PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Binnen drie maanden zullen in Algerije verkiezingen worden gehouden Houding van minister Algera onbevredigend BILT Van cl aag. AMERIKA LEVERT VOOR EURATOM 8 KERNREACTOREN GEEN NADERE MAATREGELEN VOOR BOUW 80.000 HUIZEN 201e jaargang - no. 130 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent, WAARIN OPGENOMEN DE (MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 juni 1958 \DVZRTENTIEPRIJS 35 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red, tel. 2425. adm. tel. 2094 De Gaulle tot een juichende menigte in Algiers „Deur geopend voor allen tot verzoening" In Algerije zullen binnen drie maanden verkiezingen worden ge houden. Dit heeft generaal De Gaulle, die een bezoek brengt aan Algerije, gisteren tijdens een toespraak in Algiers beloofd. Van nu af aan zijn er in Algerije, zo zei De Gaulle tot een menigte van naar schatting 150.000 Fransen en Mohammedanen, slechts Franse burgers, die allen dezelfde rechten en plichten hebben. De premier verklaarde: Ik begrijp U. Ik weet wat U wilde be reiken. U biedt een schitterend schouwspel van bezieling en een heid. Het Franse leger, gedisciplineerd en gevolg gevend aan de orders van zijn leiders is getuige geweest van de beweging, die zich in Algerije heeft ontwikkeld. Het is in staat geweest de wilde vloed in te dammen en ik betuig het leger daarvoor hulde. De premier vervolgde: De stemmen der tien miljoen inwoners van Alge rije zullen dezelfde waarde hebben als die van andere Fransen. Zij zul len hun vertegenwoordigers in een openbaar lichaam kiezen, zoals alle andere Fransen dat doen. En wanneer er eenmaal gekozen afgevaardigden van het Algerijnse volk zijn, zullen wij nagaan hoe de rest moet worden gedaan, verklaarde De Gaulle onder lulde toejuichingen. Hij wekte de inwoners van alle Algerijnse dorpen en steden op aan de verkiezingen deel te ne men. De premier zei de deur te openen voor allen om tot verzoe ning te komen. Hij groette na deze woorden met uit gestrekte armen de menigte en ver liet het balkon, waarop hij gespro ken had. Zijn plaats werd vervolgens ingenomen door leden van het Alge rijnse comité van openhaar welzijn, die tezamen niet de menigte de Mar seillaise zongen. Voordat De Gaulle zijn toespraak hield, inspecteerde hij de erewacht. Generaal Raoul Salah. opperbevel hebber der Franse strijdkrachten in Algerije en tevens hoofd van het bur gerlijk bestuur, leidde De Gaulle in met de woorden: „Tien miljoen Fran sen staan schouder aan schouder achter generaal De Gaulle, verenigd in de wens de herleving van een groot Frankrijk teweeg te brengen." Voor De Gaulle begon te spreken vloog een formatie militaire vliegtui gen, in de vorm van het Lotharingse kruis, over het plein. De menigte re ageerde met luide toejuichingen. Mi litaire muziekkorpsen speelden „La marche d'Afrique", een populair marslied der Franse troepen in Afri ka, dat thans ook een geliefd lied der Franse kolonisten is geworden. Een hefschroefvliegtuig, dat boven de menigte vloog, wierp kleine papie ren vlaggetjes uit, waarop stond: „Le ve De Gaulle, leve Frans Algerije, le ve Frankrijk." Op het vliegveld waarop de gene raal gisteren landde, waren doe ken gespannen met de woorden „Welkom voor de redder des va derlands". Langs de weg naar de stad vormden militairen van de ...wordt in de meeste landen van West-F.uropa een interna tionale melkdag gehouden on der de leuze „melk is gezond heid". ...viert prins Albert van Luik zijn 24-ste verjaardag. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In een kaasfabriek te Deventer is men begonnen met de massaproduk- tie van vierkante kaas. Op de foto ziet men een van de eerste kazen tijdens het produktiepror.es. drie onderdelen van de strijd krachten een erehaag. Op ver scheidene punten stonden groepen Mohammedanen opgesteld. De om geving van het oorlogsmonument, waar de premier een krans legde, was door vierduizend parachutis ten en andere militairen afgezet. Behalve spandoeken met „Leve De Gaulle" waren er ook opschrif ten als „Wij willen Soustelle". Sommige groepen zongen „Pflim- lin moet in de zee worden ge gooid". (Zoals bekend is de vorige premier thans minister van staat in het kabinet-De Gaulle). De Gaulle droeg op zijn uniform geen decoraties, alleen het symbool van de vrije Fransen uit de Tweede Wereldoorlog. De toeschouwers juich ten de premier lulde toe. toen hij in in open auto naar Aimers reed, ge ëscorteerd door gemotoriseerde gen darmerie. In kringen van het Algerijnse be vrijdingsfront in Tunis was men gis teren diep onder de indruk van de re devoering die generaal De Gaulle in Algiers heeft gehouden en waarin hij de rebellen een verzoenende hand toe stak. De coördinerende raad van het be vrijdingsfront, die in Cairo zetelt, zal vandaag de verklaring van de gene raal bespreken en „de nodige beslis singen nemen" zei men. Ontslag De handelsattaché van de Franse ambassade te Stockholm, de 54-jarige Lemperiere, heeft dinsdagavond ont slag genomen uit deze functie, omdat hij, naar hij zei, niet wil werken voor 'n regering, „die gekenmerkt wordt door een openlijke, persoonlijke dicta tuur." Ook de burgemeester van Algiers, Jacques Chevallier, heeft zijn ontslag ingediend, na een scherpe breuk met de rechtervleugel van het comité van openbaar welzijn. Bespreken De Veiligheidsraad heeft giste ren de behandeling van de Tu nesische klacht tegen Frankrijk uitgesteld tot 18 juni. Het uit stel geschiedde op voorstel van Frankrijk. Tunesië ging ermee akkoord. VOOR VREEDZAME DOELEINDEN Tezamen capaciteit van miljoen kilowatt Een tienjarig verdrag tussen de Ver enigde Staten en Euratom, dat bin nenkort zal worden gepubliceerd, voorziet in de levering van acht Amerikaanse kernreactoren, die te zamen een capaciteit van een miljoen kilowatt hebben. West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Benelux zullen waarschijnlijk elk twee van deze reactoren ontvangen. Tegelijkertijd zal Euratom een Amerikaans krediet van 135 miljoen dollar ontvangen voor de financiering van de aankoop der reactoren. De lening zal vermoe delijk een rente van 4 procent dra gen. Naar te Bonn bekend is gemaakt, verbinden de Amerikanen zich gedu- rfende twintig jaar de benodigde kern brandstof te leveren. Zoals bekend is zal Amerika behalve het krediet van 135 miljoen dollar vijf jaren, lang jaarlijks tien miljoen dollar aan Eu ratom schenken onder voorwaarde, dat Euratom een zelfde bedrag be schikbaar stelt. Deze bedragen zullen moeten dienen om de betrokken energieondernemin gen der zes landen hulp te bieden bij de overschakeling van conventionele op atoomenergie. Het verdrag voor ziet voorts in een uitwisseling van Research-resultaten en patenten op het gebied van de kernenergie. De nationale ontwikkelingspro gramma's der zes landen zullen afhankelijk van dit tienjarig ver drag worden uitgevoerd. Het ver drag houdt garanties in, dat de kern brandstoffen, die door Ameri ka worden geleverd, uitsluitend voor vreedzame doeleinden worden gebruikt. Moord op een vrouw te Londen opgelost De moord op mevrouw Gillman, wier stoffelijk overschot dinsdag in een kamer van het Londense strand Pa lace-hotel werd gevonden, is opgelost. De politie arresteerde haar broer, de fenaturaliseerde Amerikaan Bernard mith, beschreven als gepensioneerd meubelmaker uit New York, en deze verklaarde woensdag voor de rech ter: „Ik herinner me, dat ik met mijn zuster gevochten heb en toen werd alles zwart voor mijn ogen". „Mijn familie heeft me weken lang het leven vergald", zei hij verder. DR. DREES ANTWOORDT MR. BURGER: Stijgende belangstelling voor premiebouw „Het kabinetsbeleid is gericht op het in aanbouw nemen van 80.000 wonin gen In totaal. Dit zou kunnen worden Bereikt door de bouw van 40.000 wo ningwetwoningen en 40.000 particu liere woningen. Het kabinet is echter niet van mening, dat thans reeds de conclusie moet worden getrokken, dat zonder het treffen van nadere maat regelen een totaal van 80.000 in uit voering te nemen woningen niet zou worden bereikt. De particuliere bouw is in het eer ste kwartaal ten gevolge van de hoge rente achtergebleven bij het maand- gemiddelde aat nodig is om in 1958 het in aanbouw nemen van 40.000 der gelijke woningen te bereiken. In het tweede kwartaal van dit jaar is er een kentering te bespeuren in de belang stelling voor de premiebouw." Aldus de minister-president dr. W. Drees in antwoord op schriftelijke v-.tgpn van het Tweede-Kamerlid dg heer Burger. Dczfe vragen betroffen uitlatingen in de Staten-Generaal over de woningbouw. De maatregelen van de regering ter realisering van het 80.000-woningen- programma, aldus dr. Drees, bestaan uit de financiering van de woningwet- bouw uit de rijksbegroting, uit het verlenen van hoge prioriteit voor ge- Verlaging van het Belgische bankdisconto De Nationale Bank van België heeft woensdag haar discontotarief ver laagd van 4,25 tot 4,00 procent. Op 26 maart werd het disconto ver laagd van 4,5 tot 4,25 procent. In bankierskringen te Brussel werd verklaard, dat deze wijziging plaats vindt na soortgelijke discontoverla gingen in andere Europese landen. meentelijke leningen ten behoeve vq,n aan de woningbouw complementaire investeringen, uit het algemeen finan ciële beleid, dat erop gericht is binnen het kader van de economische situatie van Nederland in 1958 het in aanbouw nemen van 80.000 woningen mogelijk te maken, en tenslotte uit de verschil lende subsidieregelingen. Dr. Drees besluit zijn antwoord als volgt: „Zou de belangstelling voor de premiebouw, die de laatste tijd weer stijgende is, in de loop van het jaar niet zodanig toenemen, dat de verwachting die in de Troonrede is uitgesproken, kan worden gerea liseerd, en zou de financiële toestand het alsdan mogelijk maken meer woningwetwoningen te financieren, dan zullen nadere maatregelen ge nomen worden om de achterstand van de premiebouw zoveel mogelijk te compenseren." Koning Boudewijn zet besprekingen voort Koning Boudewijn van België heeft woensdag zijn besprekingen om een oplossing voor de regeringscrisis te vinden voortgezet. Zo ontving de ko ning oud-premier Eyskens, de voor zitter van de Chr. Volkspartij, oud minister Struye, de voorzitter van de C.V.P.-senaatsfractie en de oud-vice- premier Auguste de Schrijver. Hittegolf eist vele slachtoffers in India In de Indiase staat Bihar zijn hon derd mensen tengevolge van een hit tegolf overleden. In het gebied van Jaipoer in Rèjasthan viel een dertig tal slachtoffers. Een aantal dorpen is geheel van water verstoken. CONCLUSIE NA „TARIEVENDEBAT" ER IS alle reden om terug te komen op het debat in de Eer ste Kamer over de Westerschel- de-veertarieven. Want dit debat is voor Zeeland bijzonder onbe vredigend verlopen, omdat met name de hier in het geding zijn de verhouding minister-provin ciaal bestuur onjuist werd weer gegeven. Dat gebeurde name lijk door minister Algera, die in zijn antwoord aan de Kamer steeds weer terug kwam op het feit, dat Gedeputeerden van Zeeland het met zijn tarieven geheel eens waren. Zij hadden immers woorden gebruikt als „wij verenigen ons met" en „wij zijn bereid te verdedigen"En daarmee was voor hem de kous af. Maar aldus maakte de be windsman de vergissing het standpunt van Zeelands Gede puteerden geheel los te maken van de hier zo gewichtige en niet te negeren voorgeschiede nis. De minister ging zelfs zó ver, dat hij in alle gemoedsrust verklaarde: „In de opvattingen over de veertarieven is er de laatste jaren in Zeeland wat aan de gang...." Met andere woor den: men is daarginds zo lang zamerhand toch wel tot het in zicht gekomen, dat die veren voor de Staat te duur worden. Welk een ontstellend misver stand! Want niemand in Zee land zal de minister op dit punt ook maar één centimeter toege ven! Helaas zijn wij thans door deze nieu we ontwikkeling gedwongen de in Zeeland zo door en door bekende fei ten nogmaals in den brede op te sommen. Belangrijk is daarbij de vraag: waarom werd in dit gewest door de kamers van koophandel en later door het provinciaal bestuur Interpellatie in Tweede Kamer dringend nodig! schoorvoetend ingestemd met een ta riefsverhoging? Het antwoord luidt: uitsluitend en alleen omdat de zaak hier mis liep, omdat er zodanige wachttijden werden gemaakt, dat het bedrijfsleven er wanhopig door werd en daarom moedeloos uitriep: „Als het dan niet anders kan, dan moeten we er maar wat voor betalen, maar zorg in elk geval voor een goe de outillage!" Alléén daarom en om geen enkele andere reden besloten Provinciale Staten in 1957 aan het college van G.S. de vrijheid te geven met de minister over de voorwaarden tot deze verbeteringen te onderhan delen. Zij deden dit door intrekking van een motie uit 1952. Letterlijk is daarbij door het staten lid Van Oorschot die deze aange legenheid als eeiyste had aangesneden op 7 maart van het vorig jaar gezegd: „Wij hopen nu te bereiken, dat u/ij in de toekomst tot een goede organisatie van de veerdiensten over de Westcrscheldc kunnen komen!" En op diezelfde ochtend verklaarde Gedeputeerde Van Poelje, dat Ged. Staten juist een brief van minister Algera hadden ontvangen, waarin deze zich bereid verklaarde de „al gehele situatie ten aanzien van de vrije veren over de Westerschelde opnieuw een punt van overleg met het college van Gedeputeerde Staten te doen uitmaken". En de Zeeuwse Gedeputeerde voegde er aan toe (daarbij doelend op de ministeriële formulering: „algehele situatie"), dat nu toch wel werd gedemonstreerd dat de toestand plotseling anders was geworden. Want wat was tot dusver het geschilpunt tussen pro vincie en minister, het grote en steeds terugkerende geschilpunt? De weigering van de bewindsman om toestemming te verlenen tot de bouw van een tweede nieuwe grote boot, waartoe de Staten reeds lang hadden besloten, een boot waarvoor het staal zelfs al was aangekocht! Een weige ring derhalve om de outillage van de veren te verbeteren, een verbetering waarom in Zeeland geschreeuwd werd. Welnu, op 7 maart 1957 meen de de Gedeputeerde Van Poelje hoop vol uit een brief van minister Alge ra te mogen concluderen, dat de „al gehele situatie" zou opklaren Het is goed om thans uitdrukke lijk vast te stellen het blijkt bovendien uit het voorgaande dat Zeeland de weigering om een tweede nieuwe boot te doen bouwen uitsluitend heeft opge vat als een stok om de vrije ve ren-hond te slaan, als een door de minister gehanteerd dwang middel om de tarieven hoger te krijgen, ondanks verwijzingen van de zijde der regering naar „conjuncturele moeilijkheden". Deze Zeeuwse opvatting blijkt uit de Statennotulen, zij blijkt ook de notulen van de kamers van koophandel, die deze zaak herhaaldelijk bespraken. Daar om nogmaals: Zeeland heeft niet toegegeven omdat het meende, dat de tekorten te hoog waren, maar uitsluitend omdat het gedwongen werd door de re- geringspolitiek via tarieven de verbetering van de veren te ko pen. Tarieven werden derhalve .(Vervolg op pag. S) Twee tijgerbabies, behorende tot de levende inventaris van het circus Krone in Duitsland, werden kort na de geboorte wees. De directie van het circus richtte een nood-oproep tot de bevolking, met het gevolg, dat s de welpjes binnen enkele uren een liefdevolle pleegmoeder s hadden gevonden in een boxer j H fe Hannover. llllllllllllllllllillllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilü Veerrechten Westerschelde Woensdag beslissing over interpellatie (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft in haar woensdagmiddag gehouden ver gadering de beslissing, of aan de heer Verkerk (a.r.) zal wor den toegestaan de minister van Verkeer en Waterstaat te inter pelleren over de nieuwe veer rechten voor de Westerschelde, uitgesteld tot 11 juni. De leden zullen dan eerst kennis kunnen nemen van hetgeen dinsdag over de veer&cttfoii in de Eer ste Kamer is gezegd. Straaljager neergestort - piloot behouden Bij Husel is gisteren een straaljager van Belgische nationaliteit, neerge stort. De piloot heeft zich met de schietstoel weten te redden. Oogge tuigen zagen enige vliegtuigen in de omgeving cirkelen, waarvan er een plotseling naar beneden dook. Het toestel kwam in 't land terecht, niet ver van de kerk van Hunsel, en boor de een diep gat in de grond. Het toestel opereerde boven Neder land als onderdeel van de NAVO- oefening „Full Play". De piloot is waarschijnlijk in moeilijkheden ge komen toen er rookontwikkeling in zijn cockpit ontstond. Het wrak van het toestel wordt voorlopig naar de vliegbasis Eindhoven gebracht. Officieel is te Bogota meegedeeld, dat er in de gemeente Garzon aan de oever van de Rio Magdalena menselijke been deren zijn gevonden uit het Pleistoceen, meer dan 40 000 Jaar geleden. Het weer in Europa Volgens weerrapporten van gisteren 7 uur. Helsinki, regen gr. Stockholm, regenbui 25 gr. Oslo, zwaar bewolkt 25 gr. Kopenhagen, licht bewolkt 20 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 16 gr. Londen, licht bewolkt 21 gr. Amsterdam, regen 18 gr. Brussel, half bewolkt 16 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 16 gr. Parijs, zwaar bewolkt 20 gr. Bordeaux, licht bewolkt 23 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 21 gr. Nice, licht bewolkt 21 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 20 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 18 gr. München, licht bewolkt 20 gr. Zürich. half bewolkt 20 gr. Genève, licht bewolkt 20 gr. Locarno, licht bewolkt 26 gr. Wenen, licht bewolkt 19 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 21 gr. Rome. zwaar bewolkt 29 gr. Ajaccio, licht bewolkt 24 gr. Madrid, zwaar bewolkt 25 gr. Mallorca, zwaar bewolkt 26 gr. Algiers, zwaar bewolkt 25 gr. VERWACHT. MEER WIND. Wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1