PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Franse Nationale Vergadering zwicht voor dreigement van generaal De Gaulle Dam - met - knik door Veerse Gat Ontwerp voor grondwetswijziging goedgekeurd VAN ACKER BIEDT KONING B0UDEWIJN ONTSLAG AAN 201e jaargang - no. 128 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 juni 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C. Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425 adm. tel. 2094 Generaal Charles de Gaulle heeft maandag avond de Nationale Vergadering gedreigd met aftreden als het wetsontwerp tot wijziging van de grondwet niet zou worden goedgekeurd. Frankrijks nieuwe premier stelde in een toe spraak van acht minuten, die hij vanuit de re- geringsbank hield, de vergadering botweg voor de keus hem te machtigen de grondwet te wijzi gen of het zonder hem te doen. Hij zou dan weer naar zijn dorp terugkeren. De zitting van de Assemblée werd daarop ver daagd om de fracties in de gelegenheid te stel len hun houding te bepalen. Hedenochtend vroeg viel de beslissing: De Gaulle kreeg zijn zin. Het wetsontwerp van de regering tot wijzi- Volmacht om half jaar te regeren zonder inmenging van parlement De wetsvoorstellen werden niet door De Gaulle ingediend maar door Pflimlin. Dit wekte ontstemming bij de afgevaardigden. De commissies van de Kamer zijn echter direct aan het werk gegaan. Gisterochtend reeds keurde de Nationale Vergadering het voorstel tot verlenging van speciale bevoegdheden voor Al gerije goed en ook de Raad van de Republiek ging ermee ak koord. voorbehoudende openbare vrij heden of die van vakverenigin gen, de strafrechtelijke proce dure of de regelingen voor ver kiezingen. Maandagmiddag heeft de Nationale Vergadering met 322 tegen 232 stem men aan de regering De Gaulle vol machten gegeven om de komende zes maanden in plaats van het parlement wettelijke maatregelen te nemen, welke noodzakelijk zijn voor het her stel van het land. De ministers van staat Mollet en Pflimlin hebben gedurende het debat uiteengezet, dat dit inhoudt dat de re gering De Gaulle gedurende 't halve jaar dat. zij bij besluit zonder inscha keling der volksvertegenwoordiging regeert, geen oorlog kan verklaren, de staat van beleg afkondigen of be staande verdragen opzeggen. Het derde voorstel bracht ech ter moeilijkheden. De commis sie voor het algemeen kiesrecht had op het ontwerp amende menten ingediend, waarbij de regering verboden wordt zich met aangelegenheden te be moeien, die volgens grondwette lijke traditie aan de wet zijn Schaapje In de vele stukken over het Delta plan, afkomstig van minister Alge- ra of van zijn adviseurs, werd tot dusver steeds een naam gebruikt, die de Zeeuwen vreemd in de oren klonk: Veere-Gat. En de bewindsman met zijn raadgevers gebruikten deze naam met een vanzelfsprekendheid, waardoor het op de duur leek alsof het zo hoorde. En dat was bepaald niet het geval! Men heeft het toch ook niet over de „Rotterdam-water weg?" Of over het „Sneek-meer Blijkens officiële documenten zijn er twee mogelijkheden voor de naam geving van het water bij de oude markiezen8tad, namelijk „Veergat" of „Veerse Gat." Aan Zeeuwse zijde bleef men daarom hardnekkig trouw aan het aloude en vertrouwde „Veer se Gat." Zodat maar laten we aan nemen alléén op dit punt de een heid tussen Zeeland en rijkswater staat ver te zoeken was Doch de eenheid is (gelukkig!) thans hersteld. Want in het pas verschenen vierde kwartaalbe richt van de Deltadienst wordt zowel in de tekst als in het kaartenmate- riaal gesproken over het „Veerse Gat." Of liever gezegd over het Veer- sche Gat", omdat in deze aardrijks kundige naam de oude spelling nog van kracht is. Met andere woorden: rijkswaterstaat is om gegaan! Nu is dat geen beslissing, die Zeeland tot in zijn grondvesten doet schudden. Ook geen beslissing, die het muziek korps van Veere naar Den Haag doet snellen om daar op het eerbiedwaar dige Binnenhof minister Algera een muzikale hulde te brengen. Maar om dat we nu eenmaal tot die Zeeuwen behoren, die nogal halsstarrig zijn als 't gaat om de vervulling van Zeeuw se wensen rond het Deltaplan, en omdat wc vaak alleen door de Zeeuw se bril naar deze Friese minister kij ken, vinden wc dit kleine omme- zwaaitje wel grappig. Een Zeeuws kinderhandje, dat gauw gevuld is? Misschien. Maar als we door die vertrouwde Zeeuwse bril kij ken, dan ziet dat ommezwaaitje er plotseling uit als een schaapje. Een schaapje, dat over de dam komt, de dam door het Veerse Gat. En wij geloven in spreekwoorden! als er één over de dam is, komen er meer. Zodat we met nieuwe moed verder gaan om te proberen zoveel mogelijk schapen binnen te krijgen. Op die manier krijgt Zeeland nog al zijn (rijkswaterstaats)schaapjes op het droge. Wie zei daar iets over gras in plaats .van asfalt ging van de grondwet werd goedgekeurd met 350 tegen 163 stemmen. Het wetsontwerp werd zonder amendementen in stemming gebracht. Enkele communistische amendementen waren door de Kamer verworpen. De Franse Nationale Vergadering kreeg giste ren behalve het voorstel tot wijziging van de grondwet nog twee belangrijke wetsvoorstellen te behandelen. Dat zou de laatste taak zijn van de Kamer, voordat zij tot oktober op reces gaat. De twee andere voorstellen van De Gaulle zijn 1. Een volkomen volmacht voor het beleid in Algerije. 2. Een volkomen volmacht voor de binnenland se politiek. De zitting van de Assemblee werd om 20 minuten voor elf verdaagd om de fracties in de gelegenheid te stellen hun houding te bepalen. Voor de ver daging zei Duclos (communist) nog: „Uw wet betekent een aanfluiting van de nationale vertegenwoordiging. Hier wordt gehandeld alsof de Nationale Vergadering al verleden tijd was." Naar De Gaulle wijzend en grote nadruk leggend op zijn woorden voeg de hij eraan toe: „Er wordt ontoelaat bare pressie uitgeoefend op de afge vaardigden. We zullen nooit instem men met abdicatie en het opgeven van de bevoegdheden die ons door het volk zijn gegeven ten gunste van een en kele persoon." Generaal De Gaulle heeft president Bourguiba vaa Tunesië en koning Mohammed de Vijfde van Marokko boodschappen gezonden, waarin hij De commissie heeft het voorstel van de regering tot het vormen van een raadgevende commissie, die de rege ring uitsluitend zou moeten raden over de grondwetswijzigingen, die zij zich voorstelt in te voeren, verwor pen. De commissie wilde dat de regering haar ontwerp voor grondwetswijzi ging aan de volksvertegenwoordiging zou voorleggen, die dan binnen drie maanden daarover zou moeten stem men. Daarna zou de regering vrij zijn in een volksstemming het oor deel van de burgerij over haar voor stellen te vragen. Generaal De Gaulle nam dit besluit als een uitdaging op. Hij besloot naar het palais de Bourbon te gaan. In een korte rede dreigde hij de Nationale Vergadering te zullen aftreden als de vergadering weigerde zijn voorstel goed te keuren. De generaal was kennelijk veront waardigd over de weigering van de commissie. „Indien de nationale vergadering de commissie steunt en een lang gerekte discussie opent over de grondwet, dan is er voor deze regering geen bestaans reden", aldus de premier. Beleg van universiteit ie Panama opgeheven Het beleg van de universiteit van Pa nama door zwaar gewapende man nen van de nationale garde is zon dag geëindigd na onderhandelingen tussen de regering en opstandige studenten. De studenten verschansten zich in de universiteit uit protest tegen de maatree-elen tegen een betoging, die uitliep op vechtpartijen, waarbij ze ker veertien mensen om het leven zijn gekomen. Het schijnt, dat president De la Guardia eisen van de ontevreden studenten heeft ingewilligd. De stu denten eisten het ontslag van drie hoge officieren van de nationale gar de en van de minister van onderwijs. Nog zomers, maar minder warm DE TEMPERATUUR, die I zondag in Vlissingen tot 22 gra- j den Celsius was gestegen, be- reikte maandag 23 graden en in i het binnenland wera op tal van i plaatsen 28 graden Celsius ge- meten. Een onweersstoring is l van Noord-Frankrijk over Zee- I land naar de Noordzee getrok- ken en veroorzaakte in de mid- dag en avond op verschillende plaatsen in ons land een regen- of onweersbui. Hierna ging er koelere lucht binnenstromen, i maar toch houdt het weer nog I een zomers karakter. Een hoge- drukgebied ligt boven Scandi navië en voor de Golf van Bis- caye ligt een lage-drukgebied, waardoor af en toe een onweers storing via Spanje en Frankrijk naar het noorden komt. Tussen deze storingen zijn er zonnige perioden te verwachten en ae temperatuur blijft aangenaam en kan in de middag tot ruim twintig graden Celsius stijgen. In dit groeizame en vrij gun stige, maar onstabiele zomer weer komt voorlopig nog niet veel verandering. getuigt van zijn voornemen om te wer ken aan het scheppen van vriend schappelijke betrekkingen tussen Frankrijk en deze landen. Tunesië heeft maandag Frankrijk in de Veiligheidsraad beschuldigd van „gewapende agressie" en de Veilig heidsraad verzocht maatregelen te treffen die de raad geschikt acht om vrede en veiligheid in Tunesië te bren gen. Ook Frankrijk heeft Tunesië be schuldigd. Het debat is geschorst tot vandaag. De Franse politieke toestand wordt als zo ernstig beschouwd, dat hij moet worden besproken op de voltallige vergadering van de socialistische in ternationale, die volgende week in Brussel wordt gehouden. Dit is mee gedeeld door het bestuur van de Inter nationale, dat gisteren in Londen heeft vergaderd. GENERAAL DE GAULLE volmachten Nederlands echtpaar in Duitsland omgekomen Een Nederlands echtpaar is zondag bij een verkeersongeluk in West- Duitsland om het leven gekomen. Het echtpaar, dr. J. R. Plantenga en zijn echtgenote, reed in zijn wagen op de grote verkeersweg in de richting van Miinchen. In de buurt van Bur- gau wilde dr. Plantenga een rij auto's inhalen toen plotseling een Duitse wagen uit dc file reed om eveneens de wagens voor hem in te halen. De Nederlandse auto botste vanachter tegen de Duitse wagen. Dr. Plantenga en zijn echtgenote werden uit de wagen geworpen en overleden aan de hoofdwonden die zij daarbij opliepen. De bestuurder van de Duitse wagen liep slechts lichte verwondingen op, terwijl zijn passa gier, een vrouw, met ernstige ver wondingen in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Er bestaat echter geen gevaar voor haar leven. De Nederlandse wagen werd totaal ver nield. GEEN MEERDERHEID VOOR COALITIE Waarschijnlijk een katholieke leider als formateur Premier Van Acker heeft maandag ochtend koning Boudewijn het ont slag van zijn kabinet aangeboden. De Belgische koning heeft het ont slag aanvaard. Men verwacht dat koning Boudewijn een katholieke leider als formateur zal aanzoeken. De namen van Van Houtte en Eyskens worden in dit verband genoemd. De officieuze uitslagen tonen aan dat de regeringscoalitie van socialisten en liberalen met haar 105 zetels twee zetels te kort komt om over de ab solute meerderheid in de Belgische Twee arbeiders door trein gegrepen en gedood Op de spoorlijn Nijmegen's-Her- togenbosch zijn gisteren twee spoor wegarbeiders, die bezig waren aan de lijn, door een elektrische trein ge grepen. Beide mannen waren onmid dellijk dood. De slachtoffers zijn de 54-jarige eerste ploegbaas G. Knuiman uit Wij- chen en de 33-jarige voorwerker P. J. van der Ven uit Hees. De mannen waren op de brug ter hoogte van Wijchen bezig met re paratie werkzaamheden. Zij bemerk ten te laat de trein die om 7.33 uur uit Bergen op Zoom in de richting Nijmegen was vertrokken. Tegen het uur van schaften zijn zij vermoede lijk over de rails gelopen om een rustig plekje te zoeken op de spoor dijk. Een derde man van de ploeg heeft het ongeluk niet waargenomen. En een vierde man, die het ongeluk wel zag, heeft eed shock. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. Prins Bernhard bezoekt officiersschool te Breda Prins Bernhard heeft in zijn kwali teit van inspecteur-generaal van de koninklijke luchtmacht een bezoek gebracht aan de luchtmacht officiers- en kaderschool in de Trip van Zoudt- landtkazerne te Breda. Hij gebruikte daar de lunch en be zichtigde vervolgens verschillende onderdelen van de school. Ook woon de hij enige demonstraties bij. Ver volgens begaf hij zich naar het cen trum van de derde luchtmaehtgroep, waar hij een oefening volgde. OP BOVENSTAANDE FRAAIE LUCHTFOTO van het Veerse Gat werd door de Deltadienst van de Rijkswaterstaat het tracee ingete kend van de afsluitdam tussen Noord- Beveland en Walcheren. De foto werd gepubliceerd in het vierde kwartaal bericht Deltawerken en is door ons met toestemming van de Deltadienst overgenomen. Zoals bekend werd het tracee van de dam onder meer be paald door de wens zover mogelijk zeewaarts te gaan met deze afsluit dijk, teneinde ervaring op te doen voor de toekomst. De afsluitdam zal voor bijna de helft liggen op de Plaat van Onrust aan de Noordbevelandse kant, welke zandplaat op de foto dui delijk zichtbaar is. De dam kruist verder de geul van het Veerse Gat en sluit aan tegen do duinen van Wal cheren. In deze geul zal het sluitgat komen. Ter bepaling van de juiste plaats voor het sluitgat is een waterloop kundig modelonderzoek ingesteld. Daarbij is gebleken, dat het gat zo danig moet worden aangebracht, dat de binnentrekkende vloedstroom niet op de Walcherse oever wordt ge richt. Indien dit zou gebeuren, zou namelijk de Walcherse oever worden aangetast nog tijdens de uitvoering van de werken. Door de thans gekozen plaats van het sluitgat moest 't tracee van de dam een „geknikte" vorm krijgen. Zee waarts van de dam behoudt de Plaat van Onrust een breedte van ca. 400 meter, waarvan een voldoende golf- brekende werking wordt verwacht. Ook dit is duidelijk op de foto zicht baar. Bij het bepalen van de kruinhoogte is rekening gehouden met een storm- vloedpeil van 5.80 meter plus, waar door de kruin komt op 13.50 meter plus op de Plaat van Onrust. Het bui tenbeloop van de dam krijgt een doorgaande helling van 1 op 6 en het binnenbeloop een helling van 1 op 3. De kruinbreedte is bepaald op 5 me ter. zodat hierop ruimte komt voor een fietspad. Langs de dam wordt op 3 meter plus een binnenberm aange bracht, waarop te zijnertijd een auto snelweg kan worden aangelegd. Voor lopig komt hier een weg van beschei den afmetingen. i Tweede Kamer te beschikken. In de vorige kamer had de coalitie 111 ze tels. Ook de katholieke oppositie van de christen-democraten (christelijke volkspartij) kreeg met haar 104 ze tels te weinig voor een werkmeer- derheid, de vorige keer hadden zij 96 De volledige officieuze uitslag van de verkiezingen voor de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers (212 afgevaardigden) luidt als volgt: christen-democraten 104 (winst 8), socialisten 85 (verlies 1), liberalen 20 (verlies 5), communisten 2 (verlies 2) en volksunie 1 (onveranderd). Voor de 106 rechtstreeks gekozen senaatszetels luidt de officieuze uit slag: christen-democraten 54 (winst 5) zijnde de meerderheid van de helft plus een. socialisten 39 (verlies 3). li beralen 12 (verlies 1), communisten 1 (verlies 1). De juiste samenstelling van de senaat zal pas bekend zijn wan neer de provinciale raden de 46 provinciale senatoren zullen hebben gecoöpteerd. Over de uitslag van de Belgische ver kiezingen schrijft het „Laatste Nieuws" uit Antwerpen: „Hoofdzaak is dat het land behoed blijft voor politieke onstandvastigheden en ver wikkelingen zoals die, waarvan Frankrijk het slachtoffer is geweest. De „Drapeau Rouge" schrijft: „De verkiezingsuitslagen onderstrepen het reactionaire gevaar." De „Nieuwe Gids" is van oordeel dat de Belgische kiezer een duidelijke af keuring heeft willen laten blijken ten aanzien van vier jaar links beleid, dat gekenmerkt was door willekeur, partijzucht en onrechtvaardigheid. Er zal vooral gestreefd moeten wor den naar een oplossing van de nete lige schoolkwestie. Volgens „La Lanterne" kan in het licht van verkiezingen in het buiten land worden vastgesteld dat de ver schuiving naar rechts niet louter een Belgisch verschijnsel is. maar een dat zich over geheel Europa voordoet. Sociaal-democraten in Zweden winnen De Sociaal-Democratische partij, die in Zweden aan de macht is, heeft bij de zondag gehouden parlements-ver- kiezing een kleine overwinning be haald. De sociaal-democraten wonnen, met communistische steun, zes zetels, waardoor zij in de nieuwe Tweede Kamer een meerderheid zullen hebben voor hun voorstel voor aanvullende oudedagspensioenen, de belangrijkste inzet van de verkiezingen. De uitslag van de verkiezingen is als volgt: De sociaal-democraten 112 (106), de liberalen 38 (58), de conservatieven 44 (42), de agrariërs 32 (19) en de communisten 5 (6). De opkomst van de kiesgerechtigden was 76 procent tegen 77 procent in 1956. De percentages van het aantal stem men op de verschillende partijen zijn als volgt: Sociaal-democraten 46,9 (44,6), libe ralen 18,0 (23,8), conservatieven 18,7 (17,1), agrariërs 13,0 (9,4) en communisten 3,4 (3,0). De tussen haakjes geplaatste aantal len zetels en percentages slaan op de parelmentsverkiezingen van 1956. Alle stemmen zijn geteld, behalve die per post zijn verzonden. Deze zullen later worden geteld. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gis teravond 7 uur. Helsinki, regen 14 gr. Stockholm, onbewolkt 21,gr. Oslo, onbewolkt 25 gr. Kopenhagen, half bewolkt 15 gr. Aberdeen, mist 18 gr. Londen, regen 18- gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 27 gr. Brussel, zwaar bewolkt 27 Luxemburg, regenbui 24 Parijs, regenbui 22 Bordeaux, licht bewolkt 22 Grenoble, licht bewolkt 26 Nice, licht bewolkt 24 Berlijn, onbewolkt 23 Frankfort, zwaar bewolkt 28 München, zwaar bewolkt 27 Garmisch P., onweer 27 Ziirich, zwaar bewolkt 27 Genève, licht bewolkt 25 Locarno, half bewolkt 25 Wenen, onbewolkt 27 Innsbruck, onweer 31 Rome, onbewolkt 32 Ajaccio, licht bewolkt 26 Madrid, zwaar bewolkt 20 Mallorca, onbewolkt 27 Algiers, half bewolkt 27 VERWACHT. MINDER WARM Veranderlijke bewolking en enkele verspreid voorkomende regen- of on weersbuien. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Minder warm dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1