GELIJK SPEL IN OSLO WEINIG MINDER DAN MORELE NEDERLAAG VOOR ORANJE Zeeuwse renners in Olympia's Toer hielden zich bijzonder rustig Schande van 1953 niet uitgewist Geen rust in defensie S0WJET-UNIE TREKT HULP AAN J0EG0-SLAVIË IN DONDERDAG 29 MITT 1958 PROV1NÜJALE ZEEUWSE UOURAET. 8 Noren verdienden puntenverdeling 0-0 HET IS NIET GELUKT! De schande van 1953, toen Neder- land in ditzelfde Ulleval-stadion in Oslo kansloos met 4-0 van de Noren verloor, is niet uitgewist. Toen, op het moment, waar op het Nederlandse voetbal het dieptepunt had bereikt, lag die nederlaag in de lijn der verwachtingen. Nu, bijna vijf jaar later, het Nederlands elftal een goed seizoen, na een teleurstellende nederlaag tegen Turkije, afsluit met een 0-0 tegen de Noorse amateurs, is dit resultaat weinig minder dan een morele neder laag. Men kan niet'eens aanvoeren, dat het Oranjeteam meer dan dit gelijke spel heeft verdiend. Integendeel, de Nederlandse achter hoede moest vaak zeer fors ingrijpen om de snelle Noorse aan vallen een halt te kunnen toeroepen. De rappe Björn Borgen en Hans Nylund brachten onze verdedigers steeds weer in grote moeilijkheden. De Nederlandse spelers zagen we steeds weer lopen zoeken naar hun tegenstanders. Noch Hans Kraay, noch Kees Kuys (die zijn 25e interland speelde), noch stopper Wiers- ma slaagde erin voor de nodige rust in de achterhoede te zorgen. To verrassend goed speelde de Noor se amateurs, dat zij gedurende een groot deel van de wedstrijd zelfs het middenveld in bezit konden nemen. Dit en het teleurstellende spel van Fons van Wissen als midvoor waren de voornaamste oorzaken, dat het ook In de Nederlandse aanval niet ging zoals het moest gaan. Maar het zou onredelijk zijn het ge brek aan schotvaardighcid van onze voorhoedespelers alleen te wijten aan het spel van de aanvalsleider. Coen Moulijn, de laatste tijd zo vaak het „succesnummer" van de Nederlandse vertegenwoordigende ploegen, heeft slechts enkele verrassend-flltsende acties kunnen ondernemen. Rechtsbuiten Piet van der Kuil kwam al evenmin tot grote presta ties en zelfs de binnenspelers Abe Lenstra en Faas Wilkes bleken niet in staat de snelle en steeds correcte charges van de Noorse verdedigers te kunnen ontlopen. Te veel wedstrijden Zoals gezegd, het ging niet! In de verdediging niet en in de voorhoede niet. Bijna alle spelers maakten een vermoeide Indruk. Schril contrasteer de daartegen het frisse, vlotte spel van de Noren, die onbevangen vaak zelfs nog in een hoger tempo de Nederlandse semi-profs tege moet traden. En degenen, die ver wachtten, dat de Noren dit tempo niet zouden kunnen volhouden, kwa men bedrogen uit. Deze amateurs met hun voortreffelijke licha'amscon- ditie konden dat wel, gemakkelijker misschien zelfs dan hun Nederlandse tegenstanders. Maar de Noren zijn hun competitie pas begonnen en zij spelen slechts bij uitzondering meer dan een wedstrijd per week. De Nederlanders waren, en dat bleek twee maal drie kwar tier wel heel duidelijk, voetbalmoe. Het lange seizoen, de vele vriend schappelijke en bekerwedstrijden, het spelen voor vertegenwoordigende elftallen, Is teveel geweest. Zelfs aan het uithoudingsvermogen van betaal de voetballers zijn nu eenmaal gren zen Zelfs Wilkes verdedigde Een kleine 25.000 toeschouwers had den zich in het knusse Ulleval-stadion te Oslo verzameld, toen enkele minu ten over zeven de Deense scheids rechter Tage Sörensen het beginsig- naal gaf. LENSTRA Abe, Abe, Abe Het Nederlands elftal bleek het niet zonder supporters te behoeven te stellen, want hier en daar klonk het al ras van de tribunes: Abe, Abe, Abe Van een Nederlands overwicht kon in de eerste fase van de strijd zeker niet gesproken worden. De Noren verrasten hun eigen publiek door zeer energiek ten aanval te trekken. Zo energiek zelfs, dat bijvoorbeeld Wilkes herhaaldelijk in eigen straf schopgebied terugkwam om de atta ques van de Vikings, vrijwel steeds foor de rechtervleugel Börgen-Nylund geleld, het hoofd te helpen bieden, 'e defensie van de gastheren bleek bijzonder hecht, vooral stopper Svens- sen, die zijn 76e interland speelde, was een groot struikelblok voor de Nederlanders. Tpch had het Oranje team na een twintigtal minuten bijna de leiding genomen met behulp van een van de Noorse verdedigers. Rechtshalf Legernes raakte de bal verkeerd en doelman Sverre Ander sen had toen alle moeite het „schot" te keren. In de 25e minuut ging een rilling van sensatie door het stadion. Een hard schot van Hennum, vanuit de rechterhoek van het strafschop gebied afgevuurd, kwam bulten bereik van Frans de Munck tegen de linkse paal, sprong vervolgens bijna in het doel, en.... carambo leerde van de rechterpaal nog juist uit de kooi terug het veld weer in. Na 25 minuten zagen we Coen Mou lijn zijn bewaker Arne Bakker voor het eerst in deze wedstrijd met een snelle sprint voorbij gaan. Ook dat leverde helaas niet meer op dan een gevaarlijk moment. Toch hadden de Noren voor rust nog bijna de leiding genomen. Te ver terugblijven van Kraay stelde Nylund in de gelegenheid een ge vaarlijke solo-actie te ondernemen. Hij kwam zij het uit een scherpe hoek angstig dicht voor De Munck doch de Nederlandse doelman kon het diagonale schot goed onder bedwang krijgen. In deze laatste fase van de eerste helft moest linksbuiten Kotte, geblesseerd bij een botsing, zich MOULIJN een enkele maal Vreemde beslissing! Faas Wilkes leidde de tweede helft In met een verraderlijk hard schot, dat echter juist iets te ver naar links ge richt was om succes te kunnen heb ben. Del de indruk de normale vorm te hel ben teruggevonden, even leek het, dat de Noorse defensie zou moeten zwich ten onder de nu plotseling hevige druk. Maar lang duurde dit niet, de gastheren konden zich uit de greep losmaken en het was maar gelukkig, dat de goede pass van de naar links afgezwenkte midvoor Hennum juist iets te verrassend kwam om een van zijn medespelers op zijn plaats te vinden. Slechts ten koste van een vrije trap kon Wiersma Hennum even later een vrije schietkans ontnemen. Die vrije trap stuitte af op het bekende muur tje. Felle protesten van het publiek volgden aangezien de Noorse toe schouwers van mening waren, dat Abe Lenstra de bal met de hand had tegengehouden. Hoewel al een halve minuut ver der was gespeeld raadpleegde ar biter Sörensen toch nog een van zijn grensrechters en liet toen, tot verbazing van allen, het spel her vatten met een vrije trap tegen Nederland, vlak bij de midden- cirkel Van Wissen veroorzaakte een fluit concert doordat hij een hoge, te hoge voorzet met de hand in het doel trachtte te werken. Het publiek voel de het: een Noorse overwinning lag binnen het bereik van de hardwer kende ploeg. „Heja Norge, Heja Norge" klonk het bij elke Noorse aanval. Van een tiental meters bulten het strafschopgebied probeerde Faas Wil kes het, na vele vergeefse pogingen maar eens alleen. Een kogel volgde, doch het schot mocht dan hard zijn, het was recht op Andersen gericht en de Noorse doelman had geen moei te de bal te stoppen. Een verrassende aanval bracht bijna nog, enkele seconden voor het einde, de overwinning aan Nederland. Maar Van Wissen werd door de onverwach te kans teveel verrast om zich de tijd te gunnen zijn schot goed te richten. Vallende kon Andersen ook deze bal onder controle krijgen. Nauwelijks had de Deen Sörensen voor het einde gefloten, of het veld werd overstroomd door Noorse sup porters, die hun spelers in triomf van iet veld voerden. Het was een duide lijk bewijs hoezeer men in Noorwe gen op een Nederlandse overwinning bad gerekend.... „MIDDELKAMP" VERLOOR WEER EEN MAN: NIJDAM! Steenvoorden en Scholten ritwinnaars maar Jan Hugens bleef leider Onze nationale kampioen Piet Steenvoorden en Harrv Scholten mogen dan gisteren ieder een etappe hebben behaald in de twee gedeelten waaruit de tweede etappe van de toer door Nederland bestond, toch wa ren duizenden militairen in de legerplaats Nunspeet en later de vele toeschouwers in Amersfoort het er over eens dat de onbetwist beste man toe tot nu toe Jan Hugens is, die met veel bravour alle aanvallen op zijn oranje triu met succeh wist af te slaan. Opvallend rustig hield wederom de Zeeuwse ploeg zich, terwijl ook de winnaar van het vorig jaar. Adri Roks, zich ertoe bepaalde de achterstand In 't algemeen klassement op de leider niet te groot te laten worden. Bovendien verloor de ploeg van Theo Middelkamp in de eerste rit van deze dag weer een man: gastren- ner Henk Nijdam stapte af. De eerste etappe werd dus opnieuw gedragen door de opmerkelijke pres tatie van Jan Hugens, die zeer te recht voor de tweede maal als strijd- lustigste renner werd uitgeroepen. Na 25 km langs de Dedemsvaart ontketenden Theunisse, Kool, Walra ven en Van der Berg de beslissende aanval. Sefke Janssen, de Limburg se ploegleider stuurde Frits Knoops met dit viertal mee om de Limburg se belangen te verdedigen en wat later haakten ook Swaneveld, Ver- straete uit Eede, de Sandpoortse militair Visser en de nationale kam pioen Piet Steenvoorden aan. Dit negental had inhoud genoeg om aan een voorsprong te gaan bouwen, die onoverbrugbaar zou blijken voor 't gros van het peloton. Op de grint- en zandweggetjes ach ter Nunspeet toonde Jan Hugens zijn werkelijk grote klasse. Met een vlijmscherpe demarrage spurtte hij naar de kopgroep toe. waaruit de mi litairen Verstraete en Visser tot groot verdriet van ploegleider Ger uit Schulte, moesten lossen. Natuurlijk ging de etappezege naar de enige sprinter van het tiental koplopers, onze nationale kampioen Piet Steenvoorden, die langs duizen den militairen in legerkamp Nun speet ongenaakbaar bleef. Maar Jan Hugens had zijn oranje trui gered. Scholten de snelste Het laatste gedeelte van deze twee de etappe dat gisteravond werd ge reden tussen Nunspeet en Amers foort, was met zijn 65 km feitelijk te kort om belangrijke wijzigingen in het algemeen klassement te kun nen veroorzaken. Jan Hugens was voortdurend „voor-in" te vinden en controleerde alle bewegingen van zijn naaste concurrenten. Opnieuw was de rust, waarin de Zeeuwse ploeg verkeerde, op vallend. Ze hadden gastrenner Henk Nijdam uit Hïlderwolde verloren in de ochtendrit naar Nunspeet, maar Rentmeester en Niesten om er maar twee te noe men, verscholen zich tot nu toe in het grote peloton. Daar bleven ze ook, toen op weg naar Bun schoten zes renners aan de haal gingen. Twee daarvan, de actieve Knoops en Kool bleven overeind toen een groep je van negen renners, natuurlijk on der leiding van Jan Hugens, met Amersfoort in 't zicht een felle te genaanval lanceerde. De overigen, waraonder Coen Visser, bezweken onder het tempo dat de nieuwe koplopers daarna ontwikkel den. De oranjetruidrager had op dat moment zijn doel wederom bereikt. Hij wist zich evenals de enige Zeeuw J. v. d. Klundert kansloos voor de etappezege. Die werd in een fel sprintje op een circuit in Amers foort betwist door twee snelle man nen: Harry Scholten en Ab van Egmond. De eerste won en bracht daarmee zijn ploeg (de Spartaan uit Den Haag) aan het hoofd van het ploegenklassement. Uitslagen De uitslag van de rit van Hoogeveen naar Nunspeet (94 km) was: 1 Steenvoorden (De Kampioen) 2.15.32 (met bonificatie: 2.14.32); 2 Kool (De Spartaan) z.t. met bon.: 2.15.02), 3 Swanefeld (Feijenoord) z.t. (met bon.: 2.15.17); 4 Walraven (Rotter damse Leeuw), z.t.; 5 Knoops (Lim burgs Team) z.t.; 6 Hof mans (Ba ronie) z.t.; 7 Van Steen (Baronie) zelfde tijd; 8 Hugens (Limburgs Team) z.t.; 9. Teunisse (Militair Team) z.t.; 10 Van der Berg (De Spartaan) z.t.; 11 Scholten (De Spartaan) 2.16.25; 12 Heiden (Feij enoord) z.t.. De' uitslag van de rit van Nunspeet naar Amersfoort 64 km) is: 1 Scholten (De Spartaan, Den Haag) 1.31.45 met bonificatie 1.30.45; 2 Van Egmond (De Spartaan. Den Haag) z.t. met bonificatie 1.31,15; 3 Van Steen (De Baronie, Breda) z.t. met bonificatie 1.31.30; 4 Snijder (De Kampioen, Haarlem) 1.31.45: 5 Kamphuis (Limburgs Team) z.t.; 6 Knoops Lmibburgs Team) z.t. 7 Kool (De Spartaan, Den Haag) z.t.; 8 De Preter (Antwerpen) z.t.; 9 Van der Klundert (Theo Middelkamp) z.t.; 10 Hugens (Limburgs Team) z.t.; 11 Solaro (Feijenoord, Rotter dam) z.t.; 12 Marinus (Olympia, Amsterdam) 1.32.04; 13 Groot (Olympia, Amsterdam) z.t.; 14 Van hole (Antwerpen) z.t.; 15 Kouwen- hoven (Rotterdamse Leeuw) z.t. Na de tweede etappe luidt het alge meen klassement: 1 Hugens (Lim burgs Team) 9.03.25; 2 Steenvoor den (De Kampioen, Haarlem) 9.04.05; 3 Van Steen (De Baronie, Breda) 9.04.14; 4 Kool (De Spar taan, Den Haag) 9.04.16: 5 Schol ten (De Spartaan, Den Haag) 9.04.39; 6 Knoops (Limburgs Team) 9.04.46: 7 Van Egmond (De Spar taan. Den Haag) 9.05.03; 8 Teunis se (Militair Team) 9.05.05; 9 Hof- mans (De Baronie, Breda) z.t.; 10 Solaro Feijenoord, Rotterdam) 9.05.39; 11 Swaneveld (Feijenoord, Rotterdam) 9.05.50: 12 Mintjes (Antwerpen) 9.05.58; 13 Groot (Olympia. Amsterdam) z.t.; 14 Van Vliet (Rotterdamse Leeuw) z.t.; 15 Walraven (Rotterdamse Leeuw) 9.06.05. Het algemeen ploegenklassement ziet er thans als volgt uit: 1 Spartaan. Den Haag 27,12.39; 2 Limburgs Team 27.14.18; 3 De Ba ronie, Breda 27.15.45; 4 De Kampi oen, Haarlem 27.16.38; 5 Feijenoord, Rotterdam 27.16.55. Het puntenklassement luidt: 1 Van Steen (De Baronie, Breda) 13 pnt.; 2 Scholten (De Spartaan, Den Haag) 19 pnt.; 3 Kool (De Spartaan, Den Haag) 19 pnt.; 4 Hu gens (Limburgs Team) 19 pnt, Marie Poissonnier en Hein Cujé tweede in Duitsland Zuid-Nederland heeft de atletiek-in- terland in Bottrop tegen Rijnland ver loren. Bij de heren zegevierden de Duitsers met 220 tegen 152 punten, terwijl bij de dames ae uitslag 122-86 was in het voordeel van Rijnland. De Middelburger Hein Cujé veroverde op de 1500 meter de tweede plaats in een tijd van 3.54.7. De Duitser Floss- bach was in de eindsprint juist 0,2 se conde snellerOok op de 800 meter dames zorgde Zeeland voor een twee de plaats. In een tijd van 2.22.8 ging Marie Poissonnier uit Schoondijke na melijk in tweede positie door de fi nish. Nieuwelingen voor de af wachtingswedstr ij d In afwachting van de Olympia-ren- ners zal vrijdagmiddag in Goes om kwart voor vijf een interclubwedstrijd beginnen tussen de nieuwelingen van Theo Middelkamp en de Koninklijke Lierse Cicyvle Club uit België. Voor Middelkamp rijden: Van Overbeeke, Wieles, De Schipper, Verburg, Tol- hoek, Kal jouw, Van de Vijver. Ferket, Van Hoeve, Deegens, Schrauwen, Overweel, Hillebrand, Van Belzen, De Waele, De Vrieze, Feleus, Boonman, Raas. Moelker, Westdorp, Driedijk, Verbart en Hoogerland. Uit Lier ko men: Thijs. Heylen, Van Looy, Ver- lercht, Mertens, De Laet, Van de Vloet, Doorselaar, Raymachers, Van de Bruel, Lauwers, Gous, Van Noten, Op de Beek. Turkse parachutiste is buiten gevaar De toestand van de Turkse parachu tiste A. T., die op tweede pinkster dag tijdens de pinkstervliegfeesten op Eelde ernstig gewond raakte, is thans naar omstandigheden vrij gunstig. Er is geen levensgevaar meer aanwezig. UITVLOEISEL VAN VIJANDIGE HOUDING Russisch krediet werd gebruikt voor industrie. Te Belgrado is gisteren officieel bekendgemaakt, dat de Russische regering het in 1956 voor de ont wikkeling van de Joego-Slavische industrie toegekende krediet van 175 miljoen dollars, gedurende vijf jaar zal inhouden. Dit besluit is in een nota van de Russische minister van buitenlandse zakén aan de Joego- Slavische ambassadeur te Moskou kenbaar gemaakt. Het Russische krediet werd gebruikt voor de bouw van een aluminiumfa- briek bij Niksci, in Montenegro, en een kunstmestfabriek te Vojvodina. Ook werden verschillende Joego-Sla- vt6che mijnen gemoderniseerd met de middelen uit deze lening. In de Russische nota wordt gezegd dat de regering van Oost-Duitsland die de fabrieksinstallaties le vert en deskundigen ter beschik king heeft gesteld over het be sluit geraadpleegd was en daar vol komen mee heeft ingestemd. De aluminiumfabriek ls een belang rijke factor geworden in de Joego- Slavische economie. Tot op. heden moest Joego-Slavië al zijn bauxiet exporteren bij gebrek aan een eigen aluminiumfabriek. In Belgrado wordt er niet aan getwijfeld dat het stopzetten van de kredietvoorziening een uit- Koning Boudewjjn was op paleis Soestdijk. Koning Boudewijn van België is gis teravond enige minuten voor zes uur op het paleis Soestdijk gearri veerd. Hij was vergezeld van zijn adjudant, majoor de Saint Hubert. Voor het paleis stonden slechts en kele tientallen personen, die een hartelijk gejuich aanhieven toen koning Boudewijn passeerde. De jon ge vorst, beantwoordde deze spon tane hulde met een sympathieke groet. Voor het bordes van het paleis werd de koning hartelijk begroet door prins Bernhard, waarna in de appartementen van de koninklijke familie de begroeting volgde tussen koning Boudewijn en koningin Ju liana. Direct hierop maakte het gezelschap een wandeling door de tuin. Koning Boudewijn was in een blauwgrijs kostuum gekleed en hij droeg een zonnebril. Italië: winst voor socialisten, en chr. democraten. De uitslagen van de algemene ver kiezingen in Italië laten zien, dat de regerende christen-democraten en de communisten en socialisten sterker zijn geworden. Zij wonnen ten koste van de neo-fascisten en monarchisten die aan kracht hebben ingeboet. Drie voormalige bondgenoten van de westersgezinde christen-democraten de liberalen, sociaal-democraten en republikeinen hebben eveneens enige winst behaald. De zetelverde ling in de senaat wordt als volgt: Christen-democraten 124, (1953: 113), communisten 60 (51); nenni-soc. 35 (28); volksmonarchisten 5 (0); natio nale monarchisten 2 (15); neo-fas cisten 8 (9); sociaal-democraten 5 (4); liberalen 4 (3). De volledige uitslag voor de 596 ze tels tellende kamer van afgevaardig den is: Christen-democraten 276 (1953: 265); communisten 140 (143); socialisten 84 (75); volksmonarchisten 13 (0); nationale monarchisten 10 (40); neo fascisten 25 (29); sociaal-democraten 23 (19); liberalen 16 (14); republi keinen/radicalen 7 (5); Comunita 1 (0); Union Valdotaine 1 (0), vloelsel is van de vijandige hou ding die Rusland en de satel lietstaten de laatste maanden tegen Joego-Slavië hebben aange nomen. Dit is de tweede keer. dat Russi sche en Oostduitse kredieten om po litieke redenen zijn ingetrokken.«Be gin 1957, tijdens een Russisch-Joe- go-SIavisch geschil naar aanleiding van de Hongaarse opstand, maakte Moskou opschorting tot na 1960 be kend. Joego-Slavië protesteerde en in de zomer van 1957 werden de kre dieten hersUld. In Den Helder worden vlootdagen gehouden. Op vrijdag 6 en zaterdag 7 juni zullen in Den Helder vlootmanifes- taties worden gehouden, waarbij naast het bezichtigen van enige van Hr. Ms. schepen, rondvaarten en de monstraties voor het publiek zullen worden gegeven. De voor bezichtiging opengestelde schepen zijn Hr. Ms. kruiser De Ze ven Provinciën, Hr. Ms. jager Am sterdam en een viertal mijnenve gers van Squadron 127, te weten Hr. Ms. Venlo, Hr. Ms. Gieten, Hr. Ms. Goes en Hré Ms. Lisse. De nieu we haven, waar deze schepen ge meerd liggen, zal voor het publiek toegankelijk zijn. Maritiem instructieve rondvaarten, welke ongeveer een half uur zullen duren, worden gehouden aan boord van Hr. Ms. communicatievaartuig Hendrik Karssen, Hr. Ms. communi catievaartuig Hobein, Hr. Ms. Y 8114 en een drietal havensleepboten. Demonstraties zullen worden gege ven door het marineduikbedrijf, 't korps mariniers en de marinelucht vaartdienst. Andere evenementen zijn de voetbalwedstrijd tussen de burgerij van Den Helder en de ko ninklijke marine, vlaggeparades voor de nieuwe marinekantine, een taptoe op beide avonden, waaraan respectievelijk de marinekapel Wil lemsoord en het Helderse fanfare korps hun medewerking zullen ver lenen, alsmede een muzikale rond vaart door de havens, verzorgd door de marinekapel Willemsoord. Nieuwe luidsprekers voor abonnees draadomroep De P.T.T. overweegt, aan de aange slotenen op het drnndomroepnet des gewenst andere luidsprekers ter be schikking te stellen. De nieuwe luid sprekers zouden voorzien zijn van kleine versterbertjes, waardoor het de huurders van zulke apparaten mogelijk zou worden, zè behalve voor hun draadomroepaansluiting ook te gebruiken in combinatie met een platenspeler. Met de thans in gebruik zijnde Luidsprekers is dat niet mogelijk. Het is beslist niet de bedoeling van de P.T.T., zelf ook pla tenspelers te gaan verhuren aan abonnees van de draadomroep. Dit heeft de voorlichtingsdienst van het ministerie van verkeer en water staat desgevraagd medegedeeld naar aanleiding van een telegram, dat twee organisaties op radio- en gra- mofoongebied hebben gestuurd aan minister Cals. In dit telegram pro testeren de Nederlandse vereniging van radiodetailhandelaren en de Ne derlandse vereniging van gramofoon- platen-detailhandelaren tegen een plan, waarvan zij uit de pers hebben vernomen, dat de P.T.T. zou overwe- en platenspelers te gaan verhuren, 'olgens de voorlichtingsdienst zijn deze organisaties verkeerd Ingelicht. Bij de werkelijke plannen van de P. T.T. kunnen de handelaren alleen maar voordeel hebben, zo werd op gemerkt, omdat het beschikbaar stellen van luidsprekers met verster kers de verkoop van platenspelers en platen alleen maar kan stimuleren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7