Nu is roomboter goedkoop! I KAPPIE de beste voeding voor Uw kinderen - voor Uw gezin! OPLEIDING VERPLEEGHULP IN BEJAARDEN-TEHUIZEN ZAANDAMSE OUDJES KEERDEN ZONDER POST (91) TERUG en hei geheim van Kaiiekopl vermiste oorriw^ wn> m I Met VRIJDAG 6 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 25 TWEEJARIGE CURSUS Belangrijke vakken In 1955 werd door de Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg het eerste lesprogramma vastgesteld voor enige opleiding in de bejaardenzorg. Deze was voor de eenvoudigste func ties in de bejaardeninrichting, die van de bejaardenhelpsters. Naarmate in de praktijk de cursus als expe riment uitgroeide, groeide tevens het besef bij de insiders dat deze eerste opleiding de basis zou zijn voor alle andere opleidingen, zoals die van be iaardenverzorgster (verpleeghulp in Dejaardeninrich tingendirectieleden en helpsters die ingezet worden bij thuiszittende bejaarden. Voor al deze groepen is opleiding dan wel een bijscholing van groot belang: a. voor een beter bewustworden van de aard van de functie, daardoor b. een beter verstaan van de taak, c. een grotere natuurlijke selectie en cL een opheffing van een werkcate gorie, waarvoor in het verleden en soms nu nog wel met de allereenvou digste (soms helaas licht debiele) krachten genoegen genomen werd. De bejaardenhelpsterscursussen, wel ke thans nog slechts in de praktijk uitgevoerd worden, worden gegeven onder supervisie van plaatselijke commissies opleidingen bejaarden zorg, aan daartoe uitgezochte nijver heidsscholen in diverse plaatsen. De spreiding van de cursussen over Nederland is met zorg geschied. Zo vindt U protestantse opleidingen in Leeuwarden, Sneek, Groningen, Zwol le, Arnhem, Utrecht, Haarlem, Am sterdam, Den Haag-Voorburg, Rot terdam, Breda, Sommelsdijk en Mid delburg. R.-K. opleidingen zijn in: Den Bosch, Ammerszoden, Maastricht en Breda. Beide uitvoerende groepe ringen ontmoeten elkaar op bijzonder Srettige en instructieve wijze in de rederlandse Federatie voor Bejaar- Het uitgangspunt voor de basisop leiding is geweest de gedachte dat men aan meisjes en jonge vrouwen met uitsluitend lager onderwijs, soms wel iets meer in hun mars hebbende, op eenvoudige wijze toch de meest principiële en moeilijkste beginselen bij te brengen. Dit is gebleken zeer goed mogelijk te zijn. EVEN NADENKEN HORIZONTAAL: 1. zeer; 4. beleid, fijn gevoel; 6. los geraakte draad; 8. nuttig insekt; 9. windrichting, afk.; 11. vesting: 13. Raad v. Arbeid, afk.; 14. wolvlokje in weefsel; 15. dagblad; 16 den lezer heil, afk.; 17. voegwoord; 18. strook voor nieuwe coupons; 22. vinnig; 23. bosgod. VERTICAAL: 2. daar; 3. opbergruimte; 4. in; 5. reeds; 7. de belasting betreffende; 8. zeegroene edelsteen; 10. oorlogstuig; 11. beroep; 12 tak om te enten; 18. geheel de Uwe, afk. 19. verbrandings resten; 20 dan wel, anders gezegd; 21. non-actief, afk. De vakken Vakken zoals geestelijke vorming, omgang met bejaarden (eenvoudige psychologie), oriëntatie in de bejaar denzorg (wettelijke en sociale maat regelen begrippenleer), huishoudelij ke vorming, algemene ontwikkeling, hygiëne en huiselijke ziekenverzor ging en tijdsbesteding worden in twee jaren gegeven in deze zin dat in het eerste cursusjaar de begrippen wor den behandeld en in het tweede jaar dieper op dezelfde stof wordt inge gaan. Een concentrische opleiding dus, waar het er vooral voor de do centen op aankomt om pioeilijke be grippen en situaties op verantwoorde en heldere wijze over te dragen. Het vak „geestelijke vorming" kan door een predikant of priester gege ven worden, het vak „omgang met bejaarden" door een directrice, medi cus of leidster van een sociëteit, „hy giëne" is een vak voor de medicus, „huiselijke ziekenverzorging" voor de verpleegster, „oriëntatie in de bejaar denzorg" bv. iets voor een ambtenaar voor sociale zaken, „huishoudelijke vorming" voor de lerares van de huishoudschool en „tijdsbesteding" voor de leidster handenarbeid of een cultureel werkster. Verschuivingen zijn mogelijk mits men tot op zekere hoogte vanuit een bevoegdheid met autoriteit en ervaring kan spreken. De cursus Een cursus omvat 16-22 leerlingen. De lessen worden classicaal gegeven en wel 3 of 4 uren op één avond in de week. Aan het eind van de 2-jarige cursus worden ter beoordeling van de bereikte resultaten eindproeven ge houden onder auspiciën en gecommit teerden van de Nederlandse Federa tie voor Bejaardenzorg en van de Ne derlandse Federatie voor Bejaarden zorg ontvangen alle geslaagden een landelijk geregistreerd getuigschrift en later een insigne. De nijverheids scholen werken mee door subsidies om de docenten te honoreren. De leiding werving en nazorg geschiedt door plaatselijke commissies van onze stichting die in overleg met de school besturen handelen. In het schooljaar 1956-1957 hebben 450 cursisten met goed gevolg de eindproeven gedaan. In het cursus jaar 1957-1958 volgden ruim 250 de eerste- en ruim 300 de tweede-jaars cursus. Bij de spreiding van de cursussen is rekening gehouden met de spreiding en bezetting van de bejaardentehuizen Bij de Centrale Raad voor de Ge zinsverzorging, het landelijke orgaan van beraad voor de gezinsverzorging is thans een grote bereidheid om deze basis-cursussen open te stellen voor dames, die op de basis van een blij vende urenhulp bij thuiszittende be jaarden willen werken. De leerprogramma's voor bijscholing van directieleden worden nu vastge steld en in september uitgevoerd als een lezingenreeks, voor een aantal directrices en directeuren toeganke- Er is dus een begin gemaakt met op leidingen en men zoekt naarstig naar wegen om deze uit te breiden en zin vol te maken. na huhh'j u:o H H H 0 BI uHHHrc'aaaaia n H B ra a nu H0BU0 rar4 0 De Belgische ambassadeur in Mos kou, Walter Loridan, heeft een overeen komst getekend, krachtens welke de Russische luchtvaartmaatschappij Aero- flot een geregelde dienst op de Belgische hoofdstad zal openen. Advertentie P U B LI KAT 1 E VAN HET NEDERLAND» ZU1VELBUREAU RIJSWIJK Z.H, Spaart U plaatjes voor het al bum „De bonte droom va» hef circu»"t Omdat de vraag naar plaatjes voor dit prachtig» album overstelpend groot is. hebben wtf besloten de geldigheidsduur van de plaatjes te verlengen t/m 31 dec. 1958. Let wel. op de thans zo goed kope roomboter treft U de rtjks- botermerken aan, die U nodig heeft om bet album te completeren. Hulpmotor voor mensen geconstrueerd Amerikaanse ingenieurs hebben een draagbare straalmotor geconstrueerd, met behulp waarvan een mens, naar zij zeggen, „kan lopen met de snel heid van een volbloed" en over de moeilijkste hindernissen kan sprin gen. Deskundigen van het leger zou den „opgetogen" over de uitvinding Advertentie het natuurlijke haarglansmiddel geeft Uw haar een briljante schittering! Zes uur lang hebben de organi satoren van het reisje voor Zann- se ouden van dagen in grote onge rustheid verkeerd over het lot van de 91-jarige Stoffel Post, een be woner van buize Oostererf te Zaandam. Tijdens een koffiepauze in de „Rode Leeuw" te Schoorl was de bejaarde heer kwaad weg gelopen, omdat de organisatoren het. gebruik van sterke drank had den verboden. „Ik wil een biertje", had Post stroef opgemerkt en toen dat niet ging: „Als ik geen bier krijg, dan ga ik". Hij ging inderdaad en kwam niet meer boven water. Alle nasporingen zelfs gingen twee ruiters het duin in bleven vruchteloos, totdat om half tien een telefoontje uit Oudorp de ver heugende mededeling bracht, dat de oude baas terecht was. Na de bieronenigheid moet de ge schokte heer Post driftig aan de loop zijn gegaan. Hij was In ieder geval niet meer bij het gezel schap, toen dit kwart over vijf in de bussen zou stijgen om de te rugtocht naar de Zaanstreek te aanvaarden. Eerst werd nog enige tijd op hem gewacht. Daarna ging één van de leiders op een geleende fiets in het dorp om rond te kij ken, of de vermiste bewoner van Oostererf misschien ergens anders zijn biertje was gaan halen. Maar hij was weg en hij bleef weg. Ten einde raad besloot men zonder de heer Post naar Zaandam te rijden. Intussen waren een wachtmeester van de rijkspolitie en de eigenaar van de „Rode Leeuw" te paard het uitgestrekte duingebied ingetrok ken om de vermiste te zoeken. De nacht w&s reeds lang gevallen, eer de beide ruiters in het dorp terugkeerden; waar hun werd be richt, da,t de vermiste gevonden was op de omvalbrug bij Oudorp ten oosten van Alkmaar. De brugwachter had de oude heer daar dodelijk vermoeid zien strompelen en had, omdat hij uit het verhaal geen wijs kon worden, de wachtmeester J. Smit gewaar schuwd. Hij nam de bejaarde „vondeling" mee naar huis. Een telefoontje naar Zaandam bracht spoedig de oplossing van het dra- 36. „Z-zie je nou w-wel! K-Kappie, het d-deugt hier niet!" fluisterde de Maat, terwijl hij met uitpuilende ogen naar de grillige scha duw staarde, die zich nog steeds in dezelfde houding op de rotsbodem aftekende. „Hij beweegt niet..." mom pelde Kappie. „Interessant" vond doctor Prak. „Ja", zei doctor Priegl, „doe eens iets kapitein!" „Wie is daar?" riep Kappie in de richting van de zij ingang. „Kom maar te voor schijn... we hebben je toch al in de kijker!" Maar op de echo van zijn stem na, bleef alles doodstil. Plotse ling nam Kappie een kloek besluit en trad op de piek toe, waar zich de gestalte moest bevinden, die zulk een spookachtige schaduw wierp. „Dekselshoorden de anderen hem roepen, „kom ja eens gauw kijken! Kerel, kerel, dat we daar zo van moesten schrikken!" Toen de Maat en de twee geleerden toeliepen, troffen zij Kappie aan voor een totempaal, die in een doodlopende gang stond opgesteld. Het beeld werd zwak verlicht door een lichtschijnsel, dat hoog boven hen ddbr een klein gat in de gang naar binnen viel. „Wat een akelig beeld", zei de Maat, „wat een leijkerd!" „Zeg, zie je dat!" sprak Kappie. „Die overgehaalde vogel verschrikker wijst die kant uit...!" „Dit beeld is van Plattekoplse makelij!" sprak doctor Priegl. „En het dateert uit de tijd, toen Kwet- salkwartl nog een bloeiende stad was. Het zou me dus niets verbazen, wanneer het een soort wegwijzer was om in de Verboden Stad te ko men..." „O, ja?" vroeg Kappie. „Dan is het wel spijtig, dat het op een blinde muur wijst..." KERKNIEUWS Afscheid, bevestiging en intrede ds. W. Hage Ds. W. Hage heeft woensdag 4 juni 1.1. afscheid genomen van de Gere formeerde Gemeente van Nunspeet en zal donderdagavond 12 juni a.s. om zeven uur, na 's middags om half drie te zijn bevestigd door ds. P. Honkoop van Yerseke, zijn Intrede doen als predikant van de Gerefor meerde Gemeente van Middelburg, waar hij beroepen ls in de vacature van ds. L. Riiksen, die in september 1956 naar Rotteram is vertrokken. Ds. Hage werd op 8 januari 1912 te Rotterdam geboren, was eerst vele jaren werkzaam als schilder en stu deerde daarna nog aan de theologi sche school van de Gereformeerde Gemeenten te Rotterdam, waar hij in de zomer van 1952 zijn kandidaats examen deed. Nadat ds. Hage op 19 juni 1952 beroepbaar was gesteld bij de Gereformeerde Gemeenten in Ne derland werd hll op 3 september van datzelfde jaar door dr. C. Steenblok van Gouda te Aalst en Brakël in het ambt bevestigd. Op 2 november 1954 verwisselde ds. Hage deze gemeente met die van Nunspeet. Ds. Hage is thans curator van de theologische school van de Gerefor meerde Gemeenten te Rotterdam en voorzitter van het kindertehuis te Nunspeet. Tijdens zijn ambtsbedie ning te Nunspeet werd daar in april van dit jaar het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente met onge veer tweehonderd zitplaatsen ver groot. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Werkendam: B. F. C. de Groot te Vlissingen; te Oudekerk aan de IJsel: J. T. Doornenbos te Oene. Aangenomen naar De Kaag: M. Fok- kema, kand. te Maasdam: naar 't Woudt: W. F. Kuil te Abbenbroek.- Heenvliet. Bedankt voor Polsbroek en VUst: K. Schipper te Waspik. GEREF. KERKEN ART. 81. Tweetal te Musselkanaal: H. den Boeft, kand. te Groningen en H. Stolk, idem te Amstelveen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Calamazoo (Michigan. U.S.A.) Neth. reform church: H. Rijksen te Vlaardingen. FEUILLETON door PATRICIA WENTWOKTH 45 „Ja, daar heeft ze inderdaad, zoals hij zei, gelogeerd. Zoiets zou hij ook met verzinnen, want hij wist, dat we dit konden nagaan. Ze is daar geble ven van 2 tot 5 januari. Ik heb de portier gesproken, maar hij herin nert zich niet, dat hij haar een adres op een enveloppe heeft gegeven. Als ze er een had laten vallen, zou hij haar die teruggegeven hebben, maar hij zou haar niet de enveloppe van een ander ter hand hebben gesteld... waarom ook? En wat die twee heren betreft, die iets kwamen drinken, hij zou zich veeleer herinneren, als er geen heren gekomen waren, gesteld dat dit ooit een avond het geval zou zijn. U ziet, dat het niet klopt met de verklaringen van meneer Ferrand en zo kwam de gedachte bil me op, of hij soms het hele relaas had verzon nen". „Waarom?" „Och, ik kwam tot de volgende ver onderstelling: Stel eens, dat hij zelf de vrouw heeft gedood. Verliefd, ja loerszulke dingen gebeuren elke dag. Wie zal uitmaken, of ze werke lijk zijn auto had geleend en er al leen mee weg was gereden? Ferrand zegt, dat ze het deed, maar neem nu eens aan, dat ze niet alleen was, dat hij haar vergezelde... of haar ergens ontmoette. Ze krijgen ruzie en hij vermoordt haar. Dan behoeft hij al leen maar de auto naar Basingstoke te rijden en daar achter te laten, ter wijl hij zelf de trein naar Londen neemt". Nu verloor Lamb zijn geduld. Als steeds wanneer hij zich opwond, puil den zijn ogen uit hun kassen. „Een mooi verhaal, dat moet ik zeg gen! Maar wie bracht dan die zater dagavond het lijk naar 't Houtves tershuis en begroef het in de kelder? Geloof je soms dat Ferrand terugge komen is En wanneer hij terug zou zijn gekomen, hoe wist hij dan iets af van dat huis en van de kelder er onder? Wij, die er alles van af wis ten, hebben er nog een hele tijd naar gezocht, maar een wildvreemde Fransman met een lijk op sleeptouw zou het zo maar in 't donker hebben klaargespeeld. Dat is toch él te gek!" Bij de laatste woorden liet de hoofd inspecteur zijn vuist op de tafel neer dalen, maar het effect der ontplof fing ging enigszins verloren door 't binnentreden van politie-agent May, een forse, flink uitziende kerel, die min of meer plechtig aankondigde: „Hier is juffrouw Traill, meneer' Maisie Traill kwam de kamer binnen in een goedkoop, nauwsluitend man teltje, een erg kort rokje en hoogge hakte schoenen, die haar ccn ietwat waggelende gang gaven. Ze was van nature bijna witblond, maar die Al- bino-achtigheid was zorgvuldig weg gewerkt. Haar oorspronkelijk witte wimpers waren nu onwaarschijnlijk donker, terwijl boogvormige zwarte wenkbrauwen waren aangebracht bo ven lichtgrijze ogen. De dunne lip pen waren vuurrood aangezet en al even onnatuurlijk als de rest. Met de ogen rollend, ging zij dadelijk zit ten en vroeg onvervaard: „Wel, wat is er?" Terwijl Frank Abbott zijn schrijf blok voor zich nam, zei Lamb, dat hij haar een paar vragen wilde stellen. „Gaat uw gang", antwoordde ze met een dun, broos klinkend stemmetje. Ofschoon Lamb, als toegewijd vader van drie dochters, een zwak had voor jonge meisjes, moest hij nü zichzelf met veel moeite tot vriendelijkheid dwingen. „Misschien wilt U me wel vertellen wat U vrijdagavond 8 januari tussen negen en tien uur hebt uitgevoerd". „Ja", gichelde juffrouw Traill, „ik heb geen kalender in miin hoofd, ziet U. Vrijdag, laat eens kijkendat was verleden week vrijdag. Ik werk bij de firma Brown en Felton. Daar sluiten ze 's winters balf zes en aan de deur ontmoette ik mijn vriendje. We aten een stukje en gingen toen naar de blos". „Ik ben verplicht, U de naam van die vriend te vragen". Nu keek ze toch even verschrikt en vroeg haastig: „Waarvoor dan? Heeft hij iets gedaan?" „Zijn naam alsjeblieft, juffrouw Traill". Sluw-egolstiscii bedacht ze. dat het geen zin had, om, als Albert zich zelf in moeilijkheden had gebracht, de politie te dwarsbomen. Het hoofd snel oprichtend en Lamb aankijkend, antwoordde ze dus: „Albert Caddie. Kent U hem?" „U zegt, dat U hem vrijdag 8 januari om half zes 's middags ontmoette?" „Dat klopt". „Hoe lang is hij bij U gebleven?" Wéér gichelde Maisie. „Ik zei al, dat we naar de bios gin gen, maar eerst wat aten. Om half- elf kwamen we er uit". „Was hij al die tijd bij U?" „Ja, behalve misschien nu en dan eens vijf minuten". „Kent u hem al lang?" „Een paar weken". „Weet u dat hij getrouwd ls?" „Wat gaat mij dat aan?" vroeg Maisie brutaal. Dit antwoord bracht Lamb uit zijn humeur. Hij zag niet graag, dat een meisje zich misdroeg. Deze hier moest wel heel slecht zijn opgevoed. Ze verdiende een pak slaag. Met de vingers op zijn knie trommelend, zet te hij de ondervraging voort. „En de volgende dag, zaterdag 9 januari... hebt u hem toen weer ontmoet?" „Ja". „Hoe laat?" „Hij kwam circa half vijf bij me. Zaterdag is een halve werkdag". „Blééf hij bij u?" „Na een tijdje gingen we weer naar de bioscoop, de andere bedoel ik. Daar bleven we tot half elf". „En eergisteren, zaterdag de 16e hebt u hem toén ontmoet?" „Ja, waarom niet? 't Was immers mijn halve dag. Eerst gingen we naar mijn kamer en later naar de „Roos en de Kroon". „Hoe laat was dat?" „Dat moet tegen achten zijn ge- weest.We sringen zowat om tien uur weg". Het verhoor duurde nog een tijdje en ze gaf steeds dezelfde korte, dro ge antwoorden, nu enes vergezeld van rollen met de ogen, dan weer van automaatachtig gegichel. Alles ging vlot, alles scheen te kloppen, niets was met elkaar in tegenspraak. Als men Maisie Traill mocht geloven, kon Albert Caddie die vrijdag Louise Rogers niet hebben vermoord en ver volgens haar auto naar Basingstoke Viohhon p-ereden. Hit kon het Hik niet hebben vervoerd en het zaterdag 9 januari om plm. zes uur hebben be graven. En ook was het onmogelijk, dat hij zaterdag 16 januari Mary Sto kes had gedood, nadat Joe Turnber- ry haar om kwart over acht 's avonds Had verlaten. Ja, als men afging op Maisie's ver klaringen had Albert niet minder dan drie beste alibi's. Jammer voor hem schenen die verklaringen niet al te veel waard! HOOFDSTUK ZEVENENTWINTIG Zodra Maisie Traill verdwenen was, kwam agent May terug. t rvoledl Adre.i t< ntie i [GUUS film B bent u „safe"!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 25