PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Comité's in Algerije zullen De Gaulle volgen zonder enig voorbehoud Gedeputeerden opnieuw bij minister Algera DULLES VERWACHT ENKELE VERDRAGEN MET RUSLAND 201e jaargang - no. 132 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 juni 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mJm. Min lm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleirie advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VUsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. adm, tel. 2094 Franse premier verzekerde zi ch van loyaliteit der generaals Vandaag zal de generaal lang gesprek hebben met Le Troquer Generaal Charles de Gaulle is gisteravond in Parijs terugge keerd. In de afgelopen dagen heeft hij een bezoek gebracht aan Algerije en hij zal vandaag een lang gesprek hebben met de voorzitter van de Nationale Vergadering Le Troqner, die bekend staat als een van de grootste tegenstanders van de Algerijnse beweging. Dit betekent voor de meeste waarnemers, dat De Gaulle dwars ingaat tegen de bedreigingen vanuit Algerije. De generaal zou erin geslaagd zijn zich te verzekeren van de volledige loyaliteit van de generaals die het bevel voeren over de 400.000 man in Algerije. Dit zou een van de redenen zijn waarom de Europese leden van hét comité voor het openbaar welzijn zich voor het moment stil houden. Generaal De Gaulle heeft donderdag de legerofficieren in het gebied van Constan- tine meegedeeld, dat zij zich weer alleen met militaire zaken moeten bezighouden en zich niet meer met de politiek moeten bemoeien. gisteren verklaard, dat aan de wensen van generaal De Gaulle zal worden tegemoet gekomen. Hij zei, dat de comité's de ge neraal voortaan zullen steunen zonder voorwaarden te stellen en zonder voorbehoud, zoals de generaal in Oran had gevraagd. „Algerije is voor altijd Franse bodem" Voorts zou De Gaulle generaal Mas- su, de voorzitter van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn, be rispt hebben wegens te veel politie ke activiteiten in de afgelopen we ken. In Oran heeft de generaal voor het eerst gereageerd op het groeiende verzet van de rechterzijde in Algerije tegen vertegenwoordigers van het oude stelsel in zijn regering. De Gaulle waarschuwde eerst in het openbaar en later op een besloten bij eenkomst, dat de comité's voor open baar welzijn weliswaar een belang rijke rol hebben te vervullen, maar dat zij zich niet met het werk der gevestigde gezagsdragers moeten be moeien. „Het gezag berust thans bij generaal Salan, Het mag niet wor den betwist", aldus de generaal. In Algerije wordt deze aanstelling ge zien als het op zij schuiven van Jacques Soustelle. De woordvoerder van het comi té voor openbaar welzijn in Al giers, Lucien Neuwirth, heeft Rekenkamer In een vrije democratische staat kan veel kritiek geoefend worden op de overheid en op overheidsinstan ties. Dat is goed en dat moeten de betrokkenen kunnen verdragen, voor al wanneer er fouten zijn gemaakt of misstanden opgeruimd moeten wor den. Daartegenover staat dan het gevaar, dat het publiek wel eens te spoedig geneigd is tot generaliseren en dat het uit enkele afkeurenswaardige feiten soms vermoedens van wijd verbreide corruptie puurt. Die vermoedens zijn in ons goede land over het algemeen onjuist. Er bestaat hier geen sterke corruptie. Zo pas is het jaarverslag 1957 van de Algemene Rekenkamer ver schenen. Deze actieve instelling houdt de rekeningen en verantwoor dingen van onze ambtelijke institu ten onder scherpe controle. Zij heeft in vorige jaren nimmer geschroomd grote en kleine tekortkomingen aan het daglicht te brengen en de schul digen op duidelijke wijze de waar heid te zeggen. Bekijkt men nu de voornaamste fei ten, welke door de Rekenkamer over 1957 aan het licht zijn gebracht, dan mag geconstateerd worden, dat de Rekenkamer haar nut opnieuw be wijst en tegelijk aantoont hoe be trekkelijk gering de tekortkomingen zijn in ons ambtelijk apparaat. Er is geen sprake van grote verzui men of van algemeen verbreide mis standen. Zeker, het is verkeerd, wanneer men voor een gedenkboek onge veer 20.000 gulden meer uit geeft dan daarvoor was toegestaan en het is niet goed te praten, wan neer men girosaldi tot zulke hoge bedragen laat oplopen, dat een aan zienlijk renteverlies ontstaat. Maar vergeleken bij de enorme bedragen, welke via de ambtelijke apparatuur worden verwerkt, gaat het daarbij gelukkig om kleine zaken of zo men wilom schoonheidsfoutjes. Het is ook goed als bij enkele onder delen van net leger en de marine aangedrongen wordt op een zorgvul diger administratie. En ieder zal er mee instemmen, wanneer de Reken kamer meent, dat er nu toch waar lijk overheidsgeld genoeg is gesto ken in de walvisvaart, die tenslotte een particulier bedrijf is. Dat is precies de taak van de Reken kamer. Zij zal daar ongetwijfeld mee door gaan en er steeds op uit zijn het amb telijk apparaat beter te doen functio neren. Maar tegelijk blijkt uit haar verslag 1957, dat er voor ongerust heid geen reden is, dat het wel goed gaat en dat men vooral niet moet generaliseren als er 'n enkelemaal iets misgaat! Het gaat dan om uitzonde ringen, die de correcte opzet van het stelsel niet aantasten. Lucien Neuwirth zei, dat het Algier- se comité „volledig tevreden" is over de resultaten van het bezoek van De Gaulle. Journalisten die de rebellie in Algerije van begin af aan hebben meegemaakt, zijn verrast door de complete wijziging van d€ houding van het comité. Het is be kend, dat veel Franse burgers in het comité tot voor kort precies dach ten als Delbecque, vice-voorzitter van het Algerijnse comité. Men vraagt zicli nu af wat de recatie yan het Franse publiek zal zijn op de ca pitulatie van het comité. In zijn rede In Oran zei De Gaulle „Dit is Franse bodem voor nu en al tijd". Zijn laatste woorden in deze toespraak waren: „Volg mij zonder terughoudendheid". Tijdens de grote toespraak van De Gaulle bevonden zich de ministers Le Jeune en Jacqui- not, tegen wie vooral verzet van rechts in Algerije is gerezen, zich niet op de tribune. Zij stonden elders op het terrein, waar de manifestatie was georganiseerd. Na zijn toespraak wendde De Gaulle zich tot Soustelle die naast hem stond. Hij scheen hem te vragen het woord te voeren doch Soustelle, die de Fransen graag in het kabinet op genomen zouden zien haaldezijn schouders op. De vice-voorzitter van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn, Del becque, zal naar verluidt maandag naar Parijs gaan om daar een natio naal comité voor openbaar welzijn op te richten. De kranten in Algiers publiceerden vrijdag een redevoering van Delbecque, waarin déze zei dat de comité's voor openbaar welzijn „de manoeuvres van het ten dode gedoemde stelsel tegen de nationale eenheid te slim af moeten zijn". „Wij zijn de Rubicon niet overgetrokken om te gaan vissen. Wij zullen voort gaan tot het einde van wat wij op 13 mei zijn begonnen", zei hij. Ook ver klaarde hij, dat de comité^s „eenheid rond generaal De Gaulle willen scheppen, in een regering van open baar welzijn, doch niet tot elke prijs" Deze rede zou in Algiers zijn opge nomen, met de bedoeling haar door de radio te laten uitzenden. Doch ge neraal Salan zou de uitzending ver boden hebben. In kringen van het Algerijnse comité voor openbaar wel zijn is vrijdag gezegd, dat zij het nog te vroeg achten om te proberen de vertegenwoordigers van „het oude stelsel" opzij te schuiven. Clyde met Pacific Wind op weg naar Halifax De sleepboot „Clyde" van L. Smit en C'o's Internationale Sleepdienst te Rotterdam heeft liet Liberiaanse li- bertyschip „Pacific Wind" bereikt. De 'sleepboot heeft vastgemaakt en de sleep is nu onderweg naar Hali fax, waar men over ongeveer negen dagen hoopt te arriveren. Zoals gemeld heeft het Liberiaanse schip op de Atlantische Oceaan, on- f eveer 1000 mijl noord-oost van Hali- ax zijn schroef verloren. „ALS WIJ GEDULDIG VERDER GAAN" I)E GAULLE waarschuwing Kansen niet groot voor topconferentie De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft vrijdag in de commissie voor buiten landse betrekkingen van de senaat gezegd, dat de Verenigde Staten zich aangemoedigd weten door de Rus sische instemming met het technisch onderzoek naar de manier waarop men het beste tot toezicht op het sta ken van de kernwapenproeven kan komen en met een bespreking van de mogelijke neutralisering van het Zuidpoolgebied. Het feit, dat de Russen met het technisch onderzoek akkoord zijn ge- faan, kan de weg openen voor schik ingen, die een verrassingsaanval minder waarschijnlijk maken en voor een billijke en betrouwbare ontwa peningsovereenkomst, aldus Dulles. Als wij geduldig, verder gaan, kun nen er misschien enkele belangrijke overeenkomsten tot stand komen, zo vervolgde hij. Maar of uit deze over eenkomsten een topconferentie zal voortvloeien, moeten wij nog afwach ten. Deze kwestie wordt op net ogen blik intensief behandeld in Moskou, zo zei Dulles. Hij voorspelde dat de Sowjet-Unie uiteindelijk de Ameri kaanse voorstellen voor een interna tionaal inspectiesysteem ter voorko ming van verrassingaanvallen via het Noordpoolgebied en voor het vreed zame gebruik van de ruimte zal aan vaarden. „Tot nu toe hebben de inleidende besprekingen in Moskou nog niets op geleverd dat volgens mij cfe mening rechtvaardigt, dat er op een topcon ferentie iets bereikt kan worden wat niet door middel van onderhandelin- kan worden," minister. Amerikaanse Dulles merkte tot slot op dat het Amerikaanse standpunt, dat een overeenkomst met de Russen over het staken van kernwapenproeven ge paard moet gaan met het stopzetten van de produktie van splijtbaar ma teriaal voor oorlogsdoeleinden, onge wijzigd is gebleven. Na overleg met onze bondgenoten hebben wij beslo ten dit standpunt te handhaven, aldus Dulles. Hij zei voorts dat hij en Ade nauer van mening zijn dat het niet erg verstandig zou zijn Oost- en West-Duitsland te verenigen ten kos te van een nieuw Duitsland, dat onaf hankelijk en niet meer verbonden met het westen zou zijn. Koning Boudewijn benoemde informateur Koning Boudewijn heeft vrijdagavond de Belgische oud-vice-premier en mi nister van staat August de Schrijver (C.V.P.) tot kabinetsinformateur be noemd. De aanwijzing van een informateur (die de mogelijkheid van.de vorming van een kabinet zal onderzoeken) in plaats van een formateur, wordt be schouwd als een aanduiding van de moeilijkheden om een nieuwe rege ring te vinden. De Katholieke Chris telijke Volkspartij heeft in de Twee de Kamer van volksvertegenwoordi gers de meeste zetels, maar zij heeft geen meerderheid. Een zegsman van de Liberale Partij die bij de algemene verkiezingen van zondag de voornaamste verliezer was verklaarde, dat de partij in de oppositie wil gaan om haar po sitie te heroveren. „Maar wij willeD de activiteit van een geheel katholie ke regering niet stelselmatig sabote ren en deze naar haar daden beoor- delèn". Sluiting onrendabele kolenmijnen in België België heeft de Hoge Autoriteit kennis gegeven van een plan tot slui ting van enige onrendabele mijnen in de streek van het centrum, Charle roi en Luik. Door deze sluiting zullen ongeveer 6000 mijnwerkers moeten worden ontslagen en België heeft de Hoge Autoriteit verzocht om, zover dit nodig zal zijn, bij te dragen tot de herscholing van deze arbeiders. Men verwacht echter, dat een aan tal van hen onmiddellijk in dienst zal worden genomen door andere mijnen in dezelfde streken. De Hoge Autoriteit heeft besloten dit verzoek inzake herscholing ter goedkeuring voor te leggen aan de bijzondere raad van ministers. Indien deze een gunstig advies uitbrengt, hetgeen waarschijnlijk is, zou de Ho ge Autoriteit voor 50 procent kunnen deelnemen aan de financiering van de herscholing der ontslagen mijnwer kers, terwijl de overige 50 procent door de Belgische regering zou moe ten worden verschaft. CONFERENTIEACTIVITEI T ROND VEERTARIEVEN Misverstanden uit de weg geruimd, voorlopig akkoord bereikt DONDERDAGAVOND is er in Den Haag opnieuw een bespre king gehouden tussen minister AJgera en Gedeputeerde Staten van Zeeland over de tarieven van de Westerscheldeveren. De ze bespreking was voornamelijk ?ewijd aan de zes punten, die enige weken geleden werden ge formuleerd als de door Provin ciale Staten noodzakelijk ge achte verzachtingen van de nieuwe veergelden. Naar wij uit Den Haag vernamen werd don derdagavond laat over déze punten overeenstemming be reikt tussen Gedeputeerde Sta ten en de minister. De besprekingen hadden aanvanke lijk een bijzonder stroef verloop, doordat rond de behandeling van de ze veertarieven in de Eerste Kamer zich een ontwikkeling had voorge daan, die beide partijen fel tegen over elkaar had gebracht. Men zal zich herinneren, dat uit de woorden van minister Algera in de Kamer viel op te maken, dat hij bijzonder ontstemd was over het onverwachte bezoek van Ged. Staten aan de Vaste Commissie voor Verkeer en Water staat uit de Kamer. Anderzijds was er bij het college ernstige ontstem ming over de ontkenning van de be windsman. dat er een verband be stond tussen de verhoging van de ta rieven en de verbetering van de ve- renoutillage (tweede nieuwe boot). Bij het begin van de besprekingen donderdagavond werd het duidelijk, dat deze meningsverschillen eerst uit de weg geruimd dienden te worden. Van de zijde van de minister werd het college daarbij het verwijt ge daan, dat men na het bereiken van een overeenstemming met hem ach ter de rug van de minister om in con tact was getreden met een kamer commissie, waardoor de indruk zou zijn gewekt, dat er in feite géén overeenstemming tussen hem en Ge deputeerden bestond. Met nadruk betoogde het college in antwoord hierop, dat het bezoek aan de Kamercommissie uitslui tend een gevolg was van de brief, 'die de minister op 28 mei j.l. aan de Eerste Kamer had gezonden, een brief waarin de nieuwe veer tarieven waren opgenomen en waarin voorts vermeld was. dat over de invoering met Gcd. Staten overeenstemming was verkregen. Gedeputeerden achtten deze ver klaring onvolledig, omdat zij de minister destijds uitdrukkelijk hadden verklaard, dat de overeen stemming afhankelijk was van het nader overleg met Provinciale Sta ten. En Provinciale Staten nu had den op 19 mei j.l. het college op dracht gegeven te trachten alsnog diverse reductie bij de minister te bereiken. Van een definitieve over eenstemming kon dus nog g.een sprake zijn. Nadat zowel de minister als het col lege over alle geschilpunten van de laatste dagen een visie had ge geven en de inmiddels gerezen mis verstanden waren opgeruimd werd begonnen met de besprekingen van de zes punten, die in de Statenzit- ting van 19 mei jtl. waren geformu leerd. De besprekingen werden ge houden op basis van koppe ling der tarieven aan de ver betering van de verenoutilla- ge en uitgaande voorts van liet feit, dat de nieuwe tarie ven géén overgangsmaatregel zullen betekenen, doch een definitieve regeling. Deze bei de punten werd dus ook door de minister als juist erkend. Uiteindelijk kwam men tot een for mulering van de op de nieuwe tarie ven toe" te stane reducties, een for mulering. die voor beide partijen aanvaardbaar was, zo vernamen wij. Deze formulering zal nu eerst schrif telijk worden vastgelegd, teneinde te voorkomen, dat opnieuw misverstan den en moeilijkheden ontstaan. Zodra dit via een correspondentie tussen minister en Ged. Staten vol doende is vastgelegd dit zal zo spoedig mogelijk geschieden zal het college overgaan tot het schrif- teijk inlichten van Provinciale Sta ten. die op 1 juli a.s. bijeenkomen. Uiteraard moet er nog op worden gewezen, dat in de Tweede Kamer nog beslist moet worden over de in terpellatie-Verkerk en dat op vrijdag 13 juni aanstaande de minister een aantal Zeeuws-Vlamingen zal ont vangen. Beide zaken kunnen moge lijk van invloed zijn op het ministrie- eêl beleid. In dit opzicht moet het akkoord tussen Gedeputeerden en minister nog als voorlopig worden beschouwd. Vrijdagmorgen zijn in Den Hel- der de tweedaagse vlootda gen" begonnen. Er waren talrij- ke evenementen georganiseerd. Foto: De mariniers voerden een landing uit op de kust. KORTE PREDIKATIE „Indien wij door de Geest leven, laten wij ook door de Geest het spoor houden". Galaten 5 SS. Het zal tenslotte toch op de goede werken aankomen! Wel weten we héél goed, behoren we althans goed te weten, dat wij door onze goede werken niet zalig kunnen worden. De hervormers hebben 't ons goed inge prent, dat wij alleen dóór Gods ge nade in Jezus Christus behouden kunnen worden. En dat hebben ze al léén maar geput uit de H. Schrift, zoals bijv.-Paulus getuigt in Rom. .7: „dat de mens door geloof gerecht vaardigd wordt, zonder werken der wet". En toch blijf ik erbij, dat het tenslot te toch op de goede werken aankomt! Daarvoor kunnen we ons óók op de H. Schrift beroepen. Heeft Christus niet zelf gezegd: ,21 iet een ieder, die- tot Mij zegtJHere. Here, zal het koninkrijk der hemelen binnengaan, maar wie doet de wil mijns Vaders, die in de hemelen is". Anders gezegd: met vrome praatjes komen wij er niet, er zullen daden moeten zijn! Paulus zegt 't ook in onze tekst, dat 't er op aankomt „het spoor te hon den"! In 't Grieks staat een prachtig woord, dat betekent: „in de rij blij ven, i7i 't gelid staan, navolgen". De Statenvertaling spreekt van ..wande len". 't Komt er op aan, dat wij wan delen in 't spoor van Gods geboden en dagelijks vragen: ,.Here. wat wilt Gij dat ik doen zalf' Met andere woorden: 't komt aan op de navol ging van Christus! Maar de grote vraag is: Hoe kunnen we daar ooit toe komen?' Het ant- woord is: Alléén door de Geest! Jn- dien wij door de Geest leven, laten tcij ook döor de Geest het spoor hou den". De grote fout van de Galaten was, dat zij door „het vlees", dat is door wettischs werken, door eigen vroomheid het spoor wilden houden. O zeker, ze waren zéér Droom en godsdienstig, maar op een eigenwil lige manier. Het was vleselijke vroomheid zonder de H. Geest!' En dat heeft niet de minste waarde! Is dat niet vaak ook onze fout Dat wij leven „in het vlees", in plaats van „door de Geest?" Terwijl dit laatste toch voor ons allen mogelijk is. Want de H. Geest is uitgestort, is aan de Kerk geschonken en is nooit terugge nomen. Er is geen hemelvaart van de H. Geest. We zijn nu wel in de- feest loze tijd van het kerkelijk jaar, maar het is geen Geest loze tijd. Wie ernstig biedt om de H. Geest ontvangt Hem ook. 'f Wordt Pinkste ren en 't blijft Pinksteren, ook voor U! U gaat door de Geest leven, maar dan ook door de Geest het spoor hou den: de goede werken komen te voor schijn, maar er is niets van Uzelf bij! 't Is en blijft: Alléén door 't geloof, alléén door de genade, alléén door Christus! Middelburg. J. VAN WOERDEN IETS WARMER MET ONWEERSKANS Perioden met zonneschijn maar ook een kans op een regen of on weer. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. Iets hogere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1