Landelijke C.B.T.B. vierde zijn veertigjarig bestaan te Utrecht DE KERKEN ACADEMISCHE DAG OVER GRENZEN VAN PLANOLOGIE maatschappij Vraaginterkerkelijkheid gevaar voor eenheid van de Kerk Misschien heeft Père Duval weinig betekenis voor de muziek, maar PROVINCIALS ESSUW8S COURANT. VRIJDAG 6 JUNI 1958 WETTELIJKE REGELING LANDB OUWONDERWIJS AANSTAANDE Prins Bernhard over wilde dieren en vlugge vervoermiddelen Vele honderden C.B.T.B.-ers waren donderdag: In Utrecht bijeen voor de viering van het veertigjarig bestaan van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Het is een grootse Jubileumviering geworden, die haar hoogtepunt kreeg ln de middaguren, toen Z.K.H. prins Bernhard en de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, zich met redevoeringen tot de feestgenoten richtten. De prins viel een ware ovatie ten deel. Voordat hij zijn toespraak aan ving, richtte hij zich daarom nog met een persoonlijk woord tot zijn toe hoorders. „Uw medeleven met de koningin, ons gezin en ook met mij per soonlijk heeft mij diep ontroerd," aldus de prins. „Ik ben ervan overtuigd, dat dit ook verplichtingen oplegt en ik zeg U toe, U niet te veel te ver ontrusten met wilde dieren en vlugge vervoermiddelen." Over deze ver ontrusting had namelijk de voorzitter van de 0J5.T3„ de heer Chr. van den Heuvel, in zijn welkomstwoord een opmerking gemaakt. In de morgenbijeenkomst sprak de voorzitter van de CJ3.T.B., de heer Chr. van den Heuvel, over enkele kernpunten in de huidige landbouw politiek. Men is het er vrijwel unaniem over eens, aldus de heer Van den Heuvel, dat, althans tijdelijk, de landbouw geholpen moet worden, om te kunnen blijven functioneren. Velen zeggen er bij, dat dit natuurlijk niet een blij vende zaak kan zijn. De heer Van den Heuvel meent, dat men hier stuit op een grote merkwaardigheid. Er is volgens hem niemand die zeet dat men niet door kan blijven gaan met het steunen van allerlei Industrieën. Hulp, aldus de heer Van den Heuvel, met 20 procent en meer invoerrech ten is gewone economische politiek. Betreft het de landbouw, dan heet dit steun. Van niet agrarische zijde wil men de landbouw wel helpen, maar niet door maatregelen welke de prijs van het artikel optrekken. Men wil toeslagen uit de schatkist geven, hetzij per produkt, hetzij een toeslag per hectare. Een systeem van steun per hectare zou, volgens de heer Van den Heu vel, indruisen tegen wat algemeen als wenselijk worat gezien inzake de te volgen structuurpolitiek. De be zwaren tegen het systeem waarin per produkt een toeslag gegeven wordt zijn, volgens hem, belangrijk minder, doch ook tegen dit systeem blijven bezwaren. Do heer Van den Heuvel conclu deerde met betrekking tot de me thode voor de landbouwpolitiek, dat deze methode gevarieerd moet zijn naar de aard van het produkt, zoals men dit ook voor de indus trie doet. Voor tarwe dient, vol gens hem, de prijsgarantie ge handhaafd te worden via verplich te afname van een zeker percen tage inlandse tarwe. De suiker bietenregeling levert geen enkel bezwaar op, terwijl ook de con- sumptiemelkregeling vrij goed werkt. Voor de aardappelen heeft de teler geen garantie voor de kostprijs maar slechts de garantie voor de gedeeltelijke kostprijs om op deze wijze een vloer op de markt te leggen. Voor vlas, aiver- se zaden, tuinbonen, peulvruchten en wat kleinere artikelen bestaat helemaal geen regeling. In de middagbijeenkomst hield de voorzitter van de C.B.T.B., de heer Chr. van den Heuvel een lustrum toespraak, waarin hij een overzicht gaf van de wordingsgeschiedenis van de C.B.TB. De prins zei o.a. in zijn toespraak: „Het is mij niet onbekend, dat de landbouw hier en elders sedert enke le jaren te kampen heeft met niet ge ringe economische moeilijkheden. De oorzaak daarvan Is vooral gelegen in de omstandigheid, dat de moderne boer en tuinder vaak meer kostelijk voedsel weet te produceren dan de koopkrachtige vraag kan opvangen. Daardoor ontstaat de schrijnende si tuatie, dat overloed en tekorten hand in hand gaan. Vele landen worstelen thans met het probleem van de land bouwoverschotten. Maar tezelfdertijd zijn er nog miljoenen mensen op deze wereld ondervoed, ja zij lijden vaak bittere honger. In deze toestand zul len wij nimmer mogen berusten. Het behoort mede tot uw verantwoorde lijkheid met dit probleem voortdurend bezig te zijn", zo zelde prins Bern hard. „Uw bond houdt zich zeer terecht veel bezig met het ag arisch produkt, gij zijt echter een bond van boeren en tuinders. De men» en niet het pro dukt staat voorop. Het welzijn van de boerenstand dient U vooral ter har te te gaan. Door de ingrijpende wijzi gingen die zich in onze tijd door de ontsluiting van het platteland bezig zijn te voltrekken zult U in de komen de jaren grote aandaciit moeten schenken aan wat men zou kunnen noemen het menselijk aspect van de agrarische samenleving. De industria lisatie en ook het Deltaplan zuilen diep Ingrijpende gevolgen hebben voor bet plattelandsgezin. Het behoort me de tot nw taak de daarvoor noodza kelijke omschakeling en aanpassing van de agrarische bevolking goed te doen verlopen," zo sprak prins Bern hard. MINISTER VONDELING Na de prins sprak de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening, dr. ir. A. Voftdeling, over het probleem van standsorga nisatie en overheid. Over het landbouwonderwijs deel de de minister mede, dat er ge werkt wordt aan de herziening van de leerplannen. Voorts zal een aan tal lagere landbouwscholen worden opgeheven en fuseren in verband met de voortschrijdende verbete ring der verkeersverbindingen. Mi nister Vondeling kondigde aan, dat een wettelijke regeling voor het landbouwonderwijs aanstaande is. Het ligt in de bedoeling, dit onder wijs in te passen ln de wet van het voortgezet onderwijs. Ook zal de structuurnota met be trekking tot de landbouwgronden zeer binnenkort verschijnen, en nog voor het reces der Kamer ln discussie worden gebracht. Hij noemde het een winst, dat de drie grote boerenorga- nisaties het vraagstuk van het kleine bedrijf als probleem erkennen. Minis ter Vondeling sprak als zijn verwach ting uit, dat net wel mogelijk zal zijn overeenstemming te krijgen over een aantal maatregelen dat met betrek king tot deze kleine bedrijven zal worden genomen. Ruilverkaveling noemde de bewindsman nodig maar ook kostbaar. Hij wilde de ruilver kaveling zien tegen de achtergrond van de verbetering van de gehele streek. Aan het slot van zijn toespraak deed hij mededeling van de bevorde ring van de vice-voorzitter van de C.B.T.B., de heer W. P. Cnossen, tot officier in de Orde van Oranje-Nas- san. De gelukwensen met deze benoe ming sprak de minister In de Friese taal uit. Prins Bernhard was de eerste Minister Cals over gymnasiumexamen Duits Minister Cals heeft geantwoord op schriftelijke vragen, die het Eerste- Kamerlid mevrouw Schouwenaar- Franssen heeft gesteld naar aanlei ding van het ongeldig verklaren van de Duitse vertaling uit het eindexa men gymnasium. Het stuk Duits, aldus de minister, dat op 29 mei aan de elndexaminandi van de gymnasia ter schriftelijke ver taling is voorgelegd, is niet ontleend aan een verzameling Duitse eindexa menvertalingen. Wel is gebleken, dat het stuk ten dele en gedeeltelijk in een andere lezing voorkomt in een bloemlezing van Duits proza, die op een aantal scholen wordt gebruikt. Van tevoren is op uitgebreide wijze nagegaan, of de schrijver, aan wie het stuk is ontleend, voorkwam in op de scholen gebruikte studieboeken. Deze voorzorgsmaatregelen zijn ech ter tot het leedwezen van de minister niet afdoende gebleken. De minister is met de vragenstelster van mening, dat hier van enige ver zwaring van het eindexamen kan worden gesproken en dat de leerlin gen niet het slachtoffer van de ge maakte fout mogen worden. Hij is be reid nogmaals te doen nagaan op welke wijze een herhaling van een Sebeurtenis als deze ln de toekomst an worden vermeden. In Noord-West-India zijn reeds meer dan honderd personen als ge volg van een hittegolf om het leven fekomen. In Bihar zoeken van dorst ijna dol geworden beren zelfs over dag in de buurt van dorpen naar wa ter. Een dezer beren heeft negen dorpelingen verwond. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuii Even herhalen Het ging er nogal gemoedelijk toe op ae jubileumvergadering van ae C.B.T.B. Z.K.H. prins Bernhard, die ere gast was, heeft tweemaal het gezang „Wat de toekomst brengen moge" staande mee moeten zingen. De voorzitter van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond verzocht de honderden aanwe zigen om enkele minuten voor twee, dit gezang in te zetten. Twee coupletten werden gezon- gen, waarna laconiek de mede- deling kwam van de voorzitter om het nog maar eens te doen, want de N.C.R.V., die de recht- H streekse uitzending van deze bijeenkomst verzorgde, kon eerst om precies twee uur con- H tact met Hilversum krijgen en men wilde dit gezang niet mis- sen. IllllllllllllllllllllllllllllllllllH die de heer Cnossen met deze onder scheiding feliciteerde. De commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Tn. E. graaf van Lynden van Sandenburg, sprak over „De C.B.T.B. als partner in ons landbouworganisatieleven", waarna prof. dr. W. Rlp, bijzonder hoogleraar te Wageningen, een inlei ding hield over de betekenis van de C.B.T.B. als christelijke maatschap pelijke organisatie. (Advertentie) ondergoed jTwonder goed) Donderdag heeft H.M. konin- gin Juliana in Delfzijl de nieu- we soda-fabriek bij deze stad geopend. Nadat H.M. een han- del had overgehaald gingen de spoorbomen van het fabrieks- M H terrein open zodat een versier- H de trein kon passeren. De foto s geeft hiervan een beeld. llllllllllllllllllllllllllllllltllll Bristol bouwt vliegtuig van chroomstaai Een Britse vliegtuigfabriek, Bristol, en vooraanstaande straalfabrikanten werken aan een experimenteel vlieg tuig van chroomstaai, dat driemaal zo snel als het geluid zal kunnen vlie gen. Volgens luchtvaartjournallsten van Britse bladen zal dit vliegtuig met een snelheid van 4.000 kilometer Ser uur misschien het prototype wor- en van toekomstige verkeersvlieg tuigen. IN GRONINGEN: Tweeledige taak van provinciaal bestuur De stichting universitair centrum voor Bestuurswetenschappen in de vier noordelijke provincies hield gis teren in het gebouw van de rijks universiteit te Groningen een acade mische dag, gewijd aan de grenzen van de planologie. Mr. J. Vink, direc teur van de rijksdienst voor het na tionale plan, besprak de grenzen van de ruimtelijke ordening. en de Nu verdient de vraag overweging of de bewegingen van het jeugd- apostoiaat (n.l. Jeugd en Evange lie, Interkerkelijke Jeugd Evan gelisatie, Youth for Christ) met hun interkerkelijkheid wel op de goede weg zijn schrijft ds. J. Fi- rct onder de titel kerkelijkheid ln Belijden en Beleven. Ik ken al de argumenten, die er voor pleiten, ik ben bereid toe te geven, dat de jongeren maar als pioniers vooruit moeten trekken, als de ouderen te traag zich be wegen. Ik ben geneigd, aat in veel gevallen ook toe te iuichen. Maar ik vraag me af, of de interkerke lijkheid van de jeugdevangelisa- tieacties op den duur niet zal blij- op zijn En dan is er eigenlijk een of an dere nieuwe, „interkerkelijke kerk" ontstaan, waarin gerefor meerden en hervormden het zo nu en dan nog eens broederlijk on eens zijn over de leertucht en cal vinisten en baptisten nog eens wat praten over ae doop, maar waar men het verder zo eens is met elkaar, dat men aan de eenheid van de kerk geen behoefte meer heeft. Er zijn gereformeerden, die bang zijn, dat de Wereldraad zich ont wikkelt tot een superkerk, een kerk boven de kerken. Ik zie van de kant van de acties van het een gevaar voorjeugdapostolaat het gevaar drei- -- van een inter-kerk, een kerk tussen en binnen de kerken, een groep van eensgezfnden, die het al zo goed hebben, dat van ver langen naar eenheid van de kerk niet zoveel meer overblijft. We ken te de gereformeerde kerken? de ge reformeerde jeugd? misschien ook wel Maar met veel meer bezorgdheid vraag ik me nog af, of déze inter kerkelijkheid op den duur niet een gevaar zal blijken te zijn voor de eenheid van de kerk. In de praktijk gebeurt er n.l. dit. dat er samenwerking komt tussen die christenen uit verschillende ker ken, die zich religieus tot elkaar aangetrokken voelen en die ge makkelijk tot een geestelijk con tact met elkaar kunnen komen. De hele gescheidenheid blijkt dan niet meer dan een kwestie van een paar dode, stomtoeval- lige kerkmuren te zijn. En dan gaat men eenvoudig ik chargeer het misschien een beetje, maar iets dergelijks heb 'ik toch herhaaldelijk zien gebeuren op eigen gezag die muren een beetje verplaatsen. Een aantal gereformeerden, met wie men niet zo eens geestes is, komen er buiten te staan een aantal hervormden, die te zwaar of te licht zijn, worden aan de andere kant uitgesloten, baptis ten worden vriendelijk welkom geheten, remonstranten worden geweerd. Aantal rooms-katholieken in Amerika neemt toe lik 36.023.97 de Verenig de Staten aldus het officiële r.-k handboek van Amerika. Dit bete kent een record in het afgelopen jaar traden 1.460.126 Amerika nen tot de r.-k. kerk toe. Verge leken met tien jaar geleden is het aantal rooms-katholieken met 9,948.280 toegenomen, aldus het handboek. moeten op dit punt, dacht ik, wel zeer waakzaam zijn. Het zou niet voor het eerst zijn in de geschie denis van c!e kerk, dat op deze wijze een secte ontstond. Protestants predikant in Italië vrijgesproken De evangelische prediker Pasqua- le Ferrara, die ervan beschuldigd was een huwelijk te hebben inge zegend zonder daarvoor toestem ming van de politie te hebben ge kregen is door het gerechtshof in Calabrltto in de buurt van Napels vrijgesproken. Bij een wet van 1931 Waren niet r.-k. huwelijken verboden zonder toestemming van de politie. Het gerechtshof grondde zijn beslis sing evenwel op een wijziging in de Italiaanse grondwet van het vorige jaar waarbij gezegd werd, dat grondwettelijke beginselen ten aanzien van godsdienstige ge lijkstelling en vrijheid van verga deren boven politie-verordeningen staan. Het gerechtshof zeide dat dit principe in ds. Ferrara's geval ln net geding was en dat het optre den van de predikant legitiem was. Wie sommige kritie ken op het optreden van de Franse zin gende priester heeft gelezen, begrijpt niet waarom er nog iemand naar Père Du- val wil luisteren, al dus schrijft „Vrij Ne derland". Toch heeft het niet aan belang stelling ontbroken en vele duizenden, die geen gelegenheid heb ben gehad om naar zijn voorstelling te gaan, hebben gretig zijn platen gekocht of naar de televisie-uit zending gekeken. Ergens moeten de knappe critici zich hebben- vergist. Het zal wel juist zijn, père Duval is geen groot zanger, geen Trenét, en zijn teksten zijn vaak wat al te onge kunsteld. Het gaat echter hier niet om. Waar het wel om gaat, begrijpen mis schien degen, die elke schien degenen, die elke zondag met een gevoel van onvoldaan heid en teleurstelling naar de kerk gaan en al te vaak in verlei ding zijn om weg te blijven. Père Duval heeft een nieuwe manier gevon den om de mensen oude waarheden dui delijk te maken. Er wordt veel gesproken over de onkerKelijk- heid, die dan aan al lerlei oorzaken wordt geweten. Men gaat niet naar de kerk om dat het zo prettig is. Maar dit betekent niet dat er niets ge daan mag worden om de godsdienstoefenin gen wat aantrekkelij ker te maken. Èr staat nergens ge schreven dat deze kerkgang een marte ling moet zijn. Toch is dit vaak het geval. En de mensen blijven weg, hoe nadrukkelijk zij ook op hun plich ten worden gewezen. Men praat over nieu we vormen, maar men bespeurt er weinig van. Dan komen personen als Billy Graham of Père Duval. Wat zij te zeggen hebben, Is niet nieuw en strookt soms zelfs niet met moderne opvattingen. Maar zij zeggen het op een manier, die de moderne mens, die on danks de ontkerste ning een grote be hoefte aan godsdienst heeft, toch aantrekt. En het publiek stroomt toe, tot ver bazing van de critici, die enkel letten op de kwaliteit van de chan sons of misschien op de juistheid van de bijbelinterpretatie. Misschien is Père Du val van weinig bete kenis voor de muziek, maar de lieden, die zo hard klagen over het dalende kerkbe zoek, mogen zijn me thodes wel eens goed bestuderen. Zij kun nen er veel van op steken. Over de territoriale verdeling van de overheidstaken merkte hij op, dat de provincie in dit geheel een be langrijke positie heeft als toezicht houdend orgaan op het beleid van de gemeenten, tegelijkertijd verant woordelijk orgaan voor de regionale doelstellingen. Deze tussenschakeling van de provin cie tussen rijk en gemeente is een typische trek van het Nederlandse bestel. Dientengevolge bestaat hier te lande bij de ruimtelijke ordening een grotere mate van decentralisa tie en dus een geringere rijks bemoeiing met het gemeentelijke be leid dan in de omringende landen. Prof. dr. H. J. Koening, hoogleraar in de economische en sociale aard rijkskunde, natuurkundige aardrijks kunde en de landsbeschrijving aan de rijksuniversiteit te Groningen lichtte daarna vier stellingen betref fende de ruimtelijke ordening van 'n nationaal plan toe. Ir. A. Kraayenhagen. directeur van de provinciale planologische dienst van Overijsel, sprak over de gren zen van de planologie op provinciaal niveau. De provincie ls bij uitstek geschikt als krachtencentrum voor het planologisch werk in Nederland, aldus spreker. De taak van het provinciaal bestuur ls tweeledig: enerzijds beoordelend de gemeentelijke planning, anderzijds richtinggevend aan de gemeentelijke activiteit. De belangrijkste op de ge meenten gerichte werkzaamheid van het provinciaal bestuur is de voor bereiding en de vaststelling van streekplannen. (Advertentie) Libanese parlement wil nieuwe president kiezen De voorzitter van het Libanese par lement heeft donderdag alle afge vaardigden aangezegd op '24 juli bij een te komen voor ae verkiezing van een nieuwe president. De oppositie heeft voortdurend aan gedrongen op het heengaan van de huidige president, Camilla Sjamoen, die westers gezind is en van wie men dacht dat hij een nieuwe ambtster mijn ambiëerde. Minister-president Saml ei Solh heeft kortgeleden uitdrukkelijk ontkend dat de regering van plan was de grondwet te doen veranderen om een tweede ambtstermijn voor Sjamoen mogelijk te maken. Volgens de bepalingen van de Liba nese grondwet moet een nieuwe pre sident gekozen worden twee volle maanden voor het aflopen van de ambtstermijn van de in functie zijn de president. Hierdoor zou Sja moen dus na de verkiezing van zijn opvolger, tot genoemde datum zijn volledige bevoegdheid behouden. Er zijn tot nog toe geen bepaalde kandidaten voor de opvolging van Sjamoen genoemd. Volgens de grondwet moet de president in elk geval tot de Maronieten (met Ro me verbonden Christenen) behoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 12