PHOVIHCIALE ZEEUWSE COURANT BILT GENERAAL DE GAULLE AAN DE MACHT Benoemd tot kabinetsformateur na dramatische rede van Coty Franse rebellen in Algerije wensen spoed Koudekerke Zeeland een gaf als eerste gemeenteblad in uit KOERSWIJZIGING VAN DE SOCIALISTISCHE PARTIJ M 201e jaargang - no. 125 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G, A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw,; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 30 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—.Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. SO, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (ta.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 209* Mandaat gevraagd voor plan tot grondwetswijziging jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllll^lHllllllllllllllllll'llllllllllllll»"ll»'^ll'"!,'|»'"' M Gisteren is in Parijs een demonstratie gehouden, die gericht was tegen De Gaulle. Ongeveer 20.000 personen hebben aan de demonstratie deelgenomen, die begon bij het place de la Na- tional" en eindigde bij het place de la Bastille". In de groep H waren alle groeperingen vertegenwoordigd, o.a. deze oorlogs- M veteranen met hun vaandels en onderscheidingen „De Gaulle is aan de macht". Deze woorden gin gen gisteravond in Parijs van mond tot mond, toen bekend werd dat de generaal een uitnodi ging van president Coty om te trachten een nieuwe regering te vormen had aanvaard. De generaal liet weten dat een regering onder zijn leiding voor een vastgestelde periode zou moe ten beschikken over de volmachten, „welke noodzakelijk zijn om in de huidige, zeer ernstige toestand te handelen". Een belangrijk element in de ontwikkeling van gisteren was de koerswijziging van de Franse socialistische partij, die na aanvankelijk volko men afwijzend tegenover een aan de macht ko men van De Gaulle te hebben gestaan, donder dagmiddag besloot secretaris-generaal Guy Mollet te machtigen om, zodra de generaal offi cieel als formateur zou zijn aangewezen, con- tact met hem op te nemen teneinde precies diens plannen te vernemen. De socialisten vormden tot dusver de grootste hindernis voor De Gaulles ingrijpen. Tevoren werd een bijeenkomst van het parlement gehouden, waarin een verklaring van president Coty werd voorgelezen. In deze verklaring waarschuwde de president de volks vertegenwoordigers, dat zij moesten kiezen tus sen de voormalige leider der vrije Fransen uit de Tweede Wereldoorlog en een burgeroorlog. Coty deelde het parlement mee, dat hij 'aan „de vermaardste onder de Fransen, tot hem die in de donkerste jaren van onze geschiedenis onze lei der was voor de herovering van de vrijheid en die, na rondom hem het gehele volk verenigd te hebben, de dictatuur heeft geweigerd om de re publiek te herstellen" had gevraagd, onder welke voorwaarden die bereid zou zijn, „de overweldigende last van het staatsgezag op zich te nemen". „Zullen deze voorwaarden", zo zei de president, „het mogelijk maken dat voor zijn investituur de noodzakelijke meerderheid wordt geteld?" Actie [en kan niet van de Zeeuwsvla mingen zeggen, dat zij niet bij- x dragen tot de discussie over de Westerschelde-veertarieven. Zij ver lenen die bijdrage zelfs op allerlei manieren, variërend van leuzen op muren tot het stichten van actieco- mité's. Deze in menig opzicht nogal felle reacties op de plannen tot ver hoging van de tarieven zijn op zich zelf begrijpelijk en zeker niet te ver werpen. Het zou immers een vreemde geschiedenis zijn, wanneer Zeeland men vergete niet dat de veertarieven niet uitsluitend Zeeuwsch-Vlaanderen aangaan met gejuich de verho ging van de veergelden zou hebben aanvaard. Trouwens, wij hebben het reeds eerder betoogd, deze gehele zaak is juist in de openbaarheid ge bracht om de openbare mening te peilen. Noch de minister noch het provinciaal bestuur is hier geko men als dieven in de nacht Niettemin vertoont met name het Zeeuwsvlaamse verzet tegen de ver hoogde tarieven enige bedenkelijke aspecten. En het komt ons voor, dat daardoor de Zeeuwse zaak eerder wordt verzwakt dan gebaat. Vandaar, dat wij 'niet willen nalaten deze on juistheden te signaleren. Het gaat hier om twee punten: in de eerste plaats het vreemde pamflet, dat kort voor de raadsverkiezingen in Zeeuwsch-Vlaanderen werd verspreid, in de tweede plaats de houding, die men in bepaalde kringen meent te moeten aannemen ten aanzien van provinciaal bestuur en Kamers van Koophandel. Zoals men weet bevatte het hier bedoelde pamflet een oproep om op het stembiljet van woensdag j.l. te vermelden: „Wij eisen vrije veren!", een vermelding, die echter het stembiljet ongeldig zou maken. Met andere woorden: één der grote verworvenheden der democratie, na melijk het kiesrecht, diende naar het inzicht van sommigen te worden op geofferd aan een demonstratie. Deze houding nu is dunkt ons in hoge ma te laakbaar. Wanneer men in de Ne derlandse samenleving, wat wil be reiken voor welk doel dat ook moge zijn, dan liggen daartoe vele wegen open. Dan zijn er voor betrokkenen allerlei maati-egelen mogelijk, varië rend van half-zacht tot zéér fors. Maar nimmer zal men daarbij licht vaardig mogen omspringen met het middel, dat een volk in de gelegen heid stelt zijn eigen bestuurders te kiezen. Wie daartoe overgaat tast de wortels van een democratische sa menleving aan. Deze plotselinge verkiezingsactie in Zeeuwsch-Vlaanderen was derhalve zéér verwei-pelijk! Zij heeft de zaak géén goed gedaan. Integendeel Het tweede punt is minder ernstig, maar dient niettemin zonder aarzelen te worden genoemd op dat hierover zo weinig mogelijk mis verstand ontsta. In de kringen van de thans werkzame actieeomité's wordt namelijk bijzonder felle kritiek uit geoefend op de Kamers van Koop handel en het provinciaal bestuur, van welke laatste instantie met name .(Slot yaQ pag, 8), Aan rand van burgeroorlog De president wees er in zijn verkla ring op, dat zijn steeds dringender beroepen tot veranderingen in de vrije instellingen der Franse republiek geen gevolg hebben gehad. „En wat is de moed en de vaderlandsliefde van de elkaar opvolgende staatslieden waard, als het land steeds meer uit elkaar valt? Wij staan nu aan de rand van een burgeroorlog". Zullen Fransen, na meer dan veertig jaar tegen de vijand te hebben gestreden, morgen tegen Fransen strijden Aan alle zijden zijn mannen er diep van overtuigd het vaderland te die nen, dat door allen is verdedigd ten koste vrü .i-ulka' zware off era. Zowel aan de ene als aan dc andere kant schijnt men zich voor te bereiden voor een broederstrijd. Zijn wij een volk, dat macht voor recht stelt? V"" voorlopig ook mag winnen, wat zou er over blijven na een niet te boeten strijd? Wat zal er van Frankrijk overblijven?" Met betrekking tot het nachtelijke onderhoud dat de presi dent van de Nationale Vergadering André le Troquer en de voorzitter van de Raad der Republiek Monnerville gisternacht met De Gaulle hadden, zei Coty dat er in de huidige toestand nog aanzienlijke moeilijkheden te overwinnen zouden zijn. „Moet ik daarom geen beroep doen op hem, wiens niet te vergelijken moreel gezag het'welzijn van het vaderland en de republiek verze kert Op zo'n dag is de heilige eenheid de hoogste plicht. Zij be veelt ons allen zo nodig een deel van onze voorkeur en zelfs een deel van onze overtuiging te offe ren". Toen de voorlezing door de Kamer voorzitters beëindigd was zongen communisten, socialisten en linkse ra dicalen de Marseillaise. (Vervolg-op pag. 3) Drieling in Sittard. Het echtpaar CrijnsMestrom te Sittard is gisteren verblijd met de geboorte van een drie ling: een dochtertje en twee zoontjes. Moeder en kinderen verblijven in het ziekenhuis te Sittard en maken het naar om standigheden goed. De roepna- nen van de kinderen zijn: Caro line, Wilhelmus en Lodevicus, De heer en mevrouw Crijns zijn in 1954 getrouwd. In 1955 werd een zoontje geboren, in 1957 een tweeling (twee dochters) en nu de drieling. Nestor van Pijnackers raad door gasverstikking omgekomen. Gistermiddag circa half vijf is de nestor van de gemeenteraad van Pijn- acker, de 71-jarige heer J. H. Kerk vliet, door gasverstikking om het leven geomen. Toen omstreeks die tijd de melkknecht zich aan de boer derij meldde vond hij de deur ge sloten. Hij nam een sterke gaslucht waar. waarop hij een glasruit ver brijzelde en zich zo toegang ver schafte. Hij vond de heer Kerkvliet bewusteloos op de grond liggend bracht hem naar buiten. Nog circa drie kwartier werd kunstmatige adehihaling toegepast, doch vergeefs. Een half uur van tevoren had men de heer Kerkvliet nog op zijn erf zien lopen. Klaarblijkelijk is hij toen naar binnen gegaan om theewater op te zetten, waarna hij door het onge luk fs getroffen. „Misschien moet leger tussenbeide komen" Enige uren nadat het Algerijnse, „co mité van openbaar welzijn" gisteren de Parijse politici gewaarschuwd had De Gaulles kabinetsvorming niets in de weg te leggen, heeft generaal Sa- lan vanaf het balkon van het gouver nementsgebouw publiekelijk namens de Franse strijdkrachten gezworen De Gaulle te zullen volgen in goede en in slechte tijden. De grote kruizen van Lotharingen die de luchtmacht vanmorgen in de lucht tekende zijn daarvan het be wijs, zei hij. De vice-voorzitter van het comité voor openbaar welzijn, Leon Delbec- que, bestempelde de waarschuwing aan de Parijse politici, dat „met kracht opgetreden zal worden tegen alle vertragingsmanoeuvres van een systeem dat reeds veroordeeld is", op een persconferentie als een ultima tum. Gevraagd of zulk een optreden niet zou kunnen leiden tot een bur- VOORBEELD VOND VEEL NAVOLGING Inhoud varieert van de jaarlijkse begroting tot gevonden voorwerpen In januari 1953 verscheen de eerste uitgave van het „Gemeenteblad" van Koudekerke, een „orgaan ter voorlichting van de inwoners" zoals de re dactie het gemeentebestuur van Koudekerke onder de hoofdkop de functie van het nieuwe blad omschreef. Het blad, een uitgave van het ge meentebestuur dus, beleeft nu reeds zijn zesde jaargang en is een goede voorlichtende en toelichtende „huisvriend" van de inwoners van Koude kerke geworden, die om de twee maanden door de hand van de P.T.T. in de bus glijdt. Het is in die zes jaren gebleken, dat er behoefte bestond aan een dergelijk blad, waarin het gemeentebestuur op zakelijke wijze voorlichting geeft over tal van gemeentelijke zaken en zo burgerij en bestuur dichter bij elkaar brengt. Oolc bij het vrouwelijk lezende pu bliek in Koudekerke is het gemeente blad steeds een welkome gast. „Je weet alles van het dorp" verklaarde mevrouw Verhage spontaan, toen wij zo-maar-er gens in het dorp aanbel den om de mening over de gemeen telijke periodiek te peilen. (Foto P; Vrij talrijk zijn reeds de Zeeuwse gemeenten, die het voorbeeld van Koudekerke hebben gevolgd. Bigge- ke'rke volgde al vrij spoedig en snel schaarden zich o.m. ook 's Heerl Arendskerke, Aardenburg, Rilland- Bath, Wolphaartsdijk, Hoedekensker- ke, Zoutelande, Oudelande, Kloetinge, Krabbendijke, Grijpskerke, Baarland en Zuidzande in de rij van gemeenten met een eigen „gemeenteblad". „Voorlichting geven over alles wat er in het dorp gebeurt" dat was zo de gedachte, die het Koudekerkse ge meentebestuur voor ogen hield, toen men daar in de badplaats-in-opkomst bij de wieg van het gemeenteblad stond. Deze gedachte kreeg vorm in een acht pagina's omvattend gesten cild blad, dat in een oplage van 750 aan ieder huis in Koudekerke geheel gratis werd bezorgd. De opzet was de inwoners een in zicht te geven in de gemeentelijke huishouding, de verschillende plannen en regelingen en op deze wijze ook de nodige gemeen schapszin aan te kweken. En men mag constateren, dat het gemeenteblad van Koudekerke, waar in regelmatig bijdragen van leden van het gemeentebestuur en het ge- meentepersonecl verschijnen, ten vol le aan dit doel beantwoordt. De ge dachte „breng de burgerij dichter tot geroorlog, verklaarde hij: „Wij ho pen van niet. Maar als de communis ten het Franse volk beletten zich uit te spreken voor De Gaulle, zou dit kunnen betekenen, dat het leger tus senbeide moet komen. We het.jsn de republiek gered en misschien hebben we zelfs de democratie gered". Generaal Salans woordvoerder, ko lonel Charles Laeheroy, antwoordde op de tijdens de persconferentie van donderdagavond gestelde vraag, wel ke omstandigheden generaal Salan tot een invasie in Frankrijk zouden kunnen bewegen: „Dat is een vraag waarop ik geen antwoord geef". De kolonel toonde zich nogal ge prikkeld over de „langzame film" van gebeurtenissen in Parijs. De be langrijkste gebeurtenis was de ver klaring van president Coty, zei hij. Volgens onbevestigde berichten uit Parijs zou een aantal met verlof zijnde parachutisten, behorende tot Franse legereenheden in Duitsland, in de Franse hoofdstad en elders ge reed staan om op te treden als het comité in Algiers hiertoe het teken zou geven. Woensdag werden de particuliere vliegvelden te Guyancourt, Moiselles en Mitry-Mory op* last van de rege ring gesloten en onder bewaking ge steld van de veiligheidspolitie. Deze vliegvelden zijn alle in ae buurt van Parijs gelegen. Gemeentesecretaris Van Splunder „Voorlichting over alles wat er in het dorp gebeurt (Foto P.Z.C.). het gemeentebestuur" was met na me na de oorlog sterk op de voor grond getreden. Het gemeentebeleid had de „doorzichtigheid" van vroe ger, toen men een „eigen belasting gebied" had dat de hoogte van het gemeentelijke budget bepaalde, vrij wel geheel verloren. Daarbij kwam nog de gecompliceerd heid van de na-oorlogse vraagstuk kenDe belangstelling van de burgerij voor het gemeentelijk be leid was dermate getaand, dat hier op wel een „reactie-van-gemeente- wege" moest volgen, althans wel in Koudekerke De gemeente-secretaris, de heer L. A. van Splunder was nauw bij het spon tane initiatief betrokken en ook nu (Vervolg op pag. 2) V.S.: „Machtsoverneming Socialistische Internationale komt te Londen bijeen. Diplomaten, die het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken om zijn mening hebben gevraagd inzake de jongste gebeurtenissen in Frank rijk, kregen als bescheid: „De Ver enigde Staten zijn bereid tot samen werking met een Franse regering on der leiding van generaal Charles de Gaulle". Volgens deze diplomaten streven pre sident Eisenhower en alle andere Amerikanen op hoge regeringspos ten er thans in de eerste plaats naar niets te doen of te zeggen, dat een reeds kritieke toestand nog hachelij ker zou kunnen maken. In Amerikaanse regeringskringen acht men nu een machtsoverneming door generaal De Gaulle onvermijde lijk. Naar te Londen is bekendgemaakt, is het bureau van de Socialistische In ternationale voor een speciale ver gadering bijeengeroepen ter bespre king van de toestand in Franrijk. De bijeenkomst zal op twee juni te Londen worden gehouden. Men ver wacht afgevaardigden uit een aantal Europese landen en uit Israël. Russen willen nog geen bemande raketten lanceren De Sowjet-Unie is voorlopig niet van plan om bemande aardsatellieten te lanceren. Dit zei prof. V. Doron- rawow in een artikel in de „Litera- turnaya Gazeta". Hij voegde hieraan toe, dat de „snelle vorderingen" van zijn land op het gebied van de ruim tevaart „op betrekkelijk korte ter mijn" het lanceren van een bemande satelliet mogelijk zullen maken. Hij stelde dat de bestaande spoet niks niet geschikt zijn voor het ver voer van mensen, omdat zij niet van af de aarde kunnen worden bestuurd. Maar prof. Doronrawow voorzag, door de vooruitgang die wordt ge boekt bij het bouwen en lanceren van aardsatellieten, wel de mogelijkheid dat de technologie zover zal vorde ren, dat spoetniks kunnen worden gebouwd die plaats bieden aan en kele personen en genoeg snelheid ontwikkelen om een reis naar de maan te maken. Volgens de geleerde moet een op lossing voor de volgende twee pro blemen worden gevonden, alvorens menselijke wezens met een raket de ruimte buiten de dampkring kunnen worden ingestuurd: er zal een kunstmaan moeten wor den ontworpen die vanaf de aarde kan worden bestuurd. er zullen instrumenten moeten wor den ontworpen voor het regelen van de temperaturen in het ruimteschip. VERWACHT. Veranderlijke bewolking en later plaatselijk enkele buien met een kans op onweer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid. Vrij warm maar later op de dag da ling van de temperatuur. ZON EN MAAN 31 mei Zon op 4.27 onder 20.48 Maan op 19.10 onder 3.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1