Geef mij maar Nescafé Nederlandse oorlogsgewonden trokken diep de bergen in Casablanca's „donkere buurten" IEDERE MINUUT WORDEN NEGENTIG MENSEN GEBOREN Van en voor de boekenplank JOURNAAL VAN ZESTIG ETMALEN OP DE OCEAAN VRIJDAG 6 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DANK ZIJ HET WERK VAN MOVEO In twaalf auto's werden dertig invaliden naar Leysin gebracht (Van onze speciale verslaggever) Een rij van twaalf grote Nederlandse personenauto's zwoegt over een kronkelende Alpenweg vol scherpe haarspeldbochten uit het Rhönedal aan het Meer van Genève tegenover Montreux de bergen op naar het vriendelijke plaatsje Leysin, waar het hotel „l'Aiglon" een hotel van de Nederlandse onderneming „Buhoma", gedreven door Nederlanders met overwegend Neder lands personeel de gasten wacht. Die gasten zijn dertig man nen van omstreeks veertig jaar, die in de tweede wereldoorlog, vechtend voor de vrijheid van ons land, zo ernstig gewond raak ten, dat zij hun gehele leven invalide zullen blijven. Het zijn verder de twaalf automobi listen. die belangeloos hun wagen ter beschikking stellen om de mili taire oorlogsgewonden een onverge telijke vakantie te bezorgen en die daarvoor een deel van hun eigen va kantie gebruiken; het zijn een paar Rode-Kruisverplegers, een oud-we genwachter, een automonteur, een fo tograaf en een journalist. Moveo, dat betekent „meer ontspan ning voor ernstige oorlogsgewonden", biedt de mensen, die in 1940 hun le ven op het spel hebben gezet, onver- geteliike dagen aan in een voor hen onbekend, sprookjesachtig oord. Toen een jaar of tien geleden een groep Belgische ernstige oorlogsge wonden. dank zij een vereniging, die speciaal was opgericht om aan hen ontspanning te bezorgen, een excur sie naar Nederland maakte, rijpte ook in ons land de gedachte om een organisatie te stichten met hetzelfde doel. Door een gelukkig initiatief kwamen het departement van Oorlog en van Marine, de Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers, dat is de bond die zich bezighoudt met de behartiging van de belangen van de oorlogsinvaliden, het Rode Kruis, de K.N.A.C.. de A.N.W.B. en enige grote Nederlandse ondernemin gen tot de vorming van de Stichting Moveo. Men kreeg een beginkapitaal bijeen en kon aan het werk gaan. Dit werk bestond aanvankelijk in het organiseren van bezoeken van groepjes oorlogsgewonden aan schouwburgen, bioscopen en concert zalen en In het maken van dagtrips. Kr werden districten gevormd met districtsleiders, die speciaal voor de gewonden dat wil zeggen de zwaar-lnvaliden en hun vrouwen in de omgeving uitstupjes organiseer den. Zo 7,al binnenkort Noord-Bra bant een excursie naar België maken. Naar Leysin in Zwitserland heb ben de deelnemers aan de laatste vakantietocht hun vrouwen niet kunnen meenemen. Dat zou de deelneming van de oorlogsinvali den zelf, die in de eerste plaats behoefte aan ontspanning hebben, Concertino voor auto en orkest Twee oude auto's zullen een belang rijk aandeel hebben in de uitvoering van een „concertino voor auto en or kest" op 17 juni in de Londense Al- bert Hall. De autobestuurders zullen dan hun versnellingen laten kraken, hun motors laten gieren en geweldige toeters, die over de gehele lengte van de motorkap lopen, in werking stel len, als begeleiding van een groot orkest. De uitvoering van het door de bekende componist en pianist Anthony Hopkins geschreven werk maakt onderdeel uit van een reeks concerten van komische en curieuze muziek. Stedebouwkundigen in Hilvarenbeek bijeen Vrijdag 6 en zaterdag 7 juni houdt de Bond van Nederlandse stedebouw kundigen (de B.N.S.) in het gemeen tehuis van Hilvarenbeek een twee daags congres, waarop het steeds urgenter wordende probleem van ver nieuwing en reconstructie van binnen steden aan de orde wordt gesteld. Voor dit onderwerp bestaat in de kring van de stedebouwkundigen grote belangstelling. te zeer hebben beperkt. Dat bij andere gelegenheden de vrouwen wel in het werk van de Moveo betrokken worden kan niet genoeg geprezen worden. Want ook zij hebben het vaak heel moeilijk en verdienen enige afleidine. In 1954 nam de onderneming, die we thans kennen onder de naam Buho ma, een Nederlandse maatschappij, die in Zwitserland, Italië en Oosten rijk hotels exploiteert en daarheen toeristenreizen organiseert, een prachtig initiatief. Zij bood Mo ve# geheel gratis een verblijf van vijf dagen aan voor twintig invaliden en de automobilisten, die hen zouden vervoeren, in een van haar ho tels in Adelboden. In 1955 werd de uitnodiging herhaald. Het aantal Moveo-gasten steeg tot 30 invaliden en 12 automobilisten, die logeerden in „Gasthof Zillertal" in Mayerhofen in Tirol. Dit contact is gehandhaafd. In 1956 logeerden een groep oorlogsinvaliden en hun bege leiders in hotel „Astoria" in Lava- rone in Italië en in 1957 bood het hotel „Panoramo", prachtig gelegen tegen een berghelling boven het Ita liaanse plaatsje Malcesine aan het schone Gardameer, gastvrijheid aan een groep oorlogsgewonden. Verduistering negen en half mille berecht De rechtbank te Rotterdam heeft gis teren de 44-jarige A. V., voorheen kassier-boekhouder bij de N.V. Sta- rintex te Rotterdam, en de 41-jarige expedient Ph. A. E., eveneens uit Rot terdam, ieder veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar met af trek, waarvan drie maanden voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar. V. had in de periode van juni '56 tot en met augustus van het vorig jaar ruim negen en half duizend gul den verduisterd en E. had hiervan geld aangenomen. De laatste had ook op 'n oneerlijke manier geld losgekregen bij het Nederlands transport bureau. Al het geld was opgemaakt aan drank en cafébezoek. De veroordeling van V. is conform de eis. Tegen E. was een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek geëist. Plan tot bespreking visserij-kwestie in NAVO De Deense premier en minister van buitenlandse zaken, Hansen, heeft donderdagmorgen verklaard dat De nemarken contact met de Navo heeft opgenomen en voorgesteld een regio nale conferentie te beleggen ter be spreking van de geschillen over de visserijrechten bij IJsland, de Far Oer en Groenland. Denemarken eist voor de Far-Oer-eilanden en Groenland uitbreiding van de territoriale viswa teren, evenals IJsland dezer dagen De Nederlandse ernstige oorlogsge- wonden hebben enige tijd, dank zij Moveo, vertoefd in de Zwitserse plaats Leysin bij Montreux. Advertentie j Nescafé is niet te evenaren: in dé kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! Normaal Coffeïnevrij Espresso Wereld» meest favoriete Instant Coffee i STATISTIEK DER VERENIGDE NATIES In 40 jaar zal bevolking zich verdubbelen Iedere minuut worden er 90 mensen geboren, 7.0 blijkt uit '11 statistiek der verenigde Naties. De wereldbevol king neemt toe met gemiddeld 5400 personen per uur, of 47 miljoen per jaar. In dit tempo zal de wereldbe volking thans geschat op 2.737.000.000 zich in 40 jaar ver dubbelen. In de afgelopen 20 jaar was de toeneming bijna 25 procent. He sterftecijfer op aarde wordt door de statistici van de Verenigde Naties momenteel geschat op 18 per 1000 en het geboortecijfer op 34 per 1000. Nederlandse kinderen hebben de bes te kans op een lang leven 71 jaar voor de mannen en 74 jaar voor de vrouwen. Voor de Indiërs is de kans het slechtst 32 jaar voor zowel de mannen als de vrouwen. Azië leidt de bevolkingsuitbreiding met ongeveer 24 miljoen per jaar. In Latijns-Amerika is de toename het snelst, namelijk 2.5 procent per jaar, vergeleken met een wereldgemiddel de van 1.6 procent. Tot de leeftijd van 45 jaar vormen ongelukken en met name verkeers ongelukken, de meest voorkomende doodsoorzaak. Het kleine Luxemburg levert het hoogste cijfer der ver keersdoden 28.5 per duizend. Tussen de 45 en 64 is kanker de meest frequente doodsoorzaak voor zowel mannen als vrouwen, in alle landen waar statistieken be schikbaar waren. In 55 van de 66 landen waarvan de gegevens be studeerd zijn. nam het aantal do den door kanker toe in 1956. De Noorse regering zal ruim f 500.000 beschikbaar stellen aan in totaal 24 or ganisaties en instellingen, die in de Ja ren 1958—'59 gratis vakanties zullen ver zorgen voor huisvrouwen die daarvoor in aanmerking komen. Meer dan 100 000 vrouwen zullen van deze regeling profi teren met een vakantie van twee we ken. Ongeveer de helft van het beschik bare bedrag is bestemd vqor kinderen beneden de tien Jaar, die hun moeder op haar vakantie vergezellen. Geraamte van kronosaurus na 26 jaar gereconstrueerd Zoölogen van de Harvard-universi teit te Cambridge (Verenigde Staten) hebben een uiterst moeilijke arbeid na 26 jaren voltooid, bestaande uit de reconstructie van het geraamte van het op een na grootste zeemonster, dat ooit geleefd heeft, de „Kronosau rus" die 100 miljoen jaren geleden in zeeën van de aardbol voorkwam. Het skelet van dit zeemonster, het enige volledige geraamte van een kro nosaurus, dat bestaat, is bijna 7 me ter lang en 2 meter breed. Het dier had een staart van.meer dan 3 me ter en bezat 80 spitse tanden waar van er sommige 20 cm lang waren. Miljoenen jaren geleden kwam dit reptiel om in een oceaan, 'die eens een gedeelte van Australië overspoelde, volgens de geleerden van Harvard. De Engeland naar West-Indie. overblijfselen van het dier zonken I Het blijkt dat zij een zeilster „van naar de bodem van de zee en kregen het zuiverste water" is. Ann Davison een graf in kalksteen. is een van die velen, die men in Casa- r VJ Boeiende ervaringen van eenzame zeilster „Mijn schip is zo klein" noemde \1111 Davison haar nieuwste boek, dat bestaat uit grepen uit haar scheeps journaal gegarneerd met haar eigen gedachten en mijmeringen, waarvoor ze alle tijd had op de oversteek van Men waant zich in een verleden (Van een medewerker.) Bijna overal is men genei gd, zodra men de naam Casablanca hoort of ziet, onmiddellijk te denken, dat de gehele bevolking van deze stad zich inten sief bezighoudt met handel in verdovende midde len, dan wel in blanke slavinnen en meer van deze „bedrijfstakken". De vele films trouwens, die Achtereenvolgens zal men proberen de be zoeker te beroven, te verleiden, te slaan of... een gesmokkeld hor- De hygiënische toestan den zijn eveneens be droevend. Men waant zich hier nog in een ver verleden. over de stad in omloop zijn, helpen ijverig mee anderen is, alleen 0 ril 1 „et tin „int Tomno loge te koop aan te bie- Maar een Arabier voelt den. Ook dit wordt «-«■«-*- «-•— slaan. En dan delft men het onderspit. Omdat men tegen de massa niet op kan. Een Arabier be gint namelijk pas te vechten, als hij met 5 deze suggestie te vergroten. Eigenlijk weet nie mand ter wereld wat zich precies in de interna tionale illegale wereld van steden als Casablanca en Tanger afspeelt. durft hij niet. Tevens zal men dan bemerken, deuropening van som- zich blijkbaar hier |f thuis. Verder zijn er in de medina's echte Arabi- sche winkeltjes, waar men stenen kannen en kruiken, alsmede aller- hande koperwerk kan verkrijgen. Ook kan men in de hoe gen is, een haat, die dieper is dan men denkt. root de haat te- mige huizen Arabieren et „blanke" ras zien zitten met een schrijfmachine. Dit zijn „geleerde" s Maar één ding is ze- blanca's medina's. Dit Neen, beter doet men Arabieren, die kunnen ker: namelijk dat na zijn Arabische wijken er aan de buurt te „be- lezen en schrijven en afloop van de tweede en tevens de „donkere" zichtigen" per auto die, uiteraard tegen wereldoorlog ook in buurten van de stad. met meer personen, of- vergoeding, brieven sa- Casablanca veel is ver- Niet zozeer donker schoon de kans dan menstellen en tikken. anderd. vanwege de kleur der weer groot is, dat de Dan zijn er nog aan de s De verschillende Fran- huizen, maar wel door auto In de vele straat- rand van de medina, se overheidsinstanties het vreemde, ondefini- jes klem vast komt te die typische Arabische m grepen zeer goed, eerbare mysterieuze zitten of dat men een bepaalde toestan- leven, dat daar wordt bochtig doodlopend winket jes, waar men poufs, tasjes en porte- dal den de vooruitgang geleid, van de witte stad zeer Het zijn benauwende, zouden belemmeren, stoffige buurten met om weer uit te komen, tegen prijzen, die Zij hebben terdege ge- tal van smalle straat- Het is heel moeilijk in moeten worden afge- probcerd verandering jes, oude huizen en deze doolhof de weg te dongen. aan te brengen. krotten, een donkere vindenIn welke Hierin is men slechts Arabische bevolking en behoeftige toestand de gedeeltelijk geslaagd, wat daar nog verder woongelegenheden der De Fransen hadden al huizen mag. Arabieren zich bevin- wat bereikt, maar na Zo ergens misdaad we- den is met geen pen te straatje inrijdt, "waar monnaies van Marok- het een heksentoer is kaans leer kan kopen. En zo krioelt in deze medina's dan alles door elkaar, in een bonte mengeling, waar alles het verkrijgen van de lig kan tieren, dan is beschrijven. In één mogelijk 'niteit 1J-*4 souvereiniteit heeft de het hier. En men doet klein kamertje slaapt, Marokkaanse regering er zeer verstandig aan, eet en leeft een gezin weinig verbetering deze buurten niet al- van 4 a 5 personen, meer gebracht in de leen in te wandelen. Stoelen en tafels wor- sociale toestand. want dat zou wel eens den door hen niet ge- Beroemd over de gehe- vreemde gevolgen kun- bruikt, doch zouden er le wereld zijn Casa- nen hebben. ook niet bij kunnen. vreemd. Maar juist dit alles maakt deze buur ten 7.0 mysterieus en obscuur omdat men niet weet wat er leeft en zich afspeelt. blanca, Las Palmas en de Westindi- sche havens kan aantreffen, een eigen wereldje vormend van mensen, die de zee niet konden weerstaan en die rusteloos rond de aardbol reizen, maar in een bootje met het oog op de horizon gericht. Iedereen, die zich tot dat wereldje voelt aangetrokken, zal naar Ann Davisons boek grijpen, dat die aparte sfeer van internationale jachthavens zo uitstekend tekent en bovendien een onoverdreven beeld geeft van de ge varen, die op de oceaan de eenzame zeiler bedreigen. De schrijfster, een echte Engelse, geeft geen droog relaas van harde feiten, zoal% zo vaak het geval is met schrijvers van scheepsjourna len. Ze vertelt bijv. op subtiele wijze, waéroni ze deze onderne ming begon. „Het kon zijn dat ik bang was voor het leven zelf en dat die angst zich alleen maar kon uiten in angst voor de wind en de golven. Als ik erin zou slagen al leen een schip over de oceaan to brengen was dit misschien de ma* nier om te leren hoe ik moest M* ven." En daarom ging ze op een boerderij werken, op een werfje en schreef zé een boek om van de opbrengst een scheepje uit te rusten. De „Felicity Ann", zeven meter lang. Met dit huikje stak ze in zee, zonder enige andere ervaring dan die een zeiltocht- je-onder-toezicht-langs-de-kust haar had geschonken en nadat ze er ge tuige van was geweest hoe haar man verdronk bij een dergelijke poging om de oceaan te onderwerpen, die ze samen ondernamen. Boeiend vertelt ze van de ver wondering bij alles, wat ze op de uitgestrekte oceaan beleeft en van de gevaarlijke eenzaamheid. Om die eenvoudige manier van vertellen zullen ook landrotten van dit boek kunnen genieten. Ook al is ze niet overal even nauwkeurig en vergist zij zich wel eens wan neer ze een Spaans woord vertaalt. Maar dit is eerder charmant dan storend. Het boek verscheen bij Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. te Amsterdam. 1 Advertentie CAMERA'S IIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH llllllllillllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 15