Achthonderd jaar geleden werd akte voor München opgemaakt PERSSTEMMEN OVER VERKIEZINGEN VAN SPIEKEN BESCHULDIGDE JONGEN VOERT PROCES VRIJDAG 30 MEI 1958 PROVINCIALS ZEEUW8B COURANT. 9 EEN ZOMER VOL FEESTEN (Advertentie) Een stad van stijl en cultuur, met barokke speelsheid en sfeer (Van een speciale correspondent) Wie deze zomer de Beierse hoofdstad München bezoekt, komt in een feeststad terecht. Een feest, dat op de 14e juni begint. Dit feest wordt gevierd omdat op de geboorte-oorkonde van Mün chen, die werd opgemaakt door keizer Frederik Barbarossa, als datum 14 juni 1158 staat. Barbarossa trad op als scheidsrechter tussen bisschop Otto von Freising en de hertog van Beieren, Hendrik de Leeuw. Het ging over de handelsweg door Beieren, die door Hendrik was aangetast, toen hij alle handelsverkeer liet leiden over een brug over de Isar bij München, een volko men onbelangrijke nederzetting „bij de monniken". Barbarossa gaf Hendrik gelijk en daarmee werd de latere miljoenenstad ge boren, die vandaag nog in het wapen een kindje in monnikspij voert. Bij de viering van de achthonderste feboortedag van München kan men e geschiedenis van deze stad niet over het hoofd zien. Drie grote krach ten gaven het gemeenschappelijk zijn huidige'vorm: de Wittelbacher kroon, de kerk en de burgerij. Zij maakten in de loop der eeuwen van München een mooie stad met een open geiicht en een heldere blik, een .stad van stijl en cultuur, met een barokke speelsheid, een stad van feesten en gezelligheid. München ademt „levenslucht". Het is geen zielloze metropool, wel een vriendelijke wereldstad In deze stad is het nog mogelijk, dat op een kwar tier afstand van de Stachus het ver moedelijk drukste verkeersplein van Europa, in de oude huizen in de dak goot de huissleutel ligt, voor iedereen voor het grijpen.... Het begin van liet feest zal groots zijn: in de nacht van de 13e op de 14e juni zal een enorme op tocht iets laten zien van het ver leden ende toekomst. En daarbij zal de humor niet ontbre ken,' want meer nog dan een op tocht, zal het één grote komedie zijn met als decor de straten en straatjes van de oude stad. Veel kans om te slapen krijgen de toeschouwers daarna niet: op de morgen van de veertiende juni zullen alle klokken van München beieren en bij al deze bronzen bassen, tenoren en sopranen zal zich de zwaarste bas van alle voegen: de grote klok, die het feestgeschenk is van de vroede vaderen aan het jarige, eeuwig jonge kind in zijn monnikspij. HEROPENING CUVILLIES THEATER. Een bijzondere gebeurtenis besluit de avond van de eerste dag. Het her bouwde Cuvillies Theater wordt ge opend met Mozart's „Figaro's Hoch- zeit". Dit gebouw, dat in de oorlog verwoest werd, heeft men weten te herstellen en daarmee is het vermoe delijk schoonste rococo-theater ter wereld behouden gebleven als monu ment voor Mozart, die er vele pre mières beleefde van zijn werken. Tienduizend aanvragen zijn er voor die eerste avond. Vijfhonderd plaat sen zijn voor de gala-première be schikbaar en de autoriteiten zitten met de handen in het haar.... De feestweken brengen meer dan dit schouwspel voor een handjevol geluk kigen: een internationale rococo-ten- toonstelling, waaraan alle landen van de raad van Europa meewerken. Verder feestconcerten met dirigenten en solisten van wereldnaam, model opvoering van opera's, balletten, to neelgezelschappen uit alle windstre ken, tentoonstellingen en een congres Prof. P. Geyl legt hoogleraarsambt neer Op 81 mei zal prof. P. Geyl in de aula van de rijksuniversiteit te Utrecht, zijn afscheidscollege geven. Deze hoogleraar in de geschiedenis is 15 december 1957 zeventig jaar ge worden. Pieter Geyl studeerde van 1906 1912 in Leiden. Daarna was hij le raar in Schiedam, maar in 1913 al werd hij correspondent te Londen van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant. Zes jaar later, werd hij hoog leraar aan de universiteit van Lon den. In 1936 volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de rijksuniversi teit te Utrecht. van kunstcritici. En verder iedere dag en overal feest en pret. Het lijkt wel of de hele stad plan kenkoorts heeft. De winkels zijn koortsachtig bezig met hun voorbe reidingen de gasten zo goed mogelijk te ontvangen. Restaurants en ..Bier stuben" worden extra opgepoetst en de souvenirwinkels hebben gezorgd voor wijnflessen in de weelderige vormen van het Münchener kindje en ballpoints in de stedelijke kleu ren: geel-zwart. Alles heeft zich ingesteld op dit jubileum. En zie EXPO dat heeft natuurlijk ook zijn keerzij de. want men krijgt de indruk, dat iedereen wil verdienen aan al die feestelijkheid. De V.V.V. van München maakt zich dan ook ernstig ongerust dat deze zomer de prijzen niet onaanzienlijk zul len stijgen in München, want het is wel zeker, dat de stad een re cord aantal bezoekers te verwer ken zal verkrijgen. Philips boekte eerste kwartaal 9 miljoen meer winst dan in zelfde periode 1957. Gedurende het eerste kwartaal 1958 boekten de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven een winst (voor aftrek van belasting) van 93 miljoen gulden, dat is 9 miljoen meer dan in de gelijklopende periode van 1957. De winst na aftrek van belas ting bedraagt 44 miljoen gulden (in 1957 42 miljoen). De raad van bestuur van Philips merkt op, dat de gang van zaken gunstig is, de stijging van de omzet is iets geringer dan de door Philips geplande en bedraagt ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1957 7 procent. De omzet aan derden bedroeg dit eerste kwartaal namelijk 776 miljoen gulden in 1957: 724 miljoen). Voor het gehele jaar 1958 verwacht de N.V. een toeneming van meer dan 7 procent, tenzij een ver dere ontwikkeling in ongunstige zin van de algemene toestand in de we reld de afzet zou beïnvloeden en aan leiding zou geven de planning te wij zigen. De export uit Nederland is procentueel meer gestegen dan de omzet. Het aantal werknemers in de wereld is toegenomen. In Neder land is het aantal werknemers ge stegen tot 59.800 per einde maart '58. Bij de samenstelling van de cijfers is verhoudingsgewijze rekening ge houden met een schatting van de voorzieningen die, zoals gebruikelijk, aan het einde van het „boekjaar plaatsvinden. De voorraden zijn ten opzichte van 31 maart 1957 gestegen: in verhouding tot de omzet zijn zij gelijk gebleven. De foto laat de nieuwe sodafabriek te Délfzijl zien, die donderdag 5 juli a.s. door de koningin in gebruik zal wor den gesteld. Oprichting pool voor verzekering atoomrisico's Naar in een verstrekt perscommuni qué wordt meegedeeld heeft het voor lopig bestuur onder voorzitterschap van mr. H. T. Asser de laatste voor bereidingen getroffen voor de bin nenkort te verwachten oprichting van de Nederlandse pool voor ver zekering van atoomrisico's. Thans wordt reeds deelgenomen door meet- dan honderd Nederlandse en hieri.te lande vertegenwoordigde bui tenlandse verzekeringsmaatschap pijen, en wel voof ruim 7 miljoen gulden voor de rubriek materiële schaden en 4% miljoen gulden voor de rubriek W.A.-schade voor in Ne derland gelegen risico's. Op grond van de bij een enquête verkregen re sultaten is nog een stijging zowel van het aantal deelnemers als van het bedrag van inschrijving te ver wachten. De wettelijke aansprakelijkheid heeft in het bijzonder betrekking op de „fall out". De verzekering dekt niet de ongevalen die het personeel kunnen overkomen. Reactoren die in zeeschepen zijn geplaatst ter opwek king van energie, vallen niet onder deze verzekering. De pool is van oor deel dat dit een aangelegenheid is die geregeld moet worden door de transportverzekeraars. Ook de iso topen zijn niet in deze verzekering begrepen hoewel het voornemen be staat deze in een later stadium, in dien dit nodig blijkt, hierin even eens op te nemen. Doodvonnis voor zevenvoudig moordenaar te Glasgow. Een Schotse jury heeft Peter Manuel schuldig bevonden aan zeven van de acht hem ten laste gelegde moorden en de rechter, lord Cameron, heeft hem daarop ter dood veroordeeld. De 31-jarige Peter Manuel, geboren in de Verenigde Staten, werd ter dood veroordeeld wegens de moorden op mevrouw Marion Watt, op haar 16- jarige dochter Vivienne en haar zus ter Margaret Brown, op de 17-jarige Isabella Cooke, op Peter Smart, diens echtgenote Doris en hun 10 jaar oude zoon Michael. Hij had zijn slachtoffers doodgeschoten terwijl zij in bed lagen. De moord op de 17- jarige Anne Kneilands werd niet be wezen geacht. De jury beraadde zich gedurende twee uur en 22 minuten voordat de vraag „schuldig of on schuldig" met „schuldig" werd be antwoord. Bovendien werd Manuel schuldig be vonden van enkele gevallen van in braak en diefstal, verband houdende met de moorden Manuel, die zelf zijn verdediging had fevoerd, zat doodstil en bloosde toen e voorzitter van de jury het met algemene stemmen genomen besluit voorlas en de rechter vonniste. Resultaten Koninklijke Shell- groep lager De resultaten van de maatschappijen der Koninklijke Shell-groep over het eerste kwartaal 1958 zijn aanzien lijk lager dan over het eerste kwar taal 1957. In januari maart 1958 bedroeg de opbrengst van verkopen en andere inkomsten 613.3 miljoen fond, in 1957 643,8. Het netto rcsul- aat was in 1958 38.7 en vorig jaar 51.7. KARTON MET FORMULES STAK UIT TAS Zijn ogen waren te slecht om te lezen Voor de president van de rechtbank in Den Haag heeft gisteren een kort geding gediend, dat de vader van een wegens spieken weggestuurde staatsexamenkandidaat aanhangig heeft gemaakt tegen de staat der Ne derlanden. De Haagse procureur mr. P. A. Roggen bepleitte voor de examen kandidaat, dat de jongeman, die ont kent te hebben gespiekt, alsnog zal worden toegestaan staatsexamen h.b.s. A te doen, waarna dan door de bevoegde autoriteiten op hoog niveau, of eventueel door de gewone rechter, zal worden uitgemaakt, of hij een di ploma zal mogen ontvangen. Voor de staat betoogde mr. D. J. Veegens, dat de president van de rechtbank in kort geding onbevoegd is te oordelen over de beslissing van de examencommissie, welker secreta ris de jongeman betrapt heeft op een poging tot fraude bij het examen. Mr. Veegens zei, dat in het onder havige geval de examencommissie een volkomen redelijke beslissing heeft genomen, toen zij de kandidaat Geen diepgaande wijziging. „Het Parool" (onafh. soc). meent in een com mentaar op de, gemeen teraadsverkiezingen, dat de liberalen hun winst zeker vooral te danken hebben aan kiezers, die bij vorige gelegenheden confessioneel stemden. „Maar ook een deel van de socialistische aanhang is naar de VVD gegaan", aldus het blad. „In vele gemeenten van ons land vertoont dit algemene natroon natuurlijk aller hande variaties, maar nergens zijn de afwijkin gen zó opvallend, dat zij een aanwijzing zouden Kunnen vormen van een diepergaande wijziging in de nationale politieke verhoudingen. Die blij ven dan ook wat zij wa ren sinds maart", aldus „Het Parool". Taak voor winnaars. „Wat van het resul taat van de raadsver kiezingen het meest in het oog springt is het voortgezette suc ces van de liberalen", zo schrijft de„Nieu- we Rotterdamse Cou rant" (onafh. liberaal) Het blad meent dat de conclusie gewet tigd is, dat talloze kiezers niet uit onbe hagen met een zeke re ballorigheid „dan maar op de WD' hebben gestemd. „Zij hebben zich, ongerust over vrijheid en ont plooiingsmogelijkheid voor individu en ge meenschap, naar het juiste adres begeven. Aan de liberalen in de gemeentebesturen is het nu te tonen, dat men hen niet te vergeefs heeft afge vaardigd", zo schrijft de N.R.C. Interne verzwakking. Het liberale Algemeen Handelsblad zegt, dat de PvdA haar greep op de brede massa sterk heeft zien verminderen. „Ging haar faam als „door braakpartij" van de lea rner verkiezingen van "56 al bij de Statenverkie zingen verloren, thans wordt hoe langer hoe duidelijker, dat zij ook intern aan verzwakking lijdt. Het socialisme, dat zij offreert na het af zweren van het „vulgair" Marxisme, uit zich in de praktijk in een toene mende reglementering en aantasting van de in dividuele vrijheid, een feit dat niet verdoezeld wordt door dikke delen als „De weg naar de Vrijheid", produkt van een socialisme a la ir. Vos, dat kennejijk voor al de jeugd niét meer aantrekt", aldus het Amsterdamse blad. Het spreekt als zijn mening uit, dat de kiezersuit spraak vóór de WD de regeringspartijen tot na denken zal moeten sterp- Twee fronten. „De strijd aan twee fronten blijft", schrijft „Trouw" (prot. chr.). „Hij wordt harder en scherper dan ooit. Tegen het socialisme en het li beralisme. En wij zullen beide uit eigen kring moeten uitbannen. En daarom zullen wij het advies, dat prof. Oud gisteravond in een ver gadering van de WD te Rotterdam aan het adres van de AR-partij uitte, namelijk dat zij een andere koers moet gaan varen, niet opvol gen". „Trouw" wijst er op, dat de politiek niet een conjunctuurkwestie is, niet een kwestie van meer of minder krijgen, maar een zaak van be ginselen. Elke benade ring van de politiek, waarbij dót uit het oog verloren wordt, werkt de achteruitgang van de in vloed van de christelijke politiek in de hand", al dus „Trouw". Stabiliteit. „De Maasbode" (r.-k.) constateert een duide lijke beuheid bij de „zachte" kiezersmassa van de socialistische partij. „De aanwas van na de oorlog is opnieuw en thans in verstrakte mate voor de P.v.d.A. een onbetrouwbaar ele ment gebleken. Opnieuw steekt -de sta biliteit van de K.V.P. scherp af. „De hecht heid van dit katholieke blok is van zeer grote betekenis. De winst van de Statenverkiezingen is geconsolideerd. Als fac tor van evenwichtigheid moet men dit resultaat uitermate waarderen. Het is een belang voor de gehele Nederlandse samenleving". Moeilijker partner De verschuivingen die bij de Statenverkiezin gen optraden, hadden ook hun weerslag op de politieke verhoudingen, aldus De Volkskrant (r.-k). De P.v.d.A. raakte door het verlies bij de vorige verkiezingen in grote verwarring. Dat had ook gevolgen voor de ver houding tot de K.V.P. Na deze uitslag zou de P.v.d.A. een nog moei lijker partner kunnen worden. Wij hopen des ondanks, dat nu beide verkiezingen achter de rug zijn, weer meer de nadruk kan vallen op het praktische werk, dat nog in de rest van deze parlementaire periode te aoen valt. Eb duurt voort. Onder de kop „Eb duurt voort" schrijft Het Vrije Volk (soc.) o.a. De groei van het conser vatisme is een tijdsver schijnsel, dat zich na een tijd van vooruitgang altijd openbaart. Op iedere vloed volgt een eb. De snelle voortgang van een sociaal verant woord en zegenrijk be leid heeft tegenkrachten opgeroepen. Men vindt het al lang welletjes. Er moet nu maar een eind aan komen. Dat is de verklaring van de zuig kracht die het conserva tisme thans uitoefent. De eb duurt voort. Als de kiezers de gevolgen zullen ondervinden, keert het getij. Koelkast De uitslag van deze ver kiezingen moet voor de P.v.d.A. wederom zeer eleurstellend zijn, aldus het Algemeen Dagblad. Ook al omdat uit de cij fers voor een aantal ge meenten in het zuiden des lands blijkt, dat men althans de socialistische doorbraakgedachte voor lopig wel In de koelkast kan zetten. Verheugend is het, dat het Nederlandse volk wederom weinig gehoor heeft gegeven aan de verlokkingen van in po litiek opzicht onbeteken de splinterpartijen. Afkeer Het Nederlandse volk heeft zich verder afge keerd van het dirigisme, dat zichzelf zo schrome lijk heeft overschat en voornamelijk in de P.v. d.A. belichaamd is en zich gewend naar de partij, die in de landspo- litiek in de oppositie is. en geacht wordt de vrij heid van de burger te respecteren, schrijft De Telegraaf (neutraal). De nieuwe winst van de V.V.D. zal in niet gerin ge mate afkomstig zijn van de beide christelijke partijen, „die gedurende zovele jaren als versie ring van het rood-zwar- te blok hebben gefun geerd". V er klaring. Het communistische dag blad „De Waarheid" is ervan overtuigd, dat de PvdA haar aanhang neeft teleurgesteld door de reactionaire. pro- Amerikaanse regerings- politiek. „Met haar anti- communisme heeft de P vdA-leiding niet alleen bereikt dat ze een aan tal communistische stem mers bij de CPN heeft weggehaald, maar voor al dat zijzelf ernstige verliezen heeft geleden", aldus dit blad. Het ver lies van de CPN wordt verder geweten aan de groep-Wagenaar. Voor de winst van de WD geeft „De Waarheid" de verklaring, dat de kie zers him oppositie tegen krankzinnige verspilling van onze belastingcenten aan de bewapening tot uitdrukking hebben wil len brengen. van verdere deelneming uitsloot, zo dat hier dus geen sprake kan zijn van het plegen van een onrechtma tige daad, zoals eisers verwijt aan de commissie luidt. Het schriftelijke deel van het staatsexamen werd begin van deze maand in de Haagse Dierentuin ge houden. Een surveillant zag uit de tas van de kandidaat, die naast diens tafel stond, een karton steken, waar op duidelijk leesbaar algebra-formu- les getekend stonden, welke betrek king hadden op de examenopgaven. Gisteren demonstreerde de secre taris voor de rechter hoe de tas met het karton gestaan had. De jonge man zegt niet gespiekt te hebben. Hij had de formules voor het examen alleen even ingekeken, terwijl het karton tijdens het examen bedekt zou zijn geweest door zijn jas, die echter later door een surveillant per ongeluk van de tas zou zijn geschopt. Met het verhaal over de jas kwam de kandidaat overigens pas later. Nog later voerde de kandidaat als verweer, dat hij de formules niet van zijn plaats af had kunnen lezen, om dat zijn ogen daarvoor te slecht zou den zijn. Zijn procureur legde vanmorgen een desbetreffende verklaring van een oogarts over. De president zal op donderdag 5 juni vonnis wijzen. Dittrich beschuldigd van moord op 13 joden In Hamburg is gisteren een proces begonnen tegen Erich Dittrich, die ervan wordt beschuldigd medeplich tig te zijn geweest aan de moord op 13 joodse slavenarbeiders in 1942. De slachtpartij speelde zich af in Petri- kayu in Polen, waar Dittrich mede eigenaar was van een timmerfabriek. Het proces zal waarschijnlijk en kele weken duren. Er zijn in totaal 67 getuigen opgeroepen. Hoger beroep in Haarlemse schakingszaak De officier van justitie heeft be roep aangetekend tegen de beslissing van de Haarlemse rechtbank, die vorige week geen veroordeling heeft uitgesproken in de zaak tegen de 37-jarige winkelier M. E. B. uit Am sterdam, tegen wie wegens het ont trekken van een minderjarige aan het wettig over haar gestelde gezag een gevangenisstraf van 6 maanden was geëist. Aanhouding in verband met plotselinge dood te Venlo (Van een correspondent.) In verband met de plotselinge dood van de 37-jarige F. M.. die dinsdag morgen in de Frans Halsstraat te Venlo dood in zijn bed werd gevon den, heeft de recherche te Venlo woensdag een zekere JM. aangehou den. De overledene is op de avond voor zijn dood na een woordenwisseling op de kermis te Blerick handgemeen geraakt met de aangehoudene, waar bij hij met zijn hoofd op de trottoir band is terechtgekomen. Woensdag avond heeft een gerechtelijk onder zoek plaatsgevonden. Het resultaat daarvan is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5