Een jaar celstraf geëist wegens schapendiefstal bij Heinkenszand ^^olL&n'ó VOOR WIE DE KLOK LUIDT" NAAR HEMINGWAY'S ROMAN EIS VAN 2 MAANDEN TEGEN OPLICHTER UIT ZIERIKZEE „OPPER" DE WITTE WERKTE 33 JAAR IN OUD-VOSSEMEER ZATERDAG 31 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 5 RECHTBANK MIDDELBURG Verdachte begroef vachten in tuin „om wol los te maken" De officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg, mr. J. L. Andreae, heeft vrijdagmorgen een gevangenisstraf van 1 jaar, met aftrek, gevor derd tegen de commissionair in vee A. V. uit Heinkenszand, die er van be schuldigd werd op verschillende tijdstippen in november en december van het vorige jaar uit weiden in „de Poel" onder Heinkenszand vijf schapen te hebben gestolen. Hoewel verdachte hardnekkig ontkende de dieren te hebben gestolen vond de politie in zijn voortuintje vijf schapevach ten. „Die heb ik onder de grond gestopt", vertelde V. „Hoe kwam U dan aan die schapen", wilde de president van de rechtbank, mr. P. van Empel weten. „Dat zal ik U zeggen", verklaarde V. Op een volgende vraag van de president waarom de vachten onder de grond gestopt waren, ver telde verdachte, dat dit gebeurd was om de wol gemakkelijker los te ma ken. „Het lijkt er anders heel veel op, dat U de schapen wel gestolen heeft", merkte mr. Van Empel op. „Toch heb ik dat niet gedaan", verklaarde V. met klem. Op de vraag wie dit dan wel gedaan had, bleef hij het ant woord schuldig. De naam van die Bersoon wilde hij niet noemen. „Dus ondergaat onschuldig de straf voor de misdaad van een ander?", vroeg de president. „Nou, dat moet U zelf weten", zei V Omstreeks eind november had één der gedupeerden, de landbouwer J. P. V. uit Borssele, gemerkt, dat een van zijn drie schapen verdwenen wars, waarna een andere eigenaar, de vee houder J. J. K. uit Goes, op 27 en 30 november en op 27 december ontdek te, dat er vier schapen gestolen wa ren. Nadat zij de rijkspolitie op de In Hoedek&nskerlce nam mej. G. J. de Hullu na 46 dienstjaren afscheid van het onderivijs. Rond 25 jaar was zij werkzaam in deze Bevelandse ge meente. Tijdens de vrijdag gehouden afscheidsbijeenkomst werd mej. De Hullu onderscheiden met de gouden eremedaille, verbanden aan de Orde van Oranje Nassau. (Foto P.Z.C.J. hoogte gesteld hadden, toog deze on- middelllijk op onderzoek uit. Via me vrouw M. P.M., aan wie V. voor een ruiden het pond schapevlees ver- locht had, kwam de politie bij V. te recht. Tijdens het verhoor liet verdachte zich ontvallen, dat hij schape vachten in zijn tuin begraven had. De verbalisant begon onmiddellijk te graven en haalde ,de vachten inderdaad te voorschijn. De beide gedupeerde schapenhouders wer den er bijgehaald en herkenden de vachten aan verschillende uiterlij ke kentekenen als die van hun schapen. Later bracht verdachte V. bij mevrouw M. nog eens vijf kilo schapenvlees, en hoewel hij aanvankelijk ontkende dit gedaan te hebben, gaf hij het gisteren toe. Ook had V. eerst ontkend de vachten in zijn tuin begraven te hebben. Ook dit gaf hij gisteren toe. Maar gestolen had hij de schapen niet, verklaarde hij. „Een onbekende bracht ze bij me", vertelde hij de president. Maar wie dat was geweest, wilde hij niet zeg gen. De officier van justitie, merkte op, dat hem uit de verklaringen van verdachte zelf en van de getuigen ge bleken was, dat V. de schapen zelf had geslacht en ook het vlees ervan had verkocht. Bovendien waren de vachten van de vijf gestolen schapen in zijn tuin gevonden. Mr. Andreae achtte daarom het wettig en overtui gend bewijs geleverd, waarna een ge vangenisstraf van 1 jaar geëist werd. De raadsman van V., mr. W. K. H. Dieleman, was het niet met de officier eens, dat V. de schapen gestolen had. Het vinden van de begraven huiden is geen bewijs daarvoor, aldus pleiter, evenmin als het verkopen van het vlees. Mr. Dieleman vroeg daarom vrij spraak. De rechtbank zal uit spraak doen op vrijdag 13 juni a.s. De 29-jarige ijzervlechter H. D. uit Middelburg, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, had zich gedu rende de maanden juli tot en met de cember 1957 schuldig gemaakt aan zogenaamde „flessentrekkerij". Ver scheidene winkeliers in Walcherse ge meenten had "hij op grove manier be nadeeld. In gevallen, waarin hij de goederen niet zo gemakkelijk „los kreeg", fantaseerde hij er lustig op los, waarna het in de meeste geval len wel lukte. ges en dergelijke toe, welke arti kelen hij een paar dagen voor één-derde van de prijs weer ver kocht, Onder meer had hij een kostuum nodig. Hij stapte een zaak binnen en vertelde de eige naar, dat hij over enkele dagen voor de radio moest optreden in België. Hij kreeg zijn pak, maar ook dat verkocht hij enkele dagen Kansen genoeg Verder had hij op verschillende plaat sen fietsen gehuurd en deze ook weer verkocht. De president merkte op, dat D. kansen genoeg heeft gekregen om weer in het goede spoor te komen. De officier merkte hierbij op, dat D. in september 1957, toen hij voorge leid werd wegens verduistering van de fietsen, nog een kans gege ven is. Maar steeds weer raakte hij op het verkeerde pad. Het geld ging aan feestjes en oppervlakkige genoe gens op. ,Het Is heel moeilijk om voor deze nan nog iets te doen", merkte de of ficier op, die vervolgens een onvoor waardelijke gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek eiste, voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van 3 jaar, alsmede toezicht van de r.-k. reclasseringsvereniging. Mr. J. J. van der Weel, D.'s raads man, merkte op, dat zijn cliënt een figuur met weinig ruggegraat is. Plei ter toonde zich dankbaar, dat de rechtbank zoveel aandacht aan D. be steed heeft. De uitspraak werd vast gesteld op vrijdag 13 juni a.s. l'roliriTl I nu (hide Val Jenever f 7.^0 per liter I ram» I Ir slijter Pollen V Itollcrdam KAB. pleit voor vrije veren op Westerschelde. De Katholieke Arbeiders Beweging (K.A.B.) in het bisdom Breda, waar ook Zeeuwsch-Vlaanderen onder res sorteert, heeft zich in een schrijven gericht tot Gedep. Staten van Zee land, in verband met de voorgeno men tariefverhoging voor de veren over de Westerschelde. In de brief, die namens het bestuur is ondertekend door de voorzitter, de heer G. Jacobs, en de secretaris, de heer C. v. d. Eeden, wordt verklaard dat men de invoering van de nieuwe regeling ernstig betreurt. Met voor beelden toont men aan, dat de kosten voor de Zeeuwsvlamingen een zware last zullen betekenen en men wijst er o.m. op, dat bet contact met ove rig Zeeland ernstig bemoeilijkt zal worden. In de brief wordt tenslotte aangedrongen op handhaving van een vrije overtocht over de Westerschel de voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Vrouw redde man in Middelburg uit water. Deze week zag mevrouw J. Scherft Van Andel te Middelburg, toen zij liep te wandelen in het park „Too- renvliedt", een man in de watergang tussen het Toorenvliedtwegje en de Lageweg vallen. Zonder zich te be denken sprong mevrouw Scherft te water en slaagde er in de man, die reeds enkele malen onder water ge weest was, te redden. FILMS IN ZEELAND yy Brigitte Bardot als „Mam'zelle Striptease" RECHTBANK MIDDELBURG Chef-inkoper „stapte" op verkeerd schip. Wegens oplichting bij de reparatie van een naaimachine, stond vrijdag morgen yoor de rechtbank te Mid delburg, "gepresideerd door mr. P. van Empel, terecht de naaimachine monteur A. S. uit Zierikzee. Op 24 september 1957 had hij zich ver voegd bij de echtgenote van de dragline-machinist K. J. de B., •veneens uit Zierikzee, met de me dedeling dat hem was opgedragen de naaimachine te repareren. Na derhand was echter gebleken, dat De B. hem hiervoor helemaal geen op dracht gegeven had. In ieder geval, S. bekeek de machine, haalde er een onderdeel uit en kwam even later met een nieuw onderdeel te rug. Hij vroeg daarvoor 16, het geen de echtgenoot bij thuiskomst veel te veel vond. Bovendien was bij controle gebleken, dat het als nieuw Goes heeft weer een fruitfee „Voor wie. do klok luidt" is de be roemde roman van Nobelprijswin naar Hemingway over de Spaanse burgeroorlog, waarin hij de beleve nissen vertelt van een jongo Ameri kaan, die zich in de strijd tegen de fascisten aan de zijde van de rebel len heeft geschaard. Sam Wood heeft de roman verfilmd, goed verfilmd, zonder aan het oorspronkelijke ver haal veel te veranderen. De wanho pige strijd voor de vrijheid van op standelingen, die niets meer te ver liezen hebben dan het leven, werd door Hemingway nrachtig geschil derd en Wood heeft de opvattingen van Memingway zo goed mogelijk trachten weer te geven. De hoofdrol, die van de jonge Ame rikaan, wordt door Gary Cooper ver- Rotary fellowship voor drs. G. H. A. Jurry Drs. C. H. A. Jurry, thans te Rot terdam woonachtig en lid van een Zeeuwse familie, neeft een Rotary Foundation Fellowship gekregen voor voortgezette studie in het buitenland. De heer Jurry was een van de 113 uitgezochte gevorderde studenten uit 30 verschillende landen, die hiervoor werd uitgekozen. Hij zal zijn studie in de economie voortzetten aan de Harvard Universiteit in de Verenigde Staten. De heer Jurry haalde In mei 11. het doctoraal economie aan de Economische Hogeschool te Rotter dam. Rotary International wil door de instelling van de Rotary Foundation de internationale verstandhouding bevorderen. Sedert de Invoering van dit programma, in 1947, hebben 952 „Fellows" uit 61 landen in 42 andere landen gestudeerd. De benoemingen van dit jaar brengen het totale aan tal fellowships op 1056 en het totaal van de toelagen op meer dan 2Va mil joen dollar (/9Vi> miljoen). De bij zonderheid van de Rotary fellow ships is, dat met 9700 Rotary Clubs in de gehele wereld (in 108 landen) elke student in direct contact komt met Rotarians en hun families in het vreemde land waar hij gaat studeren. Mevrouw De Casembroot bezocht platina bruidspaar. Mevrouw S. C. de Casembroot baronesse Van der Feltz kwam vrij dag naar Kwadendiimine, waar zij persoonlijk haar gelukwensen heeft aangeboden aan de heer en me- wouw Van der Gilst, die hun 70- jftrige echtvereniging vierden. Dit jubileum werd in intieme kring ge vierd. 's Middags omstreeks drie uur arri veerde de auto van mevrouw De Casembroot, die vergezeld was van burgemeester mr. HT J. M. Stieger van Hoedekenskerke en diens echt genote, bij de boerderij van de fa milie Van Gilst. Nadat de echtge note van de commissaris der konin gin haar gelukwensen had aange boden, richtte burgemeester Stieger zich in een korte toespraak tot de 92-jarige F. van Gilst cn zijn twee Jaar jongere vrouw, M. van Gilst >e Maeker. Namens het gemeente bestuur feliciteerde hij de echtelie den met hun platina bruiloft. Behalve tal van familieleden kin deren, klein- en achterkleinkinderen kwamen ook vele vrienden en be kenden gelukwensen aanbieden. vuld. De jonge Spaanse, die door de rebellen werd bevrijd uit een gevan- genentransport en die zich daarna bij de vrijheidsstrijders heeft gevoegd, wordt uitgebeeld door Ingrid Berg man. De overige medewerkers aan dit filmdrama in kleuren dragen Zo eigende hij zich een regenjas, minder bekende namen. Zo worden de een radio, scheerapparaten, horlo- rebellenrollen van Pablo, Anselmo en WAARDERING VAN VELE ZIJDEN Hartelijk afscheid van Rijkspolitieman. Tijdens een bijeenkomst in de raads zaal van Oud-Vossemeer nam de op- Krwachtmeester van de Rijkspolitie, de Witte, vrijdagmiddag afscheid wegens het bereiken van de pensioen- frerechtigde leeftijd, die voor het po- itie-personeel zesfig jaar is. De heer De Witte kan op een lange staat van dienst terugzien. Op 3 mei jJ. was het veertig jaar geleden, dat hij de wapenrok aantrok. Na het vervullen van zijn militaire dienstplicht tekende de heer De Witte voor de Kon. Ma rechaussee, waarna op 1 februari 1925 zijn aanstelling tot gemeente veldwachter van Oud-Vossemeer volgde. De scheidende postcomman- dant was derhalve 33 jaar lang als politieman in Oud-Vossemeer werk zaam. In zijn toespraak gewaagde de bur gemeester, mr. J. J. Versluijs, van een wederzijdse persoonlijke waar dering, die meer betekent dan een zuiver zakelijke verhouding. Als stof felijk blijk van aandenken overhan digde de burgemeester hem een fraaie vulpen. Luitenant Van Ooi jen, die namens de districtscommandant het woord voerde, toonde veel waardering voor het aanpassingsvermogen van de heer De Witte, toen in 1946 de ge meentepolitie in het grote verband van de Rijkspolitie werd opgenomen. De groepscommandant van Tho- len, de adjudant C. Griep, sprak als zijn mening uit, dat de goede verstandhouding onder het politie korps op het eiland wél in de eer ste plaats het werk was van de scheidende „opper". Hoezeer men dit waardeerde bleek niet alleen uit de aanwezigheid van verschei dene politiemannen alle plaat sen van het eiland waren verte genwoordigd maar ook uit het cadeau, dat de adjudant namens hem en de beide plaatselijke re servisten aanbood: een droog- scheerapparaat. Mevrouw De Wit te ontving een mooie taartschep. Wethouder P. van Driel sprak de hoop uit, dat de opper nog vele ja- El Sordo respectievelijk door Akim Tamiroff, Vladimir Sokoloffen Jo seph Calleia gespeeld. „Voor wie de klok luidt" wordt vertoond in Schouwburg (Middelburg). Mare Allégret Is de vervaardi ger van de Franse komedie „Mam' zelle Striptease" met Brigitte Bar dot in de titelrol. De dialogen zijn van Roger Vadlm, die vooral als regisseur de laatste tijd naam heeft gemaakt. Het verhaaljte Is leuk. Brigitte heet er Agnès in en Is de 17-jarige dochter van een respectabel generaal. Zij heeft een nogal openhartig boek geschreven, hetgeen in Frankrijk wel eens meer wordt gedaan, en papa dreigt met de kostschool. Agnès voelt meer voor Parijs, het aange wezen toevluchtsoord voor meisjes, die in een dergelijke situatie zijn ge raakt. Wanneer zij daar is gearri veerd beginnen de avonturen. Darry Cowl ontpopt zich daarbij als een talentvolle komiek. Te zien in Elec tro (Middelburg). In Grand (Goes) wordt „De graaf van Monte Cristo" vertoond, een avontuurlijke en romantische rolprent naar het gelijknamige boek van Alexandre Dumas. Een Jonge zeeman wordt op valse beschuldigingen van een medeminnaar tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Na acht tien jaar weet hij te ontsnappen en dan voert hij zijn wraakplannen uit. Jean Marais vervult de rol van de gevangen gezette zeeman en Lia Amanda, die van zijn verloofde. Ook in Luxor (Vlissingen) is een his torische film te zien. „Razende Ro land" is van Italiaanse makelij en werd geregisseerd door Pietro Fran- cisci. Het is de liefdesgeschiedenis van Roland, een der paladijnen van Karei de Grote, en de prinses Ange- lika met als achtergrond de strijd tussen Christenen en Saracenen „Tiroler Blut" van de Weense re. gisseur Willi Forst doet denken aan een operette. Antonia Hardberg (Erika Remberg), dochter van gra vin Valerie Hardberg (Judith Holz- meister) met vakantie op het ouder lijk landgoed, ravot als een jongen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat iedereen haar voor de „zoon" des huizes aanziet, hetgeen aanlei ding Is tot veel „Weense" vrolijk heid. Geheel in operette-stijl komen er ook nog enkele officieren prachtige uniformen aan te pas en zo nu en dan wordt eens voorzich tig de gek gestoken met het leger. Wordt vertoond in ALHAMBRA (Vlissingen). Badpaviljoen (Domburg) vertoont „Zoek het maar uit" met Norman Wisdom. Zondagmiddag draait ir Electro (Middelburg) een humoristi sche film, getiteld „Zet je zorgen op zij". Goes heeft weer een fruitfee! Na vele avonden van ernstig beraad heeft het Fruitcorsocomité de 21-ja- rige Goese gymnasiaste Elly van Willigen uitverkoren om dit jaar ge durende enkele weken ais ambassa drice van „fruitland" op te treden. Ook deze keer heeft het comité weer vele aanbiedingen binnengekregen van charmante jongedames, die wel eens een week of langer fruitfee wil den zijn. De kandidaten voor deze hoge onderscheiding zijn bij de heren van het comité op bezoek geweest, die hen zoals te doen gebruike lijk bij toekomstige fruitfeeën een kleine test hebben afgenomen. De keus voor de fruitfee 1958 is uitein delijk gevallen op de charmante Elly van Willigen, die momenteel midden in haar eindexamen gymnasium Al- ~ha zit. )e vierde Goese fruitfee is overigens een sportief meisje. In het handbal team van haar school heeft ze-reeds vele triomfen gevierd, terwijl ze voorts deel heeft uitgemaakt van de destijds bijzonder populaire cowboy band van het Goese lyceum. De titel van fruitfee 1958 is beslist in goede handen bij de charmante Elly, die bijgestaan door verschillende hofda- mens, glans en sfeer zal geven aan de rlijkse grootste manifestatie van Zeeuwse fruit: de fruitweek, met als waardige afsluiting het Zeeuwse fruit corso! ren in gezondheid in Oud-Vossemeer mag blijven wonen. Wachtmeester Westdorp dankte als afgevaardigde van de Thoolse afdeling van de poli tiebond de heer De Witte voor zijn werk als bestuurslid van deze afde ling en bood een aktentas en zijn echtgenote bloemen aan. De rij van sprekers werd gesloten door de heer f. Barendse, lid van de plaatselijke reserve-politic, en jachtopziener A. v. d. Boogaard, die gedurende 22 jaar met opper De Witte samenwerkte. Opperwachtmeester De Witte dankte alle sprekers, het secretariepersoneel, adjudant Couwen en verdere aanwe zigen voor de prettige samenwerking. Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. De Oud-Vossemeerse muziekvereniging bracht opperwacht meester De Witte 's avonds een sere- Gunning haven St.en-Annaland. Op advies van de Rijkswaterstaat zijn de werkzaamheden aan de ha ven van Sint Annaland gegund aan de laagste inschrijver, de firma Sanders te Delft. Voor 4 juni moet deze firma met de werkzaamheden beginnen. De aanbestedingssom be droeg 880.000. Benoeming onderwijzer In de dezer dagen gehouden bestuurs vergadering van de Christelijke Na tionale school te Colijnsplaat, werd met algemene stemmen benoemd tot onderwijzer aan de school de heer A. Wattel, onderwijzer aan de Chris telijke school te De Lier, met ingang van 1 september a.s. Intussen heeft de heer Wattel deze benoeming aan genomen verkochte onderdeel in h«-t geheel niet nieuw was. Dat vertelde de chef-montenr J. G. uit Middelburg de president. De officier van justitie wees er in zijn requisitor op. dat S. reeds mees van dergelijke praktijken uitgeoefend had. „Die zijn op Schouwen-Duive- land helemaal niet gewenst", aldus de officier, die een gevangenisstraf van 2 maanden eiste. De rechtbank zal uitspraak doen op vrijdag 13 juni a.s. Omstreeks junijuli van het vori ge jaar was de chef-inkoper W. D. Amsterdam, directie-assistent van een postorderbedrijf te Hulst. De zaken gingen echter niet zo voor de wind, zodat D. besloot van dit zin kende schip op een ander schip ,over te stappen". Geholpen door de winkelchef J. de R. uit Axel verzamelde hij de adressen van mensen, die wel eens bij het post orderbedrijf bestelden, met het doel zelf een zaak op touw te zetten. De overschrijving van deze adres sen kwalificeerde de officier als n wederrechtelijke toeëigening van an dermans zaken. Tegen de inkoper eiste de officier een gevangenisstraf van 3 maanden en tegen de winkel- chef een gevangenisstraf van 1 maand, alles onvoorwaardelijk. De rechtbank zal uitspraak doen op 13 juni a.s. Vervolgens behandelde de recht bank nog twee appèlzaken. Do groentehandelaar Van H. was in appèl gekomen tecen het vonnis van de kanton rechter te Oostburg, waarbij hij veroordeeld was tot betaling van 25, omdat hij na het uitrijden van een uitrit met zijn auto naar de linkerzijde van de weg gereden was. waardoor een hem tegemoetkomende personenauto, bestuurd door mevrouw C. M. C. T.B. uit Tilburg, tegen een hek gebotst was. Van H. wist echter van dit onge luk niets af en meende, dat de in zittenden van de auto hem voor ie mand anders moesten aangezien hebben. Mevr. C. had de andere au to 'echter „achtervolgd" en ontdekt, dat het Van H. wel was. De offi cier vorderde dan ook bevestiging van het vonnis van de kantonrech ter. De uitspraak volgt op 13 juni a.s. Nog geen weg... De chauffeur W. de O. uit Kerkwer- ve botste op 7 oktober j.l. in de ge meente Hoek met zijn vrachtauto tegen een bestelauto, die voor De O. van links kwam. De O. zou dus voorrang gehad hebben, ware het niet, dat de kantonrechter te Ter- neuzen besliste, dat de weg, waar over De O. reed, een uitrit was. Deze weg was namelijk pas aan gelegd en nog niet opengesteld. Dit verklaarde vrijdag ook de ver balisant. Wel konden bijvoorbeeld de bakker en de melkboer onthef fing verkrijgen. Verdachte merkte echter op, dat er met name overdag door velen met aulq of bromfiets over deze weg gereden werd. Hij zelf moest in de omgeving werk ver richten. De officier eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrech ter. Mr. G. Tichelman, De O.'s raadsman, ging nader in op hetgeen in het maatschappelijk verkeer over een uitrit gezegd wordt. Merkwaardig achtte pleiter het, dat deze weg als uitrit wordt betiteld, terwijl die in het maatschappelijk verkeer nooit een uitrit wordt genoemd. Boven dien mocht De O., aldus de raads man, krachtens zijn beroep altijd over deze weg rijden. Mr. Tichelman drong er dan ook op aan de chauf feur vrij te spreken, waarover de rechtbank vrijdag 13 juni as. zal beslissen. Onzeewaardige „Lindekerk" liep op bank voor Schouwen Berisping voor kapitein De raad voor de scheepvaart lieeft de kapitein van het s.s. „Lindekerk". H- van der V. de V. uit Delft, gestraft door het uitspreken van een berisping. De „Lindekerk" toebehorende aan dc n.v. Verenigde Nederlandse Scheep vaart Maatschappij te 's-Gravenhage, is 11 januari j.l. op reis van Rotter dam naar Antwerpen gestoten op de bank Noordland, nadat het schip was verlijerd naar het Westgat tussen Walcheren en Schouwen. Het schip was feitelijk leeg, zodat het hoog op het water lag. De raad is overtuigd, dat economische redenen een rol hebben gespeeld bij het be sluit van de kapitein om met een niet zeewaardig schip naar zee te vertrek ken. Hij heeft te weinig acht gesla gen op de gevaren der zee. Ook zijn inspectie heeft er onvoldoende aan dacht aan geschonken. Dat de „Lindekerk" feitelijk niet zee waardig was en dat, gezien de ontvan gen weersverwachtingen, op het tra ject naar Vlissingen moeilijkheden konden worden verwacht. De raad meent, dat bij het bepaler: der straf rekening moet worden ge houden met het feit, dat de gezag voerder zich heeft laten beïnvloeden door de inspectie van de rederij, die er blijkbaar geen bezwaar In zag om het schip, ondanks zijn onzeewaardige toestand en de ongunstige weersve wachtingen, de reis te doen maken. Raad Bergen op Zoom akkoord met havenplan. De gemeenteraad van Bergen Zoom heeft vrijdagavond met alge mene stemmen bsloten een nieuwe haven in de Tlieodoruspolder onder Halsteren aan te laten leggen. De to tale kosten voor deze aanleg worden geraamd op 12.876.000. Voor de eer ste fase verleende de raad 'n krediet van 9.475.000. Na rijksgoedkeuring van dit ontwerp zal vermoedelijk be gin volgend jaar met de werkzaam heden worden begonnen. Vastlopen van de „Isebek" op hoofd bij Zoutelande Onoplettendheid van zeeloods was er de oorzaak van De Raad voor de Scheepvaart heeft verklaard van oordeel te zijn, dat het stoten van het Duitse motorschip „Isebek" op een paalhoofd bij Zoute lande op 19 december van vorig Jaar, moet worden geweten aan onoplet tendheid van de zeeloods .J. B., die zich aan boord van dit schip bevond. De „Isebek", op weg van Vlissingen naar zee, volgde de lichtlijn Zoute- lande-Westkapelle. Bij lichtboei nr. 9 had de koers moeten worden ver legd in de lichtlijn van Kaapduinen. De loods, die ter zitting verklaarde zich tijdens deze reis niet goed te voelen, verzuimde de koers te laten veranderen, zodat het schip zeker vijf minuten in de verkeerde koers moet hebben gevaren voor de loods daarvan iets bemerkte. Door het sto ten realiseerdè de laatste zich de si tuatie en hij gaf order hard bakboord roer te geven. Het gelukte echter niet vlot te komen. Het was toen een half uur na hoog water te Vlissingen. Een sleepboot trok later de „Isebek" vlot en het schip voer op eigen kracht voor onderzoek naar Vlissingen. Na het vlotkomen werd geen lekkage ge constateerd. „Het is te betreuren", aldus de raad. „dat een zeeramp in de zin der wet. zij het een niet ernstige, moet worden geweten aan de onoplettendheid van een zeeloods met een lange staat van dienst als de zeeloods B". Heden overleed onze ge achte patrones jonkvrouw A. J. VAN CITTERS. Personeel en pachter van huize „Schoonoord". Oostkapelle, 30 mei 1958.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13