In 1960 begin met sluisbouw Terneuzen R0LFILM VAN <3.tvin tot Wijfie KOUDEKERKE GAF ALS EERSTE IN ZEELAND GEMEENTEBLAD UIT MET BOOR ER .BOMVRIJE" BEITEL LOS OP BRANDKAST ra ''KWakertjj; &WS8B& fotografeerUFORD Agenda It P ROV 1 N C1 ALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG SO MEI 1958 MINISTER OVER AKKOORD MET BELGIË Voorbereiding in eerste stadium Vermoedelijk zal eerst in 1960 begonnen kunnen worden met de werken aan de nieuwe slui zen in Terneuzen en aan het ka naal TerneuzenGent, Het ont werp voor de sluizen moet nog worden opgemaakt, de plannen voor de kanaalverbetering moe ten nog worden uitgewerkt en le verwerving van de voor deze verbetering benodigde gronden moet nog worden voorbereid. De voorbereiding van de wer ken bevindt zich op het ogen blik nog slechts in het allereer ste stadium. Dit deelt de minister van verkeer en waterstaat mede op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid Ass- mann. Over de tussen de Belgische en de Nederlandse regering bereikte overeenstemming inzake de verbete ring van het kanaal Terneuzen Gent (hetgeen wij gisteren reeds konden berichten) deelde de minis ter verder nog mede, dat deze o.m. betreft de verdeling der kosten van de door Nederland op Nederlands ge bied uit te voeren werken, de aard en de globale hoofdafmetingen van deze werken zoals te Terneuzen te bouwen zee- en binnenvaartslui- zen, de verbreding van het kanaal, de oeververbinding, de wegverbinding TerneuzenGent langs de westzijde van het te verbeteren kanaal voorts het binnen bepaalde grenzen houden van het zoutgehalte van het kanaalwater en het vraagstuk van de zeehavenspoorwegtarieven en. van d« havengelden. De tekst der overeenkomst Inzake de opheffing van de Stop van Ter- naaien wordt thans in gemeenschap- HOLLANDIA-CEMft /^PATENT 'M SCHOENEN zijn BUIGZAAM als de voetiAlfl Aanbevolen door voet-special if ten. De achoen die U GULDENS t bespaart aan reparatiekoeten. MET 6 MAANDEN GARANTII OP ZOLEN. pel Ijk België ujn zu In tegenstelling tot de opheffing van de Stop va betreft het hier echter overleg tussen Nederland en lelgië -opgesteld. Deze voorbereiding is reeds ver gevorderd en naar ver- wapht mag worden, zal de overeen komst binnen enige maanden aan de Staten-Generaal worden voorgel' Hot is de wens van beide landen, niet de uitvoering van de werken tot verbetering van het kanaal Terneu zenGent spoedig zal worden aan gevangen en dat deze ook binnen een korte termijn zullen worden voltooid. de werken tot van Ternaaien een niet al- frijker, doch ook een veel ingrijpender en inge wikkelder complex van werken, waar van de voorbereiding on het ogen blik nog slechts in het allereerste stadium verkeert. De aluizen De nieuwe zeesluis zou de volgende afmetingen krijgen: nuttige lengte 290 meter, nuttige breedte 35 meter. Deze afmetingen zijn voldoende om twee Victory-schepen alsook twee of drie schepen van kleinere afmetingen samen te kunnen schutten. De buitendrempeldiepte Is bepaald op 11.82 min N.A.P. en de drempel van het tussenhoofd ligt op hetzelfde peU. De binnendrempel ligt niet hoger dan peil 10.07 meter min N.A.P. Het aoel van de aanleg van de nieuwe sluis voor de binnenvaart is de ac commodatie voor dit verkeer te ver beteren en de benodigde noeveelhe- den voedingswater te beperken door een rationele vorm van deze sluis ten opzichte van de bestaande midden- en oostsluis, welke zij zal vervangen. De doorvaartbreedte van deze sluis wordt gesteld op 16 meter, als kolk- breedte is 20 meter aangenomen. De afmetingen van de sluis zijn geba seerd op de lengte der schepen en het grootste binnenvaartschip dat kan worden verwacht. Met net oog op de sleeplengte is de nuttige kolkleng- te op 800 meter bepaald. Ter voorko ming van een onnodig groot schut- waterverlies op tijdstippen van ge ring verkeer en .ter beperking van verzilting van het kanaalwater is een tussenhoofd geprojecteerd, dat de sluis verdeelt in twee kolken met nuttige lengten van 120 en 145 meter. De kleinste kolk kan schepen tot 2000 ton bevatten, terwijl de andere geschikt is voor de grootste binnen schepen. Burgemeester Ouwerkerk herbenoemd De burgemeester van Ouwerkerk, de heer J. Romeijn is met Ingang van 1 juni herbenoemd als burgemeester. Aanbesteding. Op het bureau van Gemeentewerken werd de Bergen op Zoom aanbesteed het uitvoeren van beton- en grond werk en het leggen van rioleringen in verband met het verplaatsen van het lozingspunt in de riolering van de Zeeland Haven te Bergen op Zoom. Er waren 10 inschrijvingen. De laag ste inschrijver was J. K. Triest de Ouden te Brievliet voor 129.000; de hoogste de firma Duijnhouwer te Goes voor 155.000. De raming be droeg 135.000. MET VLEUGELTJES... De heer J. S. Wiebrens werd voor zichtig, hield zijn handen wijselijk thuis en waarschuwde de politie. Hij had zojuist bij het wegbreken van een kost in zijn woning te Bruinisse een granaat ontdekt; een projectiel niet vleugeltjes en oontactdraadjes, dat tussen de kastruinite en het pla fond zat en waarvan de heer Wie brens wel vermoedde, dat het nog niet ontploft was. Deskundigen van de mljnoprulmlngs- dlenst werden gewaarschuwd. Gedu rende de dertien jaar, dat het oorlogs tuig zich in dat huis bevond, had het verderf kunnen zaaien. De (diver- De man die met zijn klein, maar keu rig auto'rje in de. avonduren op weg was naar het station te Vlissingen, vond ter hoogte van de Keersluisbrug plQtfelvig een politieauto op zijn weg. En of hij maar stoppen wilde. Van willen is in die gevallen .over het al gemeen helemaal geen sprake, want het komt altijd neer op moeten en onze man stopte dan ook prompt. Vervuld van bange voorgevoelens. „Uw kentekenbord aan de achterzij de-isniet verhcht", sprak een agent van politie beschuldigend. De auto mobilist kon naar waarheid, verkla ren, dat zulks hem niet bekend was. Want met lampen en lampjes op au to's en tweewielige voertuigen is het altijd zó, dat ,,ze het net nog de den." „Zo", zei de agent en dat klonk niet bemoedigend. Onze automobilist zag zich in gedachten al voor de kanton rechter staan en die gedachtengang werd nog versterkt, toen de agent in een van de bergplaatsen in zijn uniform naar iets op zoek ging. Daar komt het boekje", peinsde de overtreder. Maar er kwam he.el iets anders. Er kwam. een schroevedraaxer te voor schijn en het gezag heeft het euvel ■eigenhandig verholpen. Een boekje i.t er niet aan te pas gekomen. Hul de! se) gezinnen, die óók van de kast hebben gebruik gemaakt, zullen op schrikken, wanneer zij weten in welke gevaarlijke situatie zij hebben ver keerd. VAN KRACHT Zij. die zondag ongestoord hun hen geltje wensen uit te werpen en als het wéér een beetje wil, zullen er zeker liefhebbers zijn moeten ervoor zorgen, dat zij in het bezit zijn van de nieuwe visaete. Die vis- acte-voor-de-blnnenwateren wordt wordt zondag namelijk van kracht. ZORGENKIND Zoals wellicht bekend, waren er tot voor kort in Nederand twee ouder-verenigingen werkzaam, die de bijzondere noden van hen, die lichamelijk en/of geestelijk ge handicapte kinderen verzorgen, trachten te lenigen. De „algemene" ouder-vereniglng, die al vele jaren voor veler belangen is opgekomen, heet „Helpt Elkander" en „Phi ladelphia" is de nuam van de prot. chr. ouder-verenlging. Thans is men ook overgegaan tot de op richting van een r.-k. ouder-ver- enlging, genaamd „Voor het zor genkind" Ook in Hulst ls wordt een afdeling van deze vereniging gevormd. FEE8TMAR8 Woensdagavond was er toeh al „iets bijzonders" in de lucht vanwege de verkiezingen en in Kloetinge deed het muziekgezelschap „Excel sior" daar nog een schepje bovenop. Dat bestond uit een feestelijke mars- door-de-genieente, voorafgegaan door de drumband. Deze mars was waar lijk een feestmars: want hij werd ge houden naar aanleiding van de eerste prijs die „Excelsior" op het Pinkster concours te Arnemulden won. l' \y 4 Een dagelijkse puzzle: raat eten toe vandaag Natuurlijk Een kaasgerecht! (Een originele en zo lekkere oplossing van Uv> probleem ff STOOFSCHOTEL MET KAAS a kg aardappelen, t bloemkool, Vt kg tomaten, V» eetlepel maizena, So gr roomboter, 250 gr belegen kaas, zout, peper. De aardappelen en de bloem kool in stukjes snijden en met een bodempje water gaar ko ken. Het vocht binden met da aangemengde maizena. De in stukjes gesneden tomaten en de in blokjes gesneden kaas erbij doen. De stoofschotel op smaak afmaken met zout en peper. Het geheel nog eens goed doorwarmen (maar niet doorkoken, daar anders de kaas gaat uitsmelten) en onmiddel lijk opdienen. Doe nóg meer met kaas Woningcontingent voor Zeeland verdeeld Ged. Staten van Zeeland hebben het restant van het contingent woning wetwoningen, dat voor het jaar 1958 ter beschikking werd gesteld van Zee land, verdeeld. Het gehele jaarcontin gent van 500 woningen is hiermee, na uitvoerig beraad, over de genieenten gedistribueerd. Het college van Ged. Staten ontveinst zich echter niet, dat bij een dergelijk gering aantal een ook nuiar enigszins bevredigende ver deling over de verschillende gemeen ten ten enenmale onmogelijk was. Belangrijk hierbij is echter, dat het college inmiddels reeds in be schouwing heeft genomen de ver deling van een deel van een toe te wijzen volgend contingent voor verschillende gemeenten, die bij de laatste verdeling geen of een on voldoende toewijzing konden ont vangen. Het restant van het contingent 1958 is als volgt verdeeld Hulst 12 woningwetwoningen: Sas van Gent 6: Breskens 12; Haamstede 1 (voor een zeer bijzonder geval); Schoondijke 1 (idem): Hontenisse 4; IJzendijke 4; Grijpskerke 4; Koudekerke 4; Scherpenisse 2; 's Gravenpolder 2; 's Heer Arends- kerke 4; Heinkenszand 2; Hoede- kenskerke 2 en Wolphaartsdijk 4. Algemene vergadering Z.L.M. Donderdag 19 juni a.s. houdt de Zeeuwse Landbouw Maatschappij in het gebouw van de veilingvereni ging te Sint Maartensdijk een alge mene vergadering. Dé agenda ver meldt o.m. een openingsrede door de algemeen voorzitter, ir. M. A. Geuze en een inleiding door ir. G. J. ter Brugge, inspecteur voor West- en Zuid-Nederland bij de cultuurtech nische dienst, over „De ontwikkeling van het kleine boerenbedrijf in Ne derland". „MYSTERIE" IN 's-HEERENHOEK Tuinman Boonman kende het geheim al jaren.... Een hamer en beitel, een snijbrander en een elektrische boor waren de at tributen, waarmede een drietal man nen van de Hulpverleningsdienst, ge assisteerd door een kundige dorps smid met zijn knecht, donderdagmid dag in het rustige Zuid-Bevelandse dorpje 'a Heerenhoek eten circa één ton wegende brandkast te lijf gingen. Een zwaar en moeilijk karwei, te meer omdat de stalen safe sedert het eind van Wereldoorlog II niet meer open was geweest en de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat binnen het gevaarte een verraderlijke „trekbom" aan het slot kleefde. Met de grootste voorzichtigheid is de brandkast dan ook aan de achterzijde open gebrand, r - IBs i*»® m* t* ÈËSm r V Enkele geenieentebladen. (Slot van pag. 1) nog is hij van mening, dat de uit gave van een dergelijk blad. voor el ke gemeente is aan te bevelen, Welke artikelen verschenen zoal in 't Koudekerkse gemeenteblad? Zij va rieerden van een jaarlijkse populaire verhandeling over de gemeentebegro ting tot wenken bij het gebruik van het badhuis en de aankondiging van collecteu. De activiteiten van de (gemeentelij ke) stichting Vebenubos passeerden de revue, er verschenen artikelen zoals „Burgerschap en Burgerzin" en „Besturen en verantwoorden." Directrice Vakschool voor meisjes in Goes. Met ingang van 1 januari 1959 is tot directrice van de Vakschool voor Meisjes te Goes benoemd mei. H. J. Ybes, thans directrice van de huis houd- en industrieschool te Schiedam. Mej. Ybes zal mej. W. Weststeijn. de huidige directrice van do Goese Vak school, opvolgen. Zij komt reeds op 1 oktober naar Zeeland teneinde ge durende de maanden oktober, novem ber en december vertrouwd te raken met de gang van zaken in de school. Ontvanger der belastingen te Vlissingen gaat heen Aan de heer E. F. J. van den Bos sche, ontvanger van 's rijks belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Vlissingen, ls op zijn verzoek met in gang van 1 september 1958 eervol ontslag verleend. Kwamen er wijzigingen in bestaan de regelingen, zoals in die van de wo- ningbouwpremies, dan werd daarop in het gemeenteblad de aandacht ge vestigd. Mededelingen over het, gebruik van het verenigingsgebouw en het sport terrein evonals het badhuis bij de gemeente in exploitatie werden in de tweemaandelijkse periodiek ge daan. Eens per jaar wordt een uit gebreid overzicht gegeven van de loop der bevolking, de terugblik op het badseizoen verschijnt met dezelf de frequentie. Op deze wijze wordt ook de ontwikkeling van Koudeker ke als badplaats onder de aandacht van de burgerij gebracht en kunnen tips worden gegeven, die tot deze groei bijdragen. Met deze gevarieerde stroom uit de inhoud van het gemeenteblad van Koudekerke is echter nog lang niet alles opgesomd. De organisa tie van de brandweer werd eens belicht, er werden artikelen opge nomen over de schooltandverzor- ging, de uitbreidingsplannen en het systeem, dat wordt gevolgd bij het verdelen van de raadszetels na de verkiezingsuitslag Do mogelijkheden van het Zeeuwse Studiefonds en van de Zeeuwso Mu ziekschool werden onder de aandacht van de Koudekerkse lezers en lezer- i essen gebracht. Maar ook voor berichten met een meer plaatselijk karakter wordt graag enige ruimte gemaakt. Midda gen voor de bejaarden, cursilssen van het Rode Kruis, het werk van de B.B., de toelatingsdata van de scholen, gevonden voorwerpen, voor allerlei typische „Koudekerkia" is er plaats. Sinds januari 1957 heeft de rubriek „Uit de raadszaal" een vaste plaats gekregen in de periodiek. Men zou het blad ln Koudekerke niet meer willen missen. Hetzelfde geldt voor de gemeenten, die het voorbeeld van Koudekerke hebben gevolgd. „Het i6 niet-; leuk dat de gemeente dat heeft het hoort er te zijn!" is de mening van de heer Van Splun- der, die rustig kan verklaren, dat hot nog nimmer enige moeite heeft gekost de acht pagina's iedere maand vol te krijgen. „Alles, dat maar even het publiek raakt, wordt er open en eerjijk in geschreven" zo zegt de ge meente-secretaris, die men met bur gemeester J. L. Dregmans wel tot de vaste redactiestaf van het blad kan rekenen. Van een blad, hoe beschei den in omvang en uitvoering ook, dat zich in enkele jaren „gezien" maakte in Koudekerke. Een bewijs hiervoor Is wel, dat men sen, die uit de gemeente vertrekken, vragen het blad toegestuurd te krij gen. Een vraag, waaraan gaarne wordt voldaan. Er zijn zelfs „abon nees" die al uit Koudekerke waren vertrokken, voor men daar het blad het licht deed zien. i Advertentie) De beste fototip die ik kan geven, 's werelds Door geheel Kouderkerke wordt het gemeenteblad huis-aan-huis gratis be zorgd. Het komt ook op hei rusthuis „Der Boede", waar de 64-jarige heer H. TiS8lnk tot de oudste lezers mag worden gerekend.' i'Foto P.Z.Ó.). De mysterieuze brandkast van 's Hee renhoek werd aan de achterzijde behoedzaam geopend (Foto P.Z.C.), zoadt men na enkele uren van Inge spannen arbeid een blik in het Inwen dige van de safe kon werpen. Er was niets; zelfs geen stukje papier Het is overigens een ietwat vreemde geschiedenis met deze bijna 1000 kg wegende safe. Tot het najaar van 1944 stond het logge „meubelstuk" in de grote vergaderzaal van de pasto rie van de r.-k. kerk te 's Heeren hoek. Toen de Duitsers in 1940 Ne derland bezetten, legden zij ook be slag op de pastorie van 's Heeren hoek en wendden zij de brandkast aan voor eigen gebruik. De Duitsera verdwenen weer in het najaar van 1044, maar alvorens zij de wijk na men, werd de safe verzegeld. Een paar dagen later verschenen de eer ste Engelsen in het dorp en ook zij zochten en vonden onderdak in de pastorie. Zij bleven evenwel wijselijk met hun vingers van de (afgesloten) brandkast, want herhaaldelijk was hun gebleken, dat de Duitsers derge lijke „stukken" bij voorkeur gebruik ten om als valstrik te dienen. Op listige wijze werd dan een trek bom geplaatst en wanneer soldaten van de tegenstander er ih slaagden de deur te forceren, vlogen «ij met kast en al in de lucht. Daar waakten de Engelsen welvoor. De Tommies be sloten het gevaarte op een veilige plaats op te bergen. Onder een grote beuk in de tuin van de pastorie werd een kuil gegraven en daarin verdween de brandkast. Jarenlang heeft de safe in de aarde „gesluimerd", totdat werklieden er ln het najaar van vorig jaar tijdens graafwerkzaamheden op stootten. Het geval werd opgegraven en aan een takel aan de beuk gehangen. Intus sen was de Hulpverleningsdienst ge waarschuwd, die het gevaarte gister middag op een veilige plaats heeft opengebroken. De vroegere tuinman van de r.-k. pas torie, de 79-jarlge Kees Boonman, verklaarde later op de middag één dag voor de bevrijding zelf de kast te hebben afgesloten (op bevel van de Duitsers). Hij wist te vertellen, dat de kast toen leeg was, volkomen leeg Advertentie) doet wonderen met de nieuw* raamventilator typt INDOLATOR 20 zuigt blaast circuited Vraag Uw elaktro-installaiaur •m damanstiatla. Publikotia: "1THO-SCHIEDAM* VANDAAG. Middelburg Electro: „Mam' zelle Strip tease", 7 en #.15 uur, 18 j.; Schouw burg: „Voor wie de klok luidt", 8 uur, IR .1.; Rondgang door de stad van ONDA. Vlissingen Alhambra: „Tiroler Blut", 7 en B uur, a.l.; Luxor: „De razende Roland", 8 uur, 14 j, Goc* Grand: „De graaf van Monte Christo", 8 uur, 18 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2