Door rebellie der Franse generaals kreeg democratie gevoelige klap Verbond van werkgevers: nog geen diepe recessie te verwachten BOEKHOUDER VERDACHT VAN VERDUISTERING VAN ƒ16.000 WOENSDAG 28 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. GELATENHEID IN PARIJS Men vraagt thans: Wie kiest De Gaulle als medewerkers (Van onze Parijse correspondent Jan Brusse) Parijs, dinsdagavond We zitten hier vanavond in Parijs te wachten tot officieel bekendgemaakt zal worden, dat Charles de Gaulle de macht in de Franse repubiek in handen zal ne men. Daar wachten we op met een zekere gelatenheid. Want die komst van de generaal, die een dag of wat geleden door miljoenen gevreesd werd als een donderbui, vol bliksemschich ten slaande naar onze democratische vrijheden, ziet men nu veel meer als een donderbui, waarbij we misschien nat zullen worden, maar die ook kan opfrissen. Anti-parlementaire stemming. Maar zo is langzamerhand ook wel een anti-parlementaire stem ming gegroeid. Deze stemming waait in de zeilen van De Gaulle. Hij zal niet veel moeite hebben erg veel van zijn landgenoten te overtuigen, dat de totaal in het honderd gelopen situatie een auto ritair optreden eist. De angst voor de generaal als dictator is gezakt. Zelfs zijn objectieve tegenstanders menen dat hij persoonlijk niets zal doen om de republikeinse vrijhe den te limiteren. Maar zelfs een bijzonder mens als De Gaulle kan niet alleen regeren en dus zal er veel afhangen van de figuren, die hij uit zal kiezen om hem te helpen. Tot nu toe kon men niet erg veel bewondering heb ben voor de politieke leiders die om het hardst op Gaullistische borst aan het kloppen waren. Dat zijn over het algemeen uiterst rechtse lieren, die de tot nog toe oppermachtige generaal willen ge bruiken om hun op het fascistische af zijnde plannen te verwezenlij ken. Gaan er ln Algiers nu reeds niet stemmen op die verkondigen dat het er niet alleen om gaat De Gaulle in Parijs aan het hoofd te stellen van een nieuwe regering, maar dat het gehele politieke sys teem in Frankrijk dient te ver anderen. Ze zouden het de gene raal beslist kwalijk nemen, wan neer hij bijvoorbeeld Bidault op buitenlandse zaken plaatste, en Mendès France op financiën. Maar Burgeroorlog is onwaarschijnlijk Het wonderlijke is, dat nu de spanning van deze zwijgzame re volutie zijn hoogtepunt bereikt schijnt te hebben, het grootste ge deelte van de politietroepen, die door de Franse hoofdstad bleven patrouilleren, is verdwenen. Er wordt dus kennelijk weinig felle tegenstand verwacht tegen een eventuele Gaullistische machts overname. Het is ondanks dit een feit, dat zowel de communisten als de socia"sten vanmiddag dui delijk verklaard hebben, dat ze zich onder geen enkele voorwaarde achter De Gaulle zullen scharen. Dit zou kunnen neerkomen op de vorming van een volksfront, waar in de linkse partij-n gezamenlijk de strijd tegen dc kluizenaar van Colombey zullen aanbinden. De grote vraag blijft natuurlijk, welke vorm deze strijd zal aan nemen. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat het gehele leger en ook het overgrote gedeelte van de politie en de republikeinse gar de eventueel aan De Gaulle zullen gehoorzamen, wanneer hij op een democratische manier aan het be wind komt. Dit maakt de burgeroorlog waar vooral in het buitenland zo veel over geschreven is zeer onwaarschijnlijk. In onze moderne tijden kunnen ongewapende mas sa's weinig beginnen tegen vuur spuwende mitrailleurs van enkele koelbloedige specialisten. Niet dat men een dergelijke situatie ver wacht. Er bestaat hier geen echte onte vredenheid. We hebben wel ge zien dat het parlement ieder half jaar een kabinet overboord gooide, maar daardoor hebben we juist geleerd ons hier vooral niet al te erg over op te winden. voorlopig zullen ze de keus van de generaal wel moeten accepteren. Rebellen winnen Nu dit drama, dat op 13 mei is begonnen, zijn einde nadert, is het wel goed erop te wijzen, dat deze zenuwoorlog tussen de in opstand gekomen generaals en burgers van Algiers, en de wettige regering in Parijs, glansrijk gewonnen is door de opstandelingen. Steunend op het leger hebben zij hun wil aan de regering van de repu bliek opgelegd. Him geslaagde optreden zal in de toekomst he laas als voorbeeld kunnen die nen voor andere generaals, die, waar ook ter wereld, kunnen menen beter te weten dan hun ministers. Vooral ook omdat een democratisch ministerie blijkt heel weinig te kunnen doen tegen een legerleiding, die niet meer wenst te gehoorza men. Het is niet te verhelpen, dat de democratie door deze ge beurtenissen een zware klap heeft gekregen. Wat nu? kun je je afvragen. In de komende dagen zal Frankrijk waarschijnlijk erg te leiden krij gen van zeer uitgebreide stakin gen. Stakingen, die de vorm kun nen aannemen van bepeflite op standjes, waarvoor extra politie troepen op de been zijn gehouden. De door het machtige communis tische vakverbond (C.G.T.) geor ganiseerde arbeidsonderbrekingen van vandaag, is men hierin ten dele geslaagd. Moeilijk voor Mollet De metro en bussen, die de mil joenen naai- huis moeten brengen, hebben vrij trouw doorgewerkt. Maar wanneer er inderdaad een soort samenwerking ontstaat tus sen communisten en socialisten een samenwerking waar de socia listische leider Guy Mollet tegen is kan heel het land lamgelegd worden. De positie van Mollet is overigens heel moeilijk. Hij is te gen De Gaulle, maar net zo tegen de communisten. En alleen zal hij weinig kunnen doen. Enfin, morgen zullen we meer weten. Laten we hopen, dat deze zwijgzame revolutie zich zonder barricades zal kunnen ontwikkelen Vanavond blijft het in ieder geval opvallend rustig in Parijs. Verkiezing (Slot van pag. 1) mede beïnvloeden en laten weten, welke politieke beginselen in de strijd der meningen op dit ogenblik de grootste aantrekkingskracht voor hen bezitten. Wanneer hier tenslotte nog even geconstateerd wordt, dat de voorbereiding voor deze verkie zingen zich in alle kalmte en in echt- democratische rust heeft voltrokken, dan is dat zeker geen formaliteit. Er zijn helaas landen in en buiten Euro pa, waar de verkiezingen zich in een sfeer van verbittering en ver warring afspelen en waar het demo cratische stelsel nagenoeg niet meer werkt. Daarvoor is één grote oorzaak aan te wijzen: de mannen en vrouwen, die in deze landen worden gekozen, zijn minder bereid het algemeen be lang te dienen dan het partijbelang, het groepsbelang en het persoonlijk belang. Nederland mag zich gelukkig prijzen dat uit de verkiezingen steeds weer mannen en vrouwen naar voren ko men, die inderdaad bereid zijn het al gemeen belang te dienen en die aan ons democratisch bestuursstelsel de ruggegraat geven, welke het nodig heeft om goed te functioneren. Dat in zijn algemeenheid te mogen con stateren is op een verkiezingsdag een bijzonder waardevol feit. Het viaduct, dat het „meer lokale" in het hijzonder het landbouwverkeer veilig onder de ,Jioofdbaan" door zal leiden, die naar de nieuwe veer haven te Breskens loopt, is reeds vol tooid. Met de nieuwe toegangsweg zélf is dat nog niet het geval, zodat het viaduct voorshands nog een merk waardige, functieloze aanblik ople vert (Foto P.Z.C.). IN PERIODE VAN ANDERHALF JAAR Van het bedrag is niets meer over De recherche van het bureau Leul- seplein heeft zaterdagavond de 33-jarige Amsterdamse boekhou der Van V. gearresteerd, die ervan wordt verdacht in dienst van een N.V. aan de Stadhouderskade in een periode van ongeveer ander half jaar f 16.000.te hebben ver duisterd. Voortdurend wist V. aldus de po litie de accountants om de tuin te leiden door het doen van valse boe kingen. Toen de ontvreemde bedragen teveel opliepen werd hij betrapt. Re gelmatig zou de boekhouder zich be dragen hebben toegeëigend door het Pieters bracht gevangen Amerikaanse piloot mee naar Djakarta. Radio Djakarta heeft dinsdag avond gemeld, dat de commandant van de operaties der regerings troepen in de Molukken, luitenant kolonel Pieters. in Djakarta is aangekomen met de gevangen ge nomen Amerikaanse piloot Allan Lawrence Pope (30) van een Mit- chell-bommenwerper, die kortgele den boven de haven van Ambon werd neergeschoten. Op hem wa ren documenten aangetroffen over de Formosaanse burgerlijke lucht vaartorganisatie. Een Indonesiër, die met de Ame rikaan in het neergeschoten toe stel zat, werd eveneens naar Dja karta overgebracht. Overste Pieters heeft verklaard, dat Pope heeft bekend door de Indone sische tegenregering in dienst te zijn genomen voor 10.000 Amerikaanse dollars per maand. innen van cheques aan toonder, die hijzelf had uitgeschreven. Voor iedere accountantscontrole zorg de Van V. ervoor dat de boekhouding in orde was. Van V. is getrouwd on heeft vijf kinderen. Van het verduis terde bedrag is niets meer over, zo deelde de politie nog mee. Verdachte is thans ingesloten op het bureau Leidseplein en zal donderdag voor de officier van justitie worden geleid. Koning Boudewijn vertoeft vandaag in Nederland Koning Boudewijn van België brengt vandaag een informeel en particulier bezoek aan H.M. de Koningin. Waar schijnlijk zal de Belgische vorst Ko ningin Juliana uitnodigen voor een bezoek aan de wereldtentoonstelling in Brussel. De vorst zal donderdag terugreizen naar Brussel. Sloper van 13 meter hoogte gevallen en gedood. Dinsdag is de 60-jarige sloper C. J. van Diik in de Tweede Boerhaave- straat te Amsterdam van 13 meter hoogte gevallen. Hij was op slag dood. Van Dijk, die bezig was met ver bouwingswerkzaamheden op het dak van het Mathematisch centrum, had een schraag uitgelegd om op een plat te komen. Toen hij op de schraag stapte kantelde deze, waardoor de man kwam te vallen. Boekhouder (f 18.000 verduisterd) veroordeeld. De rechtbank in Den Haag heeft gis teren de 44-jarige boekhouder W. G. A. uit Den Haag, die zes jaar lang gelden van de Vereniging voor gere formeerd lager onderwijs in de Moer- wijk heeft verduisterd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest. De boekhoude had van dit geld ongeveer 18.000 een vrolijk le ventje geleid. De officier van justitie had een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met aftrek van voor arrest en een proeftijd van drie jaar gevorderd. Sedert enige tijd tracht de 20.000 le den tellende stam der Sapedi in het Noordoosttransvaalse reservaat Sekoek Unieland door intimidatie en terreur de macht te krijgen over de overige 300.000 bewoners van dit gebied. Twaalf perso nen werden vermoord. Ondanks het ver richten van een 150 tal arrestaties heeft de Zuidafrlkaanse politie de orde nog niet kunnen herstellen. Evenals in zes andere gemeen ten op Walcheren werd in Kou- dekerke gisteren nijver ring gestoken; zoals dat op de der de pinksteren de traditie is. Hier ziet men één der ringrij- ders aan het werk onder het toeziend oog van talrijke toe schouwers. (Foto P.Z.C.). Vrouw liet kinderen alleen: f 100.— boete De 23-jarige Nijmeegse huisvrouw M. H. M. is gisteren door de recht bank te Arnhem veroordeeld tot 100 boete subsidiair 20 dagen hechtenis. De huisvrouw was ernstige nalatig heid ten laste gelegd. Zij had name lijk haar vier kinderen in haar flat woning zonder toezicht achtergelaten, terwijl zij wist, dat de oudste, een knaapje van vier jaar, graag met lu cifers speelde. Inderdaad was op 2 februari door toe doen van dit kind brand uitgebroken, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Verdachte zou haar kinderen zelfs vaak alleen hebben gelaten. De officier had tegen de huisvrouw een maand voorwaardelijke gevange nisstraf en 100 boete gerequireerd. Christelijk gereformeerde jongeren waren bijeen Voor het eerst in de geschiedenis hebben maandag de christel.-gerefor- meerde jongemannen- en meisjesver- enïgingen hun bondsdag gezamenlijk gehouden. Dat gebeurde in Apeldoorn als gevolg van een onlangs genomen besluit om federatief te gaan samen werken met als doel te zijner tijd tot een fusie te komen. Ruim 2000 reünisten waren voor deze bondsdag naar Apeldoorn gekomen, waar voorzitter ds. M. W. Nieuwen- huyze uit Amsterdam opende met een toespraak, waarin hij zijn blijdschap uitte over het onlangs genomen be sluit tot samenwerking. Het woord werd op deze bondsdag verder ge voerd door prof. dr. B. J. Oosterhoff uit Apeldoorn, ds. A. H. Schippers uit Hillegom en ds. J. J. Rebel uit Mur- merwoude. TOENEMING VAN EXPORT DRINGEND GEBODEN Bij bestrijding van werkloosheid betalingsbalans niet ondermijnen Vooralsnog hoeven wij geen rekening te houden met het intre den van een diepe depressieve toestand, aldus het jaarverslag 1957 van het Verbond van Nederlandse werkgevers. Wel moet de aandacht worden gevestigd, zo vervolgt het jaarverslag, op een mogelijkheid van een voortduren van de recessie in het ge hele jaar 1958. Op de vraag op welke wijze de ongunstige gevol gen voor onze economie zo klein mogelijk kunnen worden gehou den, antwoordt het verbond dat een belangrijke toeneming van onze export dringend geboden is. In een recessieperiode, zo gaat het verslag van het verbond van Nederlandse werkgevers verder, komt duidelijker dan ooit naar voren, dat de internationale concurrentie een felle strijd bete kent. „In de laatste tijd blijkt het dat wij op enkele terreinen dreigen achter te geraken". De werkgevers wijzen in dit verband op de exportfinanciering en exportkrediet-verzekering. In verschillende van met ons con currerende landen worden aan export teurs faciliteiten geboden, die voor ons bedrijfsleven nog niet ter be schikking staan. Een te grote star heid zou er de oorzaak van kunnen zijn. dat wij in de internationale strijd om de markten een achter stand zouden oplopen, die praktisch niet meer zou kunnen woraen inge haald. Financiering van exportkredieten kan niet los worden gezien van de mogelijkheid tot verzekering van kredictrisico's. Het verbond bepleit, dat bij de beoordeling van aanvragen tot verzekering van deze risico's in de eerste plaats rekening wordt ge houden met hetgeen bij de concurren ten mogelijk is. In de tweede plaats zal niet over het hoofd gezien mogen worden dat deze risico's vaak zullen moeten worden aanvaard ter wille van de verove ring van diverse exportmarkten. In het internationale politieke spel speelt Nederland een minimale en zelfs in betekenis afnemende rol, al dus het jaarverslag. „Wij mogen dit betreuren, maar we zullen het als een realiteit moeten aanvaarden. Dit betekent, dat in het buitenlandse be leid van onze regering de economische overwegingen doorslaggevend moe ten zijn. Het is immers behalve op cultureel gebied juist op dat van de economie, dat Nederland in derdaad nog een positie inneemt en ons land iets te bieden heeft. Over de omvang van het programma tot beperking der bestedingen merkt het jaarverslag op, dat de bereke ningen van de Sociaal Economische Raad over de gewenste omvang van de totale beperkingen gebaseerd wa ren op een te optimistische prognose van de betalingsbalansontwikkeling in 1956 en 1957. Het verbond meent evenwel, dat de regering er in de aanvang van 1957 zeer goed aan heeft gedaan zich vol ledig te stellen op de basis van de door de Sociaal Economische Raad gedane voorstellen en dat de rege ring een eventueel verdergaand in grijpen afhankelijk heeft gesteld van hetgeen de feitelijke waarneming in de loop van het jaar zou opleveren. Bij het beantwoorden van de vraag op welke wijze de conjunc turele moeilijkheden, welke tot uiting komen in de toeneming van de werkloosheid dienen te worden opgelost, moet één ding worden vooropgesteld, aldus het jaarver slag, nl. dat ons land zich niet kan veroorloven de betalingsbalans op nieuw te ondermijnen door een be wuste inflatiepolitiek. Er moet dus worden gezocht naar een op timale werkgelegenheid, die onze betalingsbalans niet aantast. Bij 'n e.v.t. voortschrijdende recessie mag een politiek tot uitvoering van openbare werken zeker niet worden veroordeeld, maar voorkomen dient te worden dat een politiek van werk verschaffing in ouderwetse stijl zou worden ontwikkeld. De keuze van de werken, aldus de werkgevers in het jaarverslag, zal in hoofdzaak moeten worden bepaald door het produktieve karakter van dit werk. Het is niet vreemd, dat de ontwikke ling van publieke bedrijfsorganisatie Het Wereldgebeuren Corsica Misschien is het komplot tegen de Franse Vierde Republiek gedurende lange tijd voorbe reid, maar als feitelijke aanleiding staat te boek een verklaring, die pre mier Pflimlin in zijn kiesdistrict af legde voordat president Coty hem onlangs vroeg, een kabinet te vormen. Pflimlin, leider van de (r.-k.) volksrepublikeinen, die voor stander is van een gematigde koers, betoogde toen dat er ten aanzien van de Algerijnen niet slechts twee we gen waren: die van nog grotere ge strengheid en die van volledig losla ten. Hij was voorstander van een der de methode, „een politiek van vast houdendheid en kalmte, edelmoedig heid en verstandig realisme, een po litiek die geweld toepast tegen ge weld maar die excessen vermijdt wel ke niet goed te praten zijn, de Alge rijnse Kaderwet ernstig en ruim uit voert en bereid is om overleg te ple gen met alle representatieve elemen ten van het Algerijnse volk, zelfs met sommigen van degenen die tot onze tegenstanders behoorden". Voor al deze laatste uitlating, dat Pflimlin misschien zelfs bereid zou kunnen zijn om te praten met de Arabische) Algerijnse rebellen, maakte de Fran se kolonisten in Algerije woedend, en daar aanwezige generaals sloten zich met alle „gewicht" van hun woorden, daarbij aan. Zij willen blijkbaar blij ven voortdromen van en voortprut- sen aan het oude wereldrijk. Het wordt nu nodig, onderscheid te ma ken tussen Algerijnse rebellen en Al gerijnse rebellen, waarbij men wel moet aannemen, dat deze niet zullen ophouden, elkaar onderling te bestrij denEn intussen sloeg de Franse rebellie over naar het eiland Corsica, waar veel verre en nabije verwanten wonen van de Algerijnse kolonisten. Een groot deel van de Franse bewo ners van Algerije (in totaal zijn er ongeveer een miljoen) draagt Corsi- caanse namen. Hun voorouders heb ben indertijd het kale Corsica verla ten om zich aan de Noordafrikaanse kust een bestaan op te bouwen. De genen, die achterbleven, willen zich nu klaarblijkelijk inspannen om met hen een eind te maken aan de Vierde Republiek. De „zwijger" generaal Charles de Gaulle zou dit „soldatenstukje" moeten verwezenlijken. Wat hij de Fransen in de plaats wil geven van dit af te breken gebouw dezer Republiek is nog geenszins duidelijk. Winston Churchill heeft eens over De Gaulle als oorlogsleider geschreven: „Ik begreep en bewonderde zijn arro gant gedrag terwijl ik het hem kwa lijk namOngetwijfeld zijn er velen, die de generaal zijn arrogan tie kwalijk namen. Maar de eigenlij ke bezorgdheid die nu in democrati sche kringen wordt aangetroffen spruit voort uit het zakelijke feit, dat de anti-parlementaire De Gaulle van de democratische organen het on mogelijke zou kunnen vragen: zich zelf uit te schakelen terwille van hem, de „redder" Heeft De Gaulle met zijn verkla ring, „dat hij begonnen is, met de noodzakelijke procedure voor het vormen van een republikeinse re gering die in staat is de eenheid en onafhankelijkheid van het land te verzekeren" opzettelijk gewacht tot het eiland Corsica weer in het cen trum der belangstelling stond en men onwillekeurig terugdenkt aan Napo leon, die op dat eiland werd geboren en met een staatsgreep een einde maakte aan de Eerste Republiek? Maar dan moet hij wel bedenken, dat de tijden zijn veranderd en dat een neo-Gaulli8tische beweging op Corsi ca evenmin als zoiets in Algerije een vrijbrief voor een nieuwe Bonaparte kan zijn om de teugels in handen te nemen. De generaal doet het voorko men, alsof hij een grondwettelijke weg zoekt naar de macht. Vergeet hij, dat zijn optreden door het on grondwettige optreden der Franse rebellen in Algerije is voorbereid? PREMIER PFLIMLIN ..democratisch dienaar... in de industrie geen snelle voortgang heeft gemaakt. In deze sector be staat immers een intensief overleg tussen de vrije organisaties van werkgevers en wernemers. De p.b.o.'s moeten, aldus het verhond. vrijwil lig tot stand komen Het verbond betreurt dat de regels betreffende de mededinging vervat in het Euromarktverdrag duidelijk een anti-kartelgeest ademen. Het ver trouwt dat de Nederlandse regering bij de verdere uitwerking van deze bepalingen haar beleid erop zal rich ten alsnog een juistere opvatting ten- aanzien van de economische samen werking tussen ondernemers ingang te doen vinden. Zou dit niet gelukken dan zou de Nederlandse industrie, die met haar kleine binnenlandse markt toch al in het nadeel verkeert, opnieuw voor een zware taak worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3