Voor dit jaar wordt een grote bietencampagne verwacht w PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer 1 Ahrtnd PROVINCIALS ZBBÜW8B COURANT. WOENSDAG 4 JUNI 1958 JAARVERGADERING V.C.S. Suikerconsumptie steeg verder tot bijna 40V2 kg per hoofd Naar liet zich Iaat aanzien mag thans, na twee kleine, een grote suiker bietencampagne verwacht worden, zo deelde de voorzitter van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken (V.C.S.) in de te Roosendaal gehouden alge mene vergadering mede. Officiële buitenlandse schattingen komen tot een Nederlands areaal van 76.500 ha, doch gezien de zaaduitgiften ligt het totaal eerder dichter bij de 80.000 dan bij 75.000 ha. Ir. Geuze merkte een „produktiebeperklng" wel als zeer praematuur aan. Deze zou alleen mogen worden toegepast ten bate van partners uit de E.E.G.-landen. De binnenlandse consumptie is, on danks de bestedingsbeperking, nog steeds stijgende en bedroeg over de •So en MT" jaren 1956 en 1957 gemiddeld totaal 440.000 ton per jaar. De ontwikke ling in de bijsoortensector biedt de nodige perspectieven. Ir. Geuze deelde mede, dat de V.C.S. het aandelen-pakket van de N.V. Gebrs. Van Gilse's kandijfabriek te Roosendaal heeft overgenomen. De fabriek zal als zelfstandige onderne ming in bedrijf blijven. Spreker juichte herstel van de Inves teringsaftrek en de voorgenomen ver beteringen van de waterwegen in West-Brabant toe, vooral ook omdat voor de toekomst in E.E.G.-verband bepaald geen grote verwachtingen mogen worden gekoesterd over een goedkoop vrachtenpeil. Voorts werd nog medegedeeld, dat het bestuur de mogelijkheid zal onderzoeken om de drie coöpera ties Dinteloord, Roosendaal en Ze venbergen te liquideren en de Waar zijn onze schepen? Aagtedijk 2 te Antwerpen. Aalsciijk 1 120 m. w. Ceylon. Aardijk 27 te Vancouver. Alamak >1 11 m. n.t.w. Fernandoronha. Almdijk 31 te New Orleans. Alphacca 27 te BalUmore. Amerskerk 3 te Beira. Andijk 28 te Galveston. Arendskerk 2 v. Le Havre n. Marseille. Arnedljk 1 v. Houston n. Le Havre. Astrid Naess 31 75 m. n. San Salvador. Bawean 31 te New Port. Bengalen verw. 16 op Mississipl. Boissevain 27 v. B. Aires n. Yokohama. Calllstp 27 dw. v. Maltn Head. Cartago 31 v. Barrios n. New Orleans. Castor 2 te Antwerpen. Dlemerdijk 31 te San Francisco. Dordrecht 30 te Liverpool. Duivendrecht 2 te Rotterdam. Eemshoorn 3 n. Ver. Feston. Groote Beer 29 v. HalUax n. Montreal. Helicon 3 te Rotterdam. Heemskerk 1 te Kaapstad. Hoogkerk 29 te Rotterdam. Hulst 29 v. Antwerpen ru Lissabon. Japara 18 te Abadan. Johanca 1 dw. Rattray Head. Kennermerland 29 te Santos. Kloosterdijk 30 p. Start Point. Korenia 3 te Rotterdam. Korovina 2 te Las Feidras. Kreeft 2 85 m. z.w, Ouessant. Kylix 2 v. Curacao n. Le Havre. Khasiella 1 18 m. w. Kaap Bon. Leopoldskerk 29 te Bahrein. Maasdam 31 v. Southampton n, Halifax. Marietje Bohmer 1 te Antwerpen. Mirzam N 28 te Marseille. Molenkerk 1 v. Aden n. Mombasa. Mulderkerk 1 te Beira. Musllloyd 31 te Belawan. Mijdrecht p. l Perim. Naess Lion 1 400 m. z.z.w. Ras al Hadd. Naess Tiger p. 1 Algiers. Noordzee 31 240 m. w.z.w. Azoren. Omala 31 300 m. n. Fortaleza. Opimenkerk 1 te Dar es Salaam. Ouwerkerk 2 te 8Janhal. Ridderkerk 1 te Colombo. Rode Zee 27 te Port Adttaur. Sarpedon 30 te Curacao. Sibajak 31 te Christobal. Statendam 31 60 m, z.o. Sables eil. Straat Malakka 1 v. Prt. Swettenham n. flongkong. Sumatra 28 te Labadan. Tara 8-5 te Bahia Blanca. Tibia 1 v. Suez n. Colombo. TJimenteng 23 te Moji. TJlnegara 22 te Penang. Telamon l te Port of Spain. Van Heemskerk 2 te Singapore. Vasum 30 80 m. z. v. Kreta. Willem Ruys 31 v. Bermuda n. New York Zeeland 31 te Singapore. Zuiderkerk 1 te Suez. V.C.S. alle functies te laten over nemen als één centrale coöperatie. RECORD-CON8UMPTIE In het jaarverslag over het boekjaar 1956/57 werd medegedeeld, dat de sui kerconsumptie in Nederland, na een vrijwel ononderbroken stijging, een nieuw hoogtepunt met bijna 40.5 kg per hoofd bereikte. De tot suiker verwerkte hoeveelheid bieten daalde in ons land van 919.911 ton in 1955/56 tot 790.917 ton in 1956/57. Het kostenpeil is snel blijven stijgen en de regering heeft bij de bepaling van de suikergarantieprijs met dit aspect steeds rekoning moe ten houden. De uitzaai van suikerbleten was ln 1956 met 68.859 ha niet onbevredi gend en ongeveer 2000 ha hoger dan n 1955. De opbrengst was de laagste van de laatste 5 jaren, nl. 2.581.000 ton (in 1955 3.084.000 ton). Deze lage opbrengst is voornamelijk toe te schrijven aan het koude en natte weer ln de zomer van 1956. Het suikerge halte van de bieten was dientengevol ge wederom zeer laag en bedroeg over het gehele land 15,62 De tota le hoeveelheid uit suikerbieten gepro duceerde kristalsuiker beliep in 1956 323.000 ton tegen 383.000 ton in 1955. Van de totale Nederlandse bieten- oogst hebben de leden 643.439 ton aan de Verenigde Coöp. Suikerfabrieken geleverd. De zeer pngunstige weers omstandigheden waren oorzaak dat de fabrieken eerst laat met de" cam pagne konden beginnen. De door de pieten geleden vorstschade was niet ;ering. Gebrek aan arbeidskrachten pij de telers en gebrek aan geschoolde arbeiders bij de fabrieken maakten deze campagne bijzonder moeilijk. Een belangrijke hoeveelheid import- ruwsuiker werd in opdracht van de regering geraffineerd. Het aandeel van Dinteloord in dit veredelingsver- keer was klein. De geringe opbrengst van de sul- kerbietenoogst en de moeilijke campagne veroorzaakten een stij ging in de verwerkingskosten. De ze werd geaccentueerd door ho gere lonen en sociale lasten. Daar entegen was het behaalde suiker rendement relatief gunstiger dan ln enig voorafgaand jaar. De om zetten in bijsoorten en stropen stegen wederom. Investeringen beliepen 3 miljoen, de vernieu wingsreserve werd tot 4 miljoen aangevuld en 1.7 miljoen werd ter interne financiering aan de algemene reserve toegevoegd. De bedrijfsresultaten waren uiteinde lijk zeer bevredigend. Aan de leden der aangesloten coöpe raties kon voor de door hen geleverde bieten de volgende prijzen worden uitbetaald: Dinteloord 48,57, Roo sendaal 47,08 en Zevenbergen 1 46,30. In het verslag wordt ook herinnerd aan het aftreden als voorzitter van de heer J. M. van Bommel van Vlo ten, de grote stimulator en animator tot samenwerking van de drie coöpe ratieve suikerfabrieken Dinteloord, Roosendual en Zevenbergen. De vergadering hechtte haar goed keuring aan enkele wijzigingen ih het bietenreglement en aan de financiële verslagen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Zoetermeer (tweede pred.plaats) J. Spelt te Dinteloord. Beroepen te Goederede (toez.) H. Zethof, kand. te Putten. Bedankt voor Nleuwe-Tonge G. van Estrik te Nieuwland. Beroepen te SUedrecht (derde predl- kantsplaats)H. N. va Hnensbergen te Renkum; te Ntjland (Fr.): Ph. J. Stout- Jesdljk te Lobith, Aangenomen naar Zeist (vac. A. de Vries): A, H. Lentz te Hellendoorn. Bedankt voor Hoogeveen (vac. G. C. Se- vereln): J. Koele te Nijkerk. GEFEF. KERKEN Beroepen te Amsterdam (vacature R. C. Harder): dr. C. Gilhuis te 's-Gravenhage- Oost; te Beverwijk (als industrie-predi kant voor de IJ-mond): G. H. Homans te Vollenhoven-Slnt Jans Klooster. Beroepen te Opperdoes: H. Peper, kand. te Haarlem. Aangenomen naar Forest (Ontario, Ca nada) (Christian Reformed Church): J. Kuiper te Zevenhuizen (Groningen); naar Ooltgensplaat: P. Huisman, kand. te Utrecht, die bedankte voor Broek onder Akkerwoude, Dussen (Noord-Brabant), Gorredijk, Lexmond, Meeden (Gronin gen) en voor Oosterend (Friesland). Bedankt voor Groningen-West (vacature dr. L. van der Zanden). T. Spllker te Maassluis, GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) Examens Aan de Theologische Hogeschool te Kam. pen is geslaagd voor het doctoraal exa men theologie ds. J. Faber te Deventer. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Bussum: W. de Goede te OudebiltztJl. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Ede: F. Mallan te Brulnls- OUD-GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Kampen: E. du Marohle te Leersum. (Advertentie) model City, vanaf f 14.40 opbergmeubels. vanaf 47.40 k. A _s_ 7T IS tafels, rond of rechthoekiQ '-ÉnÉMfem 1 model Revolt, ontwerp F. Kramer, vanaf f 39.75 3 0> E Nieuwe Burg 31, tel 4391 Middelburg-verkoop: 8.30 totlT.JO uur (ook raterdags) i 890. „Zoals Shor-Nun je waarschijnlijk al verteld zal hebben", vervolgde Val Mar ian, „bestaat onze wereld eigenlijk uit een groep gro tere en kleinere eiland ken, die verenigd zijn landenrij- in ae met als Unie van Staten, hoofdstad Shastar. De enige uitzondering vormt het eiland Granol, het officiële territorium van de Groene Mannen. Na vele, bloedige oorlogen hadden deze zich daar teruggetrok ken en werd er een non agressie-pact gesloten. Zelfs voerden beide volken daarna geruime tijd een levendige ruilhandel met elkaaar. Tot Zorin op het toneel ver scheen! Deze, in vele op zichten begaafde Titaan was tot voor enige jaren permanent lid van de Unie raad. Hij kreeg echter plotseling dictatoriale neigingen en trachtte door een putch de rege ring omver te werpen en zelf aan de macht te komen. Met behulp van enkele eerzuchtige vloot-officieren gelukte het hem werkelijk enige dagen het leger in bedwang te houden. Daarna moest hij met zijn trawanten halsover kop vluchten. Hij had de keus tussen de Pool- moerassen en... Granol, het eiland der Groene Mannen. Hij koos het laatste, wist door een list de leiders der Groenen gevangen te ne men en verkreeg aldus de macht over het ter ritorium. Met schone praatjes en mooie leu zen, zoals „Valeron voor de Groene Mannen" e.d. kreeg hij de krijgshaftige inboorlingen weldra op zijn hand. De zee- en ruimteschepen die onder zijn piratenvlag voeren, werden de schrik van alle Titanen". Café in Bolsward door brand verwoest Brandweer Had defeci aan motorspuit Dinsdagmorgen vroeg is het café „Voorwaarts" van de heer W. aan de Sneeker Poort te Bolsward door on bekende oorzaak geheel uitgebrand. Het café zou verkocht worden en de fam. VV. stond op het punt naar Am sterdam te verhuizen. De plaatselijke brandweer kon, toen het vuur omstreeks vier uur werd ontdekt, hoewel zeer snel aanwezig, niets uitrichten wegens een defect aan de motorspuit. De brandweer korpsen van Sneek en Witmarsum werden daarop gealarmeerd en men wist in afwachting van hun komst uitbreiding van de brand te voorko men met behulp van brandkranen en een „babyspuit". Wél kregen de aan grenzende woningen hierdoor veel waterschade. Het café brandde geheel uit en huis raad en inventaris, waarbij grote stukken als het biljart, music-box, televisietoestel e.d. gingen verloren. FEUILLETON ^>e vermiste oorrtnq door PATRICIA WENTWORTH. „Ze moésten Mary wel vinden. Maar wat die andere betreft, dat was pech! Als ze die niet hadden gevonden, zouden ze gedacht hebben dat Joe Turnberry de moordenaar van Mary was. Iedereen geloofde dat tot ze die ontdekking in 't Hout- vestershuis deden... Toen zagen ze meteen, hoe Mary van kant geraakt moest zijn. Ze had immers in het licht van haar zaklantaarn de hand van de dader gezien. Misschien heeft ze iets op die hand ontdekt, dat ze altijd weer zou herkennen... mis schien heeft de kerel daarom wel ge dacht, dat hij niet veilig zou zijn voor zij uit de weg was geruimd". „Zwijg!" gebood Grant op dreigen de toon en Agnes zweeg inderdaad, met haar rug tegen de tafel leunen de en hem uit haar holle oogkassen aanstarend. Ze zag zijn gefronst voor hoofd, zijn gespannen trekken, zijn ietwat afwezige blik. Een golf van onbeheerste trots sloeg in haar om hoog: zij was immers de oorzaak yan dit alles. Ze had gemaakt, dat hij de bel losliet... ze had hem iets gegeven om over na te denken. En er zou nog meer komen, een heleboel meer. Nooit had ze zich zo actief gevoeld, nooit in haar leven zo heers zuchtig en begerig. Zijn norse, vastberaden klinkende stem ontnuchterde haar. „Goed, dit is voldoende. Neem nu liever het theeblad mee". Aha, hij wilde haar kwijt. Zorgen, dat die ellendige oude tang haar wegstuurde. Dat :.ou niet gaan! De tafel stevig vastgrijpend, zodat de handpalmen kneusden, stiet zij een ware stortvloed van woorden uit. ,,Z6 kimt u me niet kwijtraken! Ik weet te veel". Toen hij de hand weer op de belknop legde, riep ze dreigend: „Raak die knop niet aan. Bel hele maal niet. Waarom laat u mij ook zulke dingen zeggen? Ik wil u geen kwaad doen, maar ik weet dat u haar gesproken heeft. Ik weet, dat ze hier is geweest... ik hóórde wat ze zei!" Hij wendde zich langzaam en moei lijk om. „Verklaar je nader", bracht er tenslotte uit. Ietwat hakkelend en nerveus her haalde ze: „Ik wil alleen niet, dat u wegstuurt". „Begin daar niet weer over, maar verklaar nader wat je zojuist zei". „Ik heb haar gezien". „Noem je dat iets nader verkla ren?" vroeg hij, schamper lachend. „U luistert niet", riep ze opgewon den uit. „maar u moét luisteren. Ik wil geen kwaad met u". „Als je wat. te zeggen hebt, zeg het dan". „Ja, dat zal ik, maar u geeft me de kans niet. Verleden week vrijdag ging mevrouw Barton uit en zij wil de, dat ik mijn vrije dag zou omzet ten en rok uitgaan. Die oude duivelin gunt niemand wat... ze wil me altijd zien weggaan voor ze 't zelf doet. Ik was naar te slim af en sloeg de deur zó hard dicht, dat ze gerust gesteld het huis verliet. Toen liep ik gauw terug en juist toen ik op het portaal bij de slaapkamer was, ging de telefoon". „En ie dacht: „Dat ga ik afluisteren" zei Grant op snijdende toon. „Zo was het niet, maar ik wilde weten, of zij het was... mevrouw Hathaway. Ik wilde weten, of zij u opbelde... of dat iemand anders het deed. Ik... ik hoorde u graag spre ken". „Zo, dus jc hebt het méér gedaan? En wat hoorde je nü?" Agnes richtte snel het. hoofd op. „Ik hoorde dat een vrouwenstem zei:... is meneer Hathaway daar? Ik wil meneer Hathaway spreken". HOOFDSTUK VIERENTWINTIG „Hoe vind je het?" vroeg Mark Havlow, zich op de pianokruk om draaiend. Cecily stond voor de haard, ge kleed in een korte bruine rok en een hoog tot de hals reikende roodbruine jumper. Alleen de kaarsen aan de Elano brandden en slechts nu en dan elichtte een opflikkering van het haardvuur haar klein persoontje. Haar krullen schenen een beetje in de war. Aan haar voeten, zo dicht bij de haard als 't maar kon, lag Bramble, met zijn kop zijwaarts op een der voorpoten en zijn kleine kromme zwarte pootjes recht achter- Het dier sliep de slaap van een brave, lieve hond. waarts gericht. In huis was het rustig. Kolonel en mevrouw Abbott dronken thee in de pastorie, het enige huis in de buurt waar men hem heen kon krijgen. De dominee en hij zouden nu een ge makkelijk soort schaakspelletje, waaraan ze verslaafd waren, spelen. Frank Abbott en hoofdinspecteur Lamb waren, na hun bezoek aan de woning van juffrouw Vinnie, met on bekende bestemming verdwenen en hadden juffrouw Silver meegenomen. Cecily had bij haar thuiskomst Mark op de drempel ontmoet. Nu iedereen geheimzinnig deed en zich buiten haar om in mysteries verdiepte, was ze meer op zijn gezelschap gesteld dan ze in gewone omstandigheden ooit had laten blijken. Ze hadden nu juist thee gedronken en hij had haar verteld, dat hij de muziek zou schrij ven voor de nieuwe revue van Leo Tanfield. Mark's vraag deed Cecily, die even in gedachten was verzonken, op schrikken: „Wat bedoel je?" vroeg ze verstrooid. „Lieve kind, wat ben je kortaf!" „Ik heb niet geluisterd". Mark liet niet blijken, of hij door dit antwoord op de tenen was getrapt, maar vroeg: „Wil je dan luisteren; als ik 't opnieuw speel?" „Goed". Dus speelde Mark het stuk andeiv .maal. 't Was een ding met veel schit tering als van vuurwerk, een snelle opeenvolging van sprankelende ac- coorden, gevolgd door van die half gesproken, half-gezongen onbedui dendheden, knap in elkaar gezet en niet van humor ontbloot Een melo die van dertien in een dozijn, maar het geheel toch niet beneden peil. Na het slot-accoord herhaalde hij zijn vraag: „Hoe vind ie het?" „Handig", zei Cecily. „Wat bedoel je daarmee, lieveling?" „Ik wil niet, dat je me „lieveling" noemt". „Ook niet als we alleen zijn?", vroeg hij, zijn wenkbrauwen optrek- „Zeker niet wanneer we alleen zijn". Nu barstte hij in lachen uit. „O, ik begrijp je bezwaar wanneer het zo'n betiteling ten aanhore van het kletsfront der goêgemeente geldt, maar wat steekt er in als we samen, onder vier ogen, zijn? Je bent toch een. grappig klein ding". „Ik ben er niet op gesteld, dat je het ten aanhore van wie dan ook doet, maar als je het wèl deed, zou het nóg niets betekenen". „En mèg het ook niets betekenen?" „Neen, Mark". Hij stond van de piano op en ging naast haar staan. Zijn toon had nu niets plagends meer. „Hoor eens hier, Cis, hoe lang moet dit nog duven?" „Hoe lang moet w&t nog duren?" „Dat huwelijk van jou? Waarom maak je er geen eind aan?" „Dat is niet zo gemakkelijk, wèl?" „Och, zulke dingen gebeuren immers dagelijks". Cecily zweeg, maar toen hij vroeg: „Wel. wat zeg je ervan?" antwoord de ze: „Ik spreek niet over mijn hu welijk. Dat is mijn zaak, niet die van anderen". „Nu, op die manier zul je altijd blij ven piekeren. Als je iets hardnekkig doodzwijgt, laat het je nooit los. Ver standige mensen praten zulke dingen uit en maken er geen drama's van. Ik weet niet, waarom jij en Grant uit elkaar zijn gegaan, maar het is nu eenmaal zo: jij woont hier en hij ginds. En allebei blijven jullie zwij gen. Je kunt moeilijk verwachten, dat de mensen zoiets niet opmerken. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 12