PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT OFFICIEEL OVERLEG MET GENERAAL DE GAULLE Niet uitgesloten, dat Coty zal aftreden Bij raadsverkiezingen nieuwe winst voor de V.V.D. Kleine verschuivingen in Zeeuwse raden len- Vandaag... NIEUWE AMERIKAANSE SATELLIET NIET IN BAAN 201e jaargang - no. 124 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 8, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2004 Voorzitters van de Kamers aan gewezen als onderhandelaars De situatie in Frankrijk was vannacht onoverzichtelijk. Uit de gebeurtenissen, die zich gisteren en vannacht in het land hebben afgespeeld valt wel op te maken, dat vandaag generaal Charles de Gaulle waarschijnlijk belast zal kunnen worden met het vormen van een nieuwe regering. Als dat het geval zal zijn, dan is Parijs bezweken voor de eis van de rebellerende generaals in Algerije een regering onder De Gaulle te vormen. Omstreeks het middernachtelijke uur heeft president René Coty nadat hij overdag en in de avonduren vele beraadslagingen had gevoerd aan de voorzitter van de Nationale Vergadering, André le Troquer en de voorzitter van de Raad van de republiek Mon- nerville verzocht contact op te nemen met generaal De Gaulle om met hem de omstandigheden te bestuderen waarin de rege ring van de republiek zou kunnen worden gevormd. De besprekingen zouden in de afgelopen nacht nog gevoerd zijn. Waar het onderhoud heeft plaatsgehad is echter niet bekend. Coty's verklaring werd voorgelezen door zijn perschef, Georges Reynal, een korte gezette man, die zich voor deze gelegenheid op de trappen van het Elysée had opgesteld. Achter hem was de helverlichte anti chambre van het paleis, waar een vaas rode azalea's zichtbaar was. Een butler in livrei stond naast hem. De laatste woorden van de verkla ring, „le gouvernement de la repu- biique", werden door Reynal bijna uitgeschreeuwd. Toen hij zijn optre den" vijf minuten later voor televisie O V erkiezingstendenz Dit zijn de conclusies, die getrok ken mogen worden uit de jong ste gemeenteraadsverkiezingen in Nederland: de politieke malaise voor de P.v.d.A. duurt voort, de K.V. P. is opmerkelijk stabiel, cic protes tants ohristelijke partijen lijden nog aan een lichte afbrokkeling en de grote winst is voor rie V.V.D. Het belangrijkste feit is ongetwijfeld, dat do P.v.d.A. na de waarschuwing, welke zij kreeg via de teleurstellenoe Statenverkiezingen, niet in staat wa3 een halt toe te roepen aan de verdere teruggang van haar kiezerskorps. Het ligt voor de hand. dat de partij leiding zich in de nabije toekomst ernstig op dat probleem zal moeten bezinnen. Er werken hier diepere oorzaken dan alleen maar een vleugje politieke malaise. Ditzelfde geldt zij het in mindere mate voor de protestants-christe lijke partijen, die ook aan afbrokke ling laboreren. De opvallende winst van de V.V.D zal voor vele V.V.D.'ers wel ten dele een verrassing zijn geweest waarop zij na het succes bij de Statenverkie zingen nauwelijks durfden te hopen. De winst berust zeker niet op het suc ces van een uitbundige verkiezings campagne, maar veel meer op het feit, dat de ontevredenheid in het P.v.d.A.-kiezerskorps aanzienlijk gro ter bleek te zijn dan men aanvanke lijk aannam. verigens leert deze uitslag op nieuw, dat het politiek patroon van de Nederlandse samenle ving niet zo hecht en zo vast is ais wel eens werd aangenomen. Maar bo vendien: verschuivingen, zoais men die thans ziet optreden, kunnen van grote invloed zijn op het huidige po litieke krachtenspel in ons land. Im mers de samenwerking tussen de grootste regeringspartijen iaat reeds lang veel te wensen over en wanneer nu daarenboven een van beide part ners kennelijk invloed in den lande verliest, dan is dit allerminst bevor derlijk voor deze samenwerking en zeker niet voor de daadkracht van het huidige kabinet. De parlementaire strijd van de laatste weken met name de krachtige K.V.P.-aanval in de Eerste Kamer op de staatssecreta ris Kranenburg heeft ten overvloe de bewezen, hoezeer de regerings partners tegenover elkaar kunnen staan. Zonder twijfel is juist deze laatste strijd feller gestreden tengevolge van de uitslagen der Statenverkiezing en vooral ook met het oog op de toen nog aanstaande raadsverkiezingen. Welnu, men kan er van op aan, dat de komende jaren de verliezende partijen alles op alles zullen zetten om de thans ten tweede male aan de dag ge treden ontwikkeling tot staan te bren gen. Want over twee jaar is het verkie zing van dc Tweede Kamer! Met an dere woorden; het kan een boeiende periode worden in de komende parle mentaire geschiedenis. Maar net is evenmin uitgesloten, dat zich in deze twee jaar allerlei moeilijkheden zul len voordoen. Wat hierboven werd opgemerkt ten aanzien van de tendens der landelij ke cijfers geldt ook voor de verkie zingsuitslagen van Zeeland. Het be looft ook in de provincie een jaar van uitvoerige politieke beschouwingen te worden: zowel ln de Staten als in diverse gemeenteraden zullen de Zeeuwse afgevaardigden zich wel niet de gelegenheid laten ontgaan do stembusuitslagen te analyseren en elkaar met deze analyses aan te val- Ook hier geldt derhalve: verhoogde politieke bedrijvigheid! Generaal De Gaulle. en filmjournaal herhaalde deed hij hetzelfde. Bij de vele gebeurtenissen was er nog een opmerkelijke. Kort voordat president Coty zijn besluit bekend maakte, had hij een onderhoud met de socialistische oud-president Vin cent Auriol. Dit gesprek duurde twin tig minuten. Toen Auriol het paleis de l'Elysée verliet zag hij er bezorgd uit. Hij weigerde iets mee te delen aan de wachtende journalisten. In re geringskringen werd gezegd, dat j Coty hem geroepen had om zo doende „meer moreel gezag" te hebben bij het eventueel verzoek aan De Gaulle om het bewind in handen te nemen. Uit deze gang van zaken wordt in politieke kringen te Parijs ge concludeerd. dat president Coty zou overwegen af te treden. Aanvankelijk zou De Gaulle om 9 uur door Coty worden ontvangen en zou een uur later worden bekendgemaakt wie met de formatie-opdracht zou worden belast. Dit schema is naar aangenomen wordt door de volgende omstandigheden verstoord: De socialisten, zonder wiens steun De Gaulle geen meerderheid in het parlement kan behalen, hebben de gehele avond vergaderd zonder tot êen beslissing te komen. De verga dering zal vandaag worden voort gezet. De Gaulle zelf heeft herhaalde ma len verklaard slechts op wettige wijze aan de macht te willen komen. Een normale investituur is onmogelijk zo lang de socialisten zich niet achter hem scharen. Waarschijnlijk is dit het punt waarover Le Troquer en Monnerville met de generaal beraad slagen. In de middag had president Coty een onderhoud met de socialistenleider Guy Mollet, de leider van de onaf- hankelijken, Antoine Pinay, en de volksrepublikein Pierre Henri Teitgen Bovendien had president Coty ge neraal De Gaulle verzocht naar Parijs te komen. De vroegere lei der van de Vrije Fransen is daar op onmiddellijk naar de Franse hoofdstad vertrokken. Hij werd begeleid door een escorte. Velen hebben de generaal toegejuicht op zijn tocht. Twee beelden van het Franse eiland Corsicawaar, evenals in Algerije, een comité van openbare veiligheid is ge- vormd, dat de macht in handen heeft genomen. De bovenste foto geeft een beeld van een vergadering van leden van het Corsicaanse en het, Algerijn se comité van openbare veiligheid te Ajaccio op Corsica. Foto onder; Le den van beide comités zingen de Mar seillaise, nadat het Algerijnse comité t»i Ajaccio op Corsica is aangekomen. Het publiek maakt het V-teken. Verdere verliezen voor C.P.N., P.v.d.A., en Prot. Chr. Partijen De toeneming van het aantal stemmers op de V.V.D., die bij de verkiezin gen voor de Provinciale Staten in maart j.l. zo sterk de aandacht trok, heeft zich blijkens de uitslagen der gisteren gehouden gemeenteraadsver kiezingen nog voortgezet. De verliezers van toen, de C.P.N., de P.v.d.A. en de Prot. Chr. partijen, zagen hun stembusresultaten nog verder vermin deren. Een en ander blijkt duidelijk uit de hier volgende vergelijkende totaalstaat betreffende 63 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners op 1 januari 1958: Gemeenteraden 1953 Stemmen Pet. Prov. Staten 1958 Stemmen Pet. Gemeenteraden -1958 Stemmen Pet. K.V.P. 539.352 20.01 K.N.P. (in 1953) 21.471 0.80 P.v.d.A. Prot. Chr. part. V.V.D. C.P.N. P.S.P. Overige lijsten 970.109 35.99 597.499 22.16 307.089 11.39 235.543 8.74 24.585 0.91 605.668 20.74 1.025.267 35.10 613.370 21.00 434.648 14.88 190.726 6.53 27.001 0.93 23.963 0.82 605.971 20.59 971.832 33.02 585.280 19.89 510.317 17.34 164.044 38.353 67.106 5.58 1.30 2.28 Totaal 2.659.648 100.— 2.920.643 100.— 2.942.903 100.— Het was onmogelijk van alle ge-zingen) meenten een dergelijke „totaaluit- slag" op te stellen zonder een al te scheef beeld te verkrijgen. Er zijn immers plaatsen, waar thans par tijen ontbreken, die wel aan de Statenverkiezingen (en zelfs de vorige gemeenteraadsverkie- deelnamen, doch ook, waar ditmaal plaatselijke lijsten waren ingediend, die voor een deel ongetwijfeld veie stemmen hebben verkregen, welke bij de Staten verkiezingen op een of meer der landelijke partijlijsten zijn uitge bracht. Bij de keuze van de gemeenten, die ten behoeve van deze „totaaluitslag" in aanmerking werden gebracht, is hiermee rekening gehouden. Daar in enige gemeenten de A.R.. C.H.U. en S.G.P. voorheen met afzonderlijke lijsten uitkomen en thans in enigerlei vorm met gecombineerde, en in andere ge meenten voorheen gecombineerde lijsten waren ingediend en thans afzonderlijke, is in deze „totaal uitslag" gesproken van „Protes- tans-Christehjke Partijen" en niet van deze partijen afzonder lijk. Hierbij zijn ook geteld de stemmen, die op het G.P.V. wer den uitgebracht. 25 MINUTEN GESEIND is het 350 jaar geleden, dat de Amsterdamse burgemees- terszoon, Hendrik Hooft, de eer- ste steen legde van het beurs- H gebouw boven het nog niet ge- |1 dempte Rokin. Dit gebouw, naar een ontwerp van Hendrik Keyser, kwam in 1613 gereed. EE Onder deze beurs ontdekte een weesjongen in 1621 een met Er buskruit geladen schip; als be- ff loning hiervoor mag sindsdien de jeugd jaarlijks op de beurs H komen trommelen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Arthur Barness is het slachtoffer ge worden van het geluk dat hij heeft ge had. De 61-Jarige Barness won twee maanden geleden 500.000 gulden in een voetbalpool. Thans is hij overleden. Vol gens de doktoren heeft het zwakke hart van Barness de sensatie van een zo grote prijs niet kunnen doorstaan. Binnen één maand weer proefneming. De Amerikaanse satelliet van 't type Vanguard, die dinsdag te Cape Canaveral in Florida gelanceerd heeft geen baan om de aarde bereikt, zo heeft de Nationale Aca demie van Wetenschappen bekend gemaakt. De satelliet bereikte een hoogte van ruim 3000 kilometer en viel toen naar de aarde terug. Dr. Richard W. Porter, voorzitter van het satelliet-program van het internationaal geofysisch jaar, zeide dat de satelliet na de lancering gedurende 25 minuten gegevens naar Teruggang van P.v.d.A. zette zich voort. DE RAADSVERKIEZINGEN in Zee land hebben over het algemeen klei ne verschuivingen tot gevolg gehad, verschuivingen waarin merkbaar werd een reeds bij de Statenverkie zing in april j.l. opvallende verlies- tendenz bij de Partij van de Arbeid en in geringere mate ook bij de pro testants-christelijke partijen. Het is evenwel moeilijk om een exact beeld te krijgen van dc situatie in geheel Zeeland, omdat in vele gemeenten geen lijsten waren ingediend door de „gewone" politieke partijen, maar door diverse belangengroeperingen. Wanneer men echter uitgaat van de grotere gemeenten, dan valt reeds onmiddellijk op, dat de meerderheids positie van de Partij van de Arbeid in de raad van Vlissingen verloren ging, doordat deze partij van 11 op 10 zetels kwam De protestants-christe lijke partijen verloren hier eveneens een plaats en kwamen van 6 op 5. Beide zetels kwamen ten gunste van de V.V.D. en de K.V.P., welke par tijen allebei van 2 op 3 kwamen. In Middelburg verloor de Partij van de Arbeid ook een zetel en kwam daardoor van 8 op 7, terwijl de V.V. D. winst behaalde en van 2 op 3 ze tels kwam. De gemeenteraad in Goes onderging slechts een kleine wijzi ging doordat de plaats van de thans niet meer bestaande Middenstands partij overging naar de V.V J), die in stede van 1 thans over 2 zetels be schikt. Een opvallend punt hier is echter het feit, dat tengevolge van een afspraak tussen de protestants- christelijke partijen, die een ge combineerde lijst hadden inge diend, niet de S.G.P.-kandidaat in de raad komt die formeel wél gekozen was maar de C.H.-kan- didate, mevrouw Van Willigen Everse. De C.H. krijgt hier dus een zetel meer ten koste van de S.G.P., op grond van tevoren ge maakte afspraken. In Terneuzen kwam de raad ten gevolge van de bevolkingsuitbrei ding van 15 op 17 zetels. Ondanks het feit, dat er dus twee zetels meer te verdelen waren, verloor de A.R. er één. Vergeleken bij de Statenver kiezing ging de Partij van de Arbeid in Terneuzen iets achteruit (van 34,1 op 33,7 maar deze partij wist één van de beide nieuwe zetels in de wacht te slepen en kwam van 5 op 6. De V.V.D. en de K.V.P. gingen elk één zetel vooruit, namelijk één nieu we en één zetel van de A.R. Zowel V.V.D. als K.V.P. boekten hier pro centuele winst. De raad van Oostburg bleef gelijk, maar vergeleken bij de Statenverkie zing had de P. v. d. A. enig procen tueel verlies In Zierikzee was het opmerkelijk, dal de protestants-chris telijke partijen winst behaalden: zij kwamen van 4 op 5 zetels. Deze winst ging ten koste van de K.V.P., die van 2 op 1 kwam. Stemmenwinst kreeg hier ook de V. V.D. ,o.m. door het uitvallen van „Roer om", die in 1954 een aanzien lijk aantal stemmen van de Zierik- zeese middenstand kreeg. Het uitval len van deze partij kwam eveneens ten gunste van een groep Algemeen Belang, die onder leiding staat van de heer J. A. van der Schee. Deze behaalde met een overschot van 79 de kiesdeler, hetgeen hem in 1954 niet lukte: toen had hij juist enkele stemmen te weinig. Voor de Zeeuwse verkiezings uitslagen verwijzen wij naar de pagina's 9, 10 en 11. V>A*^WVWVVVVVVVVVVWVW DE BEREKENING Wat betreft de berekening der raads- samenstelling van' de gemeenten Vlis singen, Middelburg, Goes, Terneuzen, Oostburg en Zierikzee, kan het vol gende worden medegedeeld: VLISSINGEN In VLISSINGEN, waar in totaal 21 zetels te verdelen waren, kwam de kiesdeler op 15401 21 - 733,3. Bij deling van deze kiesdeler op de to talen van de verschillende lijsten, kwam men bij de eerste verdeling tot het volgende resultaat: P. v. d. A. hmhmhmhmhm Partij van de Arbeid 733,3 P. v. d. A. 6983 733,3 9 Prot.-Chr. groep 3855 i 733,3 5, V.V.D. 2091 733,3 - 2 K.V.P. 2188 733,3 2 De C.P.N. haalde de kiesdeler niet. In eerste instantie waren er dus 18 zetels verdeeld, zodat er 3 restzetels overbleven. Voor de verdeling van deze restzetels moest het stelsel van de grootste ge middelden worden toegepast, wat be tekende, dat het gemiddeld aantal stemmen per zetel moest worden be rekend. dat de diverse partijen na toekenning van een restzetel zouden hebben. Deze gemiddelden waren: P. v. d. A. 698,3, Prot.-Chr. groep 642,5, V.V.D. 697, K.V.P. 729,1. Dit betekende, dat de eerste restze tel werd toegewezen aan de K.V.P., welke daardoor een nieuw gemiddel de kreeg van 547. De tweede rest zetel kwam dus aan de Partij van de Arbeid met 698,3. Deze partij kreeg daarop een nieuw gemiddelde van 634,8. De derde en laatste restzetel viel toen ten deel aan de V.VD. met een gemiddelde van 697. Uiteindelijk werd de verdeling dus: P. v. d. A. 10 zetels (1 verlies), Prot.- Chr. groep 5 zetels (1 verlies), V.VJ). 3 zetels (1 winst), K.V.P. 3 zetels (1 winst MIDDELBURG In MIDDELBURG was de kiesdeler 12.538 gedeeld door 19 oftewel 659.89. Dit betekende, dat in eerste instantie de Partij v. d. Arbeid de beschikking kreeg over 4478 gedeeld door de kies deler, is gelijk aan 6, de A.R. 2260 (Vervolg op pagina 4). de aarde heeft geseind. Hij zeide dat de derde trap van de raket kennelijk onder een te grote hoek met de aarde is afgevuurd. Dit kan veroorzaakt zijn door een fout in de „houding" van de tweede trap, op het tijdstip dat de laatste trap tot ontbranding kwam. Porter vertelde dat de derde trap is afge vuurd door middel van een sein vanaf de grond, in plaats van door instrumenten in de raket. Maar hij zeide dat dit niet nood zakelijkerwijze betekent dat iets niet in orde was met de auto matische ontstekingsinrichting. De grote hoek waaronder de derde trap vertrokken is. was veel groter dan de hoek die verkregen zou zijn bij een klei ne fout wat betreft het tijdstip van lancering van de derde trap. Porter zeide dat een nieuwe sa telliet, die dezelfde instrumenten bevat als in de numislukte sa telliet zaten, waarschijnlijk bin nen een maand zal worden af gevuurd. Hij opperde dat de satelliet in de Atlantische Oceaan terecht is ge komen, ergens tussen Antigua en Afrika. In Afrika is geen sein op gevangen, maar wel een in Anti gua. Wat precies gebeurd is, kun nen de geleerden pas bepalen als alle van de Vanguard ontvangen ge gevens zijn uitgewerkt. VERWACHT. ONVAST WEER. Zonnige perioden maar later op de dag in het zuiden van het land mo gelijk enige regen. Aanvankelijk zwakke, later matige wind tussen zuid en oost. Dezelfde of iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN Zon op 4.28 onder 20.47 Maan op 17.54 onder 3.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1