Bromfietsen in bebouwde kom niet sneller dan 30 km Urker vissersboot liep op een mijn KLANKBORD KOSTEN VOOR B.B. KOMEN NIET GEHEEL VOOR HET RIJK „SCHEURMAKERS" UIT E.V.C. CONGRESSEREN IN AMSTERDAM IN LONDEN BEGINT VLEES SCHAARS TE WORDEN WOENSDAG 4 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. MINISTER ALGERA KONDIGT AAN: Debat over het loonconflict bij de K.L.M. werd vermeden (Van onze parlementaire redacteur) Binnenkort is de vaststelling te verwachten van een maximum snelheid voor bromfietsen binnen de bebouwde kom van 30 km per uur. De minister van verkeer en waterstaat, mr. Algera, heeft dit dinsdag in de Eerste Kamer tijdens de verdediging van zijn begroting voor 1958 meegedeeld. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Voorts maakte de minister bekend, dat eerstdaags een wette lijke regeling betreffende de bromfietsen in het staatsblad zal verschijnen. Zij zullen dan aan bepaalde keuringseisen moeten voldoen. De voornaamste daarvan is wel, dat zij geen grotere snelheid moeten kunnen bereiken dan 40 km per uur. Over het hoofd van de Kamerleden heen, waarschuwde de bewindsman allen, die van plan zijn thans een bromfiets te kopen, erop te letten, dat hij niet harder kan rijden dan 40 km per uur. Dat geldt vooral als men zich een buitenlands merk aanschaft. De minister is niet van plan de ma ximum-snelheid in de bebouwde kom gedurende de nachtelijke uren op te heffen. Dat zou namelijk een ongun stige invloed hebben, zo vreest hij, op de stipte naleving van de voorschrif ten buiten die uren. Er wordt op het ogenblik een onder zoek ingesteld naar de wenselijkheid van de invoering van parkeermeters. Mocht blijken, dat het aanbeveling verdient ertoe over te gaan, dan zal de wet nog moeten worden veranderd, aangezien anders de gemeenten geen bedrag voor het parkeren kunnen hef fen. De minister verklaarde zich tegen de oprichting van gemeentelijke rij scholen. Wat het toenemende verkeer in de steden aangaat er valt op het ogenblik een dynamische ontwikke ling te constateren zeide minister Algera, dat het departement hierbij voorzichtigheid moet betrachten. Regelingen dienen namelijk in de eerste plaats aan de gemeenten wor den overgelaten. De vraagstukken, die zich in de steden voordoen, moeten nauwkeurig worden bestudeerd en ge- analiseerd, opdat onverwijld de nodige maatregelen kunnen worden getrof fen. De bewindsman ontkende, dat de capaciteit van de hoofdwegen in ons land onvoldoende is met het oog op de toeneming van het verkeer. Koningin bezoekt te Delft N.V. Kabelfabriek De koningin heeft gisteren een be zoek gebracht aan de N.V. Neder landse Kabelfabriek te Delft. Dit be zoek hield verband met het feit, dat de onderneming kortgeleden een nieuw hoogspanningslaboratorium in gebruik heeft genomen, dat het grootste van West-Europa en in zijn soort waarschijnlijk ook wel van de gehele wereld is. In dit laboratorium kunnen bijzonder hoge spanningen worden opgewekt óm de kabels, welke in het bedrijf worden vervaardigd, te kunnen be proeven. Het is uitgerust met hoog spanningsapparaten, waarmee gelijk spanningen kunnen worden opge wekt tot 600.000 wisselspanningen tot bijna 1.000.000 volt. Er kunnen bo vendien kunstmatig bliksem-ontladin- gen worden opgewekt tot de gewel dige spanning van ongeveer ander half miljoen volt. Na de ontvangst begaf het gezel schap zich naar de laboratoriumruim te, waar enige spectaculaire demon straties voor de koningin werden ge geven. Nadat nog een rondgang was ge maakt door de kabelfabriek, waar de vervaardiging o.a. van de Scheldekabels werd gadegeslagen, begaf men zich naar de ontvang zaal. waar de lunch werd gebruikt. Daarna begaf het hoge gezelschap zich naar de fabriek voor laag- spanningskabels en tenslotte nog naar de koperwalserij en koper- trekkerij. Radio-actieve trekvogels in Engeland aangetroffen In Engeland heeft men radio-actieve trekvogels aangetroffen, waarvan de toestand in verband wordt gebracht met de berichten over een ongeval bij een Russische atoomproef. Dit is dinsdag te Sheffield meege deeld door een functionaris van de Britse „economische liga" een orga nisatie die zich ten doel stelt het communisme te bestrijden en voor lichting te geven omtrent de industrie KLACHT. Ettore Pellati meldde zich op het politiebureau van Acqui om l.c klagen over zijn hospes. Ter wijl Ettore stond te klagen, keek de politie haar eigen „klachtenboek" nog eens goed na. Hieruit bleek, dat Pel lati nog twee maanden gevangenis straf te goed had wegens het opge ven van een valse naam. OMELET. Een enorme omelet, was oorzaak, van een langdurige stagna tie op de Oostenrijkse verkeersweg nummer één. Die omelet was „bereid" uit niet min der dan 34.000 eieren. Een vracht auto, die de eieren vervoerde, was omgeslagen en de glibberige massa maakte leder verkeer onmogelijk. De bewindsman vermeed een debat- over het loonconflict bij de K.L.M., aangezien de bemiddelaars hun taak nog niet hebben-beëindigd. Wat een andere loonkwestxe aan gaat, die bij de Nederlandse Spoorwe gen, erkende mr. Algera, dat de lonen bij deze onderneming wellicht niet at tractief genoeg waren om voldoende ionge mensen te krijgen. De nieuwe onen, die op 1 juli ingaan zullen ver betering in deze situatie brengen, zo verwacht nien. In het verdere verloop van zijn rede toonde mr. Algera zich opti mistisch ten aanzien van de concur rentiemogelijkheden van de Neder landse koopvaardijvloot, al was hi; ervan overtuigd, dat men voortdu rend op verbetering en vernieuwing bedacht moet zijn. De minister ontkende, dat de zo genaamde randgebieden worden achtergesteld bij de randstad-Hol land. Ten opzichte van het gehele land wordt steeds naar objectieve maatstaven beoordeeld, wat nodig is. A.N.W.B. is verbaasd over mededeling van minister De A.N.W.B. is enigszins verbaasd over de mededeling van minister Al gera in de Eerste Kamer, dat de maximumsnelheid voor bromfietsers binnen de bebouwde kommen 1 veertig tot dertig kilometer per uur zal worden teruggebracht. Gevraagd naar hun mening over deze maatre gel verklaarden functionarissen van de toeristenbond, dat zij er verbaasd over zijn omdat de verkeerstechni sche of andere motieven van de mi nister hun niet duidelijk zijn. Naar de mening van de A.N.W.B. houdt deze maatregel geen enkel ver band met de eigenlijke problematiek van de bromfietsen, die de bond voor al op de rijwielpaden, dus in hoofd zaak buiten de bebouwde kommen ziét. De moeilijkheden binnen de bebouw de kommen worden naar de mening van de toeristenbond vooral veroor zaakt door een gebrekkige rijtech- niek van de bromfietsers, die vaak met te grote snelheid bochten naar rechts nemen of kruispunten passe ren. Verbetering van de rijtechniek kan alleen worden verkregen door 't verplicht stellen van een rij-examen voor bromfietsers, aldus de A.N.W.B. Breidel op persbureau Pia opgeheven In Djakarta is bekendgemaakt, dat de breidel op het onafhankelijk pers bureau Pia met ingang van vandaag zal worden opgeheven. Het persbureau moest op 29 mei zijn deuren sluiten, na de verspreiding van een foutief bericht, dat Indone sië Mig-jetjagers van de Sowjet-Unie zou hebben gekocht. De volgende dag rectificeerde Pia dit bericht met de mededeling, dat de Mig-toestellen, waarmede de vorige week in Dja karta demonstraties werden gehou den. van Tsjecho-Slowakije waren ge kocht. Ook het verschijningsverbod van het- onafhankelijk dagblad „Indonesia Raya", is door de militaire autoritei ten opgeheven. Door de breidel van Pia bleven ongeveer vijftig dagbladen in geheel Indonesië van nieuws ver stoken. Duitse gift voor Anne Frank-stichting De gemeenteraad van Frankfort heeft 20 000 mark geschonken aan de Anne Frank Stichting als bijdrage voor res tauratie van het „Achterhuis" aan de Prinsengracht te Amsterdam. M.O.-opleiding te Groningen wordt uitgebreid De senaat der rijksuniversiteit te Groningen heeft bekendgemaakt, dat de thans voor slechts enkele studie richtingen bestaande mogelijkheid tot het volgen van een universitaire op leiding voor het verkrijgen van een middelbare akte in september, aan zienlijk zal worden uitgebreid. Met ingang van de volgende cursus zal men zich in de faculteit letteren en wijsbegeerte voortaan kunnen voorbereiden op het examen ter ver krijging van een middelbare akte Ne derlands, het Franse, het Duits, het Engels en de geschiedenis. Dit is van belang voor hen. die niet in het bezit zijn van een diploma gymnasium a en dus niet langs de gewone weg in de faculteit der letteren door een doc toraal examen lesbevoegdheid voor het middelbaar onderwijs kunnen ver werven, maar wel gerechtigd zijn de weg langs het middelbaar examen te volgen. Onder deze termen vallen de genen, die met goed gevolg eindexa men gymnasium b, h.b.s. a of b of middelbare school voor meisjes heb ben afgelegd. Luidsprekers met versterker voor draadomroep De persdienst van de P.T.T. deelt me de, ter aanvulling van het vorige week gepubliceerde bericht, waarin werd medegedeeld, dat P.T.T. over weegt luidsprekers met versterker, geschikt voor pickup-aansluiting draadomroep-abonnees te verhuren, thans het volgende mede: Op het ogenblik wordt nagegaan of er thans of in de naaste toekomst in voldoende mate van dit soort luid sprekers met versterker eventueel nog voorzien van ingebouwde draai tafel en uitgerust met een aanslui ting voor draadomroep in de han del worden gebracht om aan de be hoefte van de draadomroep-abonnees te voldoen. Van het resultaat van dit onderzoek zal afhangen wat P.T.T. ten aanzien van de luidsprekers met versterker zal besluiten. Meest volmaakte stewardess ter wereld In Miami (Florida) is de 22-jarige Ila Har-el van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El-Al tot de meest volmaakte stewardess ter wereld uit geroepen. Er waren 25 kandidates van verschillende maatschappijen. Drie Tsjecho-Slowaken vlogen naar de vrijheid Drie Tsjechoslowaakse passagiers, gewapend met speelgoedrevolvers, hebben maandag de piloot van een Tsjechoslowaaks vliegtuig gedwon gen op het vliegveld Aspern in Oos tenrijk te landen. Volgens functionarissen van het vliegveld was het toestel door de pas sagiers gehuurd voor een vlucht van Budejovice naar Olomoa in Tsjecho- Slowakije. De passagiers waren een vrouw en twee mannen. De drie passagiers hebben om asiel verzocht; de piloot wil naar zijn land terug. MINISTERS IN MEMORIE VAN ANTWOORD: Tegemoetkoming niet aan de schriele kant De ministers van binnenlandse za ken, bezitsvorming en P.B.O. en van financiën hebben de Tweede Kamer hun memorie van antwoord gezon den over het ontwerp van wet bijdra gen bescherming bevolking 1955 tot en met 1958. De ministers kunnen niet meegaan met de naar voren ge brachte redenering, dat de kosten van de Bescherming Bevolking (BB) ge heel voor rekening van het rijk zou den dienen te komen, omdat de B.B. in de eerste plaats een aangelegen heid van het rijk zou zijn. Zij onder schrijven de aantekening van enige leden, dat het verlenen niet van een integrale vergoeding, maar van een tegemoetkoming in de kosten aan de zuinigheid van het beheer ten goede komt. Daar komt bij, dat integrale vergoe ding van de BB in gemeenten en kringen tot in details is opgebouwd volgens centrale voorschriften en de naleving van zodanige voorschriften regelmatig wordt gecontroleerd; hier mede gepaard zou moeten gaan het nauwkeurig vaststellen door het rijk van de formaties van de staven in elke gemeente of kring. Een dergelijk systeem in deze orga nisatie zou leiden tot een hoogst on gewenste en ontoelaatbare verstar ring. Met dezelfde leden zijn de mi nisters ook van mening, dat, zo geen integrale vergoeding wordt gegeven, de tegemoetkoming niet aan de schriele kant dient te zijn. Zij kunnen echter niet toegeven, dat dit laatste het geval zou zijn. Het in de wet Bescherming Bevolking neergelegde systeem van opbouw van de BB beoogt de gemeenten de nodige vrijheid te laten en niet meer te bin den dan voor de nationale opbouw en de onderlinge hulpverlening nodig is, hetgeen de mogelijkheid niet uitsluit, dat het rijk over de meest efficiënte opbouw van een plaatselijke organi satie en over de mate van onvermij delijkheid van bepaalde maatregelen een andere zienswijze is toegedaan dan de betrokken gemeente of kring. Een eigen bijdrage van 0.25 per inwoner voor de algemene kosten, achten de ministers zeker niet te Wanneer gemeenten en kringen meer dan een bedrag als het ge noemde per inwoner moeten vote ren, kan dat een gevolg zijn van maatregelen, die ook van rijks wege noodzakelijk worden ge acht, in welk geval een correctie van de normuitkeringen kan wor den overwogen door toepassing van de in de regeling opgenomen hardheidsclausules, dan wel zijn oorzaak vinden in getroffen maat regelen, die ontwijfeld wel nut tig en wenselijk zijn en de BB ter plaatse ook wel ten goede ko men, maar uit organisatorisch oogpunt of in het kader van de noodzaak tot bestedingsbeperking niet onvermijdelijk zijn, zodat het rijk de lasten daarvan niet op zich kan nemen. VERWARRENDE SITUATIE Ui |J„„ w'e kandidaat gesteld zijn voor de Vele ledeil weigeren elf of dertien functies in het ver- contributie te betalen De E.V.C.-leden, die zich in maart niet aan de zijde van hun reglemen tair verkozen verbondsbestuurders Bertus Brandsen en Frits Reuter hebben geschaard, maar een contact commissie uit de hoofdbesturen van de aangesloten bonden formeerden onder leiding van Paul de Groot hou den zaterdag en zondag een congres in Amsterdam. Op dit buitengewoon congres, dat ge leid wordt door een zogenaamd pre sidium, zal een verbondsbestuur moe ten worden gekozen, dat de taak van de contactcommissie zal overnemen. Maandagmiddag is de Urker hoot Neeltje UK 96 op enkele mijlen benoorden Terschelling op een mijn gelopen. Er. deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Het schip maakte snel water. Vier visserssche pen hebben het schip met trossen vastgemaakt, waardoor, het behouden kon blijven. Foto: in het midden (voor) de UK 96, welke door vier schepen naar Harlingen wordt ge sleept, (Luchtfoto elf of dertien bondsbestuur, kon men ons niet mee delen. Intussen blijft het voor velen ook nog een vraag onder welke vlag dit nieuwe verbondsbestuur zal gaan werken. Zoals bekend heeft de rech ter in vier korte gedingen de „scheur makers" te verstaan gegeven, dat de naam E.V.C. rechtens toekomt aan de groep Reuter-Brandsen. Weliswaar zijn er weinig tekenen dat de „scheurmakers" zich veel aan de ze uitspraak gelegen laten liggen, maar deze situatie is in hoge mate verwarrend. Tal van leden weigeren al maanden zowel aan de oude E.V.C. als aan de nieuwe groepering, con tributie te betalen. Buitenstaanders vragen zich met enige verbazing af, uit welke fondsen de talloze vrijge stelde functionarissen eigenlijk wor den betaald, alsmede de huur van verschillende kantoorlokaliteiten. Zo verwarrend als de situatie in de E.V.C. is, is ze ook in de C.P.N. De zer dagen heeft ook het partijbestuur van de C.P.N. zich hierover beraden. Besloten werd na inleidingen van Paul de Groot en H. Verhey, de afde lingsbesturen op samenwerking te Ia- ten aansturen met de P.v.d.A. en de P.S.P. Voorts besloot het partijbestuur tot een reeks niet met name genoemde maatregelen tegen de groep Gortzak- Wagenaar om „de laster te bestrij den die door deze elementen wordt verspreid en om hun activiteit in het verleden en heden te ontmaskeren". De afdelingsbesturen moeten voorts een intensieve campagne organiseren onder de leden van de partij en de Waarheid-lezers, die naar aanleiding van de verwikke lingen van de laatste maanden be dankten of verminderde belangstel ling toonden. Sirene van B.B. tijdens controle geëxplodeerd (Van onze correspondent) Tijdens de maandelijkse controle van de sirenes van de Bescherming Be volking te Apeldoorn is maandagmid dag de sirene op een flatgebouw uit elkaar gesprongen. Stukken ervan, waarvan sommige meer dan 20 een ti mer groot waren, vlogen meters in het rond. Hoewel er zich verscheide ne personen op straat bevonden, werd niemand geraakt. De schade beperkte zich tot enige ruiten en wasgoed, dat door rondvliegende scherven werd vernield. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Waarschijnlijk heeft men hier te doen gehad met ondeugdelijk materiaal. Tweede Kamer Onverenigbaarheid van lidmaatschap van S.E.R. De Tweede Kanier heeft gisteren het wetsontwerp tot bekrachtiging van het koninklijke besluit, waarin de on verenigbaarheid van het lidmaat schap van de Sociaal Economische Raad met enige andere werkzaam heden wordt geregeld, zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Het lidmaatschap en het plaatsver vangend lidmaatschap van de S.E.R. zijn onverenigbaar met de functie van: a. minister, staatssecretaris of vice-president of lid van de Raad van State, b. gewoon lid, bijzonder lid, griffier of substituut griffier van het college van beroep voor het bedrijfs leven, c. voorzitter, bestuurslid of plaatsvervangend bestuurslid van een produkt-, een hoofdbedrijf- of een bedrijfsschap of een lichaam als bedoeld in artikel 110 van de wet op de bedrijfsorganisatie, d. secretaris of ander lid van het personeel van de SJS.R., een produkt-, een hoofdbe drijf- of een bedrijfschap. De voorzitter heeft meegedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt de industrialisatienota en de nota in zake de investeringsaftrek deze maand te behandelen. De jeugd- spaarwet zal volgende week woensdag in behandeling worden genomen. Deskundigen der V.N. verwachten geen depressie Het staat vast, dat de huidige eco nomische recessie in de wereld niet de afmetingen zal aannemen van de depressie, die voor dc Tweede We reldoorlog plaatsvond, zo constateren de economische deskundigen van de Verenigde Naties in een overzicht van de economische toestand in de wereld. Een dergelijke achteruitgang is naar hun mening ondenkbaar zowel op so ciale en politieke als op economische fronden. Ondanks de huidige vermin- ering van de investeringsplannen der ondernemers blijft het vertrou wen in de ontwikkeling op langere termijn, dat opgebouwd is door een decennium van voortdurende econo mische groei, ongeschokt. Men mag echter niet verwachten, dat de huidige recessie in de Ver enigde Staten even kort of even goedaardig zal zijn als die van 1948-'49 of van 1953--54. De daling van de industriële pro- duktie en de stijging van de werk loosheid in de Verenigde Staten zijn reeds groter dan in de beide 1 vorige recessies. In de nieuwe Belgische Kamer van Afgevaardigden zullen negen vrouwelijke leden zitting hebben, namelijk vier van de christelijke volkspartij en vijf van de socialistische partij. GEVOLG VAN STAKING Prijzen van fruit en groenten stijgen Op het. ogenblik nomen ruim 16.000 havenarbeiders deel aan de wilde sta king in de Londense haven. Op 101 schepen is het werk neergelegd. Vrij wel de gehele haven ligt thans „plat", en de gevolgen hiervan voorde le- vensmiddelenaanvoer beginnen duide lijk te worden. De prijzen van fruit en groenten lo pen sterk op en het vlees begint schaars te worden in Londen. De En gelse keuringsdienst heeft een aan tal inspectiegroepen naar de haven gestuurd om aan bederf onderhevige waren op hun geschiktheid voor con sumptie te onderzoeken. Wat afge keurd wordt zal buiten de driemijlen- grens in zee geworpen worden. Tienduizend ton levensmiddelen dreigt verloren te gaan, waaronder 4500 ton boter. 3700 ton kaas. 500 ton uien en 300 ton aardappelen. Woensdag zal het bestuur van het T.U.C. de Londense autobusstaking bespreken, die thans vijf weken oud is. Premier Macmillan heeft maan dag geen bespreking willen voeren met het T.U.C., maar verwacht wordt dat de vakbond nog een poging zal doen om met Macmillan in contact te komen voordat hij vrijdag naar Amerika vertrekt. Vandaag zal het T.U.C. ook een be slissing nemen in de zaak van de so- lidariteitsstakingen. Voorgesteld is namelijk de staking van het autobus- personeel in Londen uit te breiden tot de chauffeurs van benzine-tank- auto's en personeel van elektrische centrales, met het doel de benzine voorziening aan de provinciale bus diensten en de stroomlevering aan de Londense ondergrondse stop ts zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7