Minister Zijlstra: ons land over economische dieptepunt heen „Prinses Beatrix" overgedragen TOESTAND OP CYPRUS WORDT STEEDS GEVAARLIJKER Ahoi roepen WOENSDAG 11 JUNI 1958. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. In 1958 overschot van anderhalf miljard „Toestand, van overspanning en overbesteding is voorbij" (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, heeft bij de verdedi ging van zijn begroting in de Eerste Kamer meegedeeld: de toestand van overspanning en overbesteding is voorbij; op de lopende rekening van de betalingsbalans over het jaar 1958 wordt een overschot van anderhalf miljard gulden verwacht; de werkloosheid is stationair met een lichte neiging tot daling; kosten van levensonderhoud blijft geruime tijd op een stabiel, zij het wat te hoog niveau. De min of meer gunstige tendens, die op het ogenblik valt waar te nemen, mag ons echter niet overmoedig maken, zo waarschuwde de minister. De verbetering van de betalingsbalans betekent niet, aldus de minister, dat overschotten worden gevormd, die snel kunnen worden besteed. Er wordt niets anders gedaan dan het vorige jaren ontstane gat te vullen. De minister zette vervolgens uiteen, Het werkloosheidspercentage bevindt dat ons land zich bevindt tussen zich op een niveau van 3 procent. De gevaren van deflatie, die in lichte vorm aanwezig is en van inflatie, die weliswaar om de hoek verdween maar plotseling weer voor ons kan staan. Het gevaar van deflatie vraagt, zo betoogde de bewindsman nadrukke lijk, dat geen maatregelen worden genomen, die neerkomen op verder gaande bestedingsbeperking. De belangrijkste beleidstaken voor de naaste toekomst omschreef hij als volgt: op de Nederlandse econo mie blijft een zware investerings- taak rusten, die men zou kunnen typeren als de noodzakelijkheid tot het scheppen van voldoende woon gelegenheid en voldoende werkge legenheid. De bruto-investeringen zullen in de komende tijden op een niveau moe ten blijven van 25 procent van het bruto nationale inkomen. De ex port moet worden gestimuleerd, o.a. door voorlichting, door het interna tionale handelspolitieke beleid en door bevordering van de integratie. Daarbij is van groot belang, dat ons prijsniveau zodanig is, dat con currerend kan worden aangeboden. Bovendien moeten voldoende facili teiten aanwezig zijn om de export te ondersteunen. De minister vestigde in dit verband de aandacht op de exportkrediet verzekering en de exportfinancie ring. Van de export Financierings Maatschappij (E.F.M.) zeide hij, dat zij er in betekenende mate in geslaagd is haar verplichtingen, die zij in de afgelopen periode reeds op zich genomen had, te consolideren. Het is noodzakelijk, dat de E.F.M. dit jaar „open" gaat voor nieuwe exporttransacties. De bewindsman nam aan, dat dit zou kunnen ge beuren. Prijzen De opwaartse druk op de prijzen Is aanzienlijk afgenomen, zo deelde hij verder mee. De liberalisatie zal In toenemende mate worden voort gezet. Prof. - Zijlstra meende, dat, als we de ontwikkeling van het prijspeil over de jaren, waarin een stabilisatiepoiitiek is gevoerd, dus van T955 af, overzien, de conclusie Sewettigd is, dat de repultaten van et gevoerde beleid zeker bevredi gend zijn. Van kosteninflatfe, zo concludeerde de minister is geen sprake geweest. De algemene vooruitzichten van de prijsontwikkeling leken de mi nister niet ongunstig. Er hebben zich reeds spontane prijsverlagin gen voltrokken en voorts vallen onzichtbare prijsverlagingen waar te nemen in do vorm van kwali teitsverbetering zonder prijsver hoging. GEBIT Vele dooreengeschudde pas sagiers zijn gebeten op een treinbe stuurder, die volgens de „Daily He rald" tussen Edinburgh en Newcastle plotseling hard remde en vervolgens opgewonden langs de trein liep om iets op te rapen. Het bleek, dat de man zo gelukkig was zijn vals gebit terug te vinden dat hij de vorige dag door hevig niezen had verloren. Hij had zich reeds voor een nieuw febit tot de nationale gezondheids- ienst gewend, maar de volgende dag zag hij in de zon iets bekends schit teren. De trein had door het onvoor ziene oponthoud slechts vier minuten vertraging. De spoorwegen stellen een onderzoek in, maar de bestuurder zal in elk geval met een mond vol tanden staan wanneer hij ter verant woording wordt geroepen. TROUW. Fido is niet meer. De oude witte hond, die zijn naam en de spreekwoordelijke trouw van zijn ras eer aandeed als weinige van zijn soortgenoten, is dood. Schoolkinderen vonden zijn kadaver op het binnenweggetje dat naar het Midden-Italiaanse dorpje Luco di Mugelio leidt, waar Fido's baas vijf tien jaar geleden bij een luchtaanval om het leven kwam. Maar de trou we hond liep nog elke avond naar de bushalte op het weggetje, waar zijn baas hem bij thuiskomst van zijn werk altijd begroette, en be snuffelde de uitstappenden in de hoop zijn meester eens terug te vin den. Zijn - trouw werd beroemd in Italië. De burgemeester van het stadje, waar verwanten van de overledene voor het dier hadden gezorgd, besloot dat het dier vlak buiten het kerkhof begraven zal worden, zo dicht mo gelijk bij de plek waar zijn baas be graven ligt bewindsman was van oordeel, dat het daarmede ongeveer in overeenstem ming is met wat men in het alge meen als een redelijke evenwichts- situatie" pleegt te beschouwen. Zonder zich uit te spreken over een gebonden, een#mjere, of een vrije loonpolitiek meende de mi nister. dat een hernieuwde bezin ning op de normen voor de loon politiek nodig is. Concentratie Verder de verschillende sprekers be antwoordende, die over zijn begro ting het woord - hadden gevoerd, merkte prof. Zijlstra o.a. op, dat zijns inziens het regionale beleid niet te veel versnipperd is. Wel zal in de toekomst meer naar concentratie ge streefd worden. Vivisectie kan niet worden gemist. De regering is van mening dat de vivisectie als onderzoekmethode niet kan worden gemist. Het is niet moge lijk hogere diersoorten van toepas sing van vivisectie geheel uit te slui ten. Dit deelt de regering mee in haar memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op de wet dierenbescherming. De vraag blijft of niet een vergun ningsstelsel voor vivisectie aanbeve ling verdient. Daarvan dient echter nog nadere studie te worden gemaakt. De verdere behandeling van het on derhavige wetsontwerp zou de rege ring daardoor niet willen vertragen. Om tot een registratie en op de duur tot een verbod van kettinghon den te komen bestaan voorlopig nog geen plannen. SPANNING GRIEKEN-TURKEN NIJPEND Reeds zes doden bij bloedige botsingen De laatste dagen is de spanning tus sen de Turken en Grieken op Cyprus toegenomen. De gouverneur op Cy prus, sir Hugh Foot, verbood alle openbare bijeenkomsten, sportwed strijden en zelfs godsdienstige pro cessies en voor de hoofdstad, Nicosia, heeft hij een uitgaansverbod Grie ken en Turken moeten op afzonder lijke tijden boodschappen doen afgekondigd. Voor het gehele eiland werd de avondklok ingesteld. In ver band met relletjes en bloedige ge vechten tussen beide bevolkingsgroe pen mogen de Cyprioten 's avonds dus niet meer buiten komen. De Turken willen dat Cyprus verdeeld wordt in een Turks en een Grieks deel, de Grieken gaan hier echter niet mee akkoord. Door deze kwestie is er op Cyprus zo'n ernstige toestand ont staan, dat ongeveer 10.000 Engelse soldaten en politie-agenten als scheids rechters tussen de Turken en de Grie ken fungeren. Aldoor opnieuw drei gen deze met elkaar slaags te raken. Gisterochtend begaven zich grote groepen met stokken en stenen be wapende Cyprioten van beide na tionaliteiten naar de heuvels buiten de hoofdstad. Minstens even grote de tachementen soldaten wisten de par tijen tegen te houden. Er is een reisverbod ingesteld. De toestand schijnt ineens uit de hand van de gouverneur en zijn medebestuurders te zijn gelopen. In de Turkse wijk van Nicosia heeft de avondklok voed selschaarste veroorzaakt. In Omorfi- ta een voorstad van Nicosia, is maan dagavond een Griekse Cyprioot door Turken aangevallen en ernstig ge wond. De Grieks-Cypriotische verzetsor ganisatie „Eoka" heeft in de hoofd Deze foto geeft een overzicht van het grote rijdek van de „Prinses Beatrix Het heeft een oppervlakte van 1300 m£. Aan vóór- en achterzijde is het rijdek afgesloten door elektrisch be diende „kanteldeuren" die in 22 se conden omhoog gedraaid worden in het plafond van het rijdek. (Foto P.Z.C.). stad pamfletten verspreid, waarin de verantwoordelijkheid voor de bomaanslag op het Turkse consu laat van de hand wordt gewezen. Deze bomaanslag, zaterdag, was het sein voor de huidige serie on lusten, die tot op heden zes men senlevens hebben geëist. Griekse zakenlieden op Cyprus hebben be sloten tot de vorming van een bur gerwacht voor het beveiligen van Grieks-Cyprioten en hun eigen dommen. Protesten Zij hebben bij de gouverneur gepro testeerd tegen „onvoldoende bescher ming" door Engelse troepen. De bond van Grieks-Cypriotische ambtenaren heeft zich bij dit protest aangesloten. Ook andere protesten klinken op: en kele links-georiënteerde vakvereni gingen in Griekenland hebben Dag Hammarskjöld, secretaris generaal van de Verenigde Naties gisteren een telegram gezonden, waarin men pro testeert tegen „Turkse wreedheid en vernielzucht op Cyprus". Het tele gram werd gezonden namens 37.000 georganiseerde arbeiders. De Turkse minister van buitenlandse zaken heeft bij de Britse ambassadeur te Ankara geprotesteerd tegen „aanvallen van Grieken op Turkse Cyprioten". Volgens Griekse dagbladen trekt de Turkse regering troepen sa men aan de kust van Anatolië, het gebied in Klein-Azië, dat tegen over Cyprus ligt. De raad van de NAVO heeft gistermiddag in Pa rijs deze recente ontwikkelingen op het roemruchte eiland bespro ken. Voorzitter.van N.V.M. Positie van middenstand is vrij slecht Het Nederlands Verbond van Mid denstandsverenigingen N.V.M.) hield gisteren in Utrecht het jaarlijks congres. In zijn openingsrede noemde de voor zitter de waardevastheid van het geld van het allergrootste belang voor de middenstand. Een beschouwing van de laatste cijfers over het midden- standsinkomen was voor hem aanlei ding te concluderen, dat de midden stand er vrij slecht aan toe is. De positie kan worden verbeterd door een goede vestigingsregeling," 'n goe de kredietvoorziening en een behoor lijke vorm van vrijwillige sanering, alsmede een wettelijke bescherming van huurders van bedrijfspanden. Op deze terreinen is door de overheid al veel gedaan en de ontwikkeling van de laatste tijd gaf, volgens de voor zitter, reden tot voldoening. In de namiddagvergadering sprak prof. dr. J. Tinbergen over moderne coniunctuurpolitiek en bestedingsbe perking. Volgens spreker heeft de beste dingsbeperking niet geleid tot een juiste verdeling over de verschil lende sectoren van het bedrijfsle ven. De nadruk is wat sterk ko men te liggen op de gemeenten en daarmee ook op de bedrijvigheid in de bouwnijverheid. Toch neeft naar zijn mening de bestedingsbe perking wel tot goede resultaten geleid, want de export is inderdaad verhoogd. Hij noemde het werkloosheidscij fer van drie procent wel verant woord, ofschoon hijzelf meer vóelt Voor 2,5 procent. Afgemeten naar de feiten van dit moment in ons land, kon de toestand zijns inziens niet alarmerend worden genoemd. Prins Bernhard bezocht leger-luchtmachtdag Z.K.H. de prins der Nederlanden heeft gistermiddag, in gezelschap van de chef der generale staf, luitenant- generaal G. J. Ie Fevre de Montigny en de minister voor defensie ir. C. Staf, de slotmanifestatie bijgewoond van de leger-luchtmachtdag die bij gelegenheid van het 60-jarige bestaan van de vereniging van onderofficie ren van de Kon. Land- en Lucht macht „Ons Belang" op het Malieveld te "s-Gravenhage is gehouden. De prins was gekleed in het uniform van inspecteur-generaal van de Ko ninklijke Landmacht. Het contract van de overdracht wordt getekend: tijdens de proeftocht van de nieuwe veerboot prinses Beatrix" tekenden de leden van Ged. Staten de heren C. Phïlipse (links) en mr. A. J. van der Weel (midden) het con tract van overname. Rechts de di recteur van de werf, ir. W. van Bee- len. (Foto P.Z.C.) Westerlings optreden in Den Haag afgelast De opera „Tosca", die gisteravond in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Den Haag zou worden ge geven, en waarin de ex-kapitein Wes terling de rol van Cavaradossi zou vertolken, heeft geen doorgang kun nen vinden. Coen Ruivenkamp, de zangleraar, die tevens de algehele spelleiding had, deelde mee dat financiële moeilijk heden hiervan de oorzaak zijn. Ook zeide hij ernstig bevreesd te zijn ge weest voor politieke manifestaties in de zaal tijdens de uitvoering. Het ge rucht deed reeds de ronde onder het publiek, aldus de heer Ruivenkamp, dat er geschoten zou worden, en de kaartverkoop was hierdoor ongunstig beïnvloed. Maandagmiddag waren nog slechts 450 kaarten verkocht. De uitvoering van de „Tosca" met Westerling in Breda is niet be paald een succes geworden. Er was in verhouding meer pers dan publiek in de zaal Gunstige resultaten met wijziging kweekschoolwet. Voor d,e beantwoording van de vraag omtrent heteffect van de kweek schoolwet op het peil van de oplei ding dient voorop te staan, dat de nieuwe opleiding nog slechts kort vol ledig in werking is, zodat de ontwik keling daarvan die mede wordt beïnvloed door in de praktijk opge dane ervaring nog niet is voltooid. In het algemeen kan reeds worden geconstateerd, dat de vernieuwde op leiding belangrijke verbeteringen heeft meegebracht, vooral wat de jedagogische bekwaamheid en de oefening in de praktijk van het les geven betreft. Dit deelt de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen mede in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Dat anderzijds bij de nieuwe oplei ding een tekort aan parate kennis kan optreden, omdat daar minder dan voorheen de nadruk op wordt ge legd, is een reeël gevaar, dat ook de minister heeft onderkend. Een der gelijk tekort behoeft echter geens zins inherent te zijn aan de nieuwe opleiding. (Slot van pag. 1) voldaan aan de bepalingen van het contract en dat machines en werktui gen de proeven hebben doorstaan ten genoegen van de proefvaartcommis sie. Hij verklaarde overigens, dat zijn bedrijf weinig schepen had gebouwd, waaraan zoveel te regelen was ge weest als aan dit veerschip. Ir. P. H. de Groot van het bureau De Groot en Hamstra uit Amsterdam, dat de boot had ontworpen, gaf een overzicht van de geschiedenis, vooraf gaande aan de bouw. Met name her innerde hij aan de eerste besprekin gen met de toenmalige directeur van de stoombootdiensten, de heer G. J. de Jonge en met de hoofdingenieur directeur van de rijkswaterstaat, lr. J. H. van de Burgt. Na de overdracht maakten de bijna tweehonderd genodigden 'n rondgang door het schip, dat een magnifieke in druk maakte. Met name is grote aan dacht besteed aan de kleurgeving van het interieur, terwijl het geheel een bijzonder afgewerkte indruk maakt. Het grote rijdek lijkt op een enorme rolschaatsbaan of zelfs op een atle- tiekzaal: de lengte is ruim honderd meter, zodat men hier de tachtig me ter horden zou kunnen lopen.... Het rijdek heeft een oppervlakte van der tien honderd vierkante meter en be staat uit een breed middendeel en twee zijgangen. De breedte van het middeiM-ijdek bedraagt negen en een halve meter, terwijl aan weerszijden trottoirs zijn aangebracht. Het is mo gelijk twee auto's tegelijk te lossen en te laden, terwijl de snelheid hier wordt bevorderd door een vernuftig systeem van verkeerslichten. Er is aan boord plaats voor niet min der dan vijftienhonderd passagiers, waarvoor vier salons beschikbaar zijn. Het schip is uitgerust met de modernste navigatiemiddelen, zoals radar, echolood, zoeklichten, mobilo foon enz. Het is de achtste boot. die deze werf aan de provincie Zeeland sinds 1905 heeft geleverd en de groot ste veerboot, welke tot nu toe voor Nederlandse rekening werd gebouwd. Tijdens de proefvaart werd naar Westkapelle gevaren, vervolgens langs de Zeeuws-Vlaamse en Belgi sche kust tot ongeveer Zeebrugge, waarna omstreeks vier uur in Vlis- singen werd afgemeerd. Voordat men van boord ging sprak de heer Phi- lipse nog een laatste dankwoord, waarin hij uiting gaf aan zijn waar dering jegens de minister van verkeer en waterstaat en zijn adviseurs, o.a. ir. J. H. van de Burgt, voor hetgeen met deze boot en de bijbehorende aanleginrichtingen te Vli3singen en Broskens tot stand werd gebracht. Het Wereldgebeuren r Hij is een politieke lichtmatroos, die steeds aan de hoogste ra van het schip (van staat) rond hangt om „ahoi" te roepen. Deze merkwaardige woorden, die in Duits land werden gesproken, slaan op de Duitse minister van buitenlandse za ken Von Brentano. Zaterdag j.I. was hij aanwezig in de Britse ambas- sade te Washington, waar hij sprak met de Britse premier Macmillan, die daar ook op visite was. Hij hing inderdaad aan de hoogste ra van het schip, want hij vergezelde de Duitse bondspresident Heuss bij diens bezoek aan de Verenigde Sta ten en Canada. Stormachtig was het echter tijdens dit Amerikaanse j uitstapje niet, integendeel, het was I voor de Engelse en de "Duitse bezoe- I kers een prettige tijd. Er daalden ere-doctoraten neer en er werden zo- i veel vriendelijke woorden gesproken I en zoveel handen geschud, dat het op een feest begon te gelijken. Zondag bracht Macmillan een be zoek aan de streek, waar zijn (Amerikaanse) moeder werd geboren en waar „De Pauw"-uni- versiteit deze Engelsman huldigde. Maandag begon hij zijn besprekin gen in Washington met president Eisenhower. Het gesprek met Von Brentano vorm de daartoe een inleiding, want vorige week had deze Duitse minister uit voerig gepraat met de Amerikaan se mmister van buitenlandse zaken en daarbij zou het hoofdthema ge weest zijn de machtsverschuiving in West Europa. Niet langer kan ge sproken worden van de „grote drie" (Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk) want de „grote vier" (met Duitsland) zijn een realiteit geworden, zo meende Von Brentano. Deze zienswijze van Von Brentano kennende, moet het voor Mac millan eenvoudiger zijn met de Amerikaanse regering te overleggen. Twee punten staan daarbij vermoe delijk op de voorgrond. Wat beteke nen de veranderingen in Frankrijk en wanneer zal er met de Russen worden gepraat? Frankrijk zal in de nabije toekomst nieuwe leningen moeten vragen, want het verkeert financieel in een noodtoestand. Die leningen zal het in hoofdzaak moeten krijgen van de Verenigde Staten en van Duitsland. De Franse deviezenreserves smelten als sneeuw voor de zon ...het land geeft schatten uit aan de oorlog in Algerije, hoewel de Franse produktie stijgt slagen de Fransen er in het verbruik nog meer te doen stijgen. De loon- en prijsspiraal is in volle werking. Dit kan niet voortduren. Frankrijk zal zijn belastingen moeten verhogen en het zal daarnaast nog geld moe ten lenen. Dat zal een zee van con flicten veroorzaken en ...daarover praat men thans in Washington. Frankrijk zal moeten beseffen, dat het door zijn bondgenoten op de been gehouden wordt. Het is tegenover de Ver. Staten een tweede rangs macht, zoals ook Engeland een tweede rangs macht is... Premier Macmillan zelf heeft dat eens tymsch uitgedrukt toen hij een groep Engelse officieren toesprak, die nogal afkerig waren van de Amerikanen. „Bedenk wel, zo zei hij, dat wij Engelsen, niet meer zijn dan de Grieken in het Romeinse imperium... Het is onze taak de denk beelden van de overheersers- te ver anderen zonder dat zij het bemer ken". Het merkwaardige is, dat de Engelsen dit gemakkelijker aanvaar den dan de Fransen. Wat Rusland betreft wil Macmil lan een groot economisch of fensief onder Amerikaanse leiding vooral in het nabije Oosten en daarnaast zou hij willen praten over de topconferentie met de Rus sen. De Amerikanen zien die confe rentie wat verder weg en bijvoor beeld nog niet dit jaar. Macmillan ziet de conferentie wat meer nabij. Hij zou van mening zijn, dat de Rus sen voorstellen hebben gedaan, die ernstig bestudeerd moeten worden. Het gerucht wil ook, dat men in Mos kou thans inderdaad beperking van de bewapening zou willen en dat dus een topconferentie wel degelijk suc ces kén hebben. Daarbij zou dan op de achtergrond staan, dat naar Russisch inzicht het beperken van de bewapening in de Westerse landen tot grote werkloos heid en tot een economische crisis zou leiden, welke... nog profijtelijker voor de Russische machtspositie zou zijn dan de huidige toestand van ge wapende vrede... MACMILLAN ...een Griek onder de Romeinen... Vogelvrijen hebben de afgelopen tien dagen in het departement Tolima (Co lumbia) veertig mensen vermoord. Er zijn militaire versterkingen naar dit gebied ge-onden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5