Nog geen einde te verwachten van financieringsmoeilijkheden Kerkorde van Dordrecht voor Gereformeerde Kerken afgedaan KLANKBORD N.C.R.V. WIL MEER ZENDTIJD HEBBEN OP ZONDAG ZATERDAG 7 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. S JAARVERSLAG BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN: Totale investering der gemeenten was in '57 hoger dan in '56 De moeilijkheden, welke zich in 1956 voor de lagere publiek rechtelijke lichamen, in het bijzonder de gemeenten, begonnen voor te doen bij het aantrekken van de nodige financierings middelen op lange termijn, zetten zich in 1957 nog in versterkte mate voort, zo deelt de bank voor Nederlandsche gemeenten in haar verslag over 1957 mede. Enerzijds vonden deze moeilijkhe den hun oorzaak in de, tengevolge, van de toenemende verstoring van het financieel-eeonomisch evenwicht in ons land, voortgaan de verkrapping van de kapitaalmarkt en anderzijds in de om standigheid dat de investeringsactiviteiten van de gemeenten niet op korte termijn kunnen worden beperkt. Hoezeer dit laatste het geval is, blijkt wel hieruit, dat de totale inves teringen der gemeenten in 1957 nog 345 miljoen hoger waren dan in 1956, n.l. 2.085 miljoen. De stijging kwam eerst in het vierde kwartaal van 1957 tot stilstand. Reeds in het begin van het verslag jaar hadden vele gemeenten de norm voor de maximale bruto-vlottende schuld overschreden. De regering vond hierin aanleiding enkele maat regelen te treffen om de verdere stij ging van de vlottende schuld der ge meenten te beperken. In de tweede helft van 1956 werd door de minister van financiën met de vertegenwoordigingen van levens verzekeringsmaatschappijen en pen sioenfondsen e.d. overleg gepleegd, om te komen tot. een overeenkomst, op grond waarvan voor de financie ring van de woningbouwuitgaven van de gemeenten vaste leningen konden worden aangegaan. Het overleg, het welk december 1956 cn begin januari 1957 werd afgesloten, had tot resul taat, dat door de bank leningen voor het genoemde doel bij levensverzeke ringsmaatschappijen én pensioenfond sen e.d. konden worden gecontrac teerd tot een totaal bedrag van rond 562 miljoen. Om te voorkomen, dat de gemeen ten bij het doen van betalingen moeilijkheden zouden gaan onder vinden, werd door de bank een re geling ontworpen tot het verlenen van extra-kredieten boven de nor male kredieten, welke zij verleent. Voor deze regeling werd de on misbare medewerking van de staat en van de Nederlandsche Bank verkregen; van de eerste in de vorm van een liquiditeitsgarantie; van de tweede in die van een kre dietfaciliteit op basis van de ge meentelijke promessen, anticipa- tiebiljetten e.d., waarover de bank beschikte. De ontwikkeling noopte de regering tot verderstrekkende maatregelen dan die, welke in het begin van het jaar waren genomen. Tegen het midden van de maand juli werd door haar aan de gemeenten medegedeeld, dat financiering met kort geld alleen nog toelaatbaar moest worden geacht voor investe ringen, welke reeds onderhanden wa ren en niet meer konden worden stop gezet en dat nieuwe investeringen alleen dan ter hand konden worden genomen als de financiering met vast geld verzekerd was. Dit gold van dat moment af eveneens voor de gemeen telijke woningbouw. Dat de investeringen, welke reeds on- onderhanden waren cn niet meer konden worden stopsrezet, zeer om vangrijk waren, blijkt ook uit de snelle stijging van de vlottende schuld in het tweede halfjaar 1957. Op de eerste nationale woningbomv- lening, welke bestond uit 6 25-jari- ge obligaties, werd voor een belang rijk bedrag, n.l. 394.000.000.— in geschreven, welk bedrag geheel werd toegewezen. De lening werd tevens benut om kasgeldleningen in vaste leningen om te zetten. Het was na melijk mogelijk met schuldbekente nissen van aan gemeenten en aan de bank verstrekte knsgeldleningen te betalen. Hiervan werd voor een be drag van 78.000.000.gebruik ge- muakt. Ongeveer gelijktijdig met het emitte ren van deze lening door de bank nam de regering een andere maatre- VERGETEN. De telefoondienst van Kopenhagen heeft alle mensen met de naam Olsen een der meest voorkomende familienamen in Dene marken met één slag „geliqui deerd". Althans, bij het verschijnen van de nieuwe gids bleek de opgave der Olsens, die normaal ongeveer zestig kolom beslaat, niet voor te ko men. De fout bleek te liggen bij de binder, die het gedeelte der Olsens vergeten had. De telefoondienst heelt toegezegd de reeds gedistribueerde gidsen door andere, die wel de naam Olsen bevatten, te zullen vervangen. VERDWENEN. Het Londense Me tropolitan Theatre had, om meer be kendheid te geven aan de première van „The Thousand Pound Trunk Mysterie", een grote hutkoffer voor het gebouw laten plaatsen. Aan de koffer was een briefje be vestigd „Wat zit er in Duizend pond sterling, een lijk of een knap blond je. Zoek de goede sleutel en vind de oplossing". Aan 'de koffer was een zeer grote sleutelbos opgehangen. Een kennelijk zeer nieuwsgierige en ongeduldige theaterbezoeker wilde niet wachten. Het personeel van het Metropolitan Theatre bemerkte dat koffer en sleutelring waren verdwe- gel. Onder invloed van de excessieve vraag, welke de gemeenten op de geldmarkt uitoefenden, was de prijs voor kasgeldleningen zo sterk opge lopen, dat zelf reeds transacties tot stand kwamen tegen een rentevoet van 7 per jaar. De regering ging in oktober wederom over tot het stel len van een rentemaximum voor kas geldleningen, zij stelde dit op 5% fer jaar. n november werd de eerste nationa le woningbouwlening gevolgd door een tweede, bestaande uit rentespaar- brieven. Ook deze lening had een zeer goed resultaat. De verkoop bleef opengesteld tot 4 februari 1958. De totale opbrengst was 233.800.000. Het behoeft niet te verwonderen, dat ondanks deze geslaagde emissies, de situatie, zoals deze aan het eind van het jaar aanwezig was, nog aanlei ding gaf tot bezorgdheid. De emissies tezamen met het z.g. grote contract met institutionele be leggers hebben teweeggebracht, dat het totale bedrag, hetwelk in 1957 aan vaste leningen door of voor ge meenten werd ontvangen, nog 778 miljoen heeft bedragen, tegen 886 miljoen in 1956. Niettemin vertoont de netto-vlotten de schuld in 1957 nog een zeer be langrijk accres. Dit is niet minder dan 997 miljoen, n.l. van 749 mil joen aan het begin tot 1.746 mil joen aan het eind van het jaar. Het totaal van de netto vlottende schuld is voor deze beschouwing ver minderd met een bedrag van 385,2 miljoen, hetwelk door de bank in 1957 als proveny van de nationale woningbouwleningen is ontvangen, doch dat in 1958 aan de gemeenten is doorgegeven. Voor de verwachting, dat de moei lijkheden zeer spoedig tot het verle den kunnen worden gerekend, ïs dan ook geen plaats. Het tempo, waarin het herstel zich zal voltrekken, hangt af van de omvang van de bedragen, welke voor consolidatie van vlotten de schuld beschikbaar komen. Deze zijn voorshands niet belangrijk, om dat de opbrengst van nieuwe lenin gen in de eerste plaats nodig is voor financiering van lopende verplich- tiugen wegens onderhanden en van nieuwe urgente werken. Eerst het bedrag, dat daarna nog resteert, kan dienen voor de consolidatie. Zal derhalve het algehele herstel nogal tijd vorderen, het stemt toch tot voldoening, dat daarmede in het verslagjaar een goed begin kon worden gemaakt en dat de op de kapitaal- en geldmarkt inge treden ontspanning, welke in de laatste maanden van het verslag jaar merkbaar werd, aan verdere vorderingen steun verleent. Aanslag op Sumatra Tijdens zijn reis door Sumatra is een bomaanslag gepleegd op de Indone sische procureur-generaal Soeprapto, die echter ongedeerd bleef, aldus een mededeling van de politie in Djakar ta. Soeprapto reisde in een konvooi tus sen Padangpandjang en Boekittinggi, in gezelschap van de politie-chef Roesli, toen rebellen een overval de den op het konvooi. Niemand van de konvooi-reizigers werd echter gewond aldus de politie. „TEGEN EENZIJDIGE AMPUTATIE" Bedenkingen tegen commerciële televisie Te Utrecht is de jaarlijkse vergade ring gehouden van de verenigings raad der Nederlandse Christelijke Ra diovereniging (N.C.R.V.) De voorzit ter wees er op, dat het convent van kerken in 1957 dezelfde status ver kreeg als het I.K.O.R. Onjuist acht te hij het, dat de zendtijd van de kerken voor een belangrijk deel in mindering gebracht wordt op de zendtijd van de N.C.R.V. Deze moet daardoor op het ogenblik op zondag genoegen nemen met enkele „snipper- kwartiertjes". Hij verwachtte, dat deze eenzijdige amputatie van de Midtïjd een einde zal nemen wanneer de nieuwe omroepwet het staatsblad zal hebben bereikt. De voorzitter onderschreef de bezwa ren die bestaan tegen de voorgeno men verhoging van de radïotetribu- tie van 12,op 15,In vel band met de financiële positie be pleitte hij een overgangsregeling. Deze zou het eerste jaar een miljoen gulden kosten, maar het alternatief is, dat er 8Vj miljoen gulden uit de beurzen der luisteraars wordt ge haald. Daartegen meende hij in ver zet te moeten komen. Hij had ernstige bedenkingen tegen invoering van de commerciële tele visie, die men in Engeland soms als „vrije" televisie meent te mogen be stempelen. De commerciële televisie betekent volgens de voorzitter, dat dit medium De secretaris-yeneraal van de U. N. O., Dag Hammerskjoeld heeft van de Universiteit van Cambridge het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid gekregen. Hammerskjoeld op weg naar het Senaatshuis van de Univer siteit,. Naast hem loopt Edwin Muir, die het eredocterschap in de letteren werd aangeboden. in handen wordt gegeven van hen, wier doelstelling is de afzet van be paalde artikelen te verhogen. Het culturele loopt daarbij gevaar ach tergesteld te worden bij het commer ciële. De invoering van de commerciële te levisie achtte hij niet nodig om mo gelijk te maken, dat de Nederlandse televisie zichzelf bedruipen kan. De sterke stijging van het aantal bezit ters van televisie-toestellen (nu cir ca 320.000) kan volgens hem de tele visie weldra „selfsupporting" maken. Ook besprak de voorzitter de kwestie van de school-televisie. De mogelijkheid dat de televisie enig soelaas zou kunnen bieden met betrekking tot het tekort aan leerkrachten werd niet door hem aanwezig geacht. De N.C.R.V. heeft indertijd het initiatief geno men inzake de school-radio: zij zal zich thans moeten laten voor lichten op het punt van de school televisie. Ofschoon de financiën waarschijnlijk een rem zullen vor men voor de invoering van de televisie, zal het aanbeveling ver dienen, zich nu reeds met deze taak bezig te houden, aldus de voorzitter. GIOCH1DELLA XVII OIJ/MPIADt: Het Wereldgebeuren In april kwamen 7416 nieuwe woningen gereed lu april 1958 ziju in Nederland, 7.416 woningen opgeleverd. Een der gelijk aantal nieuwe woningen werd nog nimmer in een april-maaud vol tooid. In april 1957 kwamen 6.534 wo ningen gereed hetgeen toen het hoog ste aantal in een april-maand opge leverde woningen was. In de eerste vier maanden van 1958 werden 27.472 nieuwe woningen ge bouwd, tegen 25.742 in de overeen komstige periode van 1957. In totaal zijn tot eind april 1958 se dert de bevrijding 624.030 nieuwe wo ningen gereedgekomen. Het aantal woningen waarvan de bouw in april 1958 werd aangevan gen bedroeg 7200. In de maand april 1957 werd aan 8.324 woningen be gonnen. In de eerste vier maanden van 1958 werd aan de bouw van 21.775 woningen begonnen, tegen 30.481 in de overeenkomstige perio de van het vorige jaar. Doordat in april 1958 iets meer wo ningen gereed kwamen dan er in aanbouw werden genomen, liep het aantal in uitvoering zijnde woningen ook iets terug. Op 1 mei 1958 waren 84.113 woningen in aanbouw. In Zee land kwamen in april 162 woningen gereed (in '57 191), in januari tot en met april in '58 887 en in '57 755.) |HlllllllilllllllllilllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Het blijft zomers (Van onze weerkundige H medewerker) Zeeland kreeg de laatste da- §f gen belangrijk meer zonne- schijn dan het noorden van het land en ook liep de tempera- m tuur hier hoger op. Na het op- trekken van de wolkenvelden steeg het kwik vrijdagmiddag in Vlissingen tot ruim 20 gra- den Celsius en in het zuidoosten van ons land tot 23 graden Cel- sius. Een hoge-drukgebied is van de Scandinavische landen naar Polen getrokken en heeft de wind naar oostelijke richting doen draaien. Inmiddels is een zwak onweersfront van de Golf van Biscaye naar Frankrijk getrokken. Dit front trekt nog m langzaam naar het noord-oos- ten en de kans, dat er in onze s omgeving gedurende het week- einde regen- of onweersbuien tot ontwikkeling komen, is aan- wezig. Toch zal de temperatuur m zomers blijven en zal vandaag j| door luchtaanvoer van het vaste land opnieuw de tempe- ratuur boven de twintig graden j| Celsius stijgen. Het weer houdt een zomers karakter, maar sta- lp biel is het niet. De Italiaanse kunstenaar Armando Testa uit Turijn, gefotografeerd met het door hem vervaardigde en door het Olympisch comité bekroonde af fiche voor de Olympische Spelen, die in 1960 in Rome zullen worden ge houden. Handel tussen Duitsland en Nederland neemt toe Het handelsverkeer tussen Neder land en de bondsrepubliek Duitsland was in het jaar 1957 wederom van groter omvang als in de vooraf gaande jaren, aldus het jaarverslag van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel. In- en uitvoer tezamen hebben thans zelfs de 5 miljard grens overschreden. De toename van de Westduitsë uitvoer naar Nederland van 372.1 miljoen gulden is niet zo groot als die van het vorige jaar, toen zij rond 400 miljoen gulden be droeg. De toename van de Neder landse uitvoer naar de bondsrepubliek (ruim 200 miljoen gulden) bleef on geveer gelijk aan die van het vorige jaar. De bondsrepubliek bleef ook in 1957 de grootste afnemer van Nederlandse goederen, hoewel het Duitse aandeel in de Nederlandse export (18,4 tegenover 1956 slechts met 0.4 is gestegen. De Nederlandse invoer uit de bondsrepubliek nam in het ver slagjaar in vergelijking met 1956 met 14 toe, terwijl de totale Nederland se invoer met 9 toenam. De bondsrepubliek heeft onder de le veranciers van Nederland de eerste plaats ingenomen, en daarmede de Belgisch-Luxemburgse economische Unie naar de tweede plaats verwe zen. De toename van de Westduitse uit voer naar Nederland komt procen tueel ongeveer overeen met de toe name van de totale uitvoer van de bondsrepubliek, nl. 17 In de samenstelling van de Duitse invoer uit Nederland naar goederen soort zijn in het verslagjaar slechts geringe wijzigingen voortgekomen. De invoer bestond voor 47.2 uit agrarische produkten (v.j. 48.2 en voor 52.8 uit industriële pro dukten (v.j. 51.8 De verschui ving van agrarische produkten naar industriële produkten bedraagt der halve 1 Introductie aandelen Ned. Scheepsverband Mij. De Eerste Nederlandsche Scheeps verband Maatschappij te Rotterdam heeft een aanvraag ingediend bij de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam tot opneming in de of ficiële prijscourant van 11.830.000 gewone aandelen, in stukken van 1000 aan toonder. STEMMEN UIT DE KERKEN Zuivering Er moeten zo ongeveer 600 mil joen mensen in Rood-China wo nen. Precies geteld zijn ze eigen lijk nooit, maar bij een dergelijk for midabel getal doet het er weinig toe of men 1000 of 10.000 mis is met de schatting. Zomin als precies het aan tal inwoners bekend is, zomin weet men ook tot op 1000 nauwkeurig het aantal ambtenaren en semi-ambtena- ren. Toch maakt 't enige indruk, wanneer men in China bekendmaakt, dat in de grote campagne voor de zuivering van de partij en tegen de verspilling niet minder dan 1,3 miljoen ambtena ren zijn ontslagen en verwezen naar arbeid op het land of in de fabrieken. Dit is in Rood-China bekendgemaakt en het moet dus wel juist wezen. Het geschiedde in het kader van een grote actie, die door de dictator Mao Tse Toeng gedoopt werd met de naam 100-bloemen-veldtocht. Een sierlijk oosterse benaming, waarachter zich een harde zaak en wel een grote zuivering verbergt. Enkele weken geleden toen er herrie uitbrak tussen Joego-Sla- vië en Rood-China bracht een blad in Belgrado een aardige spot prent op die honderd bloemen-veld- tocht. Men zag Mao Tse Toeng ijverig be zig de bloemen te begieten, maar al die bloemen in de vorm van een Chinese ster lieten de hoofdjes hangen, behalve de Joego-Slavische bloem die fier het hoofd recht op hield. De veldtocht begon in mei 1957 en een jaar later gaf het centraal comi té van de communistische partij een bevel uit om de campagne nog te in tensiveren. Het ging tegen de ver- tilling en tegen het conservatisme, at die verspilling betreft werd er zwaar gewerkt met beschuldigingen en zelf-beschuldigingen. In alle be drijven, scholen, ambtelijke bureaus enz, werden muurkranten aangeplakt vol van schone leuzen, zo in de trant Wanneer zich zoiets in commu nistische landen voltrekt, dan moet daaraan wel een politiek tintje zitten. Welnu een Pools week blad heeft de mening geuit, dat Rood- China op dit ogenblik worstelt met interne moeilijkheden. Deze mening wordt bevestigd door mededelingen, die gedaan zijn na het grote Chinese partijcongres van mei j.l. De besprekingen op het congres waren geheim en er is alleen een of ficieel communiqué gepubliceerd door het Chinese communistische pers agentschap. Daaruit blijkt, dat er een ontzaglijke zuivering heeft ge woed, waarbij vermoedelijk duizenden slachtoffers zijn gevallen. Een groot aantal provinciale leiders en ook een aantal leden van het cen trale partijcongres zijn uit hun func ties gezet. Ze werden beschuldigd van „rechtse" afwijkingen of ge brandmerkt als verdedigers van plaatselijke belangen. De mededelingen over de landbouw- resultaten waren somber en zij wij zen uit, dat de collectivisatie van de boerderijen weinig succesvol ver loopt. Aangedrongen werd op scherpe be strijding van anti-communistische tendensen en op propaganda voor de zuivere leer. Bezien in dit licht schijnt het wel zeker, dat Rood-China meer dan ooit op samenwerking met Rusland is aangewezen zowel in eco nomisch als in doctrinair opzicht. Wellicht laat zich daaruit ae starre houding verklaren welke, de Chinezen plotseling tegen Japan hebben aan genomen toen ze vrijwel alle econo mische afspraken opzegden en daar door aan de Japanse industrie een enorme klap toebrachten. De rode- Chinezen moeten het met de Russen zien te vinden, omdat de grote cam pagne tegen de „rechtse" elementen zich ook keert tegen vrijwel alle bui tenlanders behalve de Russen. Dit is wel zeker, dat er thans in China een geweldige spanning heerst, die doet denken aan de grote spanning in Rusland toen Stalin in de jaren tus sen 1930 en 1940 de liquidatie door voerde van de midden-klasse, welke nog enigermate gebonden was aan het oude Russische stelsel. Beslissing van Generale Synode te Assen De generale synode der Gereformeerde Kerken die in 1926 te Assen ge houden is, zal in de kerkgeschiedenis wel bekend blijven om de gerucht makende zaak tegen dr. Geelkerken, die daar behandeld ïs, en waaruit het Hersteld Verband is voortgekomen. De synode van Assen die de vorige maand wel gesloten lijkt, zal bekend blijven als de synode waarop de nieuwe kerkorde van de Gereformeerde Kerken in Nederland definitief is aangenomen. Prof. dr. H. Ridderbos schreef daarover: „Vele jaren is daaraan gewerkt. Thans mogen de deputaten het genoegen smaken, „dat het schip langs allerlei ondiepten, stroomversnellingen en rotsen dan eindelijk de veilige haven ïs binnengevaren. Bekwame loodsen hebben het scheepje tenslotte door de nauwe vaargeul van wat een synodale behan deling heet, heengeholpen: Dagenlang heeft men nog lopen passen en meten, waar en hoe het nu precies gemeerd moest worden. Maar nu ligt de boot dan voor anker, veilig aan de schakels van de ankerketting, die uit de vele voorstellen en amendementen, consideraties en overwegingen is samengesmeed". Achter dit beeld doemt op het moei zame mieren en wroeten om te ko men tot datgene, wat men al tien tallen jaren begeerd heeft. Gods mo lens malen langzaam, zegt het oude spreekwoord. Aan de waarheid van deze spreekwijze kunnen we met recht wel eens twijfelen. God kan zijn molens soms zo vlug laten lopen, dat wij mensen het niet bij kunnen hou den. Maar in ieder geval zouden we deze spreekwijze wel willen laten gelden voor de kerkelijke molens. Er moet heel wat water door de Schelde stromen eer er in de kerken iets ver andert. Het komt wel, maar nooit zo ineens. Wanneer een vereniging haar reglement wil veranderen, omdat het moet worden aangepast aan de ge wijzigde omstandigheden, is dit in een ommezien gebeurd. Wanneer het gaat om „statuten", die gewoonlijk een principiële kant hebben, is het al moeilijker, maar wanneer tweederde van de leden wenst dat er nieuwe statuten komen, is dit ook nog niet zulk een moeilijke zaak. Doch, wan neer in een kerk een kerkorde ver anderd moet worden, dan heeft dat heel wat voeten in de aarde, ook al zijn die veranderingen zo tam, als dat met de nieuwe kerkorde van de Ge reformeerde Kerken het geval is. Conservatisme We weten dat er wel eens over gesmaald wordt dat men in de kerk nog al conservatief is inge steld; dat men daar gaarne de dingen bij het oude laat. Dit con servatisme kan een zware belem mering zijn voor alle werk van de kerk. We zullen niet ontkennen dat deze kant er is. We vragen ons echter wel af, of dit een re den is om te gaan smalen. Heeft niet ieder mens in zich een stuk conservatisme Tegenwoordig verhuizen heel wat mensen naar een flatwoning. Wat een gemak ken zijn daar niet, vooral wanneer ze centraal verwarmd is, warm water heeft en van alle mogelijke voortreffelijkheden is voorzien. In een tijd, waarin moeilijk hulp te krijgen is, kan zulk een flat een uitkomst zijn. Tegen de tijd van de verhuizing komt de vraag wel ke meubelen mee moeten en wel- X Vervolg op pagina i). MAO TSE TOENG zuivering met bloemenveldtocht Eerste kersen te Tiet 3,- per kilo Bij de N.V. Vruchtenveiling „Tiel en omstreken" te Tiel zijn gisteren de eerste kersen van de oogst 1958 ge veild. De kersen, welke 3,per kg. opbrachten, werden aangevoerd door de heer A. van Kuilenburg te Kapel Avezaath,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3