PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Premier Drees gaf het sein voor aanvang werkzaamheden „Europoort" De Gaulle ontbiedt Soustelle naar Parijs Kwekers in westen van Schouwen kampen met verdroging van grond VEILIGHEIDSRAAD ZENDT WAARNEMERS NAAR LIBANON Vandaag... 201e jaargang - no. 136 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 12 juni '58 ADVERTENTIEPRLJS 25 cent per mlm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel 2094 Sirenes loeiden, motoren sloegen aan Over vier jaar zullen schepen van 100.000 ton binnenvaren Minister-president dr. W. Drees drukte gisteren op het eiland Rozenburg op een knop. Onmiddellijk begon een sirene te loeien, sloegen motoren aan en de eerste grond voor de verwezenlijking van Europoort, de toekomstige zeehavens voor zeer grote schepen op de westpunt van het eiland, werd verzet. Vrachtauto's reden de grond weg vlak voor dr. Drees. Het gehele werk zal 165 miljoen gulden kosten. Voor de uitvoering van het eerste deel westelijk van het Spuikanaal is een krediet van ruim 65 miljoen be schikbaar gesteld. In zijn toespraak zei dr. Drees, dat we thans voor een begin staan, dat in belangrijke mate een voortzetting is. Het is een gevolg van de bloei van Rotterdam en het gehele gebied, dat tot de monding van de Rijn behoort. De ontplooiing van dit havengebied heeft alle verwachtinecr vertroffen. Dat is door de internationale ontwik keling mogelijk geworden, alsmede door het snelle herstel van het Duitse achterland, maar ook is het initiatief en de energie van hen, die verant woordelijkheid dragen, daaraan even redig geweest". Nederland staat voor een zware taak, aldus de premier, niet alleen door de toegebrachte schade in de oorlog, maar ook door de bevolkingsdichtheid en de toeneming van de bevolking. Er is nog steeds concentratie in het wes ten. De vraag is, hoe men dit kan voorkomen en elders bevorderen kan. Hoewel bepaalde activiteiten elders tot ontwikkeling kunnen komen, kun nen havens niet worden verlegd en geografische feiten niet veranderd, zo zei dr. Drees. In deze omgeving is 't juist de grote expansie van handel en verkeer', die niet elders kan gebeuren. De burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum zeide in het door dr. Drees gegeven sein de er kenning te zien, dat het onderno men werk in betekenis ver uitgaat boven Rotterdam en van nationale betekenis mag worden genoemd. De bedoeling is, aldus de burge meester van Rotterdam, dat in dc naaste toekomst van hier uit een tweede toegang tot de zee wordt gegraven. Dan kan worden gecon stateerd dat er iets gebeurt, waar van de betekenis min of meer te vergelijken is met die van de doorgraving van Hoek van Hol land destijds. Bij het ontstaan van het plan dacht men aan schepen tot 100.000 ton draagvermogen. Nu leest men van kleinere schepen en van annuleren van opdrachten, maar we gaan door zo zei burgemeester van Walsum. Schepen van 80.000 ton hebben toch diep vaarwater nodig. Schaduw De burgemeester van Rozenburg, de heer J. C. Aschoff wees op enige schaduwzijde, namelijk dat verschil lende landbouwbedrijven op Oost-Ro zenburg reeds verdwenen zijn, terwijl thans weer een aantal boeren het veld moeten ruimen. Voor vrijwel alle be trokkenen in dit gebied is reeds een oplossing gevonden en aan alle boeren is een vervangend bedrijf aangebo den. De directeur van het gemeentelijk ha venbedrijf, ir. X. Th. Koomans, be lichtte de economische achtergrond van het plan-Europoort. Het gebruik van grote schepen voor de transpor ten leidt tot aanmerkelijke verlaging van de transportkosten. Een belang rijk deel van de goederenstroom is gericht op het havengebied van de Nieuwe Waterweg, de mond van de Rijn. Er is nog ruimte op de Rijn. waar door pijpleidingen en duwvaart de ca paciteit nog zal toenemen. Hij wees op de plaats van Rotterdam bij de distributie van deze goederen en an dere. Het gaat niet alleen om ver keersdiensten. De plaatsen waar de goederen van verkeersmiddel verwis selen, bieden vestigingsmogelijkhe- Beregening van jonge bomen op het bedrijf van de heer P. Adam te Haamstede. (Foto P.Z.C.) den voor basis-industriecr.. die weer andere aantrekken. Havens Het bijna geheel uitgegeven Botlek gebied kan volgens spreker geen uitkomst meer bieden en dit leidt tot de aanleg van het nieuwe' ha vencomplex, dat in 1961 plaats moet kunnen bieden aan schepen van 60.000 tot 70.000 ton daed- weight met een diepgang van 42 of 43 voet. Vier jaar later moeten schepen van 80.000 100.000 ton deadweight met een diepgang van 46 tot 48 voet binnen kunnen ko men. In de tweede fase krijgt Eu ropoort een eigen toegang van zee uit, in eerste instantie een aange legenheid van het rijk. Vervolgens gaf spreker een overzicht van de besprekingen die geleid heb ben tot het plan-Europoort. Tenslotte wees hij nog op de binnenhaven, die geen verbinding met de zeehaven zal krijgen. Het ontvangen en opslaan van aardolieprodukten, waarvoor een deel van Europoort bestemd is, heeft zijn commerciële achtergrond gekre gen door de oprichting in april van de Rotterdam-Rijnpijpleiding maatschap pij. Shell, Caltex en Esso, die tezamen een raffinagecapaciteit van 23 of 24 miljoen ton olie zullen hebben, zullen van deze ontvangstmogelijkheid pro fiteren. Voor een hoogovenbedrijf met ertsopslag worden studies ge maakt en onderhandelingen gevoerd. Eerste gedeelte Het eerste gedeelte van de uitvoering van het plan Europoort omvat het graven van een zeekanaal langs de Nieuwe Waterweg, aangetakt aan de Nieuwe Waterweg. Aan dit kanaal, dat zout water bevat, komen diverse havens met aanlegplaatsen voor zee schepen. Om dit zeekanaal te graven wordt een verbindingskanaal gemaakt tussen het bestaande kanaal door Ro zenburg en het ontworpen zeekanaal. Door dit verbindingskanaal kan het baggermaterieel binnengebracht wor den. Verder zal er een kanaal gemaakt worden in de verbinding met het Brielse Meer. Dit kanaal, dat van het Brielse Meer uit gebaggerd wordt, is een zoetwaterkanaal en zal dienstbaar gemaakt worden aan de binnenvaart. MET TIEN VOOR Rusland acht optreden van raad niet nodig De Veiligheidsraad heeft gisteren be sloten een groep waarnemers naar Li banon te zenden. Een Zweedse resolu tie van deze strekking is niet tien stemmen voor en één onthouding (de Sow jet-Unie) aangenomen. De secre taris-generaal van de Verenigde Na tie, Hammarskjöld heeft meegedeeld dat er vandaag waarnemers van de bestandsorganisatie te Jeruzalem in Libanon kunnen zijn. De Russische afgevaardigde Sobolcw zei, dat hij het optreden van de raad niet nodig achtte. Hij verweet het westen dat het zich met de zaken van Libanon bemoeide. Hij kritiseerde wat hij noemde het besluit van Eisen hower en MacMillan om straalvlieg tuigen naar Irak, Jordanië en Liba non te zenden, welke tegen het Liba nese volk zouden worden gebruikt. Sobolew zei, dat de Sowjet-Unie pre sident Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek (VAR) als een na tionale vrijheidsheld beschouwt. Omar Loufti van de VAR verweet Amerika en Engeland hun steun aan Twee kleuters door auto gegrepen en gedood (Van onze correspondent) Woensdagmiddag zijn op de Baarlo- seweg onder Bleriek twee kleuters van vier jaar toen zij gezamenlijk aan de hand de rijweg overstaken door een Belgische personenauto ge grepen. Beide meisjes, Ria T. en Mientje J., werden bij deze noodlot tige botsing op slag gedood. De autobestuurder heeft nog getracht op het laatste ogenblik een botsing met de beide kinderen, die ineens de rijbaan opliepen, te voorkomen. 4r-cv.. - Libanon, maar zei dat de Zweedse resolutie aanvaardbaar voor de VAR was. In Libanese regeringskringen wordt het besluit van de Veilig heidsraad toegejuicht. Neutrale waarnemers in de hoofdstada den ken er anders over. Zij geloven, dat het verkeerd is dat een inter nationale commissie zich mengt in wat beschouwd wordt als een Ara bisch conflict, juist op een ogen- Jonge vrouw gewond bij gasontploffing Dinsdagavond om twaalf uur heeft een gasontploffing in een woning te GeJdermalsen grote ravage aange richt. Ruiten sprongen, deuren wer den vernield, muren scheurden en een gedeelte van het dak werd opgelicht. Er ontstond brand en de 25-jarige dochter des huizes die alleen thuis was, werd door de ouders en buren, die op het geluid van de explosie wa ren toegesneld, brandend aangetrof fen. Zij werd in ernstige toestand naar een Utrechts ziekenhuis ver voerd. Omtrent de oorzaak van de ontploffing tast men in het duister. OPHELDERING GEVRAAGD Frankrijk werkt aan nieuw ontwapeningsplan Premier de Gaulle heeft Jacques Soustelle, de voormalige gouverneur- generaal van Algerije, uitgenodigd donderdag naar Parijs te komen, zo heeft en woordvoerder van het comi té voor openbaar welzijn voor geheel Algerije bekendgemaakt. Volgens hem verwacht Soustelle twee of drie dagen in de hoofdstad te blij ven en dan naar Algiers terug te ke- reri". Waarom De Gaulle' Soustelle heeft ontboden is niet bekendge maakt. Soustelle, een voormalig mè- dewerker van De Gaulle, week op ze ventien mei, vier dagen na de actie van het leger in Algiers uit naar Al gerije. Generaal de Gaulle heeft generaal Sa- lan in Algiers om opheldering ge vraagd over het door het Algerijnse comité van openbaar welzijn uitgege ven communiqué, waarin aangedron- blik dat het Arabische nationalis-gen werd op afschaffing van het me toeneemt. In regeringskringen koestert men niet de hoop, dat thans een abrupt einde zal komen aan een stroom van wapens naar Libanon. Aangenomen wordt echter, dat Nasser, die verant woordelijk wordt gesteld voor de moeilijkheden, wat voorzichtiger zal worden nadat de commissie aan het werk zal zijn gegaan. De president van de Sowjet-Unie maarschalk Worosjilow en premier Kroesjtsjew zullen in oktober een be zoek brengen aan Cairo, zo meldt het Egyptüche weekblad Akher Saa. Pre sident Nasser heeft tijdens zijn recen te bezoek aan Moskou de Russische leiders uitgenodigd. Franse partijenstelsel, zo heeft de mi nister van voorlichting, André Mal- raux woensdag in Parijs meegedeeld. Het communiqué werd beschreven als „ongelukkig". De motie was bedoeld om de zusters-comité's in Algerije te kalmeren", aldus heeft de vice-voor- zitter van het grote Algerijnse comité Leon Delbecque woensdag te Parijs in een onderhoud met een vertegenwoor diger van het onafhankelijke Parijse avondblad „Paris Presse" verklaard. De Franse minister van voorlichting André Malraux, heeft verklaard, dat minister Dulles op 5 juli in Parijs be sprekingen zal voeren met generaal De Gaulle. Tijdens de bijeenkomst zal worden gesproken over de betrekkin gen tussen oost en west, het ontwa- peningsvraagstuk inbeg epen, en over de positie van Frankrijk in het At lantische bondgenootschap, zo Ver luidt in Parijs. Volgens welingelichte kringen zal De Gaulle Dulles vertellen welke rol Frankrijk wenst te spelen in de Navo en tijdens een eventuële topconferen tie. Malraux zei gisteren, dat Frank rijk werkt aan een nieuw ontwape ningsplan, dat mogelijk zal afwijken van de politiek die Washington en Londen volgen. De ontmoeting tussen De Gaulle en Dulles zal waarschijnlijk worden voorafgegaan door besprekingen tus sen Adenauer en De Gaulle en Mac Millan en De Gaulle. Verwacht wordt, dat MacMillan spoedig na zijn terug keer uit Amerika naar Parij3 zal gaan. De Gaulle heeft „in beginsel" ook reeds ingestemd met een ontmoe ting met Adenauer. KUNSTMATIGE BEREGENING IS NODIG, WANT Waterwingebied en veranderingen in cultuurbeeld mogelijke oorzaken Het westen van Schouwen en Duiveland kampt met verdrogingsverschijnse- len. Boom-, fruit- en bollenkwekers lijden grote schade door het gebrek aan water en dat alles, „omdat", volgens de verschillende gedupeerden, „in de Westhoek de waterleidingmaatschappij Schouwen Duiveland N.V. in de duinen haar wingebied van water heeft". De enorme hoeveelheden water, die de maatschappij uit dit gebied weg pompt is volgens de betrokken kwekers oorzaak van het feit, dat de ge wassen op de verschillende percelen niet meer willen groeien. Talrijke bedrijven zijn intussen dan ook overgegaan tot het in gebruik stellen van beregeningsinstallaties, waarmee tot nu toe zeer veel succes is bereikt. De directeur van de N.V. waterlei dingmaatschappij, ir. J. L. van Sloten te Zierikzce, vertelde niet te willen ontkennen dat de waterleidingmaat schappij niet één van de oorzaken van de verdroging kan zijn. „Er zijn echter tal van oorzaken voor de toe nemende verdroging te noemen", al dus de heer Van Sloten, „waaronder de diepere ontwatering van de aan grenzende polders, hetgeen een ge volg van de verkavelingswerkzaam heden is". Als oorzaken noemde de heer Van Sloten verder de veranderingen in het cultuurbeeld, zoals het steeds verder ontbossen van het duingebied en de aanplant van nieuwe boomgaarden, de afslag van de hoge duinen aan de zeezijde, de eigen bemaling van de laaggelegen gebieden en verder de verschillende afzandingen in het duin- gebied, waardoor het verdampingsop- j pervlak steeds groter wordt. Overi gens is het theoretisch onmogelijk, 'dat de waterleidingmaatschappij, zo als in de Westhoek wordt beweerd, al het water uit de duinen zou halen. De maatschappij verwerkt per iaar ongeveer 900.000 m3 water terwijl de gemiddelde neerslag in het kustge bied ongeveer 70 cm bedraagt. De helft hiervan gaat verloren door ver damping, doch 35 cm zakt in de grond. Gerekend over het 1000 hectare grote wingebied van de waterlei dingmaatschappij betekent dit een watervoorraad van 3.500.000 m3 grondwater waarvan dus de maat schappij slechts een kwart gedeel te gebruikt. Het overige drievierde gedeelte moet ruim voldoende zijn om verdroging te voorkomen. Nu zich niettemin toch verdrogings- verschijnselen voordoen verdwijnt het water dus op een of andere manier Grote afstroming Er moet op een of andere manier een grote afstroming ontstaan zijn, of naar zee, of naar het waterschap. De juiste oorzaak is echter niet bekend en er zal thans een uitgebreid onder zoek ingesteld worden. De heer Van Sloten verwacht dat nog dit jaar een rapport hierover gereed zal komen. Inmiddels zal men ook van de zijde van het waterschap Schouwen de no dige maatregelen tegen de afstroming van water nemen. Hoewel het water schap Schouwen volgens de heer J. Klompe uit Serooskerke slechts een zeer klein gebied in de Westhoek heeft, namelijk enkele stukjes langs de Hoge- en Lageweg is men bereid om in de vernieuwde watergangen zogenaamde stuwen aan te brengen. De aanbesteding hiervan zal nog dit jaar plaatsvinden. De heer Klompe verwachtte echter niet, dat de werk zaamheden reeds in 1958 gereed zul len komen. Overigens liggen hier ook voor ande re polderbesturen grote problemen, want het gebied van Westelijk Schou wen is verder verdeeld over de „Oos terpolder", de „Westerpolder" en de polder „Burgh en Westland". De heer Klompe deelde ons verder nog mede, d"t als gevolg van het steeds meer in cultuur brengen van de verschillende gronden in de Westhoek het water verbruik evenredig daaraan is geste gen. De voorzitter van het waterschap Schouwen was echter van mening, dat de grote afstroming van water een andere oorzaak moet hebben dan het verlies aan water aan de water leidingmaatschappij en de diepere ontwatering door het waterschap Schouwen. Maar de mening van de kwekers in (Vervolg op pag. 10) Woensdagmorgen is in Amsterdam, de ontscheping begonnen van repatri- erenden, die met de Johan van Olden- bamevelt uit Indonesië waren geko men. Aan boord bevond zich een re cord aantal van plm. 70 verstekelin gen. Foto: de verstekelingen moesten op het achterschip wachten tot zij door de marechaussee van boord wer den gehaald. Handelaar verduisterde geld2.5 iaar geëist De procureur-generaal bij het Ge rechtshof in Den Haag heeft gisteren bevestiging geëist van hel vonnis van de Dordrechtse rechtbank, een gevan genisstraf van twee en een half jaar met aftrek, tegen de 58-jarige hande laar B. T„ uit Numansdorp. Hern was ten laste gelegd, dat hij als plaatselijk agent van de Centrale Suikermaatschappij te Amsterdam van deze maatschappij een bedrag van f 16.600.had verduisterd en voorts dat hij kwitanties had vervalst om het te doen voorkomen alsof hij het genoemde bedrag als voorschot had uitbetaald aan suikerbieten-ver bouwers. is het 100 jaar geleden, dat de Belgische driemast-bark „Constant die op 18 december m 1857 vanuit Vlissingen naar de Stille Oceaan was vertrokken, met geweld op een koraalrif in s de Carolinenarchïpel stootte, waarna het schip in stukken f| brak. Een vijftal opvarenden m wist in een kleine reddingboot na twee dagen de Peleweilan- §i den te bereiken en werd daar door een walvisvaarder opge- pikt. De dertien overige opva- ff renden zwalkten onder leiding van kapitein P. E. Uyttenhoven met een reddingboot over de oceaan, waarbij passerende schepen hen niet opmerkten en inboorlingen op afgelegen eilanden hen molesteerden en verjaagden. Door honger en dorst gekweld aten zij tenslot- te hun schoenen op en gingen tot kanibalisme over. hetgeen twee hunner het leven kostte. Op 21 september landden zij op Nieuw-Guinea, waar zij ruim zes maanden op een schip wachtten om tenslotte met een bootje van de inlanders naar Ternate te varen. Eind 1859 H keerden zij tenslotte in Ant- H werpen terug. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten va n gister- avond uur: Helsinki, zwaar bewolkt. 13 gr. Stockholm, zwaar bewolkt, 16 gr. Oslo, onbewolkt, 18 gr. Kopenhagen, regenbui. 13 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt, 12 gr. Londen, zwaar bewolkt. 20 gr. Amsterdam, geheel bewolkt, 14 gr. Luxemburg, half bewolkt, 19 gr. Brussel, zwaar bewolkt. 18 gr Parijs, regenbul. 20 gr- Bordeaux, licht bewolkt, 20 gr. Grenoble, geheel bewolkt. 17 gr. Nice, regenbul. 23 gr- Berlijn, zwaar bewolkt. 17 gr. Frankfort, licht bewolkt. 20 gr. MÜnchen, geheel bewolkt. 12 gr. Garmisch p., regen, 11 gr. Zürich, zwaar bewolkt, 17 gr. Genève, zwaar bewolkt. 17 gr. Locarno, geheel bewolkt, 26 gr. Wenen, rtgen, 14 gr. Innsbruck, regen, 14 gr. Rome, half bewolkt. 25 gr. Ajaccio. licht bewolkt. 23 gr. Madrid, vrijwel onbewolkt. 13 gr Mallorca, licht bewolkt, 22 gr- Algiers, half bewolkt, 27 gr. VERWACHT. WEINIG WIND Op de meest» plaatsen droog weer met zonnige perioden maar ook over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen.. Dezelfde middagtemperatureu als gisteren of iets hogere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1