KAPPIE Protestoptocht naar Den Haag op 13 juni JEUGD BESTORMDE JUICHEND ,HET FORT" IN VLISSINGEN VERKEERSDIPLOMA VOOR 12 BUURTVERENIGINGSLEDEN ^scherm Uw gezin met 'ASP®0 BOMMENWERPERS ZETTEN B.B. IN VLISSINGEN AAN 'T WERK en hei geheim van Kaiiekopl MAANDAG 2 JUNI 1958 PRO V IN C1 ALB ZEEUWSE COU RANT. VOOR DE VRIJE VEREN: Zeeuws-Vlaamse actie-comité koos zich een bestuur Op vrijdag 13 juni a.s. zal een deputatie bij minister Algera op audiëntie gaan om bij deze bewindsman de Zeeuwsch Vlaamse eisen inzake de ta rieven voor de veerdiensten op de Westerschelde nader toe te lichten en tevens zal op die dag met personen- en vrachtauto's en autobussen een protestoptocht naar het Binnenhof in Den Haag worden gemaakt. Aldus werd besloten tijdens een zaterdagavond in hotel Meert te Sluiskil ge houden bijeenkomst van het actie-comité voor de vrije veren, die onder leiding stond van de heer H. J. Colsen. Na een openingswoord van de heer Colsen werd overgegaan tot de vor ming van een bestuur van het comi té, dat de bestaande plannen verder zal uitwerken. In dit bestuur werden in eerste instantie gekozen de heren H. J. Colsen, Sluiskil, voorzitter, M. de Kunder, Axel, secretaris-penning- meester, F. A. Kolljn, Oostburg, vice- voorzitter, A. Roest, Breskens en P. Stevens, Sint Jansteen, leden. Toen echter later nog een aantal co mité-leden ter vergadering verscheen, besloot men dit bestuur nog uit te breiden met de heren P.. Dieleman, Axel, R. Rademaker, Kloosterzande, F. Schijf, Terneuzen en J. Oosterbaan Oostburg. Nadat een binnengekomen schrijven van de E.V.O., waarin werd geadvi seerd het niet tot een protestoptocht te laten komen, was besproken en vervolgens voor kennisgeving aange nomen, gaf de heer Kolijn een korte uiteenzetting over de verhouding tus sen rijk en provincie bij de veerdien sten. De heer Schijf stelde daarop de vraag, of de slagzin voor de „vrije veren" wel geheel juist is. Naar zijn mening zou men met een continue ring van de huidige tarieven tevreden kunnen zijn. De heer R. F. van Acker zette ver volgens uiteen, hoe destijds, mede dank zij de activiteit van de mili tair commissaris, de heer Koch, de vrije veren er kwamen. Hij gaf ver der een toelichting op de houding van de Kamer van Koophandel, die de aangelegenheid zakelijk be zag en die niet blind kon zijn voor de lasten welke op het bedrijfsle ven drukken door de wachturen aan de boten. Daarom wilde men, indien de diensten zouden worden verbeterd en uitgebreid, genoegen VLISSINGEN Examens Mejuffrouw P. C. LegemaBte, leerling van de openbare leeszaal-en bibliotheek te Vlissingen behaalde te Rotterdam het assistentsdiploma van de centrale ver eniging voor openbare leeszalen en bi bliotheken. De heer O. Kotoun te Vlissingen behaal de het diploma schoonheidsverzorging B. nemen met een matige verhoging. Thans echter is er uit het bedrijfs leven ook een spontane reactie ge komen en de heer Van Acker kon het daarmede eens zijn. Zeeuwsch Vlaanderen heeft zeker het recht vrije veren te eisen. Nadat in .de bijeenkomst nog felle kritiek was geuit op de houding van Den Haag en men er op had gewe zen, dat bij verwezenlijking van het Deltaplan 't isolement van Zeeuwsch Vlaanderen nog groter zal worden, werden met algemene stemmen de eerder genomen besluiten genomen. Besloten werd verder nog om de pro testoptocht boven de Moerdijkbrug te formeren. Een bespreking van de financiële zij de van de actie volgde hierna, waar- Aanbesteding bij rijkswaterstaat Woensdag 2 juli zal door de hoofd ingenieur-directeur van de rijkswa terstaat directie Zeeland in aijn bu reau te Middelburg worden aanbe steed het maken van bushalten en parkeerplaatsen langs de rijkswegen nrs. 58 en 58b op Zuid-Beveland en Walcheren, met bijkomende werken, inde gemeenten Goes, 's-Heer- Arendskerke, Arnemuïden, Nw.- en St.-Joosland en Middelburg. bij enige toezeggingen voor financiële steun werden gedaan. Men hoopt ver der op geldelijke steun van de belang hebbenden, die zich hiervoor tot de secretaris-penhingmeester kunnen wenden. Het bestuur ging vervolgens in be sloten zitting voor een nadere uit werking van de plannen. Protestrit Vele autobezitters hun aantal wordt geschat op 200 verzamelden zieh zondagmiddag op de Markt te Hulst, om deel te nemen aan een pro testoptocht tegen de voorgestelde ver hoging van de vcertarieven over de Westerschelde. Elke wagen was voor zien van pakkende leuzen. Behalve 't reeds eerder gebezigde: „Wij eisen vrije veren" waren ook volzinnen te lezen als: „Algera is zeeziek", „Zeeuwsch-Vlaanderen wordt leegge- molken", „Wijzen van verhoogde veergelden" en „Dan maar liever bij België". De tocht ging van Hulst via Clinge naar Kloosterzande, waar een tiental deelnemers achterbleef bij een rooms- katholieke auto-zegening. Via Zaam- slag en Terneuzen waar de groep in drie delen uiteen viel door opont houd bij een open brug Sas van Gent en Westdorpe kwam men ten slotte in Hulst terug. DERDE SPEELTUIN GEOPEND 77* Burgemeester verrichtte officiële opening. Honderden vrolijke kinderen storm den zaterdagmiddag de speeltuin „Het Fort" in Vlissingen binnen, na dat burgemeester mr. B. Kolff, deze officieel had geopend. Een uur lang hadden zij aan de ingang staan popelen, wachtend op het ogenblik, waarop de burgemeester het lint zou doorknippen dat de toegang tot de tuin nog versperde. Hun geduld werd wel zwaar op de proef gesteld, want zelfs nadat dit laatste beletsel was weggenomen was de tuin nog niet voor hen. Zij mochten pas bezit ne men van hun domein toen alle geno digden „Het Fort" op hun gemak hadden bekeken en de toestellen be proefd. Burgemeester Kolff, de wethou ders J. Post en W. Poppe en ge meente-secretaris A. de Beijl konden de verleiding van de gro- THANS REEDS 130 GESLAAGDEN Het verkeersonderricht begint in het gezin „Het verkeersonderricht begint in het gezin en het wordt In de meeste ge vallen gegeven door de moeders". Dit zei vrijdagavond de heer E. Vis- scher, de voorzitter van de vereni ging van Veilig Verkeer te Middel burg, tijdens de diploma-uitreiking aan de geslaagden van de Veilig Ver- kecrcursus, die de buurtvereniging „Over de Seisbrug" te Middelburg voor de tweede maal gehouden heeft. Daarom verheugde liet de lieer Vis- scher, dat er aan deze tweede ver- keerseursus zoveel dames deelgeno men hadden, namelijk zeven van de twaalf kandidaten. „De meeste mensen denken, dat der gelijke cursussen alleen voor auto mobilisten bestemd zijn", vervolgde de heer Visscher. „Zij zijn echter voor iedereen bestemd en niet het minst voor de huismoeders, die het geleerde weer doorgeven aan hun kinderen". Op het gebied van de verkeersveilig heid hebben twee buurtverenigingen in Middelburg, namelijk die op 't Zand en „Over de Seisbrug", de laatste paar jaar wel hun beste been tje voor gezet. Enkele maanden ge leden schreven wij al, dat de vereni ging 't Zand een' verkeersmijlpaal geslagen had, toen zij de honderdste geslaagde' cursist afleverde. Tijdens de eerste cursus van de buurtvereni ging „O.D.S slaagden 19 kandida ten en vrijdagavond ontvingen weer 12 dames en heren hun diploma. De ze beide buurtverenigingen hebben te zamen dus al meer dan 130 leden af geleverd, die het Veilig Verkeersdi- ploma in hun bezit hebben. Naar de heer Visscher hierover meedeelde is er geen enkele plaats in Zeeland, waar zo'n groot aantal cursussen wordt gegeven als in Middelburg. Voorts deelde de lieer Visscher mee, dat de vereniging voor Vei lig Verkeer in de Zeeuwse hoofd stad de verzorging op zich neemt van de school-verkeersexamens, terwijl zij tevens de cursussen voor ouderen stimuleert. Wat dit laatste betreft betoogde de voor zitter. dat het bestuur hierbij op uitnemende wijze geholpen wordt door opperwachtmeester N.V. Eekman en wachtmeester le klas E J. Glerum van de rijkspolitie, die zich reed* verscheidene jaren met deze vorm van verkeerson- derricht heiasten. HIJ bracht de politiemannen hiervoor dan ook hartelijk dank. Öppcr Eekman vertelde hierna, dat de politiemannen zich geroepen voe len om deze cursussen te geven ge zien het grote aantal verkeersonge lukken, waarvan vele met dodelijke afloop. „Bij de meeste ongelukken blijkt, dat de betrokkenen veelal niet op de hoogte zijn van de verkeersre gels, althans er maar zeer weinig van af weten", aldus de heer Eek man, "die tot slot de cursisten dankte voor de vriendschappelijke wijze, waarop zij de „lessen" meegemaakt hadden. Nog vele dankwoorden werden hier na over en weer gesproken. Namens de cursisten bood de heer H. van Nleuwenhulzen de heer Eekman een stoffelijke blijk van waardering aan, hetgeen eveneens geschiedde aan mevrouw Eekman. Aan het begin van deze bijeenkomst sprak de heer P. de Vos, de voorzitter der buurt vereniging, een openingswoord. De namen der geslaagden zijn: de dames H. J. Adriaanse-van Iren, D. van ReemstMiddelveen; L. Faas- sevan Molenbroek; M. E. Willem- senvan Kralingen, W. le Clercq van den Bos; A. P. Tammingavan Molenbroek en C. M. de Vlieger Barto, en de heren C. Hordijk, J. P. le Clercq, die beiden met 0 punten voor het examen geslaagd zijn, H. van Nleuwenhulzen, J. Adriaansen en Chr. de Vlieger. te schommel niet weerstaan en samen met enkele bestuursleden van de speeltuin zwierden zij lus tig heen en weer, waarmee de speeltuin op originele wijze in gebruik was gesteld. Burgemeester Kolff had zich tevo ren in zijn openingstoespraak vol lof getoond over het initiatief van de buurtvereniging „Het Fort", die deze tuin aan de Cuijpersstraat heeft gebouwd. Behalve waarderende woorden sprak de heer Kolff ook waarschuwende woorden: „Houdt uw bestuur jong en verliest nooit het contact met uw leden." Met enkele woorden schetste de burgemeester de moeilijkheden, die aan de tot standkoming van de tuin waren Voorafgegaan. Geld wasoorspron kelijk niet. B. en W. besloten echter het krediet voor de rólschaatsen- baan in te trekken en te bestemmen voor dit nieuwe doel. Ook van de N.V. Maatschappij „De Schelde" heeft men veel steun gehad. „Er zijn", zo besloot de burgemeester zijn toespraak, „in Nederland 515 Speeltuinen met 320.000 kinderen. Ik geloof te mogen zeggen, dat Vlis singen er dan met zijn drie speel- i tuinen niet slecht van af gekomen is." Na de burgemeester voerde de heer A. Schelllngs, hoofdbestuurslid van de Unie van Speeltuin Organisaties het woord, die zijn gelukwensen ver gezeld liet'gaan van een passend ge schenk in de vorm van een volleybal. Verschillende sprekers stelden 't geduld van de met oranje strik ken getooide en met papieren vlaggetjes gewapende kinderen nog op een grote proef. Onder hen, die het bestuur van „Het Fort" hun gelukwensen aan boden waren de heren P. A. van der Staal, voorzitter van de speeltuinvereniging aan de Bloe- meniaan, de heer Dupont en de heer Goedhart, oprichter van de eerste speeltuin in Vlissingen en pionier op hetgebied van het Zeeuwse speeltuinwerk. Eindelijk werd het geduld van de kinderen dan beloond. De kleine Marga Jansen ze wist zelf niet hoe oud ze was bood burgemees ter Kolff een schaar aan en juichend bestormde de jeugd de hekken van de tuin. Om half vier evenwel ver overden de kinderen onder vrolijke tonen van Sint Caecilia en Ons Ge noegen „Het Fort." 's Avonds verplaatste de belang stelling zich van de tuin naar de Nieuwe Markt, waar al drie dageu lang een fancy-fair werd gehouden ten bate van de niéuwe speeltuin. In de grote tent, waar een grote bazaar ingericht was, maakte men de prijzen van de advertentie-verza- melwedstrijd bekend. De belang stelling, die 's middags, hoogstwaar schijnlijk door de warmte en de B. (Advertentie) Kleine kwaaltjes kunnen vaak grote ongemakken worden. - Laat het in UW gezin nooit zover komen. Doe als ik: „Neem 'ASPRO' In huis!" Zodra er in mijn gezin wordt geklaagd over hoofd-, kies- of keelpijn of over verkoudheid of moeheid, dan vlug 'ASPRO' en ons gezellige kringetje blijft een gezellig kringetje. 2S&1 'ASPRO' helpt directHoudt ons fit en vol levensvreugde. Ja, 'ASPRO' doet meer 'aspro' &iUtSsntu/eek fct.' JiUHAUNC OP VtAZOEK" »v.' Pjdv, LuMtmhtrt (209 m.) Mtn z*ndi|flMgtfl WM S1NT-LAURENS Jaarlijkse ouderavond school met de Bijbel Vorige week werd in het gemeen telijk verenigingsgebouw te St.-Lau- rens de jaarlijkse ouderavond gehou den van de school met de bijbel on der leiding van de heer J. v.d. Bosse. De voorzitter heette in zijn openings woord een groot aantal ouders wel kom. Hij betreurde het dat de voor zitter, ds. C. Boon, nog steeds ziek is zodat hij deze ouderavond niet kon leiden. Ook stond hij stil bij het feit dat het leerlingenaantal van de school dalende is zodat één leslokaal niet gebruikt wordt. Vervolgens hield de heer C. H. Ep- ker, onderwijzer der school, een in leiding over het onderwerp: „Onder wijs en opvoeding". In de pauze werd het werk der leerlingen door de ouders bezichtigd terwijl na de pauze het onderwerp van de heer Ep- ker in bespreking werd gegeven. De avond werd door de heer Epker met dankgebed gesloten. Verkiezing gemeenteraad. Daar enkele uitslagen van de stem ming voor de verkiezing van gemeen teraadsleden van Sint Laurens niet juist zijn weergegeven, geven wij volledigheidshalve nogmaals de uit slag van deze gemeenten: Totaal gel dige stemmen 801, waarvan de A.R.- partij er 320 kreeg, de C.H.U. 260, de S.G.P. 88 en Gemeentebelang 133 stemmen. KOUDEKERKE Jongeman viel tijdens stoeipartij door ruit Tijdens een stoeipartij tussen en kele jongens in het zwembad te Mid delburg viel een van hen, de 14-jarige A. de L. uit Koudekerke, vrijdagmid dag omstreeks kwart voor vijf door een'ruit van het kantoortje in het zwembad. De jongeman kreeg een diepe snijwond in de linkerzijde. Na dat mevrouw dokter J. Pel-MelIink eerste hulp verleend had. werd de onfortuinlijke knaap naar het zieken huis gebracht. Officiële publikaties VLISSINGEN. UITSLAG DER VERKIEZING*. Dé voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Vlissingen maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd het proces verbaal van dat stembureau, waarbij de uitslag van de op 28 mei 1958 gehouden verkiezing is vastgesteld. MIDDELBURG. VERKIEZING VAN DE LEDEN VAN DE GEMEENTERAAD. De voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad maakt bekend, dat het proces-verbaal van de zitting van het centraal stembureau tot het vaststellen van de uitslag der op 28 mei 1058 gehou den verkiezing van de leden van de ge meenteraad ter secretarie dezer gemeen te voor een Ieder ter Inzage is gelegd. MIDDELBURG. VERKIEZING GEMEENTERAAD. Ter inzage-legging proces-verbaal van de vaststelling van de uitkomst der stemming. De voorzitter van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad maakt bekend, dat het pro ces-verbaal van de zitting van dit hoofdstembureau, waarin de uitkomst van de op 28 mei 1958 gehouden stem ming is vastgesteld, ter secretarie dezer gemeente voor een leder ter Inzage is gelegd. B.-oefening enigszins was geluwd, keerde 's avonds terug. De prijzen voor deze fancy-fair waren gratis beschikbaar gesteld door de Vlissing- se middenstand, die ook aan de ad vertentie-wedstrijd had meegewerkt. GESLAAGDE OEFENING „U staat bloot aan vijandige propaganda". VIER „VIJANDELIJKE" vliegtuigen die omstreeks drie uur over Vlissin gen vlogen, hebben er voor gezorgd dat de B.B. in de Scheldestad zater dagmiddag de handen vol heeft gehad. Want deze vliegtuigen, waarvan er twee een duikvlucht maakten, wier pen hun bommenlast af in de buurt van de r.h.b.s., zodat er in die omge ving brand ontstond en er vele (vijf tig) slachtoffers vielen. Maar.... de BIB. was paraat en binnen twee uur waren de branden geblust, de gewon den verbonden en op veilige plaatsen gebracht. Burgemeester mr. B. Kolff roemde tijdens een korte bijeenkomst, later op de middag in het Schelde- kwartier, de prestaties, die de twee honderd B.B.-ers bij deze oefening want dat was het hadden geleverd. Vele belangstellenden hadden zich za terdagmiddag in het rampgebied Nieuwe Markt, Roehussenstraat, Dr. Ottestraat, Dr. Stavermanstraat en omgeving opgesteld, toen de vervaar lijk brullende vliegtuigen hun „bom men" afwierpen, die kleine klapjes tengevolge hadden op de begane grond. De mensen van de B.B. kwa men in actie en de verschillende „on derafdelingen" waaronder vier blokploegen, vier brandweereenheden, zes portofoons en twee wijkposten deden hun werk vlot en soepel. Ge wonden werden van daken en andere Wegens plaatsgebrek strip Piloot Storm blijven moest de overstaan. HOOG EN LAAG WATER 3 juni. Vlissingen 2.37 2.35 14.58 2.45 9.06 2.14 Terneuzen 3.07 2.49 15.32 2.59 9.40 2.29 Hansweert 3.55 2.56 16.18 2.66 10.15 2,44 Zierikzee 4.07 1.62 16.31 1.56 9.33 1.62 Wemeldinge 4.29 1.88 16.56 1.82 10.04 1.90 21.34 22.08" 22.41 '22.06 22.28 2.29 2.44 2.59 1.72 2.01 32. Met een onaangename lach keek generaal Jeminee over de ruggen van zijn mannen de vallei in, waar Kapple's expeditie gevangen zat tussen twee vurende groepen. „Ha, wat een listl van mij", grinnikte hij. „Aan de ene kant Plattekopls. aan de an dere kant JemineeDie kapitano met zijn kaartl kan ons niet meer ontsnap pen! Voorwaarts maars, mannen! Grijpt hen! Hef de saabls BELANGRIJK!" Nu bevond Kappie's troepje zich nog gelukkig in het midden van de kloof, waar de kogels en de pijlen hen nèt niet konden bereiken. Maar lang zou dat zo niet blijven... „Drommels! Dat is me Ja een toestand", hijgde Kappie, die zag hoe de mannen van Jeminee langzaam begon nen op te rukken. „Zolang we hier staan zijn we even veilig, maar als ze ons aan bakboord en stuurboord gaan insluiten..." Een luid bc- De Vlièsingse B.B. hield zaterdag middag rond het gebouw van de R.H. B.S. een grootscheepse oefening. Een brandweerman in actie op de magi- ru8ladder. (Foto P.Z.C.) „verre" plaatsen gehaald. In de Bone- dijkeschool was de verzamelplaats van die gewonden; de Willem IH-ka- zerne was de verzamelplaats voor de blokploegen én voor de reddings- en geneeskundige dienst. B.B.-ers met portofoons liepen haastig over het ramp-terrein, de mensen van de ge neeskundige dienst torsten met ge wonden „beladen" brancards af en aan en de rumoerigheid, waarmee de ze grootsopgezette oefening gepaard ging, werd nog overstemd door het gierend geluid van een rode brand weerwagen, die de vele fictieve vuren kwam bestrijden. Vanuit de commandowagen werden bevelen gegeven, die via de portofoons alle onderafdelingen be reikten. De belangstellenden trachtten vaak tevergeefs dit alles te vol- fenDe oefening eiste aller aan- acht op tot vijf uur, toen de deelne- mers zich naar het Scheldekwartier begaven, waar, na een kort openings woord door, de plaatselijke B.B.-com- mandant, de heer A. Rorije, burge meester mr. B. B. Kolff het woord nam. Gelukwensen „Meestal", aldus spreker, „moet ik de aandacht vestigen op het feit, dat de VlissSngse B.B. nog heel wat vrijwilligers m«*t. maar nu ben ik verheugd alle dames en heren ge luk te kunnen wensen met het wel slagen van deze oefening, die de grootste is van het hele oefensei zoen". Vervolgens legde de burgemeester de nadruk op de drie mogelijkheden-tot leven. die er in deze tijd bestaan. „Wij kunnen kiezen tussen de totale ver woesting, de slavernij en de toestand, waarin wij nu leven, namelijk in een situatie van gewapende vrede, die wij overigens zélf in de hand hebben. U staat bloot aan onverschilligheid en propaganda van vijandige zijde. Laat U daardoor niet beïnvloeden en gaat óp deze weg'voort. De oefening, die overigens zeker fouten bevat zal heb ben. maakte op mii een uitstekende indruk", aldus de burgemeester, die zijn toespraak en daarmede het of ficiële gedeelte van de geanimeerde bijeenkomst besloot met een harte- lijk dank- en fellcltatlcwoord tot de dames en heren van de B.B. vel aan tiet andere einde van de kloof on derbrak hem. Daar had het mdianenopper- hoofd Jemlnecs troepenbewegingen al die tijd nauwlettend gevolgd. „Bleekkopls in uniform trekken op naar kleine groep Bleekkopls!" schreeuwde bij nu, „Plattekopls... VOOR WAARTS! Eerst klein groepl Bleekkopls mop pen, daarna de grote groepl... Ugh! Dit wordt een grootse koplmepperij!" Knaapje beklemd tussen brug en landingshoofd Omstreeks zes uur 'is het 5-jarig knaapje C. a V. uit Middelburg don derdagmiddag tussen de Stationsbrug en het landingshoofd terechtgekomen cn met een ernstig gewonde voet naar het ziekenhuis overgebracht. Het knaapje zat op het landings hoofd, terwijl zijn voetje over de rand bengelde. Op dit moment draal de de brug dicht, zodat het voetje van het jongetje terechtkwam tus sen de .3 centimeter nauwe opening tussen brug en landingshoofd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3