C In Holland wordt teveel bezorgd! Onze "QzcuwenfaagLna VERZORGSTER VAN BEJAARDEN: EEN NIEUW BEROEP VEER „ZONDAARS" kerko De huisvrouw slaat alle arbeidsrecords VRIJDAG 13 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 17 KANS OM OUD TE WORDEN STIJGT Tweejarige opleidingscursussen beginnen in september Volgens de statistieken stijgen onze kansen om oud te worden met het jaar; stijgt dus ook de kans, dat we mettertijd een handje zullen helpen aan het in stand houden en vergroten van wat nu al is: het bejaardenvraag- stuk. Hoe zullen we leven tegen die tijd, zullen we nog werken of moeten we stilzitten, willen we misschien heel graag stilzitten? En wie zal ons helpen als we oud zijn en hulp nodig hebben? De Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg heeft nu reeds te maken met deze vraag. Daarom heeft een door haar ingestelde commissie een cursusprogramma opgesteld voor een beroep, dat we tot voor kort nog niet als beroep kenden; bejaardenhelpster. De behoefte aan personeel in die tehuizen: op 1 januari van dit jaar telde Nederland 950.000 bejaarden, of 8,6 procent van de bevolking. Er is geen land ter wereld, waar nog zoveel goederen worden thuisbezorgd als in Nederland, maar het verschijn sel is bezig te verdwijnen. Waar door? De flatbouw is de belangrijk ste oorzaak. Het wordt voor de bakkers, de melkbezorgers en de loopjongens van alle andere levens- middelenbedrijven langzamerhand ondoenlijk, de mensen van vier- of vijfhoog met hun inkopen achterna te lopen. Personenliften lijken de beste oplos sing, maar ze zijn veel te duur. Zelfs een boodschappenliftje zou de week- huren gemiddeld al met een gulden of vier verhogen! Experts in de woningbouw zeggen, dat wij Hollanders op dit punt be krompen zijn. We bouwen wel steeds grotere steden, we willen ook nog wel op een etage wonen maar onder tussen menen we dat het leven op de oude (en ouderwetse) voet kan doorgaan. Er zal iets moeten veranderen, we moeten er maar op uit om onze boodschappen te halen en dat moet dan steeds maar voor een paar da- fen tegelijk. Natuurlijk moet dan e koelkast een algemeen gebruikt huishoudelijk apparaat worden. En natuurlijk moeten de prijzen omlaag als de winkeliers geen hoge bezorg kosten meer hebben. En er moet zeggen de woningbouwdeskundigen er praktisch bij in elke gemeen te een markt zijn waar de prijzen lager kunnen liggen dan in de win kel. De liftjes zijn dus te duur. Maar er wordt nog steeds aan huis bezorgd! Het middel is het mandje aan een touw, gewoon uit een raam neerge laten en langs dezelfde weg weer binnengehaald. De ware aanhangers en propagandisten van het mandjes systeem hebben dat systeem tot in de perfectie uitgevoerd. Ze laten zelfs hond of poes per mandje uit. Daar kunnen ae woningbouwers en de winkeliers en de bezorgers na tuurlijk geen peil op trekken, maar een goede noodoplossing is het wel. En het geeft bovendien kleur en fleur aan een straat. Maar dat argument zal wel veel te ondeskundig zijn. Gewoon thuit Uw haar wassen met POLYCOLOR KLEURSHAMPOO bijgetint (niet geverfd) in Uw natuurlijke kleur desgewenst een nieuwe modieuze tint zo'n enkel grijs haartje spoorloos verdwenen! Handige, voordelige tube - voor twee wassingen t' 1*95 M 'Bij alle drogisten en parfumeriei zaken. IJllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIi g Onverwachte steun H De Zwitserse mannen die ge- kant zijn tegen het veflenen M van kiesrecht aan de Zwitser- se vrouwen, hebben van on- verwachte zijde steun gekre- gen. Een groep vrouwen, voor- namelijk van rooms-katholie- ke huize en uit de provincie, M heeft zich tégen vrouwenkies- recht verklaard, omdat naar haar mening gezinnen uiteen kunnen vallen wanneer de M vrouw anders stemt dan haar man... s In oktober zullen de mannelij- M ke kiezers moeten uitmaken, of de vrouwen kiesrecht zul- len krijgen. kruisen uw levenspad Vier zondaars kruisen het levenspad der vrouw. Het zijn: de spiegel, die altijd een vertekend beeld geeft, omdat de verbeelding er zo'n grote rol bij speelt; de sleur, die de vrouw kluistert aan haar vooroordeel over eigen uiterlijk; de slechte navolging van de mode (men kiest dat wat anderen goed staat), en de imitatie van filmsterren. Sommige jonge meisjes lopen met het kapsel van Brigitte Bardot, de blanke lippen van Juliette Greco en de wenkbrauwen van Audrey Hepburn. Deze stellige, nogal beschuldigende bewering is afkomstig van Monsieur Francois, een elegante Parijzenaar met donker haar en vriendelijke blauwe ogen en een van de hoogst betaalde schoonheidsspecialisten van een wercld-kos- metiekconcern. „Kortgeleden vroeg een Parijse moeder mijn advies over de make-up van haar bijzonder knappe dochter, die voor het eerst naar een soiree zou gaan'', zegt monsieur Francois. „Het is een bijzonder mooi meisje", zeg ik, „prach tig haar, sprekende ogenToen viel de moeder me in de rede. Ze vond dat ik haar dochter niet mooi moest noemen. Ik heb haar geantwoord, dat ze haar dochter complexen zou be zorgen! U hebt er geen idee van hoeveel moeders de ontplooi ing van de persoonlijkheid van haar dochters in de weg staan. Met mijn fysionisme probeer ik juist de persoonlijkheid van iedere vrouw tot haar recht te laten komen". Monsieur Francois kan het weten, zijn schoonheidsspecia lisme ziet er erg wetenschappelijk- uit. Het heet fysio nisme en monsieur Francois maakt er geen geheim van dat hij met Frend op vertrouwelijke voet staat. Hij zegt, dat van elke honderd vrouwen er zestig niet weten wat bij haar type en leeftijd past, twintig net het tegendeel aan haar uiterlijk doen van wat ze eraan moesten doen, en alleen de overige twintig zichzelf persoonlijkheid weten te ge ven. Vrouwen in alle landen luisteren graag naar hem: als hij in Rome, Amsterdam of Barcelona demonstraties geeft, staan de dames voor hem in de rij. In Utrecht gaan de kerken een In terkerkelijk experiment wagen waar bij de naastenliefde direct betrokken is. Aan meisjes en jonge vrouwen tus sen de zeventien en dertig jaar vraagt de kerk, een jaar lang voor het diaco naat te willen werken. Daarvoor zullen studie of beroepskeuze een jaar moe ten worden uitgesteld of onderbroken. Aan de organisatie van het „diaconale jaar" werken mee: hervormden, chr. ge reformeerden, evangelisch-luthersen, re monstranten, doopsgezinden, baptisten en vrij-evangelischen. In september houdt men een bijeenkomst van een week om het experiment te bespreken. Het persoonlijk contact van de help ster met de bejaarde vraagt een spe ciale instelling. Niet alleen kennis over het lichamelijk en geestelijk ver ouderen en over ouderdomsziekten is nodig, maar ook liefde voor de mede mens, aldus het principe waarop de cursus berust. In de tweejarige cursus waar mee in een aantal plaatsen in september wordt begonnen zal aandacht worden besteed aan de volgende vakken: voortgezette al gemene ontwikkeling, algemene oriëntering ten aanzien van de be jaardenzorg, omgang met bejaar den, hygiëne en dagelijkse verzor ging van de hulpbehoevende valide bejaarden, huishoudkunde, han denarbeid en tijdsbesteding. Er zijn opleidingen in de protestantse en in de katholieke levensbeschou wing. De 150 lesuren per jaar zijn over on geveer negen maanden verdeeld. De cursus kan worden gevolgd door meisjes, die in bejaardentehuizen werkzaam zijn. De directies van de tehuizen betalen gewoonlijk de helft van het cursusgeld. Als de bejaarden helpster haar diploma heeft, krijgt zij een salarisverhoging van 15.tot 20.per maand. Voor de bejaar denhelpster is als voorbereidend on derwijs het lager onderwijs voldoen de, elke verdere opleiding is welkom. De minimumleeftijd is zestien jaar. Begrip voor de bejaarde, dat is wel licht het allerbelangrijkste doel van (Advertentie) F,350 de cursussen. De omgang met de be jaarde eist begrip voor de mens, die zich anders uit (in woord, gebaar, tempo, levenshouding), dan toen hij jong was. Dat de voortgezette algemene ontwik keling een belangrijk vak is. in de- cursus, spreekt vanzelf: de bejaarde zal zich in een tehuis eerder thuis voelen, als de helpster met hem kan praten over wat hem interesseert of over wat er in de krant staat, als zij hem of haar ban helpen met het schrijven van een brief, bloemen of fruit smaakvol voor de bejaarde rangschikt en hem of haar in allerei Goede Nederlandse textiel op de Expo Voor wie in het buitenland is, blijkt het eigen land extra aantrekkings kracht te beziteten. Dat merken de Nederlanders, die op de Expo hun land vertegenwoordigen. Vrijwel alle Nederlandse bezoekers en bezoek sters komen een kijkje nemen in „hun" paviljoen en dat is de hioeite waard, al is het niet zo groot als b.v. de inzendingen van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Rusland. Be halve van het Deltaplan, krijgt de be zoeker een indruk van de vaderland, se textielindustrie, zoals hem en vooral haar die thuis nauwelijks te bieden is. In een hal van 50 bij 15 meter be wijzen de inzendingen uit de textiel sector, dat Nederland niet alleen het land is van landbouw en veeteelt en van grote waterwerken. De organisatie van deze inzending werd in handen gelegd van de Stich ting Nederlandse Textieljaarbeurs. Ze heeft zich uitstekend van haar taak gekweten: de inzending is het mooie visitekaartje gewórden van de gehele textiel- en kledingindustrie, en dat visitekaartje wordt niet on leesbaar gemaakt met een grote op somming van namen. Anoniem is de inzending, en collectief. Dat neemt niet weg, dat er veel za kelijke contacten zijn gelegd, voor al de eerste twee weken van de Ex po, toen de inkopers van her en der nog op pad waren. Hoofddoel is ech ter te tonen, dat Nederland een veel zijdig georiënteerde textielindustrie heeft. Haar produkten worden regel matig verwisseld, zodat de gehele Nederlandse textiel- en kledingindu strie tijdens de Expo de revue zal passeren. In ons technisch tijdperk wordt elke vier minuten een uitvinding gedaan, waarop octrooi kan «orden aange vraagd. Daar is allerlei sensationeels bij. Slechts op één gebied schijnt het brein van de uitvinders volkomen verdord te zijn: de arbeid van de huisvrouw is vandaag enkele uit zonderingen daargelaten nog vrij wel even zwaar als honderd jaar ge leden. Aan de eenvoudige maar tijdrovende bezigheden in het huishouden lijkt de vooruitgang wel voorbijgegaan te zijn.. En juist zij, de huisvrouw, zou wel een handje geholpen mogen wor den door de techniek. Volgens exacte wetenschappelijke onderzoekingen is haar werk het zwaarste van alle vrouwelijke beroepen. Haar dagelijkse prestatie komt over een met een calorieënbehoefte van 3.500 i dezelfde als van een machi nist op een stoomlocomotief! Statis tici hebben uitgerekend, dat een huisvrouw, moeder van twee kinde ren, op haar zilveren bruiloft alle arbeidsrecords geslagen heeft. De berg van borden, die zij in deze 25 jaar afgewassen heeft, is net zo hoog als de bekende Benediktenwand in de Alpen, namelijk 1.800 meter. De half miljoen sneden brood, die zij klaarmaakte, zouden opeengestapeld even hoog zijn als de Mont Blanc met zijn 4.800 meter! Het dagelijks schoonmaken van een driekamerwo ning komt overeen met het reinigen van een middelgrote stad. Voor het boodschappen doen loopt de huisvrouw in die 25 jaar achtmaal de aarde rond en zij brengt in die tijd een hoeveelheid waren naar huis, waarmee men acht tot tien flinke zou kunnen vullen, •aarbij komt dan het lopen in huis en alleen maar in de keuken, dat in kilometers uitgerekend op een Mara thon begint te lijken. Over het buk ken en dragen wordt maar niet eens gesproken. Bovendien doet de huis vrouw vrijwel al haar werk staande. Het geloop in huis gedurende een uur komt overeen met een arbeidspresta tie van 2.000 kilogrammeter: geen wonder, dat zovele huisvrouwen over pijnlijke voeten klagen, nadat zij 12 tot 14 uur in de weer zijn geweest. Een enorme hoeveelheid energie gaat naar de keuken voor aardappelschil len, groente schoonmaken en vooral afwassen. Per jaar kan men rustig 365 uren afwassen rekenen. Omge rekend in werkdagen van acht uur is dat 45 werkdagen! Vijfenveertig dagen afwassen Wie de vakantiedagen aan zee of in een xvatersport- centrum doorbrengt, moet ook voor koelere dagen ge schikte kleding in haar koffertje pakken. Prak tisch en sportief voor dit doel zijn zo'n vlotte spor tieve driekwart broek vissersbroek wordt dit kle dingstuk ook wel eens ge noemd waarbij een overhemdbloese van no- iron popeline gedragen- wordt. De blouse wordt over de pantalon gedragen en daardoor is het effect des te sportiever. Broek en blouse zijn zo eenvoudig mogelijk, zonder overtolli ge garnering. Het japonnetje is tweede lig en uit witte stof ge maakt. De vestblouse heeft een engiszins bollende rug en kan ook heel goed over een gestreepte of genopte- blouse met driekivart of lange mouw gedragen wor den, Blouse en plissérok zijn gemaakt uit een van die moderne materialen welke men na het ivassen slechts drijfnat hoeft op te hangen; een strijkijzer komt er niet aan te pas en daarom is dit aantrekke lijk witte kostuumpje on danks zijn besmettelijke tint geen „bewerkelijk" kledingstuk! Beide model len vertegenwoordigen de Franse confectie. STRIJKEN wordt steeds gemakkelijker. Wat strijken aantrekkelijk maakt is alleen het resultaat; zelden ontmoet men een huisvrouw die het werk- zelf echt plezierig vindt. Maar het werk wordt ons wel steeds gemak kelijk gemaakt, gelukkig. Van de zware ijzers met losse houten greep, die voor het gebruik te vuur moes ten, zijn we helemaal af, de elektri sche ijzers verschijnen in steeds gro ter perfectie en variatie in de win kels. Wat is nu eigenlijk het beste ijzer? Dat is moeilijker te bepalen dan de eisen, die we er in ieder geval aan mogen stellen. Een goed ijzer moet, volgens Amerikaanse proeven van de laatste tijd, zware, vochtige stoffen snel kunnen strijken zonder belang rijk verlies aan warmte. Bij sommi ge ijzers is die warmte onregelma tig en schiet de temperatuur bij het omschakelen aanvankelijk over de gewenste stand heen. Bij omschake- ing; we hebben liet dus over de ijzers met regelknoppen zoals die meer en meer ingeburgerd raken. We kunnen in deze soort kiezen tussen droge en stomende ijzers. Bij stomijzers hebben we de minste last van temperatuurverschillen, om dat het laagje stoom tussen stof en ijzer de temperatuur constanter houdt en het goed beveiligt tegen schroeien. Bij aankoop moeten we letten op het handvat (dat koel moet blijven en prettig in de hand moet liggen), op de regelknop (die ook niet warm mag worden, goed zicht baar en goed bereikbaar moet zijn), en op de vorm (we moeten om de knopen heenkunnen). Stomende ijzers moeten gemakke lijk gevuld en gelegd kunnen wor den. Wollen en fluwelen stoffen la ten er zich heerlijk mee strijken, zware katoenen en linnen stukken moeten toch worden ingevocht. De Amerikaanse proevennemers verkiezen het druppelsysteem bo ven het ijzer met de ingebouwde boiler, die men moet leeggooien als men droog wil strijken. Amerika heeft er sinds kort een derde varia tie bij, het ijzer met een sproeier, die bij een druk op de knop «arm water voor zich uit sproeit op hardnekkige kreukels. Naarmate het mechanisme meer is geperfectioneerd, wordt het ijzer duurder, maar ook kwetsbaarder, b.v. door verstopping van de stoomuit- laat als we veel gesteven goed te strijken hebben. Een gewoon ijzer zal in het algemeen langer meegaan, maar is dan ook wat minder comfor tabel. Twee jaar „D.G." De 1 D.G.-actie is op 25 juni twee jaar gaande. Voor wie het niet mocht weten: D.G. is dc afkorting van daadwerkelijke gerechtigheid, en de 1 is het deel van week, maand- of jaarinkomen, waarmee de D.G.-èrs hun steentje willen bijdragen om de nood in de minder ontwikkelde ge bieden te lenigen. Op 25 juni 1956 besloten 34 jonge Nederlanders tot deze actie; op 1 april van dit jaar was hun geringe aantal uitgegroeid tot 2400. Deze 2400 Nederlanders, die geregeld 1 van hun inkomen doen toekomen aan de NOVIB, de Nederlandse Organisa tie voor Internationale Bijstand, kun nen slechts een heel kleine bijdrage leveren. Van even groot belang als het geld, dat zij, bijeenbrengen, is, dat zij misschien een aansporing kunnen zijn voor anderen, ook voor de overheid, om zich steeds opnieuw te bezinnen op de ontzaglijke nood van tweederde der wereldbevolking. De 1 D.G. slaat in elk weekloon, in elk maandsalaris der deelnemers een kleine bres. Maar de opoffering, die zij zich getroosten om de actie te steunen, valt volkomen in het niet bij wat nog altijd twee van elke drie mensen op de wereld missen: voed sel, hygiëne, kleding, onderwijs. Misschien zouden de vrouwen van Nederland, die zich enige voorstel ling kunnen maken van dit gebrek in onderontwikkelde gebieden, samen ervoor kunnen zorgen, dat de actie D.G. bij haar tweejarig bestaan eon presentje krijgt in de vorm van vele* vele nieuws helpers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 19