Middenstanders schrijven minister over veergelden Centrales Middelburg en Vlissingen vragen overweging De Middelburgse Middenstandscentra le waarin de Christelijke en Ka tholieke Middenstandsverenigingen samenwerken en de Vlissingse Mid denstandseentraie hebben zich woens dag en donderdag beraden over de gevolgen van de tariefsverhogingen op de veerdiensten op de Wester- schelde. Het resultaat van deze ver gaderingen is geweest, dat de mid- denstandscentraies zich in een geza menlijk schrijven tot minister Alge- ra hebben gewend. Hierin wordt gezegd, dat de verho ging van de tarieven voor het be drijfsleven de opstellers denken dan in het bijzonder aan de midden- standsbedrijvên op Walcheren zeer ernstige gevolgen kan hebben. Er wordt gesteld, dat sedert het einde van de laatste wereldoorlog de be woners van West-Zeeuwsch Vlaande ren, zich voor het doen van hun inko pen meer en meer op Walcheren hebben georiënteerd. Anderzijds schonken vele Walcherse bedrijven speciale aandacht aan het Zeeuws- Vlaamse achterland, ln het schrijven wordt de vrees uitgesproken, dat vele Zeeuws-Vlamingen als gevolg van de verhoogde veertarieven zich voor hun inkopen op België zullen oriën teren. Dit gevaar, zo wordt gezegd, zal nog groter worden als het prijs verschil tussen Nederland en België door de internationale overeenkom sten zal verdwijnen. „Mede gelet op het feit, dat de veren over de Westerschelde deel uitmaken van de internationale wegverbindin gen zijn wij van mening, dat dit vrije veren dienen te zijn. Wij zijn echter realistisch genoeg om in dit stadium niet aan uwe excellen tie te vragen de tarieven voor de ve ren geheel af te schaffen, doch wel dringen wij er hij U op aan nog een» ernstig te overwegen de voorgestelde verhogingen niet te doen doorgaan" aldus het schrijven. Geslaagd Mejuffrouw G. Suur te Terneuzen slaagde te 's Gravenhage voor het examen ter verkrijging van het di ploma detailhandel goud, zilver en edelstenen. Tijdens de donderdagmorgen in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg gehouden ledenvergadering der afde ling Zeeland van de Nederlandse Bond van Veehandelaren ontstond een uitvoerige en soms nogal hefti ge discussie over de contributie-rege ling. Uit de vergadering gingen stemmen op om te komen tot een uniforme regeling. Uit de discussies kwam naar voren, dat men het als een bezwaar ziet om per „erken ning" (vergunning) voor elke tak van veehandel, die men bedrijft te moeten betalen. Er zouden handela ren zijn, die om deze reden dergelijke „erkenningen" afschaffen, maar niet. temin handel blijven drijven. De geo grafische gesteldheid van Zeeland niaakt het moeilijk om hier een doel treffende controle op uit te oefenen. Voor twee leden was deze „onrecht vaardigheid", zoals zij het noemden, een reden om voor het lidmaatschap van de bond te bedanken. De voorzitter, de heer C. Noord- hoek uit St. Philipsland, zette uiteen, dat de bond alles doet wat mogelijk is om een einde te maken aan deze ongewenste toestand. De propagan dist van de bond. de heer F. Lepain, verklaarde vervolgens, dat er inmid dels een commissie is ingesteld, die een regeling voorbereidt, waarbij maximaal vier „erkenningen" moge lijk zullen zijn en wel voor vee, var kens, schapen en paarden. Tevoren had de secretaris, de heer A. M. Zuidweg-Burger uit Krabben- dijke, het jaarverslag over 1957 be handeld. Hier bleek o.m. uit, dat er een teruggang is Tn het ledental (van 299 in '57 tot 284 in begin *58) én dat 1957 over het algemeen een vrij omber jaar was en dan met name I voor de handel in vetvee. Het zal nodig zijn om de bakens te verzet ten: voor de export is vlees nodig:, in plaats van melk en boter. „Er is wel brood verdiend, maar geen geld", aldus de secretaris ln zijn jaarver slag, waar verder nog uit bleek, dat Het zal een vermoeid man zijn De 72-jarige veehande laar Hovoré J. Colsen uit Sluiskil, die van daag aan 't hoofd van loor zijn actie „voor vrije veren" ontketen de colonne nanr Den Haag trekt, kwam gis teren vergeefs naar Middelburg. Hij zou 10 uur 's morgens spre ken in „De Vergenoe ging", maar de spreek beurt was klaarblijke lijk te haastig belegd om belangstellenden te trekken. Na enig over leg met vier nanwezi- en besloot de heer tolsen van zijn voor genomen spreekbeurt af te zien. Hij woonde daarna een vergade ring bij der afdeling Zeeland van de Neder landse Bond van Vee handelaren, waarin hij aan het slot zijn colle ga's opwekte om aan de protesttocht deel te sprekken van de afge lopen weken: „Als ik het allemaal geweten had"En de toe hoorder mag dan aan vullen: „dan was ik er niet aan begonnen", 't is de 72-jarige, emotio nele Zeeuws-Vlaming een beetje over het hoofd gegroeidhij geeft dat zelf onom wonden toe. Maar nu Honoré J. Colsen ,,A' heeft gezegd, aarzelt hij niet om er „B" aan toe te voegen. Dat ge beurt dan vandaag, op het Binnenhof, ten overstaan van minister Algera, en vanavond in Huist, waar hij „zijn" Zceuws-Vlainingen tij dens een bijeenkomst op de Markt het resul taat van het onderhoud zal meedelen. Het zal een vermoeid man zijn, die spreken gaat Afscheid burgemeester 1 van IJzendijke In een openbare vergadering van de raad van IJzendijke op zaterdagmid dag aanstaande om drie uur zal af scheid worden genomen van burge meester jhr. L. E. D. S. van Bönning- hausen tot Herinckhave, die elders is benoemd. Na het officiële afscheid van de raad zal een ieder in de gelegenheid worden gesteld om de burgemeester de hand te drukken. Lijk van een man op de Westerschelde aangetroffen Donderdagmiddag trof de rijkspoli tie te water op ae Wstérschelde on der Vlissingen het stoffelijk overschot aan van een man. Volledige identifi catie was nog niet mogelijk, maar het is niet uitgesloten dat het hier een Duitse varensgast betreft, die onlangs bij Ternuezen overboord is geslagen. „SOMBER JAAR" ACHTER DE RUG Verschil van mening over contributieregeling de varkenshandel zorgelijk was en dat de paarden duur bleven. Aan schadevergoeding werd over 1957 f 38.187,75 uitbetaald. De rekening van de penningmeester toonde aan ontvangsten 4867,95 en aan uitgaven 4291,90, zodat er een batig saldo is van 576,05. Aan het slot van de vergadering kreeg nog de heer H. J. Colsen uit Sluiskil, voorzitter van het „actie comité voor de vrije veren" het woord om zijn collega's-veehandela- ren op te wekken deel te nemen aan de vandaag te houden protest-optocht naar Den Haag. De afdeling stelde hem een bedrag ter beschikking ter bestrijding van de propaganda-kos- ten. Ambonezenkampen in W. Zeeuwsch-Vlaanderen worden ontruimd. De Ambonezenkampen in West Zeeuwsch-Vlaanderen, n.l. die van Aardenburg, Oostburg en Groede zul len in verband met de werkgelegen heidssituatie in dit gebied geleide lijk worden ontruimd. De bewoners van deze kampen zijn niet in staat in eigen behoeften te voorzien en moeten ondersteund worden door het rijk. Men wil hen nu overbrengen naar kampen in Woerden, Capelle aan de IJsel en te Wierden in Over- ijsel, waar wel werkgelegenheid voor hen bestaat. Uit Rodanborch bij Aar denburg is al een tiental gezinnen vertrokken. Gedeputeerde Schout opent „Voortbouwend Zeeland" Het lid der Gedeputeerde Staten A. Schout uit Vlissingen zal donderdag avond 19 juni a.s. om acht uur de opening verrichten van de tentoon stelling „Voortbouwend Zeeland" ,die in het gebouw van de provinciale bi bliotheek te Middelburg gehouden wordt. Wegafsluiting rijksweg Kloetinge-Yersekendam In verband met het uitvoeren van werkzaamheden aan de rijksweg KloetingeYersekendam zal hét weg gedeelte van km' 17.858 tot km 18.711 op 16 juni 1958 en van 30 Juni tot en met 11 juli 1958 voor alle doorgaand gemotoriseerd verkeer en paarden- tractie in beide richtingen zijn geslo ten. De te volgen routes zullen door bor den worden aangegeven. (Advertentie) ten van de uitstekende televisie-op namen van de wedstrijd Engeland Brazilië, die in Zweden werd ge speeld. Het televisiebureau van een Axelse firma gaf namelijk in „Het Centrum" een demonstratie mei grootbeeld-televisie. De afmetingen van het 'scherm, 2,65 bij 2,05 meter gaven reden om te spreken van een „reuze-beeld". Velen maakten van de prachtige gelegenheid gebruik om de wedstrijd tussen twee top-voetbal- teams op de voet te volgen. OLMEN SCHOOL-REIS De leerlingen van de hoogste klas sen van de christelijke lagere schooi aan de Olnicttlaau te Mid delburg boften met het weer tij dens hun schoolreisje. Onder lei ding van het onderwijzend perso neel en de heren J. Don en J. Jon ker brachten zij een bezoek aan België, waar Gent en Antwerpen werden bezichtigd. De reis ging via Aardenburg en Ecklo. In Gent dwaalden de kinderen rond in de prachtige botanische tuin, vol be wondering voor de plantenrijkdoni van deze tuin. In Antwerpen werd de stad met het Steen bezichtigd, werd een rondvaart gemaakt in de enorme wereldhaven en de dieren tuin met een bezoek vereerd. De rondvaart niet de Flandria-boot was wel het hoogtepunt. De terug reis ging via Bergen op Zoom, waar nog even werd gepleisterd in de speeltuin. De twee nieuwe Middelburgse kleuterscholen in de omgeving van het Veer se Bolwerk zijn wat de afwerking betreft thans zover gevorderd, dat zij op dins dag S.'t juni a.s. in gebruik kun nen worden genomen. De chris telijke kleuterschool, die op het pleintje aan de zijde van de Veersesingcl gebouwd is, wordt opengesteld des middags om 2 uur. Wie de opening zal ver richten is thans nog niet be kend. Wethouder J. W. Kögeler verricht de opening van de openbare kleuterschool, die ge bouwd is achter school J. Dit gebeurt om half vier. De foto geeft een beeld van de christe lijke kleuterschool, die eenzelf de bouwstijl heeft als de ande re. Vooral de zuidzijde der scholen, die bijna geheel uit glas bestaat, geeft de gebou wen een aantrekkelijk aan zicht. (Foto P.Z.C.),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2