Ministeriële ontstemming over bezoek G.S. aan Kamercommissie? Sterke groei van de T.V. in Zeeland WOENSDAG 4 JUNI 1958 PROVINCIALE ZEEÜW8E COURANT. DE VEERTARIEVEN IN DE EERSTE KAMER Geen twijfel aan overeenstemming tussen rijk en provinciaal bestuur (Slot van pag. 1) Een personenauto kwam in 1939 op 1,hetgeen nu 1,50 wordt. Maar via een 40-vaartenboekje wordt een reductie toegestaan, waarbij het tarief ook 1,wordt. Een autobus kostte in 1939 2, of 3,Bij gebruikmaking van een 40-vaartenboekje zal een auto bus nu 2,25 kosten. De minister concludeerdé, dat deze tarieven la ger zijn dan op de 26 „hoofdveren" van Nederland. Minister Algera onderstreepte nog eens wat ruim een week geleden in de Eerste Ka mer door de heer Matser was ge zegd: het principe der vrije veren werd in 1950 reeds verlaten. Toen dende lage tarieven Zeeuwse wensen Wat zal nu de opbrengst zijn van de nieuwe veergelden? Daarover kon de minister nog niets zeggen. „Ik weet niet in hoeverre gebruik zal worden gemaakt van de in het thans voorgestelde tarief mogelijke reduc ties door vaartenboekjes enz." In dit verband deelde de minister nog mee, dat hij een brief van Ged. Staten had ontvangen, waarin de wensen waren vervat, geformuleerd aan het einde van het onlangs in Middelburg ge houden Statendebat over de veer- C" len. Hij wilde over de uitvoer- rheid van deze wensen nog niets zeggen: „Ik laat thans door mijn dienst uitrekenen wat deze wensen de Staat zullen kosten. Maar ik heb inmiddels Ged. Staten verzoekt met mij op korte termijn deze aangele genheid te willen bespreken". De minister zeide overigens te be grijpen, dat de nieuwe tarieven niet populair waren. „Maar ik geloof toch niet, dat men dan zo emotioneel moet reageren als men thans wel eens heeft gedaan. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt niet verwaarloosd. De nu voor gestelde tarieven zijn niet hoog. En ik weet wel, dat men zich in de randgebieden wel eens door Den Haag achteruitgesteld voelt, ik weet dat want ik kom zelf uit een rand- provincie. Maar ik verwerp die ach- teruitstellings-filosofie. Zij is een strijdmethode, die op de bevolking indruk maakt. Ik zou willen, dat men deze methode verliet om in plaats daarvan te komen tot een gezamen lijke bezinning". Geen achteruitstelling Over door Zeeuwsch-Vlaanderen gevoelde achteruitstelling zei de minister, dat alleen een verente kort van 2 miljoen per jaar geka pitaliseerd op 50 miljoen komt. „En dan wil ik nog maar niet noemen het thans met België bereikte re sultaat over het kanaal Gent-Ter- neuzen. waaraan Nederland mee betaalt ook ten bate van Zeeuwsch- Vlaanderen". Wel meende de be windsman een opsomming te moe ten geven van wat er door zijn de partement aan Zeeuwsch-Vlaande ren ten koste is gelegd, nog afge zien van dijksverbetering en oor logsschade, Welnu, dit lijstje zag er als volgt uit: indijking Braakman 10 miljoen, handelshaven Breskens 3,75 miljoen, uitwateringssluis Cadzand 1,25 miljoen, diverse weg- verbeteringen 6 miljoen, samen ruim 20 miljoen. Voorts de aanleg van parkeerpleinen en de bouw van aanleginrichtingen te Bres kens (15 miljoen), Vlissingen (7,9 miljoen), Kruiningen (4 miljoen) en Perkpolder (1.3 miljoen), waar mee samen een bedrag van ruim 28 miljoen was gemoeid. Aan de tekorten op de veren over de Westerschelde betaalde de staat 24,8 miljoen sinds de oorlog, waardoor het totaalbedrag, dat aan de veren sinds 1945 was besteed op 53 mil joen kwam. En als totaal-generaal becijferde de bewindsman voor voor zieningen ten dienste van Zeeuwsch- Vlaanderen een bedrag van 73,5 mil- be minister besloot zijn rede in eer ste instantie hierna als volgt: „Ik acht het daarom verantwoord hoe zeer ik ook de gevoelens van Zeeuwsch-Vlaanderen begrijp dat de jaarlijkse grote tekorten worden beperkt «loor tarieven, die bepaald redelijk zijn. Ik hoop van harte, dat een rustige overweging van deze ge gevens Zeeuwsch-Vlaanderen tot het inzicht zal brengen, dat het niet slecht wordt behandeld!" Eigenwaarde Het Zeeuwse Kamerlid jhr. mr. T. A. J. VV. Schorer (p.v.d.a.) ging in de eerste plaats op die „rustige over weging" in. Hij stelde met nadruk, dat de emoties niet hebben verhin derd, dat juist ter plaatse' verstandi ge opmerkingen zijn gemaakt. De heer Schorer was al evenmin als de minister een aanhanger van de „ach- teruitstellingstheorie". Zeeuwseh- Vlaanderen, ja Zeeland in het alge meen heeft te veel gevoel van eigen waarde, dat het zich achteruitgesteld zou voelen, zo verklaarde hij. De heer Schorer herinnerde aan vroe gere behandelingen van de Wester- schcldeveren in de Eerste Kamer en wees er op, dat tot dusver nog altijd vrijdom van vervoer voor personen bestond. „Het is teleurstellend, dat deze vrijdom thans komt te verval len, vooral omdat de overwegingen, die in 1945 hebben geleid tot instel ling van deze vrije veren nog altijd van kracht zijn". Dit Kamerlid behandelde voorts de plaats van Provinciale Staten in de onderhandelingen met de minister, daarbij vaststellend, dat het raad plegen van de Staten door Gedepu teerden een wezenlij k bestanddeel vormt in het overleg over deze tarie ven. De heer Schorer was niet over tuigd door de vergelijking, die de mi nister had gemaakt tussen de thans aan de orde zijnde tarieven en die van 1939. „Want in 1945 is het uit- eworden: vrije vert geen indruk op hem maakt, dat de minister een uitvoeri ge lijst had overgelegd van de inves teringen. „Ook in andere delen van het land zijn aanzienlijke bedragen door het rijk geïnvesteerd Verder vroeg de heer Schorer in voering van de tarieven in elk ge val op te schorten totdat in de Tweede Kamer de interpellatie- Verkerk even te voren aange vraagd zou zijn behandeld en ook wilde hij het resultaat van de nieuwe onderhandelingen met Ge deputeerde Staten over de deside rata van Provinciale Staten aan de Kamer iheegedeeld zien. En nog maals terugkomend op de woorden van de bewindsman, dat een rus tige overweging van deze zaak no dig was, verklaarde de heer Scho rer tenslotte: „Ook weioverwegen en rustig bekeken wekt dit beleid teleurstelling op, want hier ver dwijnt de laatste rest van een in 1945 aan Zeeuwsch-Vlaanderen gedane regeringstoezegging". Niet gerust De Rotterdamse afgevaardigde mr. W. F. Lichtenauer (c.h.) voelde zich niet gerust over de vraag of de door de minister naar voren gebrachte overeenstemming met Gedeputeerde Staten van Zeeland inderdaad wel zo goed was als de bewinsdman liet voorkomen. En hij sprak over de overeenstemming, die juist dezer da gen elders op een nogal eenzijdige wijze was'bereikt, daarbij kennelijk doelend op het optreden van gene raal De Gaulle in Frankrijk. De heer Lichtenauer meende, dat de minis ter de vrees móest wegnemen, dat deze voorgestelde tarieven een voor spel waren. „Nu denkt Zeeland, dat Mr. R. H. baron de Vos van Steen- wijk (v.v.d.) was al evenmin gerust op een goede overeenstemming met Gedeputeerde Staten. Ook dit Kamer lid wenste te zijner tijd te worden in gelicht over het nader overleg met Gedeputeerde Staten. Arnhems bur gemeester Chr. G. Matser (k.v.p.) vond dat de minister er geen goed aan had gedaan om een opsomming te geven van de bedragen, die Ver keer en Waterstaat na de oorlog ten bate van Zeeuwsch-Vlaanderen had geïnvesteerd. „Op die manier komen we in een discussie die hier buiten de orde is", meende hij. Deze afge vaardigde wilde eveneens inlichtin gen over de wijze, waarop de minis ter met Gedeputeerde Staten over eenstemming had bereikt. De P.v.d.A.-afgevaardlgde, ir. H. Vos vond de tarieven een grote stap te rug. Op politieke gronden is in 1945 vrijdom van veren gegeven, in 1951 is aan deze toezegging afbreuk ge daan en nu gebeurt dat opnieuw: „Dat geeft moeilijkheden. Wat zijn de consequenties in financieel opzicht als de vrijdom voor personen en fiet sen blijft gehandhaafd?" „Waarom tunnels vrij en waurom op de veren wel tarieven", vroeg de A.R.-afgevaardigde J. Tjalma. Maar hoe dan ook: het provinciaal bestuur heeft toegestaan in 'n verdere ver hoging van de tarieven en dan wordt het voor de Eerste Kamer wel erg moeilijk.... zuchtte dit Kamerlid. In gelijke geest sprak ook de com munist Zegers. T wij fel Het was dus duidelijk, dat alle Kamerleden enige twijfel had den over de wijze, waarop de overeenstemming tussen de mi nister en Gedeputeerde Staten tot stand was gekomen. Een twijfel, waaraan een bezoek van het college van Zeelands Gede puteerde Staten gistermorgen aan de vaste commissie voor de waterstaat uit de Kamer kenne lijk niet vreemd was. Maar het werd ook duidelijk, dat de mi nister door deze ontwikkeling (of door dit bezoek) niet be paald gesticht was. Want in zijn antwoord in tweede termijn, was de bewindsman zeer na drukkelijk in zijn verklaringen over de totstandkoming van de overeenstemming tussen hem en het college. „Meneer de voorzitter, er bestaat niet de minste twijfel over dit punt: Er was overeenstemming! De bespreking tussen Zeelands Ge deputeerden en mij waren bespre kingen van vrije mannen. Wij neb ben dus als vrije mannen met elk aar gesproken. Wij zijn als vrije mannen tot overeenstemming geko men", riep de minister uit. En daarop las de bewindsman enkele passages voor uit de brief van Ge deputeerde Staten aan Provinciale Staten, het bekende stuk, waarin de tarieven werden gepubliceerd. Welnu, in dit stuk kwamen passa ges voor waarin Gedeputeerde Staten spreken van: „Wij kunnen ons verenigen..," en voorts: „We zijn bereid te verdedigen....". De minister wees met verontwaardi ging het denkbeeld van de hand, dat de overeenstemming tussen hem en Gedeputeerde Staten slechts hierin zou hebben bestaan, dat dit coUege de opvatting van de bewindsman over tarieven in de Provinciale Staten zou verdedigen. „Neen", zei de minister gister avond, „Neen, ik laat me niet in met het overleg tussen G.S. en de Staten van Zeeland". Niettemin achtte hij het volkomen en règle dat Gedeputeerde Staten de tussen hen en de minister bereikte re sultaten met Provinciale Staten had den besproken. Maar men moet nu niet twijfelen aan het bestaan van de juistheid van deze overeenkomst tussen hem en het Zeeuwse college. De bewindsman verklaarde, dat de ongerustheid over de tarieven als overgangsmaatregel op een misver stand berustte. Weliswaar had hij dit woord gebruikt in de correspondentie met het provinciaal bestuur, maar daarmee werd hetzelfde bedoeld als het punt waarover wel overeenstem ming met G.S. bestond, namelijk dat in maart-april 1958 de zaak opnieuw bekeken zou worden aan de hand van de dan inmiddels bekend geworden resultaten der tarieven. Ten aanzien van de opsomming der Zeeuws-Vlaamse investeringen zei de minister, dat hij dit alleen had ge daan in antwoord op de toespelin gen in Zeeuwsch-Vlaanderen op een vermeende achteruitstelling. „Trou wens, de Gedeputeerde Van Poelje heeft in Zeelands Staten er ook op- gewezen, dat het Rijk aan Zeeland veel ten koste heeft gelegd en dat Zeeuwsch-Vlaanderen ook op andere wijze geholpen kan worden dan al leen door vrije veren". Over het verwijt, dat deze aangele genheid niet psychologisch genoeg zou zijn behandeld verklaarde de mi nister, dat voor hem de psychologi sche bezwaren waren opgeheven zo dra Gedeputeerde Staten hem had den verklaard, dat zij het met het voorgestelde tarief eens waren: „Zij immers representeren Zeeland?" Na deze opmerking van de minister volgde het deel van het debat, waar over wij in de aanhef van dit verslag schreven: de interruptie van de heer Geuze, in antwoord waarop de minis ter het verband ontkende tussen veer- verbetering en tarieven. Tenslotte deed hij de toezegging de Kamer na der in te lichten na het overleg met Gedeputeerde Staten. NA GEREEDKOMEN GOESE TOREN: In eerste kwartaal groei van bijna 40 pet. Na het gereedkomen van de te levisiezender in Goes de eer ste echte definitieve tv-zender van Nederland! is volgens P. T.T.-nieuws, het aantal televi sietoestellen in Zeeland met sprongen omliooggegaan. In het eerste kwartaal van 1958 nam het aantal aangegeven toestel len hier met bijna 40 pet. toe, terwijl in het gehele land dit percenage ruim 20 bedroeg. Per 1 april jl. telde deze provincie 2800 geregistreerde televisie toestellen, tegen 2000 op 1 janu ari jl., 1400 op 1 september van het vorig jaar en 500 in be gin september 1956. Toch blijkt er nog een aanzienlijk ver schil te bestaan in televisiedichtheid tussen de „oude" gebieden (Lopik en Eindhoven) en de rest van het land. Zo komen in het eerstgenoemde ge bied ca 15 toestellen per 100 gezin nen voor, tegen nog slechts 3 a 4 in Zeeland en in het noorden. In de rangorde van de provincies staat Zeeland nog op de voorlaatste plaats. Alleen Drente telt er minder, namelijk 1400. Over het gehele land gerekend, groei de het aantal tv-toestellen van 73200 in begin 1956 tot 291.300 per 1 april jl. De laatste kwartalen was de groei ongeveer 50.000 per kwartaal. Van de grote steden spant Rotterdam de kroon met 40.700 toestellen. De noordelijke provincies, waar de ontvangst van de Nederlandse pro gramma's thans nog slechts op be perkte schaal mogelijk is omdat de tijdelijke steunzender in Irnsum slechts Friesland en een deel van de provincie Groningen bestrijkt, krijgt een betonnen toren in Smilde. Even als de toren te Goes zal deze met be hulp van glijbekisting worden opge trokken. In maart j.l. is men reeds met de bouw begonnen. Uiterlijk zal deze toren in Smilde ook veel overeenkomst vertonen me die in Goes. De antennemast zal echter aanzienlijk hoger wor den dan elders, nl. 267 meter bo ven het maaiveld. Daarboven komt dan nog een zgn. antennedrager, waardoor het geheel 285 m hoog wordt of wel 300 m boven A.P. (Goes: 131 m). De mast zal be staan uit een ronde stalen buis van 2 meter doorsnede. Verwacht wordt dat toren en antennemast in augustus 1959 gereed zullen ko men. Er bestaan plannen om in Lopik de 219 meter hoge mast ook te ver vangen door een toren als bij Smil de, alleen nóg hoger. Deze twee to rens in Lopik en Smilde zul len zulke geweldige hoge masten krijgen, dat deze „getuid" moeten worden: Smilde met 9. Lopik waar schijnlijk zelfs met 12 kabels! 1 Enkele jaren geleden verspeelde de Youth for Christ in Vlissingen een tent door heftige stormwinden. Maai de Zeeuwen schonken terug wat in Zeeland verloren ging.Dankzij Zeeuwse giften kreeg Youth for Crist een nog moderner middel voor propaganda: een caravan-o plucht-po- dium. De heer A. Schout, lid van ge deputeerde staten, draagt hier de ca ravan in een gloedvol betoog over. Foto P.Z.C.) H De Amerikaanse torpedoboot- jager ,J3ilverstein" komt langs- zij de gekapseisde onderzee- H boot ,,Stickelback" om de be- manning van 82 koppen over te s nemen. Eerder op de dag had- den de beide schepen een aan- m varing, waarbij de onderzeeër zo zwaar werd beschadigd, dat m zij moest worden opgegeven. 5% uur na het overnemen van H de bemanning verdween de n M duikboot in de golven. iWlliiiililllIllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllillllllllliiililllltllllllllllW Mej. De Vlieger directrice persbureau Herv. Kerk A. de Vlieger aangesteld als direc trice van het persbureau der Neder lands Hervormde Kerk. Tot die da tum was zij adjunct-directrice van het persbureau. B. en W. van Roosendaal kregen auto-ongeluk Bij het Belgische plaatsje Nieuw- moer, ten zuiden van Essen, zijn de burgemeester, twee wethouders en de gemeentesecretaris van Roosendaal en een chauffeur, bij een auto-onge luk gewond. Het gezelschap was op de terugweg na een bezoek aan de gemeente-ontvanger, die te Valken burg, waar hij met vakantie was, zijn veertigjarig ambtsjubileum vier de. De 29-jarige landbouwer Louis van Loon uit Nieuwmoer stak per brom fiets plotseling de weg over, toen de auto naderde. De chauffeur probeer de uit te wijken door zigzag te rij den. De heer Van Loon werd toch aangereden en hij is twee uur later overleden. De wethouder A. H. Simons kreeg 'n bekkenfractuur en gebroken ribben. De burgemeester, de heer A. M, F. Freijters, brak ook enkele ribben. De chauffeur, de heer A. Jongeneelen, liep een gebroken sleutelbeen op en de tweede wethouder, de heer L. H. van Beek, werd licht gewond. De ge meentesecretaris, de heer H. J. Ver stegen, kreeg een hersenschudding en een gebroken ril Van het college Roosendaal is op het ogenblik nog maar één man in functie: de wethou der L. Theunisse. De vierde wethou der is namelijk met vakantie in Oos- temijk. B.B.-helmen voldoen aan de eisen De minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, mr. A. Struycken, heeft geantwoord op schriftelijke vragen, die het lid van de Tweede Kamer, de heer Ritmeester, heeft ge steld over de deugdelijkheid van de helmen die bij de bescherming be volking in gebruik zijn. De minister bevestigt, dat hij een onderzoek heeft gelast om de voor raad helmen, op hun deugdelijkheid te beoroeven. De ingestelde inspectie heeft drie soorten helmen betroffen. Een partij van 97.000 overcomplete stalen legerhelmen naar Engels mo del. die na revisie van de koninklijke landmacht is overgenomen, een an dere partij van 13.869 stuks van deze helmen die uit dumps zijn aange kocht en een partij van 114.600 stuks stalen helmen, die door bemiddeling van het Directoraat Materieel Land macht van de N.V. Verenigde Blik- fabrieken is afgenomen. De minister bevestigt ook, dat in de helmen uit de partij uit Woerden geen goedkeu- ringsmerk voorkomt. In de partij van de N.V. Verenigde Blikfabrieken komt dit merk wel voor. Op de desbetreffende vraag van de heer Ritmeester zegt de minis ter in zijn antwoord, dat de hel men opnieuw zijn gekeurd, door middel van mathematische steek proeven, en dat zij zonder uit zondering voldeden aan de eisen, die de arbeidsinspectie heeft ge steld ten aanzien van veiligheids helmen in gebruik bij bouwwer ken, hoogovens enzovoort. Een scheepswerf in Hamburg heeft plannen klaar voor de bouw van een atoomtanker van 45.000 ton. De kosten zullen 70 tot 80 miljoen mark bedragen, Het Wereldgebeuren Beu Het is opmerkelijk hoe weinig boeiend verkiezingen kunnen zijn. wanneer ze ergens in het buitenland worden gehouden. Wat zegt ons de verkiezingsstrijd in Zwe den, wanneer de grote strijd gaat om verhoging van de ouderdomspensioe nen (uit de staatskas) Men kan het alleen maar merkwaardig vinden, als de communisten meehelpen om in Zweden de socialisten een stembus overwinning te bezorgen en daarmee het verhoogde ouderdomspensioen veilig te stellen. Iets meer zegt ons misschien de ver kiezingstijd in België, waar de christen-democraten (katholieken) 'n krappe overwinning behaalden. Er zal nu wel een Belgisch kabinet komen, dat grotere vrijheid biedt voor het katholiek onderwijs en dat de militai re diensttijd zal verkorten tot twaalf maanden. Vooral dat laatste zal onze Nederlandse minister van defensie enige schrik bezorgen maar veel meer dan een „schrikje" zal het toch niet zijn want wat trekt de ge middelde Nederlander zich aan van verkiezingsleuzen in het buitenland? Wie breekt zich in Nederland op dit ogenblik het hoofd over een verkiezingsleuze, die thans in Portugal opgeld doet en die zo ongeveer luidt: „Laat minister president Salazar verdwijnen wij zijn hem beu!" Straks, dat wil zeggen op 8 juni zul len Portugezen naar de stembus gaan om een nieuwe president te kiezen en het is jarenlang de gewoonte geweest dat zij op die dag de kandidaat ko zen, die door premier Salazar was aangewezen. Deze goedmoedige dictator wenst na melijk als president slechts een onbe duidend man, opdat hij geen last on dervindt van die president. Het ge lukte hem tot nog toe steeds alle te genkandidaten te bewegen tot bedan ken. Nu is er plotseling In de Portugese politieke arena een generaal versche nen, die luidkeels verkondigt dat hij zijn kandidatuur voor het president schap niet zal intrekken en dat Sala zar moet verdwijnen. Deze generaal hij heet Humber- to Delgado verklaarde, dat hij een einde wil maken aan de vervolging van het „intellect" in Por tugal, dat hij de censuur wil afschaf fen en dat hij het culturele leven op een hoger plan wil brengen. Zijn verkiezingscampagne voert hij naar Amerikaanse trant. De gene raal. die zelf 20 jaar lang aan de lei band van premier Salazar gelopen heeft, is tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten tot de ontdekking gekomen, dat de democratische staatsvorm voordelen biedt boven een dictatuur. Vijf jaar lang vertoefde Delgado in de Verenigde Staten, waar hij net Portugese hoofdkwartier ver tegenwoordigde bij de Navo en die 5 jaren waren voor hem voldoende om te leren hoe men met handjes-schud den, baby's kussen en het houden van daverende redevoeringen, een verkie zingscampagne opzet. De Portugezen beleefden thans die campagne intensief en ze hebben er een eigen Portugees verlengstukje aan geconstrueerd, dat bestond uit gevechten met de republikeinse gar den, opbreken van het plaveisel, wer pen met stenen enz. Daarvan is men wel een tikkeltje ge schrokken in Portugese regerings kringen, want Salazar en zijn minis ters beminnen voor alles de rustige rust. Salazar zelf is een eerbiedwaardig vrijgezel, die als oud-hoogleraar in de economie, ongetwijfeld met enig af grijzen de wilde verkiezingscampag ne van zijn vroegere aanhanger Del gado heeft gadegeslagen. Nu Is het uitgesloten, dat Delgado deze campagne zal winnen. In de eerste plaats niet omdat tien duizenden kiezers zich niet hebben laten inschrijven in het kiezersregis- ter, aangezien zij alle Portugese ver kiezingen als een onnozel grapje be schouwen. In de tweede plaats niet, omdat het klinkt wat hard vrije verkiezingen in Portugal niet goed denkbaar zijn. De regering Salazar ving reeds aan met maatregelen tegen Delgado Zij zette zijn verkiezingscampagne stop. ze oefende strenge censuur uit op zijn publikatiesze liet het hoofdkwartier van Delgado door vei ligheidstroeppen bezetten en uitkam men. De raad van state zal nu bijeenko men om te beslissen of de generaal wel een waardig kandidaat voor het presidentschap is. Hierbij dient aan getekend te worden, dat bij vroegere presidentsverkiezingen de tegenkan didaten rustig als communisten wer den gebrandmerkt en onwaardig verklaard. Helaas is het erg moeilijk om een ge neraal, die 20 jaar lang met Salazar samenwerkte tot communist te ver klaren. Maar dat hij niet gekozen zal worden staat wel vastjuist omdat hij heeft verzekerd: „Zodra ik als presi dent zal zijn gekozen, zal mijn eerste werk zijn premier Salazar te ont slaan!" Geen taak meer voor „Steun Wettig Gezag" Het nationaal instituut „Steun Wet tig Gezag" zal per 30 juni worden op geheven. De voorzitter van het insti tuut, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, zal in het laatste num mer van het officiële orgaan „De Vrijheid" namens de nationale raad en het nationaal bestuur afscheid ne men van de vrijwilligers. Het besluit tot opheffing is genomen, zo deelt de voorlichtingsdienst van het instituut mede, „aangezien de re gering van oordeel is, dat er voor het instituut, om als bemiddelend en verbindend orgaan te fungeren tus sen die Nederlanders, die vrijwillig steun aan dat gezag willen verlenen enerzijds en de regering anderzijds, zowel ten aanzien van de Nationale Reserve nieuwe stijl als van de ande re reservediensten geen taak meer overblijft".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5