PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Engeland zendt derde bataljon parachutisten naar Cyprus „Landbouwpro dukten-afzetdag" Coöperatief Centrum in Goes GROEP V.N.-WAARNEMERS IN LIBANON AANGEKOMEN OFFICIEREN MOETEN ZICH UIT COMITÉS TERUGTREKKEN Vandaag.. 201e jaargang - no. 137 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 13 juni 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Om verder bloedvergieten te voorkomen Griekenland zal klacht bij Veiligheidsraad indienen De Engelse regering heeft besloten het derde bataljon parachu tisten naar Cyprus te zenden, aldus is officieel in Londen mede gedeeld. De troepen zullen zaterdag per vliegtuig worden ver voerd. Het betreft slechts een voorzorgsmaatregel, bedoeld om verder bloedvergieten te voorkomen, aldus heeft het ministerie van defensie medegedeeld. Er worden nog andere eenheden ge reed gehouden. Donderdag werden bij botsingen tussen Griekse en Turkse Cyprioten drie Grieken gedood, terwijl minstens negen personen werden gewond. Het aantal sinds zaterdag in deze gevechten gevallen doden is hiermee tot tien gestegen. Alle bijeenkomsten en optochten, huwelijks- en begrafenisop tochten inbegrepen, evenals bioscoopvoorstellingen zijn tot na der order verboden; voorts geldt er een nachtelijk uitgaansver bod. De drie Griekse slachtoffers van donderdag kwamen, naar van niet-officiële zijde wordt vernomen, om het leven toen een aan tal Grieken, die oprukten naar een Turks dorp, waarvoor een nachtelijk uitgaansverbod was ingesteld* door een Turkse mo torrijder met een machinegeweer werden beschoten. Drie Grie ken werden bij dit incident gewond. In Famagusta, aan dé oostkust van Cyprus, staken Turken twee Griekse bussen in brand. Met gummiknuppels bewapende Britse militairen grepen in. Twaalf Grieken en vijf Turken werden bij deze wanordelijkheden gewond. Mannen en vrouwen van de Turkse wijk van Nicosia hebben stenen ge worpen naar manschappen van het Suffolk-regiment. De Britse militai ren voerden hierop charges met de gummiknuppel uit en wierpen traan- gasbommen. Volgens de Turken werd nierbij een aantal personen, onder wie vrouwen, gewond. Optocht De aanleiding tot dit incident was het vormen van een optocht door Turksevrouwen, die daarqp, ge flankeerd door mannen, optrok ken naar het nabij gelegen poli tiebureau, waar zij de vrijlating eisten van hun woensdag gearres teerde zonen, die zich aan brand stichting hadden schuldig ge maakt. Oorzaak fruitbomensterfte; „Vliegende kanker." Naar de plantenzlcktekundige dienst te Wageningen meedeelt is de sterfte bij vruchtbomen, die zich zoals ge meld in sterke mate in de Gelderse Vallei openbaart, te wijten aan de z.g. „vliegende kanker", een schimmel ziekte, waarvan de zwammen zich vlugger dan het normale soort bo- menkanker door hout verbreiden. Behalve in de Gelderse Vallei is dit kwaadaardig soort kanker de laatste dagen in vele Nederlandse fruitcentra geconstateerd, met name in de Betu we en de IJselstreek. Volgens ingewijden is de verbreking van het evenwicht in de bomengroei de eerste aanleiding voor het optre den van de vliegende kanker. Deze verbreking van het evenwicht kan worden veroorzaakt door strenge vorst, door grote droogte of een over matige hoeveelheid regen. De Gelderse Vallei had verleden jaar inderdaad te kampen met waterover last. Een grote brand in de Armenwijk van Casablanca heeft daar niet min der dan 20.000 mensen van hun scha mele bezittingen beroofd en dakloos gemaakt. De brandweer stond vrijioel machteloos tegenover het vuur, dat in de houten krotten van de wijk gretig voedsel vond. Deze telefoto laat zien hoe bewoners uit een brandende straat vluchtten. De Grieks-Cyprische verzetsorgani satie „Koka" heeft donderdagavond pamfletten in Nicosia verspreid, waarin de Griekse ingezetenen wordt opgedragen zelf „huis voor huis en straat voor straat" hun verdediging tegen Turkse aanvallen te organise ren. V ertegenwoordiger De Cyprische communistische partij heeft in vlugschriften medegedeeld in het vervolg uitsluitend aartsbisschop Makarios te zullen erkennen als de vertegenwoordiger van het Cypri sche volk bij eventuele besprekingen met Groot-Brittannië. Tot nu toe werd Makarios door deze partij als één der vertegenwoordigers erkend, hetgeen tot talrijke botsingen tussen recht en links heeft geleid. Protest Griekeland zal bij de Veiligheids raad een klacht indienen naar aan leiding van de recente ongeregeld heden op Cyprus, aldus heeft de Griekse minister van buitenlandse zaken. Evangelos Averoff ver klaard. De vertegenwoordiger van Griekeland bij de Verenigde Na ties heeft reeds instructies ont vangen. Het Griekse parlement heeft bij alle parlementen van de vrije wereld geprotesteerd tegen wat wordt genoemd de Turkse aanvallen met goedkeuring van de verantwoordelijke autoriteiten. Regeringstroepen geland op Celebes Radio-Djakarta heeft donderdag me degedeeld dat Indonesische regerings troepen zijn geland op: „strategisch gelegen eilanden" rondom steunpun ten van de opstandelingen in Celebes. De radio gaf geen bijzonderheden over tijd en plaats van de landingen. Het gehele noorden van Celebes is vrijwel gezuiverd van opstandelin gen. Er zijn alleen nog concentraties rebellen in de Minahassa en het ge bied van Bolang Mongondow. het uiterste noorden van het eiland, zo heeft het Indonesische persbureau Antara donderdagavond gemeld. IN WITGESCHILDERDE AUTO'S In Tripoli worden harde gevechten geleverd De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjöld, deelde donderdag op een persconferentie in New York mede, dat hij drie man nen met „grote politieke en militaire ervaring" heeft verzocht zich met de Verenigde Natie-missie in Libanon te belasten. In Oslo verluidt, dat de Noorse generaal-majoor "Odd Buil de leiding van de missie zal krijgen. De twee andere zijn de vroegere presi dent van Ecuador, Galo Plaza, en een voormalige ambassadeur van India in de Ver. Staten, Rajeswar Dajal. Zij zullen worden bijgestaan door een twintigtal officieren van de staf der V.N.-bestandscommi.ssie in Palestina en van elders. Een eerste groep is donderdag in wit geschilderde auto's van Jeruzalem naar Beiroet gereisd, 24 uur nadat de Veiligheidsraad had besloten waarne mers naar Libanon te zenden in ver band met Libanese klachten over Egyptische en Syrische inmenging. Deze groep, bestaande uit twee Zwe den, twee Italianen en een Nieuw- Zeelander, zal zaterdag door een tweede groep van vijf man gevolgd worden. Inmiddels hebben nog vijf officieren van de V.N.-commissie in Jeruzalem, twee Nederlanders, een Canadees, een Noor en een Deen, opdracht gekre gen binneil 36 uur naar Beiroet te reizen. Een V.N.-woordvoerder ver klaarde donderdagavond, dat deze vijf, samen met de groep die donder dag in Beiroet arriveerde, de kern van de V.N.-waarnemersgroep in Li banon zullen vormen. Men gelooft, dat zij observatieposten langs de Sy- risch-Libanese grens zullen inrichten. Het Libanese leger heeft intussen donderdag bekendgemaakt, dat er nog. steeds gevechten worden gele vérd met rebellen. In Tripoll heeft het leger dinsdagnacht en woensdag ochtend harde gevechten moeten le veren om rebellen terug te slaan, die een uitval hadden gedaan uit de oude stadswijk, waar zij kennelijk nog steeds de macht in handen hebben. Zowel de Libanese bladen die de regering steunen, als de Egypti sche pers hebben het besluit van de Veiligheidsraad, om waarne mers te zenden, toegejuicht. Het Egyptische blad „Al Ahram" ver klaarde, dat nu aan de gehele we reld getoond kan worden dat de Libanese beschuldigingen onge grond zijn. De 100.000 eruit In de vierde klasse van de 539-ste staatsloterij is de prijs van honderd duizend gulden gevallen op lot num mer 21237. De serie a van dit lot is verkocht door C. de Goede te Gronin gen, serie b door A. van den Berg te Rotterdam, serie c door G. van Beem te Amsterdam, serie d door A. Hui- bers te Arnhem, serie e door A. de Zwart te Rotterdam en serie f door C. van den Broek te Weert. Koninklijk gezin gaat naar Middellandse Zee. Het koninklijk gezin is voornemens zijn zomervakantie door te brengen op de wateren van de Middellandse Zee. Het koninklijk jacht „Piet Hein" en het zeiljacht „De Groene Draeck" van prinses Beatrix zullen daartoe naar de Middellandse Zee worden overgebracht. Het juiste tijdstip waarop de koninklijke familie deze vakantietocht zal beginnen en de ha vens. die zullen worden aangedaan, kunnen nog niet worden bekendge maakt. De onlusten op Cyprus duren voort. Deze foto laat zien hoe in Nicosia een MJP. temidden van de goederen uit de geplunderde winkel een van de belhamels opbracht, terwijl zijn col lega's op de achtergrond een arresta tie verrichtten. Na aanvaring „Artemis" Reder dankbaar voor alle hulp Zeer dankbaar is de Noorse reder .Jörgen Bang uit Kristiansand voor de hulp, die van alle kanten is gebo den, toen zaterdagmiddag zijn tank schip „Artemis" na een aanvaring op de Nieuwe Waterweg in brand vloog. Dankbaar voor het optreden van brandweer, politie, geneeskundige dienst, het Rode Kruis, de bemanning van de reddingboot President Jan Leis, de Rijkshavendienst, de beman ning van de „Heiloo" en de militairen van het Britse kamp in Hoek van Holland. „Ik zal iedereen bedanken", zei ons de heer Bang gister, „maar er zal de eerste dagen nog wel niets van kun nen komen. Met talrijke mensen moet ik besprekingen voeren, zodat ik de gehele dag bezig ben". De,~ Artemis zal worden gerepar retro' maar welke werf de opdracht zal krijgen is nog niet bekend. Dit is een kwestie, die de verzekering be slissen moet. Was de schade gering geweest, dan had de reder zelf een werf aangewezen. Het wachten is nu op de prijsopgaven van verschillende werven. De lading van het tankschip is inmiddels weer gelost en gister is men te Schiedam begonnen het schip gasvrij te maken. Het is nog niet bekend, wanneer ka pitein Gunnar Gouslaa, wiens optre den evenals dat van de tweede stuur man door de reder erg werd gepre zen, het ziekenhuis kan verlaten. Betaling Suezkanaal De internationale herstelbank heeft te Parijs een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat tussen Egypte en de Suez Kanaal-maRt- schappij overeenstemming is bereikt over de details van de schadevergoe dingsonderhandelingen. Wanneer de ze overeenkomst getekend wordt stelt ze daarmee een voorlopige regeling in werking die op 19 april j.l. in Rome is vastgelegd. POUGADISTEN ONTBINDEN FRACTIE Soustelle is in Parijs aangekomen Jacques Soustelle, de politieke raads man van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn, is donderdag met een speciaal vliegtuig uit Algiers naar Parijs gevlogen, waar hij met generaal De Gaulle besprekingen zal voeren. De Gaulle heeft Soustelle, naar Pa rijs ontboden, nadat hij het Algerijn se comité een scherpe terechtwijzing had gezonden wegens een motie waarin het comité een aantal eisen had gesteld. De vroegere Franse generaal van de luchtmacht Lionel-Max Chassin heeft donderdag op een stormachtige pers conferentie in Parijs de vorming aan gekondigd van een volksbeweging van de dertiende mei" de dag waarop de beweging in Algerije be gon die generaal de Gaulle aan de macht heeft gebracht. De volksbewe ging moet generaal De Gaulle „hel pen". Het „Algerijnse wonder" moet tot het Franse moederland uitgebreid worden, aldus Chassin, die Frankrijk wil reorganiseren op de basis van een corporatieve staat. ...is het 150 jaar geleden, dat j s de Franse maarschalk en pre- j H sident der republiek M. E. P. M. markies de Mac-Mahon op het kasteel Sully bij Autum j werd geboren. Van Mac-Mahon j H is het gevleugelde woord „J'y j suis et j'y rèste" afkomstig, I H dat hij moet hebben uitgespro- I ken bij de bestorming van de I Maiakowtoren te Sebastopol j tijdens de Krimoorlog. „DE BOER EN ZIJN AFZET" Mogelijkheden en moeilijkheden in zes inleidingen belicht Ruim driehonderdvijftig leden van het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuidwestelijk Nederland zijn tijdens de donderdag in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden eerste landbouwprodukten-afzetdag met na me granen, zaden en peulvruchten geconfronteerd met een grote ver scheidenheid van problemen en mogelijkheden rondom „De boer en zijn afzet". Niet minder dan zes sprekers, die in twintig-minuten speeches nauw met deze materie verbonden onderwerpen behandelden, belichtten alle facetten van de zaak. De gedegen en goed voorbereide inleidingen le verden steeds stof tot een discussie, die tal van aanwezigen een nog bre der inzicht verschafte In de mogelijkheden en moeilijkheden op dit veelom vattende terrein. tie met het verbruik leidt tot dirigis me, terwijl een aanpassing van de produktie aan de afzetmogelijkheden vele factoren tegen heeft, zoals de in vloed van het weer, dus mindere op brengst. Een volkomen vrijheid van produceren zou sterke schommelin gen in de prijs ten gevolg hebben. De afzet van de Nederlandse land- bouwprodukten is vaak gebaat ge weest door publiekrechtelijke maat regelen, maar gezien in het kader van Europese Gemeenschap zal Ne derland zich toch ook moeten aanpas sen aan de vijf andere landen, aldus ir. Geuze. Een andere Zeeuwse spreker, die op deze iandhouwproduktenafzet- dag 't woord voerde, was de heer B. W. Alink, directeur van flc C.7 y De rij van sprekers werd geopend door ir. M. A. Geuze, die na een kort welkomstwoord, sprak over „De af zet in het kader van de landbouwpo- 'itiek en de P.B.O." Met de afzet in Ie akkerbouwscctor krijgt men de in- Iruk, dat het alleen om de export aat, zo begon hij zijn causerie. Niets s minder waar, want de binnenland- I -te markt bepaalt in hoofdzaak het te producer en quantum. Er is een da- ende tendens waar te nemen in de consumptie van landbouwprodukten ^er hoofd. Het verlies wordt echter opgevangen door de bevolkingsaan was. Sprekende over de export ver- I klaarde ir. Geuze, dat deze sterk be ïnvloed kan worden door maatregelen in het betrokken land. Het in over- eenstemming brengen van de produk- V. Wemeldinge. Hij bepaalde zijn gehoor bij het onderwe rp: „De be tekenis van een doeltreffende oogstverwerking". De gebruikelij ke cyclus van oogstwerkzaamhe- den in het zuidwesten is na de Tweede Wereldoorlog doorbroken. De inschakeling van tal van land- bouwmachinerieën heeft de oogst- handelingen erg vereenvoudigd. Een doeltreffende oogstverwer king richt zich op de boerderij en haakt zo dicht mogelijk in op de bedrijfsvoering, waardoor de boer inderdaad onafhankelijker van de weersomstandigheden is geworden, zo meende de inleider. De markt „Wat moet de boer van de markt we ten?" zo stelde de heer P. J. Bom, bestuurslid van het Centraal Bureau te Rotterdam, de vraag. Spreker was van oordeel, dat het onmogelijk is voor de boeren om alles te weten wat zich in deze sector afspeelt, maar hij was er van overtuigd, dat de kennis van velen in deze beslist onvoldoende is. Het is goed de belangstelling te richten op hetgeen achter de (markt) schermen gebeurt, zo zeide hij. Als boeren moeten we de gang van zaken bij de brouwgerstverwerkende industrieën of de meelfabrieken gedecentraliseerd aanbod met voor deze industrieën centrale aankoop beslist niet betreuren. Voor de land bouwers is dit echter een teken sar "'■f-t'nir» on oa«r 51 Op de persconferentie van Chassin deed zich een incident voor, toen een jongeman de generaal een stoel naar het hoofd wilde gooien met de uit roep „fascist". Hij werd snel de ka mer uitgewerkt. Een andere leidende figuur van het Algerijnse comité, Leon Delbecque, is donderdag na besprekingen van enige dagen in Parijs, naar Algiers teruggekeerd. Hij wilde bij zijn ver trek uit Parijs geen verklaring afleg gen. Generaal De Gaulle heeft donderdag op een kabinetsvergadering in Parijs verklaard, dat op de duur de Franse officieren zich uit de comité's voor openbaar welzijn moeten terugtrek ken. Voorts vroeg De Gaulle aan zijn ministers niet te verschijnen voor commissies van de Nationale Verga dering, die nog in Parijs bijeenko men, het parlement zelf is tot okto ber op reces. Een woordvoerder van de voor lichtingsdienst van generaal Sa- lan, Lucien Neuwirth, heeft don derdagavond gezegd, dat Salan niet van plan is de legerofficieren uit de comité's voor openbaar wel zijn terug te trekken. De comité's zouden niet meer representatief zijn als zij geen officieren onder hun leden zouden tellen, aldds Neuwirth, die tevens woordvoer der is van de Algerijnse commis sie voor openbaar welzijn. In Algiers zijn gisteren de Pougadis- ten in een buitengewoon congres bij een geweest. Besloten werd de parle- mentsfractie te ontbinden en alle energie te richten op de beweging voor openbaar welzijn in Frankrijk. De Pougadisten slaan eenzelfde koers in als het comité voor openbaar wel zijn in Algerije, dat heeft aange drongen op ontbinding van de poli tieke partijen in Frankrijk en op vor ming van comité's in het gehele land. In het Perzische dorpje Fereydan werden onlangs 26 mensen aangeval len door een grote zwarte beer. Ver schillende "van hen zijn ernstig ge wond. De beer werd door de dorpe lingen gedood en op de markt ver brand. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten v avond 7 uur: Helsinki, onbewolkt, Stockholm, regenbul, Oslo, half bewolkt, Kopenhagen, licht bewolkt, Aberdeen, zwaar bewolkt, Londen, geheel bewolkt, Amsterdam, zwaar bewolkt, Brussel, zwaar bewolkt. Luxemburg, zwaar bewolkt. Parijs, regen. Bordeaux, half bewolkt, Grenoble, licht bewolkt, Nice, zwaar bewolkt. Berlijn, zwaar bewolkt. Frankfort, zwaar bewolkt, München, zwaar bewolkt, Garmlsch p., zwaar bewolkt, Zlirlch, onbewolkt, Genève, onbewolkt, Locarno, licht bewolkt, Wenen, geheel bewolkt, Innsbruck, zwaar bewolkt. Rome, licht bewolkt, AJaccio, half bewolkt, Mallorca, onbewolkt, Algiers, onbewolkt. gister- 16 gr. 18 gr. 20 gr. 15 gr. 13 gr. 15 gr. 13 gr. 14 gr. 14 gr. 19 gr. 20 gr. 22 gr. 21 gr. 16 gr. 15 gr. 15 gr. 13 gr. 17 gr. 19 gr. 25 gr. 16 gr. 15 gr. 24 gr. 24 gr. 27 gr. 25 gr. VERWACHT. ZONNIGE PERIODEN Droog weer met op de meeste plaat sen zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit noordelijk richtin gen. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets tnsrere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1