Piet Rentmeester nam op Zeeuwse bodem oranjetrui van Roks over Belgische wielrenners wonnen interclub-race KAPPiE en hef geheim van Kaifekopl Wie opent de kluis? ASBAK-VELPON-ASBAK vermiste oorv\v\q 10 PROVINCIALE ZEEUWSE. COURANT. ZATERDAG 31 MEI 1958 VLAK BIJ FINISH SLOEG NOODLOT TOEMAAR TOCH. Van de Klundert stond eigen fiets af en ging op damesrijwiel door finish VOOR PIET RENTMEESTER sloeg het noodlot vrijdagavond in Goes on barmhartig toeToegejuicht door duizenden langs de Zeeuwse wegen was hij in een kopgroepje met een onweerstaanbaar tempo naar de flnishplaats Goes van deze vierde étappe van. Olympia's Toer gereden. En ledereen wist het: hij de snelle renner uit Yerseke, zou op eigen grondgebied de grootste favoriet zijn voor de étappe-zege. Maar nauwelijks 1500 meter voor de finish, al in Goes, gebeurde het. Met een rauwe stem van ontzet ting schreeuwde Piet Rentmeester: „M'n pedaalas Is gebroken". Wel kreeg-hij shel de fiets van zijn ploegmaat Van der Klundert, maar Rent meester lag toen al tientallen meters achter, was zijn cadans volkomen kwijt en kon op de voor hem veel te grote fiets niet snel vooruitschieten. Op dat ogenblik wisten de Zeeuwse toeschouwers, die met duizenden langs de Bergweg, waar de finish was, stonden, nog van niets. Zij hadden uit de luidsprekers alleen gehoord, dat Rentmeester in de kopgroep zat. Daarörh juïctóen ze met.bijna zuidelijk tempèi-ament naar de kopgroep, die in de ;vertö dé Bergweg oprahsdé. Maar het leek of hot stormachtig ge juich plotseling ^gèsmcibrd 'wérd, 'toen de renners heel dichtbij waren. Want'iedereen zag het; er was geen zwart-gele Middelkamp-trui in het kopgroepje te zien. Wel applaudisseerde men voor Hofmans der Baronie- ploeg. die als eerste over de eindstreep suisde, maar de beklemming, de angstige spanning was bijna tastbaar. Waar bleef Rentmeester Die span ning brak pas toen 25 seconden latei- Rentmeester, yreemd dansend op een yeel te grote flets over de eindstreep gleed en do omroeper bekend maakte, dat ondanks deze tegenslag Rentmeester toch de eerste plaats in hét individuele klassement had veroverd. Vier seconden staat hij nu voor op Roks... Het noodlot had Rentmeester .wel een eventuele ritzege ontnomen maar niet de leiderstrui. bij de kraag gegrepen. Rob van de Ruit was de eerste die wegliep. Toen probeerde Bravenboer het, maar diens afscheid van de grote groep langs de boorden van de Oude Maas nen ontvluchten, bleek precies vol doende om het kostbare kleinood van d.e Brabander te kunnen over nemen. Vier séconden staat de Zeeuw nu óp zijn naaste belager vóór. Een wankele basis nog voor de eindzege. Maar daar maakte Goes zich gister avond geen zorgen over. Piet Rent meester zat in de oranjetrui! Het doel dat ploegleider Jaap Schipper zich had gesteld, was bereikt. Goes kon gaan feestvieren over dit Zeeuw- Springplank.. Het verhaal van deze vierde étappe is eigenlijk zeer eenvoudig. Onmid dellijk na de start in Vlijmen, waar een lichte regen de mooi weer-illusies van de toerkaravaan kwam versto ven, begonnen .verschillende renners speldeprikken uit te delen, waarop" de oranjetrui-drager Roks steeds fel reageerde. Die wenste rust en elke ordeverstoorder werd onverbiddelijk (Advertentie) Deze Grendelpoort ontsluit de hele wereld, die u in é'én èig van.Valkenburg uit kunt bereizen. Dagtochten naar de Wereldtentoonstelling in Brussel bieden een unieke en voordelige kans om dit evenement mee te maken. Zoek het niet te ver, u vindt het in Valkenburg- Houthem Gratis inlichtingen met W.T.5-pakket Valkenburg (L.) tel. 04406r2048 teling, de Hagenaar Kool hield het lan ger vol. Hij kreeg gezelschap van Gudde eh dat tweetal had in Made zelfs eén minuut voorsprong. -Dat vond Adri Roks te erg worden en wederom speelde hij voor politie agent. Toch had deze voortdurende waak zaamheid iets van zijn krachten ge sloopt en hij hield zich dan ook rus tiger, toen na 75 kilometer bij Stand aardbuiten vier renners met meer dan gewone capaciteiten het avon tuur zochten. Daarbij waren twee Olympianen, te weten De Vries en weer t an de Ruit, verder de Sant poorter C. Visser (militaire ploeg), die zich in deze toer buitengewoon onderscheidt en zeer agressief rijdt en daarvoor gisteren dan ook be loond werd met een prachtige derde plaats, en tenslote de Theo Middel kamp-rijder Van der Klundert. De aanwezigheid van deze discipel van ploegleider Schipper had Adri Roks tot wat meer waakzaamheid moeten aansporen. Want de bedoeling was toch zeer duidelijk. Als dit vier tal genoeg voorsprong zou hebben veroverd, kon het ala springplank dienen voor de definitieve aanval;van de Zeeuwen. En zo geschiedde het ook. Bij Nog staat de schrik en teleurstelling op het gelaat van de 20-jarige Piet Rentmeester uit Goes te lezen. Mate- riaalpech was er de oorzaak van, dat hij op eigen gebiedin Goes, niet kon ■vechten xfoor de etappezege. Later fleurde hij op: dat was toen hij ver nam dat hij toch de leiderstrui van Roks had overgenomen. Foto P.Z.C.). Wouw, na 99 kilometer, was de voorsprong aangegroeid tot 54 se conden, bij Bergen op Zoom raas den de weg- en koplopers al meer dan een minuut eerder Inngs de hagen Brabanders, die langs de. route geschaard stonden. En op dat moment sprong Piet Rent- Rentmeester Op damesfietsl De Baronie-ploegleider Simons ge baarde Adri Roks mee te gaan. maar deze schudde verdrietig het hoofd. Hij kon de snelle rijder uit Yerseke niet volgen. Twee andere Barouie-rijderS Frans Hofmans en Anton van Steen schoven daarom mee met Rentmees ter. En wel deden de twee Baronie- rijders geen meter kop, maar Rent meester en Van.VJict sleurden' er zo I Advertentie Ontdek via AVRO radio en televine op maandag 2- juni om 21.20 uur In de spannen de slotwedstrijd „Wie opent de kluis?" of Uw favoriet de gouden kluis- speld N V. GERO FABRIEK ZEIST fll - Uitslagen en klassementen van Olympia's Tour. De vierde etappe van Olympia's Tour door Nederland van Vlijmen naar Goes over 150 km is gewonnen door Hofmans In 3 uur 44 min. 45 sec. De uitslag luidt: 1. Hofmans (Baronie, Breda) 3.44.45 met bonificatie 3.43.45; 2. Van Steen (Baronie, Breda) z.t. met bonificatie 3.44.15; 3. Vis ser (Militair team) 3.44.49 met bonificatie 3.44.34; 4. Van de Ruit (Olympia Amster dam) z.t.: 5. Van Vliet (Rotterdamse Leeuw) z.t.; 6. Wuurman Le Champion, Amsterdam) z.t.; 7. De Jager (De Rotter damse Leeuw) z.t.; 8. De Vries (Olympia, Amsterdam) z.t.: 9. Rentmeester (Theo Middelkamp) 3.45.10; 10. Van de Klundert (Theo Middelkamp) 3.46.06; 11. Marinus (Olympia, Amsterdam) 3.46.12; 12. Kou- wenhoven (Rotterdamse Leeuw) z.t.; 13. Van Egmond (De Spartaan, Den Haag) z.t.; 14. van Steenvoorde (De kampioen, Haarlem) z.t.; 15. De Haan (Mliitalr team) z.t.; 26. Emiel Verstraeten (Militair team) z.t.; 50. Roks (Baronie) z.t.; 53. Coen Nies ten (Middelkamp), z.t.; 54. Van der Kloot (Middelkamp) 3.46.44; 56. Jo Beers (Mid delkamp) 3.50.53. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Rentmeester (Theo Middelkamp) 17.56.44; 2. Roks (De Baronie, Breda) 17.'56.48;' 3. Wuurman (Le Champion, Amsterdam) hard aan, dat luttele kilometers verder de koplopers, waaruit Van der Klun dert zich al had laten terugvallen, door de furieus rijdende volgers opge slokt werden. Daarna kon de zegetocht door het Zeeuwse land beginnen. Overal ston den talloze mensen langs de wegen en zo wezen elkaar Piet Rentmeester aan. „Daar gaat-ic". De kreet van te leurstelling, die door de opgepropte mensenmenigte in Goes golfde, toen Rentmeester met de overwinning in zicht door asbreuk werd getroffen, trilde nog na. toen twee minutén na de kopgroep het peloton met Adri Roks op de 50e palats naar de finish spurtte. Daarvoor was Van der Klundert al over de eindstreep gegaan op een... damesfiets. Want toen hij zijn fiets aan Rentmeester had afgestaan, greep hij het eerste het beste rij wiel. dat hij ergens zag staan. Van wie het was wist hij niet eens.... De eigenaresse kreeg het overigens later wel terug. Maar de hulp van Van der Klundert had Piet Rentmeester de vier secon den opgeleverd, die hem toch in de Oranje trui brachten. In het ploegen-- klassement echter verstevigde de ba ronie zijn leidende positie door dg fraaie zege van Hofmans én een even prachtige tweede plaats van Van Steen, die in het kielzog van zijn teamgenoot een paar honderd meter voor de eindstreep van de overige zes koplopers was weggeraasd. 17.57.33; 4. Van Egmond (De Spartaan, Den Haag) z.t.; 5, Hofmans (Baronie. Breda) 17.57.49; 6. Van Steen (Baronie, Breda) 17.58.22; 7. Teunisse (Militair Team) 17.58.23 8. Steen voorden (De kam pioen, Haarlem) 17.58.35 9. Van Smirren (Le Champion, Amsterdam) 17.58.56; 10. Hugens (Limburgs Team) 17.59.04: 11. Kool (De Spartaan, Den Haag) 17.59.09; 12. Groot (Olympia, Amsterdam) 17.59.28; 13. Van Vliet (Rotterdamse Leeuw) 17.59.30; 14. Visser (Militair Team) 17.59.36; 15. Van der Klundert (Theo Middelkamp, Goes) '28.0Ó.Ï8; 28. Jo Beers (Middelkamp) 18.05.26; 35.. Verstraete (Militair Team) 18.06.37; '36. Coen Niesten (Middelkamp) 18.06.46; 38. V. d. Kloot (Middelkamp) 18.06.57. Na de vierde etappe luidt het puntenklas sement: L Van Egmond (De Spartaan, Den Haag) 37 pnt.: 2. Van Steen (De Ba ronie, Breda) 38 pnt.; 3. Kool (De Spar taan, Den Haag) 46 pnt. Het ploegenklassemènt van de vierde etappe luidt: 1. De Barone, Breda 11.14.12; 2. Olympia. Amsterdam 11.15,50; 3. Rot terdamse Leeuw 'z.t.; 4. Militair Team 11.16.58; 5. Le Champion, Amsterdam 11.17.13. Het algemeen ploegenklassement ziet er thans als volgt uit: 1. Baronie, Breda 53.52.13; 2. Theo Middel kamp, Goes 53.57.47; 3. Militair Team 53.58.31; 4. Le Champion, Amsterdam 54.00.03; 5. Limburgs Team 54.03.02. De Deense ploeg bestaat niet meer, aan gezien Christiansen en Byrgesen de strijd hebben gestaakt. Alleen onze landgeno ten Spaans en koolhof, die aan de ploeg uit Kopenhagen waren toegevoegd, zijn nog bi de strijd. EENTONIGE RACE „DE VLAM ZIT ER NIET IN", zelden de wielersupporters in hun sport- jargon toen vrijdagmiddag in afwachting van de Olympia-renners in Goes een interclubwedstrijd werd gereden tussen de nieuwelingenploegen van „Theo Middelkamp" en de Koninklijke Lierse Bicycle Club uit België. HtA werd een vrij eentonige race, waarin de Belgen door een veel beter ploeg- verband en een scherper wèdstrijdinzicht het strijdtoneel volkomen be heersten. iedere poging van de Zeeuwen om uit het gesloten peloton weg te vluchten, smoorden zij al in de kiem en omdat de Lierse renners zelf lange tijd geen initiatieven namen, bleven de de renners vrijwel de gehele wedstrijd in een compacte groep bijeen. De Belgen hadden 't in deze ploe- genwedstrijd bovendien bijzonder gemakkelijk, want de Zeeuwen leken niet vóór, maar tegen elkaar te rijden. Toen tenslotte, ver na half-koers, de Belgische clubkampioen Lode Thijs in een lange sprint wegspoot uit het peloton reageerde niet één Zeeuw. En daar de overige Belgen het tempo prachtig remden, had deze Lode Thijs toen geen moeite meer om naar de zege te rijden. Het betekende bovendien de piocgenzege voor de Belgen. Zeeuw clubkampioen Van Overbeeke uit Souburg raasde alleen naar hem toe. Maar daar beiden kennelijk niet veel voor dit eenzame avontuur voel den streok het peloton al spoedig op hen neer. Daarna kwam er ronden De eentonigheid werd ook wel veroor- lang geen ]even m brouwerij, zaakt door het 1800 meter lange par- j^jaar je 21e ronde leek er dan koers Bergweg, Van Dusseldorfstraat, spanning in afwachtingswedstriji De Graaffstraat, Heernisseweg. Want deze route ,was uiterst snel, waardoor iedere uitlooppoging bijzónder moei lijk werd. Toch leek er in de zesde ronde al een beslissende slag te val len: de Belgische clubkampioen Lode Thijs was na een gewonnen premie- sprint alleen weggelopen en de Advertentie 31. Aan het einde van de kloof maakten Plattekopls hun pijlen gereed en hun woest geschreeuw weer kaatste tegen de bergwan den. „Terug!" riep Kappie. „We moeten hier uit zieri te komen voor dat die kerels gaan schieten!" Maar nog voor hij was uitgesproken suisde reeds een ware pij lenregen op hen af. „Terug! Terug!" schreeuw de ook de Maat. „Terug naar Lutjewier!" „Kom, kom", sprak doctor Priegl, „zover zou ik nu ook weer niet willen gaan. De ware man van de weten schap geeft niet zo gauw zijn doel prijs!" „Juist!" be aamde doctor Prak, die naast hem voortsnelde. „Als we maar eenmaal uit deze vallei zijn, zullen we een betere weg naar de ruïnestad zoeken!" Maar op dat moment zag Kappie aan de uit gang van de kloof een aantal geüniformeerde gestalten oprijzen en: meteen floten hen van die kant de kogels tegemoet. „Bliksiekater!" riep hij uit. „We zitten ja gevangen als ratten in de val! Jemlh'ee sluit onze terugweg af!" toch plotseling „de vlam Wel in te kómen". De Middelburger Dfeegens, die al vaker actief Was geweest, maar stèeds geen steun had gekregen, sprong in één ruk naar 15 seconden voorsprong. Het waren er in dè vol gende ronde zelfs 19 geworden. Maar tot verbazing van vriend en vijand gingen de overige Zeeuwen toen niet het tempo van het peloton afremmen. Integendeel. Eerst Ferket uit Hulst, later Van der Hoeve uit Goes en voor al Drledijk uit 's Heer Arendskerko gingen zoveel activiteiten ontwikke len om ook weg te komen, dat plot seling heel het rennersvela naar een hogere versnelling overschakelde en Deegens weer te pakken kreeg. Anders was het toen in de 32e ronde Lode Thijs de sprong waagde. Nu geen Zeeuwse activiteiten meer, hiaar wel een rustige temporcgeling door de Belgen. Met nog vier ronden voox- de boeg probeerde Deegeps nog do achterstand weg te werken. Van do 27 seconden vooi'sprong knabbelde Deegens er negen weg, maar zijn be waker, de Belg Van Looy, remde ook hem af en in gesloten formatie ging tenslotte het peloton op 18 seconden, na Thijs over de eindstreep. Verburg uit Kortgene won die sprint van het peloton, maar de ploegenzege kon Lierse B.C. toen niet meer ontgaan. De uitslag was: 1. Thijs (Lierse) 72 km in 1.52.13; 2. Verburg (Middel kamp) op 18 seconden; 3. Van de Vloct (Lierse); 4. Verlercht (Lierse); 5. Van Overbèeke (Middelkamp); 6. Van Herck (Lierse); 7. Goris (Lier se); 8. Ferket (Hulst); 9. Van Hoeve (Middelkamp). Rest ex aequo. Verbart Uit Goes won de race van de adsplranten, die 15 ronden meereden, voor Dick Kosten uit Kapclle. I FEUILLETON door PATRICIA WKMWOKTh. 40 „Omdat U zich zorgen maakte, dat is de hele kwestie. Maar vertelt U verder". „Ik stak de lantaarn aan om de weg door de struiken te vinden en liep het bos in „Een ogenblik, juffrouw Caddie. Kwam U in de Laan een auto tegen of zag U er daar een?" „Neen, meneer". ..Zou U zo'n auto gezien hebben als er een geweest was?" En--., vns weifelend klonk het ant- won 1 „Ik zou de lichten hebben ge zien". „Dat-denk ik ook. Maar als er geen licht; n geweest waren Hoe donker was het? Zou U een stilstaande auto hebben opgemerkt?" Ze schudde het hoofd. „Er zijn daar allemaal bomen, 't Was erg donker". „Goed. gaat U voort", zei Lamb weer achterover leunend. „Dus U liep het bos in. Waar wildé U heen?" Haperend antwoordde juffrouw Cadd ie: „Ik dacht, dat ze in het huis zou den zijn" „Welnu?" „Ik hield de lantaarn naar omlaag. Toen ik'een eindje was voortgelopen, hoorde ik iets. Ik doofde de lantaarn. Even zag ik een licht tussen het kreupelhout. Toen verdween het. Ik hoorde iemand door het b06 weglo pen". „Welke kant op?" „Door het open veld. Ik hoorde hem regelrecht weggaan. Als het Albert was. meende ik, heeft hij misschien zijn fiets op het pad gelaten, dat op de Laan uitkomt, maar ik wist niet, of het AJbei't was. Ik liep in de rich ting, waar ik het licht gezien had. Er is daar een heel dichte massa hulst bomen en toen ik op de plaats kwam, waar ik dat licht had opgemerkt, dacht ik: Misschien ontmoeten ze elkaar hier. Om te zien of daar ook énige aanwijzing voor was. stak ik mijn lantaarn weer aan en toen zag ik, dat er wat bladeren tussen de hulstbomen -waren opgestapeld. Ze met de voeten wegschuivend, raakte Ik plotseling wat aan en toen ik in het licht van de lantaarn nader toe zag, vond ik het lijk van een meisje met ingeslagen hoofd. Op de bladeren zat bloed, en ik denk, dat ik daarin geknield' heb. Ik meende, dat hét Mary Stokes was en dat Albei t haar vermoord had, maar toen ik dichter bij keek, bemerkte ik, dat het een vreemde was. Ze had een diamanten oorring, geheel bezet met kleine ste nen. Ik wist niet, waarom Albert haar vermoord zou hebben, want hij was niet uitgegaan om haar te ont moeten. maai Mary Stokes. Dus kwam ik tot de conclusie, dat Albert niet de moordenaar was en ik er niets mee te maken had. J.k bedekte het lichaam weer mut de bladeren en ging naar huis. Maar ik kon de her- innéring niet van nxe afzetten". „Het was uw plicht gefeest, de po litie te waarschuwen", zei Lamb, met gefronst voorhoofd. Daarop had juffrouw Caddie niets te zeggen ze zat maar op haar harde ongemakkelijke stoel met de handen in de schoot. Lamb besloot het ge sprek. „U hebt heel onjuist gehandeld, juf frouw Caddie. Maar dit is dan voor 't ogenblik alles. We zullen U uw verklaring voorlezen en U verzoeken, die te ondertekenen. Ik heb graag, dat U in de keuken blijft".- En zich tot Frank Abboth wendend zei hij: „Ik geloof, dat ik de auto hoor. Ga eens zien of Mary nu Caddie heeft meegebracht en laat hem binnenko men. Txveeentvvingtlgstc hoofdstuk. Albert Caddie kwam opgewekt de kamer binnen. Hij was niet groot, maar welgebouwd en zonder enige twijfel een knappe jonge man. Zijn donker kx-ullend haar was nu vrij wat langer dan hij in het leger had mogen dragen. Stoutmoedig keek hij met zijn donkere ogen naar Lamb, naar juffrouw Silver en zei op uitdagende toon: „Wel, wat heeft dit te beteke nen". Lamb verpletterde hem met een blik. Een man, die steunt op zijn autoriteit en op duizendjarige Engelse wetten, heeft gezag eix is zich daarvan be wust. Albeit Caddie was genood zaakt een andere kant op te kijken. Toen en niet eer nam de hoofd inspecteur het woord. „U is Albert Caddie?" Albert Caddie haalde een schouder op en antwoordde onverschillig. „Die ben ik". „U dient als chauffeur bij meneer Harlow?" „Dat klopt". „Goed. ik wens U een paar vragen te stellen. U kunt gaan zitten". Albert zei niets, maar uit de blik, waarmee hij nu weer Lamb aan zag, bleek duidelijk, wat hij dacht: „Nogal brutaal, vriendlief, om me in mijn eigen huis te zeggen, dat ik kan gaan zitten". Toen begaf hij zich met een glimlachje, dat zijn mooie tan den liet zien, naar de grote arm stoel en wierp er zich letterlijk in. Uit zijn hele manier van doen was niets anders op te makan dan dat hij zich de heer des huizes voelde, die ex- zijn gemak van nam op de hem wet: tig toekomende, plaats. Lamb had intussen meer met dit slag luidjes te doen gehad. Op scherpe af gemeten toon zei hij; „Ik zou graag nauwkeurig van U vernemen, wat U na Vrijdag 8 januari, 's mid dags half vijf, die dag hebt uitge voerd". „Inderdaad?" het kwam er onbe- seïxaamd uit, dacht brigadier Abbott, zelf voor geen klein geruchtje ver vaard. Onverstoorbaar hernam Lamb: „Dit soort optreden zal je niet baten, Cad die". „En als me dat nu eens niets kon schelen" Nu verloor de hoofdinspecteur toch zijn geduld. „Houd daarmee op", riep hij uit. „Er zijn hier in de buurt twee moorden gepleegd en Ik stel een onderzoek daarnaar in. Ieder is ver plicht, de politie medewerking te ver lenen. Ik kan je niet dwingen/vragen te beantwoorden of één vorklaring af te leggen, maar als ie onschuldig bent, zul Je, meep ik. dat graag doen. Ik wil Je wel vertellen, dat je enige uitleg van Je handelingen sinds die vrijdagmiddag 8 januari hebt te ge ven. Daartoe wil ik je in de gelegen^ heid stellen, maar als je die uitleg niet kunt geven, zal ik je móeten ar resteren". Albeit Caddie richtte zich in zijn stoel op: „Waar wilt U heen?" vroeg Ml. „Dat heb ik je verteld. Ik wil weten wat je die vrijdag na half Vijf 's mid^ dags hebt uitgevoerd. „Waarom"? „Dat zal' ik je zeggen. Je hadt die avond een afspraak met een jonge vrouw, die je gewoon Hf' bet i-lout- vestershuis ontmoett* - vijf uur ben je uitgegaan voo- fspraak*. Wéér dat glimlachje. Albert's hagelwitte tanden toonde. „Nu dan, dat is niet waar". „Je bent uitgegaan...." Het glimlachje werd een spotlach, „Welnu en wat steekt er voor kwaad land, nietwaar met jelui smerissen, jelui in. uit te gaan? We leven in een vrij land, nietwaar? Maar zo is hot alti|d bent slim! Goed, het is mógelijk, dat een jonge dame een afspraak x amet me gemaakt had ik zég niet, dat het zo is maar dit betekent nog niet dat ilc nxe daaraan gehouden heb. Mijn vrouw heeft zeker gekletst; ze is jaloei-s en oen jaleorse vrouw is tot alles in staat", „Kijk nu eens aan. Caddie, je hadt een afspx-aak met Mary Stokes". „En dan nog? Ik zeg niet, of het zo was. Maar als het zo was, wat dan nog" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6