ÉSaL.% rif I aa; i Driejarige cursus aan lagere technische school nodig geacht Zeeuws Almanak DE RUIMTELIJKE ORDENING Akkoord over havengelden Terneuzen ZIERIKZEE KOOKT SNELLER DANK ZIJ PR0PAANGAS TEKORT AAN KLEUTERS VOOR SCHOOL IN KATTENDIJKE Agenda a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. ZATERDAG 31 MEI 1958 GEMEENTERAAD VLISSINGEN Verschillende onderwijsbenoemingen De vergadering van de Vlissingse gemeenteraad was vrijdagmiddag voor liet grootste deel gewijd aan de behandeling van onderwijszaken. Er moesten onder meer tal van benoemingen geschieden. Zo werd mej. B. Boersma, directrice van de chr. landbouvvhuishondsChool te Staphorst, benoemd tot directrice van de gemeentelijke-industrie- en huishoudschool de heer W. B. Boersma te Texel werd benoemd tot leraar ln algemeen vormend onderwijs aan de lagere technische school en mej. M. P. Baard te Breskens kreeg een benoeming als onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare Bonwen Ewoutschool. Bij het voorstel om het instellen van een driejarige cursus aan de gemeen telijke lagere technische school per 1 september nodig te oordelen, zag de heer C. J. Gillissen Verschage (pvda) 'het gevaar, dat een voorbe reidende klas aan deze school wel eens het einde voor de v.g.l.o.- school zou kunnen zijn. Hij stelde zich in dit verband de vraag of het wel juist is om alle jongens van elf, twaalf jaar, naar een school te stu ren met een technische richting, ter wijl z.i. beter eerst op een v.g.l.o. school kan worden gegaan, welk soort voortgezet onderwijs voor het betrok ken kind het méést geschikt is. Wethouder W. Poppe voelde er echter niet voor om het voorstel nog eens aan te houden, zoals de heer Gillis sen Verschage had geopperd. Aan alle lagere technische scholen wor den thans deze klassen toegevoegd, terwijl overigens Gp hoger niveau nog geen uitspraak is gedaan of het v.g.l.o., dan wel de voorbereidende klas aan de lagere technische school het meest gewenst is. De heer Poppe was van mening, dat een directeur van een technische school, die de belangen van het kind op het oog heeft, de leerling zeker zal afstoten, wanneer deze beter op een middelbare of uJ.o.-school thuis hoort. Het voorstel werd hierna z.h. s. aanvaard. Tot leraar in vaste dienst aan de lar gere technische school werd benoemd de heer A. A. Coone en tot tijdelijke leraren de heren C. J. Janse, Vlissln- gen en A. P. Dierk, Retranchement; G. J. van der Neut, Rotterdam. J- Kolff, Aardenburg, E. Dekker. Ter- neuzen en G. N. de Jonge, Eindho ven; de heer A. Riddersma kreeg eervol ontslag als leraar aan deze school en de heer J. E. Jansen als onderwijzer aan de Jan Ligthart- school. Voorts werd een krediet van. 16.500 toegestaan voor de verbetering van de centrale verwarming der Frans Naereboutschool. Aan het r.-k, kerk en schoolbestuur werden de twee hou ten noodschoten aan de Van dèr Helst laan in bruikleen gegeven voor der-r.-k. ulo. Volkstuinperikelen Vrij uitvoerig werd nog gediscus sieerd over de voorstellen om resp. aan de heren W. F. Chrlstiaansen en B. Stegink twee percelen grond aan de Koopmansweg te verkopen en in verband hiermee het zuidelijk gedeel te van de Kapoentjesweg aan het openbaar verkeer te onttrekken cn voorts om de Koopmansweg te ver beteren. Van de volkstuinvereniging „Niets zonder' moeite" was een schrijven binnengekomen, waarin de ongerust heid over deze voorgenomen verbre ding Van de Koopmansweg werd uit gesproken. De heren Gillissen Verschage (pvda) en Verhagen (vvd) informeerden naar de voorwaarden die aan de ver koop zijn gesteld, terwijl eerstge noemd raadslid, evenals de heer J. Marijs (a-r) ook pleitte voor de be langen van de volkstuinders. Deze mensen moeten zich vaak veel moeite en kosten getroosten om de grond in cultuur te brengen; het is onaan genaam wanneer ze na enkele jaren weer moeten verhuizen. Er werd daar om door deze spreker gevraagd om de volkatuinders zo mogelijk een meer definitief terrein toe te wijzen. Wet houder Van Popering, die begrip toonde voor de naar <voren gebrachte opmerkingen, vond overigens dat het verlies aan grond voor de volkstuin ders nogal meeviel (ruim 1300 m2 op een totaaloppervlakte van 12640 m2. Hij zegde toe, dat men zal trach ten een meer definitieve oplossing voor de volkstuinders te verkrijgen. Dit zou z.i. slechts mogelijk zijn in de zogenaamde groenstroken, zoals deze in het étructuurplan zijn ge dacht. Een adres van mr. W. K. H. Diele- man, namens dr.- J. W. M. Rooden- burg met bezwaar tegen de voorge nomen onteigening van ruim 2 ha. grond aan de Willem Klooslaan werd in handen van B. en'.W. gegeven om pre-advies. Hetzelfde geschiedde met een verzoek van de stichting Mater Amabilisschpol op Walcheren, om het verbinden van een Mater Amabillis- cursus aan de gemeentelijke indu strie- en huishoudschool nodig te verklaren. Bij de rondvraag informeerde de heer Gillissen Verschage nog naar de voor genomen stichting van een openbare kleuterschool in plan-Oost. Dit wordt vertraagd oindat het aantal leerlin gen voor deze school nog te gering is, zo verklaarde wethouder Poppe. Dit laatste werd echter door genoemd raadslid aan de hand van andere cij fers bestreden. In dit verband pleit te hij voor het plaatsen van een op roep tot aanmelding, waardoor het aantal kinderen voor deze school z.i. nog verder zou stijgen. Aan het slot van de vergadering deelde burgemeester Kolff nog mede dat de eerstvolgende zitting van de raad niet op de laatste vrijdag in ju ni, doch op 4 of 10 juli zal worden gehouden. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Jaarvergadering te Vlissingen. Het departement Zeeland van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijver heid en handel hield vrijdagmiddag in restaurant Britannia te Vlissingen zijn Jaarvergadering. De jaarversla gen van secretaris en penningmees ter werden behandeld, waaruit bleek, dat het ledental tot 247 was gestegen en dat het bezit van het departement was toegenomen tot 3.481,12. In plaats van lr. G. A. Kemper, die af trad als secretaris werd bij acclama tie tot secretaris gekozen mr. G. W. Dwars. In de penningmeestervacatu re ontstaan door het vertrek van de heer W. de Boer werd voorzien door de verkiezing vast de heet; A... J. Carpentier te Goes. Dë vodrzitter, ir. J. P. Berdenis van Berlekom, dankte de belde afgetreden functionarissen, waarbij hij in het bij zonder lof toezwaaide aan de heer Kemper, die vier jaar lang op zeer ac tieve wijze het secretariaat waarnam en daarmee de dank verdiende van het departement voor zijn uitsteken de prestaties. Het departement besloot voorts tot lid van verdienste te benoemen ir. M. de Vink te Middelburg. De voorzitter VAN itvin TOT <5 ijfc OPGEWEKT. Vier feestelijke meldingen vandaag in deze opgewekte rubriek. Te Schud- debeurs, in de gemeente Noordgou- we, bestond behoorlijke belangstel ling voor de pinksterkermis, die de kermisminnende Schouwenaars veel aantrekkelijks bood. Zo waren er de waterfietsen, die in de Weel opereer den en liet miniatuurtreintje, waar de jeugd waarlijk „weg" van was. Leuke ritjes door de gemeente kon men met dat kleine treintje maken. Een draaimolen, een zweefmolen,' ge bak- en patates-frites-kraam, vistent- je, ballenwerpstand, bumpertent en schietgelegenheid, ach men weet wel wat een kermis feestelijk maakt. De snoeptent werd zeer druk bezocht, wellicht echter niet. zo drnk als de cafés, waar diverse soorten vocht rij kelijk stroomden en waar, tot Iaat in de avond, intensief werd gedanst. MEI-MERING...... Nou en dan is het vandaag de laat ste day van die mooie maand van mei, waarin alle vogels behalve natuurlijk de koekoek en de griet een ei hebben gelegcl en dat is oolc de ajgelopen maand weer gebeurd. Zicerfmnns heeft het voor ons nauwkeurig gecontroleerd en ja hoor, ket klopte. Alle vogels hebben hun plicht gedaan en wat dut betreft kan liet vaderland gerust zijn. Volgens de weerkundigen heejt mei het als lentemaand overiyens niet zo best gedaan .Icoud". schreef De Bilt tel kens, vaak gevolgd door „nóg kou der", maar goed beschouwd is dut Helemaal geen wonder. Wat kunt ge Immers verwachten van een maand met een zo koud-zakelijk, kort afge beten naam als „mei" t Dat moet ge eens stil voor U uit zeggen 'mei. Doet het U ietsf Nee! Eerst wanneer ge het met een ,,ij" schrijft, wordt er iets in U wakker. Met juni is dat heel anders. Het woord alleen al houdt beloften in juuüuuuni dat kunt ge zacht zingend voor U uit neuriën, met de zon bereids in uw hart, in de over tuiging, dat juni de zon ook wel op uw hoofd zul laten schijnen. En als ge daar geen boter op hebt, wel dan is er alle reden om jupi in liet hart te sluiten BALLON. Een jeugdig Stavenissenaartje, Ri- nus de Graaf genaamd, liep op „het land" en trof daar een kaartje aan, dat met de resten van een ballon verbonden was. Uit wat op het kaar tje stond te lezen bleek, dat de bal- Ion uit Béthune, Pas de Calais (in Noord-Frankrijk) naar Nederland, naar Staven isse, was komen over waaien, nadat ze daar op 26 mei was opgelaten. BURGH. Burgli ziet al vakantiegasten ko men. Een prachtige omgeving, doet de eerste gasten, die Burgh onlangs ontving, verzekeren, dat zij nu al plaats bespreken voor het volgend jaar. En wel in het padvinderskampeerge- bouw „De Trek" waar een veer tigtal padvinders uit Rotterdam zijn intrek nam en in „De Koebel", waar deze week de zesde klas van een Goese lagere school arriveerde. VELE HANDJES. Het echtpaar W. RijnbergVaasem in St. Annaland vierde zijn gouden huwelijksfeest. De beide nog kern gezonde echtelieden mochten veel bezoek ontvangen en vele handjes drukken. BINNENVERINGBED hel beste bed ,ij ooit gemaakt .|||jl' iillT wees er op, dat de heer De Vink twee maal voorzitter is geweest van het departement Zeeland. Het telde in 1946 nog slechts veertien leden. On der de leiding van de heer Vink ont plooide het departement grote activi teit,, het ledental nam toe tot boven de tweehonderd en ook op landelijk niveau wist de.lieer De Vink proble men aan de. orde te stellen, dië voor Zeeland van grote betekenis waren. (Levendig applaus). De heer De Vink dankte voor de onderscheiding, die hij wilde zien als een bewijs van waar dering voor wat de bestuursleden te zamen na 1945 in het belang van het departement hebben verricht. Ir. M. de Vink leidde daarna een be spreking in over de agenda voor- de komende algemene vergadering, van de maatschappij te Amsterdam. Daar zal aan de orde komen de ruim telijke ontwikkeling van. NedjeHnrijl binnen West-Europa. Er is, zo zeide de heer De Vink, thans veel belangstelling voor het ruimtelij ke probleem, ook in andere landen dan Nederland. Spr. stipte in het kort de grote Nederlandse vraagstukkfen aan, namelijk de overbevolking van de Randstad Holland, de drang óm deze randstad nog uit te breiden en de relatief achtergebleven ontwikke ling in de rest van Nederland. Hij besprak vervolgens de pre-advle- zen, die op de algemene vergadering uitgebracht zullen worden en hij had daarbij de gelegenheid om op enkele punten te wijzen, die voor Zeeland van groot gewicht zijn, zo bijvoor beeld, het woningtekort, dat in Zee land vooral speelt doordat de kwali teit van vele woningen hier slecht is. Ook de culturele ontplooiing blijft in Zeeland bepaald achter bij de Rand stad. Daarnaast is er nog gebrek aan ontspanningsmogelijkheden. Spr. roerde ook de vraag aan hoe Zeeland een rol zou kunnen speten bij de ont wikkeling van de Westerschelde als natuurlijke haven en hij wees er op, dat thans nog 1000 arbeiders per jaar uit Zeeland wegtrekken. Tenslotte besprak hij de mogelijke industrialisering en eventuele voor- en nadelen van Zeeland. Een prp- Advertentie) VIA TRANS-CANADA AIR LINES GEHEEL CANADA DICHT BIJ BRUSSEL... WANT ALLEEN DE TCA VLIEGT VAN BRUSSEL NAAR GEHEEL CANADA VRAAGT UW PASSAGE- IN/OF REISBUREAU OM INLICHTINGEN Morgen „protestrit" in Zeeuwsch-Vlaanderen Het „voorlopig comité Zeeuwsch- Vlaanderen eist vrije veren" heeft het plan morgen, zondag, een pro testrit voor automobilisten door ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen te orga niseren. Deze rit zou dan bij vol doende deelname om twee uur van de Grote Markt te Hulst starten en op hetzelfde tijdstip van de Markt te Oostburg. Van een speciale verslaggever In verband met de overeen komst tussen België en Neder land over de bouw van een nieu we zeesluis te Terneuzen en de verbetering van het kanaal Ter neuzenGent heben vrijdag in Brussel, op het openbaar minis terie van openbare werken, be sprekingen plaatsgevonden tf sen Belgisehe en Nederlandse ambtenaren-deskundigen. Tijdens deze bijeenkomst is men op bijna alle ponten tot overeenstemming gekomen. Een gedetailleerd overzicht van alle beslissingen kon nog niet gegeven worden, daar het plan aan beide zijden onder meerdere ministeries ressorteert. Wat de havengelden betreft werd be sloten dat in Terneuzen een havengeld geheven zal worden waarvan het bedrag overeen komt met dat wat in Belgische havens, zowel voor zee- als bin nenschepen geldt. Dit betekent uiteraard, dat aan Ne derlandse zijde de havengelden te be stemder tijd verhoogd zullen dienen te worden. Over de vrachtVorde- ring voor het internationaal verkeer kwam men overeen, dat geen speciale maatregelen getroffen zullen worden en deze dus aau beide zijden vrij blijft. Do vrachtgelden voor natio naal verkeer zijn zoals bekend aan de voorschriften der betreffende regerin gen onderworpen. In de overeenkomst zal tenslotte ook een clansule opge nomen worden, waarin wordt vervat, dat de beide regeringen in geval van een ernstige ontwrichting in één der landen hetzij door een economi sche crisis of enige andere noodtoe stand bijeen zuilen komen voor een tijdelijke wijziging van de over eenkomst. Van Belgische en vooral van Gentse zijde juicht men de nieuwe overeen komst ten zeerste toe, temeer daar hierin de voor België ongunstige, voorwaarden uit het verslag Van CauwelaertVan Steenberge kwa men te vervallen. Het langdurig uit blijven van deze beslissing heeft, naar algemeen wordt aangenomen, een zeer ongunstige invloed gehad op de economische en industriële ontwik keling van Gent en Oost-Vlaanderen. Universitaire examens. Geslaagd aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het doctoraal exa men rechten, de heer H. J. Warmen- hoven te Middelburg. Geslaagd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het kandidaats examen wis- en natuurkunde J. Booy te Axel. WINSTPUNT VOOR DE HUISVROUW.... bleem is bijvoorbeeld de zoetwater voorziening voor eventueel nieuw te stichten industrieën. Voor bepaalde industrieën speelt de bodemgrondslag een rol, die grondslag moet ,,vastr' zijn. Bij de levendige discussie, waaraan vele leden deelnamen, werd de bete kenis van het Sloeplan nog eens on derstreept. Er werd tenslotte op aan gedrongen, dat de afgevaardigden, die de landelijke algemene vergade ring zullen bezoeken, daar ook de Zeeuwse desiderata naar voren zullen brengen. (■Slot van pag. 1) aantal beneden de twintig daalt, de rijkssteun ophoudt. Dit betekent dus, dat er geen salaris aan de hoofdleid ster (de enige leerkracht) kan wor den uitbetaald, terwijl eveneens an dere faciliteiten komen te vervallen. „Tot nu toe hebben wc nog steeds de rijksbijdrage ontvangen, maar strikt genomen had de uitbetaling in sep tember j.l. al stopgezet kunnen wor den", zo verklaarde burgemeester Evers. Het gemeentebestuur heeft thans van „Den Haag" te verstaan gekregen er rekening mee te moeten houden, dat de rijksvergoeding op 1 september a.s. zal vervallen. ,|Er zal weinig tegen te doen zijn", verzucht te de heer Evers, die van oordeel is. dat de kleuteronderwijswet zich meer richt op de stad dan op het platte- i land. „Alle kleuters in Kattendijke. die de leeftijd van 4 jaar en ouder hebben, bezoeken de school. Niet één uitgezonderd. Toch komen we niet verder dan een aantal van vijftien en dat is nu eenmaal te weinig on het kleuteronderwijs voort te zetten" Donderdagavond hebben de ouder van de kinderen zich over deze kw<- tie beraden. Uitvoerig is gesprok»- over het fatale leerllngentekort va de school, maar tot een oplossing i men niet geraakt. Wel werd de mo gelijkheid geopperd om het lokaa: van de kleuterschool dan maar aau te wenden als kinderbewaarplaats Deze plannen zijn echter nog vaag omlijnd, zodat hier vooralsnog wei- ing over te zeggen valt. Maar even min als hun burgemeester, zullen de inwoners van Kattendijke bij de pak ken neerzitten! Kleuterleidster mej. C. Bal met enige van haar pupillen in de school te Kattendijke. Het ziet er helaas naar uit, dat de prille jeugd van deze ge meente het binnenkort zonder school en daarmee zonder juffrouw Bal zal moeten stellen- 'Foto P.7.C.). 1 Tegelijk met de officiële ingebruik neming der nieuwe bedrijfsgebouwen van de gemeentelijke gasfabriek te Zierikzee, werd de nïenwe volauto matische propaangasinstallatie van het gasbedrijf in werking gesteld. Het bedrijf te Zierikzee is het eer ste ln ons land, dat met een propaan- luehtgasinstallatie is uitgerust. De installatie is een ontwerp van lr. A. Blomsma uit Rijswijk en is na de watersnoodramp van 1953 ge bouwd. De directeur van de fabriek, de heer J. Baas. kon tijdens een korte bij eenkomst talrijke genodigden be groeten, onder wie de burgemeester van Zierikzee en - de bestuursleden van de gemeentelijke gaBcommissie. Èmi ■V' Met het. openen van cle hoofdingang dèr nieuwe kantoorgebouwen van de gemeentelijke gasfabriek te Zierik zee verrichtte burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester vrijdagmiddag de officiële opening. Tegelijkertijd 'werd de propaan-luchtgasinstallatie in ge bruik genomen. Foto P.Z.C.). „Pavilion d'or" doet Terneuzen aan. De jaarlijkse internationale betrouw baarheidsvaart voor motorjachten om de „Pavilion d'or" zal dit jaar Terneuzen aandoen en wel op don derdag 7 en vrijdag 8 augustus a.s. In de namiddag komen de 125 150 deelnemende jachten van Engelse, Belgische en Nederlandse nationali teit te Terneuzen aan om de daarop volgende dag de vaart weer voort te zetten. De „Pavilion d'or" start dit jaar in Oostende, de finish is te Antwerpen. De organisatie van de ontvangst en de verzorging van de deelnemers te Terneuzen berust bij de Royal Belgian Sailing Club te Gent in samenwerking met het Ter- neuzense gemeentebestuur en de plaatselijke jachthaven. Het i,nieuwe gezicht" van de gemeen telijke gasfabriek in Zierikzee. waar van vrijdag de propaangas-installa- tie in gebruik werd genomen. Foto P.Z.C. De heer Baas betreurde het, dat nu de oude kantoren waar vijftig jaar „gas-geschiedcnis" was ge maakt en waarin de ingrijpende be sluiten van de laatste jaren zijn gevallen, moeten worden verlaten. Het belangrijkste besluit in al die ja ren is wel de overgang van steen- koolgas naar propaangas geweest. De propaan-luchtgasinstallatie heeft inmiddels haar nut wel bewezen, al dus de heer Baas, die verder woor den van waardering richtte tot het personeel, dat zich op een voortref felijke wijze aan de omschakeling heeft aangepast. Burgemeester, mr. F. Th. Dijckmees ter, die de symbolische opening van de kantoorgebouwen verrichtte met het ontsluiten van de hoofdingang, roemde in een korte toespraak de activiteit van de directeur. De niéuwe kantoorgebouwen passen zich volkomen aan bij 'de omgeving, waarin zij gebouwd zijn. De bedrijfsgebouwen Be staan uit verschillende kantoren en 'n bijzonder fraaie showroom, waarin de verschillende appara ten, zoals geisers, gaskachels en ovens tentoongesteld zijn. Kan toren en andere gebouwen zijn ln fraaie kleuren geschilderd en de inventaris is aan de hedendaag se eisen aangepast. De overgang van steenkoolgas naar propaangas heeft ln Zierikzee geen overschakeling van het bestaande buizennet op een ander buizennet noodzakelijk gemaakt als gevolg van het feit, dat men de calorische waarde van het gas heeft aange past aan die van steenkoolgas. Men is zelfs in staat de calorische waar de van het propaangas hoger op te voeren dan die van steenkoolgas. Met één knbieke meter gas kan evenveel hitte geproduceerd worden als vóór die tijd met anderhalve kubieke meter steenkoolgas. Een logisch gevolg hiervan is. dat de Zierikzeese huisvrouw nu sneller kan koken dan voor die tijd en dit is in de praktijk reeds ""bleken. Vandaag. Middelburg Electro: „Mam' zelle Strip tease". 7 en 0.15 uur, 18 J.; Schouw burg: „Voor wie de klok luidt", 8 uur, 18 J. Vlissingen - 7 en S l en 5.15 i land", 7 Alhambra: „Tiroler Blut", r, a.l. Journaalfilms. 3, 4.15 ir; Luxor: „De razende Ro- j.; Nieuwe Markt: Oefening B.B., 3 uur; Speel tuin „Het Fort": opening, 2.30 uur. Goes Grant]„De graaf van Monte Chrlsto", 8 uur, 14 J. Gemeentehuis: Ontvangst deelnemers Olympla's Tour 1958 11.00 uur. Wandeltochten B.B.: start by Schuttershof om 3.00 MORGEN. Middelburg Electro: als zaterdag, 1.30, 7 en 9.X5 uur, 18 Jaar; Schouwburg: als zaterdag, 8 uur, „Zet Je zorgen op zij", 2,30 uur, aJ. Vlissingen Alhambra: „als zaterdag. 3, 7 en 9 uur, Luxor: als zaterdag, 3, 7 en 9 uur. Goes Grand: alt zaterdag, 3 en I uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2