01 Protest Kamers van Koophandel tegen bedrijfspolitiek van P.T.T. De Kerken op de Expo bieden veel belangwekkends KLAmoRD TEXTIEL-KOFFIE-KRIJG WORDT SPOEDIG BEËINDIGD M ZATERDAG 31 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUW 8 E COURANT. BELEGGING VAN f 40 MILJOEN VAN P.T.T. BIJ HET RIJK Ernstige bezwaren gemaakt tegen verhoging van telefoontarieven De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier heeft, mede namens de Kamers van Koophandel van Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en nog een 32-tal K. v. K.'s in den lande een adres gericht aan de minister van verkeer en waterstaat, waarin ernstig geprotesteerd wordt tegen „de be drijfspolitiek van de P.T.T." en verzocht wordt de verhouding tussen het rijk en het P.T.T.-bedrijf op andere wijze te regelen. Vooral wordt bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen verho ging van de te'efoontarieven, daar deze een onnodige last zouden leggen op het bedrijfsleven. De kamer is van oordeel, dat de tariefsverhoging van 1957 niet in de genomen omvang noodzakelijk was. Om dit aan te tonen, voert de kamer enkele argumenten aan. die ook van toepassing zijn op een eventuele verdere tariefsverhoging. In de eerste plaats werd de tariefsverhogingen van 1957 inge voerd op een tijdstip, dat de regering van haar kant een drin gend beroep deed op het bedrijfsleven om prijsverhoging tegen te gaan, de motieven hiervoor gelden nog onverkort. Daarnaast stelt de kamer, dat de tweede tariefsverhoging per 1 no vember 1957 niet noodzakelijk is ge weest en derhalve een onnodige last op het bedrijfsleven legde. Deze verhoging, waarvan de op brengst op f 16 miljoen is begroot, is namelijk even groot als het bedrag dat aan de algemene reserve zal wor den toegevoegd. Deze reserve staat sedert 1953 onveranderd voor f 40 miljoen op de balans van het bedrijf en wordt, blijkens 'n mededeling van de minister niet in de eerste plaats verhoogd, om haar te versterken, maar om gelden in het bedrijf te hou den, teneinde daarmee investeringen mogelijk te maken. In feite is deze extra-reservering dus een verkapte winst, die door de gebruikers met ta riefsverhoging wordt opgebracht. De staat zal over 1958 niet minder dan f 58 miljoen aan uitkeringen van de P.T.T. incasseren en zal daaren tegen slechts 13 miljoen aan het be drijf voor investering restitueren. Er is dus uit dien hoofde reeds voldoen de ruimte om grotere bedragen in het bedrijf te laten voor investe ringsdeel einden. Voorheen aldus het adres wer den investeringen van de P.T.T. ge financierd met bij het rijk opgeno men leningen, thans wordt door de tweede tariefsverhoging van 1957 in samenhang met de dotatie aan de al gemene reserve, een principiële om mezwaai gemaakt, waardoor de in vesteringen ten dele gefinancierd worden met de aan gebruikers in re kening gebrachte verhoogde tarieven. In plaats dat, zoals tot dusver, in de tarieven slechts de rente en aflos sing van de geldleningen werden verwerkt, moeten nu de tarieven de te investeren kapitalen zelve opbren gen. Nu het P.T.T.-bedrijf uitdrukkelijk van de vennootschapsbelasting wordt uitgezonderd, is er volgens adressan te geen aanleiding meer dit bedrijf als equivalent voor de vennootschaps belasting met de heffing van 3*4 pet. over de bedrijfsomzetten te blij ven belasten. De kamer van Koophandel geeft de minister van verkeer en waterstaat dan ook in overweging, in overleg met zijn ambtsgenoot van financiën, tot afschaffing van deze heffing, die niet meer in het raam van onze wetgeving past, te besluiten. Hier door zou iedere aanleiding tot ta riefsverhoging te vervallen komen en zou zelfs ruimte ontstaan om op de reeds eerder ingevoerde verhogingen terug te komen. Tenslotte maken adressanten de minister haar ernstige bezwaren kenbaar tegen een eventuele ver hoging van de telefoontarieven. Dit onderdeel van het P.T.T.-be drijf is namelijk het meest renda bel, blijkens de begroting 1958 wordt het exploitatieoverschot op dit dienstonderdeel op f 22 mil joen geschat. Het komt ons voor, aldus adressante, dat een bedrijfsonderdeel, dat door zijn nitkomsten eerder voor een ta riefsverlaging in aanmerking komt, het laatst benut dient te worden voor het aanboren van nieuwe inkomsten bronnen. In plaats van de ontwikke ling van de telefoondienst door een tariefsverhoging af te remmen, Is er eerder reden deze door een tariefs- rlaging te bevorderen, daar dit communicatiemiddel voor het be drijfsleven van het allergrootste be lang is. P.v.d.A. zendt telegram aan Franse zusterpartij. Het bestuur van de Partij van de Ar beid, te Utrecht in vergadering bijeen, heeft het volgende telegram aan de Franse socialistische partij gestuurd i „Gedreven door gevoelens van inter nationale solidariteit en diep bezorgd voor het behoud van de democratische vrijheid en de parlementaire democra tie in een der grote Westeuropese lan den, wensen wil U moed en kracht bij het nemen van uw beslissingen, die de toekomst van Franrkijk en Europa beslissend kunnen beïnvloeden". OOIEVAAR. Eén dezer dagen vloog tegen schemerdonker een prachtige ooievaar over Amersfoort kennelijk op zoek naar een adres. Na enige tijd boven de binnenstad tc hebben gecir keld, streek hij neer op het pand, waarin gevestigd is het:kraam - centrum van het Wit-Gele Kruis. Het bezoek duurde zeer lang, want ook na middernacht werd de „kinder vriend" nog op het dak gesignaleerd. Als ouders hun kroost nog èens ver tellen, dat hun broertje of zusie door de ooievaar is gebracht, kan dit offi ciële bezoek van de lepelaar aan de instelling, die beoogt hulp te verlenen bij geboorten, hun betoog staven. KOELKAST. De Arnhemse politie heeft vijf Amsterdammers gear resteerd en naar Apeldoorn overge bracht in verband met vele inbraken die zij in de afeglopen maanden voor namelijk op de Veluwe hebben ge pleegd. Ze werden, toen ze een poging tot inbraak deden bij het zwembad „De Hagenbrug" te Beekbergen, ge signaleerd. Daar sloeg plotseling de motor van een koelkast aan en dar~ van schrokken de Inbrekers zo, dat ijlings met hun auto vluchtten. Nog diezelfde nacht zijn zij in Arnhem opgespoord en aangehouden. Zomers, maar niet bestendig. 1 EEN ONWEERSACHTIGE 1 storing is gisteren van zuid- west naar noord-oost over ons land getrokken. Plaatselijk kwamen er flinke onweersbuien voor met veel neerslag. In Twente en in de Noord-Oostpol der werd plaatselijk 30 tot 40 mm regen gemeten, op sommi- fe plekken met hagel, waar oor schade werd aangericht. Vandaag komen wij opnieuw In een zuidelijke luchtstroming, waarmee weer vrij warme lucht wordt aangevoerd. Hoewel het weer ook op de eerste junidag een zomers karakter zal heb- ben, komen er via de Golf van s Biscaye en Frankrijk af cn toe storingen naar ons land, waar- door de kans groot blijft op een n regen- of onweersbui, waarna ook weer enige afkoeling volgt. Het weer is wel groeizaam, maar de hogedrukgebieden zijn nog te wisselvallig, zodat wij nog geen periode van aan- p houdend zomerweer kunnen aankondigen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „BRANCHES MOORDDEN ELKAAR UIT" Uitloopperiode kan twee maanden duren. De gezamenlijke organisaties van kruideniers, textielkleinhandelaren en verkopers van huishoudelijke artike len, glas, aardewerk enz. hebben aangekondigd de strijdbijl in de tex- tiel-koffiekrijg te gaan begraven. Na afwikkeling van contracten en het ruimen van voorraden zal het geza menlijk inkoopbureau koffie en thee van de handelaren in textiel en huis houdelijke waren de activiteiten sta ken. Men hoopt dit binnen twee maan den te doen. kruideniersorganisaties hunner zijds zullen alle betrokken aangeslote nen in hun branche alsook niet-aan- geslotenen, filiaalbedrijven, coöpera ties enz. pogen te bewegen af te zien van het tegen inkoopsprijs cadeau ge ven van lakens, slopen en andere tex- tielwaren bij aunkoop tegen vooraf aaide bedragen. Lang niet alle betrokkenen hebben nadeel bij deze concurrentiestrijd ge had, zo werd namens de organisaties tijdens een persconferentie verteld. Wel is het zo, dat de branches elkaar geleidelijk aan het uitmoorden wa ren. Omwille van het lijfsbehoud ener gezonde middenstand is de vrede nu getekend. Een speciale commissie uit de organisaties zal eventuele halsstar rige ondernemers, die met de koffie- textiel-oorlog op eigen houtje door willen gaan, bewerken om deze ach terhoede-schermutselingen te staken. Gebleken is, dat de omzetten in merkartikelen in koffie en thee over sommige perioden van de strijd met ongeveer 10 procent van de normale omzet terugliepen. De commissie zal ook met de industrie en de groothandel overleg plegen om acties als de onderhavige voortaan te verijdelen. Het pu bliek, zo redeneert men, heeft al lerminst belang bij een noodlijden de middenstand. Van de organisa ties zelve zal het verzoek uitgaan om de lékken in de wet op het cadeaustelsel, die het tegen in koopsprijs beschikbaar stellen van „branche-vreemde" artikelen mo gelijk maken, te dichten. Anne Frank-prijzen voor Campert en Scheepmaker. Daartoe in staat gesteld door een schenking, hem aangeboden door be middeling van de „Netherland-Ame- rica-Foundation" te New York, heeft de staatssecretaris van qnderwijs, kunsten en wetenschappen de Anne Frank-prijzen-1958 toegekend aan de letterkundigen Remco Campert en Nico Scheepmaker, dit op advies van een door hem benoemde jury, be staande uit dr. V. E. van Vriesland, voorzitter; H. J. Michael, secretaris en P. Th. B. Rodenko en B. Voeten, leden. In een tussen partijen gesloten over eenkomst is een „maar" opgenomen. Mocht namelijk naar het oordeel der organisaties het resultaat van het begraven van de strijdbijl zodanig zijn, dat redelijk te stellen verwach tingen over het beëindigen van de cadeaustrijd en daarmee samenhan gende tegenacties niet worden inge lost, dan behoudt men zich het recht voor opnieuw tegenacties te entame ren. Wederzijds heeft men zich ech ter verplicht de tegenpartij dan twee maanden lang gelegenheid tot bezin ning en streven naar een redelijke oplossing te geven. Hier zwenkt de kopgroep van Olym- pia's Tour door Nederland in Goes het parkoers op: nog ruim anderhalve kilometer is er te rijden. Op dat ogenblik rijdt Rentmeester nog in de groep. Helemaal rechts, gedeeltelijk verscholen achter de voorste renner, gaat Van de Klundert door de bocht. Vierde van rechts is Piet Rentmees ter. Enkele ogenblikken later zal het noodlot toeslaan: een breuk in de pe- daalas van Rentmeester Bovendien ziet men op dit plaatje twee politiemannen. En dat moet ge zegd: de Goese politie zorgde, in sa menwerking met de B.B., voor een perfecte organisatie bij de aankomst na deze vierde etappe. (Foto P.Z.C.). A. Roland Holst ridder Nederlandsche Leeuw. De dichter A. Roland Holst, die vori ge week zeventig jaar is geworden, is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft hem gisteravond in zijn woonplaats Bergen (N.-H.) de bij de onderschei ding behorende versierselen uitge reikt. Twee jongens uit Schoonhoven vermist zetter G. Hart uit Schoonl van de 19-jarige leerling-verslagge ver C. van Eesteren uit Stolwijk ma ken zich ernstig ongerust over de verdwijning van hun zoons sinds don derdagavond ongeveer zeven uur. De jongelui zijn beiden werkzaam bij de firma S. en W. N. van Nooten te Schoonhoven. Het was het personeel daar opge vallen, dat de twee meermalen een geheimzinnig gesprek voerden, dat werd afgebroken als anderen in de nabijheid kwamen. Hart had een col lega wel eens verteld, dat hij naar Duitsland wilde. Van Eesteren had over een eventuele verdwijning nooit iets losgelaten. De jongelui hadden donderdagavond allebei thuis gezegd dat de een bij de ander zou slapen. Het vermoeden bestaat dat ze naar België of Frankrijk zijn. Directie N.S. diende geen voorstellen tot wijziging van in. De minister van verkeer en water staat heeft schriftelijke vragen van de heren Molenaar en Posthumus, lid van de Eerste en Tweede Kamer be antwoord over de beslissing van het college van rijksbemiddelaars over de loonregeling voor het spoorwegper soneel. De minister merkt allereerst op, dat het hier nog niet gaat om een „beschikking in de formele zin". Voorts merkt hij op, dat de directie der Nederlandse Spoorwegen redenen had de voorstellen tot wijziging van het reglement dienstvoorwaarden '56 niet aan hem ter goedkeuring voor te leggen. Van een beslissing van de minister kon derhalve geen sprake zijn. De organisaties van werknemers hebben daartegen zowel bij de minis ter als bij het college van rijksbe middelaars desbetreffende wijzi gingsvoorstellen ingediend. Over deze voorstellen heeft de minis ter het oordeel van het college ge vraagd. De regering heeft zich ver volgens over hét oordeel van het col lege beraden en het college een aan wijzing gegeven. Daarna heeft het college zijn beslissing medegedeeld aan partijen. Een formele beschik king zal eerst volgen, nadat voor stellen door de directie aan de minis ter zijn voorgelegd. Hoewel de minister grote waarde hecht aan een goed bedrijfsorganisa torisch overleg, meent hij, dat de re sultaten daarvan getoetst dienen te worden aan het door de regering ge voerde algemene loonbeleid. Deze toetsing kan uiteraard tot gevolg hebben, dat wijzigingen noodzakelijk zijn. Op de vragen van de heer Posthu mus deelt de minister nog mee. dat over de vraag, in hoeverre er voor de functionarissen uit de loongroe- pen 3, 4 en 5 een achterstand be staat, geen exact oordeel valt te geven, aangezien daartoe onvol doende gegevens ter beschikking staan. Het Wereldgebeuren Verkenning Guy Mollet heeft gisteren onge twijfeld met gemengde gevoe lens kennis genomen van de sta king zijner vroegere collega's. Die vroegere collega's zijn verbonden aan het onderwijs: Mollet gaf lange tijd geleden Engelse les aan 'n gymnasium teAtrecht. Als eenvoudige weverszoon had hij op een beurs gestudeerd en hij verdiende er in die studiejaren 33 franc per maand bij ais hoofd van een internaatZijn organisatori sche werk in de socialistische bewe ging begon met de oprichting van 'n bond voor deze wel bijzonder onder betaalde hulponderwijzers. Toen be sefte hij nog niet, dat hij later secre taris-generaal en dus organisator zou worden van de machtige Franse so cialistische partij, dat het premier schap voor hem zou zijn weggelegd en dat hij een sleutelpositie zou in nemen in de Franse crisis van 1958, die gepaard gaat met rebellie van kolonisten en parachutisten in Alge rije. en met de dreiging van een bur geroorlog. STEMMEN UIT DE KERKEN Interessante inzendingen van Israël In het voorgaande artikel hebben we iets gezegd van de reden waarom de Kerken hebben meegedaan aan de grote expositie te Brussel en we hebben enigszins een overzicht gegeven van hetgeen er te zien is in die gebouwen en afdelingen, die door de Kerken zijn verzorgd. We hebben geenszins op volledigheid aanspraak willen maken. Bij ons weten is er geen totaal overzicht van hetgeen deze wereldtentoonstelling biedt, gedrukt te krij gen en voorts is het ondoenlijk om zelfs in een paar dagen alles af "te lopen wat er hier te zien is. Op enkele dingen willen we in dit tweede artikel nog even nader ingaan. In het paviljoen van Frankrijk kunnen we naast elkaar twee nissen aantreffen. In de ene vinden we, tegen de achtergrond, een zeer grote foto van een dominee die op een preekstoel staat, terwijl eveneens te zien is een gedeelte van zijn luisterende gemeente. In de nis daarnaast vinden we een even grote foto van een kloostergang, waarin alleen maar een mediterende, biddende, monnik. Deze twee foto's zijn toch wel kenmerkend en wanneer je zoiets eenmaal hebt opgemerkt, ga je op deze wijze ver schillende dingen zien, die onderscheid maken tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de Protestantse Kerken. Bij het paviljoen van de verenigde bijbelgenootschappen vinden we de lichtende, bijbel, waarop 's avonds in vele talen in lichtgevende letters, woorden uit de Heilige Schrift voor bijtrekken. Aan het grote plein, waar ook de Verenigde Staten van Noord-Ameri- ka en de Sowjet-Unie hun enorme pa leizen hebben gebouwd, staat ook de kerk van de staat Vaticaanstad, met de daarbij behorende gebouwen. Deze is door een paar hoge muren afge schermd van de rest. Dat geeft een indruk van beslotenheid en afzonde ring, wat ook wel de bedoeling zal zijn. Naar het bekende boek van Augustinus heet de inzending van de Heilige Stoel: „Civitas Dei", dat is „Stad Gods". Die muur wil tot uit drukking brengen zo komt het ons tenminste voor dat de Kerk wel iets is wat in deze wereld bestaat, maar er toch ook weer van afgeslo ten is. Heeft een Protestantse Kerk te zeggen dat wij mensen met het Woord Gods midden in deze wereld moeten staan, die wereld, die overal is, ook dan nog als wij ons terugtrek ken in de „binnenkamer", Rome gaat uit van de gedachte dat er toch min of meer ruimten geschapen kunnen en moeten worden, waar de wereld niet zo maar toegang heeft. Hier leeft men in dezen nóg altijd in de zelfde gedachten, die in de middel eeuwen tot vorm kwamen, zodat in de steden de Kerk een apart gebied had, dat door dikwijls hoge muren van de rest was afgescheiden. De vijf kapittelkerken van Utrecht waren vroeger ook van die afgesloten ruim ten (immuniteiten), die door een vrij hoge muur waren omringd. Wie in Canterbury komt, kan daar nu nog zien hoe vroeger in Utrecht en ook in andere steden van ons land de toe stand geweest is. Die muren van de afdeling van Vaticaanstad, willen die zelfde gedachte opwekken. België kent slechts een kleine pro testantse minderheid, die bovendien nog in allerlei delen is gesplitst. We hebben er respect voor en het ver dient ook onze steun, dat deze groe pen gezamenlijk weten aan te pak ken. Gezamenlijk geeft men een blad Uit. Gezamenlijk organiseert men jaarlijks een Bijbeldag. Gezamenlijk weet men allerlei andere activiteiten aan te pakken. De Gereformeerde Kerken staan hier niet afzijdig, even min als allerlei groeperingen met enige sectarische inslag. En zo heeft men ook gezamenlijk het initiatief genomen tot de oprichting van het protestantse paviljoen, dat uitdruk king wil geven aan de gedachte dat, naar hun diepste overtuiging, een betere wereld alleen ontstaan kan door het werk van God in Jezus Christus. Die twee kerken op de tentoon stelling hebben, bij alle verschil dat er is in grootte en vorm, toch ook wel iets gemeen. Dat zijn die hoge ramen, vanaf de grond tot aan het dak. Voor een protestantse kerk is dit meer vanzelfsprekend dan voor een rooms-katholieke, waar men in de middeleeuwen een hagioscoop in de kerkmuur aanbracht, zodat degenen, die van het sacrament waren uitge sloten, als gunst, door die spleet in de muur nog iets konden meemaken van de heilige handeling op het al taar. Door dit soort ramen als hier in de beide kerken op de tentoon stelling gebruikt zijn, is de wereld niet meer afgesloten. Je kunt van buitenaf dwars door deze kerken heenkijken. Moesten we vroeger zeg gen: ik heb je .'.aar de kerk zien gaan. als deze kerken in de toekomst werkelijkheid worden, kan men zeg gen: ik heb je in de kerk zien zitten. Ook de inzendingen die bij deze twee kerken behoren hebben verder nog wel Iets gemeen. Aan de ingang van f Vervolg op pag. 13) ollet, die vorig Jaar begon te behoren tot het Franse „keur korps" van ex-premiers en die partijsecretaris, werd donderdag door zijn partijgenoten gemachtigd, con tact op te nemen met generaal Char les de Gaulle om te vernemen, wat precies., diens plannen zijn. Hij heeft met zijn collega-bestuurders lang en breed moeten praten, voordat het zo ver kwam; het staat overigens wel vast dat hij ook met zichzelf een niet geringe strijd heeft moeten leve ren alvorens tot de slotsom te komen dat het geen aanbeveling verdiende om zich zonder nadere overweging te blijven verzetten tegen het aan de macht komen van generaal De Gaul le. Was hij niet twee weken geleden als hartstochtelijk democraat tot de democratisch gevormde regering- Pflimlin toegetreden toen men de noodzaak inzag, alle democratische krachten te verenigen tegen de staatsgreep, die in Algerije werd ge pleegd? Deze democratische krach ten hebben echter door nog niet ge heel opgehelderde oorzaak (Was het alleen besluiteloosheid? Of bekend heid met de dreiging van geweld?) gefaald, ondanks de socialistische „versterking" in het kritieke uur. Op zijn minst een groot en machtig deel van de strijdkrachten is thans niet tevreden, voordat de Nationale Ver gadering aan De Gaulle de macht overdraagt die hij in feite eigenlijk al bezit. Komt het niet zover, dat 'n grote meerderheid van alle niet-com- munistische groeperingen zich ach ter De Gaulle stelt, dan dreigt een ingrijpen door de strijdkrachten en een burgeroorlog. Omdat zij de door slaggevende wapens niet aan haar zijde zou hebben, zou een „volksfront- regering" van communisten en socia listen al bij voorbaat verliezer zijn. Het bloed zou dus vergeefs vloeien en de regering die daarna aan de de macht zou komen zou volledig door de thans in Algerije werkzame krachten worden beheerst, terwijl men de indruk heeft dat De Gaulle de inzichten die daar nu opgeld doen lang niet allemaal deelt. Alleen reeds uit opportunistische overwegingen kan men dus tot de» conclusie komen, dat zo'n volksfrontregering de republiek geen nut zou brengen. Daarbij komt nog het principiële argument, dat de so cialisten zich niet met anti-democra tische krachten als het internationa le, dictatoriale communisme kunnen verbinden. Zij zouden op die manier zéker de democratie van de Franse republiek naar de ondergang helpen. Mollet. die op de diverse partijverga deringen in deze roerige dagen dit standpunt verdedigt, herinnert zich ongetwijfeld de fouten, welke direct na de Tweede Wereldoorlog werden gemaakt doorstaats- en rege ringsleider Charles de Gaulle, die in het begin met de communisten op goede voet wilde staan en zodoende de verantwoordelijkheid droeg voor 'n niet onaanzienlijke infiltratie van communisten in het bestuursappa raat Demonstraties tegen de terugkeer van De Gaulle die overigens deze fout uit de bevrijdingstijd nu niet zou herhalen! bieden op het ogenblik geen uitzicht op een andere oplossing, behalve dan die van een (noodlottig) volksfront. Mollet kon zich waarschijnlijk met de staking van een groot deel der onder wijsmensen alleen verenigen in zover re zij de wens van het Franse volk demonstreert om door De Gaul le niet in een dictatoriaal stelsel te worden gemanoeuvreerd. Daarom wilde Mollet die net als de meeste andere Franse politici wel overtuigd is van de ondoeltreffendheid die de huidige Franse staatsinrichting ken merkt nagaan wat De Gaulle nu precies „in het schild voert." GUY MOLLET poolshoogte nemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3