Vierde Zeeuwse Fruitcorso te Goes wordt groots van opzet ROL ROOK GENIET Examen VEERHAVEN „DE VAL" TE ZIERIKZEE IN GEBRUIK olijfje 'Lm\m Alniïiiiak halfzware KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR „ARIE VAN DE BOOT 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. maandag 2 juni 1958 VOORBEREIDINGEN IN VOLLE GANG Feestweek van 13-20 september De voorbereidingen voor het vierde Zeeuwse Fruitcorso, dut zaterdag 20 september a.s. door de straten van Goes zal trekken, zijn inoménteel in voile gang. Iedere dag nemen de plannen vastere vorm aan en reeds uit het voorlopig programma blijkt, dat het Fruitcorso 1958 bijzonder groots van opzet is en nog verder aim aantrekkelijkheid zal winnen. Tijdens een zaterdagmorgen in Goes gehouden bijeenkomst, waarin tevens de fruitfee- 1958 werd voorgesteld, hebben de heren van het Frultcorsocomité een na dere uiteenzetting gegeven over deze jaarlijkse terugkerende manifestatie van de Zeeuwse fruitwereld. In vergelijking niet de voorgaande ja ren is het reglement voor het corso 1958 belangrijk gewijzigd, wat met name voor de deelnemers een verbete ring betekent. Er zijn dit jaar vier categorieën: namelijk I: artistieke wagens, zonder reclame mét tenmin ste 70 fruit en met een versierd op pervlak van tenminste 40 vierkante meter; II, artistieke wagens, zonder reclame met tenminste 70 fruit, en een versierd oppervlak van 20 tot 40 vierkante meter; III. reclamewagens; IV. luxe wagens. Uiteraard zullen de categorieën I en II het moeten doen, want alleen daarvoor komen tiendui zenden Zeeuwen en grote aantallen vreemdelingen uit binnen- en buiten- lllllllllllllllllllllllilillllllilllllllllllll Zeeuwse Fruitcorso naar de Expo Het Is thans definitief, dat het Zeeuwse Fruitcorso 1958 na af loop van de manifestatie in Goes, naar de wereldexpositie in Brussel zal trekken. In verband met de houdbaarheid van het fruit zullen circa tien van de mooiste praalwagens reeds in de vroege morgen van zondag 21 september naar de Belgische hoofdstad worden vervoerd. Het corso zal in de Nederlandse af deling van de Expo, compleet met muziekkorpsen, een herha ling geven van hetgeen een dag eerder in Goes te zien was. Het geheel zal een folkloristisch tintje krijgen doordat het uit- gebreide aantal deelnemers aan et frulteorso In Zeeuwse kle- E derdracht zal zijn gestoken. De kosten komen voor rekening f| van overheidsinstanties in Den Haag, die door overbrenging van het Fruitcorso van Goes naar Brussel een ongekende propaganda zien voor een van E Nederlands beste produkten. IllIHliIHKfflflimiflttllllHiHlltilinitiititimiflilitltliilitliliniliiillililllliiiili land naar Goes. In afwijking van an dere jaren wordt bij de toekenning van prijzen het systeem toegepast van. een bepaald minimum. Eerste prijzen krijgen die wagens, welke een puntenaantal halen van 301 tot met 350 punten; tweede prijzen 251- 300 punten en derde prijzen 201-250 unten. Voor elke eerste prijs wordt 300.uitbetaald, voor elke tweede f 200.en voor elke derde f 100. Naast dit fruitcorso, staan Goes in de week van 13 tot 20 septem ber heel wat festiviteiten te wach ten. De fruitfee, de charmante El- ly van Willigen met haar twee hofdames, Anneke Polderman uit Yerseke en Cora Goedbloed uit Goes, zal dan over de Ganzestad regeren. De volgdames van vorig jaar zullen thans vervangen wor den door herauten te paard, die de fruitfee op liaar tocht door Goes zullen vergezellen. Er staat o.m. een bezoek aan de blóe- men- en vogeltentoonstelling op het programma en uitdeling van fruit aan de óuden van dagen' en de pa tiënten in de ziekenhuizen. Voorts zijn er sport- en muziekfestlviteiten, o.m. een rolschaatsenshow door de Roller Balletclub „Lucky Rolling" te Bergen op Zoorp en een bromfietsen rally, alsmede op dé dag van het fruitcorso een taptoe met vendel- zwaaien door de drumband „Trom- melaeren van Roesendaelc". Veel geld nodig De organisatie van dit .grootse evene ment kost het Fruitcofso-comité han denvol geld. Diverse instellingen op fruitteeltgebied, alsmede de Goese Evenementencommissie en het Actie fonds van Middenstanders zullen een belangrijk deel van de kosten 'voor hun rekening nemen. Deze „subsidies" zijn evenwel niet toereikend om alle kosten te dekken, zodat zowel op de fruittelers en de handelaren als op de bevolking van Goes een beroep zal worden gedaan. Het comité heeft de stellige verwachting, dat ook vele particulieren een bijdrage zullen ver lenen, temeer omdat het corso, dat 's middags en 's avonds door de stra ten van Goes zal trekken, gratis is. Ook aan de reclame wordt dit jaar grote aandacht besteed: niet minder dan 20.000 folders zullen worden ge drukt, naar een ontwerp van de heer J. I. Evers te Goes. Ook op deze wij ze verwacht men een bijdrage te kun nen leveren om het vierde fruitcorso en indirect dus ook het Zeeuwse fruit één dag bijzonder in het cen trum van de belangstelling te plaat sen. (Slot van pag. 1) de M. J. van Poelje in actie als be heerder van de provinciale aanleg plaatsen. Energiek en snel opende liij de vloeddeuren. De Val was officieel geopend TOESPRAKEN. Aan boord teruggekeerd werden de officiële toespraken gehouden. Daar bij gaf de waarnemend commissaris een uitvoerig overzicht over de ge schiedenis der veerdiensten op de Oosterschelde. Uit zijn interessant be toog noteerden wij de volgende pun ten. De haven ,.De Val" is ontstaan op 2 augustus 1783 door een dijkvak Wilde men in 1825 van Schouwen-Duiveland VAN TOT St. Cecilia! Het Zeemvs-Vlaamse „St.-Cecilia- koor" uit Sint-Jansteen, is terugge keerd van 't internationaal koorfes tival, dat onlangs te Cork in Ierland is gehonden. Aan dit festival hebben koren meegedaan uit Engeland, Duitsland, Spanje, België en andere Europese Spanje, België en andere Europese landen. De deelneming van het Zeeuws- Ylaamse koor is bekostigd nit over heidssubsidies en bijdragen van het Anjerfonds. Bij de uitvoeringen in de City Hall in Cor konderscheldde het koor zich gunstig. Op de eerste pinksterdag verzorgde het de zang tijdens de hoog mis. Een plaatselijke grammofoon platenmaatschappij maakte een op name van een der uitvoeringen van het St.-Ceciliakoor, onder leiding van de heer W. Bartz. De grote trofee van het festival is toegekend aan de „Singkreise" uit Berlijn. aardbeien: Op de fruitveiling in Kapelle-Bie- zelinge heeft de fruitkweker L. Pie- terse uit Wemeldlnge vrijdag de eer ste aardbeien van de koude grond aangevoerd. DAOJE... Zondag, de eerste juni, de eerste kersrood verbrande armen en benen van dit seizoen op de Zeeuwse wegen gesignaleerd. Een super-zomerse aan blik, die meer zegt dan temperatuur- me tin gen cn cijfers over het str and- bezoek. Het is als liet ware het tast bare resultaat van een zomers dag je uit" en voor de slachtoffers een mooi souvenir aan de genietingen, die de vrije natuur kan bicden. Vermits het. natuurlijk geen verbranding in de zoveelste graad wordt, want dan vwrden de resultaten vacCk al te tast baar. Een mooi dagje geweest., mensen, een ongewoon mooi dagje, en reken maar. dat er genoten is. Door oud en jong en groot en klein. „Oud" zagen wij hij 'voorbeeld onder Middelburg ge nietenopa en oma, samen op één gloednieuwe brommer, heel voorzich tig het Jaagpad berijdend. Oma als een breekbaar pakje, kunstig gevou wen op de duo en opa fier aan het stuur. .Jong" trok massaal op naar het strand 'en duin en sportveld en zo was er tot ver in de avonduren een menigte mensen op de been. Allemaal danlc zij die eerste zonnige zondag van juni, met temperaturen zo mild, dat we er nog een beetje aan moeten wennen. Maar dat doen we graag! „Houwen zo", zouden we vgïïen. zeg gen Het waren drie doosjes van elk twee van ons het ras Regina. Ver wacht wordt, dat er volgende ween meer telers zullen zijn die dit pro- dukt kunnen aanbieden. De oogst is belangrijk later dan het vorig jaar. Het verschil is meer dan een week. ZWANENPAAR Het echtpaar „Zwaan" te St.-Anna- land trok veel belangstelling, nadat liet uit de zogenaamde „Wei" tassen St.-Annaland en Oud-Vossemeer, waar het tot dusver vertoefde, naar de brandvijver op het kerkplein te St.- Annaland werd overgebracht. van plastic: Personeel van het gemeentelijk gasbedrijf te Axel legde in de Van Mlddelhovenstraat in Plan-Zuid in die plaats voor de eerste maal een plas tic gasleiding. Het ligt in de bedoe ling, zo melat men ons, in de toe komst de normale buitzenleidingen allen door plastic te vervangen. zeeland in de ether Nadat de V.P.R.O. in acht uitzen dingen over Zeeland een indruk heeft trachten te geven van wat er op geestelijk, cultureel en maatschappe lijk terrein in deze provincie leeft, zullen in de negende en laatste uitzen ding op vrijdag 13 Juni (om half acht over Hilversum II) drie bewoners van het Zeeuwse land hun visie geven op de toekomstige ontwikkeling van Zeeland, speciaal In verband met het Deltaplan. Het zijn ds. 1. J. van Iloute, Neder- lands hervormd predikant te Middel burg, dr*. M. c. Verhurg, directeur van het F.T.I, en ir. J. G. Snip, hoofd ingenieur van de provinciale water staat te Middelburg. naar Middelburg, dan moest men via Zijpe met een roeiboot aan boord wor den gebracht van de „Prinses Marian ne" die de dienst RotterdamMiddel burg onderhield. Toen kostte een tocht MiddelburgRotterdam tien gulden Uit Zierikzeo kwam In die dagen het verzoek om een aanlegplaats te ma ken in De Val, doch dë Staten wezen dit verzoek af. Zlerikzee zelf werd dus toen nog niet aangedaan en personen vervoer was alleen mogelijk per beurtschipper. Pas in 1866 werd besloten tot in stelling van een dienst Zierlkzee Middelburg, een dienst welke werd Gedenksteen in Vlissings woningcomplex onthuld Zaterdagmiddag werd in aanwezig heid van het bestuur en commissaris sen van de woningbouwvereniging „Gemeenschappelijk Belang" te Vlls- singen, alsmede van de architect, de heer J. Götzen en de aannemer fir ma P. Hoppenbrouwers te Bergen op Zoom, in een korte plechtigheid een steen onthuld, aangebracht in de zij gevel van een der nieuwe 65 wonin gen in „Tuinstad". Alvorens tot de onthulling over te gaan, herinnerde de voorzitter der woningbouwvereniging in een kort overzicht er aan, dat op dezelfde plaats in 1917, tijdens de eerste we reldoorlog de eerste woningen van „Gemeenschappelijk Belang" werden gebouwd en hoe door bombardemen ten en inundatie tijdens de tweede wereldoorlog dit complex grotendeels werd verwoest. Niettegenstaande de ernstige raad van gemeentebestuur en het bestuur der woningbouwver eniging de resten te slopen werden de woningen zo goed mogelijk her steld, doch al spoedig bleek, dat al les vergeefs was geweest. De woningen moesten uiteindelijk toch worden afgebroken. In plaats hiervan zijn nu deze 65 woningen v.errezen en de gedenksteen is uitge voerd in Zweeds graniet, met gepo lijste letters en draagt het volgende toepasselijke opschrift: „Herbouw Plan 1917. In moeizaam tijdsge- wrocht geboren door oorlogsramp ging veel verloren in watersnood ge heel vergaan doch thans verjongt weer opgestaan". De steen vermeldt voorts de namen van het bestuur, de architect en de bouwer van dit complex. verzorgd door een particuliere maatschappij met provinciale sub sidie tot een maximum van 12.000 per jaar. Deze subsidie werd steeds verlengd totdat met ingang van 1 januari 1912 de boot- dienst voor rekening van de pro vincie werd voortgezet. Het tekort op de lijn Katse VeerZierikzee is voor 1958 geraamd op 327.000. De aanleginrichting bij het Luitje werd in 1933 gemaakt en zal nu worden overgenomen door de ge meente Zierikzee. Vervolgens vertelde de heer Philipse een aantal bijzonderheden over de nieuwe haven, waarbij hij er op wees, dat te zijner tijd hier een aanlegin richting voor schepen biet koplading kan worden gebouwd. Uitvoerig dank te hij allen, die aan de totstandko ming van het werk hadden meege werkt. Daarbij deelde hij nog mede, dat toegangsbrug, pontons, coupure- deuren enz. geheel in een Zeeuws be drijf werden vervaardigd, namelijk bij Bijker, Vlissingen. De waarnemend commissaris verklaarde tenslotte nog te verwachten, dat deze nieuwe haven een belangrijke schakel in de nieuwe „deltaverbindingen" zai worden ais de brug over het Haringvliet en de dain door de Grevelingen gereed zullen zifn. De afstand GoesRotterdam zal dan De mannendie in Zierikzee tot dus ver op hun „klapbunk" gezeten, het vertier rond de spoorboot met belang stelling en deskundigheid gadesloe gen, hadden zaterdagmiddag de vlag halfstok gehesen. Zij zijn géén voor standers van ,fie Val" (Foto P.Z.C.) geeft uw zenuwen rust lekker fris ontspant en is zo lekker slechts een goede 70 km bedragen. Aan boor.d werd nog een eenvoudige lunch gebruikt, waarna met bussen van de R.T.M. naar Zierikzee werd ge reden. Tijdens deze rit werd het laat ste lint doorgeknipt, het lint namelijk, dat de toegangsweg naar De Val af sloot. Ook deze „doorknlppcrij" werd door de heer Philipse verricht, ditmaal als Gedeputeerde van de tweede afde ling, belast met het wegenbeheer. In Zierikzee scheepte het gezelschap zich na de korte toespraak van burgemees ter Dijckmee'ster in op de laatste uit het havenkanual van Zierikzee ver trekkende dlenstboot. En sinds dat ogenblik wordt de dienst Zierikzee— Katse Veer via Do Val gevaren! >r De openingsplechtigheden rond de nieuwe veerhaven „De Val" bij Zie rikzee werden zaterdag onderbroken voor een opvallend intermezzo: de huldiging van de heer A. van Loo, oftewel „Arie van de boot." Op ver zoek van het provinciaal bestuur maakte deze in Zeeland zo populai re figuur namelijk de openingsvaart met zijn familie mee. En de waar nemend commissaris der koningin, de heer C. Philipse, deelde daarbij mede, dat bij koninklijk besluit aan Arie verleend was de bronzen eremedaille, behorende bij de orde van Oranje-Nassau. Ernstig .verkeersongeval te Sluiskil Driejarig jongetje liep tegen auto. Op Kanaalzlcht te Sluiskil raakte zondagmiddag, tijdens de protestrlt tegen de verhoogde veertarieven door Zeeuwsch-Vlaanderen, het driejarig jongetje R. S. uit Temeuzen, dat zich plotseling op de rijweg begaf, onder de wagen van een der deelnemers. In ernstige toestand werd het knaap Ie naar het St.-Ellzabeth-ziekenhuls te Sluiskil overgebracht. Ernstig motorongeval nabij Nieuw- en Sint-Joosland Zondagavond omstreeks tien uur ge beurde er op de rijksweg nabij Nw.. en St.-Joosland een verkeersongeval, waarbij een motorrijder uit Heinkens- zand ernstig werd gewond. De wielrijder M. M. uit- Middelburg stak, op weg naar huis, bij de uit valsweg naar het dorp Nw.- en St.- Joosland de" rijksweg over en werd toen gegrepen door de motorrijder A. Z. uit Heinkenszand. M. kwam er met enkele schaafwonden af, maar Z. werd met een schedelbasisfractuur naar het Gasthuis te Middelburg overgebracht. De duo-passagier bleef ongedeerd. De motor, die over de kop sloeg, was, evenals het rijwiel, totaal vernield. Soroptimisten hielden landdag in Zeeland. Tweehonderd vrouwen V3n de Na tionale Unie der Nederlandse Sor-Op- timistclubs hebben afgelopen week end hun landdag in Zeeland gehouden. De eerste dag van het bezoek was gewijd aan een huishoudelijke verga dering in „De Prins van Oranje" te Goes; zondag werd bet eiland Wal cheren bezocht. De huishoudelijke bijeenkomst van zaterdag stond onder leiding van mej. ir. A. G. J. Boezaardt te Delft. In hotel „De Korenbeurs" werd 's avonds het diner gebruikt, waarbij de Zeeuw se leden mevrouw L. N. Huijsman— Griep te Rilland-Bath en mevrouw Ina Brokmeierv. d. Beugel te Mid delburg voordroegen. De meeste le den van het gezelschap vertrokken nog dezelfde avond naar Domburg, waar zij overnachtten. Zondagmorgen bestond gelegenheid naar de kerk te gaan of een wandeling te maken. In het „Badpaviljoen" vertelde burge meester jhr. I. F. den Beer Poortugael van de gemeente Veere vervolgens het een en ander over het Markiezaat van Veere. Nadat de lunch was ge bruikt, werd tenslotte het oude stadje Veere bezichtigd. Man uit Kerkwerve gaf ongedekte cheques af. Dc vijfentwintigjarige J. P. M„ sinds enige tijd woonachtig te Kerkwerve en voordien te Zierikzee, is door dc groepscommandant van de rijkspoli tie te Brouwershaven aangehouden in verband met afgifte van ongedekte cheques ten name van de Rotterdam se Bank. Begin mei had M. op de markt in 's- Hertogenbosch vee gekocht cn be taald met vier cheques, die op naam stonden van zijn overleden vader. Dc cheques waren niet gedekt. Het gaat om een bedrag van f 3500.—. Twee gedupeerden hebben aangifte gedaan bij de rijkspolitie. Tarieven extra reizen over Westerschelde De minister van verkeer en water- slaat heeft nu de nieuwe tarieven voor dc veren over dc Westerschelde >y „U bent een stuk geworden van deze dienst" zei de heer Philipse, „U hebt toewijding, liefde cn offervaar digheid betoogd en daardoor wordt U door velen hooggeacht. In tij en ontij, in weer en wind hebt U naar beste weten en kunnen uw werk ge daan. Het provinciaal bestuur is U daarvoor zeer erkentelijk". Nadat de heer Philipse nog had ver klaard, dat de commissaris der ko ningin speciaal verzocht had namens hem persoonlijke woorden van dank te spreken, deelde hij mede dat de heer Van Loo begiftigd was met de bronzen eremedaille van de Oranje- Nassau-orde. De directeur van de Provinciale Stoombootdienster), mr. J. L. Nieu- wenhuis, richtte zich vervolgens met een sympathiek toespraakje tot de heer Van Loo. Deze dankte daarna ontroerd voor de hem gebrachte hul de. Het applaus van de vele aanwe zigen onderstreepte nog eens welk een grote plaats Arie ook bij dc vele autoriteiten-bootgebruikers en bij zijn collega's heeft ingenomen. (Advertentie) Rustig denken M ij n h r d t's uwtable tte n ook voorgelegd aan de leden van de Kamer, waar dinsdag de Eerste L I voortgezette behandeling van de be groting van verkeer en waterstaat aan dc orde komt. In de taricflijst zijn ook opgenomen de prijzen voor extra reizen van de veerboten, die als volgt zijn samengesteld: 100 boven het normale tarief voor de veerboten „Koning Wilhelmina", „Prins Hen drik" en „Willemsdorp"; 150 boven het normale tarief voor de boten „Koningin Juliana". „Prins Bern- hard" en „Dordrecht" en 350 ho ven het normale tarief voor dc veer boot „Prinses Beatrix", Alberts opent nieuwe bedrijf op 18 juni a.s. De burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, zal woensdag 18 Juni a.s. des middags om half drie de officiële opening verrichten van het nieuwe bedrijf van de N.V. Hout handel v.-h. G Alberts Lzn. en Co. aan de Kleverskerkseweg te Middel burg. Na afloop van een na de ope ning volgende rondgang houdt de directie van 4 uur tot half 6 receptie in een der bedrijfsgebouwen. Ds. W. J. Meister gewond bij auto-ongeval. Ds W. J. Meister, geref. predikant te Boechout in België, tot voor kort pre dikant te Middelburg, is dezer dagen met zijn auto op de brug over de Oude Maas bij Breda, uit de bocht gevlogen en tegen een betonnen af scheiding gereden. Alle inzittenden ds. Meister, zijn vrouw en twee zoons werden ern stig gewond naar een ziekenhuis ver voerd. Verhogen waterkering wordt aanbesteed Woensdag 2 juli zal de hoofdinge nieur-directeur van de rijkswater staat in zijn bureau te Middelburg het verhogen van de waterkering na bij de westsluis te Hansweert met bij komende werken aanbesteden. Auto te water in Sluiskil. Zaterdagnacht omstreeks half twaalf reed een personenauto in Sluiskil in het kanaal Terneuzen—Gent. na in de bocht ter hoogte van de scheidings- laan nabij dc grootindustrieën, geslipt te zijn. De bestuurder, de heer C., die tijdelijk te Sluiskil verblijf' en daar dc protestmeeting tegen de verhoging van de veertarieven over de Wesier- schelde had bijgewoond, kon zich, evenals een mede-inzittende met een sprong redden. De auto is zondagmor gen uit het water getakeld. Aanbesteding De directie Zeeland van Rijkswa terstaat heeft uiinbesteed bestek 175 van dc dienst 1958. omvattende het aanbrengen van hcrstellingfen aan een paalhoofd in de buitenhaven van het Kanaal door Walcheren te Vlis singen. De uitslag van de inschrijvin gen luidt als volgt: A. v. d. Straaten jr.'s aannemings bedrijf N.V. tc Hansweert 82.950; Aannemersbedrijf T. A. Swets Bzn. te Hardinxveld 83.740; K. W. Dek ker. Ve§re ƒ85.150; C. v. d. Klippc, VHssingén ƒ85.900; J. la Gassc, Kou- dekerke 86.700; P. J. de Bourgraaf. Wemeldlnge ƒ86.800; fa. A. Verha gen te Breda 88.800; A. v. d. Hoek, Heenvliet ƒ89.370; E. G. Lindenberg. Vlissingen ƒ89.850; fa. A. de Bour graaf zn., Wilhelminadorp 93.700.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2