De expositie „Bezige Handen II" te Middelburg opengesteld Zeeuwse Almanak Cssó] olijfje Mm PUIKJE VAN RINGRIJDERS ZATERDAG IN AAGTEKERKE AKKOORD OVER VEERTARIEVEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. WOENSDAG 11 JXJNI 1958. DOOR GEDEPUTEERDE MR. VAN DER WEEL Indrukwekkend beeld van Zeeuwse huisvlijt in Schuttershofzalen DE PROVINCIALE HriSVLIJTrENTOONSTELLING „Bezige Handen H", die dinsdag in het Schuttershof te Middelburg door de waarnemend commissaris der koningin in Zeeland, mr. A. J. van der Weel, geopend Is, geeft een •indrukwekkend beeld van hetgeen de Zeeuwen Jong en oud in hun vrije tijd vermogen te presteren. Hulde en waardering komt dan ook het bestuur der koninklijke vereniging „Uit het VolkVoor het Volk" in de Zeeuwse hoofdstad toe voor het initiatief, dat het heeft dur ven nemen om nu voor de tweede maal in 1950 werd de eerste gehou den een 'dergelijk groots opgezette demonstratie van Zeeuwse huisvlijt op te zetten. Grote lmvondering moet men ook hebben voor de honderden Zeeuwen om precies te zijn 575 van WestenBchouwen tot Koewacht en van Eede tot Bruinlsse, die vele uren van hun vrije tijd besteed heb ben voor de vervaardiging van ruim 8 00 grote en kleine werkstukken op allerlei gebied. Tenslotte verdienen ook het tentoonstellingscomité en zijn medewerkers, die onder leiding van de Middelburgse architect L. SI. Naaktgeboren deze tentoonstelling op voortreffelijke en alleszins verant woorde wijze opgebouwd hebben, grote lof. De voorzitter van „Uit het Volk—» Voor het Volk", de heer L. A. Schenk sprak aan het begin van de openings bijeenkomst een welkomstwoord tot de vele autoriteiten, die uit alle de len van de provincie naar Middelburg gekomen waren. De heer Schenk wees er op, dat het beoefenen van huisvlijt met beperkte hulpmiddelen een grote opvoedende taak heeft. Elk werkstuk heeft uren van geduld, toewijding en inspanning gekost en de voorzitter was dan ook verheugd dat nog zovelfen de lust voor dit in spannende werk kunnen opbrengen. „Want met welk een zorg heeft men zijn werkstukken naar het Schutters hof gezonden er» mèt welk een span ning wordt de bekroning van 2ijn ar beid afgewacht", aldus de heer Schenk. 8prcker bracht tot slot dank aan allen, die meegewerkt hebben aan het welslagen van de expositie, dé heren Vos, AdriaAnse en Pietèrs, welke laatste vele waardevolle ad viezen gaf, alsmede architect Naaktgeboren. Ook aan dé schen kers van de vele prijzen, waarbij de heer Schenk in het bijzonder dé belangstelling van dé koninklij ke familie noemde, want Zowel koningin Juliana als prins Beril- hard stelden een medaille be schikbaar. Mr. Van der Weel, di^ bij vèrhlndè- ring van de commissaris der konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casèmbroot, de expositie vervolgens opende, sprak zijn grote waardering uit voor het geen de Zeeuwen hier laten zleü óp het gebied van de huisvlijt. (Advertentie) JJifg|d(J verdwijnt door iPUROL „Het Is verwonderlijk en tegelijk be wonderenswaardig, dat zovelen, ou deren en jongeren, een dergelijke grote mate van geduld en doorzet tingsvermogen hebben opgebracht. Wanneer men zich in de huisvlijt voor een taak gesteld heeft, geldt geen tijd, noch moeite, zelfs geen opoffering van de nachtelijke uren. Men dringt door in datgene wat het voorwerp is. Men begrijpt hoé logisch opgebouwd het mechanisme Is en bo vendien gaat men de schoonheid van vorm, verhouding en klèur léren waarderen", aldus dé waarnemend commissaris der kóningin. Hier op namen de genodigden de ten toonstelling In ogenschouw. Het is onmogelijk om in dit artikel een vol ledig overzicht te geven van hetgeen die honderden bezige handen van Zeeuwse mannen, vrouwen, jongens én meisjes hebben gemaakt. Het Is nog moeilijker óm het aantal vrije uren te schatten, dat besteed ls voor de vervaardigihg van de werkstuk ken, maar het zullen honderdduizen den zijn. Een eenvoudig voorbeeld: Alleen al aan de vervaardiging van een elektrischs carrousel dokterde de Inzender bijna drie jaar En welk een eindeloos geduld en wellicht onbegrijpelijke moed is er nodig geweest om de vele prachtige modellen van zeilsche- Gn, stoomschepen, hoogaarzen, ttérs, moderne zeekastelen öp te bouwen. Welk een Inspanning en technisch inzicht kostte de ver vaardiging van de verschillende soorten locomotieven, waarvan er zelfs een in staat Is om drie vol wassenen te trekken Duizend P.Z.C*8 En dan zijn er nog de vele fraaie houtbewerkingsvoorwerpen, het mi niatuur draaiorgel, de plaquette van „Ter Poorten", de vleugel (piano) van suiker gemaakt, de kano van duizend P.Z.C.'s, dé spoormaquëtte met spoorstaven van gordijnrails, artistieke figuren van sigarenband jes, interessante stands van de be zoekers van ,,'t Trefpunt" en de leer lingen van de Industrie- en Huishoud school,en de prachtige staaltjes van hout- en metaalbewerking. Zij r~'J~ allen te vinden ln de grote zaal. zijn In de twee andere zalen kunnen vooral de dames genieten van voortreffelijke staaltjes van hand werken, Zoals haak- en breiwerk, kantwerk, knoop- en weefwerk en li éf voor dé kinderen Véél moois té zien in de „speelgoedafdeling". En hiermee is slechts een zeer summiere Indruk gegeven van hetgeen deze provinciale huisvlijt- tentoonstelllng biedt. Daarbij is nog niet eens gesproken van de schilderstukken en tekeningen, die in het Kunstmuseum een plaatsje gevonden hebben. Dit alles is een bezoek teh Volle waard. Dat hier veel werkstukken aanwezig zijn vail goede kwaliteit bewijzen wel de talrijke eerste en tweede prij- Zèn en èérvóllê vermeldingen, öië de inzendingen sièrèh. Dé medaille VaÜ VAN TOT „CELSTRAF" Om voortaan bij storm en regen zijn wagen op „stal" te kunnen zet ten, had een autobezitter te IJzen- dijke een garage gebouwd, compleet met- moderne iuimeldeur. Het feit echter, dat de garage zeer dicht bij een jongensschool staat, heeft de eigenaar van auto en „stal" moeten bekopen met „celstraf". Want één der scholieren wildo de deur nog een nieuwigheidje wel eens proberen, met het penibele gevolg, dat de eige naar gevangen kwam te zitten. Een smid moest eraan te pas komen, om de man uit het duister te bevrijden, maar voor de jongen is een tuimel- deur voortaan geen nieuwigheidje meer. BRANDNETELS Rond Burgh, langs de zonovergo ten wegen en paden, was de school jeugd druk doende brandnetels te snijden. Met mes of „zekel" werd het anders slechts door chemische stoffen te vernietigen onkruid ge oogst én op kruiwagen of op andere wijze naar het erf van do heer K. Overbeke gevoerd. Daar heerste een drukte van belang; de kindeven kre gen loon naar werken en werden per bosje betaald. De heer Overbeke zal het onkruid getrouw aan liet spreekwoord „Onkruid vergaat niet'' bewaren MUTS Die huisvrouw in dat Bevelandse dorp was terecht trots op haar fraaie streeklcostuum an vooral de mutsen hadden haar bijzondere zorg. De mooiste muts werd altijd zorgvuldig weggeborgen in een doos en die doos ging dan 'weer in een kast. Alleen bij bijzondere gelegenheden Icwam die muts te voorschijn en dat nu was on langs weer het geval. Toen bleek, dat die muts toch nog niet zorgvuldig genoeg was opgebor gen. Er icos een huisgenoot geweest, die de bergplaats ontdekt had en die er meteen maar een intensief gebruik van had gemaakt. Dat icas de poes geweest en die had doos en muts maar meteen tót kraambed omgeto verd. 't Was wél een verrassing en de poes jes waren wel lief. maar erg Veel waardering voor de keuze van het Icattebeest kon de vrouw toch niet op brengen aan grote rekken zodat het droogt. Vervolgens worden de blaadjes verwijderd, nogmaals ge droogd, gesorteerd en na nog wat mysterieuze handelingen wordt het goedje In kleurige Zakken verpakt en verzonden. Dan is er een middel tegen reuma ontstaan, dat reeds sedert 1894 in de handel ls. „ONTSIERSELEN" VERBRAND Personeel der domeinen heeft deze week op het strand nabij Burgh grote hoeveelheden ontsierend rijshout, wrakhout enz. verbrand. Om over slaan van de brand te voorkomen, wa ren maatregelen genomen; zelfs de lichtwachter van de vuurtoren was gealarmeerd. Alles is echter ultste» kend verlopen... VISSER De heer W. -J. K. Dleleman, vilrig hengelaar te Westkapelle wist ln de kreek daar een flinke vii té vangén. Er bungelde namelijk een paling Vètt negen oiis aan zijn hengel. (zondag 1} Juni) MAAK VAM VADERDAG S 2 EEN FEESTDAG: meibloemen... ..belangstelling voor het resultaat van bezige handen".... (Foto P.Z.C.) Standwerkersconcours met reclamemarkt in Goes De Centrale Vereniging voor Markt-, Straat- en Rivierhandel houdt zo als reeds gemeld volgende week dinsdag een reclamemarkt te Goes. Aan deze markt is een standwerkers- concours verbonden. Tijdens een dinsdagmiddag in „De Landbouw" té Göès gehouden bijeen komst heeft de heer J. Gobets te Am sterdam, secretaris van de standWêr- kersorganlsatie, enkele mededelingen gedaan over dit Concours. Tien jaar geleden werd voor het eerst een der gelijk concours gehouden in Amster dam, waarmede fneh in de oorlog ge vallen marktkooplieden wilde eren. Énkele Jaren geleden heeft men deze opzet laten varen en begon men het standwerkersconcours meer te zien als een middel om het moreel van de kooplieden op tè voeren. Als het goed is mag de bezoeker aan de markt geen aanstoot nemen aan de door de standwerkers gebezigde woorden, al dus de heer Gobèts. BIJ een stand werkersconcours wordt bij de beoor deling dan ook grote aandacht ;ge- schonken aan beschaving, originali teit, welbespraaktheid, en verkoop- kwaliteiten. Aan het concours in Goes zullen 10 standwerkers deelnemen. De eerste prijswinnaar, die beslag legt op de beker van do gemeente Goes, verwerft de titel: kampioen van Zee- lahd. De Commissie tot Bevordering van het Marktwezen te Goes, alsmede de V.V.V. en de Goese Middenstands- verenigingen stellen geldprijzen be schikbaar. Voorts zijn er nog een me daille van de V.V.V. en enkele troost prijzen van dé gemeente Goes. De prijsuitreiking is bepaald op 5 uur 's middags in „Dé fjandbouw". Voor de bezoekers van de markt zal als speciale attractie gelden het be schikbaar stellen door do kooplieden van 1000 enveloppen met waardebon nen, die tussen twee en vijf uur Wor den uitgereikt. L.J.G.-sportdag in Zierikzee Zaterdag a.s, wordt in het sport-' park Bannink te Zlerikzeo de jaar lijkse sportdag gehouden van de le den van de L, J. G. in de provincie Zeeland. Het programma voor deze dag is als volgt: 9—11 uur vo/-bal en korfbal; 11—11.30 uur atletiek; 11.30—12 uur balwerpen dames en kogelsto ten heren; 1314.30 uur atletiek en etn heien; 13—14.30 uur atletiek én van 14.30-—17 uür voetbal en korf bal. Winnaars eerste prijzen op „Bezige Handen II" Hieronder volgt een staatje van de eerste prijzen, die in de verschillende rubrieken van de provinciale huis- vlijttentoonstelling Bezige Handen II" te Middelburg zijn toegekend: I Schilderen: C. Verschuur, Middel burg; tekenen: A. Steketee, Vlissin- gen; boetseren en beeldhouwen: H. J. de Bliek, Sas van Gent. II Houtbewerking: guitaren: N. P. Iversen, 's-Gravenpolder; klokken: A. M. Terwoert, Koudekerke. ni Metaalbewerking: projectie: W. P. van Aartsen, Middelburg; vieuwer: A. J. Goyen, Goes; metaalbewerking: A. J. Goyen, Goes. Kartonnagewerk: geen le prijzen toe gekend. V Vrouwelijke handwerken: haak- en breiwerk: mej. W. Minderhoud, West- kapelle, mevr. C. A. JagerStout hart, Middelburg, mevr. E. Pennings Nuszpl, Axel, mej. F. Wouterse, Middelburg; kantwerk: mej. W. Min derhoud. Westkapelle met medaille van H.M. Koningin Juliana), L. M. Dieleman-Dees, Schoondijke; knoop- en weefwerk: mej. K. C. de Koning, Goes (voor weefwerk), J. P. Bosdijk, Middelburg (voor knoopwerk). VI Speelgoed: mevr. Notebaard Bulsens, Middelburg, L. Viergever, .Vlissingen, P. Jilleba, Vlissingen. VU Scheepsbouw: A: spoorwegbouw: C. J. Nleuwenhuis, Goes (medaille van commissaris der koningin in Zee land); zeiljachten voor kinderen: Hans Hartman, Middelburg (12 jaar) stoomschepen: P. Akkerman, Vlissin gen; schepen in flessen: M. den Hol lander, Vlissingen; zeilschepen: A. Brasser, Vlissingen; hoogaarzen en botters: J. Marijs, Vlissingen: zeil jachten: P. Schout, Vrouwenpolder. VIII Diversen: J. H. Bakker, Vlissin gen (natuur-fantasleën). J. P. Pau- lusse, Terneuzèn (miniatuur draaior gel), A. C. de Vos, Middelburg (ma- Ïuette „Ter Poorten"), A. Walfavé, Ilddelburg (sieraden). de koningin verdiende mej. W. Min derhoud uit Westkapelle, die met kantkloswerk tot een alleszins bewon derenswaardlge prestatie kwam, ter wijl de heer G. J. Nieuwenhuis Uit Goes voor zijn miniatuur-locomotief de medaille van de commissaris der koningin in Zeeland verkreeg. De me daille van prins Bernhard kon nog niét uitgereikt worden. Rest nog te vermelden, dat de ten toonstelling geopend is tot en met zaterdag a.s. alle dagen van 's mór gens 10 tót en met 's avonds ll uur. Vrije Veren comité in petitie aan minister: „Rem op de ontwikkeling van de streek" In de petitie, die a.s. vrijdag door het uit negen personen bestaande vrlje-verencomité aan minister Alge- ra zal worden aangeboden, ls ge steld, dat de nieuwe tarieven voor de veerdiensten over de Westerschol- de neerkomen op een last voor- hlle schakeringen van de samenleving en met name voor die van Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze nieuwe tarieven, zo Is gesteld, zullen zeer remmend wér ken op de ontwikkeling van dé streek. „Kostprijs-technisch" wordt Z.-Vlaan- deren een nieuwe achterstand opge drongen. Het voor de veerdiensten over de Westerschelde geraamde jaar lijks tekort van 7 miljoen wordt eén 2eer gering bedrag geacht en men wijst op een voordelig verschil van meer dan 3ÖÖ miljoen gulden per Jaar, welke het rijk Incasseert uit de opbrengst der wegenbelasting. De petite verzoekt aan het slot de minister, te willen bevorderen dat de verbindingen over de Westerschel de hetzij vaste verbindingen dan wel bootverbindingen, door en op kosten van het rijk worden in stana- ehouden en verbeterd, zonder dat lierdoor enige verdere last wordt Het comité hoopt dat minister gelegd op de Zeeuwsch-Vlaamse be volking. Het comité hoop. Algera onmiddellijk na de aanbie- ding zijn standpunt ten aanzien van hernieuwde invoering van vrije veren of veren mot een matig tarief, zal geven, Opdat dit nog des avonds op de massavergadering te Hulst kan worden meegedeeld. Esso gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas. Heus— met Esso bent U beter uit. Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. •//eCyaod" ZESTIG „PROMINENTEN" Kampioenschappen eerste klas Z.R.V. Zaterdag 14 Juni a.s. worden te Aag- tekerké de kampioenschappen In de eerste klasse van dé Zeeuwse Rlngrij- der» Vereniglhg verreden. Zestig pro minente ringlijders zullen hier strij den om de hoogste Zeeuwse ringrij- derseer: het individuele kampioen schap in de eerste klasse en het kam pioenschap van de driétallen in deze hoogste afdeling van de Z.R.V., waar voor door Z.K.H. Prins Bernhard een medaille beschikbaar Is gesteld. De tweede plaats bij de drietallen zal worden gehonoreerd met .eén medaille van de commissaris der koningin, Jhr. A. F. O. de Casèmbroot. Hoewel dus zestig ringrljders - ver deeld over twee banen tussen de touwen zullen komen, dingen geen twintig, maar zeventien drietallen mee naar de titel. Drie ringstekers komen niet in ploegverband uit: Westkapelle en Vlissingen, die res pectievelijk vertegenwoordigd zullen zijn met één en twee rijders, konden dit jaar niet tot een volledig drietal komen. Van de negentien drietallen, Examen. De dames C. van Bremen te Goes, G. van Popering te Sint-Annaland en M. Prince te Tholen slaagden voor het examen kraamverzorgster. De da mes ontvingen hun opleiding aan het Centrum vóóf kraamzorg van het Groene Kruis voor Zuid- en Noord- Beveland en Tholen. In een brief aan de voorzitter der Eerste Kamer heeft d© minister van Ver keer en waterstaat, mr. J. Algera, thans medegedeeld, dat zoals wij za terdag J.I. reeds uitvoerig konden melden met Gedeputeerde Staten van Zeelund algehele overeenstemming ls bereikt over de nieuwe tarieven voor de drie Westerschelde-veren. Gedeputeerde Stalen hebben toegezegd, dat do nieuwe tarieven zullen wor den ingevoerd op do dag waarop de nieftWe veerboot „Prinses Beatrix" op do veerdienst Vlisslngen-Breskens in bedrijf zal worden gesteld, maar ui terlijk op 1 augustus 1958, aldus do minister in Zijn brief aan do Eerste Kniner. Voorts deelt mr.Algera nog mede, dat do resultaten van do met Gedëpu- teerde Staten Aan Zeeland verkregen overeenstemming schriftelijk zullen worden vastgelegd alvorens tot publikatlo daarvan zal worden overgegaan. De minister heeft een afschrift van deze brief gezonden aan de voorzitter van do Tweede Kamer dor Staten-Genernal. Dr. Steenland benoemd tot hoogleraar te Eindhoven Aan de technische hogeschool tè Eind hoven Averd tot hoogleraar in de al gemene natuurkunde dr. 51. d. Steen- land benoemd. Prof. dr. 51. J. Steen- IüikI werd geboren te Middelburg in 1918, doorliep de lagere schoui en het gymnasium in de ZeeuAVse hoofdstad waar hij in 1939 liet einddiploma behaalde. Hij studeerde hierna aan de Leidse Universiteit wis- en natuurkunde. Na zijn kandidaatsexamen werd hij as sistent bij prof. dr. Do Haas, later bij Srof. dr. Gorter aan hot Kamertingh nncs Laboratorium te Leideft, Hij verrichtte daar onderzoekingen op 't Ïebied van de zeer lage temperaturen, amiddels als hoofd-wetenschappelijk ambtenaar benoemd, verkreeg hij in 1952 de graad van doctor in de wis- en natuurkunde. Vele publikéties van zijn onderzoekingen zijn vel'schenen en herhaaldelijk heeft hij deze per soonlijk toegelicht in verschillende landen van Europa en Amerika. Knaapje onder Nieuwdorp In do Quarlespolder (Nieuwdorp) is dinsdagmiddag omstreeks half zes hel vierjarig zoontje van de in de (Quarlespolder wonemlo familie Vol- kor door een bromfiets gegrepen en vrijwel op slag gedood. De bromfietser, de heer B. P. B. uit Borssele, kwam uit de richting Mid delburg en reed uiterst réchts, toen hot knaapje plotseling vanuit de rechter grasberm de rijweg opliep. Het slachtoffertje kwam na de aan rijding ln de berm terecht. Het ventje moet zo ongelukkig door dé brom fiets zijn geraakt, dat dc dood vrij wel tegelijkertijd ls ingetreden. Voorzitter „veren-actie" spreekt in Middelburg Donderdag 12 juni a.a. om 10 uur zal de voorzitter van 't actiecomité „Zecuwsch-Vlaanderen eist vrije ve ren", de heer H. J. Golsen uit Sluis kil, spreken ih dé „Vergenoeging' 'te Middelburg. die uitkomen, rijden er twee al thans voor het kampioenschap bij d6 drietallen bulten mededinging mee: Domburg en Koudekerke, welke verenigingen meer dan veertig leden hebben, mogèn elk twee drietallen onder de ring brengen. Van deze ge meenten dingt echter slechts één drie tal mee naar de titel. De verenigingen van Meliskerkè én Kteverskerke komen dit jaar niet Uit bij de êerste-klasse-kampioenschap- pen. Resteren de drietallen van Domburg, Nieuw- en St.-Joosland, Middelburg, St.-Laurens, Aagtekérke, Zouteiande, Veere, Gapinge, Vrouwenpolder, 8e- rooskerke, Oostkapelle, Biggekerke, Rltthem, Souburg, Grijpskerke, Ame- muiden en Koudekerke. Hiervan ls het drietal van Aagteker- ke bijzonder sterk, maar ook de ploe gen van Domburg, Oostkapelle, Véeré en St.-Laurens mogen tot de serieuze kandidaten Avorden gerekend. Verschillende van deze ploegen heb ben oud-kampioenen ln de. gelederen, die ook nu weer een goede gooi naar het individuele kampioenschap zullen doen. Stoffel Brouwer (Oostkapelle) is een geduchte rijder, maar ook Jan Provoost (Domburg) en Jan Brouwer (Aagtekerke) staan hun mannetje. Ernstige pretendenten voor de per soonlijke titel zijn ook de Nieuwlan- der Jac. „Ko" de Klerk, die al twee maal de ereplaats bezette en Jaap van Wallenburg (Middelburg), die één maal kampioen en drie maal reserve-kampioen werd. Vreemd genoeg heeft Sint-Laurehs de kampioen van vorig jaar, de veelbelovende jonge Cor Abraham- se niet opgesteld. Deze rijder zal in de tweede klasse kampioen schappen uitkomen, die 12 juli a.s. te Ritthem worden verreden. Dit terugvallen en niet-opstellen van Abrahamse ls des te merkwaardiger, als men bedenkt, dat hij vorig jaar ih de grote Strijd om de koninklijke be kers dê beker van Koningin Juliana in de wacht sleepte l Voor deze eerst e klasse-kampioen- schappen zijn wederom tal van fraaie prijzen en bekers beschikbaar gesteld. De rijders zullen In deze Avedstrijd dertig beurten mnkeü. Er wordt gere den op een weiland van de heer P. de Visser; de kamp begint reeds \s mor gens om negen uur. Wordt U gekweld door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan uw toe vlucht tot Togal, Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0,95, 2,40 öli f 8,88. middelburg Electro: „Monpti", 8 uur, 18 jaar; Molenwater: Miniatuur Wal cheren, 9—22 uur. Vlissingen Alhsmbra: „Oorlog en vre- de", 7 uur, 14 Jaar; Luxor: „Tèstpi- loot ln nood", 8 uur, alle leeftijden. Goes Grand: „Eiland ln de zon", 8 U„ 14 jaar; Schuttershof: 26e Katholieke Onderwljsdag, 10.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2