v Marechaussee Vereniging is twee dagen op Walcheren ferrania Venhculk AUTOMATISERING TELEFOON SECTOREN HULST EN OOSTBURG VAN Zeeuwse Almanak TOT roTo D0MBURGSE BELANGEN BIJ ZEEWERINGSPLANNEN DELFTSE STUDENTEN VOOR VRIJE ZEEUWSE VEREN Agenda a PROVINCIALE ZBB0W8B COURANT. VRIJDAG 6 JUNI 1958 VERGADERING EN EXCURSIES Verlofregeling kwam tot stand nieuwe uniformen blijven uit Walcheren wordt in deze dagen wél bewaakt, dank zij de aanwezigheid van de leden der „Vereniging van leden behorende tot het wapen der mare chaussee beneden de rang van officier" korter: „Marechaussee Vereni ging" die dnoderdag in „Britannia" te Vlissingen hun 45ste algemene \ergaderlng hielden en vandaag o.m. een rondrit over Walcheren maken. Hoofdbestuur en vertegenwoordigers van de afdelingen (met dames) wa ren de gasten van de ontvangende afdeling, het district Terneuzen van de Koninklijke Marechaussee en het was voor het eerst, dat men bulten Den Haag vergaderde. De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, sprak er dan ook zijn erkentelijkheid over uit, dat men onmiddellijk naar Vlis singen was getogen. Dat was tijdens het algemeen gedeel te van de donderdag in „Britannia" gehouden vergadering, waarin de voorzitter van de vereniging, de ad judant-onderofficier P. H. J. Schoen makers, een welkomstwoord kon richten tot talrijke aanwezigen, on der wie vertegenwoordigers van land en zeemacht en van de Rijkswacht uit België. Met name richtte de heer Schoenmakers zich tot de comman- dan maritieme middelen Vlissingen, de k&pitëin ter 2ee J. A. Agelink van Rentergem, de directeur van het Ne derlands Loodswezen, de kapitein ter zee C. ter Poorten, de vertegenwoor diger van de garnizoenscommandant Middelburg, de kapitein M. W. Rooze, de commandant van de C.OA.K., ma joor J. Potteboom, de commandant der Rijkspolitie in Zeeland, majoor A. J. van Thiel, de commissaris van politie in Vlissingen, de heer C. v. d. Mark, de districtscommandant van de Koninklijke Marechaussee in Ter- neuzen, kapt. E. N. Spronk, tot de bri gade-commandant van dit wapen te Vlissingen, de adjudant C. de Korte en tot de burgemeester van Vlissin gen als burgerlijke autoriteit. Na mens de afdeling Terneuzen van de „Marechaussee Vereniging" sprak de heer Oele, voorzitter, een kort wel komstwoord. Tijdens de vergadering werdén tele grammen verstuurd aan H.M. Konin gin Juliana en aan H.K.H. Prinses Beatrix, die schutsvrouwe is van het wapen der marechausseee. In deze telegrammen werd namens de vereni ging eerbiedige hulde en trouw be tuigd. In êen uitvoerige openingsrede wees de heer Schoenmakers op de grote waarde van onze vrijheid, die het waard is aldus spreker dat Wij er onze gehele persoonlijkheid voor inzetten. Hij prees Zich gelukkig, dat dit in de Marechaussee Vereniging zö veel mo gelijk gebeurt. Vervolgens herdacht men in stil gebed degenen, die de vereniging in het afgelopen jaar door de dood ontvielen. In zijn toespraak verklaarde de voor zitter verder o.m., dat de fusie „Steun- vereniging" „Marechausseevereni ging" vermoedelijk dit jaar een feit zal worden. Pijnlijk was Bpreker ge troffen door aanvallen, die in het blad ,De Christen Marechaussee" op leden van zijn vereniging gedaan zouden zijn. Na de zaken behandeld te hebben, die in het afgelopen jaar onderwerp van bespreking in het Georganiseerd Overleg zijn geweest, sprak de heer Heerlijk licht dragen bij zomerweer ORLON VESTEN ORLON PULLOVERS 12.90 NO IRON BLOUSES 5.95 Goes Middelburg Klokstraat 21 L. Delft 8c (Advertentie) Van Nelle bestellen Schoenmakers voorts nog over o.m. de politiewet en de daarin aan de ma rechaussee toebedeelde taken, het utii- formvraagstuk (men wacht nog steeds op een nieuw uniform), de sa lariëring en het verlof, waarvoor juist dezer dagen een nieuwe, meer bevre digende regeling was afgekomen. Hierna verkreeg burgemeester Kolff het woord, die o.m. de vreug de van het gemeentebestuur ver tolkte over de komst van de Ma rechaussee Vereniging naar Vlisr singen. In verband met de belang rijke taak, die de marechaussee naar zijn mening vooral aan de grenzen van het land heeft, wees mr. Kolff op het feit, dat Vlissin gen als havenstad in feite ook „grensstad" is, waarna hij in het kort de ontwikkeling van Vlissin gen in het verleden schetste. Namens de commandant der Konink lijke Marechaussee, de generaal L. de Zeeuw, wees tenslotte overste R. G. Lemstra, chef van de staf, op de tot tevredenheid stemmende parallel, die er loopt tussen het beleid van de commandant en het streven van de vereniging. Terwijl de verenigings-afgevaardig- den in de middaguren verder het huis houdelijk gedeelte van de vergade ring afwerkten, maakten vele leden met hun dames een tocht met de „Flandria" op de Westerschelde. In de avonduren trad „Het Middelburgs Dilettanten Toneel" in „Britannia" op voor de Marechaussee Vereniging, waarna het dansorkest „The Or- pheans" uit Goes de muziek voor het bal (onder leiding van de heer C. de Ruiter) verzorgde. Vandaag wordt het bezoek aan Walcheren besloten met een rondrit en met het bezichti gen van Miniatuur Walcheren. Tijdens de donderdagmiddag gehou den raadsvergadering te Sint Jan steen werd in verband met do voor genomen tariefsverhoging voor de veerdiensten over de Westerschelde door het raadslid de heer P. Stevens voorgesteld om een motie van wan trouwen aan te nemen tegen de pro- vincale en gedeputeerde staten van Zeeland. Ofschoon de raadsleden het over het algemeen met een dergelijke motie wel eens bleken te zijn, werd een besluit in deze echter nog niet ge nomen. Wel werd besloten adhesie te betuigen aan de desbetreffend^ motie van de Terneuzense raad die naar veler mening echter nog niet ver genoeg gaat en tot het toekennen van een bedrag van 100 aan het actie-comité voor de vrije veren. Huls! in september-oktober; centrale Oostburg in 1960 gereed Op de te Vlissingen gehouden ver- van de P.T.T.-Kamer voor gadering Zeeland, I 'land, Is van de zijde der P.T.T. medegedeeld, wanneer de automati seringen van de tefoondienst van de sectoren Hulst en Oostburg, die zoals bekend mede door toedoen van deze P.T.T.-Kamer zijn bespoe digd, hun beslag zullen krijgen. De sector Hulst zal reeds geheel auto matisch Worden in september-okto ber a s. In de sector Oostburg ligt dit anders. Deze is thans al lokaal geautomatiseerd d.w.z. dat de lokale gesprekken door de abonnees zelf kunnen worden tot stand gebracht. Bovendien is voor deze sector het interlokale Inkomende verkeer auto matisch. Een abonnee uit Vlissingen b.v. kan dus wel zelf Bresken*» draai en, andersom gaat dit nog niet. Hiermee is het uiterste geboden, wat met de huidige apparatuur en gebou wen mogelijk was. Binnenkort zal worden begonnen met het plaatsen van het gebouw voor de knooppunt centrale te Oostburg. Dit zal met de installatie erbij, naar schatting me dio 1960 gereedkomen, zodat dan van volledig automatisch verkeer kan worden gesproken. Voorts werd medegedeeld, dat het maximum van 9 minuten voor auto matische interlocale gesprekken, suc cessievelijk wordt opgeheven. In Zeeland geldt deze sper alleen nog maar op Zuid- en Noord-Beveland. De medewerking werd ingeroepen voor het bevorderen van Juiste en volledige adressering van poststuk ken. Veel correspondentie blijkt na melijk onvolledig of zelfs onjuist te worden geadresseerd, hetgeen de &ZfVin ZEER GROOT. Het visseizocn is nog maar nauwelijks geopend, of daar doen weer de ver vaarlijke verhalen de ronde, die men wel als „visserslatijn" aanduidt. Voor al in Zeeuwsch-Vlaanderen. waar men gairne vist, komen al meldingen bin nen van enorme vissen én... nog gro ter. In Vogelwaarde woont de heer J. de Meyer, een v;rwoed visser, die in de kreek „De Vogel" daar, na een span nende strijd, een snoek wi6t te ver schalken, die 103 cm. lang én 14 pond zwaar was. KA ART JE SM AN De kaartjesmanvan de veerboot, die getrouwelijk heen en weer vaart tussen Zierikzee en Katseveer. ging ijverig rond met zijn kaartjeatrom viel en trouw inde hij bij een ieder de gelden, die i'oor de overtocht ver schuldigd zijn. Een guldentje hier en een guldentje daar en al dat geld werd vanzei]sprekend zorgvuldig op geborgen. De passagiers ivarcn die morgen overigens bijzonder opgewekt. Overal werd hij met grote vrolijkheid ont vangen en dat viel onze kaartjesman wél op, maar hij piekerde er niet te diep over. ,'t Zal wel door het zon nige weer komen", moet hij gedacht hebben. Maar daar kwam het niet door. De ooreaak van dl die vrolijkheid hing op zijn rugWant terwijl hij zo ijverig al die guldens verzamelde, hing er aan zijn jasje een plakkaat, daar aangebracht door een grappen maker. En op dat plakkaat stond, volkomen in strijd met mans bezig heden: „Wij eisen vrije veren..." ZEER GEVAARLIJK. Jan van der Have Wz. uit Bruini6se, achttien jaar en als smeerjongen werkzaam bij één der draglines, die bezig zijn aan de Noorddijk te Brui- nisse een haven op te werpen, werd door een „bewegend deel" van zo een machine getróffen en ernstig aan het hoofd gewond. Jan moest naar een ziekenhuis in .Zierikzee worden over gebracht. Nu een zandzuiger bezig is de spui- kom dicht te spuiten wordt ons ver zocht er op te wijzen, hoe gevaar lijk het is, dat jonge kinderen in het zand, dat opgespoten wordt, spelen. Het zand is de eerste we ken nog met water vermengd en heeft zodoende dus de eigenschap pen van „drijfzand". Groot gevaar. Niet voor niets dus de bordjes „Verboden toegang".. ECHTPAAR. Het echtpaar J. VerhelstDe Bree te Hoek vierde haar gouden huwelijks feest. (Advertentie) postdienst extra werk en voor het publiek vertraging oplevert. Verdere punten van bespreking ren de moeilijkheden, welke zich zou den kunnen voordoen in de dienst uitvoering tijdens de a.s. kerst- en nieuwjaarsperiode en het ontbreken van de mogelijkheid tot het verkrij gen van ontheffing voor het betalen van kijkgelden analoog aan die voor de luisterbijdragen. (Advertentie) Van Nelle bestellen Voor I 0E WERELOBEROEMOE ITALIAANSE FILM Burgemeester opende bazaar „Nieuw Middelburg" Burgemeester Joh. de Widt van Mid delburg heeft donderdagmorgen op het Zusterplein achter Wöhler de Benelux-fancy fair van de buurt vereniging „Nleiivv Middelburg" geo pend. Met deze fancy-falr hopen de leden van deze hoofdstedelijke stads wijk gelden bijeen te krijgen voor hun speeltuin en clubhuis. De grote tent, waarin allerlei stands zijn ingericht, waaronder ook enkele nieuwe, staat er eigenlijk clandes tien, zoals de burgemeester in zijn openingswoord aanstipte: „U heeft er namelijk geen vergunning voor. Ik zal hem echter niet laten afbre ken", zo stelde mr. De Widt de buurt bewoners gerust, want de burgemees ter vond het doel van de bazaar bij zonder sympathiek. „Hier is een daad van grote burger zin gesteld", zei mr. De Widt verder. Langzamerhand hebben de ouderen er begrip voor gekregen dat de jeugd een „uitlaatklep" nodig heeft. De overheid kan niet alles doen en daar om heeft het gemeentebestuur veel waardering voor het initiatief van de bewoners van dit stadsdeel. Hierna opende de burgemeester de fancy- fair door als eerste het lichtspel in „gebruik te stellen." De burgemees ter bleek hierin bijzonder bedreven, want twee van de zes prijzen kwa men bij hem terecht. De heer J. Bostelaar, de voorzitter van de buurtvereniging, sprak een openingswoord, waarin hij verklaar de, dat thans een tijdperk van hard werken en voorbereiding was afge sloten. Bij de voorbereiding hebben de middenstand, vele bedrijven in Ne derland, de Middelburgse burgerij en niet in het minst het hoofdstedelijke college van B. en W. bijzonder veel medewerking verleend. Do heer Bos telaar hoopte, dat de Middelburgse burgerij de inrichting van de speel tuin en de bouw van een clubhuis door bezoek aan de bazaar mogelijk zal maken. De fancy-fair, die bijzon der keurig verzorgd is en waar voor de inwendige mens alls te krijgen is, blijft geopend tot zaterdagavond. Landelijke vlasopmaak- wedstrijden in Eede Op dinsdag 10 juni a.s. De landelijke vlasopmaakwedstrijcl, die «lit jaar voor de vierde maal wordt gehouden, Is 10 juni aanstaan de in Eede. Aan deze wedstrijd, waarhij het gaat om het verkrijgen |van het best afgewerkte vlaslint, kan alleen worden deelgenomen door «Ie best geplaatsten van de streekwed- strijden, die in de diverse vla.sstreken van ons land werden gehouden. Aan de wedstrijd zal o.m. worden deelgenomen door 25 a 30 deelnemers uit West-Brabant, 25 deelnemers uit Oo8t-Zeeuwsch-Vlaanderen, 10 deel nemers uit West-Zeeuwsch-Vlaande- ren en verder door kandidaten van de Zuidhollandse eilanden. In totaal verwacht men ongeveer 100 deelnemers. Een merkwaardigheid van deze wedstrijden is. dat hier zowel werkgever als arbeider strij den om de beste afwerking van het vlas te leveren. De organisatie is in handpn van de bond van oud-leerlin gen der r.-k. Vlassersschool te Eede. Een frisse vruchtenwafel: FRAMBESCA met dubbele vulling van frambozen-bessenjam en crème 53 ct. per 100 gram. Vlasareaal in Nederland aanmerkelijk teruggelopen. In Zeeland echter nog geen twee procent. Volgens de voorlopige aangifte aan het N.A.K. is over geheel Nederland genomen het aantal ha. uitgezaaid vlas in vergelijking met vorig jaar, met pl.m. 30% teruggelopen. In 1957 waren 15.073 ha ingezaaid, doch dit jaar bedraagt de totale oppervlakte slechts 10.469 ha. In Zeeland is de ze teruggang belangrijk minder met 4428 ha in 1958 tegen 4508 ha in 1957, dus een teruggang van nog geen twee procent. In raad Sl.-Jansteen: Motie van wantrouwen (Advertentie) Van Nelle bestellen Brand in vlasserij te Sint-Jansteen Tienduizenden guldens schade onderdagmiddag ontstond vermoe delijk door kortsluiting brand op het vlassersbedrijf van de heer A. Aers te Sint Jansteen. De brandweer van Sint Jansteen greep spoedig in, maar kon niet verhinderen, dat een zeer grote hoeveelheid vlas een prooi der vlammen werd. Een tweetal hangars en enige machinerieën gingen even eens vrijwel geheel verloren. De schade loop in de tienduizenden gul dens. Mulo-examens te Bergen op Zoom Van. 7 tot 12 juli zullen te Bergen vp Zoom de Mulo examens voor de •hr. scholen uit Brabant en Zeeland worden afgenomen. (Advertentie) Van Nelle bestellen (Slot van pag. 1) hersteld. Men weet het: in Domburg sloeg het water zelfs niet over het laagste duinpunt (8 meter plus N. A.P).) heen. maar wel werd hier en daar het duin ondergraven, waar door bijvoorbeeld ongeveer tien me ter duin voor het terras van het bad paviljoen wegzonk in de kokende golven. Nog in hetzelfde Jaar zorgde de pol der Walcheren voor versterking van de duinvoet en de bazaltkeien, de krammat en de betonblokken liggen op vele plaatsen al weer meters on der het aanwassende zand. Een af rastering langs helmgras-inplant moest zelfs tweemaal uit het zand opgegraven worden en weer opnieuw geplaatst worden. Maar al deze winst is bepaald nog geen bescher ming, want in één nacht kan de winst van tientallen jaren wegge vaagd worden. Dat bleek Immers ook ln 1953, toen veel van de „zand-aanwas" van bijna een halvo eeuw weer werd wegge spoeld. Want bijna een halve eeuw geleden werd in 1906, na een storm vloed, de duinvoet van Domburg ook versterkt. Maar van de de winst die daarna geboekt werd, verdween in 1953 weer veel. Toch is de toestand in en bij Domburg vrij stabiel. „Het is eerder plus nul dan onder nul", zegt men bij de polder Walcheren, waarmee dan bedoeld wordt, dat er (Advertentie) Van Nelle bestellen Trekker te Driewegen door trein gegrepen. Bij het passeren van de overweg te Driewegen (Z.B.) is een trekker met aanhangwagen door de lokaaltrein gegrepen. De trekker, die bestuurd werd door de landbouwerszoon A. D., werd opzij geduwd en botste tegen een telefoonpaal. A. D., die zich niet' herinnerde of hij van de trekker ge sprongen of geslingerd is, kwam met de schrik vrij. De trekker en de aan hangwagen werden zwaar bescha- Studentikoze „plechtigheid" De voor vrije veren actio voerende Zeeu wen staan sinds don derdagmiddag niet meer alleen. Bewoners van een studentente- hnls aan de Spoorsln- gel 61 te Delft, twaalf in getal, hebben na melijk uiting gegeven aan hun verbonden heid door, op instlg- natie van een (wee tal. In dit tehuis wo nende Zeeuwse stu denten, woensdag een groot bord te vervoar- digeu niet, de lenze „Vrije veren voor Zee land" en voorzien van het Zeeuwse wapen, waarop een bouwkun dige student zijn ta lenten had aange wend. Dit bord, dat de ge hele gevel van het te huis beslaat en een prachtig object vormt voor de treinreizigers op de langs de singel lopende drukke spoor lijn Den HaagRot terdam, werd donder dagmiddag op studen tikoze wijze onthuld. Onder hevig belgerin kel beklom de heer J. Rijk, geboren Zeeuw en beheerder van dit tehuis, een op het trottoir geplaatste stoel en riep „Hier Rpreekt de stem van Zeeland", een aankon diging, die met luid gejuich door de ver zamelde studenten werd begroet. In zijn door luide bijval on derbroken toespraak vestigde de spreker hierna nadrukkelijk de aandacht op de leuze, die op het bord prijkt en besloot met een luid „Luctor et Emergo". De „offici ële" onthulling werd hierna verricht door een Oostenrijkse stu dent, eveneens ingeze tene van dit studen tentehuis, de heer E. Eder, die een doek wegtrok. Juist zou hij vervolgens een onge twijfeld boeiende uit eenzetting houden over kenmerkende verschillen tussen Stiermarken en Zee land, toen de onver mijdelijke agent van politie op het toneel verscheen. Deze, geen Zeeuw, bleek meer vrees te hebben voor dreigende verkeersop stoppingen dan oog voor het grootse ge beuren, dat zich hier voltrok. Hij vond dat het zo welletjes was geweest. Dat was jammer, want nu bleef het Zeeuwse volkslied of liever gezegd de Zeeuws-Vlaamse hymne, waarvoor de studenten reeds adem schepten, hen min of meer in de keel steken. Maar hoe dan ook, het hord hangt er en mag als een voor proef gelden voor de dertiende van de ze maand, wanneer de Zeeuws-Vlamin- gen immers naar en Haag willen optrekken. In af wachting daarvan hebben de bewoners van dit studenten- tehuis te Delft, na dat zij de voordeur weer achter zich hadden dichtgetrok ken, alvast het bor relglas ettelijke malen geheven eerder van een toename dan van een afname van de kust gesproken kan worden. Overigens is dat in vroeger tijd wel eens anders geweest en het staat met vrij grote zekerheid vast, dat de gehele Walcherse duinen- kust in de laatste eeuwen ongeveer 400 h 500 mter teruggedreven is. Dankzij een veelheid van paalhoof den werd die terugtocht echter afge remd en werd een stabiele situatie geschapen. Wandelende bank Bovendien profiteert de Walcher se kust de laatste tientallen Jaren van een vreemde speling van de natuur. Voor de kust tussen West- kapelle en Domburg, kruipt name lijk een zandbank tergend lang zaam in noord-oostelijke richting. En het is min of meer een „mee vallertje", dat de kust ter hoogte van deze zandgolf en ook het strandgedeelte vlak voor deze bank sterk aangroeit. Deze „zandpuist", zoals de bank ln sommige waterstaatskringen wat on vriendelijk wordt genoemd, „wan delt" met een snelheid van veertig a tig meter per jaar in de richting van Domburg. En die zandgolf heeft Domburg nog niet bereikt, maar nu al profiteert het Domburgse strand en duinengebied van de komst van deze zandgolf. Het is ook helemaal niet verbazing wekkend, dat de studiedienst van rijkswaterstaat ook speciaal de ge dragingen van deze „wandelende bank" onder de loep heeft genomen. wordt zelfs nan de mogelijkheid gedacht, deze „zandpuist" te benut ten bij het realiseren van een defini tieve zeewering De aanleg van deze definitieve zee wering ligt beslist nog niet in een zeer nabije toekomst. Wel zijn de duinen naar de mening van rijkswa terstaat te Bmal en te laag op enkele •laatsen, maar precair is de situatie leslist niet. Toch blijft de strook tussen de denk beeldige lijn en de kuBt taboe voor de huizenbouwers, „ln die streek is de toestand bevroren", zegt burge meester Crommelin. Maar ondertus sen heeft het Domburgse gemeente bestuur met voortvarendheid naar andere mogelijkheden gezocht voor de bouw van zomervilla's. Aanvan kelijk had men gedacht in die „ver boden strook" 15 villa's te bouwen. Nu echter heeft men voldoende gele genheid voor uitbreiding aan een an dere rand van Domburg gevonden: aan de kant van Aagtekerke, waar deze herfst reeds een uitbreidings gebied ontsloten zal worden! Als een Daal boven water staat dus, dat ook de verbetering van de Dom burgse zeewering eens aangepakt wordt. En om een oplossing te vin den, al zal die dan ook pas op lange termijn komen, is er een samenspel tussen rijk, provincie en gemeente. Ei:-: eOV-eÉ DE KORENBEURS Geopend t/m zaterdag 7 juni van 10-22 uur. GARAGE „CENTRUM" V. D. VLIET EN BAK Jac. Valckestr. 5 - Goes. VANDAAG. Middelburg Electro: „Monpti", 7 en 9.15 uur, 18 J.; Schouwburg: „Are de Trlomphe", 8 uur, 18 J.; Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—23 uur. Con cert Middelburgs Muziekkorps, 8 uur. Vlissingen Alhambra: „Oorlog en vre de", 7 uur, 14 Luxor: „Mijn man Ia een moordenaar", 8 uur, 18 Jaar. Goes Grand: „De familie Trapp", 8 (Advertentie) .Van Nelle bestellen l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2