PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nationale vergadering aanvaardt generaal De Gaulle als minister-president Teleurstelling en vreugde in Algerije Veerhaven „De Val" nu officieel in gebruik BILT NIEUWE PREMIER WAS NOCH BIJ DEBAT NOCH BIJ STEMMING CHRISTEN-DEMOCRATEN IN BELGIË BEHALEN WINST Met 329 steramen voor en 224 tegen heeft de Franse Nationale Vergadering zondagavond generaal Charles de Gaulle aanvaard als minis ter-president. Zo kan de generaal twaalf jaar en 132 dagen nadat hij op twintig januari 1946 de leiding van de regering had neergelegd, de teu gels van het bewind weer in handen nemen. De meerderheid voor De Gaulle was echter aan zienlijk geringer dan de generaal gewenst had. De 224 tegenstemmen waren afkomstig van 148 communisten, de progressieven en van de helft Voordat de Nationale Vergadering overging tot stemmen heeft generaal De Gaulle een redevoering gehouden. Hij deelde mee, dat. hij onmiddellijk om een grondwetsherziening zal vragen, die aan het Franse volk ter goedkeuring zal worden voorgelegd. der aanwezige socialisten, alsmede van aanhan gers van Mendès-France. De generaal had gestreefd naar de steun van vrijwel alle „democratische" afgevaardigden, dat wil zeggen minstens vierhonderd van de 596 leden van de Nationale Vergadering. Tijdens het stemmen, dat ongeveer een uur duurde brak boven Parijs een hevige onweersbui los. Om half tien gisteravond verscheen De Gaulle bij president Coty om zijn kabinet voor te stellen. De grondwetswijziging moet aldus De Gaulle op het volgende gebaseerd zijn: het algemeen kiesrecht als de grondslag van alle macht; een doeltreffende scheiding tussen de wetgevende en uitvoerende macht; verantwoordelijkheid van de rege ring aan het parlement. Als de wetsontwerpen zijn aanvaard zullen de Kamers tot oktober op re ces gaan. De Gaulle hoopt dat aan het eind van de periode van zes maanden de orde in de staat, de hoop in Algerije en de unie in de staat hersteld zullen zijn waardoor de openbare macht weer normaal kan functioneren. De Gaulle werd op geen enkel mo ment onderbroken. Zowel toen hij begon als toen hij eindigde werd hij toegejuicht door de conservatieven, de katholieke volksrepublikeinen en eni ge socialisten. Naar het debat van de afgevaar digden heeft de nieuwe minister president niet geluisterd. Ook was de generaal hetgeen zeer onge bruikelijk is niet in de zaal aan wezig toen de uitslag van de stem ming bekend werd gemaakt. Bij het stemmen kwam het tot uit barsting, toen de Gaullistische afge vaardigde Raymond Dronne, die on langs terugkeerde uit Algerije, naar voren kwam kreeg hij een klap van de communistische afgevaardigde mevrouw Claude Vaillant Counturier. Dronne trok zich terug uit de ver- fadering zonder gestemd te hebben, n het debat, dat in tegenstelling tot Zaterdagmiddag knipte de heer C. Philipse het lint door, dat de brug van de aanlegsteiger bij de Val af sloot. De ingebruikneming van deze nieuwe veerhaven was daarmee een feit geworden. (Foto P.Z.C.) de algemene verwachtingen toch eni ge uren in beslag nam, verklaarden enige afgevaardigden waarom zij voor dan wel tegen de generaal zou den stemmen. Zij vertolkten met uitzondering van de volksrepublikei nen Teitgen die namens zijn fractie pro De Gaulle sprak en de commu nist Duclos die zich tegen de gene raal verklaarde allen hun per soonlijke opvatting. Een opvallende verklaring was die van oud-premier Mendes-Prance die met nadruk verklaarde een constructieve oppositie te zullen voeren. Hij sprak de hoop dat de generaal iq Algerije succes zal hebben, doch hij achtte zulks on waarschijnlijk. Het oordeel van anti-gaullistische socialisten werd uitgesproken door Tanguy Prin- gent, die zei niet te kunnen stem men voor de man om wie „de op roerkraaiers" hebben geroepen. Zondagochtend vroeg bezette de po litie „strategische punten in de hoofd stad om aan betogingen en relletjes snel een eind te kunnen maken. Daar bij trad de politie zeer hardhandig op. Behalve de lange stokken werd ook de karwats gehanteerd. Ver scheidene personen werden ernstig gewond, onder wie een kind van twee jaar. Ook in andere steden van Frankrijk werden betogingen tegen generaal De Gaulle gehouden. TERUGGANG VOOR LIBERALEN Socialisten verliezen in de provincie De algemeene verkiezingen welke zondag in België zijn gehouden, heb ben, volgens de gisteren bekende uit slagen geleid tot een vrijwel algemene winst van de christen-democraten en een algemene teruggang van de libe rale partij. De socialisten verloren in de provincie, terwijl zij zich in de ste den handhaafden of een kleine winst boekten. De geleidelijke teruggang van de communisten zette zich voort. Op de lijst, van de dissidente Vlaamse „Volksunie" sc'hijnt een te verwaar lozen aantal stemmen te zijn uitge bracht. De socialistische minister van buiten landse zaken, Larock, verklaarde dat de uitslagen een grote teleurstelling voor zijn partij betekenden. De voor naamste verliezers waren échter de liberalen en de communisten. Zoals bekend vormen de socialisten en de liberalen fthans de regeringscoalitie. In de oude kamer van volksvertegen woordigers hadden de christen-demo craten 96 zetels, de socialisten 86, de liberalen 25, de communisten vier en de Vlaamse Unie één zetel. In de se naat hadden 79 christen-democraten, 72 socialisten, 22 liberalen en twee communisten zitting. Belgische schilder le Majeur overleden De Belgische schilder Jean le Majeur is zaterdag te Brussel overleden. Le Majeur had zich in 1932 op Bali ge vestigd, waar hij met een bekende Balinese danseres in het huwelijk trad. Zijn woning te Saner was een kunst centrum en een plaats, waar manne lijke en vrouwelijke beoefenaars van de Balinese danskunst elkander ont moetten. Le Majeur had bepaald, dat deze wo ning na zijn dood een nationaal Indo nesisch museum op Bali zou worden. Hij kreeg niettemin aanzegging van de Indonesische autoriteiten om Bali, waar hij 26 jaar had gewoond, te verlaten. Le Majeur was eerst twee weken voor zijn dood te Brussel aangeko men. KABINET VAN DE GAULLE Wat de reacties in Algiers op de ver klaring en het kabinet van De Gaulle betref» is er naast vreugde over het aan de macht komen van de generaal teleurstelling over de samenstelling van diens regering. Dit laatste geldt vooral het ministerschap van de volksrepublikein Pierre Pflimlin, de leider van de vorige regering, en het ontbreken van de naam van Jacques Soustelle, de oud-gouverneur-gene raal van Algerije, die direct de zijde van de generaals Massu en Salan had gekozen en een naaste medewerker van De Gaulle is geweest. Men troost zich evenwel in Algiers met de hoop, dat de nieuwe regering in haar huidige samenstelling een „eerste fase" betekent, die nodig was om bloedvergieten te voorkomen. Généraal De Gaulle zal in zijn kabi net zelf de portefeuille van buiten landse, binnenlandse zaken en defen sie beheren, zo werd in welingelichte kringen te Parijs vernomen. Zondagmiddag is de samenstelling van het kabinet-De Gaulle bekendge maakt. Deze is als volgt: ministers va nstaat: Felix Houphouet—Boigny (democratische Afrikaanse concentra tie), Louis Jacquinot (conservatief), Guy Mollet (socialist), Pierre Pflim lin (mrp). Minister van justitie: Michel Debre (ex-Gaullist). Minister van buitenlandse zaken: Maurice Couve de Murville (de huidi ge Franse ambassadeur in Bonn). Binnenlandse zaken: Emile Pelletier (thans prefect van het departement Seine). Financiën: Antome Pïnay (conserva tief). Onderwijs: Jean Berthoin (een radica le senator). Staatssecretarissen (wier bevoegd heden nog nader bepaald moeten wor den): Paul Bacon (mrp). Bernard Cornut-Gentile (oud-gouver neur-generaal van Frans West-Afrika). Pierre Guillaumat (beheerder van de kernenergie). Max Lejeune (socialist). Edouard Ramonet (radicaal). Mr. Beernink voorzitter Christelijk Historische Unie Tijdens de te Utrecht gehouden Unie raadsvergadering der Christelijke Historische Unie is tot nieuwe voor zitter, als opvolger van de heer H. W. Tilanus, gekozen mr. H. K. J. Beernink te Rijswijk (Z.-H.). Gemengde gevoelens in Zierikzee PE NIEUWE veerhaven „De Val" bij Zierikzee is zaterdag middag officieel in gebruik ge nomen, een gebeurtenis, waar voor op Schouwen-Duiveland vele vlaggen waren gehesen! Maar zij wapperden niet alleen boog in de mast, maar vooral in Zierikzee óók halfstok. Want deze ingebruikneming beteken de tevens, dat de „spoorboot" niet langer meer zal aanleggen aan het Luitje in het centrum van de stad, maar enige kilo meters buiten de bebouwde kom. En dit nu verdroot de in woners van Zierikzee in hoge mate. Zij waren nogal gesteld op het vertier, dat aankomst en vertrek van de boot met zich mee brachten. Vandaar de vlag gen halfstok. Vandaar ook, dat deze opening van de nieuwe veerhaven gevolgd door de laatste tocht van de spoorboot vanaf het Luitje een gebeur tenis werd, waarbij de sprekers de bekende „gemengde gevoe lens" voor de dag haalden. Gemende gevoelens: zij traden Mdelijk aan het licht bij het vertrek van de laatste boot uit Zierikzee, toen de autoriteiten aan boord van de „Oosterschel- de", vriendelijk wuivend naar de ^imengestroomde bevolking, slechts hier en daar een „wuif- je" terugkregen. Artiesten, die geen succes bij hun publiek in de zaal hebben, zeggen in zulke gevallen: „Ik kreeg geen handje op elkaar De autoriteiten kregen dus zaterdag bij de Zierikzeese bevolking géén handje op elkaar. Maar zo dramatisch was het nu ook weer niet, dat men met spandoeken ging lopen om de ver plaatsing van aanleg-inrichting tegen te houden. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierkizee vertolkte de gevoelens van de bevolking: „Wij staan hier weliswaar met „tranen-in- de-ogen", maar we begrijpen dat het niet anders kan. Het accent ligt bij de veerdiensten niet meer op het vervoer van personen, maar op het transport van vervoermiddelen. En dat brengt consequenties met zich mee. Zo ne men wij dan afscheid van onze eigen provinciale boot, van onze „spoorboot" op dit voor Zierikzee historische mo ment. Maarde burgemeester zei het zeer nadrukkelijk de verbindingen worden er in de toe komst niet minder op. En daarom zien wij die toekomst met vertrouwen te gemoet!" Na deze woorden werd de tros los- fesineten en kon de „Oosterschel- e" voor het laatst het Zierikzeese havenkanaal uitstomen. Maar het was alsof zelfs het schip zich ver zette, want toen het onder het uit stoten van een langgerekte, klage lijke stoot op de fluit in de richting van het open water voer, bleek dat de brede bouwput voor de nieuwe keersluis in het havcnkanaal niet kon worden gepasseerd. De water stand was te laag.... Er moest tot leedvermaak van vele Zierikzeeë- uaren worden teruggevaren. Nadat enige tijd was gewacht werd op nieuw een poging gewaagd. En toen pas lukte het. Toen pas was het centrum van Zierkizee de „spoorboot" definitief kwijt.... Dit alles behoorde dus tot de verdrie tige kant van de „gemengde gevoe lens". Er waren gelukkig ook vele op gewekte momenten. Het provinciaal bestuur en de genodigden waren voor deze opening met een extra-boot, de „Koningin Emma" van Katse Veer vertrokken en daarmee naar De Val gevaren. De hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat, ir. H. D. J. Swaters, trad als gastheer op en sprak na het meren van de boot aan de aanleginrichting van „De Val" een kort begroetingswoord. De brug van de aanleginrichting was met een fraai blauw lint afgesloten en de heer Swa ters verzocht de waarnemend commis saris der koningin dit lint te willen doorknippen. Hierbij sprak de heer Philipse een kort woord, er daarbij op wijzend, dat het de commissaris der koningin bij zonder had gespeten door ziekte ver stek te moeten laten gaan. „Ik ben er van overtuigd, dat hij op dit ogenblik in gedachten bij ons is", zo zei de heer Philipse. Vervolgens schetste de Gedepu teerde m korte trekken het belang van deze opening. Nadat de 9-jari- ge Mia van Dijk, het dochtertje van de agent der stoombootdien sten ter plaatse, de heer Philipse een schaar had aangeboden, knipte hij het lint door onder het uitspre ken van de woorden: „Ik hoop, dat Schouwen-Duiveland door deze nieuwe veerhaven dichterbij het hart van Zeeland worde ge bracht!" Het gezelschap begaf zich daarna naar de ingang van het havenplateau, dat was afgesloten met een stalen vloeddcur. En hier kwam Gedeputeer- Vervolg op pan l Echtpaar te Helmond dooi auto gegrepen en gedood Zaterdagavond is het echtpaar De Groot uit Helmond bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De echtelieden waren per bromfiets on derweg langs de Zuidwillemsvaart in de richting Someren. toen zij, een paar kilometer buiten Helmond door een achteropkomende auto werden ge grepen en gedood. Het omgekomen echtpaar, dat 58 jaar was, had vier kinderen, waarvan de oudste in militaire dienst is. De auto mobilist, die het ongeluk veroorzaak te, reed op de weg langs het kanaal met een snelheid van 140 km. per uur en verkeerde onder invloed van sterke drank. Deze foto toont twee mannen, M die op het ogenblik in 't brand- H punt van de internationale be- e| H langstelling staan; links presi- M dent René Coty van Frankrijk en rechts de nieuwe Franse re- geringsleider, generaal De s Gaulle. De opname werd ge- maakt toen zij zaterdagavond samen het Elysees-paleis in Pa- rijs verlieten, nadat De Gaulle H --- een onderhoud van een half uur zr met de president had gehad. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Koningin en prins vertoefden in Genève Koningin Juliana en prinses Beatrix zijn zondag met een door prins Bern- hard bestuurd vliegtuig in Génève aangekomen. Onmiddellijk daarna begaven de Ko ningin, de Prins en prinses Beatrix zich per auto naar Lausanne, waar zij in Het kasteel Cherrireres het week einde met prinses Irene, die aan de universiteit van Lausanne studeert, doorbrachten. Vandaag reizen koningin Juliana en prins 'Bernhard naar Nederland te rug. Koningin opent werkcentrum militaire slachtoffers Koningin Juliana heeft zaterdag het werk- en wooncentrum van de Bond van Nederlandse militaire slachtof fers te Doorn geopend. Dit wooncen trum bestaat uit een hoofdgebouw en enige bugalows. In de bungalows wonen de gezinnen en in het hoofdgebouw zijn de vrijge zellen ondergebracht. Dit wooncen trum is gebouw om de „rolstoelpa- tiën" weer een zo menswaardig mo gelijk bestaan te geven. In de aange paste woonruimte kan alles per rol stoel bereikt worden. Bij het zwemmen verdronken. Zondagmiddag is tn de Vlaardingse vaart de 19-jarige A. C. M. Ruigrok uit De Lier verdronken. Met een vriend was hij daar, hoewel hij de zwemkunst niet machtig was, gaan zwemmen. Hij verdween plotse ling in de diepte. Zondagmiddag is de 5-jarige Gideon van de Berge tijdens het spelen in het water van het Bovendiep te Amster dam-Oost geraakt en verdronken. Besprekingen over aanleg spoorlijn op Rozenburg (Van onze correspondent) De commissaris der koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, en de pre sident-directeur van de N.S. dr. ir. F. Q. den Hollander, zullen- op korte termijn besprekingen beginnen over de taak die de spoorwegen hebben bij de verwezenlijking van het plan „Europoort". Daarbij zal o.a. wor- den iy -* - spoorlr Het initiatief tot deze besprekingen is uitgegaan van mr. Klaasesz. In Bergum bij Leeuwarden is vrij dagmorgen het bijna tweejarig zoon tje Jacob Henk van de 'familie S. Snel voorover in een zinkput je ach ter de woning gevallen en gestikt. VERWACHT. AANHOUDEND WARM. Overwegend zonnig en warm weer met voornamelijk in het zuiden en zuidwesten kans op onweer. Overwe gend matige wind tussen zuid en oost, maar in de kustprovincies tijde lijk zeewind, gepaard gaande met eni ge afkoeling. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 201e jaargang - no. 127 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Maandag 2 juni 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VUsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. teL 2094 Met 329 stemmen en 224 tegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1