Hinderlaagjes en een opgeblazen berg in achtste Benelux-ronde Engeland tegen Rusland gelijk door penalty VLISSINGEN WIST OOSTENDE MET 3-2 TE BEDWINGEN MAANDAG 9 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 3 w NACHTELIJKE TOCHT DOOR LUXEMBURG Venijn niet in de „staart", maar in de „kop" van Walcherse oriëntatierit IN CLERVAUX was de naderende nacht onverbiddelijk. Daar, in het groothertogdom Luxemburg, juist over de Belgische grens, gleed de duis ternis over het grillige, majestueuze berglandschap en werden de indruk wekkende panorama's steeds vager en vagerHet enige wat de motor rijders en automobilisten in de Benelux-ronde nog zagen, was de felle lichtbundel uit de koplampen, tastend over de kronkelende wegen. Het was voorlopig het onvermijdelijk einde van het uitzicht over de dicht beboste Ardennen. En dit was ongetwijfeld jammer: juist in de inktzwarte nacht reden de deelnemers aan de Benelux-ronde door één van de prach tigste gedeelten van het ruim 800 kilometer lange parkoers. Maar bij voorbaat had de glorieuze rit" van Namen over La Roche naar Bastogne al veel goed gemaakt. Hier loodsten de rijders hun voertuigen door een frapperend schoon Ardennen-landschap. En later, n& Clervaux en n& de neutralisatie in Neufchateau, in de prille zaterdagochtend begonnen de rijders aan een tocht, die weer alle schoonheden van dit imponerende berglandschap liet zien. En dus was de conclusie, dat ook dit heer G. E. Kostense uit Kruiningen en zes uur de Markt in Middelburg waar het absolute einde van de acht ste ronde lag. Prijzen jaar de thuisblijvers en dat waren er heel wat! ongelijk hadden: deze achtste Benelux-ronde was weer een eclatant succes. Er was ditmaal een bijzondere opzet: naar Brussel was vrijwel de kortste route gekozen en in net heuvelachtige, later bergach tige terrein ten zuid-oosten van de Belgische hoofdstad lag het grootste deel van de tocht. En dat was dan precies wat de meeste deelnemers wensten. Al waren er dan ook wel andere meningen. De Duitser Gustav Dellmann, de enige buitenlandse deelnemer bijvoorbeeld, had liever wat meer door het Nederlandse ge bied gekruist. En een beetje gelijk had hij wel, want de Nederlandse wegen maakten slechts een bijzonder klein deel uit van deze Benelux-ron de. Maar dat was een consequentie van de wens om de route ditmaal wat korter te maken. Een onmiskenbare verbetering bij voorgaande jaren was, dat er ditmaal wat meer werk voor de passagier kaartlezer was. Natuurlijk. het bleef een toeristisch evenement, maar zon der een blik en vaak zeer nauw keurig op de kaart te slaan, kon men het beslist niet doen. Hier en daar waren zelfs verrader lijke hinderlaagjes in het parkoers opgenomen, zoals even voor Lac Gen val ten zuiden van Brussel. Via La Hulpe moesten de deelnemers dit in alle opzichten zonnige vakantie- plaatsje bereiken. Men wist het: bij La Hulpe rechtsaf s'aan. Maar voor La Hulpe kwam eerst Ter Hulpe en vele deelnemers tippelden hier in de val. Er was er zelfs één, die door deze „misgreep" helemaal in Namen terecht kwam vijftig kilometer te Opgeblazen berg Bij de Citadel in Namen, waar eeii groepje Middelburgers van de buurt vereniging Veersestraat toevallig de kleine karavaan voorbij zag trekken, begon eigenlijk liet mooiste gedeelte van de tocht. Maar bij de schoonheid der Ardennen alleen bleef het niet Na Clervaux en Diekirch in Luxem burg was Surré de volgende controle post. Op de slingerende wegen, met hier en daar de beruchte haarspeld bochten, hielden de rijders zich, in de donkere nacht nauwkeurig aan de routebeschrijving: in Ettelbrück richting Wiltz le weg links Toen, na nog wat dorpjes, kwam het afgebakendmet rode lichten lag dwars over 'de weg een deel van een opgeblazen berg, het re sultaat van het werk voor een of andere wegverbetering. De enige mogelijkheid was toen nog: terug, de eerste honderd meter zelfs ach teruitrijdend langs een duizeling wekkend steile helling. In de wir war van kronkelwegen werd liet- een puzzel om een andere route naar Surré te vinden, maar de meesten sluagden er toch in. Ook J. S. Jonker, de man uit Ter Aar op zijn wankel 98 cc motortje. Maar nog voor Surré had hij boven dien een ander probleem moeten op lossen: een lekke band. In de inkt zwarte nacht, zonder te weten waar hij precies was, zag het er even slecht uit. Maar tien minuten latei- was het toneel al veel anders: toen stonden zes, zeven auto's uit de ron de achter het nietige voertuigje van Jonker, Dankzij een extra accu en een complete aparte koplamp van de Het dameshandbalteam van Zeeland Sport is kampioen geworden. Tijdens een receptie zondagavond in het Strandhotel te V lissin gen wenste de heer P. Ventevogel, voorzitter van Zeeland Sport, de aanvoerdster van de kampioensploeg, mejuffrouw R. van Zweden, geluk met het behaalde resultaat. (Foto P.Z.C.) had men licht genoeg en in een mum van tijd hadden vele handen de scha de hersteld en pufte het motorrie uit Ter Aar weer lustig verder. Overi gens in de stromende regen en tot Neufchateau werd het door de slag regens vooral voor de motorrijders een zware rit. Voor de rest bleef het in deze ronde prachtig weer. Bekend, terrein Door al die moeilijkheden kwamen velen later dan het tijdschema aan gaf in Neufchateau, waar de neutra lisatie was. Maar tegen tweeën wa ren de meeste gezichten uit de kara vaan hier toch verenigd. Ook de „glimneus", het wagentje van me vrouw E. Schouten uit Amsterdam, die al voor de zevende keer meedeed, was hier weer present. En een beetje verregend kwam ook mevrouw Cla- van-Selder uit Scheveningen, de eni ge vrouwelijke motorrijder in deze ronde, binnen. De nacht begon al te wijken, toen na drie uur ae rijders weer op pad gingen. En in het resterende deel viel onder meer weer op, dat de hoofd controle-posten op zulke prachtige punten lagen: Abdij de Maredsous en Lac Donk. Na Lac Donk ging het snel! Velen kwamen toen op beki kend terrein en vooral na Gent was het een peuleschilletje. Sas van Gent, IJzendijke en Schoondijke zagen de verspreide karavaan nog voorbijtrek ken en toen tenslotte in Breskens de balans opgemaakt werd, was dit het resultaat: een prachtige rit zonder ongelukken en uitvallers: Hinderlaag Aan de andere kant van de Wes- terschelde gingen de deelnemers tegen drie uur vervolgens weer van start voor de speciale attrac tie, een soort toegift: de oriënta tierit door Walcheren. In dat ge val school het venijn niet in de staart, maar in de kop, want di rect al in Vlissingen lag de ver- raderlijkste hinderlaag. In een bepaald gedeelte was „de eer ste weg links" namelijk het minus cule weggetje naar de Spuikom bij de Vlissingse watertoren. En dat weggetje zagen de meesten over het hoofd. „Voor de rest was het simpel", zeiden de deelnemers en via Zoute- lande, Westkapelle, Domburg en Vee- re bereikte men dan ook tussen vijf Maar 's avonds kwam men toch nog weer bij elkaar voor een groot „Be- nelux-bal" in het Schuttershof. Wet houder L. J. van 't Westende reikte hier de prijzen uit. De Koninklijke Nederlandse motorrijdersvereniging kreeg de beker voor „het land met het grootste aantal deelnemers". Scheldegouwen zelf was de club met het grootste aantal deelnemers (vijf), maar reglementair mag de organi serende vereniging zelf deze prijs niet ontvangen. De verst komende Nederlandse automobilist was de heer J. Lammers uit Amsterdam, die dat overigens op het nippertje was, want er waren nog drie Amsterdam mers De verst komende buiten lander was de enige buitenlander: Gustav Dellman uit Witten. De verst komende Nederlandse motorrijder was P. de Vries uit Wolvega en de 70-jarige Van den Berg uit Amster dam, kreeg een prijs voor de oudste deelnemer. De uitslag van de oriëntatierit op Walcheren was: motor: 1 J. S. Jon ker, Ter Aar, 8 st'rafpnt.; 2 H. C. van Veen, Amsterdam, 14 strafpnt.; 3 G. H. van Wezel, Middelburg, 15 strafpnt.; 6 mevrouw De Dreu, Goes veningen, 19 strafpnt.; 5 M. G. Rouw, Goes, 67 strafpnt. Auto: 1 J. Jacob- sen. Souburg, 10 strafpnt.; 2 C. J. Kuiper, Ouderkerk, 13 strafpnt.; 3 P. A. v. d. Plas, Oostburg, 15 straf pnt.; 4 A. van Velden, Amsterdam, 32 strafpnt.; 5 Dellmann, Witten, 32 strafpnt.; 6 mevrouw De Dreur, Goes 49 strafpnt. Nederlands militair elftal won van Turken (1-0) Het Nederlandse militair elftal heeft zondag te Istanboel het Turkse mili taire elftal met 1-0 verslagen, tijdens het militair voetbaltoernooi. In de eerste helft steunde het Neder landse team voornamelijk op keeper Van Heeswijk, die geen bal door liet, hoewel de Turken probeerden hun overwicht over te brengen op het scorebord. In de tweede helft nam het Nederlandse team echter de leiding en in de 38ste minuut scoor de rechtsbinnen Jansen het winnende doelpunt. Zaterdagmiddag zag Breskens de deelnemers aan de Benelux- ronde binnenkomen. Tussen één en drie uur gingen alle deelne- mers door de finish. Hier pas- M seert één van de weinige vrou- welijke automobilisten de eind- streep, mevrouw De Dreu uit s Goes. Later gingen de deelne- M mers ir9 Vlissingen weer van start voor een oriëntatierit op n Walcheren. (Foto P.Z.C.) m Zierikzee II kampioen Voor de afdeling Sehouwen-Duiveland le klas van de Zeeuwse Voetbalbond is in Zierikzee een wedstrijd gespeeld tussen Zierikzee II en Brouwersha ven I. Zierikzee won deze wedstrijd met 3-0 en is daarmee kampioen gé worden. Nederlanders voor Tour de France aangewezen Jo de Roo bij de reserves Teneinde verwarring te voorkomen als gevolg van voorbarige en onjuiste persberichten, is de sportcommissie van de K.N.W.IJ. zondagavond bijeen gekomen om de Nederlandse renners voor de gecombineerde Nederlands- Luxemburgse ploeg voor de Tour de France aan te wijzen. De keuze Is gevallen op: Piet Damen (Lieshout), Piet van Est (Fijnaart), Wim van Est (St. Willebrord), Piet de Jongh (Made), Jaap Kersten (Sie- bengewald), Jef la Haye (Bunde), Gerrit Voortlng (Roosendaal) en Wout Wagtmans (St. Willebror!d). Reserves: Martin van den Borgh, Piet van den Brekel, Daan de Groot, Jo de Roo en Michel Stolker. De ploeg zal onder leiding staan van Kees Pellenaars. Met uitzondering van Damen en La Haye hebben de aangewezen renners ook deel uitgemaakt van de tourploeg 1957. La Haye reed in 1956 in de Ne derlandse tourploeg, zodat alleen Piet Damen debuteert in deze ronde. Een speldbeeld uit de pittige korfbal wedstrijd tussen het Zeeuwse jeugd- team en een jeugdploeg uit Leiden, zaterdagavond op het sportterrein aan de Nadorst in Middelburg ge speeld. De Zeeuwen verloren die strijd met Jf7. (Foto P.Z.C.) SPORTDAG IN GROEDE Gastheer Groede leed een 31 nederlaag Ongeveer honderd sportlieden waren zaterdagmiddag op het sportveld van Groede verzameld voor een sportdag; georganiseerd door het gemeentebe stuur van Groede en de voetbalver enigingen „Vlissingen" en „Groede", die geopend werd met een voetbal wedstrijd tussen het pas naar de eer ste klas van de K.N.V.B. gepromo veerde Groede en een combinatie van Vlissingen. Het was een aantrekke lijke wedstrijd, waarin de thuisclub door energiek spel een 32 voor sprong wist te krijgen nog voor de rust. Een verdiende voorsprong, want de Vlissingers, hoewel technisch be ter, speelden een lauwe wedstrijd. In de tweede helft was dat heel anders. Vier treffers scoorde Vlissingen en Groede wist daar niets tegenover te stellen, zodat het een 3—6 nederlaag leed. Onmiddellijk na afloop van deze wedstrijd kwamen enkele Vlissingse turners op het veld, onder wie Nel Fritz en Jaap van der Sande. Zij ga ven allen een persoonlijke vrije oefe ning ten beste, wat bij de toeschou wers bijzonder goed in de smaak viel. Hierna marcheerde Groede's harmo nie „E.M.M." het veld op voor de ontvangst van Vlissingen en Oosten de met de beide volksliederen. Het werd een uitstekende wed strijd, waarin ditmaal van voet balmoeheid niets bleek en al even min al te vliendschappelijk werd gespeeld. Integendeel, er werd fel, doch uiterst sportief gevochten voor de overwinning tussen twee ploegen, die uitstekend tegen elk aar opwogen, al was Vlissingen ditmaal technisch beslist de beste ploeg. Toch keken de roodwitten reeds na twee minuten spelen tegen een ach terstand aan, toen de verdediging blunderde en de Belgische midden voor daarvan dankbaar profiteerde. Tien minuten later was de balans weer in evenwicht. Jan de Nooijer speelde zich op de linkervleugel keu rig vrij, waarna hij Kees Stroo èen Ercole Baldini winnaar van Ronde van Italië Laatste etappe gewonnen door Miguel Poblet De Italiaanse kampioen Ercole Bal dini is winnaar geworden van de 41ste Ronde van Italië. De laatste rit, van Salo naar Milaan (177 km), werd een triomf voor de Spanjaard Miguel Poblet. Hij was (weer) de snelste in de eindsprint. Het eindklassement van de ronde luidt als volgt: 1 .Ercole Baldini (It.). 92.09.30 (totale afstand was 3411 km); 2. Brankart (Belg.) op 4.17; 3. Gaul (Luxemb.) op 6.07; 4. Louison Bobet (Fr.) op 9.27; 5. Nencini (It.) op 10.36. Wereldkampioenschap voetbal begonnen KONING GU STAAF ADOLF VAN- ZWEDEN heeft zondag in het Raa- sunda-stadion te Solna, een voorstad je van Stockholm, het wereldkampi oenschap voetbal geopend. Hij deed dat nadat een eskader gevechtsvlieg tuigen over het stadion was geda verd en de zestien vlaggen van de deelnemende landen waren binnenge dragen. In hetzelfde stadion werdi daarna de wedstrijd tussen Zweden en Mexico gespeeld. En liet begon goed voor de Zweden, want de ploeg won met 30. Tegelijkertijd werden in vele an dere stadions de overige wedstrij den gespeeld. In groep één startte Duitsland met een 3I overwinning op Ar gentinië. Noord-Ierland won met 10 van Tsjecho-Slowakije. In groep II begon Frankrijk uitste kend: een 73 zege op Paraguay. Joego-SIavië en Schotland speelden gelijk (11). Zweden won dus in groep drie van Mexico en Honga rije en Wales deelden (11). In groep vier werd de topwedstrijd gespeeld: Engeland-Rusland, rust stand 02, eindstand 22Bra zilië gaf Oostenrijk geen schijn van kans: 30. FRANKRIJK—PARAQUAY 7-3. Frankrijk maakte een imponerend debuut. Speciaal in de tweede helft van de wedstrijd tegen Paraguay, dat voor velen als één van de fa vorieten gold, waren de Haantjes zeer goed op dreef. De gehele ploeg voldeed, maar de Real Ma drid geleende midvoor Kopa en de binnenspelers' Fontaine en Pianto- ni waren de uitblinkers. Vooral Fontaine moet worden genoemd: hij scoorde drie goals en door zijn prachtige spel werd hij door zijn kameraden na afloop van de wed strijd in triomf naar de kleedka mer gedragen. De scheidsrechter had in deze wedstrijd overigens haden vol werk. Paraguay nam de leiding toen Amarilla uit een vrije schop van meer dan 20 meter dc bal ineens in de touwen kogelde. Beide keren door prachtig voorberei dend werk van Kopa kon Fontaine daarna tweemaal voor Frankrijk sco ren, maar Amarilla zorgde uit een penalty, dat de ruststand 22 werd. Na rust nam Paraguay weer een voorsprong, maar nu maakte Pianto- ni gelijk. Daarna waren de Haantjes niet meer te houden en scoorden zij regelmatig: Wiesnieski 43, Fontai ne 53, Kopa 6—3 en Vincent 73. ZWEDENMEXICO 3—0. Ondanks de vrij gemakkelijk behaal de zege heeft het Zweedse elftal geen grootse indruk kunnen maken. Het was bepaald een teleurstelling dat linksbinnen Gunnar Gren volkomen faalde. De beste speler was linksbui ten Skoglund, die de Mexicaanse de fensie met handige dribbels de baas was. De Mexicanen waren individu eel zeer vaardig met de bal, maar de monstreerden in de aanval een ont stellend gebrek aan samenhang. Uit een zuivere voorzet van Skoglund zorgde midvoor Simonsson voor een 1O-ruststand. Lïedholm (uit een pe nalty) en Simonsson (uit een ragfijne pass van Skoglund) bepaalden de eindstand op 30. DUITSLAND—ARGENTINIË 3—1. Eén ding is reeds duidelijk gewor den: Sepp Herberger heeft zijn „Manschaft" met nog slechts vier spelers van het team, dat in 1954 de titel behaalde mentaal en tactisch voortreffelijk voorbe reid. In technische balvaardigheid waren de Argentijnen uitgespro ken beter maar deze virtuositeit bleef zonder effect tegen het nuch tere, enthousiaste en sterk defen sieve spel der Duitsers. De veel dribbelende Argentijnen kregen geen moment gelegenheid tot een Incidentjes bleven niet uit: Rahn, Dellacha, de Argentijnse slingerback, en Rossi kregen waarschuwingen van scheidsrechter Leafe. Eckel en Fritz Walter raakten geblesseerd. De groot ste verdienste van de Duitse ploeg is geweest, dat zij prachtig reageerde op het doelpunt, waarmee rechtsbui ten Corbata na twee minuten in het voordeel van Argentinië de score opende. Na 33 min. viel de gelijkma ker gescoord door Helmuth Rhan en nog voor rust zorgde de uitstekende midvoor Seeler voor een voorsprong. Na rust scoorde nogmaals Rhan uit een prachtige pass van Walter. ENGELAND—RUSLAND 2—2. Lev Jasliin stormde er wild gebarend zijn doel voor uit. Het kon eenvoudig geen strafschop zijn.... In zijn woede 'greep de lange Russische keeper scheidsrechter Zsolt met beide armen vast. Maar de Hongaarse arbiter bleef onverstoorbaar. Koesnetsof had een wandaad binnen het strafschop gebied begaan. De flegmatieke Brit Tom Finney legde de bal op de witte stip en toen begreep Jashin. het ook: strafschop. Gespannen ging hij tus sen de palen staan, maar hij kreeg geen schijn van kans. Het publiek op de hand van de Britten kende toen zijn vreugde niet: met nog tien minuten te spelen was de stand ge lijk gemaakt. Toen werd Engeland plotseling veel sterker en er zat een tijd nog winst voor de Britten in, maar het bleef 22. Het zou waarschijnlijk ook een te grote beloning voor Billy Wright en zijn mannen zijn geweest. Aanvanke- lijker waren de Russen sneller, be weeglijker geweest en speelden zij tot ieders verbazing ook moderner en niet te missen kans gaf (11). Dit doelpunt luidde een hevig Vlissings offensief in. De voorhoede was ech ter weinig fortuinlijk en resultaten bleven dan ook uit. Bijna hadden de Belgen zelfs de leiding- genomen, toen de middenvoor de bal keihard in het lege doel plaatste. Jo de Waal dook eenter op het juiste moment op en kopte de bal uit de doelmond. 1 Ook na de hervatting behield Vlis singen het beste van het spel en na tien minuten spelen had Jo Kleinjan succes (21). Twaalf minuten latei- echter had de verdienstelijk spelende linksback Bram van Belzen bepaald pech. toen hij de bal verkeerd raakte en keihard in eigen doel schoot (2 2). Vlissingen bleek niet ontmoedigd en zette de aanvallen voort. In ae 32ste minuut werkt Jan de Nooijer een goede combinatie met Jaap van Maris op de juiste wijze af (32). Met deze stand kwam het einde van deze door scheidsrechter Lancel voortreffelijk geleide wedstrijd. Na afloop reikte burgemeester J. Everaars van Groede tijdens een ont vangst In het gemeentehuis de prij zen uit. De dames Nel Fritz, Julia den Toonder en Yvonne Schout kre gen een zilveren lepeltje. De aan voerders van de Vlissingse elftallen kregen een fraaie beker en de aan voerder van Oostende een plaquette. Zeven ploegen voor de Ronde van Nederland Zeven van de acht ploegen, die op dinsdag 17 juni a.s. op het Rem- brandtplein te Amsterdam zullen starten voor de Ronde van Nederland, zijn nu samengesteld. Zij bestaan elk uit acht renners. De organisatoren zijn er niet in ge slaagd een nationale ploeg aan de starfc te krijgen. De kandidaten voor de „Nelux"-equipe in de Tour de France zijn dus in verschillende mer- kenteams ingedeeld. Wel zal Kees Pellenaars ais leider van een der ploe gen fungeren. De ploegen zijn als volgt samenge steld: België 1: wereldkampioen Rik van Steenbergen. André Vlayen (kam pioen van België), Ray Impanis. Pino Cerami, Jacques Schoübben, Jos Meu- lemans, Emil Severeyns en Jan de Valk. België 2: Rik van Looy, Leon van Daele, Wille Schroeders, Jef Schils, Hilaire Couvreur, Jos Hoevenaaers, Jos van Gompel en Rik Luten. Duitsland: Klaus Bugdahl, Horst Ba- kat, Bruno Burrey, Willy Liebelt, Udo Klein. Matthias Loeder, Heinz Scholl en Gunther Ziegler. Italië: de Belg Willy Vannitsen, Gis- mondi. Cassano, Filippi, Furloni, Gag- gero, Guanccini, Salza. Nederland-zwart: Gerrit Schulte, Piet Damen, Ab Geldermans. Piet Steen voorden. Tonnie Bergmans, Geurt Pos, Schalk Verhoef en een nog nader aan te wijzen renner. De ploegen Nederland rood-wit-blauw en Nederland-blauw zullen worden samengesteld uit de navolgende zes tien renners: Gijs Pauw, Van dei- Sluis. Huissoon, Van der Brand, Van der Broek, Van der Putten, Adrie Voorting. M. Roks. Wout Wagtmans, Daan de Groot, Frans Mahn, Michel Stolker, Leo van der Pluym, Jacques Kersten, Jo de Roo en Piet van Est. De ploegleiders zijn Kees Pellenaars en Klaas Buchly. ElinkwijkG.V.A.V. op 15 juni te Hengelo De beslissingswedstrijd tussen Elink wijk en GVAV zal op zondag 15 juni aanstaande in het stadion Veldwijk te Hengelo worden gespeeld. Simonïan opende de score: 01. In de 17e minuut van de 2e helft maak te Billy Wright, die op de spilplaats bijkans de ster van het veld was, zijn enige fout, een kostbare: alle Britse verdedigers liepen naar voren om de Russen buitenspel te zetten, alleen Wright kwam niet meeInvanov kwam daardoor alleen voor de kee per. De Engelsen dachten er niet over te capituleren en met een harde kop bal kon midvoor Derek de achter stand verkleinen.' Weer scoorde En geland, maar nu annuleerde scheids rechter Zsolt het doelpunt. Wat later kwam de alleszins verdiende gelijk maker dus toch. ZUIDSLA VIË—SCHOTLAND 1—1 Schotland heeft kans gezien om Zuid-Slavië de ploeg, waarvan En geland enkele weken geleden kans loos met 50 verloor een gelijk spel af te dwingen. Het was een ge flatteerd resultaat .voor de Schotten, want de Zuidslaven waren vooral voor de rust duidelijk sterker. Doel man Younger heeft in feite de wed strijd voor de Schotten gered. Maar na zes minuten was hij ook machte loos op een schot van Petakovic (1 0). Kort na rust zorgde Murray ver rassend voor de gelijkmaker met een prachtige kopbal. In de slotfase be heersten de Zuidslaven de strijd vol-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5