PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Besprekingen over beëindiging a-proeven op 1 juli in Genève „Prinses Beatrix" werd overgedragen aan Zeelands provinciaal bestuur BILT PLAN VAN DE GAULLE VOOR VERKIEZINGEN VERWORPEN Vandaag.. VERWACHT. 201e jaargang - no. 135 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 juni 1933 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. MJnlm. p. advertentie 4.—. Ing'. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—- ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3341; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. adm. lel. 2094 Voorstel van Eisenhower aan Kroesjtsjew Voorbereidingen moeten worden getroffen via diplomatieke weg President Eisenhower heeft in een brief aan premier Kroesjtsjew, die dins- dajj in Moskou werd overhandigd, voorgesteld de technische besprekingen over het beëindigen van atoomproeven omstreeks 1 juli in Genéve te laten beginnen. Van Westelijke zijde, aldus de brief, zal daaraan worden deel genomen door deskundigen van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en misschien enkele andere landen. Amerika gaat ermee akkoord, dat Rus land experts uit Tsjecho-Slowakije en Polen uitnodigt, maar is tegen deel name van geleerden uit neutrale landen gedurende het eerste stadium der besprekingen. In zijn brief van 31 mei had Kroesjtsjew gesproken over deelname van ge leerden uit India en misschien andere landen. Eisenhower zegt tegen zulk een deelname in een later stadium geen bezwaar te hebben, mits eerst vast gesteld is, dat hun aanwezigheid dienstig is voor het bereiken van het doel der besprekingen, namelijk na te gaan of een onfeilbaar werkend systeem voor het stopzetten der proeven mogelijk is. Kroesjtsjew had het denkbeeld geopperd de besprekingen in Moskou te houden, zonder echter Genève uit te sluiten. Eisenhower stelt nu voor de verdere voorbereidingen te treffen langs de gewone diplomatieke kanalen. Eisenhower laat opnieuw duidelijk uitkomen, dat geen enkele regering door deelneming aan de besprekingen tot stopzetting van atoomproeven wordt gebonden. De Verenigde Staten huldigen tot nu toe het standpunt, dat geen stopzetting van kernproeven kan worden overwogen, zolang geen algemene ontwapeningsovereenkomst is tot stand gekomen. Als er een overeenkomst over 't toe zicht op het staken van kernwapen proeven tot stand mocht komen, is net mogelijk dat als onderdeel hier van inspectieposten moeten worden opgericht in communistisch China, zo zei Dulles op zijn persconferentie. Hij meende dat de Amerikaanse geleer den dergelijke verplaatsbare inspec tieposten niet alleen in de Sowjet- Duncan Sandys voor ontwapening ineens De Britse minister van defensie, Dun can Sandys, heeft in het Lagerhuis gezegd dat men een ontwapening in eens zal moeten overwegen als blijkt, dat over een ctappegewijze ontwape ning geen overeenstemming kan wor den bereikt. Met nadruk verklaarde hij echter, dat hij niet de bedoeling had officieel een plan in te dienen. Alle landen zouden hun strijdmacht moeten Inkrimpen tot een peil, waar op zij geen gevaar voor andere sta ten meer vormt. Een toezichthou dend orgaan en een internationale politiemacht zouden onontbeerlijk zijn. De plaatsvervangend eerste mi nister, R. A. Butler, heeft ver klaard dat „Engeland en Rusland betreffende plannen voor een des kundigenconferentie over het toe zicht op nucleaire proeven zeer dicht tot elkaar genaderd zijn". Butler zeide dat hij hoopte dat de deskundigen binnen enkele weken vergaderen kunnen. Minister Algera opent aanlegmrichtingen Wanneer zal de nieuwe boot in de vaart komen De reeds ver schillende malen naar later verschoven streefdatum is 1 augustus, de dag namelijk waarop de onder de directie van rijkswaterstaat gebouwde aanleginrichtingen te Vlissin- gen en Breskens gereed zullen zijn. Wij vernamen tijdens de proefvaart, dat de firma Kloos uit Kinderdijk, die de bruggen voor deze inrichtingen moet leveren, het werk op 28 juli of ficieel gereed zal hebben. Het werk had weliswaar eerder, klaar gekund, maar rijkswa terstaat had aan enkele ande re werken grotere prioriteit gegeven, o.a. aan de storm- stuw aan de Hollandse IJssel, zodat mede tengevolge daar van Vlissingen en Breskens la ter aan de beurt kwamen. Vermoedelijk zal op de dag H van de oplevering minister Al- s gera de opening van de beide aanleginrichtingen verrichten. Het is daarbij do bedoeling, M dat van Vlissingen naar Bres- kens wordt gevaren en vervol- gens weer terug naar Vlissin- H gen, waar de minister met de genodigden aan een maaltijd zal aanzitten. Het ziet er dus naar uit, dat de „Prinses Beatrix" op 1 augus- s tus inderdaad als dienstboot aannemen, dat op die dag ook indien althans de plannen daartoe worden uitgevoerd de nieuwe tarieven van kracht s worden. H Vermeldenswaard is nog, dat juist tijdens de proefvaart de directeur-generaal van de rijks- waterstaat, ir. A. G. Maris, een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaande- ren bracht. Hij bezocht o m. de werkzaamheden aan de fuik te Breskens. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui Unie, maar ook in communistisch China en misschien ook in andere ge bieden, zoals Australië, de eilanden in de Stille Oceaan en de Sahara, zul len willen. De Verenigde Staten zul len er niet akkoord mee kunnen gaan, dat de Sowjet-Unie kernwapenproe ven gaat doen in een land dat grenst aan Rusland, aldus Dulles. Hij zei dat er een nieuw politiek probleem zou ontstaan, als de geleerden dergelijke posten noodzakelijk achten. Dulles verklaarde dat men de over eenkomst over het staken van de kernwapenproeven, die immers geen: ontwapening of beperking van de be wapening bevat, geen maatregel ter ontwapening kan noemen. Premier Macmillan van Engeland heeft dinsdag in een redevoering op de John Hopkins Universiteit van Baltimore verklaard, dat een topcon ferentie met Rusland de wereld uit een impasse zou kunnen voeren naar een periode van onderhandelingen. Gecontroleerde ontwapening zou het begin kunnen zijn van een verminde ring van de spanning tussen Oost en West. Controle i3 essentieel, voegde hij eraan toe. Wij moeten stap voor stap streven naar een verminde ring van de spanning, zei hij, maar tegelijk moeten we sterk blijven. De bondgenootschappen van de vrije wereld hebben de vrede twaalf jaar lang in stand kunnen houden. Zij zijn doelmatig geweest en we moeten ze in stand houden, want zij vormen een veilig schild. Einde Londense haven staking in acht Vakbondleiders hebben de stakende arbeiders in de Londense haven ver zocht maandag het werk te hervat ten, indien de werkgevers geen n iet- georganiseerde werkkrachten meer aannemen voor het lossen en laden van aan bederf onderhevige goede ren. Een resolutie van deze strekking werd dinsdag aangenomen op een vergadering van vakbondleiders en zal vandaag op massa-bijeenkomsten aan de arbeiders worden voorgelegd. Een vertegenwoordiger van een vak vereniging zeide er niet aan te twij felen, dat de resolutie door de arbei ders zal worden geaccepteerd. Wat de staking van de 50.000 Lon dense buschauffeurs betreft, schijnt de hoop op een beëindiging daarvan nog steeds gering te zijn. Gouverneur Platteel naar Nieuw Guinea vertrokken Met zijn echtgenote, doch zonder zijn kinderen die in Nederland blij ven, is dr. P. J. Platteel, de nieuwbe noemde gouverneur van Nieuw-Güi- nea gisteren per K.L.M.-vliegtuig van Schiphol vertrokken. Hij zal na zijn wekenlange intensieve voorbereidin gen, nodig om zich over Nieuw-Gui- nea te oriënteren, eerst enkele dagen verpozing zoeken in Rome en daarna in Manilla. Hij wordt op dinsdag 17 juni in Biak verwacht. Per vliegtuig zet hij dan met zijn vrouw de reis naar Hollandia voort. Reeds ander half uur na zijn aankomst aldaar volgt op woensdagochtend 18 juni zijn officiële ambtsaanvaarding. De gouverneur werd vanochtend uitgeleide gedaan door de minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Hel ders en de oud-gouverneur dr. J. van Baal. Dr. -platteel gaf er de voorkeur aan niet al te diep in te gaan op de hem vlak voor zijn vertrek op Schiphol ge stelde vraag hoe het staat met de verdediging van Nieuw-Guinea. Hij beperkte zich ertoe op te merken, dat deze kwestie „de grote aandacht van de regering heeft." „Zal uw bestuur mogelijk beïnvloed, worden door de huidige situatie of door toekomstige gebeurtenissen in Indonesië?" „Nee," aldus de gouverneur. Explosie veroorzaakte ravage in Zwijndrecht Een enorme ravage ontstond gister avond in de Verenigde Oliefabrieken te Zwijndrecht een bedrijf van het Unilever-coneern toen daar een met oliehoudende aarde gevulde ke tel explodeerde en in brand vloog. Be halve oliehoudend was de aarde niet benzine gewassen, zodat de ketel spoedig brandde als een fakkel. Bij de explosie die ontstond in het vijftien meter hoge gebouw, waar de aardextractie gevestigd is werd één arbeider, die zich toevallig in de nabijheid van het gebouw bevond, licht gewond aan het hoofd. De vier a vijf arbeiders, die gewoonlijk in de ze afdeling aan het werk zijn, waren op dat moment toevallig niet aanwe zig. De bedrijfsbrandweer en de Zwijndrechtse brandweer wisten de omvang van de brand te beperken. Tegen half negen was het vuur vrij wel bedwongen, maar men is de hele nacht met nablussen bezig geweest. In de nabijheid van de fabrieken werd veel glasschade veroorzaakt. De oor zaak van de explosie staat nog niet vast. H Deze foto toont leden van de Britse militaire veiligheids- dienst op patrouille in een met M prikkeldraad versperde straat s ton Nicosia op het eiland Cy- M H prus, nadat daar tijdens felle ongeregeldheden twee gébou- wen waren uitgebrand. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'niiiiil van tijdelijke verhoging vennootschapsbelasting (Van onze parlementaire redacteur) Zo spoedig mogelijk is een beslissing te verwachten over het aflopen van de tijdelijke verhoging van de ven nootschapsbelasting op 1 januari a.s. De minister van economische zaken, prof. Zijlstra. heeft dit dins'dag tij dens de verdediging van zijn begro ting voor 1958 in de Eerste Kamer medegedeeld. De bewindsman achtte het noodzake lijk. dat het bedrijfsleven tijdig ze kerheid heeft, of de verhoging van de vennootschapsbelasting verlengd wordt of niet. Man, die wisselloper overviel, bekende Eén der verdachten, die de Gronin ger recherche in verband met de overval op de wisselloper V. van der Vries van de Rotterdamse Bank te Groningen, kort na de overval had aangehouden, is weer op vrije voeten gesteld. 'De andere verdachte, de 36- jarige T. B. uit Goutum, die in Leeu warden werd gearresteerd heeft een volledige bekentenis afgelegd. RESOLUTIE COMITÉ OPENBAAR WELZIJN Algehele integratie wordt geëist Het „comité van openbaar welzijn" van Franse burgers en leger-offïcie- ren in Algerije heeft het plan van generaal ae Gaulle om volgende maand gemeenteraadsverkiezingen in Algerije te houden, verworpen, een resolutie, goedgekeurd door de Franse opperbevelhebber generaal Raoul Salan, kondigde het comité aan zijn strijd tegen „het oude sys teem" voort te zullen zetten. Het comité eist afschaffing van de kaderwet voor Algerije. Het wenst „algehele integratie binnen het Fran se moederland, en niet alleen maar integratie binnen de Algerijnse gren zen". Administratieve organen als de ministeries voor Algerije en de Sa hara zouden moeten verdwijnen, evenals" het afzonderlijke muntstelsel en douanesysteem voor Algerije, al dus het comité. De motie sprak ver der de „grote teleurstelling van alle Algerijnen" uit omdat niet bevestigd is dat ook de Sahara een Franse pro vincie is. Premier de Gaulle confereerde met afgevaardigden van vakbonden en werkgevers en hield twee bijeenkom sten met leden van zijn kabinet. De eerste bijeenkomst was met deskun digen in buitenlandse zaken, onder wie de minister van buitenlandse za- TIJDENS GESLAAGDE PROEFVAART I)E „PRINSES BEATRIX", do nieuwe provinciale veerboot voor de dienst VlissingenBreskens is dinsdagmiddag tijdens een voortreffelijk geslaag de proefvaart officieel overgedragen door J. en K. Sm it's Scheepswerven aan de „rederij", het provinciaal bestuur van Zeeland. Het vlaggen-wisse- len speelde zich af op het zon-overgoten bovendek, terwijl het schip ge durende korte tijd ligplaats had gekozen voor de Walcherse kust bij West- kapelle. Vanzelfsprekend werden na dit wisselen van de dundoeken enke le toespraken gehouden en het kon welhaast niet anders of hier en daar klonk iets door van de emoties der laatste weken over de veertarieven. Zo zinspeelde de waarnemend com missaris der koningin, de heer C. Philipse, in zijn officiële toespraak op de (door het provinciaal bestuur blijkbaar niet altijd geapprecieerde) grote medezeggenschap van het rijk. Hij verklaarde namelijk, dat met de voorbereidingen tot de bouw bijzon der veel tijd was gemoeid; nog nooit was in de geschiedenis van de stoom bootdiensten voor de bouw van een schip zo'n lange voorbereiding nodig. En de heer Philipse voegde er aan toe: „In hoeverre dit een gevolg is Vóór de Walcherse kust bij Westka- pelle werd de vlag van de werf ge streken en de Zeeuwse vlag gehesen. (Foto P.Z.C.). van de in 1945 ingevoerde vrije veren en het in verband daarmede veran derde toezicht van rijkswege laat ik in het middenEn later verklaarde de door ziekte verhinderde commis saris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die via telefoon en mobilofoon van zijn huis uit een toe spraakje tot de „schepelingen" hield: „Ik hoop. dat het schip zal bijdragen en laten we dan over de tarieven maar zwijgen tot een beter contact tussen Zeeuwsch-VIaanderen en ove rig Zeeland!" Dit laatste thema was ook dat van de heer Philipse, die wees op de drin gende behoefte van Zeeland aan ver groting van de vervoerscapaciteit. Door deze nieuwe boot kan Zeeuwsch- VIaanderen dichter bij overig Zee land komen, aldus zette hij uiteen. De daartoe noodzakelijke vergroting van de vervoerscapaciteit is door het pro vinciaal bestuur van Zeeland steeds nagestreefd en vormde het uitgangs punt voor het beleid, zo viel uit de woorden van de waarnemend commis saris te concluderen. Reeds in 1950 dus acht jaar geleden werd aan de minister van verkeer en waterstaat mede gedeeld, dat niet langer kon wor den gewacht met de bouw van een nieuw schip. Doch pas vier jaar later keurde de minister het pro gramma van eisen voor de bouw goed en in augustus 1954 konden Provinciale Staten besluiten tot de bouw van twee nieuwe schepen, waarvan er nu één is gebouwd. De heer Philipse sprak woorden van dank aan allen, die bij de bouw be trokken waren geweest en stelde ten slotte voor een telegram te zenden aan H.K.H. Prinses Beatrix, waarin melding werd gemaakt van het over nemen door het provinciaal bestuur van het schip, dat naar haar is ge noemd. Dit voorstel werd met applaus begroet. De directeur van de werf, ir. W. van Beelen, stelde vast dat het schip heeft (Vervolg op pag. 3) §j is het 250 jaar geleden, i dat de gemeente Rotterdam j een ordonnantie uitvaardigde. die voor de patriciërshuizen I H aan de Haringvliet een onbe- lemmerd uitzicht op de rivier waarborgde; M stellen sir Winston en la- dy Churchill hun landgoed 1 Chartwell te Westerham j (Kent) open voor het publiek j ten bate van plaatselijke lief- j H dadigheidsinstellingen. ken, Maurice Couve de Murville. Men verwacht dat de minister, spoedig een reis naar de Verenigde Staten zal maken om toelichtingen te geven op het buitenlandse beleid van De Gaulle. Vanuit Caïro heeft het Algerijnse bevrijdingsfront zijn soldaten en aan hangers in Algerije bevel gegeven hun actie tegen de Fransen te inten siveren. Gezegd werd, dat het „bevrijdingsle ger" sinds het begin van de opstand in 1954 van 3000 tot 120.000 strijders uitgegroeid is, en dat het thans ge reed is voor een „lange, bittere wor steling". Het F.L.N. is tegen de door De Gaulle in het vooruitzicht gestelde verkiezingen, zolang Algerije niet on afhankelijk is gq»vorden. „Verkiezin gen onder de bajonetten van 800.000 soldaten kunnen niet vrij zijn", aldus de verklaring. Premier De Gaulle zal de politiek die hij ten aanzien van Algerije heeft ontvouwd, vastberaden ten uitvoer leggen en de aangekondigde gemeen teraadsverkiezingen zullen deze zo mer worden gehouden. Dit heeft dins dag een woordvoerder van de eerste- minister te Parijs verklaard naar aanleiding van een resolutie van het comité voor openbaar welzijn voor geheel Algerije, waarin genoemde verkiezingen „voortijdig en gevaar lijk" worden genoemd als zij veór 't referendum op 5 oktober zouden wor den gehouden. De woordvoerder van premier De Gaulle verklaarde dat de regering nooit had gezegd, dat de gemeente raadsverkiezingen „binnen een maand" zouden worden gehouden. Wel verwachtte zij, dat de verkiezin gen zouden plaats vinden vóór de volksstemming over de beoogde grondwetswijzigingen. In sommige politieke kringen te Pa rijs ziet men in de Algiers aanvaarde resolutie de inleiding tot een conflict tussen De Gaulle en de extremisten in het comité voor openhaar welzijn. De premier schijnt het gebeurde ech ter niet zo zwaar op te nemen. Hij zou hebben gesproken van een „ver schil van mening dat in een demo cratie geoorloofd is". Hij behoefde echter het standpunt van de andere partij niet te delen. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van glster- avond 7 uur: Helsinki, geheel bewolkt. 14 gr. Stockholm, zwaar bewolkt. 11 gr. Oslo, half bewolkt. 15 gr. Kopenhagen, half bewolkt. 15 gr. Aberdeen, regen, B gr. Londen, regenbui. 19 gr. Amsterdam, licht bewolkt. 14 gr. Brussel, half bewolkt, 18 gr- Luxemburg, geheel bewolkt, 17 gr. Parijs, half bewolkt. 18 gr. Bordeaux, half bewolkt. 19 gr. Grenoble, regen, 17 gr- Nice, licht bewolkt, 23 gr. Berlijn, half bewolkt, 14 gr. Frankfort, zwaar bewolkt. 19 gr. Milnchen, regen, 17 gr. Garmisch p., regen, 17 gr. Zürich, regen, 18 gr. Genève, regen, 16 gr- Locarno, regen, 18 gr. Wenen, geheél bewolkt. 21 gr. Innsbruck, regen, 20 gr. Rome, regen, 30 gr. Ajacclo, zwaar bewolkt, 26 gr. Madrid, licht bewolkt. 25 gr. Mallorca, licht bewolkt, 26 gr. Algiers, zwaar bewolkt. 25 gr. DROOG WEER Droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige wind aanvankelijk tussen noord en oost, later uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1