Plan: stabiliteit aanbrengen in parlementair regeringssysteem Duitsers zijn dol op titels CONCURRENTIEPOSITIE VAN ONS LAND VERSLECHTERD VIERJARIG TORERO TROF VET VARKEN IN SNUIT BELGEN WILLEN ISABELLA WEL ALS KONINGIN HEBBEN ZATERDAG 7 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 1 Schuman vergelijkt De Gaulle met Washington Moedige politiek voor herstel van vrede in Algerije De 49-jarige Franse politicus Maurice Schuman, voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering en oud-voorzitter van de Katholieke Volksrepubli keinen (M.R.P.)» heeft voor United Press International een ex clusief artikel geschreven over de wijze waarop generaal De Gaulle aan de macht kwam en over zijn plannen voor de toe komst van Frankrijk, de Franse overzeese gebiedsdelen en de internationale organisaties waarvan Frankrijk deel uitmaakt. Schuman is sinds 1940 nauw bevriend geweest met de generaal. Na voor de oorlog journalist te zijn geweest, ontsnapte hij uit Duinkerken en ging naar Londen, waar hij als radiospeker be kendheid verwierf. Hij was de eerste Franse officier, die in 1944 bij de invasie voet aan wal zette in Normandië met het leger van generaal Leclerc. Voordat Cherbourg bereikt was, raakte hij reeds gewond. Later onderscheidde hij zich in de straatge vechten om Parijs. Schuman schreeft het volgende De uitbarsting in Algerije had tot gevolg, dat generaal De Gaulle bin nen twee weken terugkeerde als hoofd van de Franse regering. Ik kan me voorstellen, dat onze vrienden in het buitenland moeite hebben had het nieuws uit ons land te vol gen. Dag na dag, de een nog koortsach tiger en rijker aan gebeurtenissen dan de andere, hoorden zij telkens opnieuw, dat Frankrijk stond aan de rand van een nieuwe „burgeroor log", dat het land verdeeld was in twee partijen, een achter De Gaulle en een achter Pflimlin en Mollet, de leiders van de Christendemocraten en de Socialisten. En daarop verna men zij plotseling dat generaal De Gaulle aan de macht was met als zijn voornaamste medewerkers de heren Pflimlin en Mollet. Dit is verklaarbaar omdat: 1. De heer Pflimlin er geen moment aan heeft gedacht premier te blij ven, als hij daarvoor in het parle ment de stemmen van de communis ten en in het land de medewerking van de communistische agitators of vakbeweging nodig had. 2. Generaal De Gaulle er geen mo ment aan heeft gedacht op andere dan legale wijze aan de macht te komen. Op deze wijze weigerden de heren Pflimlin en Mollet een speelbal te worden voor de communisten en wei gerde generaal De Gaulle hetzelfde ten aanzien van de extremisten in Algerije die klaar stonden om de grondwet" aan de kant te zetten. Van dat ogenblik af was het logisch, dat de drie mannen tot overeenstemming zouden komen, en degenen die zich inzetten voor een tussenweg, zoals ikzelf, ten einde een open breuk te voorkomen, hadden alle gelegenheid dit te bereiken. Natuurlijk zouden onze pogingen niet te rechtvaardigen geweest zijn, als we generaal De Gaulle niet achttien jaar lang gekend hadden en als we niet geweten hadden dat deze grote figuur iemand was met een autori tair karakter, maar met democrati sche ideeën. Degenen die hem in 1944 bestempel den als onbewuste voorloper van het communisme hebben zich lelijk ver gist. Degenen die hem nu zien als onbewuste voorloper van een nieuw fascisme maken een even grote fout. De trots van generaal De Gaulle, die iedereen die met hem praat opvalt, lijkt niet -op de trots van Napoleon maar op de trots van een van de gro te koningen van het oude Frankrijk, Hendrik IV. Deze koning van het eind van de zestiende eeuw had een sterk gevoel, dat hij geroepen was, en was ontembaar van karakter. V ragen Met een juist beeld van de gene raal voor ogen kunnen we nu, zon der risico of gevaar voor dwaling, antwoorden op de vragen die Frankrijks vrienden zich overal ter wereld stellen. Zal de nieuwe grondwet waarover generaal De Gaulle het land in de herfst wil la ten beslissen lijken op die van de Verenigde Staten? Het antwoord is neen. Maar de toe komstige grondwet zal minder af wijken van de Amerikaanse dan de huidige. De president van de repu bliek zal niet rechtstreeks doóV het land gekozen worden, maar het elec toraat dat hem zal kiezen, zal niet meer, zoals nu, slechts bestaan uit de leden van het parlement. Het zal ook vertegenwoordigers van grote gemeenten en de besturen van de Franse departementen en de ge bieden overzee omvatten. De tweede afwijking van het Ame rikaanse systeem: de regering zal geen verantwoording verschuldigd zijn aan de president, maar aan de Nationale Vergadering. Maar daar staat tegenover, dat de ministers in pricipe zullen worden gekozen buiten het parlement. Bovendien zal de president de macht hebben de Na- Jac Tonnaer voorzitter van K.V.P.-jongeren De 26-jarige Jac. Tonnaer uit Hoens- "broek is tijdens de in Utrecht ge houden jaarlijkse vergadering van de K.V.P.-jongerenorganisatie met alge mene stemmen gekozen tot landelijk voorzitter. Sedert enige jaren was hij voorzitter van de kring Limburg der jongerenorganisatie. Bij de onlangs gehouden verkiezingen werd hij ge kozen tot lid van de Provinciale Sta ten in Limburg en tot lid van de ge meenteraad in zijn woonplaats. SCHUMAN ..antwoord op vragen... tionale Vergadering op elk gewenst ogenblik te ontbinden. Samengevat: Het Franse regerings systeem blijft een parlementair sys teem. Maar de machtsverdeling zal zodanig zijn, dat hetgeen nu 'het meest ontbreekt: stabiliteit, verze kerd zal zijn. Zal de regering van generaal De Gaulle om de vrede in Algerije te herstellen een moedige en liberale po litiek volgen in de overzeese ge biedsdelen Het antwoord is ja. De generaal heeft twee centrale denkbeelden: 1. Het is onmogelijk en onwettig welk volk ook een overheid op te dringen die het niet wenst. 2. Als Frankrijk een sterk en demo cratisch regeringssysteem heeft, zul len de volkeren van Midden- en Noord-Afrika ermee verbonden wil len blijven en zich zich niet van Frankrijk afkeren. De eerste mogelijkheid zal eerst be proefd worden. Maar de persoonlijke voorkeur van de generaal gaat uit naar de tweede. Als generaal De Gaulle spreekt over het veilig stellen van Frankrijks on afhankelijkheid, droomt hij dan over een herziening van de internationale bondgenootschappen Het antwoord is neen. Het woord „onafhankelijkheid" heeft twee nauw omschreven betekenissen. Het betekent op de eerste plaats, dat Frankrijk atoommogendheid moet worden ten einde de vierde grote mo gendheid te blijven, ofwel opnieuw te worden. En op tweede plaats be tekent het, dat Frankrijk binnen de Noordatlantische Verdragsorganisa tie een grotere rol moet spelen, in het bijzonder wat betreft het bezet ten van belangrijke militaire posten. Duitsland Voor het bereiken van deze twee doelwitten rekent generaal De Gaulle boven alles op de steun van president Deze foto toont het stoomschip „At lantic", Amerika's eerste passagiers schip voor goedkoop toeristenver voer, afstekend tegen de wolkenkrabbers van New York op de achtergrond, terwijl het de rivier de Hudson op vaart, na aankomst in de haven van New York. Dit eerste schip van de American Banner Lines" zal van daag uit New York vertrekken voor de eerste reis over de Atlantische Oceaan met toeristen naar Zeebrugge in België en naar Amsterdam. Bijna de helft van de smokkel waar die door de Indiase douane van maart 1957 tot maart 1958 in beslag werd genomen was goud, in totaal voor een waarde van 18.400.000 mil joen roepiah. Er werden hiervoor Eisenhower .Euromarkt en Eura- - 530 smokkelaars gearresteerd, onder toom beschouwt hij als definitievi instellingen. Maar hij wordt meer aangetrokken door het denkbeeld van nauwere aaneensluiting tussen Frankrijk en Duitsland, waarvan hij sinds het eind van de oorlog voor stander is geweest, dan door de „mystiek" van een „klein Europa". Er zijn historici die zeggen, dat George Washington er meer moei te mee had de federale grondwet aangenomen te krijgen dan met de bevrijding van Amerika. Evenals Washington heeft generaal De Gaulle de titel van „bevrijder" ver diend. N.u is hij er diep van over tuigd, dat hij er tenslotte in zal slagen Frankrijk, het Frankrijk dat zich uitstrekt van Parijs tot Saint-Pierre-et-Miquelon, en van Algiers tot Tahiti, een federale grondwet te geven die een zeer lange tijd van kracht zal kunnen blijven. Hij hoopt na hoogstens twee jaar naar zijn dorpje terug te keren. VOORZITTER WERKGEVERSVERENIGING wie Amerikanen, Tsjechen, Fransen, Duitsers, Ttalianen, Portugezen en Zuid-Afrikanen. GEEN WORST IN SOEP.... Het trieste verhaal van Clemens en de zeug.... (Van een speciale correspondent) Madrid, Juni „Wie een meester wil worden, moet zich jong oefenen". Nog voor de Castiliaanse dorpsjeugd de eerste letters van het alfabet ge leerd heeft, is zij al op de hoogte met de fijne kneepjes van de stierenvech terij. De uit tenen gevlochten kop van een stier, soms op een houten onder stel gemonteerd, soms ook op wieltjes is een stuk speelgoed, dat geen enke le jongen drie turven hoog Industriële arbeidskosten zijn sterk gestegen De industriële arbeidskosten in Ne derland zijn in de periode 1954 tot en met 1956 ongeveer tweemaal zo sterk gestegen als in de concurreren de landen, waardoor onze concurren tiepositie op lange termijn in die pe riode merkbaar fs verslechterd, aldus F. K. T. Beukema tot Water, voorzitter van de algemene Werkge versvereniging in een rede, gehouden tijdens de jaarvergadering van deze organisatie. Meer dan ooit zal Nederland zich moeten realiseren, dat zijn positie als grondstoffenarm land in belang rijke mate afhankelijk van de ex port, uitermate kwetsbaar is. de coördinatie bij de vaststelling van Noodzakelijk blijft voor ons dan ook de lonen in de verschillende bedrijfs takken zo zeide spreker. Daarbij zal terdege rekening moeten worden ge houden met de ontwikkeling in het buitenland en de loonkostenstijging, welke uit de verplichtingen van het E.E.G.-verdrag zullen voortvloeien. Binnen deze coördinatie ware overi gens voldoende ruimte en vrijheid te laten om de lonen aan te passen aan de economische situatie in de afzonderlijke bedrijfstak en om ten aanzien van de prestatiebeloningen die systematiek toe te passen, welke de grootst mogelijke productiviteit waarborgt. De voorzitter van de Algemene werkgeversvereniging zeide te ge loven dat voor het handhaven van de noodzakelijke coördinatie van de lonen, waarbij echter, zoals ge- Oranje-Groene Kruis heeft 260.000 leden. De bond van Protestants christelij ke verenigingen voor wijkverple ging in Nederland, het Oranje-Groe ne Kruis hield zijn 20ste jaarver gadering in „Esplanada" te Utrecht. In zijn openingsrede pleitte de voor zitter dr. Joh. van der Spek voor het behoud van de eenheid in de. ge zondheidszorg, welke door de steeds verder gaande specialisatie verloren dreigt te gaan. Bijzondere aandacht en studie vroeg hij voor het facet van de gezond heidszorg bij de bejaardenzorg. De secretaris-generaal, de heer Smit deelde in zijn jaarverslag mede, dat zegd, een zekere vrijheid in ge bondenheid gewenst is, het in Ne derland gevolgde systeem van de geleide loonpolitiek van voordeel kan zijn, mits dit met de nodige omzichtigheid en het nodige in zicht gehanteerd blijft. Vraagt men een Belg, welke prinses koning Boudewijn tot vrouw moet nemen, dan zegt hij in de meeste geval len zonder aarzelen „Isabella, de dochter van de Graaf., van Par. rijs". Want in de ogen vaé'^ële Walen. èn Vla mingen is zij de goede vrouw voor hun 27-ja- rige koning-vrijgezel in het kasteel Laeken. Weliswaar danste de koning niet met haar op het hofbal van en kele weken geleden, maar hieraan hecht men niet zo erg veel be tékenis. Er zijn véle redenen, waarom men in België graag Isabella van Or leans als koningin zou hebben. In de 'eerste plaats is zij „half Bel gische", want zij werd geboren in het slot An- jou en leerde in 'n Bel gische school lezen en schrijven. Verder kent zij Boudewijn al van haar vijfde jaar af: de kinderen ontmoetten elkaar, toen haar zusje Hélène gedoopt werd. En bij die gelegenheid hebben de koninklijke prins en de kleine. Isa bella een wildebras samen indiaantje ge speeld. Koning Boude wijn, die zijn gast op de- avond voor het hofbal bezocht, herinnerde Isa bella aan die ontmoe ting. En Isabella scha terde het toen uit, want dat zegt tenminste haar vader ondanks al haar vrouwelijke charme, is aan haar 'n jongen verloren ge gaan. Evenals de koning is zij dol op alle mogelijke vormen van sport en 'n hartstochtelijk alpinis- te, een passie, die ook in het Belgische ko ningshuis veel voor komt en Boudewijns grootvader zo noodlot tig werd. Deze oudste van de twaalf kinderen van de Graaf van Pa rijs heeft niet altijd 'n gemakkelijk leven ge had. Zij woonde tijdens de oorlog onder zeer primitieve omstandig heden met haar ouders in Rabat (Noord-Afri ka) in ballingschap in een huis, waaraan alle comfort ontbrak. Na de oorlog werkte zij als verpleegster in Parijs en als tienduizenden andere Parijzenaars ging zij iedere morgen met métro en bus naar haar werk. Haar onge dwongenheid in ge sprekken met „eenvou dige mensen" zoals dat dan heet heb ben haar in België veel sympathie bezorgd en men zegt van haar, dat zij de charme bezit van de zo geliefde en veel te vroeg gestorven ko ningin Astrid. STRIJD TEGEN VERVALSINGEN ontbreekt. Iedere straat, iedere bin nenplaats wordt daarmee tot een ge ïmproviseerde arena waar met een oude rode rok van moeder of groot moeder en een door vader of oom ge sneden houten degen de eerste lau weren worden geoogst van de toe komstige matador. Blijkbaar zijn de ze torero-leerlingen soms al behoor lijk geschoold in de kunst van het stierenvechten, zoals het jongetje Clemens bewees, dat zonder het te weten van de ene dag op de andere beroemd werd. Dat jongetje Clemente Agudo Lo- rente nauwelijks vier jaar, speel de op de binnenplaats van zijn ouder lijke woning in het dorpje Cruz de Retamar, niet ver van de voormalige koningsstad Toledo, met hartstocht het dagelijkse torerospel. Op een ge geven ogenblik brak het mestvarken, dat in de komende maanden zorgvul- dig opgekweekt zou worden om de vleesvoorraad van de volgende win ter aan te vullen, los en holde knor rend de patio'op. Het rose dier was natuurlijk voor de zich oefenende meester-in-de-dop een schitterend ob ject. Ongelukkigerwijze ging het varken in op het spel met de rode doek, dat blijkbaar niet alleen stieren prikkelt en het viel dapper aan. Cle mens zag zichzelf als een nieuwe „Litri", Spanjes beroemdste vechter, en hanteerde zijn degen als een waar vakman. GEEN WORST. De houten degen trof de zeug pre cies in de in haar aanval opgehe ven snuit en voor de voeten van de vierjarige matador stortte de met zoveel moeite verworven toe komstige vleesvoorraad van de fa milie Agudo ineen. Het beest was morsdood en een veearts stelde vast, dat de torerodegen tot in de hersens van het dier was doorge drongen. De brave vader van Cle mente moet de eer de jongste stie renvechter van Spanje tot zoon te hebben, duur betalen. Hij is maar een klein boertje en worst zal er de komende winter niet in de soep te vinden zijn. Valse doctorsbul goedkoop Adellijke titel kost veel geld. BONN. De ook ondanks de de mocratisering van Duitsland na de oorlog geenszins verdwenen voorliefde en verering voor titels (men behoeft, om zo te zeggen, als „Herr Doktor" te worden aan gesproken) zyn in de hele wereld bekend en worden in het algemeen ook door vele Duitsers geridiculi seerd. Maar zjj worden ook door handige jongens in Italië en Joe- go-Slavië misbruikt voor de ver vaardiging van schoonklinkende „doctorsbullen", die vals zijn en geen enkele waarde hebben. Er zijn ongeveer 70 van deze „doctor- fabrieken", merendeels eenmans-be- drijven, vaak eigendom van bonafide professoren, die er niet vies van zijn een paar centjes bij te verdienen. Hun honorarium varieert al naar gelang de uitvoering van de bullen en de ver- leende „titels" tussen de 1000 en de 10.000 mark. Dr. Wienert (een echte doctor) van de „Zentralstelle für aus- landisches Bildungswesen" in Bonn kan er een boekje over opendoen. Het is zijn taak de echte doctors van de valse te scheiden en als het kan de onechte titeldragers en de fabrikanten Ier bullen te doen vervolgen. Nieuw vak Wij, Don Ugo José Tomassini het aantal gezinnen, dat zich bij het Paterno, Prins van Majorca, Hertog Oranje-Groene kruis heeft aangeslo- van Vettaferrate. Markies van Rocca ten thans de 260.000 is gepasseerd. 1 van Valdemosa etc., President van de Vrije Academie der Hoge Cultuur in Avignon luidt de preambule van een dezer valse doctorbullen, die dr. Wienert op het spoor kwam. Zij is voorzien van ettelijke handtekeningen en stempels en op geschept papier ge drukt. Zij geeft de houder het „recht" om zich „doctor honoris causa" in de „commerciële technocologie" te noe men, een „vak" waai'aan alleen een volslagen analfabeet nog enige bete kenis zou kunnen hechten. Wanneer men zo leest „vrije academie der ho ge cultuur" in Avignon de „Stad der Pausen" in het zuidoosten van Frankrijk denkt men aan statige universiteitsgebouwen met klimop be groeid, aan waardige en baardige pro fessoren en aan gothisehe hallen. Niets van dat alles: de bul komt uit het achterkamertje-driehoog van een Italiaanse postbeambte, die met het verlenen van academische graden en het calligraferen van doctorsbullen een vermogen bij elkaar heeft gefrau deerd. Dr. Wienert uit Bonn heeft de man ontmaskerd en met behulp van „Interpol" kon de bullen-fabriek ge sloten en de fabrikant opgesloten wor den. Bij duizenden Dertig jaren ervaring heeft Dr. Wie nert in de strijd tegen de valse titels, waarvan er niemand weet dat be ter dan hij in Duitsland vermoede lijk nog duizenden worden gebruikt zonder dat iemand dat heeft gemerkt. De bullen-vervalsers kennen de zwak te der Duitsers voor titels en acade mische gradenzij adverteren openlijk in de Duitse bladen en bieden advie zen aan omtrent „buitenlandse r cade- mische graden" en omtrent de metho de. volgens welke men die kan ver werven. In Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en ook Nederland kan men justitieel optreden tegen bullen-vervalsers, om dat de doctors-titel in die landen is be schermd. In Italië kan men zo'n ver valser pas wat doen, wanneer men hem op heterdaad betrapt bij de uit reiking tegen geld van de „doctors bul". En zij zorgen er wel voor, dat zij daarbij niet zo gemakkelijk te be trappen zijn. In ieder geval werkt dit het werk der zwendeluniversiteiten in de hand. Ook in Amerika is het ver valsen van „doctorsbullen" en het ver lenen van academische graden zeer verbreid. Adelsbrieven Een andere instelling, het „Deutsche Adelsarchiv" onder leiding van „Oberregierungsrat" b.d. Hans Fried- rich von Ehrenkrook dat zich kort geleden in Marburg heeft gevestigd, jaagt op de valse adel. Het kon sinds het einde van de oorlog 1800 namaak- graven ontmaskeren. Zich met papie ren een adellijke titel te bezorgen is veel kostbaarder dan een valse doc torsbul. Het kost gemiddeld 100.000 mark. Vooral huwelijks-zwendelaars, hoteldieven en spelers schaffen zich adellijke titels aan waarvoor zij dan naturlijk niet betalen. Het komt voor, dat papieren van in de oorlog geval len soldaten en officieren zijn gesto len, waarmede de zwendelaars zich een nieuwe adellijke identiteit geven. Zoals „luitenant Von Hackewitz" die tegen de lamp liep omdat zijn verloof de aan de echtheid van zijn adeldom twijfelde en navraag deed bij het „Adelsarchiv". Vele lopen erin. om dat de adellijke namen die zij kiezen veel te bombastisch klinken om waar te kunnen zijn, zoals „HansJoachim Graf von Rothefels auf Rittergut Schlosz Almer bei Siegburg", of „Prinz Gangolf Philip Harald von Bathany—Cohen". Het summum aan „Kaltschnauzigkeit" werd evenwel ge leverd door de jongeman, die zich op zijn Roemeens Jorge Jorescu" noem de. Het papier, waarmede hij van Roemenië naar Malmö reisde, en dat hij overal als pas presenteerde, was een Turks menu met foto en voorzien van enkele stempels. In Engeland geen algemene recessie De Engelse minister van financiën, Derick Heathcoat Amory, verkaarde in een artikel in het U.S. News and World Report, dat de economische recessie in de Verenigde Staten geen ernstige gevolgen in de Engelse eco nomie heeft gehad. Volgens de ministerzijn de ex- portkosten van sommige van Enge- lands beste afnemers de laatste tijd aanzienlijk gedaald, hetgeen vroeg of laat tot een daling van hun invoer zal leiden. De minister deelt in het artikel mede, dat er "in Engeland geen algemene recessie is. De pro- duktie is niet gedaald en de werk loosheid is gering. Illllllllllllllilllllllllllllilllllllllllll Zeelieden dwaalden van de kortste weg af Drie jeugdige Noorse zeelie den, die in Antwerpen waren afgemonsterd en per trein rtaa Oslo wilden reizen hebben deze- dagen door twee vergissingen een. omweg van 800 km ge maakt. Bij het overstappen in Keulen kwamen zij in een ver keerde trein terecht en beland den daardoor in Mannheim in plaats van in Hamburg. Zii schoten een taxi aan om naar het Noorse consulaat te rijden maar de chauffeur wie zij hun vergissing vertelden, verstond in de algemene spraakverwar ring Homburg in plaats van Hamburg en reed naar Saar land. Daar vernam hij tot zijn schrik dat de drie varensgezel len nog verder uit de koers wa ren geraakt en bovendien in het geheel geen g eld hadden. Er bleef niets anders over dan de ongelukkige lading weer mee te nemen naar Mannheim waar men er tenslotte in slaaf le rk zeelieden op de goede weg >~e helpen. Illllllllllllllllllllllllllllipillllllflllflll

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7