PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Tanker „Artemis" geladen met 14.000 ton benzine brandde als een fakkel Reizend L- Vlaams Volkstoneel won vijfde Landjuweel Hofmeester kwam om het leven, drie bemanningsleden nog vermist Vandaag.. IN FRANKRIJK OP 5 OKTOBER STEMMING OVER GRONDWET AMERIKAANSE HELIKOPTER IN OOST-DUITSLAND GEDAALD 201e jaargang - no. 133 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 9 juni 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C- Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat l; Zierlkzee, red. tel. 2425. adm tel 2094 Na aanvaring op de Nieuwe Waterweg Vandaag wordt het overleg over de salarisherziening der K.L.M.-vliegers in Utrecht voortgezet. Daar komen de bemiddelingscommissie van de voorzitters der werkgevers- en werk nemersorganisaties en het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-vlie- gers bijeen. Zondagavond heeft dit bestuur op een persconferentie te Amsterdam enige mededelingen gedaan over het tot dusverre bereikte resultaat. Een daar van hield in, dat de K.L.M.-directie zich in principe tot een salarisverho ging van 4 procent bereid heeft ver klaard. Bovendien zal de directie, in dien althans ook over andere detail punten volledige overeenstemming wordt bereikt, de vliegers samen een bedrag van f 600.000 uitkeren achterstallige salarisverhoging over de afgelopen 21 maanden (de periode, waarin is onderhandeld). Dit bedrag vormt ongeveer 1 procent van het to taal-salaris. De verhoging van 4 pro cent komt de K.L.M. dit jaar op een bedrag van f 1.200.000.te staan. Twee Noorse schepen zijn zaterdagmiddag te Hoek van Hol land op de Nieuwe Waterweg, even beneden de Berghaven, met elkaar in botsing gekomen. Een man kwam daarbij om het leven en drie zeelieden worden nog vermist. Men vreest, dat zij of ver brand of verdronken zijn. De aanvaring geschiedde tussen het 1534 brt metende m.s. „Luksef jell" van de Fjell-line uit Oslo en het uitgaande 10.945 brt metende tankschip „Artemis" van de rederij Joergen Bang uit Kristiansand. Zo hevig was de botsing, dat de „Artemis", die met een lading van 14.000 ton benzine van Pernis onderweg naar Donges (het Pernis van de Franse havenstad Bordeaux) onmiddellijk in brand vloog. Zondag is het totaal uitgebrande schip ter hoogte van Schiedam afgemeerd. Zwarte rookwolken over Hoek van Holland De Artemis werd in de morgen op sleeptouw genomen door zeven sleep boten: voorop Barents Zee en Garm, opzij en achter de Maas, Alblasser- dam, Atlas, Argus en Katendrecht. De schade van de eigenlijke aanva ring was echter niet groot. Zaterdagmiddag en ook zondag tij dens het transport van het zwartge blakerde schip was het verkeer op de Nieuwe Waterweg gestremd. De mailboot „Prinses Beatrix" van Har- wich-Hoek van Holland is zaterdag doorgevaren naar Vissingen. Het schip „Luksefjell" had een technisch storing gekregen aan de stuurmachine, waardoor het roer bleef hangen. Het kwam schuin van voren op de Artemis af. Dit schip werd circa dertig meter van de boeg aan bakboord geraakt en kreeg ter hoogte van de tanks een gat van ongeveer vijftig centime ter in doorsnee. Daaruit spoot ploseling met enorme kracht brandende benzine, waardoor het schip in vlam schoot als een aan steker. De kapitein, Gunnar Sauslaa, van de „Artemis" gaf direct bevel te keren en het anker neer te laten, zodat het schip met de neus kwam te liggen in de richting van Botterdam. Voordat het zover was verspreidden zich reeds zware vette rookwolken en waren tal van bemanningsleden en de rijksloods overboord gesprongen. Het juist passerende m.s. „Heiloo" bracht hen naar Hoek van Holland. De reddingboot „President Jan Leis" maakte drie keer een tocht naar het schip en slaagde erin zes opvarenden te redden. Deze reddingboot heeft ook de gezagvoerder van boord gehaald. Deze heeft nog kans gezien voordat hij van boord stapte kranen te ope nen om gas te laten ontsnappen. De kapitein en twee bemanningsleden moesten in het gemeenteziekenhuis te 's Gravenhage worden opgenomen, waar de chef-hofmeester, E. Johans- sen aan opgelopen brandwonden is overleden. Kort na het gebeuren verschenen sleepboten ter plaatse om met hun waterkanonnen te trachten het vuur te blussen, weldra geassis teerd door de Rotterdamse brand weer, die groot materieel naar de Hoek had gestuurd en geconcen treerd spoot op het gat. waaruit de brandende vloeistof zich perste. a enige uren staakte men dit, om dat voor een ontploffing werd ge vreesd. Ook was het branden even opgehouden, maar toen het vuur op eens weer met hernieuwde ijver be gon, besloot men op deze plaats weer water te gaan geven en opeens slaag de men erin het vuur op het voor schip te blussen. Inmiddels was op 't gloeiend-liete schip ook brand ontstaan in de hutten op het aohterschip, die in de vroege .is het 125 jaar geleden dat de levenslustige Marie-Caroline, hertogin de Berry, uit Frank- rijk werd verbannen naar Pa- li lermo. De hertogin de Berry, wier echtgenoot de Franse kroonprins was vermoord, H was als man verkleed na de revolutie van 1830 in Frank- H rijk teruggekeerd om een op- stand ten gunste van haar zoon Louis-Pnilippe te verwek- ken. Bij haar verbanning sprak zij de befaamde woorden „Quel malheur d'etre une femme". 1 Een luchtopname van de brandende Noorse tanker „Artemis". (Luchtfoto A.N.P.). uren van de zondag nog steeds niet bedwongen was. Na het gebeuren wist men aanvan kelijk niet hoeveel mensen er aan boord waren, wie er gered waren of wie er ontbraken. Eerst langzamer hand kwam hierin enige tekening en bleek, dat er drie opvarenden op het appèl ontbraken, die, zo vreesde men, om het leven zijn gekomen. Uiteraard trok deze scheepsbrand, die tot in de wijde omtrek te zien was, tal van belangstellenden. 1 Met het oog op eventualiteiten werd de omgeving tot op honderden meters af stand van het schip afgezet, waarbij de politie geassisteerd werd door in derhaast opgeroepen padvinders en B.B.-ers, personeel van douane en marechaussee en bovendien bood het Engelse transitkamp alle mogelijke medewerking, o.m. door het beschik baar stellen van auto's. Acteur Bob Verstraete had auto-ongeluk De acteur Bob Verstraete heeft te Giethoorn een auto-ongeluk gehad, waarbij hij lichte verwondingen aan het hoofd heeft opgelopen. De acteur moet enkele dagen het bed houden. Bob Verstraete, die alleen in de auto zat, had een flauwte gekregen, waar door zijn wagen van de weg afreed en tegen een hoorn botste. De acteur had te Giethoorn een repe titie gehad van de film „Fanfare" van Bert Haanstra en was juist op weg gegaan naar Den Haag, waar hij de regie heeft van het toneelstuk „Het zilver van de Pharao", waarmee de toneelgroep „Arena" over ruim een week uitkomt. OVER EEN MAAND VERKIEZING IN ALGERIJE Verklaring van Salan aan comités openbaar welzijn Generaal Salan heeft zondag in een boodschap aan het Algerijnse comité voor openbaar welzijn verklaard, dat dit comité zijn grootste opdracht moet zien in „het werken voor de ver eniging van zielen en harten", zoals generaal De Gaulle heeft, gezegd. Sa lan prees het „niet te schokken ver trouwen en de onversaagde moed en vastberadenheid" van het comité, dat hij opriep om hem te helpen de taak waarmee De Gaulle hem heeft belast, uit te voeren. (Salan is benoemd tot gedelegeerde van de regering in Al gerije). In Parijs komt vandaag het kabinet van De Gaulle onder voorzitterschap van president Coty bijeen. Men ver wacht de benoeming van een minis ter van landbouw, van handel en in dustrie, van openbare werken en van opbouw. Voorts verwacht men, dat de toestand op Corsica zal worden besproken en dat een aantal besluiten, die zaterdag genomen zijn, officieel zullen worden goedgekeurd. Deze be sluiten behelzen o.a.: Een volksstemming op 5 oktober over de voorstellen voor grondwetswijzi ging. Nieuw BEMANNING WORDT VASTGEHOUDEN Vliegtuig werd tot landen gedwongen Een Amerikaanse helikopter is zater dag in Oost-Duitsland tot dalen ge dwongen, nadat het toestel, onderdeel van de derde pantserdivisie, op een vlucht van Frankfort naar het ma- noeuvregebied van Grafenwohr ver dwaald was. Het toestel had een be manning van twee officieren en een sergeant, en vervoerde als passagiers zes officieren van het Amerikaanse le ger. Van Amerikaanse zijde is om uitleve ring gevraagd van de inzittenden en de helikopter. De Oostduiste regering Gevangene ontvlucht uit huis van bewaring De 35-jarige gedetineerde W. Vermeu len heeft zaterdag kans gezien tijdens het luchten uit het huis van bewaring te Utrecht te ontsnappen. De man maakte met een groepje gedetineer den onder bewaking een wandeling op de binnenplaats. Plotseling zagen de bewakers hoe hij op een tafeltje sprong, dat voor de muur van de ge vangenis stond, en bij zijn ontvluch tingspoging hulp kreeg van een van de overige gedetineerden. Men snelde toe en zag kans de tafel onder de voortvluchtige weg te trek ken. Deze had zich inmiddels op de muur getrokken en ontkwam. Hij heeft op zijn vlucht een fiets ge stolen waarmee hij in de richting van het stadscentrum reed. Op het ledig erf te Utrecht gooide hij de fiets aan de kant en sprong achterop 'n vracht auto. Een eind verderop, ter hoogte van de bemuurde weerd sprong hij van de auto af en wist zich voor de tweede maal van een fiets meester te maken. Het laatste is de voort vluchtige gesignaleerd in de omgeving van Zeist. JURYRAPPORT VERSCHENEN Acht verenigingen behaalden 75 punten of meer HET EINDRAPPORT over het vijfde Zeeuwse Landjuweel is thans ver schenen en daaruit blijkt, dat ook ditmaal het „Reizend Zeeuws-Vlaams Volkstoneel" uit Hulst heeft gewonnen! Zij voerde op „Tartuffe" van Mo lière. Zoals men weet won deze vereniging ook het derde en het vierde Landjuweel, het laatste samen met het Middelburgs Dilettantentoneel. Tweede werd ditmaal de vereniging „De Rederijekers" uit Goes en derde „Het Vlissings Schouwspel". De jury wijst er op, dat er dit jaar de volgen de opvallende punten waren: de teruggang van „H.M.D.T.", de succesvolle wederverschijning van het „Vlissings Schouwspel" en het stijgen op de ranglijst van „De Rederijekers", Goes, „St.. Paulus", Middelburg en „On derling Kunstgenot" te Goes. De laatste vereniging staat nu op bijna de zelfde hoogte als in de beide eerste jaren van het Landjuweel, toen zij lieide malen als derde eindigde. De jury zet uiteen, dat de resultaten van dit vijfde landjuweel een aantal aanwijzingen bevatten over de bete kenis van deze in ons land nog steeds unieke krachtmeting van amateurto neelverenigingen. De stijgende lijn ls namelijk duidelijk te onderkennen: acht verenigingen behaalden 75 pun ten of meer, hetgeen zich tot dusver nog niet had voorgedaan. „Dit ver heugende aspect maakt tevens een einde aan het sprookje, dat tot hoogste regionen van het Zeeuwse 'amateurtoneel slechts een beperkt aantal uitverkoren verenigingen toe gang zou hebben", zo zegt de jury. heft geprotesteerd tegen de schending van zijn luchtuim. De inzittenden van de helikopter wor den door de Oostduitse politie vastge houden iln Karl Marxstadt, het voor malige Chemnitz. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde dat het ver zoek om uitlevering gericht is aan de Russische autoriteiten, met wie op het ogenblik onderhandelingx gaande zijn. Eerder op 29 mei j.l. is een Bel gische „Thunderjet" in Oost-Duïtsland tot dalen gedwongen. Een Belgisch verzoek om uitlevering van de piloot, gericht aan de Russische regering, werd van de hand gewezen omdat over deze kwestie onderhandeld moest worden met de Oostduitse regering. 'ieuwe verkiezingen na de volks stemming. Plaatselijke verkiezingen over onge veer een maand in Algerije. Benoeming van een burgerlijke assis tent van generaal Salan in Algerije. Premier De Gaulle zal vandaag voorts zijn besprekingen over eco nomische kwesties met vertegen- wcurdigers van vakverenigingen en werkgeversorganisaties voort- zetten. De communistische bonden hebben geweigerd aan dit overleg deel te nemen. Een geselecteerd kiezerskorps van ruim 45.000 leden is zondagmorgen ter stembus gegaan om 146 leden voor de Eerste Kamer van het Franse par lement te kiezen. communisten en de socialisten wonnen elk twee zetels. Maar de grootste winnaars waren de conser vatieve onafhankelijken, die vijf zetels kregen. De Osr'listen verloren twee zetels. Hoge Raad wijst verzoek van verstekelingen af De Hoge Raad der Nederlanden heeft het verzoek van de twee verstekelin gen, de 23-jarige Robert Twiss. en de 27-jarige Rudolf Schrijver, dat de wet op de uitwijzing van vreemdelingen niet van toepassing op hen zal zijn, afgewezen. De beide verstekelingen mochten, zo als bekend, niet naar Nederland ko men. Volgens „The Courier", het blad van de UNESCO, zijn er in 1955 in veertien Westeuropese landen 35.000 personen bij verkeersongevallen omgekomen en 600.000 gewond. Op elke 100.000.000 kilometer die door voertuigen op verkeerswegen wor den afgelegd, komen er in West-Europa achttien mensen om. in Groot- Brlttannië tien en in de Verenigde Staten vijf, al dus „The Courier". Zaterdagavond omstreeks half negen is de S5-jarige gedetineerde W. Ver meulen uit het huis van bewaring aan de Gansstraat te Utrecht ont snapt. Foto: rechts het-huis van de dir-ec- wacht thans dat van Oostduitse teur, links daarnaast het platje en de zijde getracht zal worden via de muur waarover de gevangene ont- kwestie van de helikopter de fac- I snapte. In het plantsoentje op de to erkeranmg te verkrijgen. voorgrond liet de man voetsporen I achter. VERPLICHTE STUKKEN? Voorts gaat de jury in op de vraag of het gewenst zou zijn om, evenals b.v. bij muziekconcoursen, over te gaan tot verplichte stukken. Mis schien zou voor de toekomst eens de mogelijkheid in beschouwing geno men kunnen worden het nemen van een proef, waarbij de deelnemers een keuze kunnen doen uit b.v. vijf stuk ken, afgestemd op de mogelijkheden van de verenigingen. Maar: „het peil van het repertoire in het Zeeuws Landjuweel is zo danig, dat voor het aanwijzen van stukken nauwelijks reden aanwe zig is" zegt de jury evenwel. „Dit vijfde Landjuweel heeft zich in 't bijzonder onderscheiden door een goede stukkenkeuze, maar ook in de voorgaande jaren lag het peil van de in de provinciale toneel kamp gespeelde stukken heel wat hoger dan het algemene Zeeuwse peü". In dit verband wordt gewe zen op de werkzaamheid van de toneeladviseur. JURY CONTRA JURY. Uitvoerig wordt vervolgens ingegaan op het probleem „jury contra jury", dat onder meer tot uiting kwam in Zeeuwsch-Vlaanderen. Daaioij wordt er op geweien dat er voor toneel wedstrijden geen uniform beoorde lingsschema bestaat. Het merendeel der systemen is echter uitvoeriger ingewikkelder dan dat van het Zeeuwse Landjuweel. De jury begrijpt echter niet, waar om in Zeeland naast het Landju weel-schema, nog andere systemen van beoordeling gebruikt worden. Dat is de moeilijkheden, die kun nen ontstaan uit afwijkende jury oordelen, eenvoudig oproepen. Tij dens het Landjuweel zijn twee concoursen gehouden, waaraan verenigingen deelnamen, die ook voor het Landjuweel speelden. De stukken waren in beide gevallen dezelfde, zodat de verenigingen VERWACHT. AFNEMENDE WIND. Wisselende bewolking met aanvanke lijk nog enkele buien, voornamelijk in het noorden van ons land. Afne mende wind. Iets hogere temperatu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1