Economische argumenten voor E.E.G. overtroefd door politieke sït IIFORDs bïï!ds ROLFILM KAPPIE en het geheim van Kattekopl PP F r u 20 PROVINCIAL B IEBUW8B COURANT. VRIJDAG 13 JUNI 1958 MR. VAN DER MANDELE IN PREADVIES SAMENWERKING GEBODEN VOOR REINIGING VAN DE RIJN Kosten zullen redelijk moeten worden verdeeld. De Rijn, de grootste ader van het verkeer en het conomlsche leven in Europa, is thans dermate verontrei- nigd, dat zijn waterversehaffeiide kracht, dreigt te worden verlamd, in dien er geen voldoende tegenmaatre gelen tegen de toenemende veront reiniging worden getroffen, aldus mr. K. P. van der Mandele, voorzit ter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, in een pre-advies, uitge bracht ter gelegenheid van de jaar vergadering van de Nederlands-Duit se Kamer van Koophandel te Wies- baden. Met name besprak mr. Van der Man- dele de katastrofale uitwerking van t industriële afvalwater, dat de Ne derlandse drinkwatervoorziening in gevaar brengt en de existentie van een deel van de Nederlandse economie bedreigt. Blijkens bevindingen van deskundigen staat de Rijn van het Bo- denmeer tot Nederland in toenemende ïnate bloot aan ernstige verontreini ging door afvalwater van huishou dingen en de industrie. Reeds wordt er door vele bedrijven en gemeenten steeds meer gedaan te gen het euvel van het afvalwater, maar er bestaat volgens mr. Van der Mandele toch behoefte aan een funda mentele coördinatie van de maatre gelen, die er voor het zuiveren van het Rijnwater worden getroffen. Een eer ste voorwaarde voor samenwerking is het opstellen van voorschriften voor 't zuiver houden van het Rijn water, hetgeen de taak der deskun digen is. Verder moeten de waterwetgeving van de Rijnlanden en de uitvoering ervan worden gecoördineerd. Dit is uiteraard een regeringstaak, maar het moet spoedig geschieden. De verschillende Rijnlanden moeten ertoe worden aangespoord goedkope kredieten met lange looptijd ter be schikking te stellen. De bouw van zuiveringsinstallaties vormt, naar mr. Van aer Mandele verder uiteenzette, in de eerste plaats een financieel vraagstuk voor 't be drijfsleven en de gemeenschap. Ge zien het feit, dat allen, die aan de Rijn wonen of gevestigd zijn, men sen, zowel als ondernemingen, bij dragen tot de verontreiniging van de Rijn, is volgens mr. Van der Mandele ëen zekere kostenegalisa- tie op haar plaats, b.v. door middel van een omslagheffing. De hierdoor beschikbaar komende middelen zouden dan kunnen worden gebruikt voor de uitvoering van al gemene werken en voor het ver strekken van goedkope kredieten op lange termijn. De „waterbank", die deze middelen zou beheren, zou in de eerste plaats kunnen dienen voor het financieren van grote projecten, zoals de stuwen van net Bodenmeer, die van internationaal belang zijn. Voorts zou 't mogelijk zijn dat deze waterbank krediet aan geïnteresseer den doorgeeft of zich borg stelt voor rechtstreekse kredieten. Wat de spreiding van de financiële lasten, die het zuiveren van afval water betreft, merkte mr. Van der Mandele op, dat de zaak eenvoudiger zou zijn, indien er alleen van over heidswege zuiveringsinstallaties zouden worden gebouwd. Het zou dan niet zo moeilijk zijn te komen tot een goedwerkende lastenegalisatïe. Daar echter ook de particuliere on dernemers genoodzaakt zullen worden hun afvalwater te zuiveren, dus kos ten te maken ten behoeve van on dernemers in andere streken of lan den, moet er een sleutel worden ge vonden, die alle watergebruikers en -bedervers redelijk voorkomt. Men moet er rekening mede houden, aldns mr. Van der Mandele, dat de sanering van een stroomgebied reeds om technische redenen minstens 15 jaar in beslag zal nemen. De miljar- den, die voor ae sanering vereist zijn, zullen daarom over een vrij lange periode worden verdeeld. De jaarlijk se bijdragen moeten voldoende zijn om het gehele project uit te voeren zonder hulp van de staat of de we reldbank. Indien de Euromarkt ten doel heeft, dat het Europese produkt zich on der gelijke voorwaarden binnen de Europese gemeenschap kan bewe gen, dan moet men er in de aller eerste plaats voor zorgen, dat ook de natuurlijke ongelijkheden op verstandige wijze in een geest van goede nabuurschap worden geëf fend, aldus mr. Van der Mandele. Nieuwe K.LM.-vliegtaigen genoemd naar planeten. twaalf Lockheed „Electra schroefturbinevliegtuigen die de K.L. M. heeft besteld en waarvan het eer ste in het najaar van 1959 zal wor den afgeleverd, zullen de namen van hemellichamen ontvangen. Deze na men met de daarop corresponderen de registratieletters zijn als volgt: PH-LLA Mercurius; PH-LLB Venus; PH-LLC Mars; PH-LLD Jupiter; PH-LLE Saturnus; PH-LLP Uranus; PH-LLG Neptunus; PH-LLH Pluto; PH-LLI Ceres; PH-LLK Pallas; PH- t.t.t. Orion en PH-LLM Sirius. Herstel economische macht van de Kruppgroep. In antwoord op een schriftelijke vraag van de heer G. M. Nederhorst, betreffende het herstel van de eco nomische macht van de Kruppgroep, heeft de Hoge Autoriteit bevestigd dat de Duitse regering bij de rege ringen van de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland heeft aan gedrongen om de intrekking te ver krijgen van de nog niet uitgevoerde verkoopverplichtingen. Het gaat hier om een deel van de door de geallieer den aan Krupp opgelegde verkoop verplichtingen. Indien de bovengenoemde regeringen op dit verzoek ingaan, zal één on derneming blijven bestaan, die welis waar niet de omvang zal hebben van de Kruppgroep van 1940, maar toch onder ae machtigste van de gemeen schap zal kunnen worden geteld, hoe wel dit daarom nog niet geldt voor de staal- en kolenproduktie Meinedig man gearresteerd tijdens de zitting. De officier van justitie bij het kan tongerecht te Hilversum heeft tijdens de zitting vanochtend de 28-jarige stoker K. uit Hilversum laten ar resteren en opsluiten wegens mein eed. De man trad op als getuige in een zaak naar aanleiding van een onbelangrijk verkeersongeval. K., die met het verkeersongeval als zodanig niets had te maken, was er reeds herhaalde malen tijdens de zit ting voor gewaarschuwd, dat hij on waarheden vertelde. Toen hij ten slotte onder ede verklaarde, dat hij niets van het verkeersongeval had gezien, was de maat voor de officier vol en volgde het bevel tot opsluiting wegens meineed. Het Columbiaanse leger heeft op dacht gekregen een einde te maken aan een golf van politieke en criminele ge weldpleging in de provincie Tolima. In Tolima zijn 30 personen gedood tenge volge van bende-activiteit tijdens bet af gelopen weekeinde. Vredestein Rubber had in 1957 goed jaar Blijkens het verslag over 1957 van de Nederlandsch-Amerikaansche auto- bandenfabriek Vredestein bedroeg het bedrijfsoverschot 1957 4.004.569 (v. j. 4.079.697), en het winstsaldo 1.094.274 (v.j. 1.100.783) waaruit 12 pet. dividend (onveranderd) wordt voorgesteld. De bandenproduktie is in het verslag jaar wederom groot geweest. De ver koop gaf in het algemeen een bevre digend beeld te zien. In tegenstelling tot het cijfer van de binnenlandse omzet is het exportcijfer behoorlijk gestegen. f Advertentie) VOORZITTER ROTTERDAMSE KAMER VAN KOOPHANDEL Gemeenschappelijke buitenlandse politiek eerste voorwaarde „Ik heb nog geen Europese koopman of fabrikant van kapitaalgoederen ontmoet, die mij heeft kunnen overtuigen van de economische voordelen van de Euromarkt", aldus mr. P. K. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, ln een rede, gehouden tijdens de jaarvergadering van de Nederlands-Duitse kamer van koophandel te Wies- baden. Ieder gesprek over de Euromarkt, aldus mr. Van der Mandele, eindigt met de opmerking: „Het is een politieke noodzaak". Indien dit echter zo is, dan zou het wellicht juister zijn het bedrijfsleven niet te vragen naar zijn zakelijke standpunt ten aanzien van de Euromarkt, daar immers de eco- nomisch-zakelijke argumenten en tegenargumenten worden overtroefd door het politieke aspect, aldus mr. Van der Mandele. Sedert de Amerikanen definitief reke ning moeten houden met de Euro markt, ontplooien zij een koortsach tige activiteit om zich binnen de Euromarkt te vestigen, om zich een onbelemmerde afzet van hun ge bruiksgoederen te verzekeren. Hier voor hebben zij in de eerste plaats Nederland gekozen. Daar Nederland een zeer kapitaal arm land geworden is, betekent een Amerikaanse kapitaaldeelne ming voor de betrokken Neder landse onderneming of voor de fis cus een zeer welkome en hoogst noodzakelijke bloedtransfusie. Dat evenwei op deze wijze tegelijk het „paard van Troje" binnen de Euro pese muren wordt gehaald, schij nen de voorstanders van de Euro markt die een groter afzetgebied voor hun eigen produkt verwach ten, over het hoofd te zien. Met nadruk verklaarde mr. Van der Mandele dat ofschoon hij het gevaar ziet, dat voor het geheel in deze on vermijdelijke ontwikkeling ligt, hij er niet aan denkt zijn landgenoten hier van een verwijt te maken, daar de grondfout elders ligt. Indien men po litieke overwegingen tot basis van een economisch bondgenootschap maakt, waaraan zes staten deelne men, moet het naar de mening van mr. Van der Mandele de eerste voor waarde zijn, dat de verbonden landen ook een gemeenschappelijke buiten landse politiek voeren en dat is niet het geval. Het is begrijpelijk dat de eens vijan dige broeders Frankrijk en Duitsland hun tegenwoordige goede nabuur schap en hun door de omstandighe den bepaalde „op elkaar aangewezen zijn" tot uitgangspunt van een conti nentale samenwerking maakten. Maar het is en blijft evenzeer door de aard der dingen bepaald, dat Neder land zijn oeroude banden en verplich tingen met de Angelsaksische wereld niet opgeven kan en mag, zonder zelfmoord te plegen. Om deze reden is de vrijhandelszone voor Nederlandse handelskringen veel aantrekkelijker dan de Euromarkt, waartoe bepaalde industrieën door dc aard van hun pro- du kten overhellen. Met de vrijhandelszone ls het ech ter, naar mr. Van der Mandele vreest, zeer slecht gesteld, en wel, doordat de Engelsen uit de „kleine blokkade van het continent", die wij door de stichting van de Euro markt onszelf op de hals hebben gehaald, profijt willen trekken. Niets kan hun een hetere gelegen heid bieden Jiun vele aan ae Duit sers verloren afzetgebieden te her overen, dan de omstandigheid dat de bondsrepubliek zich voorlopig' zelf heeft ingekapseld en buiten de Euromarkt met veel hogere prij zen moet concurreren dan tot dus verre. (Advertentie) Is alles voor het weekend in huis? Dit is geen geheim. Het is b.v. be kend, dat bepaalde werknemerskrin gen in Engeland bereid zijn van loonsverhogingen, af te zien, om het verloren terrein te heroveren. Dat de Engelse activiteiten zich gaan richten op de Westeuropese landen, die buiten de Euromarkt liggen, is begrijpelijk, en Griekenland, Spanje, Portugal en Scandinavië öbehoren tot de landen waarop het Engelse offensief zich richt. Mr. Van der Mandele deelde ver der mee, dat de federatie van Ka mers van Koophandel in het Rijn gebied, waarbij 52 Kamers van Koophandel uit de Beneluxlanden, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk zijn aangesloten, de pas opgerichte Europese investe ringsbank financiële hulp heeft gevraagd voor de aanleg van een Rijn-Donauverbinding. Aan de re geringen van de oeverlanden van de Rijn heeft mr. Van der Mandele onlangs voorgesteld onderhande lingen over een zo spoedig moge lijke totstandkoming van deze ver binding te openen. De antivoorden waren zeer bemoedi gend en de federatie doet alles om te bereiken, dat het project wordt uit gevoerd. Wil West-Europa voorko men, dat het gehele Donaugebied, met inbegrip van Hamburg, econo misch binnen het roebelblok wordt getrokken, dan moet men de Rijn- Donauverbinding gereed hebben vóór het Donau-Oderkanaal Europa nog in, wat het verkeer te water be treft, twee volkomen afzonderlijke kringlopen scheidt, aldus mr. Van der Mandele. verdacht van malversaties De rijksrecherche te Amsterdam heeft de vroegere chef van de par- ketgroep der rijkspolitie in het païeis van justitie in Amsterdam, de adju dant H. van H. aangehouden onder verdenking malversaties te hebbën gepleegd met reisdeclaraties van per soneel van zijn groep. Bij zijn verhoor heeft de man bekend deze malversaties te hebben gepleegd die zich uitstrekken over een periode van zes tot acht jaar en waarmede een totaal bedrag van naar schat ting vijfduizend gulden gemoeid is, dat hij zich zou hebben toegeëigend. De oud-politieman is na zijn verhoor met toestemming van het hoofd van het arrondissementsparket, mr; W. P. J. Bakhoven, voorlopig in vrijheid gesteld. 42. „Deksels nog an toe!" riep Kappie uit. „Krokodil len! Ook dé.t nog! Vooruit, zwemmen als je leven je lief ls!" Toen begon er een wilde zwemwedstrijd tussen de expeditieleden en de begeri ge reptielen, die al zwem mend onprettige geluiden met hun kaken maakten. Langzaamaan kwamen de roofdieren dichterbij en te gelijkertijd voelden Kappie en de zijnen, dat hun krach ten hen begaven... Maar terwijl de krokodillen smak kend alvast hun hapje uit zochten, werd Kappie plot seling door een sterke stro ming in het water meege trokken en dat ging zo snel, dat hij al bijna aan het an dere einde van de grot was, toen ook de anderen erin terecht kwamen. „Vlug, meezwemmen met de stroom!" riep hij de anderen toe. „Dat is de enige kans om die krokodilbeesten te vlug af te zijn!" „En niet alleen om van die beesten af te zijn..," dacht hij intussen. „Die stroming moet ja ergens heenvoeren. Er moet hier er gens een rivier of zoiets zijn, die uit deze overgehaalde grot naar buiten stroomt..." Maar zo te zien voerde de stroming recht op een massieve rotswand aan, die plotseling lood recht uit het water oprees. En tot hun ont steltenis zagen de overige drenkelingen, dat Kappie vlak voor die rotswand in het kolken de en bruisende water onderdood om niet meer boven te komen-*-. Samenwerking op gebied van kernenergie. Een voord voerder van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie heeft woensdagavond meegedeeld, dat Groot-Brittannië er meer ak koord is gegaan ora Amerika alle ge gevens te verstrekken over de brand stoffen, die in de kernreactors van Calder Hall worden gebruikt. Krachtens de eerste overeenkomst tussen beide landen zouden de Brit ten slechts gegevens van algemene aard over de reactors verstrekken; maar nu zullen zij ons ook alles ver tellen over de fabricage van de door hen gebruikte brandstoffen en over de verkregen resultaten, aldus de woordvoerder. EVEN NADENKEN r- 11 5- T- JX 5" MiilMMiilMH M 11 M 17 M hl z lo z id JJHIMÉ1 *1 i M F* at>[xr for J_L X Horizontaal: 2. soort spot; 7. afge knotte boom; 9. huid; 10. bloedver want; 12. paardekracht. afk.; 13. hals bont; 14. soort; 16. Poolse dans; 20. onderricht; 21. voorm. Nederl. eiland; 22. bij het woord (Lat. afk.)24. groot hooggelegen bouwveld; 25. bep. onderwijs, afk.; 27. voorbewerking b.h. wassen; 28. mirakel. Verticaal: 1. godvruchtig; 2. meisjes naam; 3. geloof, afk.; 4. Naaml. Venn., afk.; 5. boom; 6. iedere; 8. halfedelsteen; 11. zot. dwaas: 14. be woner van de U.S.S.R.; 15. bep. bun zing; 17. duw. daad; 18. erker; 19. ruw, ongekookt; 23. lastig insect; 24. hulde; 26. niet-, slecht-, (voorvoeg sel) 27. wij. (zondag 15 Juni) MAAK VAN VADERDAG j EEN FEESTDAG: met bloemen...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 18