Grote Indonesische gemeenschap op Nw-Guinea: ongewenste situatie De Gaulle wenst volksstemming over grondwetswijzigingen TUNESIË: SPOEDZITTING VEILIGHEIDSRAAD GEVRAAGD VRIJDAG 30 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEÜWSB COURANT. S RAPPORT PARLEMENTAIRE MISSIE Actie (Slot van pag. 1) één Gedeputeerde de boze wolf schijnt te zijn. Een dergelijke voorstelling van zaken nu is o.i. niet reëel en ves tigt ten onrechte de indruk, dat de Kamers van Koophandel en het pro vinciaal bestuur gezamenlijk een komplot zouden hebben gesmeed om de Zeeuwsvlamingen in een hoek te drijven. Men zal er goed aan doen bij de dis cussie over de veertarieven in geen enkel opzicht te twijfelen aan dit punt, namelijk dat zowel het provin ciaal bestuur als de Zeeuwse Kamers van Koophandel bij de behandeling van deze tariefzaken uitsluitend het belang van de provincie Zeeland en van haar bewoners willen dienen. Met dit belang voor ogen hebben zij de weg genomen, die hun de juiste scheen, een weg die moeilijk was en die allerminst politiek succes met zich meebracht. Zij hebben gekozen voor hogere tarieven, die leiden tot een betere bediening der veren. Maar deze keus daarvan zij men overtuigd werd gemaakt met een bloedend hart. En het lijkt ons daar om onjuist om thans in het voortge zette gesprek over de tarieven zowel Gedeputeerden als Kamers van Koop handel met verwijten te overladen, alsof zij willens en wetens de belan gen van Zeeland zouden hebben ver kwanseld Het is begrijpelijk, dat menigeen het met hun keus niet eens is. Maar dan dient men de goede trouw van deze mannen buiten de discussie te laten Het nadere gesprek tussen minis ter Algera en Gedeputeerde Sta ten over de tarieven is nog niet op gang gekomen en het standpunt van de bewindsman op de in de Sta ten geformuleerde wensen is derhalve nog niet bekend. In dit verband is elke reguliere actie door Zeeland on dernomen om het Zeeuwse standpunt in Den Haag kenbaar te maken, in hoge mate toe te juichen. Er is reeds aangekondigd door de Zeeuwsvlaam- se actiecomité's, dat zij op audiëntie zullen gaan bij de minister. Daarover j kan men zich slechts verheugen, i want op deze wijze wordt er con- j structief aan meegewerkt om in deze i moeilijke zaak tot een oplossing te j geraken. Wellicht kan men de minis ter overtuigen van de grote belangen, die met deze zaak zijn gemoeid. En de minister kan er van verzekerd zijn, dat het grootste deel van de be volking het werk van de comité's met sympathie begroet. De comitéleden zullen derhalve kunnen optreden als volksvertegenwoordigers in buitenge wone dienst en aldus zullen zij het werk van het provinciaal bestuur in deze aangelegenheid in niet geringe mate kunnen verlichten. Een dergelijke, juist-gevoerde actie verdient de steun en de instemming van geheel Zeeland I Klachten over publiciteit De missie zegt in haar rapport voorts, dat zij over de publiciteit op Nieuw- Guinea veel klachten heeft ontvan gen. Zij vraagt, of niet op korte ter mijn met kracht dient te worden ge streefd naar versterking van de zen der van radio-omroep Nieuw-Guinea op Biak. De huidige internationale politieke situatie eist dit, aldus het rapport. Meer dan voorheen zal dan ook de aandacht van de leiding van de radio moeten worden gericht op de Verworven rechten wellicht op aanvaardbare wijze af te kopen „Het handhaven van een betrekkelijk grote Indonesische gemeenschap op Nieuw-Guinea acht de missie ongewenst". Dit wordt gezegd In het rapport van de parlementaire missie, die vorig jaar een bezoek heeft gebracht aan dit gebiedsdeel en bestond uit de Tweede-Kamerleden Van de Wetering, De Kadt, Cornelissen, De Graaf, Van Meel en Wierda en de leden der Eerste Kamer Schermerhorn, Derksen en Scholten. De missie zegt in haar rapport, dat de Indonesiërs of zich permanent op Nieuw-Guinea moeten gaan vestigen of vandaar naar Indonesië moeten te rugkeren. Daarbij zal naar een aanvaardbare vorm om verworven rechten af te kopen, bijvoorbeeld wanneer pensioenen zijn verdiend, moeten worden gezocht voor die landsdienaren, die tot vertrek zullen besluiten. De missie zegt in het hoofdstuk over de bevolkingsvraagstukken op Nieuw- Guinea, een beschouwing over de vraagstukken rond de Ambonezen en andere Indonesiërs urgent te achten. Het is de missie gebleken, dat het voor de Ambonese gemeenschap op Nieuw- Guinea onbegrijpelijk is, dat het gou vernement de 17 Ambonese militairen, die in 1956 uit Ceram naar Nieuw- Guinea zijn gekomen, als personae non gratae beschouwt. De Ambonese gemeenschap zou de 17 militairen graag op haar kosten naar Nederland sturen, indien zij zonder voorwaarden vrij zouden worden gelaten. Slechte samenwerking met zending en missie In het hoofdstuk over missie en zen ding wordt in het rapport gezegd, dat de Kamerleden tot hun teleurstelling van de corporaties hebben vernomen, dat het gouvernement van Nieuw- Guinea te weinig naar een goede sa menwerking streeft. De parlementai re missie heeft dan ook de indruk, dat sedert 1953 het eerste bezoek aan Nieuw-Guinea deze samenwerking niet is verbeterd. In het rapport wordt de minister van zaken overzee ge vraagd welke maatregelen hij denkt te nemen om hierin verbetering te brengen. V oertaalprobleem De voertaal bij het onderwijs noemt de missie eep bijzonder moeilijk punt. Een meer duidelijke politiek van de regering acht de missie noodzakelijk. Het is duide lijk, dat het Papoeakind in zijn ontwikkeling wordt geremd, wan neer men het binnep betrekkelijk korte tijd in twee talen onderwijs geeft. De eerste drie jaar van het lager onderwijs is de voertaal Ma leis, daarna wordt geleidelijk op het Nederlands overgegaan. De missie vraagt zich af of dit pro bleem niet tot kleinere proporties zou worden teruggebracht, wan neer werd begonnen om het Indo nesische element uit het onderwij zend personeel te verwijderen. Papoeabevolking. In het rapport wordt voorts de vraag gesteld, waar om Radio-Wereldomroep geen Malei- se uitzendingen, gericht op Nieuw- Guinea, verzorgt. De missie bepleit ■voorts onder meer de invoering van een soort radiodistributie in de kam pongs. Doelende op de waarnemingen, dat op vele plaatsen in Nieuw-Guinea het In donesische radiostation van Ambon beter te horen is dan de zender op Biak zegt het rapport, dat met een dergelijk distributienet zou worden voorkomen, dat aan de primitieve be volking allerlei mededelingen worden gedaan uit alle hoeken van de aarde, die alleen verwarring bij haar kunnen wekken. De missie meent.dat dit pro bleem op zeer korte termijn tot een oplossing moet worden gebracht. In dien dit niet geschiedt, zal Nederland de belangrijke strijd in de ether onge twijfeld gaan verliezen, aldus net rapport. Over militaire aangelegenheden merkt de missie in het rapport op, dat de eigen bevolking van Nieuw-Guinea met de meeste spoed dient te worden betrokken in de verdediging van eigen grond. Naar haar mening is in dit opzicht nog bijzonder weinig ge schied. BESPREKING VAN KWESTIE-SAKIET „Aanwezigheid Franse troepen bedreigt vrede". Tunesië heeft donderdagavond mede gedeeld, dat de delegatie bij de Ver. Naties opdracht heeft gekregen een onmiddellijke bijeenkomst van de Veiligheidsraad te verzoeken ter be handeling van Tunesië's klacht aan gaande „Franse agressie". Een Tunesische woordvoerder had eerder te Tunis medegedeeld dat Franse en Tunesische militairen don derdag nabij Remada, een Franse post in Zuid-Tunesië, vijf uur lang schoten hadden uitgewisseld. President Bourguiba had maandag aangekondigd, dat hij 'n nieuwe behan deling van de Tunesische klacht inza ke de aanval van de Fransen op het dorp Sakiet zou vragen. Tunesie had deze klachten laten rusten in afwach ting van de resultaten der goede dien sten die Engeland en de Ver. Staten in de kwestie van de Frans-Tunesi- sche geschillen verleenden. Tevens werd meegedeeld, dat Tunesië zich op nieuw tot de raad zou wenden, indien de toestand weer ernstiger werd. Zo als bekend, werden de goede diensten geschorst toen de Franse regering van Gaillard viel. Tunesië klaagt er ook over, dat de spanning als gevolg van de voortge- Congres Dierenbescherming te Ziirieh geslaagd. „Het internationaal congres voor Dierenbescherming dat dezer dagen te Zürich is gehouden, is in alle op zichten een geslaagde bijeenkomst geweest," zo verklaarde dr. mr. W. Hugenholtz. Op het congres werden vele reso luties aangenomen, die naar alle re geringen zijn verzonden. De voor naamste daarvan zijn de volgende: 1. Er wordt een verbod gevraagd van de uitvoer van levende dieren voor de slacht, in het bijzonder voor 2. Aan de Verenigde Naties is ver zocht een conventie aan te nemen op het transport van levende dieren. 3. In alle landen moet de wet er in voorzien dat de dieren bedwelmd worden voor zij geslacht worden. 4. Stierengevechten dienen te wor den afgeschaft. 5. Voor het vangen van walvissen moeten elektrische harpoenen worden gebruikt. 6. Het houden van kettinghonden moet overal worden verboden. De derde etappe van Olympia's Tour door Nederland voerde de renners van Amersfoort naar Den Bosch via Arnhem, waar op de Rijnbrug deze foto van een groepje „vluchtelingen" werd gemaakt. zette aanwezigheid van Franse troe pen in het land de vrede in Noord- Afrika bedreigt. Wat het nieuwe incident bij Remada betreft, volgens een woordvoerder trachtte een Franse patrouille een Tu nesische versperring op de weg in noordwestelijke richting lopende naar Tataoeine te doorbreken. De Fransen zouden het vuur hebben geopend, toen de Tunesiërs weigerden de wegver sperring op te ruimen. Laatstgenoem den beantwoordden het vuur. Er is nog niets bekend van eventuele slachtoffers. In het afgelopen weekeinde hebben zich, als gemeld, eveneens Frans-Tu- nesische botsingen in het gebied van Remada voorgedaan. Geen televisie voor „Gereformeerde Gemeenten in Nederland". In de godsdienstoefeningen van de „Geref. Gemeenten in Nederland" is van de kansels bekendgemaakt welke besluiten de classis heeft genomen. (De classis omvat bij deze kerkge meenschap alle plaatselijke gemeen ten). Leden, die in het bezit zijn van een televisietoestel zullen worden ge censureerd. Ambtsdragers zullen geen radiotoestel mogen bezitten. Leden die in het bezit zijn van zulk een toe stel zal ernstig worden gewezen op de grote gevaren hiervan, naar het oordeel van de classis, en bij voort gaand misbruik zullen zij eveneens censurabel zijn. Bij een kerkelijke huwelijksbevestiging zal de bruid in het donker gekleed moeten zijn, bij voorkeur in het zwart. De bruid zal voorts geen sluier mogen dragen. K.P.M.-vIoot voor 60 pet op Ned. markt verzekerd De voorzitter van de Nederlandse Unie van schade verzekeraars, mr. H. T. Asser, heeft gisteren op de al gemene vergadering van de Unie in het Kurhaus, zij het onder groot voorbehoud, gewag gemaakt van een te vormen tijdelijke, maar nauwe samenwerking tussen de verschillen de groeperingen in het verzekerings bedrijf met het oog op de politieke en economische situatie in Indonesië. De pers, aldus mr. Assen, heeft in de laatste maanden ten onrechte ge zegd, dat de vloot van de KJPJU. „bij de verzekeringsmaatschappij Lloyds te Londen verzekerd was, waar het risco ten bedrage van on geveer 10.000.000 pond sterling mede door een aantal „onderverzekeraars" gedragen werd". De vloot van de K.P.M. was verze- werd voor 60 procent op de Neder landse markt en voor 40 procent in Londen. In die 60 procent participi- eerde een groot aantal Nederlandse en een groot aantal buitenlandse maatschappijen (hier te lande door agenten vetregenwoordigd) en het Londense aandeel kwam mede daar door maar voor een deel voor reke ning van Lloyds. Ten aanzien van de invoering van een verplichte W_A.-verzekering voor motorvoertuigen achtte de voorzitter het wenselijk dat de ver zekerde de eerste 50,schade en zijn schuld daaraan rechtstreeks in zijn portemonnee moet blijven voelen. De verkeersveiligheid is bij eigen risico gebaat, meende hij. Laatste manschappen in Little Rock teruggetrokken Gisteren .werden de laatste 400 manschappen van de onder fede raal bevel gestelde Nationale Gar de van Arkansas bij de school van Little Rock teruggetrokken. H Woensdagavond is Z.M. Koning Boudewijn der Belgen voor een tweedaags informeel bezoek aan H.M. Koningin Juliana aan- gekomen op het Paleis Soest- dijk. De foto toont v.l.n.r.: H. s M. Koningin Juliana, Z. M. Ko- M ning Boudewijn en Z.K.H. Pins s Bernhard in de tuin achter het paleis. iiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Atoomkrachtcentrale in Amerika geopend In Shippingport, Pennsylvania, bij Pittsburgh, is een atoomkrachtcen- trale voor de levering van elektrici teit uitsluitend aan particulieren en de industrie, in bedrijf gesteld. De president deed dit van het Witte Huis uit met behulp van een neutronen uitzendende „toverstaf*, waarmee op bijna 500 kilometer afstand in centrale de stoomschuif werd geo pend. De reactor is er een van het water onder-druk type en bevat een kern van 14 ton natuurlijk uranium, dat een hoeveelheid van 75 kilogram met U-235 hoog verrijkt uranium om geeft. de capaciteit van de centrale is 60.000 Kw, bouw- en installatie- kosten bedragen in totaal 121 miljoen dollar. Er zijn nog vier grote atoomkracht centrales in aanbouw: die in Rowe, (Massachusetts) en in de staat New York zijn van hetzelfde type. Bij Joliet (Illinois) wordt er een van het „kokend-water" type gebouwd, ter wijl die in Monroe (Michigan) een zo genaamde „snelle-kweek" reactor is. In totaal zullen deze centrales in '60 een vermogen hebben van meer dan 700.000 kilowatt. (Slot van Dag U In de verklaring die De Gaulle gis teravond aan de pers liet verstrekken, stond onder meer te lezen dat zijns inziens de nieuwe rgering, volgens een procedure overeenkomstig de huidige grondwet, een mandaat moet krijgen om de nodige grondwetswij zigingen voor te bereiden en deze door middel van een referendum aan het volk voor te leggen. Deze wijzi gingen zouden met name betrekking moeten hebben op „de scheiding van en het evenwicht tussen de wetgeven de en de uitvoerende macht en op de verhouding tussen de Franse repu bliek en de met haar verbonden vol keren". „De gebeurtenissen, die ons nu tot spoed aandringen", aldus deze ver klaring van De Gaulle, „kunnen van de ene op de andere dag tragisch worden. Het is uiterst dringend nood zakelijk om de nationale eenheid en de orde in de staat te herstellen en de openbare macht weer op het peil te brengen dat overeenkomt met haar taak". Na zijn bezoek aan Coty gis teravond reed de generaal weg door le achterpoort van het Elysee, waar- !oor hij ook was gekomen. De onge- eer vijftig toeschouwers die daar tonden riepen „Vive De Gaulle". Pre- dent Coty bracht de generaal door i tuin naar diens auto. Zij namen fscheid met een krachtige handdruk, 'óór het gebouw liet een menigte ïog lang leuzen klinken als „De Gau- e aan de macht" of zong de Marseil laise. Coty „informateur" De woordvoerder van de president die bekendmaakte dat De Gaulle zou trachten een kabinet te vor men, deelde mee, dat de president van vrijdagochtend elf uur één voor één de leiders der parlemen taire fracties zou ontvangen, een taak die normaal wordt verricht door een kabinetsformateur. De administratieve commissie van de C.G.T., het door de communisten be heerste algemene vakverbond, heeft donderdagavond de aanhangers der organisatie verzocht, waarkzaam te blijven en voort te gaan met het vormen van „comité's ter verdediging van de republiek". De C.G.T. deed voorts op alle arbeiders een beroep in toenemende mate te demonstreren en hun eenheid van actie te vergro ten, teneinde het parlement ertoe te bewegen generaal De Gaulle niet als premier te aanvaarden. Het socialis tische vakverbond „Force Ouvrière" herinnerde donderdagavond zijn leden eraan, dat het gèèn stakingsoproep had uitgegeven. Het bestuur der or ganisatie zei, dat de „normale orga nen van het regime" vrijelijk en zon der druk van buitenaf hun verant woordelijkheden onder ogen moeten zien. Het r.-k. vakverbond verklaar de, dat een algemene staking onge legen zou zijn. V er zoening? De socialistische koerswijziging kwam tot stand, nadat was gebleken dat de socialistische voorzitter van de Nationale Vergadering, Le Troquer, de bedoelingen van De Gaulle zoals deze in een gesprek met de voorzitter der beide kamers van het parlement in de nacht van woensdag op donder dag had uiteengezet, bewust verkeerd had weergegeven, kennelijk om de kansen van de De Gaulle teniet te doen. De vijandigheid van de socialis ten tegenover de generaal was door deze handelwijze van Le Troquer nog toegenomen. Onder invloed van de rechtse socialist Lejeune en oud-pre mier Mollet schijnt nu echter de weg voor een verzoening tussen de socia listen en De Gaulle te zijn geopend. Het bestuur van de socialistische par tij hechtte ook zijn goedkeuring aan de brief, waarin oud-president Auriol De Gaulle had verzoent, de oproerige beweging te verwerpen en zodoende een spoedige overeenstemming met Franse leiders over een beperkt pro gram mogelijk te maken. De Gaulle antwoordde gisteren op deze brief on der meer dat hij nooit het leger in Al gerije of Corsica tot opstand in zijn naam had aangespoord. Hij herhaalde met nadruk zijn ook al eerder gedane beloften, dat hij nooit de macht door middel van geweld in handen zou ne men. De Gaulle waarschuwde, dat het leger in Algerije op het punt stond, zijn eigen weg te gaan, niettegen staande de verzoeken die hij tot de bevelhebbers had gericht. Na zijn gesprek met de beide Franse Kamervoorzitters vertrok gen. De Gaulle gisteren weer naar zijn land huis te Colombey les deux églises. Het Wereldgebeuren Lotharings kruis Ik ben de Jeanne d'Arc van het moderne Frankrijk", moet gene raal Charles de Gaulle hebben ge zegd tijdens een gesprek met presi dent Roosevelt en Winston Churchill in de Tweede Wereldoorlog. De Gaul le voegde eraan toe: „En bovendien vertegenwoordig ik de geest van Cle- mengeau." Het schijnt dat de gene raal, die een lastig maar betrouw baar bondgenoot was als leider van de vrije Fransen, óndanks de tegen kanting die hij eerst als staats- en regeringsleider van het na-oorlogse Frankrijk en later als anti-parlemen tair oppositiepoliticus ondervond, nog steeds van mening is dat die twee illustere Franse figuren in hem verenigd zijn. In zijn arrogantie heeft hij zich niets aangetrokken van de kritiek die Roosevelt indertijd op hem oefende. De vroegere Amerikaanse president merkte op, zich te kunnen voorstellen dat een man zich zou kunnen beschouwen als Clemen- geau of als Jeanne d'Arc, maar niet te kunnen aannemen dat iemand die twee bijzondere figuren in zich ver enigde. De Gaulle ging voort op zijn ka- rakteritieke eigengereide weg. zoda nig dat Sir Winston Churchill ver zuchtte: „Van al de kruisen die ik heb te dragen, is het Kruis van Lo tharingen het zwaarste". Dit Lotha- ringse kruis had De Gaulle zich tot symbool gekozen - - Men voëlde de druk van dit kruis achter de boodschap, die René Coty gistermiddag als president der republiek tot het Fran se parlement richtte. Coty, die zich in zijn jarenlange parlementaire praktijk heeft gespecialiseerd op het gebied van grondwetszaken, slaakte de verzuchting dat de pleidooien tot hervorming van de staatsinstellingen vergeefs zijn gebleven. „Hoe groot ook de moed en de vaderlandsliefde is geweest van de mannen die elkaar als regeringsleiders zijn opgevolgd, de desintegratie van de staat is niet op gehouden". Na te hebben gewezen op de huidige dreiging van een broeder strijd, deed hij zijn mededelingen over zijn besluit, De Gaulle aan te wijzen als formateur, over de „aan zienlijke moeilijkheden" die overwon nen moeten worden en over zijn voor nemen, zijn presidentiële bevoegd heden aan de voorzitter van de Na tionale Vergadering over te dragen, als zijn poging zou mislukken. Dit aftreden zou dan „in overeenstem ming met de grondwet" zijn. Geheel volgens de constitutie is ln de nacht van dinsdag op woens dag de aftocht van de veertien daagse regering-Pflimlin verlopen en ook het aftreden van de president zou volkomen grondwettig zijn. Helaas echter moet worden gezegd, dat de oorzaak van dit alles zeer ongrond wettig is. De roep om De Gaulle is thans afkomstig van de rebellie die in algerije opstak onder de geduchte leiding van de generaals der para chutisten. De vroegere leider van het vrije Frankrijk heeft de parachutisten staatsgreep in Algerije niet veroor deeld maar integendeel openlijk be grip voor de leiders ervan aan de dag gelegd. Coty vreest kennelijk voor militair geweld ter begeleiding van De Gaulles machtsoverneming. En zo kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat het Lotharings kruis, in de afgelopen maanden enkele maanden door formatievliegers boven Franse steden gedemonstreerd, thans de Franse burgers boven het hoofd hangt aan militaire parachutes. Oud-president Vincent Auriol heeft op zijn verzoek om opheldering ten antwoord gekregen, dat de naam De Gaulle bij de gebeurtenis- sennn Algerije werd genoemd zonder dat De Gaulle zich erin had gemengd. Nu de vierde republiek ineenge schrompeld is voor de dreiging uit Algerije, zou het dus De Gaulles tweede levenswerk kunnen worden om ondanks de druk van thans een politiek uit te stippelen die zich niet laat leiden door de ideeën der Alge rijnse kolonisten en parachutisten. Of dit hem gelukt zal zijn is zeer de vraag. Misschien verdient het aan beveling dat de democratische leiders, nu de machtsoverneming als onver mijdelijk wordt beschouwd, ten einde raad al hun energie erop zetten, zo froot mogelijke invloed te krijgen n het regime van De Gaulle om op die manier te trachten het Lotha- ringse kruis „draaglijker" te maken- CHARLES DE GAULLE ...Ik ben Jeanne d'Arc...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3