PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT over zijn DE GAULLE WERKT AAN KABINET Socialisten polsten de generaal politieke plannen - Nieuwe gevechten in Libanese havenstad Tekort aan kleuters in Kattendijke VROEGERE MEDEWERKERS IN PERSOONLIJKE STAF BENOEMD Vandaag.. VERWACHT... 201e jaargang - no. 126 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7 25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 31 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Mtnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissmgen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425 adm. tel. 2094 Generaal Charles de Gaulle zou vannacht te Pa rijs besprekingen voeren met het oog op zijn poging om een regering te vormen. Verwacht werd dat hij een ontmoeting met president Coty zou hebben. Bij de huidige stand van zaken schijnt het moeilijk te zijn, de Nationale Verga dering nog voor zondag te vragen, zich uit te spreken over De Gaulles kabinetsformatie. De generaal vertrok vrijdagavond met zijn vrouw naar de hoofdstad, nadat hij in zijn land huis te Colombey-les-deux-églises enige voor aanstaande figuren uit de socialistische partij had ontvangen. Hij sprak achtereenvolgens met oud-president Vincent Auriol, met secretaris generaal Guy Mollet en de fractieleider Maurice Deixonne. Laatstgenoemden hadden tot taak, nadere inlichtingen in te winnen omtrent de plannen van de generaal. Vannacht nog zouden zij de partij verslag uitbrengen van hun bevin dingen. In politieke kringen worden reeds, onder voorbehoud, namen genoemd van personen aan wie generaal De Gaulie zou kunnen verzoeken, deel uit te ma ken van zijn regering, te weten Vincent Auriol (minister van staat), maar schalk Juin (defensie), Louis Joxe (buitenlandse zaken) en Robert Lacoste (binnenlandse zaken). Generaal De Gaulle beeft vrijdag zijn twee belangrijkste persoonlijke me dewerkers benoemd. Georges Pompidou wordt directeur en baron Olivier Guichard plaatsvervangend hoofd van het politieke secretariaat van de ge neraal. Pompidou is een vooraanstaand jurist die de afgelopen paar jaren een der directeuren van de bank van Rothschild is geweest. Hij was hoofd van de staf van De Gaullc, toen deze voorzitter was van de Franse volkscon centratie, de beweging die de generaal in 1953 ontbond. Guichard is enige Jaren medewerker van De Gaulle geweest. Tot dusver was hij hoofd van de persafdeling van de Franse commissie voor atoomenergie. litieman: „Loon toch maar door, want jullie hebben al genoeg schade aange- Het is intussen al duidelijk dat de socialisten, die enige dagen geleden nog niets van De Gaulle wilden weten, langzaam maar zeker omzwaaien ten gunste van de generaal. Als de partij, na het rapport van Mollet en Deixonne te hebben ge hoord, zou besluiten dat de leden van de fractie in de Nationale Vergadering een honderdtal naar eigen inzicht mogen stemmen, zou naar men verwacht tweederde voor De Gaulie stem men, omdat de meeste socialisten voor het alter natief een samengaan met de communisten in een volksfront terugschrikken. Ook de radicaal-socialisten, die aanvankelijk eveneens zeer vijandig tegenover de generaal stonden, wijzigen hun koers. Zij willen op be paalde punten nog nadere inlichtingen van De Gaulie hebben. Waarschijnlijk zal oud-premier Daladier vandaag een bespreking hebben met de generaal. door het hoofd van de voorlichtings dienst. Hij achtte het optreden van een kabinet onder De Gaulie echter nabij. In Algiers heerste vrijdag al een feestelijke stemming. Het comité voor openbaar welzijn, dat in Tarbes in het Franse departement Hautes Pyrenées was gevormd, is door de prefect ontbonden. Hij verzocht de leden van het comité alle activiteit te staken. Schamel succes vein stakingsacties De communisten met hun fractie van 148 leden en enkele steeds met hen stemmende „progressieven" zijn fel tegen de kabinetsformatie van de generaal gekant, hetgeen zij OA. door stakingen willen de monstreren. Deze acties, georgani seerd door het vakverbond C.G.T., hebben echter over het algemeen zowel in Parijs als in de provincie weinig succes. Het stakingsparool, voor vrijdag uitgegeven door de onafhankelijke federatie van on- onderwijzers, op grote schaal gevolgd. Een linkse betoging op kleine schaal te Parijs verliep vrijdagavond rustig, even als een demonstratie van rechts. Coty ontving leiders Niet alleen De Gaulie maar ook presi dent Coty heeft vrijdag een aantal partijleiders ontvangen om hen op de •hoogte te brengen van de plannen van de formateur en hen hiervoor te win nen. Zoals bekend wenst De Gaulie volmachten voor een vastgestelde pe riode vermoedelijk voor een jaar en een mandaat om de grondwet, in die zin te wijzigen, dat de wetgevende macht duidelijk van de uitvoerende macht wordt gescheiden en de betrek kingen tussen Frankrijk en zijn over zeese gebiedsdelen opnieuw worden geregeld. Deze gewijzigde grondwet zou door middel van een referendum aan het volk moeten worden voorge legd. Tekenend voor de stemming van veel Fransen was een voorval bij het parle mentsgebouw. Drie afgevaardigden, die buiten het hek voor het Palais Bourbon stonden, kregen van een po litieman het verzoek door te lopen. Toen zij verklaarden leden van het parlement te zijn, antwoordde de po- Het in 1956 in Kattendijke geopende dorpshuis, met rechts de kleuter school, die bij gebrek aan kleuters per 1 september gesloten zal moe ten worden (Foto P.Z.C.) Tegen volksfronty' Het aantal afgevaardigdep dat bereid zou zijn met de communisten samen te gaan in een volksfront, heeft niet een evenredig deel van de bevolking achter zich. Volgens een communisti sche zegsman bestond b.v. de grote anti-Gaullistische betoging van com munisten, socialisten, linkse radicalen enz., die woensdag in het oostelijke deel van de hoofdstad werd gehouden, voor tachtig procent uit communisten terwijl het een demonstratie ten gun ste van een volksfront had moeten worden. De communistische C.G.T. riep vrij dag op, de strijd tegen een regering onder De Gaulie te versterken door meer stakingen en betogingen. De so cialistische en de r.-k. vakorganisaties beperkten zich tot een oproep om waakzaam te blijven. Ook te Algiers blijft men waakzaam met het oog op een eventuele afwij zing van De Gaulie door de Nationale Vergadering. Dit werd meegedeeld Vrijdagavond weer naar Parijs vertrokken Sowjet-Unie afzijdig in Franse crisis. De Sowjet-Unie heeft \rijdag formeel te kennen gegeven zich afzijdig te zuilen houden van de Franse rege ringscrisis. In een officiële bekend- iaking van het Russische ministerie van buitenlandse zaken te Moskou werd verklaard dat de regering zich zal onthouden van inmenging in Frankrijks binnenlandse aangelegen heden en wer dontkend dat kritiek Was geoefend op generaal De Gaulie. Deze verrassende zet op het diploma tieke schaakbord deed politieke waar nemers op de gedachte komen dat de Sowjet-Unie wellicht hoopt dat wan neer De Gaulie eenmaal aan de macht is gekomen de westelijke alliantie verzwakt zal worden. Opmerkelijk was ook dat de nooit aflatende propaganda-machine van Rusland zich in de afgelopen dagen heeft onthouden van het leveren van commentaar op de Franse crisis. Militaire wagen botste op auto: 5 ernstig gewonden. Vrijdagochtend is een militaire wa gen op de rijksweg onder Diemen bij het» inhalen van een andere auto met grote snelheid op een van tegenge stelde richting naderende personen auto gebotst. De vier inzittende mi litairen uit de Oranje-Nassaukazerne te Amsterdam werden uit de wagen geslingerd. De chauffeur van de per sonenauto. de heer Wessel uit Am sterdam, werd evenals de bestuurder van de militaire wagen, J. W. Veld huizen, zo ernstig gewond, dat voor beider leven wordt gevreesd. De drie andere militairen liepen ern stige kwetsuren op. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft mevrouw H. Ver- wey geboren Jonker te Eindhoven, Verspreiding van pamfletten door het I benoemd tot lid van de Eerste Ka comité was donde?dag aanleiding tot ture ontstaan door de ontslagneming van de heer F. Wibaut te Amster dam. (Door Russell Jones van United Press International). Tripoli, de Libanon, vrijdag 30 mei. In de Libanon kunt ge een taxi ne men naar het slagveld en op dat slag veld zult ge met moeite iemand vin den, die de „vijand" werkelijk haat. Doch niettemin is het oorlog, met tanks, met doden en gewonden. Tot laatstgenoemden mag ik mij nu ook rekenen, al was het verre van dramatisch een schram en, in plaats van spalken en zwachtels, een zakdoek Toch, zo'n schram herinnert eraan, dat de Libanese crisis niet alleen op papier bestaat. De tanks bewezen ons vandaag het zelfde. Zij hadden het in Tripoli voor zien op de strijdkrachten der opstan delingen, die zich verscholen hadden in het oude Arabische deel der stad. In Beiroet hadden wij erover gehoord en met taxi's waren wij er in ander half uur; de afzettingen der rege ringstroepen waren niet bijzonder streng vandaag. De taxi brengt U onversaagd tot mid den in de Arabische wijk, met straat jes zo nauw dat ge het portier niet meer kunt openen. Ge wringt U er toch op een of andere manier uit en voor ge het weet staat ge in een hek senketel van granaten en geweer vuur; regeringstanks en opstandelin gen bestoken elkaar naar hartelust. Het begon - 's morgens om tien uur. Een schijnbaar niets in het schild voerende tank plaatste opeens een voltreffer op een wegversperring der opstandelingen een van die barri cades die van de ene minuut op de andere verrijzen. Van alle kanten hagelde daarop, uit de leemkrotten eromheen, het ge weervuur erop los. De overige tanks mengden zich in de discussie en voor men het wist was het een veldslag. Ik stond het aan te kijken van achter een nogal solide gebouw. Een geweerkogel, van regerings zijde, sloeg boven mijn hoofd in. een stuk steen sprong los en trof me aan het hoofd. Zoiets geeft een gevoel van belangrijkheid. De opstandelingen zochten het overi gens vandaag in de public relations. Ze nodigden de westelijke correspon denten uit in hun hoofdkwartier en zorgden zelfs voor gidsen om ons door de doolhof van sloppen en ste gen te leiden. In het hoofdkwartier stonden we dan opeens, schouder aan schouder met scherpschutters die de regeringstroe pen onder vuur namen een niet ge heel geruststellende sensatie. Onze gidsen legden ons beleefd uit, waar men op aan het schieten was... Het was de ironie van deze oorlog, dat de strijd vandaag begon kort nadat de opstandelingenleider Ras- hid Karami naar Beiroet vertrok ken was om te onderhandelen met de opperbevelhebber der rege ringstroepen, gen. maj. Foead Tsje- hab. Tot dat doel was er een wa penstilstand gesloten.aldus Russell Jones. Nieuwe regering? Het Franse persbureau A.FJP. meldt, dat het Libanese kabinet vrijdag heeft beraadslaagd over de eventuele vorming ener nieuwe regering, onder leiding van de Li banese opperbevelhebber, generaal Tsjehab. Een krijgsraad heeft vrijdag een Libanees, wegens deelneming aan gevechten tegen regeringstroepen, ter dood veroordeeld. Twee Syriërs werden, wegens het plegen van verschillende aansla gen en sabotagedaden, tot respec tievelijk vijftien jaar en levens lange dwangarbeid veroordeeld. Nieuwe school moet dicht In het excentrisch gelegen dorp je Kattendijke, dat met Wilhel- minadorp de gemeente Katten dijke vormt, zal de nieuwe en goed geoutilleerde openbare kleuterschool op vrij korte ter mijn moeten worden gesloten. De school, die als onderdeel van het complex Dorpshuis, annex badhuis, kleuterschool en spreekkamer voor dokter en burgemeester, in juni 1956 in gebruik werd genomen, heeft te weinig leerlingen. In 1956 ge start met 23 leerlingen, bezoe ken sedert september van het vorig jaar slechts 15 kleuters de school. Dit ligt aanzienlijk beneden het wettelijk voorge schreven aantal, hetgeen tot ge volg heeft dat de school zeer waarschijnlijk per 1 september zal worden opgeheven. De ge meenteraad heeft tijdens een vrijdagavond gehouden zitting reeds een desbetreffend besluit genomen. „We hebben alle mogeijke pogingen in het werk gesteld om de school te behouden, maar het zal ons niet luk ken. De wet is op dit punt onverbid delijk". Dit vertelde de actieve bur gemeester van Kattendijke, de heer P. J. Evers, die tot het laatste mo ment zal strijden om het kleuter onderwijs in Kattendijke te hand haven. De kleuterschool van Katten dijke is met één leslokaal een onder deel van een voor dit dorp zo be langrijk gebouwencomplex, waarin o.m. een fraaie toneelzaal is inge richt. Het gehele complex, dat een investering van ruim éen ton vergde, kwam in mei 1956 gereed, de kleuter school werd een maand later betrok ken omdat de tijdens de uitvoering van de bouw tot stand gekomen kleu teronderwijswet, enkele bijzondere voorzieningen nodig maakte. Volgens deze wet moet de school worden bezocht door minstens 30 leerlingetjes, maar de gemeente Kattendijke vroeg en verkreeg dis pensatie. Het minimum aantal leerlingen werd vastgesteld op 20, welke mogelijkheid overigens ook in de wet is opgenomen. De minis ter bepaalde echter in zijn be schikking, dat wanneer het leer lingenaantal beneden de 20 zou komen, de school geen rijkssub sidie meer zou krijgen. Dit laatste is thans het geval, zodat deze on derwijsinstelling zijn poorten zal moeten sluiten. GEEN SUBSIDIE Zelfs de mogelijkheid, dat de ge meente de exploitatie op zich zal ne men is niet aanwezig, want dezelfde geen subsidie mogen verlenen. Nor maal kan een kleuterschool, die min der dan 20 leerlingen heeft, eerst na verloop van drie jaren worden op geheven. Deze bepaling geldt echter niet voor Kattendijke, want voor de school in dit dorp heeft de minister van o. k. en w. uitdrukkelijk vast gesteld, dat wanneer het leerlingen- Vervolg op pag. 2) viert prins Rainier van Monaco zijn 35ste verjaardag. is het 50 jaar geleden, dat te Parijs de kunstschilder Adolphe Steinheil en diens schoonmoeder Japy door wur ging om het leven kwamen. Van deze misdaad werd zijn echtgenote Marguérite beschul digd. Deze beschuldiging leid de tot een der meest gerucht makende processen, waarin 83 getuigen charge en 9 A dé charge optraden. Tijdens dit j proces legde „la veuve tra- gique" de tegenstrijdigste ver- klaringen af en hing tegelij kertijd de tragédienne uit op een manier, zoals zelfs in een Parijs' proces nog niet eerder was vertoond. Zij werd vrijge sproken. Tijdens oefeningen van de N.A.V.O.- zeestrijdkrachten in de Middellandse Zee werd deze opname gemaakt van een groep Britse, Franse en Italiaan se torpedobootjagers in kieUinie va rend. De foto werd gemaakt vanaf de Britse ,J$ermuda"het eerste schip is de Britse „Sheffield". KORTE PREDIKATIE De gemeenschap des Heiligen Geestes zij met U allen. X Cor. 13 13b. De uitstorting van de Heilige Geest is zó belangrijk, dat wij goed doen, het niet te laten bij één of twee da gen herdenken, maar ook na Pink steren ons bepalen bij de betekenié er van. De tekst, die hierboven staat afge drukt, heeft U wellicht herkend als een gedeelte van de zegenbededie gewoonlijk wordt uitgesproken aan het einde van de kerkdienst. Het heeft een goede reden, dat men ook in de nieuwe vertaling de ouderwets- klinkende vorm heeft laten staan. „Gemeenschap des Heiligen Gees tes" kan betekenen: gemeenschap aan de H. Geest. En, naar ik meen, heeft Paulus het zó bedoeld. Wat houdt dit int Ondanks alle onvolkomenheid, die er aan ieder beeld kleeft, zouden we de werking van de H. Geest kunnen ver gelijken met de werking van elektri citeit. Wanneer ik een tijd geleden in de Vier-bannen-polder ergens op be zoek kwam, dan was daar iets vreemds te zien. De schakelaars van het licht zaten netjes op hun plaats, evenals de stopcontacten. In het huis en in de schuur waren immers tege lijk met de bouw reeds de elektrische leidingen aangelegd. Maar in de ka mer zag je nog een petroleumlamp. De oorzaak van dit vreemde ver schijnsel was, dat deze mensen nog wachtten, totdat de P.Z.E.M. hun huis en bedrijf zou aansluiten aan het elektrische net. En pas toen ze aange sloten waren, tgpn de elektrische stroom er was, ging alles functione renhet licht kon branden, de radio kon spélen, de motor kon dienst doen. De elektriciteit had, om zo te zeggen, het dode levend gemaakt Zo is het ook als dé H. Geest komt. In een mensenleven kan de kennis van de Bijbel en van het geloof in orde zijn, kunnen christelijke gebrui ken in ere gehouden worden. Maar zonder meer is het dood, functioneert het niet. In een gemeente kan het met de leer en de prediking in orde wezen, kun nen kerkgang en collecte-opbrengst prima zijn. Maar zonder meer is het dood, functioneert het niet. In een mensenleven en in een ge meente gaat het pas leven als er 'ge meenschap komt aan de H. Geest. Wat er is, gaat dan functioneren. Er komt licht en warmte, kracht en acti viteit. M. G. WESTERHÖF. Nieuwerkerk in Duiu. De dagomzet op de heden gehouden aardappeltcrmijnmarkt beliep 2 con tracten. n.l. bij de consumptieaard appelen in Bintje 45 mm klei voor de maand november a 12.00. De stemming was over de gehele linie kalm. Weekomzet: 25 contracten. Maandomzet: 196 contracten. ZUIDELIJKE WIND. Zonnige perioden, maar plaatselijk ook enkele buien. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Iets hogere middaz- temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1