Opvolgers van zware artillerie: raketten Corporal en Honest John Bestedingskraan kan nog niet wijd worden opengedraaid HET SCHOT NAAR DE MAAN CONJUNCTUUR IN CANADA IN DALENDE RICHTING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG 13 JUNI 1958 TUSSEN STRAALPIJP EN RAKET Maar conventionele wapens blijven nog noodzakelijk (Van onze speciale verslaggever) Langs de grote weg naar Darmstadt stonden ze geparkeerd op flinke afstand van elkaar: de Amerikaanse atoomkanoiinen. Enkele jaren geleden nog maar, verschenen ze voor het eerst in liet Duitse landschap. Dat veroorzaakte toen een even grote deining als het inrichten van de bases voor geleide projectielen thans. Het atoomkanon, met z'n enorme gewicht en grote tran sportmoeilijkheden is er nog wel, maar het „verouderde" alweer. Juist die „gewichtigheid" was daarvoor een van de oorzaken. Tijdens een van de grote manoeuvres in Noord-Duitsland zagen wij eens zo'n mastodon tot de assen weggezakt in een landweg, onmachtig tot het uitvoeren van de hem toegedachte taken Het „ouderwetse" zware kanon is opgevolgd door raketten, die gelanceerd worden van uiterst bewegelijke, op smalle stroken grond op te stellen lanceerplaatsen. Die zijn het best te verge lijken met stalen glijbanen, welke op een zware truck gemon teerd zijn. De Corporal, het zwaarste in Duitsland opgestelde geleide projectiel, is een klein model V 2. Het behoort tot de nieuwe zware artillerie van het Amerikaanse zevende leger in Duitsland. Dat leger bezit zes Corporal batterijen. Elke 'batterij heeft de beschikking over twee lanceerinrichtingen. Dat betekent dus, dat het zevende leger twaalf, eventueel van atoomladingen voorziene Corporals tegelijk kan af vuren. Elke Corporal-batterij heeft, naast het afvuur-peloton een peloton, dat belast is met het besturen van het projectiel. Het beschikt daartoe over radarinstallaties, rekenmachines en een volledige staf van radar eh „computer" deskundigen. De organisatie is zo, dat het in stel ling brengen van een Corporal geen al te tijdrovend werk is. liet wapen wordt.ter plaatse samengesteld, ge monteerd, van brandstof voorzien en opgesteld. De maximum reikwijdte is 75 mijl, doch het wordt gebruikt voor .tactische doelen binnen 15 tot 20 mijl, van de af vuurplaats. De snel heid is groter dan die van het geluid en men hezit in dit projectiel dus een geducht wapen. De bedieningsman schappen oefenen alleen handgrepen, het samenstellen van het projectiel, het vullen met de uiterst brandbare en gevaarlijke brandstof en het aan brengen van de springladingen. De voorzorgsmaatregelen zijn gelijk aan die welke voor het afschieten van de Nikes worden getroffen. Het af schieten van dit geleide projectiel ge schiedt alleen tijdens oefeningen in White Stars in de Ver. Staten. Daar heen gaan de verschillende batterijen jaarlijks een maand om ervaring op te doen. De Corporal hoort tot de categorie „zwaar geschut". Een wapen van heel ander kaliber is de Honest John. Het is een raket, niet een Ïeleid projectiel. n een, op 't eerste gezicht vredig dalkom, ergens in de Frankische Schweiz (Beieren) hebben wij dit wapen zien afvuren. Het heeft n.l. een zo beperkte afstandswerking, dat men er op een flink terrein, zonder gevaar voor lijf of goed mee kan oefenen. De Honest John die de Duitse bla den merkwaardiger wijze niet „eer lijke Jan", maar „de eerwaarde Jo hannes" noemen, wordt ook van een glijbaan gelanceerd. Op de startin- riehting had men een naam geschil derd: „Vlammende furie". Een uiterst toepasselijke aanduiding voor dit klei ne maar venijnige monster. Er is een hele procedure nodig, voor het apparaat op z'n plaats ligt om afgeschoten te worden. Het wordt, voor het zover is, met elektrisch ver warmde dekens op temperatuur ge bracht en voorzien van een brandstof lading, die het één enorme klap geeft. Over het oefenveld schalde een luidspreker, die aankondigde, dat bin- Watersnood in het noorden van Indiana. Het noorden van de staat Indiana in de Verenigde Staten ls ovorstroomd, waardoor 5000 mensen dakloos .wer den en 13 personen omkwamen. De rivier de Wabash en de White ste gen ver boven het normale peil als gevolg van een zware regenval, en net water-van de Mississinewa heeft nog nooit sedert mensenheugenis zo hoog gestaan. „Ik ben nog maar een klein olifantje en net go groot als die lieve kinderen om mij lieen. Mijn naam is Sunde- riDat water was bijzonder lek ker; ik had namelijk dorst gekregen van al dat zoute water om mij heen. Met 12 collegaatjes ben ik helemaal uit India gekomen met een grote boot. In dè toekomst zullen de men sen mij toejuichen in de ring van het circus." Dit liefelijke tafereeltje speelde zich af in Tilbury (Enge land nen een minuut „van nu" de raket zou worden afgeschoten. Toen begon het zenuwslopende tel len, dat ieder zich herinnert, die wel eens een film heeft gezien welke het lanceren van een ruimteraket of het ontploffen van een atoombom in beeld bracht. Na de laatste tel en het „nu!" spoot er uit de raket een enorme steekvlam. Die blies het projectiel met één formidabele streek van c'c „vlammende furie" en voor men zich realiseerde, wat er gebeurde, zag men de Honest John over een verre heu velrug schieten. Even later klonk liet geluid van de inslag. Het was een schertslanding. die men had aan gebracht, maar er was toch nauw keurig op het doel gericht. De af wijking was slechts enkele centime ters. Voor het afvuren van de Honest John heeft men artillerie-officie ren nodig, die dezelfde handelin gen verrichten als voor het vuren met kanonnen nodig zijn. Honest John en Corporal zijn weliswaar gespecialiseerde wapens voor het N.A.V.O.-arsenaal, maar zo zegt men steeds: tot de bewapening behoren ook nog altijd houwitzers en kleinere wapens. De soldaat die 't apparaat bedient is nog steeds de voornaamste troef in het gevecht. De „druk op de knop oorlog" is er op dit niveau nog niet. Persoonlijke inkomens in Amerika gestegen. Voor het eerst sinds het begin van de recessie in augustus van het vorig jaar zijn de persoonlijke inkomens in Amerika weer gestegen. In totaal verdienden de Amerikanen in mei een miljard meer dan in april. Voor een deel is dit te danken aan de stij ging in werkloosheidsuitkeringen en in ae pensioenen van veteranen en ouden van dagen, maar daarnaast werd 750 miljoen dollar meer betaald aan lonen. AMERIKAANSE RAKET Geen datum bekend De Amerikaanse minister voor de luchtmacht James Douglas, heeft woensdag gezegd, dat luitenant-gene raal Samuel Anderson „geen enkele bevoegdheid" had om te verklaren, dat de Ver. Staten in augustus hun Maar noch Johnson noch Douglas ontkenden met zoveel woorden, dat de eerste maan-raket wellicht in augustus zou worden afgevuurd en door anderen in september en okto ber kan worden gevolgd. Anderson had trouwens gezegd, dat hij sprak over „voorgenomen data" UÜL UC vei. OLclLCU lil tlUCUJI-UO null -- eerste raket naar de maan zouden Gouglas zei: -Generaal Anderson, be- zenden. Dat is een tik op de vingers voor Anderson, die dinsdag deze medede ling in Milwaukee deed. De ruimte-directeur van het Penta gon, Roy Johnson, zei onmiddellijk na de verklaring van Anderson, dat er „geen definitief besluit was geno men over het ogenblik, dat het proef- schot naar de maan zou worden on dernomen". Nationale Reserve in Rusland uitgebreid. De Russische Nationale Reserve, de Dosaaf (vereniging van vrijwilligers voor steun aan leger, luchtmacht en marine) zal de gehele burgerbevol king gaan omvatten, aldus wordt uit Moskou gemeld. Binnen twee jaar zullen alle fabrieken, scholen, collec tieve boerderijen en alle andere in stellingen een eigen Dosaaf-afdeling hebben. De gehele bevolking krijgt een opleiding in luchtbescherming, en afweer tegen atoom-, chemische en bacterologïsche oorlogvoering. Dit jaar moete Ike burger reeds een cur sus van 22 uur volgen, later aange vuld met een meer gespecialiseerde opleiding. Speciale aandacht zal worden besteed aan militaire instructie en opleiding in burgerbescherming van de jeugd, die tevens liefde voor het leger en het vaderland bijgebracht moet worden. Velhebber van het commando voor onderzoek en ontwikkeling, had geen enkele bevoegdheid de data te be spreken, waarop zulke lanceringen zouden kunnen geschieden. Er is nog geen definitieve beslissing genomen en de zogenaamde voorgenomen datg door de generaal genoemd moete^i geheel en al buiten beschpuwing worden gelaten". Verder werd meegedeeld. daÜ zulke data „alleen maar door Johnson kun nen worden vastgesteld". (United press) Einde van knalpot- lawaai m zicht. Op schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra betreffende liet hinderlijke lawaai veroorzaakt door open knalpotten van bromfiet sen heeft de minister van verkeer en waterstaat geantwoord: In een wijzi ging van het wegenverkeersregle ment die zieli in het laatste stadium van voorbereiding bevindt is onder moer een bepaling opgenomen, wel ke voorschrijft dat van bromfietsen de afgewerkte gasen niet anders mo gen worden afgevoerd dan door een inrichting, welke behoorlijk geluid dempend en over de gehele lengte gnsdicht is. Hierbij wordt nog aangetekend dat het euvel van de geluidshinder van bromfietsen na de invoering van ge noemde bepaling nog niet volledig zal zijn opgelost. De hinderlijkheid van geluid voor het menselijk oor wordt n.l niet alleen veroorzaakt door de sterkte doch ook door de hoogte van het geluid, zodat het kan voorkomen, dat geluid van betrekke lijk geringe sterkte toch hinderlijk De Belgische dominicaanse pater Pire, de stichter van de ..Europese dorpen" voor vluchtelingen bij Aken, Bregenz (Oostenrijk), Augsburg en Brussel, heeft te Mtlnchen meegedeeld, dat hij soort gelijke plaatsen in Saarland, Neder-Sak- sen en tn een nog nader te bepalen streek wil stichten. Deze dorpen zullen resp. naar Albert Schweitzer, Frledtjof Nanscn en Anne Frank worden genoemd. Twee foto's van de Fairey ,yTtotodine een vliegtuig, dat de mogelijkheden van de helikopter voor wat betreft het opstijgen en dalen paart aan de mogelijkheden van een normaal vliegtuig, voor wat de snelheid be treft. Het toestel kan 48 passagiers of vijf ton goederen vervoeren en heeft bijvoorbeeld voor de afstand Londen- Parijs evenveel tijd nodig als een bus yan Londen naar London Airport" (een uur). Ook wordt dit type vlieg tuig veiliger geacht dan een normaal vliegtuig, dat bij geringe snelheid onhandelbaar wordt. Thames bracht „drijvend eiland" over oceaan.» De sleepboot. „Thames" vat» L. Smit en Co's internationale sleepdienst to Rotterdam heeft woensdag de olie- boortoren, ook wel drijvend boor eiland genoemd, afgeleverd in de baai van Port of Spain to Trinidad. Deze sleepreis begon tn Hremerha- ven, zodat de sleeplroot, een reis van 4200 mijl achter do rtig heeft, met een gevaarte, dat zestig bij vijfen dertig meter meet. Het werd op een Duitse werf ge bouwd. Hoewel de „Thames" zonder moeilijkheden de tocht heeft vol bracht, heeft het weer niet meegeze ten. Het was zo slecht, dat men genood zaakt is geweest de „Thames'<-in vol le zee-van olie te voorzien. De sleep boot „Clyde" werd erheen gestuurd en deze heeft een deel van de eigen voorraad afgestaan aan do „Tha mes". Door de aanhoudende tegenwind had de „Thames" meer olie verbruikt dan was voorzien en toen men bij de Azo- ren was had men daar op dat mo ment geen olie in voorraad. Het drijvend booreiland is op een Duitse werf onder Amerikaans toe zicht gebouwd. C.N.I.C. TE TORONTO De Canadees-Nederlandse Immi gratie Raad (CJ.N.I.C.) te Toronto heeft een onderzoek ingesteld naar de werkloosheid onder de Nederlan ders in Canada. De C.NJ.C. werd opgericht in 1958 en is een lichaam, waarin vertegenwoordigers van de verschillende Nederlandse kerkelijke emigratie-organisaties en enkele an dere personen, die een actief aandeel in het emlgratiegebeuren hebben, zich hebben verenigd om de moge lijkheid te scheppen van gedachten te wisselen over de emigratieproble- matlek en om na te gaan, op welke wijze emigraticproblemen door ge meenschappelijke acties tot een op lossing kunnen worden gebracht. In de O.N.I.C. zijn o.a. vertegenwoor digd de Canadian Reformed Church, de Christian Reformed Church, de Reformed Church en de Roman Ca tholic Church. Het is in Canada een normaal ver schijnsel. zo merkt de C.N.I.C. op, dat gedurende de winter de werk loosheid toeneemt. In deze laatste winter is de toeneming echter hoger dan normaal, hetgeen meet worden geweten aan een daling in de econo mische conjunctuur. Volgens het fe derale bureau voor de statistiek be droeg de werkloosheid in Canada in maart 1958: 595.000. Het kan niet worden ontkend, dat de huidige werkloosheidscijfers erop wijzen, dat Canada een moeilijke pe riode doormaakt en dat de conjunc tuur zich in dalende richting heeft bewogen. Alom verwacht men echter, dat de zaken oen keer ten goede zul len keren. zodra de zomer haar in trede doet en er zijn reeds tekenen, BREEKT DE ZON DOOR DE WOLKEN? Vertrouwen in mogelijkheden tot opleving begint te groeien die hierop wijzen. Onder andere kan nu reeds een grote opleving worden geconstateerd in de woningbouw, hetgeen zeer belangrijk is, aangezien de woningbouw en de bouwmateria- lenindustrie werk geeft aan bijna 1 iljoen arbeiders. De regering heeft zojuist een groot programma van openbare werken en de beschikbaarstelling van kredieten tot 350 miljoen dollar voor de wo ningbouw aangekondigd. De werkloosheid is niet ongemerkt aan de Nederlandse emigranten voor bijgegaan en een aantal van hen is werkloos geworden. Op enkele uit zonderingen na, zoals Windsor, de ze tel van de automobielindustrie welke zeer conjunctuurgevoelig is, is dit aantal echter belangrijk minder dan het totale werkloosheidscijfer zou doen vermoeden. De overtuiging werd dan ook verkregen, dat de werkloosheid onder de Nederlanders minder is dan de helft der algehele werkloosheid. De materiële gevolgen voor hen, die werkloos zijn geworden, zijn tot dusverre in belangrijke mate opge vangen door diverse regelingen, zoals werkloosheidsverzèkering cn andere uitkeringen en slechts enkele land genoten ncvinden zich in nooddrufti ge omstandigheden, doch ook voor hen werden maatregelen tot hulp on dernomen. Van een massale uittocht van Ne derlandse emigranten kan niets be speurd worden en berichten hierom trent zijn dan ook uit de lucht ge grepen. Het is een normaal verschijn sel, dat een klein percentage der gc- emlgreerden na kortere of langere tijd voor goed of tijdelijk naar Ne derland terugkeert, maar niets wijst erop, dat dil aantal belangrijk is toe genomen, aldus de O.N.I.C. Geconstateerd mag daarom wor den, dat de Nederlandors in Cana da, als groep genomen, de huidige omstandigheden boven verwach ting goed doorstaan. Er is dan ook geen reden tot grote ongerustheid tenzij de huidige recessie in een langdurige depressie zou overgaan, aldus de C.N.I.C. (Door onze economische medewerker) Onze minister van economische za ken is deze weck met een verrassende mededeling in de Eerste Kamer uit de hoek gekomen: naar schatting zal ér dit jaar een overschot van anderhalf miljard gulden op de lopende reke ning van de betalingsbalans komen. Nu moeten wij dit enorm aandoende bedrag vooral in het juiste licht plaatsen. Het wil zeggen, dat ons land ƒ1500 miljoen meer uit het buitenland zal ontvangen (wegens uitvoer, rente, scheepvaartdiensten enz.) dun wij aan dat buitenland moeten be talen. Dit is natuurlijk een prachtig resultaat als wij weten dat wij ln 1956 en 1957 nog met een tekort worstelden. Maar de tijd voor juichkreten is toch beslist ook niet aangebroken. Wij zijn de laatste jaren zo ver achterop geraakt, dat wij dergelijke overschot ten hard nodig hebben. Van een potverteren kan dan ook nog niets komen. Hiermee bedoelen wij dan dat de bcstedingskraan onmogelijk wijd open gedraaid kan worden. Want dit zop onherroepelijk betekenen, dat de in voeren op belangrijke wijze zouden worden opgevoerd, dat do consumptie zou stijgen en dat mede duurdoor een te groot deel van de produktlo voor dit gebruik in plaats van voor de export zou worden aangewend. Wij zijn er met de nodige offers in de vorm van gestegen prijzen cn niet mee omhoog gaan der lonen in ge slaagd de bestedingen omlaag te drukken. Een verder gaande beste dingsbeperking blijkt gelukkig-over bodig te zijn; in zoverre is de slag dus gewonnen. Maar wij zijn econo misch toch nog niet sterk genoeg om weer op de voet van 1950 te guan leven. wachten om weer met volle kracht, vooruit te kunnen gaan? Dat is zeor moeilijk te zeggen. Veel zal afhangen van de verbetering van de algemene conjunctuur in binnen- en buiten land. Er zijn inderdaad aanwijzingen, links en rechts, dat de zon door de wo ikon breokt. In eigen land dioren wij van industrieën die haar orders zien toenemen, nog wel niet sterk maar zij nemen toch toe. Ook de toe leveringsbedrijven hier en daar laten wat optimistischer klanken horen, krijgen wat meer bnstelllngon. Twee oorzuken zijn voor die ac centsverschuiving aan te wijzen. In de eerste plaats huoft do overheid wat meer armslag gekregen cn kan zij weer wat meer opdrachten uitdelen ter stimulering van de werkgelegen heid. In de tweede plaats is het gevoel groter aan het worden dat wij niet naar een grote depressie zullen door glijden. Het vertrouwen in de oplevingsmo gelijkheden begint dus heel langzaam aan weer te groeien. En dit vinden wii juist zo ontzettend belangrijk, ook al gaat alles nog maar schoorvoetend. Er gaat toch in het economische leven een enorme invloed uit van vertrou wen, en wantrouwen. Verdwijnt het vertrouwen, gaat het pessimisme overheersen, dan worden orders go- annuleerd, ook al is er in het bedrijf' nog niets aan dc hand. Óp een reeds begonnen teruggang zal dit funest inwerken, daar hij on- als het vertrouwen weer baan faat breken, als het optimisme in de ircctickantoren zijn opwachting komt maken, worden de opgezouten opdrachten uit de bureaula gehaald. Andermaal krijgen wij een ketting reactie maar nu m de goede richtin; Het is een goede gewoonte om dag niet te prijzen voordat c avond gevallen is. Maar dit mag ons toch niet verhinderen het vertrouwen te stimuleren en op moedgevende ver schijnselen te wijzen. Zo vinden wij het bepaald opval lend, dat insiders de bodem van de Amerikaanse conjunctuur wat ste viger vinden worden, dat met an dere woorden de teruggang aldaar lijkt te zijn opgevangen. In eigen land is algemene A.N.P. indexcijfer sinds het begin van dit jaar met horten en stoten nanr boven gegaan, waardoor de daling in het laatste kwartaal van 1957 woer ongedaan is gemaakt. Natuurlijk zijn er speciale factoren dlo dit koersherstef hebben helpen bevorderen, maar het betere beurs- klimaat weerspiegelt toch ook een brokje vertrouwen in de toekomst. Een goed ding vinden wij ook in eigen lund do toenemende besparin gen (mei was eveneens een goede spaarmaand) zowel via de spaarban ken als vla de levensverzekerings maatschappijen. Naast het spaarver. mogen is or dus ook apaarlust. Toch zijn horden te nemen. 1 gevaarlijke rlijkste is De wel liet weer opdoemen van de inflatie. Terecht wees minister Zijl stra erop. Ook in do Verenigde Stalen hebben wij die vroon al horen uitspre ken. Er mag dus geen sprake zijn van grote geldinjecties door middel vnn een sterke krediet uitbreiding of dopr middel van een sterke koopkraoht- vergroting (loonsverhogingen over de gehele linie b.v.). AI met al, het tij lijkt te veranderen. Na de koffie en de boter thans de asperges...... Na de periode van de „Kaffee- en de Butterfahrten" ls thans voor de Duitsers uit Krefeld, MUnchen- Gladbach. Duisburg. Düsaeldorf en de kleinere plaatsen ln het grensgebied het hoogseizoen van do „Spargelfahrten" aangebroken. Asperges mat ham vormt oen bij de Duitsers zeer geliefd gerecht on niet voor niets worden zeer grote hoeveelheden van deze groenten via de Venloae veiling naar de bondsrepubliek geëxpor teerd. In de Venlose groentewinkels wor den zoer veel asperges aan DuitHe klanten verkocht, maar in talrij ker mate dan ooit in liet verleden hot gevul was trekkon oosterbu ren mot hun wagens en tweewie lige motorvoertuigen ook het platteland op om de aaperges reohtstreeks van do kwekers te kopen. Aan de grens moet men ongeveer 40 pfenning per kg as perges invoerrechten betalen, het geen voor de Duitsers meevalt, omdat de exporteurs ongeveer D.M. 5.30 per 100 kg bij invoer van de groenten moeten afdragen. Een en ander heeft tot gevolg dat ondanks de vrij gunstige oogst de aaperges stevig prijshoudend blij ven, en dat de kans om oen goede partij asperges die een sieraad vormen voor dc provisiekelder voor een schappelijk prijsje in de glazen te doen ook voor dit jaar weer zeer klein is geworden. De Nederlandse consumenten in Ven- lo zuchten wel eens over do Duit se belangstelling, maar hot be- ang van de producenten geeft ten slotte de doorslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 20